Eerste paal voor Huize Buitenzorg Coby Breuer vergaart antieke warmteleveranciers Feest rond 101-jarige Petrus en Pauluskerk Koningin Beatrix bezoekt PTT-lab in Leidsebendam Resultaten logopedie Alkemade hoopgevend Bezwaren tegen aankoop van Titanine-terrein TTujTKEGKJ LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 PAGINA S 99 Koetsiers konden het in vroeger dagen knap koud hebben, als ze boven op de bok van een rijtuig zaten en hun paarden tot rijden aanzetten. Striemende regen, gure windvlagen en geen beschutting. Maar... elke tijd kent zijn eigen uitvinders en vernuft Dus daar werd iets op gevonden. Een koperen buikwarmer moest het worden. Dat is een apparaat, dat met warm water werd gevuld en dan stevig op de koetsier's buik werd vastgebonden. Zo kreeg hij het in weer en wind niet al te koud, hoewel het gerust zal zijn voorgekomen dat de volgende herberg (om bij te tanken) iets te lang op zich liet wachten. Twee van dergelijke unieke kruiken behoren tot de aparte verzameling van Coby Breuer, een hartelijke Haagse vrouw van in de veertig die in zo'n kleine twintig jaar geleidelijk een unieke verzameling kruiken en stoven heeft opgebouwd. Praktisch Coby is een typisch voorbeeld van een verzamelaar, die zijn verzameling aanwendt voor praktisch gebruik. Een aantal stoven staat verspreid in de kamer en wordt gebruikt als plantentafeltje. De kruiken staan voornamelijk op 99 planken aan de muur. Coby: „Als bijzettafeltje of om op te zitten zijn sommige stoven heel handig. Trouwens, ze zijn ook voor andere dingen te 2?bruiken. Als er kleine inderen op bezoek komen, worden de stoven nog wel eens achter elkaar gezet als treintje gebruikt Die kinderen hebben er maar wat een plezier mee". Het is op de dag, dat we Coby bezoeken, eigenlijk wel een beetje raar om over stoven en kruiken te praten. Buiten een intens stralende zon en binnen benauwd en warm. En dat terwijl stoven en kruiken juist bedoeld zijn om voeten en bedsteden warm te maken. Als Coby een fluwelen tasje van een plank heeft gepakt, komt er iets van enthousiasme in haar woorden. Het warme weer wordt even opzij gezet Kerkbezoek Het tasje blijkt geen tasje te zijn, maar een stoof. Het heeft binnenin een ingenieuze uitsparing waar precies een steenkoolbriketje in past. „Zulke dingen werden vroeger door sommige dames gebruikt voor hun kerkbezoek. Thuis werd het briketje erin gedaan. Wanneer ze de tasjes in de koude kerk stijf tegen zich aandrukten, hadden ze het toch lekker warm". Er zijn Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn het geen suikerzakjes dan zijn het wel postze gels of stickers, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het zo gek niet bedenken. Of toch. Veel Ne derlanders kunnen dat inderdaad, daarvan getuigt deze rubriek. In grote kasten met glas pronken in veel huiskamers de meest vreemdsoortige verza melingen. Soms zijn er collecties die maar amper het daglicht kunnen velen en zijn opgeslagen op donkere zolders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaar koestert zijn collectie dan heimelijk bij volle maan, terwijl op de achtergrond orgelmu ziek te horen is. Over degene die echter met zijn 'unieke' verzameling wel voor de dag wil komen deze rubriek. Vandaag een aflevering over Coby Breuer met haar verzameling kruiken en stoven. meer van die praktische oplossingen bedacht. Neem haar verzameling handwarmers. Kleine platte doosjes, die vroeger (soms ook nu nog) werden gebruikt om de verkleumde handen van vissers te warmen. Dit ging niet met een klein briketje, maar met wasbenzine. Een lont, die in verbinding staat met de benzine, werd aan het gloeien gebracht. Dat levert uren en uren warmte op. Scheepskompas Weer een andere oplossing werd