IN EN OM DE KAS Baden beter dan douchen JLTB: „Moed in de tuinbouw niet verliezen" IN EN OM HET HUIS Verkoop bloembollen fors toegenomen Prijsstijging bloemen .AND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS leidse courant maandag 31 augustus i9si pagina 9 NIEUW PROGRAMMABOEKJE VERSCHENEN: te laag Nachtkleding dit jaar extra warm Baden in zuurstof 100 Procent katoen voor deze Sweety om nog even te luie ren of weg te dromen bij een liedje op de plaat De hala wordt gesloten door een koordje, de manchetten zijn klei ne volants. Oosterse fol klore Invloe den in katoe nen „nigh ties". De pya- mabroek houdt hoog boven de en kel op. Met wat sieraden te gebruiken als televisie- kleding. (Foto's Triumph In ternational) „Krijgen wij als Jonge boeren en tuin ders nog de kans om in de toekomst als zelfstandig ondernemer te func tioneren?". Deze vraag staat centraal In het nieuwe Jaarprogrammaboekje van de kringen Westland en Delft streek van de JLTB. Traditiegetrouw wordt daarin aangegeven welke acti viteiten deze jongerenorganisatie in het komende verenigingsjaar te wachten staat. Veel van die activitei ten worden ook gehouden om daar mee een adequaat antwoord op bo venstaande te vinden, maar ook in het boekje zelf wordt al aan de beantwoording van de vraag of aan de ermee samenhangende zaken aandacht besteed. Niet alleen door de besturen van de beide kringen zelf, maar ook door enkele gast schrijvers. Vermogen „De afgelopen jaren is het er zeker niet eenvoudiger op geworden, om een bedrijf over te nemen", aldus het bestuur in een van zijn bijdragen. „Hoge grondprijzen, veel Inflatie en daarmee gepaard gaande sterke waardestijgingen van roerende en onroerende goederen, een hoge rentestand en sterke kostenstijgin gen zijn daar de oorzaak van. Er is steeds meer vermogen nodig om een bedrijf over te nemen, maar in Ne derland zijn geen spaarmogelijkhe- den. De overheid Investeert echter wei een vermogen per jaar in studen ten, terwijl er niets wordt gedaan voor de arbeidsplaats van de jonge toekomstige ondernemer in Neder land. De glastuinbouw wordt opgeza deld met grote kostenstijgingen (energie) waarbij wij zeker weten, dat bij velen de moed en de mogelijkheid om te kunnen starten, In welke on dernemingsvorm dan ook, ontnomen zal worden, terwijl degenen, die sinds kort zelfstandig functioneren door de hoger rente- en aflossingverplichtin gen nooit en te nimmer in staat zul len zijn om een verdere aardgasprijs stijging van deze omvang te kunnen opvangen. Laat staan nog die ruimte kunnen creëren voor energiebespa rende Investeringen die zeker nood zakelijk zijn". De jongeren trekken hieruit de con clusie, dat zij dus moeten afvallen. Daardoor wordt echter volgens hen de basis van een goede economische structuur van de sector galstuinbouw ontmandeld. Door de extra gasprljs- verhogglng wordt, zo vinden zij, hen het recht ontnomen om als jongeren een reële kans te krijgen zelf een ar beidsplaats te scheppen. Zij vinden dit een onbegrijpelijke zaak: .Terwijl de overheid dag in, dag uit discus sieert over het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen wordt een categorie hardwerkende mensen buiten ge vecht gesteld". In het boekje wordt dan ook een dringend beroep op de overheid gedaan aan deze Jongeren te denken. Hecht Dat aandacht vestigen op de proble men van de tuinbouw heeft maar weinig effect als dat gebeurt door de individuele tuinder. Vandaar, dat Arie P. van der Lee In het boekje wijst op het belang van een hechte tuinbou worganisatie, waar jongeren volgens hem een extra dimensie aan kunnen geven. „De positie waarin de tun- bouw zich in de jaren tachtig bevindt is een heel nieuwe. De jongeren