Iraanse islamieten zweren wraak Oostenrijk weerlegt aantijgingen Israël AANSLAG OP NAVO-BASIS RAMSTEIN Deze week bij de melkman: Jarenlang gevecht om kindernaam in Italië Reagan slechts drie uur per dag bezig met staatszaken BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 1 SEPTEMBER 1981 PAGINA 11 TEHERAN De Iraanse leider ayatollah Khomeiny heeft gisteren verklaard dat de moord op president Mo hammed Ali Radjai en pre mier Javad Bahonar de isla mitische revolutie in Iran piet zal stoppen. Hij kondig de aan dat nieuwe verkiezin gen gehouden zullen wjorden om een opvolger te kiezen voor de vermoorde prtesi- dent Radjai. Khomeiny zei pile vertrouwen te hebben in het volk. „Het volk brengt martelaars die bemind en geacht worden", aldus Kho meiny. Ondertussen is opnieuw een Silamitische functionaris ge- ood bij een aanslag. De 'Hodjatoleslam Morteza werd gisteren voor zijn wo ning in Teheran door twee mannen vanaf een motor fiets doodgeschoten. Ruim een miljoen woonden gisteren in Teheran de begrafenis bij van de beide Vermoorde leiders. Direct na de aanslag waren honderddui zenden mensen de straat op gestroomd, religieuze leuzen roepend en beschuldigingen schreeuwend tegen het impe rialisme en Amerika en tegen de naar Parijs gevluchte ex- president Bani-Sadr en Mas- soud Radjavi, leider van de linkse verzetsbeweging Moed- jahedien-e-Khalq. Uit de rouwrede die parte- mentsvoorziter Rafsanjani hield voor een menigte die zich voor het parlementsge bouw had verzameld bleek dat op de aanslag met nog meer executies zal worden gerea geerd. Rafsanjani zei dat het volk woedend is en om wraak schreeuwt. „Woedend zijn ze ook op de veiligheidsfunctio- n, die hebben gefaald. Zij zullen direct ter verant woording worden geroepen en harder moeten gaan optreden tegen contra-revolutionairen. Over de vijanden van de Iraanse revolutie zei hij dat er voor hen geen weg terug is. „Welke andere straf is er dan de dood voor deze misdadigers die tegen onze revolutie in gaan", zo vroeg hij zich af. De hoogste justitiële raad in Iran heeft alle verantwoorde lijke autoriteiten van het ge rechtelijk apparaat in het land gevraagd „onmiddellijk een eind aan het leven te maken van de verraders van de islam na een snel onderzoek van hun dossiers". De uitgeweken leider van de linkse verzetsbe weging Moediahedien—Khalq, Radjavi, heeft verklaard in een reactie op de aanslag dat zijn beweging vast besloten is een eind te maken aan het be wind van Khomeiny. Hoe lan ger diens regime voortduurt, des te meer bloed zal er vloeien, aldus Radjavi. De af gezette president Bani-Sadr verklaarde dat Ridjai en Ba honar hun eigen ondergang over zich hadden afgeroepen door iedere vrijheid in Iran te onderdrukken. Hodjatolesjam Ali Khameiny is gisteravond benoemd tot se cretaris-generaal van de isla mitische partij (IRP). Hij volgt in die functie de vermoorde premier Bahonar op. Kha meiny was eind juni het doel wit van een aanslag als gevolg waarvan hij een maand in het ziekenhuis moest blijven. Toen het lijk van de bij de aanslag omgekomen premier Bahonar naar de begraafplaats werd gedr; probeerden duizenden Iraniërs zijn lijk aan te raken. De reuzenpanda Chlng-Ching hangt uit haar stenen kooi, in Londense dierentuin, terwijl zij wacht op de geboorte van haar Jong. Baby van Ching-Ching wordt elk moment verwacht (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN De panda Ching-Ching, die volgende week maandag in de Londense dierentuin 9 jaar wordt, wacht lusteloos op haar baby, de eerste panda in de wereldge schiedenis die als gevolg van kunstmatige inseminatie het levenslicht kan gaan aanschouwen. Gisterenr een vakantiedag voor de Engelsen, trokken vele duizenden naar de dierentuin in Regent's Park om Ching- -Ching te zien die, tenzij de op haar verrichte proeven on juiste signalen hebben opgeleverd, vandaag de 132ste dag van haar zwangerschap bereikt. In China werd in 1963 in gevangenschap de panda Lin-Lin geboren, waarvan de moeder 120 