Van Breukelen blij met interland tegen Zwitsers Zwitserland in problemen INTERLAND VOOR WILLY JANSSEN EEN INVESTERING Eerste selectie van Ierland Draadloos contact tussen arbitraal trio Buitenlands voetbal .onder loco Oostduitse atleten verdwijnen in Nederland SPORTWERELD Koninkrijks Spelen voorlopig van de baan SPORT LEIDSE COURANT/. DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 ZURICH Niet alleen de Nederlandse bondscoach heeft problemen met het formeren van een representatief team, ook lijn Zwlterse collega Paul Wolfis- berg kent lijn iorgen. De Zwitsers rul len voor de wedstrijd van vanavond in het Hardturm stadion in Zürich flink moeten improviseren. Nadat sterspeler Barbaris van Monaco geen vrijaf kreeg, werd de Zwitserse bondscoach geconfronteerd met het afzeg gen van doelman Burgener. Decastel, Maissen en Sulser zijn bovendien gebles seerd. De Zwitserse officials zijn overigens aller minst te spreken over de bezetting van dit Oranje-team, dat bij het thuisfront Bardturm Stadion vond ongeveer 15.000 toeschouwers, ter- wijl de opkomst normaal 25.000 zou zijn. De opstelling van Zwitserland is: Engel; Zappa, Llldi, Egli, Hermann; Wehrli, Bot- teron, Favre; Schei wilier, Elia, Elsener. ZÜRICH Willy Janssen is één van de jonge spe lers voor wie het Nederlands elftal wat betekent. Veel lelfs, namelijk de kans weer uit de anonimi teit te treden, waar hij tegen het einde van het vo rige seizoen in stapte. Janssen, 21 jaar, heeft sinds de voorlaatste wedstrijd uit '80/'81, tegen Excelsior, geen eredivisievoetbal meer gespeeld. Daarin on derscheidt de PSV'er zich wezenlijk van de twee andere debutanten, die vanavond in het Hard- tturm-stadion van Zürich voor het eerst het echte oranje-shirt aantrekken om in de beginopstelling te staan, de Ajacieden Frank Rijkaard (bijna 19) en Willem Kleft (18). Janssen noemt het duel tegen de Zwitsers dan ook een investering voor de toekomst. Dit seizoen immers loopt zijn contract bij PSV af en wanneer hij speler van het reserve-elftal, „wisselaar", of bankzitter zou blijven, heeft de vastgestelde limiet van zijn transfersom (300.000 gulden) nauwelijks wezenlijke betekenis. De verdediger van PSV, die in de oefencampagne een paar wedstrijden meespeelde, tegen Den Bosch en Beerschot onder andere, had zich het seizoen wat an ders voorgesteld, maar houdt zich ver van bittere kri tiek op PSV. Men spuugt immers niet in de put waar uit men drinkt De interlandwedstrijd heeft ook niets met zijn vereni ging te maken, maar alles met de persoon Janssen zelf en Kees Rijvers. „De wedstrijd tegen de Zwitsers komt mij verschrikkelijk goed uit Het feit dat ik ook bij de 22 voor Ierland zit, is moedgevend. Ik heb geen streep je voor op de andere jongeren, maar wel het geluk dat Rijvers mij door en door kent en weet wat ik in mijn mars heb. Ik zie deze wedstrijd niet als basis voor een vaste plaats in de Nederlands-elftal-groep, wel als een stap naar de toekomst Rijvers werkt vijf jaar met de nationale selectie, hij ziet al over Spanje heen naar het wereldkampioenschap van 1986. Hij peilt nu mensen voor later en hij zal met hen gaan werken wanneer wij - wat ik uiteraard niet hoop - Spanje niet zullen halen. In dat beeld past zijn keuze van nu. Alles wat verder komt, ligt aan mezelf. Ik kan alleen maar tonen wie ik ben als ik speel, daarom noem ik deze wedstrijd een investering voor de toekomst". DUBLIN De Ierse bondcoach