Werelds grootste bunker: 22 meter hoge kolos in Noordfranse prairie Koning Ken spreekt te veel de baas van Londen Oppositie Cambodja slaat handen ineen Ruim zeshonderd bedrijven ontduiken loonmaatregel Ylissingse boekhouder verduistert miljoenen 1 HITLERS FORT NU TROOSTELOZE ATTRACTIE Onderzoek Rotterdamse roofmoord vastgelopen ROTTERDAM Het onder zoek naar de moord op de 51- jarige W.M. Fischer zit muurvast De Rotterdamse politie heeft uit de zeer spaarzame informatie die bij haar is binnengekomen geen enkel aanknopings punt kunnen vinden. De hoofdofficier van justitie heeft tienduizend gulden uit geloofd voor inlichtingen die leiden tot de aanhouding van de daders. Fischer werd vrijdag 21 augus tus omstreeks zeven uur 's a- vonds in zijn schilderswerk plaats aan de Erasmussingel doodgeschoten. Even daarvoor waren twee gemaskerde man nen de zeer afgelegen schuur binnengekomen. Zij riepen: „Je geld, je geld". Het slachtof fer gooide een emmmer naar het tweetal en werd toen met een jachtgeweer neergescho ten. Zo blijkt uit de verklarin gen, die de 45-jarige broer van Fischer die van het misdrijf getuige was heeft afgelegd. Op de ochtend voorafgaande aan de moord is op het erf bij de werkplaats een grote Ame rikaanse auto gezien met twee mannen erin van tussen de twintig en vijfentwintig jaar oud. Bovendien is vlak na de moord in de buurt een witte Porsche waargenomen, die met grote snelheid wegreed. Tussen de twee auto's kan een verband bestaan, aldus com missaris J.A. Blaauw van de Rotterdamse recherche, die de roofmoord als een „zeer laf hartige daad" afschildert. OPROEP AAN BRITSE SOLDATEN: LEG WAPENS IN ULSTER NEER (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Ze noemen hem Koning Ken, of rooie Ken en hij is in mei de politieke tsaar van Groot-Londen ge worden; een gebied, dat meer dan acht miljoen men sen telt en dat economisch meer te betekenen heeft dan meer dan honderd landen. Ken Livingstone, aan de macht gekomen door een pa leisrevolutie van radicaal- -links, heeft in een radio-in terview dat vandaag zou worden uitgezonden, de Britse soldaten in Noord-ler- land opgeroepen de wapens neer te leggen en terug te ke ren naar huis. Heeft Ken Li vingstone daarmee opgeroe pen tot massa-desertie of een uit 1934 daterende wet over treden die het bevorderen van ontevredenheid onder de gewapende macht ver biedt? Niets zou Ken Livingstone lie ver zien dan als gevolg van zijn uitspraken voor de rechter geleid te worden. Op zijn naam staat onder meer de ver klaring dat er door boosaardi ge Britten een militaire staats greep wordt voorbereid, waar na homosexuelen en linkse ra dicalen naar de gaskamers zul len worden geleid. Hij steunt de hongerstakers in de gevan genis van Long Kesh. De par tijgenoten van Livingstone proberen tevergeefs een kurk op de spraakzame Ken te Elaatsen, maar hij blijft onop- oudelijk commentaar leveren op Ierland, de vakbonden, sa lamanders, de woningellende in Hong Kong, de ongeschikt heid van New York city als woongebied, de pest van het toerisme, de muziek van Tsjai- kovski en sex. Kenneth Livingstone, leider van de Raad voor Groot- Lon den, werd door uiterst linkse handlangers op ziin hoge post gezet toen de verkiezingen in Londen in mei werden gewon nen door Labour onder leiding van Andrew Mcintosh. Deze laatste werd buitenspel gezet en "koning Ken" kwam aan de rnacht Labour is nu bang dat de coalitie van de liberalen en de nieuwe sociaal- demo cratische partij het- politieke leven van Ken Livingstone drastisch zal gaan verkorten. BIJ een demonstratie parachutespringen In Zwitser land tonen vier man hun bekwaamheid en durf. Als eenheid kwamen zij zonder kleerscheuren beneden. BANGKOK De leiders van de drie belangrijkste Cambodjaanse groeperingen die zich verzetten tegen het door Vietnam gesteunde be wind in Cambodja, komen volgende week in Singapore bijeen. Zij zullen daar over leg voeren over een moge lijk verenigd oppositie- front Son Sann, de leider van het anti-communistische „Natio nale Bevrijdingsfront van het Khmer-volk" heeft ermee in gestemd het voormalige staats hoofd prins Norodom Siha- noek en de leider van de com munistische Rode Khmers, Khieu Samphan, te ontmoe ten. Wel heeft Son Sann als voorwaarde voor succesvolle besprekingen gesteld dat de indertijd door Vietnamese troepen verdreven Rode Khmers eerst wezenlijke con cessies doen die de beweging van Son Sann de feitelijke contröle geven over het gehele anti-Vietnamese verzet. In dit verband eist Son Sann bijvoor- beeld dat zijn anti-communis- tische organisatie in een rege- ring-in-ballingschap de meer derheid van de zetels moet' krijgen. Aangenomen wordt dat het overleg tussen de ver schillende verzetsgroeperingen aanstaande woensdag begint. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal bedrijven heeft eind vorig jaar, begin dit jaar de loon maatregelen proberen te ontduiken. In de periode half oktober tot en met ja nuari gaven 637 bedrijven ongeoorloofde salarisverho gingen aan in totaal ruim 8&D00 werknemers. In een derde van het aantal geval len werd onmiddellijk be loofd de verhogingen onge daan te maken; de bereid heid daartoe was het grootst waar het ging om salarissen van directieleden. Dit blijkt uit een onderzoek van de Loon Technische Dienst (LTD) van het ministe rie van Sociale Zaken. Ruim tienduizend bedrijven met bij na 677.000 werknemers wer den onderzocht. Minister Al- beda heeft het resultaat van het onderzoek aangeboden aan de Tweede Kamer. De ondernemingen, die de loonmaatregelen hebben over treden, worden aangemeld bij de officier van iustitie. In de onderzoeksperiode moesten 64 werkgevers bij de officier ver schijnen. Bij 1858 van de be drijven werd een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daaruit bleek onder meer dat de helft van de bedrijven kon instem men met de strekking van de loonmaatregelen; bijna éénder de stelde zich neutraal op en zestien procent had een nega tief oordeel. VLISSINGEN De directie van de Franse aluminiumfa- briek Pechiney in Vlissingen-Oost stelt een intern onder zoek in naar de handel en wandel van de hoofboekhouder van de Vlissingse vestiging. De man die al tien jaar bij Pe- chiney in dienst is, zou zijn bedrijf door valutaspeculaties voor miljoenen guldens hebben benadeeld. De directie van Pechiney heeft politie en justitie niet in de zaak betrokken, omdat men denkt het geheel binnenskamers te kun nen afhandelen. De fraude werd ontdekt tijdens een interne controle van de boeken. De werkgelegenheid van Pechiney, zo verzekerde directeur R. van Schalkwijk, komt door de fraude niet in gevaar. De boekhouder is op staande voet ontslagen. BINNENLAND/BUITENLAND leidsecourant dinsdag i september i98i pagina io* hok met drankautomaten, exposi tiemateriaal dat langzaam ligt te vergaan. Eperlecques herdenkt de doden met de vlaggen van Polen, Joegos lavië en andere Balkanlanden, België, de USA, Rusland en het Verenigd Koninkrijk hoog in de mast Ook onze driekleur ont breekt niet Volle goederentreinen met Hollanders zijn hier aange voerd. Zij leverden hun aandeel in deze orgie van cement en staal. Langs met water volgelopen kel ders en putten, verroest betonijzer van een half voltooid project, ge denkplaten en puinhopen word ik naar reusachtige poorten geleid, bestemd om treinen toegang te verschaffen tot de ondergrondse emplacementen. Het gewicht van zo'n deur is 80.000 kilogram en hij liep op rails. Monument Is de bunker, zoals vroeger, ook van binnen te bezichtigen en kan men in de onafzienbare hallen nog een klankbeeld beluisteren met marsliederen en het gebral van de nazi's, als afschrikwekkend getui genis? Ik mijd deze vochtige, af schrikwekkende spelonken en sta liever enige tijd stil bij het monu ment, door een „herdenkingsko- miteit" opgericht. „Aan de moedi ge Engelse en Amerikaanse pilo ten, gevallen op deze plaats, dank bare eerbetuiging vanwege de be woners van Eperlecques." De bloemperken zijn lang onderhou den door de weduwe van een ge deporteerde. Ze liggen er nog steeds keurig bij. „Volkeren wees menslievend". Een brochuurtje spoort me aan, om tenslote ontspanning te zoeken in de „Ranch Kart", een soort recrea tiepark drie kilometer verderop. Zonder blikken of blozen wordt er aan toegevoegd, dat op deze plaats de dwangarbeiders hun concentra tiekampen bevolkten. Hier losten zij ook de schepen met zand en grint, bestemd voor de bunker bouw. Is er dan toch gerechtigheid? Er rust duidelijk een vloek op deze ontwijde, met bloed doordrenkte aarde. Ranch Kart is ten dode op geschreven. Er hangt nog één stin kende aap in een kooi van de mini-zoo en een beer wentelt zich in het stof. De andere kooien zijn leeg. Gras groeit waar het niet groeien