dagen in verwachting was geweest. Het was een couveuse-panda. Haar broer Ming-Ming werd door moeder Li-Li na 148 dagen gebaard. De naam van Ching- -Ching betekentkristalhelder", maar er is niets duidelijk omtrent de precieze geboortedatum van haar baby. „Het kan ieder moment gebeuren zo wordt van de zijde van de Londense dierentuin meegedeeld. Voor de baby-panda staat een couveuse gereed en er is een forse hoeveelheid voedsel in flesjes aangelegd voor het geval Ching-Ching weigert haar kind te zogen. Volgens een opzichter van de panda is Ching-Ching de laatste weken vriendelijker dan normaal. De panda-wijfjes zijn overigens minder beweeg lijk dan de mannetjes, die zich kunnen vermaken met kop rollen, oefeningen in klimrekken, het rollen in zandbak ken en het veroveren van een goede plaats in de badkuip. Ching-Ching eet bamboescheuten die in Cornwall en Sus sex worden gekweekt en die tweemaal per week per trein worden aangevoerd. Om haar in blakende gezondheid te houden krijgt zij bovendien een dagelijkse pap van rijst, gehakt, hardgekookte eieren, suiker, mineralen, vitamines, en een beetje honing, gemengd in een liter melk. ADVERTENTIE ROME Twaalf rechters zijn al acht jaar in de weer om een achtjarig Sici- liaans jongetje een voornaam te ge ven, maar dat is hen nog steeds niet gelukt. Nu zullen nog eens vier rech ters van het hoogste Siciliaanse hof hun toga's moeten aantrekken om (uiteraard na lang en ampel beraad) te beslissen of het ventje nu Marco of dit land zoveel rechters over spannen zijn omdat ze te hard moeten werken voor veel te weinig lires, en dat zovele verdachten wegkwijnen in Al voordat Marco of Rosario geboren werd, leefden zijn ouders op gespan nen voet met elkaar en dat werd al leen maar erger toen hij er eenmaal was en zijn aanwezigheid bij de bur gerlijke stand moest worden aangege ven. De moeder was er het eerste bij en gaf hem de naam Marco, maar de vader (die toen nog niet officieel van zijn echtgenote gescheiden was) had dadelijk bezwaren. Hij wilde dat zijn zoon Rosario heette en maakte er een proces van. Nu is er in Italië een wet die zegt dat de voornaam van een kind door de ouders in overleg geko zen wordt, maar deze wet werd pas twee jaar na de geboorte van Marco (of Rosario) van kracht. Daarom be roept de vader zich op de oude wet, die alleen aan de vader het recht geeft om de voornaam van zijn zoon te be palen. Twee rechterlijke instanties hebben de vader al in het ongelijk ge steld, maar het Hof van Cassatie ver nietigde deze uitspraken, en besliste dat het Hof van Beroep de zaak op nieuw moest behandelen, omdat met name de oude wet verkeerd was uit gelegd. De affaire is nu in dit stadium bij het Hof van Beroep. De vader staat sterk in zijn schoenen. Algemeen wordt aangenomen dat hij gelijk zal krijgen. Maar dan niet de kleine Marco, acht jaar oud en al in de derde klas van de lagere school, ook werkelijk zijn vertrouwde naam Marco zal moeten verruilen voor die van Rosario. Want dat kun je een kind van acht jaar nu net niet aan doen, zo vinden ook de edelachtbare heren. Hoe zal hij dat aan zijn vriend jes op school moeten vertellenMaar het laatste woord is in dit Italiaanse drama nog lang niet gesproken. Daar is de zaak veel te principieel voor. Misschien zal de zaak nog zoveel jaren slepen dat Marco of Rosario uiteinde lijk zelf kan bepalen hoe hij wil heten. Wellicht heeft dan het recht pas echt zijn loop gehad. NEW YORK President Reagan houdt zich waarschijn lijk niet meer dan twee tot drie uur per dag werkelijk bezig met staatszaken, zo weet het weekblad Newsweek in een ar tikel over zijn regeerstijl te melden uit de kring van advi seurs van het Witte Huis. Het weekblad maakt gewag van een gevoel van ontgoocheling dat zich tijdens de acht maanden van Reagans presidentschap van Amerikaanse journalisten heeft meester gemaakt. Zij con stateren bij de president een gemis aan kennis van de problemen die aan hem zijn toevertrouwd. Adviseurs die anoniem willen