Amerikaanse banken verlagen rentepeil Van Aardenne: wetgeving energieverbruik nodig Baggeraars dreigen met wereldwijde actie Kerncentrale in rode cijfers door contract Péchiney PRIME RATE" NU OP TWINTIG PROCENT Nederlandse banken stimuleren spaarzin Schokbeton balanceert op rand van de afgrond Holec ziet toekomst in windenergie „Prop' koop- woningen medio 1983 verkocht KAMERLEDEN: Beurs van Amsterdam ECONOMIE LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 DELFZIJL „Een nieuw kabi net, van welke samenstelling dan ook, zal ernst moeten maken met een snelle en adequate wetgeving voor het (groot) energieverbruik in Nederland". Dit zei minister drs. G. van Aardenne van Econo mische Zaken tijdens het officieel in gebruik zetten van een energie- terugwinningsinstallatie bij net bedrijf Elektroschmelzwerk in Delfzijl. Tijdens deze plechtigheid stelde di recteur ir. J. Brouwer dat het teleur stellend is dat de energieprijs in Ne derland zo sterk is gestegen. Dit on danks de bereikte besparingen in de industrie. „Nog steeds is de elektrici teitsprijs in Nederland aanmerkelijk hoger dan bijvoorbeeld in Frankrijk en West-Duitsland". Volgens Van Aardenne liggen de energieprijzen in Nederland zo hoog omdat hier meer dan in het buiten land van dure energiebronnen als gas en aardolie gebruik wordt gemaakt De minister verwacht dat als olie en gas als dure energiebronnen in Ne derland fors zijn teruggedrongen door steenkool en kernenergie, ons land wat betreft de concurrentieposi tie van de energieprijs ten opzichte van het buitenland duidelijk kan ver beteren. De energieterugwinningsinstallatie te Delfzijl wint energie terug uit afval- gassen. In totaal gaat het om 30 mil joen kubieke meter aardgas per jaar en daarmee kan een stad als Assen (50.000 inwoners) verzorgd worden. Elektroschmelzwerk is een zelfstan dige dochter van het Duitse Elek troschmelzwerk Kempter GmbH. Het bedrijf in Delfzijl, waar 145 mensen werken, fabriceert siliciumcarbide, dat gebruik wordt voor slijpmiddelen (slijpstenen en schuurpapier), voor de bekleding van speciale verwarmings- en industrie-ovens en voor de pro- duktie van gietijzer en staal. NEW TORK Na vele schone belof ten van de „Fed", de centrale bank in VS, dat de rente spoedig zou kunnen dalen en geruchten uit de zakenwereld die dit weer fel tegenspraken heb ben verschillende Amerikaanse han delsbanken gisteren het rentepeil ver laagd. Voor het eerst sinds 8 juli kwam daarmee verandering in de „prime rate", de rente die de banken hun beste klanten berekenen. Het tarief staat nu op twintig procent, een half procent la ger dan voorheen. Chase Manhattan Bank, de op twee na grootste bank in de VS, was de eerste die een verlaging bekend maakte. Later volg den First National Bank of Chicago en Mitsui Manufacturers Bank of Los Ange les. Volgens financiële deskundigen in New York is de verlaging mogelijk ge worden doordat de handelsbanken mak kelijker en vooral goedkoper geld op de kapitaalmarkt kunnen lenen. De hoge rentestand in de VS heeft grote gevolgen voor de Europese kapitaalmarkt. Veel beleggers investeren hun geld in de VS, waar het een beter rendement op brengt. De Europese rentestand wordt daardoor naar een hoger niveau gedwon gen. In Europa is dan ook enthousiast ge reageerd op de Amerikaanse rentedaling. Gehoopt wordt dat nu een periode van voortgaande renteverlagingen is ingeluid. De voorzitter van de Fed, Paul Volcker, heeft echter het afgelopen weekeinde nog getuigd van zijn vastbeslotenheid om een sterke toeneming van de kredietverlenin gen te voorkomen. Daarom valt slechts een zeer geleidelijke daling van de prime rate te verwachten. MEER EENTE OP LENINGEN AMSTERDAM Om de spaarzin in Nederland aan te moedigen, en zodoende over meer geld te beschikken hebben verschillende banken gisteren hun rentevergoe dingen fors verhoogd. Vanwege het hoge renteniveau op de geldmarkt is een relatief grote afstand onstaan tussen de rentevergoedingen op spaarrekeningen en de op dit