mag, zalen en terrassen zijn uitgestorven. Op de plaats waar de treinen met cement gelost werden staat een kapotte draaimo len. LEO J. LEEUWIS In de landstreek waar het vlak ke en sombere Flandres Mariti me zich hoopvol optrekt aan de heuvels van Flandres Intérieur, waan ik me eindelijk verlost van een zekere beklemming. Het kustgebied ligt achter me. In dit deel van Noord-Frankrijk waait de zeewind over grauwe prairies, in plakken gesneden door kanalen en spoorlijnen. Vanuit Duinkerken gaan de fa brieksschoorstenen steeds ver der op patrouille. En de lelijkste palen, waar ook ter wereld belast met het torsen van kabels, bezorgen er him energie van deur tot deur. In de omgeving van St Omer en Wat ten beloven de lieflijke welvin gen in het landschap meer per spectief. Gekleurde pijltjes, als verwijzend naar een sprookjes bos, nemen me mee naar Eper lecques, een gehucht dat in de meeste schoolatlassen ont breekt Wie er één keer op bezoek is ge weest, zal het nooit meer vergeten. Ik tref er wel het bos aan en de dennegeur, maar er worden geen sprookjes verteld. Eperlecques' pijltjesroute voert me, buiten het dorp, naar de grootste bunker die ik ooit gezien heb. Het monster wordt bewaakt door een al wat ou dere vrouw. De handen aan haar mouwschort afvegend bladert zij, na me een toegangbewijs verkocht te hebben, als een animeermeisje in veel te dure geschiedenisboekjes over deze plaats des onheils. Ik laat me niet tot aankoop verleiden. Het bewijs dat ik de meest siniste re bezienswaardigheid van Europa betreden heb, moet nog geleverd worden. Zo beschouwen de omwo nenden en niet geheel ten on rechte hun „blockhaus" dat als een gigantische zwam tussen de bomen ligt en de flank van een heuvel beheerst. Hitiers hoop Veel bezoekers zullen tot hun schaamte moeten bekennen, dat zij er nog nooit van gehoord hebben. Toch had Hitier eens al zijn hoop gevestigd op dit schamele dorpje (gemeente Watten) voor het fabri ceren en lanceren van het wapen, dat hem met supersonische snel heid naar de eindoverwinning zou stuwen: de V2. Daartoe bouwde hij „het grootste blockhaus van gans de wereld", zoals de kaartjesver koopster het zuchtend noemt. Zij beheert een winkel met geringe klandizie. Er is weinig vraag naar de magnetofoons, waarop een ex plicatie te beluisteren is. De plaat sen waar men stil moet blijven staan voor een juiste distributie van de feiten, zijn met nummers aangegeven. Een landerige, langs de bosrand drentelende jongeman met een vriendin aan de arm, heeft het ap paraat om de nek gehangen en kijkt stuurs naar de aangegeven objecten. „Volg de onderrichtingen van de gids". De verschrikkingen zijn teruggebracht tot overzichte lijke proporties, een attractie voor toeristen, waar de uitbaters eens gouden bergen van verwachtten. Betonnen paddenstoel Wat kan hier nog tot de verbeel ding spreken? Eens verhief deze vreesaanjagende, betonnen pad denstoel zich boven het struikge was als een organisme, dat de na tuur ontregelde. Een vloer van be ton met nimmer vertoonde afme tingen, vijf meter dik, werd bij stukjes en beetjes opgevijzeld door dwangarbeiders, waarna de muren onder deze plaat gegoten konden worden. Vernuftige constructeurs hadden deze methode bedacht De plak be schermde intussen het leger van slavenarbeiders tegen de bombar dementen, zodat het werk kon doorgaan. Maar niet alle berekeningen klop ten. Eens richtte een welgemikte bom zoveel verwoestingen aan, dat de uitgang werd geblokkeerd. De 250 mannen die de vijzels bedien den, voornamelijk Russische krijgsgevangenen, werden van de buitenwereld afgesloten. Kamp commandant Borsch liet hen, le vend of dood, aan hun lot over en volgens ooggetuigen zou hij zelfs bevel hebben gegeven de slachtof fers in te metselen. Geen van hen heeft de catastrofe overleefd. Het werk ging door. Tot 80 meter diep te reikende schachten werden vol gestort met beton en ijzer om aldus de onwrikbare pijlers te vormen voor dit nazi-bolwerk. Eperlec ques, op slechts 150 kilometer van Londen gelegen, was bijna de plaats geworden waar Hitlers vic torie begon. Wat er thans nog rest van de nooit operationeel geworden basis is een groteske doodskist. Roestvlekken van de bewapening, mos en don kere breukvlakken, herinnerend aan de bombardementen, brengen enige tekening in deze tombe. Wie verbaast zich nog over dit gevaar te, nu uit oost en