gevonden voor een stoof in een schommelend rijtuig. Trots haalt Coby een metalen voeten warmer voor de dag. Als de deksel er af is, blijkt zich in het midden een soort spirituswarmertje te bevinden. Opgehangen als een scheepskompas, zodat elke schommeling van het rijtuig kon worden opgevangen. Wat men vroeger al niet verzon om warm te blijven. Zelfs Coby loopt er warm voor. De kruiken behoren weer tot een ander hoofdstuk. De verwarming daarvan ging niet met brandstof, maar met heet water. Coby heeft ze in alle soorten en maten. Stenen, koperen en aluminium kruiken. Zelfs hulzen van granaten en oude jeneverflessen blijken dienst te hebben gedaan als kruik, om met warm water gevuld de bedstede vast voor te verwarmen. Al twintig jaar is ze bezig. Het gaat echter maar langzaam. Bijzondere stoven kosten al gauw honderden guldens. Ruilen is er al helemaal niet bij. Hoe is Coby begonnen? „De eerste stoof kwam van het ouderlijk huis, van mijn man. Het echte verzamelen is echter pas begonnen, toen ik van mijn zwager een hele mooie stoof kreeg". Rommelwinkel- tjes Het is beslist niet zo, dat elke verzamelaar altijd met plezier met zijn verzameling bezig is. Dat zou een al te vrolijke voorstelling van zaken zijn. Ook Coby heeft wel eens flink de pee in gehad. „Dat kan ik me dan ook nog goed herinneren. Ik kon ze niet meer zien. Al die stoven en kruiken rond de potkachel. Maar daar hebben we toen wat op gevonden. Naast de kachel hebben we een aantal planken gehangen en daarna is mijn enthousiasme weer in stijgende lijn gegaan. Maar hard gaat het niet. Die dingen zijn niet te betalen, joh.'". De hartewens van Coby Breuer is een Friese handgesneden stoof. „Ze denken toch niet dat ik daar drieduizend gulden voor over heb.Maar blijkbaar is er toch nog wel eens wat op te scharrelen in kleine rommelwinkeltjes. „Overal waar ik kom, In haar linkerhand houdt Coby Breuer het „neptasje", dat door deftige dames vroeger werd gebruikt om zich In een koude kerk wat minder verkleumd te voelen. snuffel ik. En je mag het best weten, ik krijg een kick als ik voor vijftig gulden een stoof heb gekocht, keer zoveel kost". Toch koopt Coby haar mooie houten, koperen en aluminium voorlopers vai de centrale verwarming niet als geldbelegging. Gewoon om te hebben, anders niets. Gekscherend zegt ze: „Misschien verkoop ik ze wel als ik nog eens in een bejaardentehuis moet en ze niet kan 100 JAAR TELEFOON LEIDSCHENDAM Koningin Beatrix heeft vanmor gen een bezoek gebracht aan het Neh er-la bora tori um van de PTT in Leidsebendam. Zij kwam daar om uit handen van PTT-topman drs. Ph. Leenman een exem plaar te krijgen van bet boek „100 Jaar telefoon, ge schiedenis van de openbare telefonie in Nederland 1881-1981". Dit jaar bestaat de telefoon 100 jaar. Reden waarom in der tien PTT-districtskantoren in het land feest wordt gevierd. De Koningin, die in het Neher-laboratorium ook de lunch heeft gebruikt, reisde vanmiddag om kwart over twee af naar Amsterdam, waar zij nog enkele PTT-hoofdkantoren bezocht. De NOS heeft vanmiddag tussen half drie en drie uur op Ned 2 televisiebeelden uitgezonden van het gebeu ren in Leidschendam. LEIDSCHENDAM Op ini tiatief van het comité dat vorig jaar het eeuwfeest van de Pe trus en Pauluskerk aan de Sluiskant in Leidschendam or ganiseerde vinden de komen de weken ook voor het 101-ja- rige bestaan een aantal activi teiten plaats. Morgen wordt vanaf zes uur op het veld aan de Star in Leidschendam-Zuid een volleybal- en voetbaltoer nooi gehouden voor meisjes en jongens vanaf 16 jaar. Woens dag 9 september wordt in de kerk om zeven uur een Lof in oude strijl gecelebreerd. Paro chianen die liefhebbers zijn van stijldansen kunnen zater dagavond 19 september om 19.00 uur