Lokalen Prinses-Marijke school worden gevorderd Explosie werkloosheid in de bouw Adviesraad weigert pand te verlaten Universiteit steunt opsporing Chileen Pleidooi voor afgelasting Zuidafrikaanse musical KLEUTERS NOG ALTIJD NIET ONDERDAK Rijk moet stijging aardgasprijzen compenseren LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 ^PAGINA 3 Kraakpandje gesloopt LEIDEN Slopers zijn gis teren begonnen met de af braak van het pandje Molen- steeg 23. In maart van dit jaar werd een aantal bewoners met een ge rechtelijk bevel op straat ge zet. maar één bewoner kwam niet in de stukken voor en kon dus blijven. De sloper had een sloopvergunning onder voor behoud dat het pand onbe woond was. De laatste bewo- ner verliet zaterdag het pand om gedurende een half jaar 1 stage te gaan lopen. Hij had een vriend gevraagd op het pandje te letten. De sloper ont dekte in het weekeinde, dat „niemand meer in het huis woonde. De politie heeft nog getracht de stageloper te infor meren over de dreigende af braak van zijn woonruimte, maar de student kwam maan dagmorgen niet opdagen om zijn woonrecht te benadruk ken. Vervolgens heeft de slo- f»er toen de beul op het huisje osgelaten. Veel mankementen aan voertuigen LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteren tegen 20 ei genaren van in totaal 59 voertuigen proces verbaal opgemaakt wegens techni sche gebreken aan hun voer tuigen. De voertuigen wer den tussen elf en een uur staande gehouden op de Rijnsburgerweg. De meeste overtredingen had den betrekking op het rijden met gladde banden (8x), in de overige gevallen was sprake van slecht funktionerende remmen, claxon en uitlaat. Een voertuig werd van de weg genomen en een auto werd meegenomen voor een nadere technsiche inspectie. Inbraak in Breehuys LEIDEN Gedurende het weekeinde is ingebroken in het jongerencentrum Bree huys aan de Breestraat. Het gehele pand werd door zocht. Een flipperkast werd opengebroken en het voetbal spel onherstelbaar beschadigd. De politie vermoedt, dat de in brekers tijdens hun werk wer den gestoord: de voor trans port gereed staande geluidsp- paratuur werd achtergelaten. LEIDEN De toch al zeer hoge werkloosheid in de bouw heeft een extra grote klap in de ver keerde richting gekregen. Gisteren ipeldden on geveer 50 bouwvakkers zich bij de heer A.J. Schreuder, de vertegenwoordiger van het So ciaal Fonds voor de Bouwnijverheid in Leiden, met de mededeling dat hun baas geen werk meer voor hen had. Schreuder noemt dit aantal „een explosie". Hij spreekt van een zeer veront rustende ontwikkeling. Normaal vervoegen zo'n twee k drie bouwvakkers zich elke maandagmorgen bij het fonds voor een W.W.-uitkering. Het gaat om bouwvakkers van be drijven, waar tot dusver de problemen nog niet zo groot waren. Er zijn mensen bij die al twaalf of der tien jaar bij hun baas werken. „Die worden niet zo maar ontslagen." Volgens Schreuder gaat het om een opvallend groot aantal stratenmakers. Hij stelt dat de bezuinigingen van de overheid hun tol eisen. „De gemeenten hebben gewoon geen opdrachten meer. Ze willen wel, maar ze krijgen geen geld van het rijk. Hetzelfde geldt voor de bouw." Schreuder ziet met angst en beven de komst van de winter te gemoet. „Als we nu al met zulke aantallen te ma ken krijgen, wat moet het dan in december wor den", vraagt hij zich af. Volgens districtsbestuurder G. Grooten van de Bouw- en Houtbonden van het FNV gaat het om allerlei bedrijven uit de regio Leiden. Hïj noemt Van Egmond in Leiden en Hogenboom uit Rijpwe- tering. Het gaat om