Hand heeft giste ren de lijst van 22 spelers gepubli ceerd voor de in terland voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap voet bal tegen Neder land op woensdag 9 september in Rotterdam. De 22 cpelers zijn: McDonagh (Bolton W.), Bonner (Celtic), Peyton (Fulham), Lawrenson (Liverpool), Devine (Arsenal), OTeary (Ar senal), Hugh ton (Tot tenham), Lang an (Bir mingham), Moran (Manchester United), Andenon (Preston), Martin (Newcastle), Whelan (Liverpool), Grealish (Brighton), Brady (Juventus), Gri me» (Manchester Uni ted), Wassock (Queens Park Rangers), Staple- ton (Manchester Uni- ted), Robinson (Brigh ton), Ryan (Brighton), O'Callaghan (Ipswich Town), Givens (Neu- chatel), Heighway (Minne Sota Kickers). Bondscoach Guy Thijs van Belgié heeft de selectie bekend gemaakt voor de kwalifica tie-interland van volgende week woensdag tegen Frankrijk. Thijs heeft voor de wed strijd uit groep 2 van de voorronden voor het wereld kampioenschap voorlopig 22 spe lers gekozen. De selectie ziet er als volgt uit- pfaff (Beve- ren), PreudRomme (Standard Luik), Mu- naron (Anderlecht), Baecke (Beveren), Vriese, De Wolf (bei den RWDM), Meeuw*, Gereis (beiden Stan dard Luik), Lue en Mare Miliecamps (bei den Waregem), Ren- quin (Anderlecht), (Anderlecht), Verheyen •en). Van- Van Moer (Beveren), Cluytena, Vercauteren ZURICH De vriendschap pelijk interland van vana vond tegen Zwiterland mag voor sommige clubs en voor bondscoach Kees Rijvers dan zeer ongelegen komen, voor doelman Hans van Breukelen (25) komt het duel precies op tijd. Rijvers laat in zijn streven om jong talent een kans te geven, de doelman van FC Utrecht voor deze interland opdra ven. Zijn eerste was, even eens vriendschappelijk, te gen West-Duitsland (1-1) in Eindhoven. Dat is bijna al weer een jaar geleden. Even daarvoor slikte Van Breuke len de grootste teleurstelling van zijn leven. In het eerste kwalificatieduel van het wereldkampioenschap in Spanje in en tegen Ierland (2-1), gaf de toenmalige bondscoach Jan Zwartkruis onverwachts de voorkeur aan Joop Hiele van Feye- noordL Van Breukelen daarover: „De avond voor de wedstrijd moes ten we met z'n tweeën bij Zwartkruis komen. Tijdens het gesprek kreeg ik het ene moment de indruk dat ik in het doel zou staan, daarna dacht ik weer dat Joop zou spelen en even later verwacht te ik dat hij mij zou kiezen. Op het laatst vertelde hij dat Joop opgesteld was, omdat in de de fensie meer spelers van Feye- noord stonden opgesteld. Dat vond ik grote onzin. Dan kun je beter zeggen dat de ander beter is. En dat terwijl ik er vanaf de Europese kampioen schappen in Italië niet bij was geweest. Je wist bij Zwartkruis nooit waar je aan toe was". Daarom is Van Breukelen ook bijzonder gelukkig met de ver kiezing voor deze interland en met het beleid van Kees Rij vers. „Hij verschaft ie duide lijkheid", zegt de doelman van Oranje. „Dat brengt rust. En dat heb ik nodig. Ik ben blij met die zekerheid, die Rijvers me geeft. En natuurlijk ook van mijn eigen coach, Han Berger, je weet dat je bij je club goed moet presteren om voor Oranje in aanmerking te komen. Na de interland tegen Moeilijk Van Breukelen, het toonbeeld van een pure prof. Ierland, die ik als een neder laag voor mezelf beschouwde, heb ik keihard getraind. Voor elk competitieduel heb ik be wust dat gesprek met Zwart kruis in mijn herinnering te ruggeroepen om mezelf op te peppen. Dat ging uitstekend". Fanatiek