west berichten komen over ondergrondse lanceer- steden en silo's met de afmetingen van kathedralen? De gids spreekt me toe vanaf mijn buik, oproepend tot ontzag, deernis en bewondering. Het is aan dove mansoren gesproken. Lengte 143 meter, breedte 50 meter, verbruik te materialen: 130.000 ton beton, 40.000 ton ijzer en staal, duizenden dwangarbeiders, omgekomen als slaven bij de bouw van de pyrami- den. Reusachtige schachten Wie kijkt geïmponeerd naar de hoogte als van een appartements gebouw met zeven verdiepingen? Hij of zij bedenke, dat de kolos zich niet alleen 22 meter boven dit naargeestige maaiveld verheft, maar ook nog eens afdaalt tot zes tig meter daaronder, met reusach tige schachten, kluizen en gewel ven, die nu vol water staan. Daar moesten de projectielen zich op richten in hun kelders, stijgen tot een hoogte van 85 kilometer en naar het doel stormen met een toen nog onvoorstelbare snelheid. ,3innen 1 minuut 10 seconden hadden ze in Rijssel kunnen z(jn. „Is dat niet wonderbaar? Het kleverigste leem dat Noord- Frankrijk voorhanden heeft vult de stiknaden van miin schoeisel. Het perst zich naar boven, door een te dunne laag steenslag. Ter wijl ik me daarover in stilte be klaag, vertelt de gids, dat dit eens de hel op aarde was. Zeker 35.000 mensen hebben in dit inferno ge werkt of er anderszins verblijf ge houden, voor het merendeel poli tieke gevangenen. Zij werden met wagonladingen tegelijk aange voerd, nadat Hitier bevolen had om op 27 maart 1943 met de werk zaamheden te beginnen. Een na burig concentratiekamp, bewaakt door kapo's en bloedhonden, fun geerde als reservoir, dat voor de ploegendiensten van 12 uur er werd dag en nacht gewerkt tel kens 2000 slaven leverde. Mensen, die er uit zagen als mum mies op klompen, grauw als het cement dat hun huid aantastte, de benen omwikkeld met repen jute. Boven: Omwonenden bouwden met eigen handen dit gedenkte ken ter herinnering aan de vele doden en spe ciaal de Engelse en Amerikaanse piloten, die meer dan 25 lucht aanvallen uitvoerden op deze V2 basis-in- aanbouw. Unks: Hoog boven de nietige bezoeker ver heft zich het monste rachtige „blockhaus" van Eperlecques, 's werelds grootste bunker, naar men zegt. Door het sjouwen met de zakken waren hun vingers bloedige stom pen geworden. De buikspreker demt zijn stem. Een korte stilte gaat vooraf aan de apocalypsis van 27 augustus 1943. Exploderend heelal Dan zetten 181 superbommenwer pers koers naar Eperlecques, bege leid door 24 jachtvliegtuigen. Het tijdstip van 18.30 uur is gekozen, omdat het valt tussen het aflossen van de ploegen. Dat klopt Maar er is die dag weer eens sabotage ge pleegd. De dagploeg is daardoor niet toegekomen aan de verwer- .kingsscore van 5000 balen cement en moet overwerken. Tweeduizend mannen zijn nog aan het werk, tweeduizend staan er aangetreden om hun taak over te nemen. Dan begint het bombarde ment Vijftig Messcherschmits storten zich op de luchtvloot Eperlecques wordt het centrum van een heelal dat explodeert en in vlammen opgaat. Drie dagen lang onderhouden SS'ers de vuren Vein massagraven. Er zullen nog 25 luchtaanvallen volgen, toereikend om het werk dermate te vertra gen, dat nooit een V2 het lanceer- platform zal verlaten. krassen op, maar lijkt onkwets baar. Tijdens het Ardennenoffen sief van 1944, als Eperlecques al bevrijd is, vrezen de geallieerden een herovering van Noord-Frank rijk. Churchill laat de omwonen den evacueren en stuurt tien da gen achtereen een B-29 met één superbom naar het blockhaus. Deze zogenaamde „tallboy's" heb ben overal een vernietigende uit werking, maar zij krijgen de bun ker niet klein. De stukken vliegen er af, maar daar blijft het bij. Huizenhoge kolos De bunker. Men blijft er omheen lopen in een toestand van ver vreemding, opkijkend tegen de huizenhoge kolos, die hier altijd zal blijven staan. Vijfduizend ton bommen zijn er op afgestuit als glazen knikkers. Rondom deze ba siliek des doods tref ik openlucht- theatertjes aan, bestaande uit plan ken op paaltjes in cirkelvormig verband, zoals bij de (Lourdes- )grotten, waarin heiligen vereerd worden. Schijnwerpers richten de blik op het gevaarte, vanaf half verzonken auto's. De route voert langs doorgeroeste bommen, ta bleaus met verduidelijkende teke ningen en cijfers, een naargeestig

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10