EBR maant Zoeterwoude tot zuinigheid met„reservepot" Geen subsidie voor „Kameleon Tarieven belastingen omhoog in Zoeterwoude Bezuiningen desastreus voor sociaal-cultureel werk Aanzienlijke besparingen in Het Waterbos" Technische controle: Dertien bekeuringen ■REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 PAGINA 7 ZOETERWOUDE Het gemeentebe stuur van Zoeterwoude heeft van het College van Beheer van het Energie bedrijf Rijnland de mededeling ont vangen dat voor 1982 en volgende ja ren de uitkering van het Energiebe drijf Rijnland niet meer als een be trouwbaar dekkingsmiddel kan wor den beschouwd voor de te ramen ge meentelijke uitgaven. Om de begro tingen voor 1980 en 1981 sluitend te maken, is door het Zoeterwoudse ge meentebestuur beschikt over een ge deelte van de te verwachten jaarlijk se uitkering. Het restant is in de „re- se rvepot" gestort. Wanneer nu de jaarlijkse uitkering wegvalt, betekent dit dat er volledig over de reserve moet worden beschikt. Rekening houdend met de rentebiischrijvingen en een jaarlijkse be schikking a 120.000,- is een jaarlijkse beschik king over de reserve mogelijk tot circa 1990. In de jaren 1976 tot en met 1979 ontving het ge meentebestuur ruim negenhonderd duizend gulden van het Energiebedrijf. De uitkering over 1980 is nog niet bekend. Tot en met het dienstjaar 1981 is een totaalbedrag van circa f 237.000,- aan rente bijgeschreven zodat de to tale inkomsten méér dan 1,1 miljoen gulden bedragen. Uit de „reservepot" is in 1979 een bijdrage verleend van bijna 31/2 ton in de re- konstructiekosten van de Noordbuurtseweg. Het saldo van de reserves bedraagt momenteel zo'n 633.000,-. Het besluit van het Energiebe drijf Rijnland heeft tot gevolg dat gewaakt dient te worden voor uitputting van de „reser vepot", voorts kan de „pot" niet meer worden aangewend voor andere doeleinden zonder dat dit consequenties heeft voor de algemene dienst Tevens dienen andere (nieuwe) dek kingsmiddelen te worden aangewezen óf ver lagingen van uitgaven om nk 1990 niet plots klaps te worden gekonfronteerd met een „gat van 120.000,-". Een andere „reservepot" is de Reserve „Leges bouwvergunningen". Deze zogenaamde egali satiereserve dient om pieken uit het begro tingsbeeld te nemen c.q. te voorkomen. De re serve is vanaf 1972 gevoed met de ontvangen bouwleges boven een in de begroting jaarlijks opgenomen raming, plus de bespaarde rente. Zodoende is in de „vette jaren" (1972 tot en met 1980) een reserve gevormd, die op 1 janua ri j.l. twee miljoen gulden bedroeg. Tot en met 1980 zijn de geraamde bedragen telkenmale ruimschoots overschreden. Dit jaar zal het geraamde bedrag a 262.500,- zeker niet worden gehaald. De oorzaken hier van zijn: stagnatie in de woningbouw, het vol- raken van het industrieterrein, uitstel van uit breiding bij Heineken enz. Verwacht wordt dat de opbrengst aan bouwleges zich zal stabilise ren rond circa 60 mille per jaar. Oegstgeestse ambtenaren verhuizen De renovatie en uitbrei ding van het raadhuis van Oegstgeest nadert zijn voltooiing en dat bete kent dat de Oegstgeestse ambtenaren na een de centralisatie van jaren weer onder één dak kun nen worden onderge bracht. Gisteren en van daag reden de verhuis wagens af en aan rr\et de ambtelijke inboedel van de tijdelijke onderko mens naar het vernieuw de raadhuis aan het Wil- helminapark 17. Het plein voor het raadhuis heeft eveneens een face-lift on dergaan, zij het dat de beplanting en diverse verfraaiingen nog moeten worden aangebracht. In het raadhuis worden alle afdelingen onderge bracht, behalve de dienst Gemeentewerken; die Is echter eveneneens aan het Wilhelminapark te vinden, op nummer 25. De gebouwen die worden verlaten zijn het houten noodgebouw aan de En- degeesterstraatweg (Be volking en Algemene Za ken) en panden aan het Wilhelminapark 21 (So ciale Zaken, Sport en Welzijn) en Rhijngees- tersstraatweg 2 (Onder wijs, gemeentebestuur). Het laatste pand zal wor den verhuurd, de overige gebouwen worden afge stoten. ZOETERWOUDE De rioolrechten, reinigingsrech- de