Van Breukelen staat bekend als een fanatiek baasje. Een prof die dag en nacht met zijn vak bezig is. „Toen we vorige week met 2-1 van Roda JC verloren, dacht ik dat mijn wereld instortte. En afgelopen zaterdag versloegen we AZ '67 weer. Dan ben ik alles weer vergeten. Ik richt me voorlo pig op het wereldkampioen schap in Spanje. Daar wil ik absoluut bij zijn. Die inter lands zijn voor mii het einde. Wanneer ik het volkslied hoor spelen in het stadion, lopen de rillingen over mijn rug. Ik probeer niet stoer te doen over die gevoelens. Volgens mij hebben de meeste spelers dat". Het stoort de Utrechter, dat voetbal vandaag de dag zo za kelijk is geworden. „Er is geen romantiek meer. Je ziet geen mensen meer op een fietszadel staan om de over de heg naar de wedstrijd te kijken. De at mosfeer is verpest. Alle zaken rondom het voetbal worden door trainers, spelers, be stuursleden en vooral de pers zo uitgewrongen, dat er slechts een heel klein druppeltje over blijft Alles komt in de open baarheid, iedereen communi ceert tegenwoordig met elkaar via de pers. Dan komen er marketing-rapporten, waarop iedereen zich suf filosofeert Er is niets meer voor de toe schouwer om zelf in te vul len". Dat is ook de hoofdoorzaak, waarom Hans Van Breukelen aan het einde van dit seizoen Nederland wil verlaten. West- Duitsland, Frankrijk, maar vooral Engeland trekken hem. „Met FC Utrecht speelden we op onlangs in Denemarken. Daar kwam ik Brian Green hof, de manager van Leeds United tegen. We hebben een tijdje met elkaar gepraat en dat klikte onmiddellijk. Je merkt dat de spelers in Enge land trots op hun vak zijn. Dat ben ik ook. Wat dat betreft zit ik bij de beste club van Neder land. Daar is een goede band met de supporters. En toch wil ik weg. Ik wil me wederom bewijzen in een nieuwe omge ving. Ger Lagendijk van Het zal moeilijk voor Van Breukelen worden, om in En geland aan de slag te komen. Immers de Engelsen vinden dat de beste keepers in de En gelse league spelen. „Dat weet ik, maar dat zeggen ze ook in West-Duitsland en in ons land. Ach, ik zit natuurlijk in een voordeelpositie. Ik hoef niet weg bij FC Utrecht, wanneer er straks aanbiedingen komen, kan ik een keuze maken. En dan gaat het natuurlijk om een topclub, want ik wil mijn plek in Oranje niet verliezen". Een discutabel uitgangspunt, want in de Engelse competitie weet je vooraf zelden welke club bij de eerste vijf zal eindi gen. Desondanks wil Van Breukelen alles aan de kant zetten om de sprong te wagen. „Mijn vrouw en ik werken beiden in het onderwijs. Dat zullen we op moeten geven. De verandering heeft ook geen financiële achtergrond. FC Utrecht kan geloof ik 800.000 gulden voor mij vra gen. En ik ben voor vijfdui zend gulden van de zondag vierdeklasser BVC gehaald. Dan wordt het voor mijn club toch een lucratieve zaak. De transfers in Engeland vind ik trouwens belachelijk hoog. Zes miljoen gulden voor een spe ler. Wie kan dat bedrag ooit waarmaken? Maar ik heb wel begrepen, dat de salarissen niet zo hoog liggen. Bij Leeds United verdienden de voetbal lers gemiddeld 150.000 per jaar. Dat is een knap inkomen. In Nederland zijn de verhou dingen helemaal zoek. De ver schillen zijn te groot. De één verdient een half miljoen en de ander 50.000 gulden, maar mocht ik niet uit Nederland kunnen vertrekken, stort mijn wereld echt niet in. Er zijn meer zaken in het leven die miin aandacht hebben, ook al richt