moment geldende rente op de particuliere depo sito's, zo heeft de Banque de Paris et des Pays-Bas ver duidelijkt. Deze bank introduceert een nieuwe drie maands spaarrekening, met een variabel rentepercen tage. Snelle beslissers krijgen 11,5 procent De rente op deze rekening zal de fluctuaties op de geld markt zoveel mogelijk volgen. Voor diegenen die grotere bedragen willen reserveren en willen profiteren van de mogelijkheden van de geldmarkt, ook indien zij niet vol doen aan de voorwaarden voor deposito's, is deze rekening met een opzegtermijn van drie maanden aantrekkelijk, zo meent de Banque de Paris. De Amro Bank heeft in verband met de gewijzigde om standigheden op de kapitaalmarkt het rentepercentage van haar obligatielening van nominaal 150 min verhoogd van 12,75 tot 13 pet. De uitgiftekoers van deze lening is vastge steld op 100 pet. De FGH-hypotheekbank is gisteren begonnen met de af gifte van 13 pet pandbrieven 1981 per 1985-1988 tegen een koers van 100 pet. De afgiftekoers van de 12,75 pandbrie ven 1981 per 1985-1989 blijft 99 pet. ENCI MOET REDDING BRENGEN ZWIJNDRECHT De Ogem-dochter Schokbeton heeft vo rig jaar een recordverlies geleden van 15,5 min. In 1979 maakte deze maatschappij nóg 5,8 min verlies. De omzet Is bovendien sterk ingezakt: van 78,5 tot 57 min. Deze resultaten hebben de be tonmaatschappij aan de rand van de afgrond gebracht. Het eigen vermogen van de onderneming is nog maar 7,5 miljoen. een bod op de aandelen af van het cementbedrijf ENCI. Volgens de raad van bestuur van Schokbeton kunnen verschillende be drijven bij een redelijke orderontvangst nog winst maken. In het eerste halfjaar van 1981 kwam Schokbeton voor circa acht ton in de rode cijfers. Het personeelsbestand is vorig jaar door verkoop van verschil- lende bedrijfsonderdelen gedaald van 864 tot 555. UTRECHT Het elektro technisch concern Holec gaat zich meer dan voorheen richten op alternatieve ener giebronnen. Onlangs is over eenstemming bereikt over de overneming van het gehe le aandelenkapitaal van Po- lenko BV in Rhenen, terwijl een belang van 69 pet werd genomen in Wind-Matic in het Deense Herning. Beide overigens nog kleine onder nemingen zijn gespeciali seerd in windenergie. Holec is eveneens betrokken bij de ontwikkeling van windmo lens met een grotere capaci-* teit en produceert voorts zonnecellen. De resultaten van Holec zijn de afgelopen zes maanden sterk verbeterd. De f 3,2 min verlies in de eerste helft van 1980 werd grotendeels wegge werkt tot f 1,5 min verlies in de eerste zes maanden van dit jaar. Over heel 1981 zal het concern waarschijnlijk geen verlies meer maken, zo ver wacht de raad van bestuur. NBM De Verenigde NBM-bedrijven (handel, indu strie, bouw, grond-, wegen en waterbouw) heeft in de eerste helft van 1981 een omzet be haald van 404 min, 32 min minder dan in dezelfde perio de van 1980 {f 436 min). In Ne derland staan de resultaten onder druk door de problemen in de bouw, als gevolg waar van met name de sector bak steenindustrie sterk verliesge vend is. Ook de hoge rentelas ten beïnvloeden het resultaat in belangrijke mate negatief. De concernresultaten zullen naar verwachting ten opzichte van 1980 achterblijven, zo heeft het bedrijf bekendge maakt. Over 1980 leed NBM een netto-concernverlies van ƒ6,1 min. De netto-investerin gen zullen op een relatief laag niveau uitkomen. HAL De nettowinst van de Holland America Line Trust (HAL) is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van de zelfde periode gedaald van 5 min tot 4,2 min dollar. De om zet zakte met 8 pet van 158,6 min tot 146,4 min dollar. Deze daling is veroorzaakt door de ongunstiger omrekening in dollars van de Europese op brengsten en door een lagere omzet in de VS. Voor neel 1981 verwacht het concern dat de nettowinst, mede door de gestegen interestbaten, hoger HENKES Henkes Verenig de Distilleerderijen heeft met de curator van de failliete FT-Drankenservice overeen stemming bereikt over de overneming en voortzetting