LTB moet haar eigen stem laten horen en In samenwerking met de LTB-bestu- ren richting en inhoud geven aan een hechte tuinbouworganisatie voor de toekomst", zo schrijft hij nadat hij eerst een uiteenzetting heeft gegeven over de belangrijkheid van de eigen organisatie, waarin nu de tuinders voor meer dan negentig procent sa men gaan. Een andere gastschrijver, de heer L. Bravenboer van het proefstation In Naaldwijk, belicht de glastuinbouw en het milieu. Hij komt tot de conclu sie, dat de glastuinbouw weliswaar enkele aspecten met zich meebrengt die uit milieuhygiënisch oogpunt min der gunstig zijn dan In vollegrond- steelten, maar dat als de tuinbouw zich voldoende bewust wordt van wat de gevolgen van deze werkwijze kan zijn dat niet tot probleemsitua ties behoeft te leiden. M. P. Zuidgeest, voorzitter van de Rabobank Midden Westland be spreekt een aantal financiële aspec ten. „ledereen pleit wel voor verbete ring van de postie van de Jonge on dernemer, maar als er dan door de anderen meer moet worden betaald of minder kan worden ontvangen, wordt het stil", schrijft hij veel bete kenend. Deze en tal van andere onderwerpen komen in het nieuwe JLTB-seizoen aan de orde. In het Westland ziet de agenda er als volgt uit: 17 septem ber: milieu en tuinbouw*. 8 oktober: alternatieve energie; 5 november: kerk en maatschappij; 26 november: sociale rechtvaardigheid; 10 decem ber: financiering; 7 januari: positie van de vrouw in relatie tot het be drijf; 28 januari: kernenergie; 18 fe bruari: EG-beleid (samen met Delft streek); 4 maart: jaarvergadering (maatschappelijke zin van arbeid ver richten); 19 maart: feestavond. De avonden worden gehouden in de Kandelaar. Dijkweg 19 in Naaldwijk. Het programma van de JLTB-Delft- streek ziet er als volgt uit: 14 sep tember: wet agrarisch grondverkeer; 12 oktober: public relations land- en tuinbouw; 19 oktober: zuivelregelin- gen en melkprijsbepalingen; 13 no vember: nieuwe keur Hoogheem raadschap Delfland; 30 november: eenvoudige energiebesparing; 14 de cember: actueel onderwerp; 11 janu ari: actueel onderwerp; 25 Januari: omzet, aanwas, vleesprijzen en keu ringskosten; 8 februari: actueel tuin bouw; 8 maart: jaarvergadering; 26 maart: feestavond. Gezamenlijke avonden met JLTB Westland: 5 no vember: geloof In de landbouw; 18 februari: EG-beleid. „Wij blijven de belangen van de Jon geren zo goed mogelijk behartigen", aldus het bestuur, dat vindt, dat men de moed In de tuinbouw niet mag verliezen. Rultjee in d« country-look terug te vin den in de hemden van mannen, die „door weer en wind" gaan, maar ook in het pak van de befaamde dr. Higginge (Pygmalion). De mens wil zich „oké" voelen. Van 29 augus tus tot 6 september Is er zelfs in de Rotter damse Ahoy-hallen een Okóbeurs binnen het kader van deze Neder landse Gezondheidsac tie, waaraan acht lan delijke organisaties meewerken. Aan het gevoel van welbevin den, samengevat in het vlotte modewoordje „oké" is zindelijkheid van geest en lichaam Inhaerent. Doodgewoon WATER uit de kraan dat niet verontreinigd Is, (een van de grote problemen waarmee de Drinkwaterleiding Rot terdam mee te kampen heeft) speelt hierbij een belangrijke rol. Al voor de geboorte bevindt Reed9 prenataal be vindt de mens in wor ding zich omgeven door water; biologisch bezien bestaat het li chaam grotendeels uit water. Water is ook een transportmiddel van het lichaam, want een normaal mens verliest zonder zichtbaar trans pireren per dag drie kwart liter water door de huid, waarmee schadelijke bacteriën en gifstoffen worden af gevoerd. De voeten spreken In dit opzicht duidelijke taal. Deze hebben doorgaans In veel sterkere mate dan andere lichaamsdelen een