ik mij momenteel volle dig op het voetballen". HENK WAGEMAN DEN HAAG Rudolf Kreitlein, de voormalige Westduit- se FIFA-scheidsrechter, heeft een apparaat ontwikkeld waarmee het arbitrale trio bij voetbalwedstrijden draadloos contact met elkaar kan onderhouden. Kreitlein heeft het apparaat, dat inmiddels in enkele wed strijden is gebruikt, via de firma die het toestel vervaar digd heeft, aan de FIFA en UEFA gestuurd. De bedoeling is dat de twee grensrechters met de apparatuur de scheids rechter op de hoogte kunnen stellen van overtredingen, die achter zijn rug of buiten zijn gezichtsveld worden be gaan. LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league is gisteren één wedstrijd gespeeld. Manchester United en Not tingham Forest speelden in Manchester gelijk: 0—0. NEW YORK De uitslagen van de wedstrijden voor de play offs van de Noordamerikaanse voetbalcompetitie zijn: Chicago Sting-Seattle Sounders 3—2; Montreal Manic-Los Angeles Aztecs 21; San Diego Sockers-Portland Timbers 2—0. De uitslagen van de Hongaarse competitie zijn: Ferencvaros-Debrecen 32; Siombathely-Uipesti Dooa 1—1; Zalaergersseg- Videoton 13; Tatabanya-Nyireghyhaza 11; OZD-Diosgyoer 5—0; Pecsi MSC-Vekescsaba 2—0; Volan-Vasas 1—1; Honved-C*epel 0—1; Szeol-Raba eto 1—4. Stand: 1. Ujpestl Darea 35; 2. Video Ton 3—4; 3. OZD 3—4. De uitslagen van de Tsjechodowaakse competitie zijn: Lokomotiva Kosice-Sla- via Praag 5—1; Bohemians Praag-Inter Bratislava 1—0; ZTS Petrzala-Tatran Presov 22; Slovan_Bratislava-Dukla Praag 3—6; Plastika Bitra-Zbrojovka Stand: 1. Dukla Praag 39; 2. Plastika Nitra 3—5; 3. Bohemians Praag 3—5. „Tja, zo'n man als Van Agt, die kan zich wel plotseling opdringen. Eigenlijk is het stom hè, maar die vraagt niet eens eerst of-ie je hotelkamer binnen mag komen. Toen Van Agt dan binnenkwam, dat was op de Alpe d'Huez, stond er een heel leger jour nalisten om hem heen. Ja, dan moet ik me natuurlijk heel formeel gedragen. Een smile enzo". (Profwielrenner Peter Winnen in Nieuwe Revu) Poter Winnen: „Die Ven Agt kan zich zo opdringen". „Ik zal nooif stimulerende middelen gebruiken. Inte gendeel, ik acht 't mijn plicht de jeugd te bewijzen dat 't mogelijk is de wereldtop te bereiken zonder onnatuurlij ke hulpmiddelen als doping En: „Ik zie niet in waarom iemand die kans ziet zijn trainingsarbeid en talent in geld om te zetten, dat niet zou mogen. Als in Brussel of Oslo 30.000 mensen voor mij naar het stadion komen, dan is 't waanzinnig dat ik met lege handen van de baan stap, terwijl de promotors nog eens een extra dikke si gaar opsteken". (Atleet Sebastian Coe in Panorama} Vrouwe Til, Gesteld dat ge ooit geroepen wordt tot een ander bewind, dat over volksgezondheid en milieuhygiëne, vaardigt ge dan ook maatregelen uit tot beteugeling van de opschrif ten, spandoeken en bandelie ren die mileuverdedigers in hun protesten tegen de alge mene vergiftiging gemeenlijk met zich meevoeren? Het verhaal gaat al dat ge in zo'n geval de gepeperde teksten aan vernauwende formaten gaat binden: dat bijvoorbeeld een „Weg met Gardeniers" niet langer mag strekken dan één meter, bij een hoogte van een halve, en dat de letters, niet in rood maar in blauw, niet groter mogen zijn dan de zogenaamde plakkaatletters die een krant bij calamiteiten gebruikt (Columnist Pierre Huyskens in Elseviers Magazine) „Ik train vaak al om zes uur en ga door tot een uur of acht 's avonds. Per dag zit ik wel