hondenbelasting zullen in Zoeterwoude per 1 januari worden verhoogd met 4%. Dat percentage wordt door het ministerie van Binnenlandse Zaken ac- ceptabel geacht met betrek king tot tariefsverhogingen in de overheidssector. Overi gens geldt datpercentage niet voor de onroerendgoed- belastingen omdat deze ge zien kunnen worden als sluitpost van de begroting. De rioolrechten voor een wo ning zullen worden verhoogd van 80,- tot 83,-. Een café, restaurant, hotel, bakkerij, sla gerij of melkhandel dienen f 99,- te betalen. Overigen be drijfsgebouwen dienen bedra gen vanaf 99,- te betalen aan rioolrechten. De reinigings rechten gaan per 1 januari a.s. 50,10 bedragen voor een per ceel dat uitsluitend als woning in gebruik is. Een perceel dat uitsluitend in gebruik is voor bedrijfsdoeleinden levert 100,20 op voor de gemeente. Precies 150 gulden bedragen de renigingsrechten voor een perceel dat in gebruik is als woning annex bedrijf terwijl voor bejaarden-, verzorgings- en verpleegtehuizen en andere hiermede gelijk te stellen te huizen per persoon 12,60 dienen te betalen. Deze verho ging betekent, dat voor 1982 aan reinigingsrechten een op brengst van 271.000,- ver wacht kan worden. De uitga ven voor de gemeentereini ging, eksklusief de uitgaven in verband met de aanschaf en lediging van laadkisten, wor den voor 1982 geraamd op cir ca 454.000,-. De voorgestelde verhoging heeft tot gevolg dat de uitgaven voor 1982 voor 59,69 procent worden gedekt Het dekkingspecentage van 60 dat in de gemeente Zoeter woude als streefpercentage wordt aangehouden wordt dus nagenoeg gehaald. De honden belasting is laatstelijk in 1980 aangepast Het is gebruikelijk om de twee jaar de hondenbe lasting te verhogen. Het colle ge van burgemeester en wet houders stelt thans aan de kommissie voor de financiën voor de belasting voor eéén hond te brengen op 75,- (was tien gulden later); voor de tweede en volgenden honden f 105,- (nu nog 90,-) en voor een geregistreerd kennel op 230,- (nu nog 200,-). Een en ander betekent een meer opbrengst van circa 2.500,-. Morgenavond zal de raads commissie voor de financiën zich oVer de voorstellen uit spreken. ZOETERWOUDE De raadscommissie voor de financiën buigt zich morgenavond 1 over het afwijzend voorstel van het college van burgemeester en wethouders inzake ae fm subsidiëring van schildersgroep „Kamele- i on". De schildersgroep heeft namelijk geen 4 jeugdleden terwijl het in Zoeterwoude de gewoonte is slechts die verenigingen te sub sidiëren die jeugdleden hebben. De schildersgroep „Kameleon" bestaat al sedert 1974, maar is zeer onlangs een vereniging ge- worden. De doelstelling van de vereniging is: „Het zinvol besteden van de vrije tijd met name l voor degenen die gedwongen zijn om ver- vroegd uit het arbeidsproces te stappen en voor l^^degenen voor wie binnen het arbeidsproces I geen plaats (meer) is. Voorts het bevorderen van kunst in het algemeen en het meewerken aan goede doelen door middel van kunstbeoefe ning". Er wordt subsidie gevraagd omdat de i vereniging voor 1982 een begrotingstekort heeft I van 1.865,-. Dit tekort voor het grootse deel 1.655,-) veroorzaakt door de wens tot uitbrei ding van haar aktiviteiten. Zo ligt het in de be doeling twee maal per jaar een gastdocent voor vier achtereenvolgende weken uit te nodigen; excursies, dia-ochtenden en tentoonstellingen alsmede studiereizen te houden. Op dit moment heeft „Kameleon" geen jeugdleden al ligt het wel in de bedoeling in de toekomst met een jongerengroep te starten. Hoewel de doelstel ling van de vereniging bij het gemeentebestuur sympathiek overkomt, is de amateurschilder kunst geen zodanige hobby, dat daarin van ge meentewege een subsidie moet worden ver leend. Verwezen wordt o.a. naar een onlangs ingediend verzoek van de amateurfotoclub „De Kiekendief" dat eveneens is afgewezen. Het zou en precedentwerking kunnen hebben in dien thans voor de schildersgroep „Kameleon" wel een subsidie zou worden verstrekt Wel wordt in overweging gegeven een waarderings subsidie in de vorm