blijven zeggen dat een ander weekblad een reportage bevatte over een werkdag van de president die tien uur zou duren. „Maar dat ging niet over een werkdag, maar over een werk week". „Er zijn ogenblikken dat je hem werkelijk nodig hebt en alles wat hij dan doet is je verhalen vertellen uit de tijd dat hij acteur was", aldus een van Reagans medewerkers. Een andere adviseur, eveneens anoniem, zegt: „Het is geen kwestie van ca paciteit of van uithoudingsvermogen, maar van belangstelling". Newsweek beschuldigt bovendien de belangrijkste adviseur van de president, Edwin Meese, ervan zich te gedragen als „presi dent Mees" en te beletten dat de president met de pers praat uit vrees dat hij een flater zal begaan of dat hij zijn onwetendheid omtrent een „brandend onderwerp" zal moeten erkennen. „De president trekt zich zo weinig van de dagelijkse staatszaken aan dat je je moet afvragen of hij niet meer is dan een president- voor-de-vorm citeert Newsweek Amerikaanse journalisten. Ruimteveer maakt in oktober nieuwe proefvlucht CAPE CANAVERAL Het ruimteveer Columbia, dat 12 april een geslaagde eerste vlucht maakte, is gis teren begonnen aan de tocht naar de lanceerplaats aan de n. Over zes weken, en wel op 9 oktober, begint de Columbia aan een tweede, langer durende, proefvlucht. Het ruimteveer, waaraan een brandstoftank en twee stuur- raketten vastzitten, stond in lanceerpositie op hetzelfde platform vanwaar het in april was vertrokken. Het bij elkaar bijna 50.000 kilo wegende ge vaarte maakt de 5,5 km lange tocht van het assemblagege bouw naar de lanceerplaats op een reusachtige kruipende constructie die in de jaren '60 Apollo-raketten vervoerde. De joodse gemeenschap van Wenen hield gisteren een rouwbijeenkomst. Onder hen bevindt zich rechts Simon Wiesenthal met keppeltje. WENEN De Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky heeft gisteren in een reactie op*tle Israëlische aantijgingen laten weten dat de aanval van Palestijn se commando's op een jood se synagoge in Wenen de houding van Oostenrijk te genover de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO niet zal veranderen. Deze politieke lijn is vele jaren geleden al uitgezet, eigenliik sinds de democratische wereld ervan doordrongen is dat de sleutel van het probleem in het Midden-Oosten ligt bij de Palestijnen. Kreisky noemde het een „kolossale gemeen heid" om het Oostenrijkse be leid van erkenning van de Pa lestijnen ten aanzien van het Midden-Oosten te verbinden met de terreuractie. De Oostenrijkse politie heeft inmiddels zes varv, de negen Arabieren die na de aaslag werden opgepakt, weer op vrije voeten gesteld. In arrest zijn nu nog de twee daders, Hesjam Radjih en Ali Joessef en een derde Arabier, wiens rol nog niet helemaal duidelijk is. Inmiddels is verder geble ken dat het bewakingssysteem van de synagoge zaterdag in verband met de sabbat niet in bedrijf was gesteld. Dat was aangebracht na een aanslag op de synagoge in 1979. De plaats van de op Ramstein waar een groot aantal Amerikanen werden gedood. FRANKFORT Bij een aanslag met explo sieven op het NAVO-vliegveld Ramstein, bij het Westduitse Kaiserslautern, zijn achttien Amerikanen en twee Westduitsers gewond ge raakt, van wie enkelen ernstig. De aanslag, naar wordt aangenomen het werk van een ter roristische organisatie, is dit jaar al de derde op Amerikaanse militaire instellingen in de Bondsrepubliek. De explosieven, die in een auto verborgen waren, ontploften gisterochtend op een parkeerplaats bij het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht strijdkrachten in Europa. Twee leden van de Amerikaanse luchtmacht kregen bij de explosie zware verwondingen. Zij werden met helikopters naar het militair hospitaal in Landstuhl, Beieren, overgebracht. Militaire autoriteiten deelden later op de dag mee dat zij nog steeds in levensgevaar zijn. Ook zeven minder zwaar gewonde Amerikanen en de twee Duitsers zijn in het Amerikaanse hos pitaal opgenomen. De overige elf konden na