een uur of zeven, acht in het zadel. Mijn moeder zegt wel eens: dat houdt geen paard vol.... Maar het is voor mij geen probleem, als ik maar plezier heb in hetgeen ik doe. Ik zal echt geen paard laten staan voor een mooie meid, ikke niet Ik loop er mooi omheen, want ik ben zielsge lukkig met wat ik doe en wat er gaat gebeuren". (Ruiter Rob Ehrens in Elseviers Magazine) „Zelfs op de keper be schouwd, had ik er (tijdens een toernooi vorige week) met FC Köln meer belang bij te verliezen. Om m'n nog steeds lopende belastingza ken bevredigend te doen ver lopen, was ik meer gebaat bij een gunstig gestemd Barcelo- na-bestuur. Na deze tweede nederlaag van 4-0, is dat nau welijks te verwachten". (Rinus Michels in het Algemeen Dagblad), 't Is ook mijn eigen schuld geweest ik heb er veel te lang mee rond gelopen. De dokter die me opereerde ver telde me dat ik die (nek)her- nia moet hebben opgelopen door een grote kracht van buitenaf. De enige keiharde botsing die ik het afgelopen jaar meemaakte was vóór het begin van het seizoen. Vanaf dat moment voelde ik ook wat in m'n nek tijdens het autorijden. Op 'n gegeven moment was de pijn hele maal weg, maar toch voelde ik dat er iets goed mis was. M'n sleutelbeen stond aan de rechterkant meer naar vo ren, m'n rechterborstspier deed niets meer en in m'n rechterhand had ik totaal geen kracht meer. Tegen het eind van het seizoen liet ik me onderzoeken. Toen pas bleek dat ik nekhernia had. Het bleek dat ik geen pijn meer had, omdat die beknel de zenuw helemaal was afge plat. Daardoor gaf ie geen pijnimpulsen meer. Dat ik straks (als 41-jarige) weer fit zal zijn, daar ben ik zeker van. Maar kom ik nog in vorm als ik een half jaar niet gespeeld heb? Ik heb jaren geleden al gezegd dat ik het met dit lijf tot m'n 43e uit- hou. Dat wil ik bewijzen ook". (Ex-doelman Nederlands elftal Jan Jongbloed in Voetbal International) „Voor Aad (de Mos) geldt hetzelfde als voor Beenhak ker. Die leerde in die paar maanden meer van ons dan wij van hem en dat kan niet bij een topclub met zo veel jonge spelers. Het heeft alles bij elkaar te lang geduurd met Beenhakker en De Mos". En: „Ik heb altijd goed kun nen opschieten met Harmsen, hij was tegenover de spelers een eerlijker voorzitter dan Van Praag. Toen ik in 1975 naar Nederland kwam was mijn vrouw al vier maanden zwanger. Ajax zou een vier- kamerflat voor me regelen. Dat zoeken heeft anderhalve maand geduurd. In die tijd woonde ik in het Crest hotel. Van Praag had met mijn va der afgesproken dat Ajax de hotelrekening zou betalen. Krijg ik toch tegen de af spraak in die rekening van tienduizend gulden. Die af faire is pas na acht maanden opgelost Dat soort geintjes flikte Ajax destijds". (Frank Arnesen, ex-Ajax en nu bij Valencia in Vrij Nederland) „Eerlijk, ik wist niet eens dat het Nederlands elftal moest spelen. Ik ben momenteel te veel met mezelf bezig om daar oog voor te hebben. Meestal heb ik dat soort wed strijden pas in de gaten wan neer ik 's avonds aanschuif voor de buis. Ik hoef dus niet te vertellen hoe verbijsterd ik was toen ik die uitnodi ging (voor de wedstrijd tegen Zwitserland) in mijn handen kreeg gedrukt". En: „Er wordt wel eens verbaasd ge reageerd wanneer ik zo op mijn fietsje bij Ajax aankom, maar ik hoop dat ik het nog lang volhoud". (Ajax-talent Frank Rijkaard in het Algemeen Dagblad) DEN HAAG De Oostduitse atletiekploeg, die zaterdag in Leiden in een