aannemers, maar ook om grondverzetbedrijven en tegelzetters. De oorzaken zijn bekend volgens Grooten. Hij noemt de hoge rentestand en de bezuinigingen door de overheid, wat zich onder meer uit in het beschikbaar stellen van minder geld voor de wegenbouw en de huizen bouw. „En dat terwijl de werkloosheid in de regio Leiden al ver boven het gemiddelde ligt. Het wordt tijd dat het rijk zich eens realiseert wat er allemaal gebeurt," aldus Grooten. LEIDEN De gemeenteraad be sloot gisteravond drie lokalen van de Prinses Marijkeschool aan de Pasteurstraat te vorderen. Hiermee moet de lokalennood van het Rudolf Steiner onderwijs in Leiden Noord tot het volgend schooljaar gelenigd zijn. Hoelang de vorderingsprocedu re gaat duren is nog niet bekend. Ook de vraag waar de kleuters, die nu nog door de ouders thuis gehou den worden, naartoe moeten, werd gisteravond niet beantwoord. Wet houder Van Dam (PvdA) van onder wijs is van plan het Rudolf Steiner schoolbestuur als tijdelijke oplos sing de twee oude alternatieven voor te leggen. In hoeverre de Leidse gemeenteraad de lokalennood voor de kleuters voor dit jaar heeft opgelost, blijft vooralsnog on duidelijk. Het is de eerste maal in Ne derland dat een gemeentebestuur tot vordering overgaat en daarom zal moe ten worden afgewacht hoeveel tijd de minister nodig heeft voor de behande ling van het beroep dat het protestant christelijk schoolbestuur tegen de maat regel van de raad zal instellen. Wan neer de minister de raad in het gelijk stelt, dreigt een volgende beroepsproce dure. De beide schoolbesturen dienen het dan eens te worden over de ver bouwingen die in het gebouw in de Pasteurstraat moeten plaatsvinden. Ge zien de geringe behoefte tot samenwer king van de beide besturen wordt niet verwacht dat deze overeenstemming bereikt zal worden. De gemeenteraad moet dan beslissen waarna wederom een beroepsmogelijkheid bestaat. Alle beroepsprocedures hebben een opschor tende werking wat zoveel wil zeggen als: Wanneer één van de partijen in be roep gaat, mag er niets meer gebeuren totdat de minister erover heeft beslist. te steunen. „Wij zijn niet principieel te gen vorderen maar wat is in dit geval de zin ervan? Het geeft alleen maar on zekerheid van de ouders van de kleu ters", aldus CDA-woordvoerder me vrouw M. van Akkeren. Ook de andere partijen twijfelden aan de snelheid waarmee de maatregel uitgevoerd zou kunnen worden doch wethouder Van Dam zei te verwachten dat de minister op korte termijn zou beslissen. F. van Oosten (PPR) verweet Van Dam „tamelijk onbehoorlijk" op te treden omdat hij had nagelaten alternatieven aan te dragen om de tijd te overbrug gen totdat de kleuters hun nieuwe lo kalen in gebruik kunnen nemen. „Op nieuw oude, al besproken mogelijkhe den, aandragen helpt de school lang zaam naar de knoppen", aldus Van Oosten. Onbehoorlijk De dreiging om in slepende beroep sprocedures te vervallen was voor het CDA reden om het collegevoorstel niet Geen oplossing voorleggen: (1) één lokaal in het Loui- se-gebouw en een lokaal aan het Val kenpad of (2) busvervoer vanuit Lei- den-Noord naar een leegstaand school gebouw in Leiden Zuid-West. De voor zitter van het schoolbestuur van de Ru- dolf Steiner, de heer Zaalberg, gaf gis teren te kennen het liefst tijdelijk zijn intrek te willen nemen in de kleuter school De Zonnehoek waar naar zijn mening twee lokalen over zijn. Ook twee lokalen in het Louise zei hij wel te willen aanvaarden. De twee alterna tieven wees hij af als zijnde „geen op lossing". De heer Van Oosten diende in