me dische behandeling op de luchtmachtbasis naar huis. De explosie was bijzonder zwaar. In een omgeving van honderd meter werden mensen gewond en auto's zwaar beschadigd. Gebouwen in de omtrek liepen schade op. Direct na de aanslag werd op het terrein van de basis naar eventuele andere bom men gezocht, maar werd werd niets gevonden. De militaire autoriteiten lieten onmiddellijk de bewa king van de basis versterken. Bom voor Reagan onderschept DETROIT In een brie venbus in Detroit is een pak je gevonden met een zelfge maakte bom die, getuige de adressering, bestemd was voor president Reagan. De politie heeft de bom, die vol gens haai* bestond uit oud dynamiet, onschadelijk ge maakt. Er zat een briefje bij, maar de politie wilde niet vertellen wat daarin stond. De Amerikaanse geheime dienst, die verant woordelijk is voor de veilig heid van de president, en de federale politie (FBI) zijn on middellijk ingeschakeld, maar er zijn volgens hen geen spo ren van de dader. VS nemen schuld op zich voor zinken schip TOKIO De Verenigde Staten hebben zich definitief schuldig verklaard aan de aanvaring tussen een Ameri kaanse onderzeeër en een Ja pans koopvaardijschip waarbij twee matrozen ver dronken. Ambassadeur Mike Mansfield bood gisteren aan de Japanse minister van buitenlandse za ken, Sunao Sonoda, het eind verslag aan van het onderzoek naar de aanvaring, in april, tussen de kernonderzeeër George Washington en het Ja panse schip, Nissho Maru. Het ongeluk, in de Oostchinese zee, wekte woede bij de Japan se autoriteiten, omdat de be manning van de Amerikaanse onderzeeër niet alles zou heb ben geprobeerd om de twee zeelieden te redden. De Vere nigde Staten zullen schade loosstelling op korte termijn regelen. Spaanse regering legt NAVO- toetreding voor aan parlement MADRID De Spaanse re gering heeft gisteren het parlement verzocht haar plannen goed te keuren om Spanje tot de NAVO te laten toetreden. De plannen zijn al goedge keurd door het opperbevel van het leger en de „staatsraad", het hoogste adviescollege van de regering. De regering zal het voorstel voor het eind van deze maand in het parlement brengen. De linkse partijen echter, die tegen toetreding van Spanje tot de NAVO zijn, willen dat het volk zich in een referen dum uitspreekt. Amerika houdt VN- veroordeling Z.Afrika tegen NEW YORK De Verenig de Staten hebben gistera vond niet de kant gekozen van hun westerse bondgeno ten en in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hun veto uitgesproken tegen een resolutie waarin Z.Afri ka scherp wordt veroordeeld wegens de inval in Angola. Frankrijk stemde voor de re solutie en Groot Brittannië onthield zich van stemming. De overige twaalf leden van de Veiligheidsraad steunden de resolutie. Hierin werd ver der de terugtrekking van de Zuidafrikaanse troepen uit Angola geëist, het betalen van schadevergoeding door Zuid- Afrika aan Angola en het in stellen van een onderzoek door de Veiligheidsraad ter plekke. De stemming was het slot van de vergadering die verleden week vrijdag begon na een klacht van Angola over agressie van de zijde van Zuid afrikaanse strijdkrachten die in Namibië zijn gelegerd. Zuid-Afrika bestuurt Namibië, ook wel Zuid-West Afrika ge noemd, in strijd met VN-be- sluiten. Intussen houden de Zuidafri kaanse invasietroepen de ge hele provincie Kunene in het zuiden van Angola bezet, met uitzondering van de stad Ca- hama, zo hèeft het Angolese persbureau Angop bekend ge maakt. Nergens blijkt uit dat de Zuidafrikaanse soldaten zich naar Namibië terugtrek ken, aldus dit persbureau. Zuid-Afrika zelf houdt staande dat dit wel degelijk het geval is. Volgens dit land overdrijft Angola de omvang van de Zuidafrikaanse legeroperaties. Er zouden nog slechts enkele „kleine dorpen" bezet worden gehouden om de terugtocht naar Namibië te dekken. Gratis vanaf 23 september a.s. elke woensdag de bi]lage bij uw krant met informatie over: Films, Muziek, Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11