Interlandwedstrijd tegen Nederland en Grie kenland uitkwam, is zondag met een atleet minder naar Oost-Berlijn gevlogen. Toen de Oostduitse B-ploeg zondag morgen uit het hotel vertrok, bleek een atleet te ontbreken. „Toen de ploeg op punt van vertrekken stond" aldus de heer Van Venetien, die namens de organiserende vereniging Holland bij het hotel aanwezig was. „heerste er duidelijk paniek bij de ploegleiding. Er werd heel geheimzinnig ge daan en men was niet bereid te zeggen wie op het appel ont brak. Het gezelschap is daarop naar Schiphol gereisd en daar zonder de bij het hotel ontbrekende atleet vertrok ken". Eerder verdween tijdens de Europese jeugdkampioenschappen, die van 20 t/m 23 augustus in Utrecht zijn gehouden, een Oost duitse junior. Op de openingsdag van de titelstrijd voor de jeugd kwam de 18-jange snelwandelaar Niels Brandt niet aan de start Bij de ministeries van justitie en buitenlandse zaken zjjn geen verzoeken om politiek asiel binnen gekomen. Elly van Hulst (Olympia '48) heeft tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Luxemburg stad de 1500 meter voor dames gewonnen. De Nederlandse kampioene op de 800 en 1500 meter zegevierde in een tijd van 4.08,86. Zij was daarmee opnieuw ruim een seconde sneller dan afgelopen vrijdagavond bij de Ivo van Damme-memorial in Brussel, waar zij haar persoonlijk re cord op 4.09.88 bracht Steve Ovett, die afgelopen vrijdag in Brussel zijn wereldrecord op de mijl kwijtraakte aan landgenoot Sebastian Coe, heeft giste ren in Londen in de interlandwedstrijd Groot-BrittanniëZwit serland de 800 meter gewonnen in 1 minuut en 46.40 seconden. Voor Ovett was het de laatste voorbereiding op de strijd om de wereldbeker in Rome, waar hij met Coe in de ploeg van Europa uitkomt DEN HAAG De vriend schappelijke voetbalwedstrijd Oranjeplein-LENS wordt mor genavond om 19.00 uur (en niet zoals eerder aangekondigd om 19.30 uur) op het terrein van Laakkwartier gespeeld. SILVERSTONE De Neder landse autocoureur Fred Krab is gisteren op het circuit van Silverstone als zevende geëin digd in een formule 3-race gel dend voor het Engels kam pioenschap. De Engelsman Scott won. AMSTELVEEN Het natio nale hockeyteam van Maleisië heeft gisteravond Pinoke, dat in de overgangsklasse speelt met 3-1 verslagen. Het was de .laatste wedstrijd van Maleisië in Nederland. CASALE MONFERRATO De Nederlandse landenploeg motorcross in de 125 cc-klasse heeft tijdens wedstrijden om de wereldkampioenschappen voor landenteams de zevende plaats behaald. De Italianen wonnen. ZWOLLE De Koninkrijks Spelen, zoals die de bultste keer in Utrecht werden gehouden, zullen voor onbepaalde tijd niet meer plaats vinden. De Nederlandse Antillen, na het zelfstandig worden van Suriname de enige partner van Nederland binnen de Koninkrijks Sportliga, hebben het ln- tiatief tot deze maatregel genomen. Het ministerie van CRM van Nederland is verzocht om de 400.000 gulden, die jaarlijks voor deze sportontmoeting wordt uitgetrokken, te besteden aan ontwikkelingswerk voor sport op de Boven- en Beneden Windse Eilanden. Onlangs maakte een Nederlandse delegatie onder leiding van de Zwollenaar Jo van Marle een achttiendaagse reis naar de Antil len om de problemen te inventariseren. In september zal Van Marle als voorzitter van de Koninkrijks Sportliga verslag uit brengen aan zijn opdrachtgever, het ministerie van CRM.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13