de raad een motie in die het mogelijk moest maken dat de kleuters in de Zonnehoek terecht konden maar trok deze weer in toen bleek dat een over grote meerderheid van de raad de mo tie niet zou steunen. Het PPR-raadslid wilde niet dat door het verwerpen van de motie dit alternatief niet meer be spreekbaar zou zijn. Donderdag worden de mogelijkheden voor tijdelijke huis vesting verder besproken. LEIDEN De, inmiddels opgeheven, Adviesraad voor de Binnenstad heeft het ge meentebestuur een brief ge schreven waarinhij stelt zijn pand aan de Morsweg niet op 31 augustus te willen verlaten zoals de gemeente de adviesraad had aange zegd. De adviesraad beroept zich op een opzegtermijn van drie maanden. De adviesraad vecht de beslis sing dat hij wordt opgeheven aan bij de provincie aan. De provincie moet namelijk het besluit van de raad bekrachti gen maar heeft dat tot op he den nog niet gedaan. Deson danks ontving de adviesraad enige weken geleden de mede deling van het gemeentebe stuur dat hij op 31 augustus het door hem gehuurde pand aan de Morsweg moest hebben verlaten. Face-lift" voor Waag hoofd Een van Leidens meest mar kante punten, het Waag- hoofd, werd gisteren op de operatietafel gelegd. Het is de bedoeling, dat dit stukje kademuur, dat ligt tegenover 'het Waaggebouw aan de Aal markt, binnen tachtig dagen een respectabeler aanzien krijgt. Als dat streven be waarheid kan worden, is de face-lift voor de jaarwisseling achter de rug. Een en ander zal niet ongemerkt aan de Leidenaar voorbijgaan. Tij dens de duur van het werk is de Aalmarkt ter plaatse afge sloten voor het doorgaande verkeer, met uitzondering van fietsers en voetgangers. De aanleg van de bouwkuip noodzaakt de tijdelijke af braak van een deel van de fietsers- en voetgangersbrug over de Rijn. Zonder de ga ten in de brug kunnen im mers geen damWanden wor den geslagen. Om het lang zame" verkeer voor onver hoedse onderdompeling met ongetwijfeld verstrekkende gevolgen te behoeden, sluit een hekwerk de brug aan weerskanten af. Tevens Is binnen de omrastering een bouwkeet geïnstalleerd. De nog bruikbare organen van het gedemonteerde hoofd worden daar tijdelijk In opge slagen. DAN IS ALDUS BESLOTEN... - De raad besloot gisteravond tot aankoop van de begraaf plaats Groenesteeg. Het is de bedoeling dat dit terrein ter zijner tijd aan het openbare groen wordt toegevoegd. De begraafplaats gaat deel uit maken van de groengordel die op de voormalige stadswallen gepland is. - De verhuizing van Eltax is in principe rond. Het taxibe drijf, nu nog gehuisvest in de Bonairestraaat, kreeg een stuk grond aan de Admiraal Banckertweg in De Waard in erfpacht om een nieuwe garage op te touwen. De Wel standcommissie is inmiddels met het bouwplan akkoord gegaan. In het bestaande gebouw blijft de centrale van El tax gehuisvest. Het pand zal gedeeltelijk bedrijfs- en woon bestemming krijgen. LEIDEN De Leidse universiteitsraad heeft gisteravond besloten de Chileense vluchteling José Quinchavil Suarez te steunen. Het college van bestuur gaat onder meer brieven sturen naar de regeringen van Argentinië en Chili om op heldering over de vermissing te vragen. De Chileen was me dewerker van de Leidse universiteit maar wordt sinds 19 februari vermist. Bij zijn terugkeer naar Zuid-Amerika werd hij met een vriend bij de Chileens-Argentijnse grens opgepakt en gevreesd wordt dat de Argentijnse autoriteiten hen hebben overgeleverd aan de Chileense geheime dienst. Sinds 1976 had Suarez de status van politiek vluchteling in Nederland gekregen. Zoals