van een sympathiebetui ging te verlenen van 150,-. BURGERLIJKE STAND ZOETERWOUDE Ge huwd: A. Wondergem en A.C. van Egten; J.A.MJ. Jansen en M.C.R. Verwoerdt RIJNSBURG De gemeenten Rijnsburg en Valkenburg zullen dit jaar waarschijnlijk niet meer op het sportcom plex „Het Waterbos" hoeven toeleggen, dan zij vorig jaar hebben gedaan. Mogelijk zal de gemeentelijke bijdrage zelfs iets lager zijn. In de begroting voor 1981 werden de ge meenten om een bedrag van 709.000,- gevraagd. In de be groting voor 1982 is rekening gebouden met een gemeente lijke bijdrage van 699.500,-. Het bestuur van „Het Water- bos" heeft er van alles aange daan de kosten zo laag moge lijk te houden. Een voorstel van het dagelijk bestuur om het presentiegeld af te schaf fen werd met algemene stem- LEIDEN „De activi teiten in de club- en buurthuizen zullen dras tisch teruggedraaid moe ten worden, wanneer de gemeente 700.000 gulden bezuinigt op het sociaal- cultureel werk. Wij wor den extra gepakt. Het personeelsbestand in het sociaal-cultureel werk wordt als gevolg van deze bezuiningen met 20 procent verminderd. Dat is onaanvaardbaar". Dat vindt de stichting Belan genbehartiging Sociaal- Kul tureel Werk. De gemeente moet volgend jaar ruim 12 miljoen gulden bezuinigen om de begroting rond te krijgen. Deze bezui ningen zijn een gevolg van fi nanciële inkrimpingen door het rijk. Het precieze bed ra j dat de sector werk moet inleveren, is nog niet bekend, maar de stichting, die nagenoeg het gehele so ciaal-cultureel werk in Leiden vertegenwoordigd, verwacht dat het in de buurt van 700.000 gulden zal liggen. B en W den ken hun plannen wat betreft de begroting voor 1982 binnen enkele weken te publiceren. Tom Fluitsma, actief in de stichting: „Wanneer inderdaad dat bedrag gekort wordt, zal het neerkomen op het inleve ren van ongeveer tien arbeids plaatsen. In Leiden zijn onge veer 50 arbeidsplaatsen in het sociaal-cultureel werk. Het is' dan ook niet te vermijden, dat er activiteiten in het club- en buurthuiswerk beëindigd moe ten worden, wanneer dit door gaat De bezoekers worden de dupe." De gemeente houdt al reke ning met de bezuinigingen: de vacatures, die dit jaar onston den, mochten maar voor één jaar Vervuld worden. Fluitsma en zijn collega Frank Los vin- Insluipers verjaagd NOORDWIJK In de tijd, dat de bewoners afwezig wa ren voor de kerkgang, heb ben insluipers zich zondag morgen toegang verschaft tot een woning aan de Zwar- teweg. Een schoondochter van de familie, die naar Katwijkse traditie na kerk tijd met de kinderen kwam koffiedrinken, trof de deur open aan. Bij thuiskomst van de familie Waarschijnlijk zijn de inslui pers door de komst van de schoondochter gestoord. Door een half opgeschoven raam van de slaapkamer wisten zij te ontkomen. Omwonenden hebben omstreeks die tijd een paar mannen op het erf ge zien. Zij reden in een auto weg. den dat hun sector dig veel moet inleveren. Mo menteel gaat er in het sociaal- cultureel werk in Leiden 5 miljoen gulden per jaar om. 14 procent inleveren achten zij niet terecht. Zij vinden, dat de gemeente bij het rijk stappen moeten ondernemen om de bezuiningen te verminderen. Ze beschuldigen het college van ondemocratisch handelen. Fluitsma: „Tijdens de voor lichtingsavonden over het so ciaal-cultureel plan in mei en juni, zijn nooit bedragen ge noemd. Die waren nog niet be kend, werd gezegd. Maar ze weten allang hoeveel er inge leverd moet worden. De in spraak over de verdeling voor volgend jaar via dat plan wondt op deze manier een far ce." Op 14 oktober is er weer een inspraakavond over het sociaal-cultureel plan voor 1982. De Leidse sociaal-cultureel werkers hopen dat de leden van de gemeenteraad de plan nen van B en W zullen terug draaien. Daartoe wordt op za terdag 19 september een con ferentie- en actiedag in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33 gehouden. Op deze dag wordt met vrijwilligers, bezoe kers, en werkers in het so ciaal-cultureel werk bepaald, welke houding ten aanzien van de bezuinigingen en de gemeente moet