bepaalde .zweet- geur" omdat de bloed baan naar beneden stroomt. Er worden daar meer bacteriën en microben uitgeschei den dan op welke an dere plaats In het li chaam ook. De Islam wil dat de gelovigen voordat ze de Moskee binnengaan eerst de voeten reinigen, niet al leen uit hygiënisch oog punt, maar feitelijk symbolisch bedoeld om slechte stoffen kwijt te raken en ergo „met zuiver bloed" Allah te gemoet te treden. Zich veel en goed was sen Is in het huidige maatschappij wel inge burgerd. Een dagelijkse afwassing is al het min ste wat de moderne mens kan doen om fris en „helder" voor de dag te komen. Binnen het kader van Het ging In de afgelopen week er rustig aan toe In de bloe- menhandel. De vakanties zijn weliswaar in binnen- zowel als- Ie- buitenland achter de rug, maar de handel trok nog niet erg ijn aan. In het algemeen liggen aanvoer en prijspeil In hetzelfde lie vlak van vorig Jaar om deze tijd. Wel kan worden aangetekend ,ie Jat de CCWS het half miljard gulden aan omzet in dit jaar ,e bereikte, hetgeen zes weken eerder is dan vorig jaar, toen ge noemde omzet op 2 oktober werd bereikt. Het omzetcijfer van bj. afgelopen week lag wel bijna een miljoen gulden hoger dan en vorig jaar. Dat was voornamelijk te danken aan de snljbloe- na men met bijna twee miljoen gulden meer, vooral door grotere jg aanvoer. Ook door grotere aanvoer van potplanten lag daar IS het omzetcijfer hoger maar voor sommige produkten lagen de prijzen ongunstiger. Er kan wel worden gesteld dat de hogere ir_ omzet voor de veiling als bedrijf welkom Is, gezien de stijgen- na de exploitatiekosten. Tot dusver is er nog weinig doordraai geweest en ook dat Is van een gunstige Invloed geweest. I Evenwel is de stijging van prijs te laag geweest om voor de kwekers een beter financieel resultaat op te leveren. Met het oog op de komende winter wordt veel activiteit ontplooid tot beperken van de energiekosten. vl' De CCWS had afgelopen week een omzetbedrag van 12.857.752,77 bij een aanvoer van 35.221.638 bos of stuks vi tegen zelfde week vorig Jaar omzetbedrag van 10.494.951,41 lt en aanvoer van 34.607.465. De anjers en ook de trosanjers lagen goed In de markt. Door wat minder aanvoer deed ook de gerbera het goed. hoewel met lagere prijzen. Veel kwekers E- hopen nu op een goede nazomer en zonnige weersomstandig heden, waardoor ook de gewassen sterker worden hetgeen 0 goed Is om de winter door te komen. Voor sommige bloem soorten was er een duidelijke prijsstijging hetgeen ook bij de rozen het geval was. Wat gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 35 (27), trosanjers 31 (25), amerillys 30 (12), alstroemeria 28 (19), anthurium 1,12 (86), asparages 15 )19), bouvardia 29 (25), jaarrond troschrysanten 38 (35), Idem geplozen 66 (54), geplozen normaal 63 (61). euphorbia 72 (19), freesia 17 (13), gerbera 50 (32), gladiolen 14 (13), Iris sen 16 (17), leliekelken 58 (64), lelietakken 46 (33), merlne 71 (77), cymbidium groot 1,13 (1,22), Idem klein 39 (50), grote ro zen 23 (19), idem klein 17 (16), sonia 18 (15), belinda 13 (12), red garnette 11 (11). Wat de potplanten betreft, over de handel valt niet te klagen. Er was een aanbod van ruim een miljoen stuks met een op brengst van ruim twee miljoen gulden. Handelaren hebben meegedeeld dat dat ook In het buitenland nog mogelijkheden zijn. Op de beurs waren modellen te zien van nieuwe verpak king van potplanten, een soort van groenhouder die vooral voor de export nieuwe mogelijkheden geeft, maar ook be stemd is voor verkoop In supermarkten. De prijs van de potplanten lag gemiddeld op een gunstiger peil dan vorig jaar om deze tijd. Verwacht wordt dat deze ten dens zich in de komende weken