al voor de zomervakantie was toegezegd, zou de universi teitsraad nu stappen gaan ondernemen. Dit resulteert zoals ge zegd in het sturen van brieven naar de betreffende autoriteiten. Een verzoek vanuit de raad om 750 gulden bijeen te brengen voor de familie van de vermiste als ondersteuning bij de opspo ring werd niet direct ingewilligd. Het college van bestuur zei te hebben r-"' daar zo snel geen „potje' daar iets op te vinden. zegde wel toe Overdekte De woningbouw op het terrein van het vroegere zwem- bad De Overdekte aan de Haarlemmerstraat begint vrijdag 4 september. Dan wordt om drie uur een offi ciële eerste paal geslagen door de secretaris van wo ningbouwvereniging 'Eensgezindheid' J. van Zeijst en de toekomsige bewoner F. Groenendijk. De woningen zijn ontworpen door het architectenbureau Mehrtens en Van Veldhoven en worden gebouwd door aannemer De Prie. Leidato De twintigste Leidato-huishoudshow wordt vrijdag 11 sep tember om zeven uur geopend door mede-oprichter en oud-voorzitter Jan Wolfslag. Vanaf dat moment is de huis houdbeurs in de Groenoordhallen gedurende tien dagen geopend. De Engelbertha-hoeve Burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden opent za terdag 12 september 'De Engelbertha-hoeve'. Deze voor malige boerderij is door het echtpaar Favier herscha pen in een zeer aantrekkelijke eetgelegenheid. Het echtpaar Favier is ook eigenaar van het hotel Minerva aan de Boommarkt in Leiden. Hitchcock De Alfred Hitchcock cyclus in het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17, wordt besloten met drie films. Op maandag 7 september, „The Lodger" uit 1926. Een klassie ker uit de tijd van de stomme film waarin iemand wordt verdacht de lustmoordenaar Jack de Ripper te zijn. Dins dag 8 september, „Young and Innocent" uit 1937. Ook in deze film het bekende Hitchcockthema: een jonge vrouw probeert een onschuldige man te helpen, die van moord wordt verdacht. Op donderdag 10, vrijdag 11 en zaterdag 12 september, „The Secret Agent" uit 1936. Twee geheime agenten doen alsof zij getrouwd zijn, terwijl zij een op dracht uitvoeren om een vijandige spion te doden. De films beginnen om acht uur en om kwart over tien. Cursus De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkun de organiseert bij voldoende belangstelling een cursus Bloemcreaties en -collages. De cursus begint op dins dag 22 september en bestaat uit vier bijeenkomsten. De cursussen beginnen 's morgens om tien uur en duren tot twaalf uur. De kosten bedragen 45 gulden per per soon. Aanmeldingen bij mevrouw T. Rector-Wilhel- mus, Sleutelbloem 23, Leiderdorp, telefoonnummer 890193. Oogcomplicaties Oogarts dr. M. Hogeweg houdt woensdag 9 september een lezing over oogcomplicaties en de verschillende behande lingsmogelijkheden daarvan. De lezing wordt gehouden op de zesde verdieping van de centrale polikliniek (gebouw 5) van het Academisch Ziekenhuis aan de Wassenaarseweg. De organisatie is in handen van de Leidse afdeling van de Diabetes Vereniging Nederland. Crescendo Het Leids operette- en instrumentaal muziekgezel schap Crescendo bestaat op 14 september dertig jaar. Het jubileum wordt op 12 september in besloten kring gevierd, maar voor het publiek wordt op 30 oktober een extra feestelijke uitvoering gegeven. In de Stadsge hoorzaal wordt de bekende operette 'Grafin Mariza' van Emmerich Kalman ten gehore gebracht. Kaarten voor de operette zijn te bestellen bij K&O aan de Oude Vest Excursie De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt zaterdag 12 september een excursie naar de potplan tenkwekerij W.F. Lekx, Hoogewaard 116 in Koudekerk aan de Rijn. Aandacht wordt besteed aan de vermenigvul diging van bloemisterijgewassen. Het vervoer naar de kwekerij geschied per bus van West-Nederland: lijn 7 om 9.33 uur vanaf het Stationsplein. Inlichtingen bij het secre tariaat aan de Vijfmeilaan 71, telefoonnummer 768168. 