terecht in „De Witte Kaketoe" aan de Damlaan. Verder wordt op 20 september een puzzelfietstocht gehouden en wordt 7 oktober een paro chiedag voor bejaarden geor ganiseerd. Oud en jong zijn tenslotte welkom op een „Jon gerenkoor-festival dat zater dag 3 oktober om kwart voor negen in de Petrus en Paulus kerk- wordt gehouden. Vijf jongerenkoren, Reunion uit Den Haag, The Living Singers uit Nootdorp én Emso, Johan nes Centrum en Joko uit Leid schendam zingen, begeleid door het eigen combo, elk vier liederen uit eigen repertoire. Voor geen der gebeurtenissen wordt entree- of inschrijfgeld gevraagd. ALKEMADE Het gaat goed met de schoollogopedie in Alkemade, dat blijkt uit het jaarverslag van de logopedis tes Simone Smit-Henner en Selma Kleer-Sleverts over 1989- 1981. Er wordt nu vier jaar logopedistische hulp gegeven op de Alkemadese scholen. Hoewel er sprake was van een rela tieve achterstand bij de start en er nog steeds maar een ge ring aantal uren beschikbaar is voor deze tak van hulp zijn de resultaten hoopgevend, aldus de twee logopedistes in het jaarverslag. De uitbreiding met zeven uur sinds oktober 1980 bood, naast verruiming van het aantal behandelingen, ruimte voor het ge- Ven van adviezen aan ouders met kinderen die lichte spraak-, stem- of taalproblemen hebben. Voor sommige kinderen is dat vaak al voldoende hulp. Bij anderen kan de behandelduur na een adviesperiode worden verkort door middel van voorberei dende oefeningen. Beide logopedistes pleiten in hun jaarverslag voor meer bekendheid met de schoollogopedie en de organisato rische aspecten daarvan bij schoolhoofden, kleuterleidsters, leer- krachte, artsen en ouders. LEIDSCHENDAM Zo lang geen absolute zekerheid bestaat dat het rijk 80% subsidie uitkeert van de aankoopkosten van de bijna 10.000 vierkante meter grond van de voor malige verffabriek Titanine voelen CDA, PvdA en Gemeentebelangen er weinig voor met de eigenaresse, Bodewes Beheer B.V., een koopcontract te sluiten. Het gemeente bestuur wil op die grond woningwetwonin gen en premie B-woningen bouwen. Wethou der H. L. van Dongen zei de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke orde ning gisteravond dat die zekerheid niet te geven is. Het ministerie wil een uitgewerkt plan voor het gebied en het wachten op een bijdrage kan dan nog wel zo lang duren, aldus de wethouder, dat het voordeel van de subsidie weer verloren is gegaan. Over de aankoop is twee jaar geleden al bijna overeenstemming bereikt. De kwestie met de vervuilde grond in Lekkerkerk deed de gemeenteraad echter besluiten eerst een rap port van TNO te vragen. Dit bleek negatief waarop Bodewes aanbood de tanks weg te ha len en de grond af te voeren en te verbranden. prijs, zei de 80% nog steeds „een moeilijke zaak" te vinden. De prijs, 1.7 miljoen gulden zo bleek op de vergadering, zou zonder subsidie zo hoog zijn* dat zelfs de meest luxueuze woningbouw onhaalbaar zou zijn. De wethouder van volks huisvesting J. M. Kranenburg (CDA) heeft zich om die reden in het college tegen de aankoop prijs verklaard. Van Erp vroeg zich af of kanto- renbouw dan het alternatief zou zijn wat weer „onoverkomelijke moeilijkheden" zou geven. Mevrouw ir. T. C. Kiers van D'66 vreesde ook een lange periode van braakliggen van de grond en bijgevolg renteverliezen. Wij wilden echter de grond omdat een dergelijk bedrijf daar niet past en omdat wij woningbouw wil den, aldus het commissielid. PvdA-man F. IJmkers wilde opnieuw over de prijs-gaan onderhandelen maar wethouder Van Dongen wees hem op de bijna eensgezindheid waarmee destijds met een voorstel akkoord was gegaan. Hij sprak in dit verband van „een mo rele plicht". Uiteindelijk besloot men eerst advies over eventuele goedkeuring