worden aange nomen. Voor deze dag worden ook de gemeenteraadsleden uitgenodigd. Aan het eind van de dag wordt een petitie aan wethouder H. van Dam aange boden. De rijkspolitie heeft gistermorgen bij verkeer gehaald. In een paar uur tijd waren ondeugdelijke remmen, gladde een technische controle op de Veurse- werden zestig auto's gecontroleerd. De banden, een niet goed werkende hand weg In Voorschoten dertien automobl- meest voorkomende mankementen rem en een kapotte uitlaat, listen bekeurd en twee auto's uit het men aangenomen. Dit levert een besparing op van ruim drieduizend gulden. Ook op de posten reclame, drukwerk en dergelijke wordt bezuinigd. Een andere flinke besparing levert de energiedeken op. Na dat deze energiedeken een sei zoen in gebruik is geweest, kan worden vastgesteld dat hiermee meer dan 40 procent op de energiekosten van het zwembad kunnen worden be spaard. Het zwembad ver bruikte maar liefst 50.000 m3 gas minder dan vorig jaar. Ook bleef het bad door deze deken schoner, zodat de post chloor en chemicaliën aan zienlijk lager was. In totaal bezochten 12.000 tot 13.000 personen meer dan vo rig jaar het zwembad. Het par keren tijdens de topdagen le verde weinig problemen op. Zo weinig, dat de gemeente besloten heeft de grond, die zij vorig jaar aankocht voor het creëren van extra parkeer ruimte de eerste komende twee jaar te bestemmen voor volkstuinen. Wanneer na twee jaar blijkt dat er toch meer parkeerruimte nodig is, kan alsnog over het terrein worden beschikt. Het afgelopen seizoen zijn er geen klachten over geluids overlast binnengekomen. De geluidsinstallatie in het zwem bad wordt dan ook zo weinig mogelijk gebruikt. Vanaf volgende week vrijdag is er in het binnenbad van „Het Waterbos" een speciaal gezinsuur ingesteld. Ouders kunnen dan van half acht tot acht uur ongestoord met hun kinderen komen zwemmen. Dit speciale uur zal de gehele winter van kracht zijn. Porsche- dieven betrapt NOORDWIJK Een Noord wij kse politiepatrouil le heeft gisternacht twee Amsterdammers aangehou den, die kort tevoren bij ho tel „Noordzee" een Porsche- personenauto ter waarde van circa 70.000,hadden gestolen. Even na half vier zagen de agenten de Porsche zonder verlichting op de Grent rijden. De bestuurder reageerde niet op het stopteken van de sur veillanten, maar flitste met de wagen weg in de richting van de Emmaweg-Prins Hendrik- weg. De Porsche bleek voor zien van een Duits kenteken en daar er de laatste tijd regel matig Duitse wagens van dure automerken in de badplaats werden ontvreemd, vermoed de men diefstal en zette de pa trouille een achtervolging in. Gelet op de grote snelheid van de Porsche leek de aktie van de politiemannen aanvanke lijk kansloos. Als terriërs ble ven zij hangen achter de vluchtende wagen, die via de Oude Zeeweg de Beeklaan op reed. Op de kruising Beeklaan-He renweg twijfelde de bestuur der en zijn mede-inzittende of zij rechts dan wel links zouden afslaan. Met de aanstormende politiewagen in zicht, geraakte de bestuurder van de Porsche in paniek met het gevolg dat hij bij het nemen van de bocht slipte. De wagen liep daarbij geen noemenswaardige schade op, maar de manoeuvre kostte de autodieven tijd en daarmee verloren zij hun vrijheid. De bestuurder en z'n maat, respectievelijk 18 en 20 jaar oud werden ingerekend en overgebracht naar het politie bureau. Bij hun verhoor be kenden zij de Porsche te heb ben gestolen met de bedoeling om haar op de automarkt te Amsterdam te verkopen. Na vernieling van het tocht- raampje hadden zij het contact doorverbonden. Daartoe had den zij draad van huis meege nomen. Onderzocht wordt nog of de Amsterdammers de auto diefstal op bestelling uitvoer den en of zij bij nog meer dief stallen van dure auto's zijn be trokken. De eigenaar van de Porsche, een Duitse gast uit Wegberg, ontdekte eerst 's morgens dat zijn auto was verdwenen. Toen hij de politie belde, kreeg hij tot z'n verba zing te horen, dat de wagen al aan het politiebureau stond.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7