van 18 vestigingen van FT, terwijl over nog vier vestigin gen voor eind september een definitief besluit zal worden genomen. De Dienstenbonden FNV en CNV hebben geen be zwaar tegen de overneming door Henkes, de onderne mingsraad van dit bedrijf heeft een positief advies uitge bracht. Door de overneming blijft de werkgelegenheid voor 29 van de 45 werknemers van FT behouden. MARKTEN aardappelen 15-44; andijvie 31- 41; kroten 27; boerenkool 12;' rode kool 35-38; spitskool 16- 31; postelein 35-60; prei 72-94; spinazie 40-73; spruiten a 118- 133; spruiten b 150-175; sprui ten c 60; spruiten d 90; uien 25- 56; witlof 530-970; meloenen 115-325; bloemkool 16 145-200; bloemkool 8 st. 125; bloemkool 10 st. 70; sla 16-25; bleekselde- 22-61. PAARDENMARKT UTRECHT UTRECHT - 31/08 Op do utrechtse paar denmarkt zijn maandag 376 dieren aange voerd. De noteringen waren als volgt (In gut- dens per stuk): luxe paarden 2900-3925, werkpaarden 2150-3400, oude paarde 2000-2725, 3-Jarlge paarden 1425-242.. 2-Jarige paarden 1250-2350. veulens r kg ges! 2000-2725, 3-Jarlge paarden 1425-2425, 2-Jarlge paarden 1250-2350, veulens 450-1225, hitten 850-1400, pony's 250-650 oude slachtpaarden 5.40-7,00 per kg g gew, Jonge slachtpaarden 5,60-7,00 per ges! gew. De handel In slachtpaarden v vlug en In pony's rustig. VEEMARKT LEIOEN LEIDEN - 31/08 Aanvoer totaal 1509, 104. scha< I P«r kg) '.65-8,20, koelen •7.35, 6,65-6. 9,00-14,00. Prijzen: (In I per stuk) schapen 180-225, lammeren 200-245. Overzicht: (reep. handel en prijzen) slachtrunderen vlot - stabiel, schapen en lammeren vlot sta biel. I. 6,80-7,50, koelen 1 BARNEVELD - C Baggeraars aan het werk. De Federatie Bouw- en Houtbonden dreigt met een wereld wijde staking. UTRECHT Als de werkgevers in het bag gerbedrijf niet voor eind volgende maand raars, zullen over de hele wereld acties vol gen- Dat heeft de Federatie Bouw- en Hout bonden gisteren na een vakbondsvergade ring in Sliedrecht laten weten. Bonden en werkgevers praten al lang over een wereldwijd contract, omdat de arbeidsomstan digheden voor de Nederlandse baggeraars in verschillende delen van de wereld nogal uiteen lopen. Dat geldt vooral voor de verlofregelin gen. De bonden zijn voor wereldwijde toepas sing van het contract dat gehanteerd wordt in het Perzische golf-gebied. Dat komt neer op zestig dagen werken, gevolgd door 24 dagen verlof. De betrokken werkgevers, vijf grote Ne derlandse baggerconcerns, hebben die eis vori ge week naast zich neergelegd. Zij hebben nu bedenktijd gekregen tot 29 sep tember. Als nader beraad voor die datum niets oplevert zullen de baggeraars hun eisen met harde acties kracht bijzetten. In de loop van september zullen op alle werken in het buiten land bovendien petities rondgaan waarin de ei sen voor een uniformele verlofregeling nog eens worden onderstreept. WEERT Medio 1983 is de gehele voorraad van ruim 21 duizend koopwoningen (de zogenoemde „prop" in de markt met een totale waar de van meer dan f 5 miljard) verkocht. De ongeveer hon derd premie A-woningen uit die voorraad zullen al in ja nuari 1982 zijn verkocht. De vierduizend premie B-wo ningen zijn juli „los" en de 16 duizend vrije sectorwo ningen twaalf maanden la ter, in juli 1983. Dit zijn de conclusies van een onder zoek van de Werkgroep Koop woningen-Neprom waarbij 23 grote landelijke ondernemingen zijn aange sloten Opvallend is dat in het tweede kwartaal dit jaar, waarin de rente duidelijk aantrok, meer vrije sector-woningen zijn ver kocht De verkoop werd voor al gestimuleerd door prijsda lingen, door inruilacties en door het verstrekken van le ningen met aangepaste rente. De werkgroep bestrijdt de wel gehoorde opvatting dat de markt voor relatief duurdere woningen geheel zou stagne ren. Dat het wegwerken van de voorraad dikwijls gepaard gaat met grote financiële of fers van de aanbieders en in een aantal gevallen ten koste gaat van het voortbestaan van ondernemingen is volgens de werkgroep een vaststaand feit. DEN HAAG De kamerle