door de provincie te vragen, vervolgens opnieuw met Bodewes te gaan onderhandelen en daarna het oordeel van de gemeenteraad te vragen. LEIDERDORP Burgemeester M.A. van der Have sloeg gistermor gen een eerste paal voor Huize Bui tenzorg aan de de Simon Smitweg in Leiderdorp, vlak naast het Elisabeth Ziekenhuis. Op de eerste paal ston den de namen van de toekomstige bewoners vermeld. Huize Buiten zorg is een klein internaat waar ruim 40 meervoudig gehandicapte kinderen worden verzorgd. Momen teel is Buitenzorg nog gehuisvest in een villa aan de Hoge Rijndijk 316, wdie in 1965 door de landelijke protes tants-christelijke Stichting Phila delphia Tehuizen in gebruik werd genomen. Dit huis voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. In 1977 besloot het bestuur van Philadelp hia architectenbureau Leo de Jonge en partners uit Rotterdam opdracht te geven een bouwplan te vervaardi gen. Halverwege 1978 gaf het ministerie van volksgezondheid toestemming voor de bouw, op voorwaarde dat Buitenzorg zal aanleunen tegen de nieuwe inrichting van Gemiva, Swetterhage in Zoeterwoude. Het nieuwe te huis zal plaats gaan bieden aan 45 dubbelge- handicapte kinderen. Behalve dat de kinde ren geestelijk gehandicapt zijn hebben ze nog bijkomende handicaps, zoals een zeer slecht gezichtsvermogen. De meesten zijn spastisch en/of epileptisch. Slechts een paar kunnen er lopen. Omdat de kinderen 24 uur per dag toe zicht nodig hebben kunnen ze niet thuis wor den verzorgd en moeten ze in een internaat worden opgenomen. De bouw van het nieuwe tehuis zal naar wordt verwacht een jaar in beslag nemen, zodat het omstreeks oktober 1982 in gebruik zal kunnen worden genomen. De officiële opening zal vermoedelijk pas in het eerste kwartaal van 1983 plaatsvinden. Voorzitter M. Vader van Philadephia toonde zich in zijn welkomstwoord verheugd over de grote opkomst bij het slaan van de eerste paal en aansluitende receptie in de woonflat van het Elisabeth Ziekenhuis. Burgemeester Van der Have verklaarde in zijn toespraak dat Buitenzorg een bijzondere plaats inneemt in Leiderdorp, niettemin passend in de sociaal- medische bestemmig Van Elisabethof, waar naast het ziekenhuis nog diverse andere in stellingen op het gebied van de gezondheids zorg staan. Van de kant van de Leiderdorpse bevolking wordt een passend welkom voor de toekom stige bewoners voorbereid. De Stichting Vrienden van Buitenzorg heeft de actie „Welkomstgeschenk Huize Buitenzorg ge start". De Stichting heeft één van de oudste kunstenaars van Leiderdorp, de heer G.J. Prooper bereid gevonden het oude Huize Bui tenzorg aan de Hoge Riindijk te aquarelleren. De kunstenaar heeft dit waterverfschilderij inmiddels al voltooid en kosteloos ter be schikking van de actie gesteld. Het actie-co- mié stelt zich nu tot doel geleden bijeen te brengen voor de symbolische aankoop van de aquarel, die bij de opening van het nieuwe te huis namens de bevolking zal worden aange boden. De netto opbrengst van de actie zal te zamen met de aquarel worden geschonken als bijdrage in de aanleg- en aankledingskosten van de omringende tuin. Daarvoor ontbreekt het geld en het is van groot belang voor de bewonerties van het huis, aldus het comité. Het is de bedoeling dat scholen, verenigingen, organisaties en bedrijven in de komende ne gen maanden originele activiteiten gaan or ganiseren om geld bijeen te brengen. Inlich tingen zijn verkrijgbaar via postbus 103, 2350 AC in Leiderdorp. Giften en opbrengsten kunnen worden gestort op giro 4251920 ten name van de Stichting Vrienden van Buiten zorg, onder vermelding van „Welkomstge schenk Huize Buitenzorg". Burgemeester Van de Have bestuurt de heimachine.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5