zal voortzetten. Zoals het er nu uitziet zat de voor dit jaar verwachte veilingomzet wel be reikt worden. Geleidelijk aan verdwijnen oude bekenden uit het snijbloemenpakket en maken plaats voor nieuwe soorten hetgeen ook voor de handel aantrekkelijk Is. De fabrikanten en ontwerpers hebben handig Ingespeeld op de stijgende energieprijzen en dus de nachtmode behaaglijk lang en daardoor gracieus gemnaakt. De trends voor overdag zijn zorg vuldig in de gaten gehouden, zodat we „country style" (geruwde stof) aantreffen, coördinaties, drukke dessins, soms met een „mannelijk" tintje (Hlgglns-ruitje motieven, colledge-stljl met streepdessins en daarop afgestemde paspelerlng langs mouwen en kragen, witte broderiekraagjes op landelijke stoffen voor lan ge ponnen of pyama's die weer serieus In de nachtmode zijn doorgedrongen. Klassieke belijningen in de teer gekeurde linge rie stijl. Zowel sportief en nonchalant of romantisch. Niemand hoeft met koude voeten naar bed. Ééndelige pyama en nachthemd uit 90 procent katoen en 10 procent Viscoae met fijn horizontaal atippelatreepje. Biezen en ceintuur. Holland nog altijd bloembollenland nummer één, zowel op het gebied van de teelt als op het terrein van de export. Maar worden die bollen nu ook veel In de Hollandse tuinen toe gepast? Dat hield tot nu toe niet over. maar er zijn tekenen dat het nu de goede kant opgaat. Met name in het vorige seizoen zijn In Holland vele duizenden btoembollert-voor-de- tuln méér verkocht dan In de Jaren daarvoor. De afzet In het binnenland groeide ten opzichte van 1979 met niet minder dan 46%. BIJ de tulnbe- zitters zijn de voorjaarsbloeiende bol- en knolgewassen zoals tulpen, narcissen, hyacinten, krokussen, e.d. nog immer veruit favoriet. Van de to tale verkoop namen die gewassen maar liefst 73% voor hun rekening. De zomerbloeiers zoals gladiolen, le lies, dahlia's, begonia's, enz. kwa men met 23% maar magertjes uit de bus. Golfbeweging Bijna driekwart van de bloembolle naankopen wordt dus in het najaar gedaan, want dan moeten de tulpen, etc. de grond in. Mede daardoor ver toont de verkoop van bloembollen In het binnenland af en toe flinke golf bewegingen. Dat is nl. voor een niet gering gedeelte een gevolg van de weersomstandigheden. Als het een mooi najaar Is en de dahlia's blijven uitbundig bloeien, dan voelen de meeste tuinbezitters er niets voor om daar zelf een eind aan te maken. Zet de bloei door tot begin november en komt er dan slecht weer, dan behoeft men bepaald niet over profetische gaven te beschikken om te kunnen voorspellen dat het met de bollerv verkoop stroef zal gaan lopen. Want wie heeft er nu zin om In de tuin te gaan werken als de hagel- en de re genbuien uit voorraad leverbaar blij ken en het KNMI de ene depressie na de ander blijft voorspellen? Alleen de door-dik-en-dun-llefhebber trekt een dikke trui aan en gaat bollen planten. De rest blijft achter de ka chel in de hoop dat er beter weer zal komen. Nachtvorsten Vorig Jaar was het een gunstige herfst voor de bollenverkoop. Vroege en zeer zware nachtvorsten maakten abrupt een einde aan de bloei In de tuinen. Daarna volgde redelijk herfst weer en ziet: de bollen werden goed verkocht. Vooral nadat de afdeling Afzetbevordering van de Bloembol- lenraad er een extra reclamecam- Tuinbezitters plantten meer bloem bollen. pagne tegenaan had gegooid onder het motto: „Bollen planten na de vorst? Jal". In Hillegom Is men tussen twee haak jes niet verbaasd over het vrij gerin ge aandeel van de zomerbloeiende bol- en knolgewassen. Men schrijft dat voor een groot deel toe aan het feit dat er nauwelijks reclame voor die artikelen wordt gemaakt. Toch le nen diverse zomerbloeiende