den Zijlstra, Van der Hek en De Waart (allen PvdA) wil len nadere informatie heb ben over de levering van goedkope energie van de kerncentrale Borssele aan het bedrijf Péchiney. Vol gens de kamerleden moet de PZEM, als de kerncentrale minder dan 86 procent van de tijd werkt, dure energie van elders tegen goedkope prijzen leveren aan Péchi ney. Zij willen weten hoe veel deze transacties tot nu toe hebben gekost Het drietal wijst er op, dat de kerncentrale Borssele vanaf 1973 tot 1980 op tachtig pro cent van de capaciteit heeft gewerkt Al die tijd heeft de PZEM dus dure stroom tegen afbraakprijzen moeten leve ren. In 1980 heeft de centrale zelfs maar 75 procent van de tijd gewerkt. De Kamerleden vrezen, dat de verliezen dooi4 het leveringscontract met Pé chiney de komende jaren nog verder ziillen oplopen. hoofdfondsen Nedlloyd Gr. Ogem Holding Rodamco Rorento Ver.Bez.VNU 237.80 248.50 155.50 ir Stev overige aandelen koers 28-08 beurs 3 NBM-ba Nedep Palembang Porcel. Fles VRG Gem. Bez. Wye""0" Wijk en Her Alg. Fondaenb. Asd Beiegg. O Binn. Bell. VG ES,» beurs van New York 37 3/4 37 1 Can.^ac Chrysler Citicorp Cone. Edleon Du Pont Eastm. Kodak Exxon Ford Gen. Electric Oen. Motore 22 1/8 NaD,SC° Brand* Rep.Steel Roi 5 1/8 8. I 68 3/8 681, Royal Dulcft a Fe 40 7/8 louth°Pac. 65 7/8 u.S. Steel 48 3/8 Unlroyal 16 3/4 Un. Branda 33 1/6 un. Techn. 17 3/8 Weatlnghouae 25 5/8 25 5/8 28 3/4 28 3. 38 1/2 38 3/8 20 1/8 19 7/8 buitenlands geld (Prijs in guldens) mark (100) 109.2: Hypotheekbanken onder druk AMSTERDAM Op Mn wat verdeelde beurs hebben de hy potheekbanken gisteren behoorlijk onder druk gestaan. Rond het middaguur was Friesch-Groningsche Hypotheek bank L20 goedkoper geworden, terwijl West land Utrecht Hypotheekbank toen 2 had moeten prijsgeven op ƒ87. De rentestijging van de afgelopen tijd kwam tot uiting in het besluit van de Amro Bank, de coupon van haar 12,75 pet lening, waarop woensdag kan worden ingeschreven, te verhogen tot 13 pet. De uitgiftekoers is gesteld op 100 pet In tegenstelling hier mee leek te zijn, dat de koersen van veel bestaande obligaties niet begonnen aan te trekken. Slecht in de markt lagen weer de aandelen Nedlloyd, die snel 3 verloren op 151. Bos Kalis werd 1 goedkoper op f 74. Hoogo vens trok een halve gulden aan tot 17,20. Verder bleven de verschuivingen erg gering. Zo was KLM veertig cent hoger, moest Philips tien cent terug, was Akzo tien cent hoger, Unile ver dertig cent lager en Kon. Olie twintig cent beter. De banken konden zich ruimschoots handhaven, evenals de verzekerings waarden. De uitgevers waren wat verdeeld. Vrij goed in deze markt deed Heineken het met een winst van tachtig cent op ƒ45,80. Op de lokale markt was er sprake van een dusdanige verkoop druk bij KBB, dat het besloot de notering op te houden. Er werd een advieskoers opgegeven van 33. Vrijdag werden de certifi caten verhandelt op 37. Een vergelijkbaar lot was ook Beers beschoren, waar men tevergeefs op 85 van de stukken probeer de af te komen tegen een voorgaande koers van 89,50. Niet gehandeld mocht er worden in aandelen Heybroek handel. Deze wil tot volledige samenwerking komen met grootaandeel houder Caldic in Rotterdam. IHC Inter moest f 10 prijsgeven op 190 en Holec 2,30 op 80,20. Nogal zwak waren ook Sanders Behang, Ballast Ned am en Internatio Muller, terwijl het onveranderde intermdividend bij Amfas ook geen hoge ogen gooide op de beurs. Aan de ande re kant konden fondsen als Ubbink en Nagron wat grotere win sten boeken. Op de actieve markt zag Heineken later de winst weer verloren gaan. Nedlloyd daarentegen krabbelde langzaam naar een hoog te. Verder bleef de verschuiving nogal beperkt. Op de Europese optiebeurs werden maandagochtend 977 con tracten verhandeld. Ondanks de stijging van de goudprijs bleef het vrii rustig in de goudoptiehoek. Philips was het actiefst, ge volgd door Akzo. In deze opties werden resp. 439 en 131 contrac ten opgezet.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15