'Planten uit de Nieuwe Wereld 'Planten uit de Nieuwe Wereld' is het onderwerp, waarover de heer J. Vermande uit Oegstgeest woens dag 16 september een lezing houdt Met behulp van kleurendia's wordt de lezing geïllustreerd. De lezing begint om acht uur en wordt gehouden in het Rijksher barium aan de Schelpenkade. Na de ontdekking van Amerika zijn vele plantensoorten naar Europa overge bracht In tegenstelling tot vele andere streken gedijen deze planten in Nederland zeer goed. LEIDEN De gemeenteraad wil er bij het rijk op aandrin gen dat gezinnen die op het minimum zitten, een geldbedrag ontvangen ter compensatie van de gestegen gasprijzen. De raad nam een motie met een dergelijke strekking unaniem aan en steunde daarmee de gedachte die het bestuur van de VE- GIN (de exploitanten van gasbedrijven) in een eerder stadium aan de minister van economische zaken overbracht. De minister stelde toen dat de VEGIN zich niet diende te bemoeien met een dergelijke compensatieregeling maar dat dat de verantwoorde lijkheid is van het parlement. LEIDEN Een aantal raadsleden heeft er bij het college van B en W op aan gedrongen te verhinderen dat de Zuidafrikaanse musi cal Ipi Tombe in Leiden wordt uitgevoerd. De musi cal, die in andere steden al veel reacties heeft opgeroe pen, staat voor 19 en 20 sep tember op het programma van de schouwburg. Ipi Tombi is het verhaal van zwarte bevolking van Afrika in de Bantoestans, de door de Zuidafrikaanse regering be dachte zogenaamde thuislan den van de negerbevolking. Naar de mening van de raads leden doet de musical het voorstellen als zou de zwarte bevolking maar al te graag naar de thuislanden terugke ren terwijl de werkelijkheid geheel anders is. „In werke lijkheid ziin de thuislanden poelen vol ellende, zonder werk met gebrek aan voedsel en andere elementaire voor zieningen", aldus de raadsle den A. Ponsen (PSP), W. Brands (CPN) en J. van der Putten (PSP). De Zuidafri kaanse bevrijdingsbeweging typeerde de musical als „één van de vulgairste commerciële advertenties van de apar theidsleugen". De Anti Apar theidsbeweging Nederland heeft, met ondersteuning van de Kunstenbond van het FNV, alle drecties van theaters waar Ipi Tombi gespeeld gaat wor den een brief gestuurd met het verzoek de voorstelling niet door te laten gaan. De directeur van de Leidse schouwburg Hans van Dam heeft deze brief naar het colle ge doorgestuurd met het ad vies de voorstelling wel door te laten gaan. Van Dam heeft te kennen gegeven een fer vent tegenstander van apart heid te zijn maar geen reden tot annulering te zien omdat er dan van een zekere censuur van de Nederlandse overheid sprake zou zijn. Van de zijde van de tegenstanders van de musical wordt echter gewezen op het feit dat het cultureel akkoord tussen Nederland en Zuid-Afrika is opgeheven het geen vertoning van officiële Zuidafrikaanse stukken in Ne derland onmogelijk maakt „Ipi Tombi is misschien geen officieel Zuidafrikaans stuk maar een feit is dat de Zuid afrikaanse regering deze pro- duktie een warm hart toe draagt", aldus de raadsleden. De zaak komt vandaag aan de orde in de commissie schouw burgzaken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3