bol- en knolgewassen zich heel goed voor bijvoorbeeld bak- en balkonbeplan ting. Met name de laagblijvende en zeer rijkbloeiende dahlia's en niet te vergeten de knolbegonia's. Binnen afzienbare tijd zal men zich moeten bulgen over de verlanglijsten die de diverse afdelingen op hun program ma voor 1982 hebben gezet. Het zou geen verbazing wekken als het Mar keting Team Bloembollen meer aan dacht gaat schenken aan die zomer bloeiers en daar ook reklamegelden voor beschikbaar stelt. Afzetkanalen Hoe vinden de bloembollen nu hun weg naar de tuinbezitters? Uit een In opdracht van het Produktschap voor Siergewassen uitgevoerd markton derzoek is komen vast te staan dat het grootwinkelbedrijf een zeer be langrijk afzetkanaal Is. In 1980 teken de deze sector voor pakweg 24% van de totale bollenverkoop aan particu lieren. Dan zijn er nog de postorder bedrijven die Jaarlijks voor miljoenen aan catalogi de deur uitsturen. Hun aandeel was in 1979 teruggevallen naar 10%, maar vorig Jaar kwamen die bedrijven weer op 17%. De tuin centra zagen hun marktaandeel ook toenemen. Moesten ze In 1978 ge noegen nemen met een marktaan deel van 13%, een jaar later was men op 15% gekomen en In 1980 was deze branche goed voor 17% van de totale verkoop van bollen aan parti culieren. De gespecialiseerde zaad winkels zagen hun aandeel dalen e- venals de marktkooplieden. Hyacinten Per huishouden werd In 1980 voor gemiddeld 15,- aan bollen ge kocht. Het aantal kopers nam vorig Jaar sterk toe. De n iet-tuin bezitters kochten beduidend meer hyacinten dan zij die wel een tuin hebben. BIJ de eerste groep maakten de hyacin ten 34% van de bestedingen uit te gen 20% bij de tuinbezitters. Logisch eigenlijk, want de hyacint leent zich prima om in huls In bloei te trekken, zowel In pot als op glazen. het pleidooi voor het heilzame water, be hoort In de eerste plaats het bad. De Ro meinen waren al verzot op het nemen van ba den. Nog steeds wor den er resten van o- penbare badhuizen (thermen) gevonden door archeologen, waarin de dames en heren uit de grijze Oud heid uren doorbrach ten. De Denen van te genwoordig weten ook wel wat ze doen. Na de sauna (waarin zelfs het parlement vergadert) duiken ze In een koud bad om uitgezwete stoffen weg te spoelen. Een douche, warm, lauw of koud Is ook zeer verfissend, maar komt toch op de twee de plaats. De herkomst van de douche stamt uit het Oosten, waar men zich met steelpan netjes water overgoot als voorloper van de hedendaagse water sproeier. Voor de biolo gische processen van het lichaam heeft een ligbad echter groter waarde. Feitelijk moest het in ieder huis wor den Ingebouwd. Lig gend in het warme wa- ter relaxt men meer en doet de huid deugd, want deze is niet alleen een zak die de botten bijeenhoudt, maar eer der een goed toegerust laboratorium dat als long (en filter) werkt. Veel kleding bestaat te genwoordig uit kunst vezels, die nleta opne men noch doorlaten; zodoende blijft er heel veel van wat ongewenst is op de huid kleven. Door de warmte van het water In een ligbad dwingt men het bloed naar de onderhuidse aderen; na een minuut of tien komt een trans- piratieproces op gang dat vooral mensen met reuma of pijnlijke spie ren verkwikt, boven dien kan men aan het water biologische stof fen, kruiden of tonica toevoegen van waarde volle samenstelling, die door de huid opgeno men en aan het bloed afgegeven worden. Het is niet nodig zich helemaal in te zepen. Liever niet zelfs, want zeep breekt de huldvet- moleculen af en kan de zuurgraad ongunstig beïnvloeden. (In de chemie wordt de zuur graad aangeduid In PH, die moet schommeleri tussen 3.5 en 4.2) BIJ andere mensen zien gezicht en handen er soms „gedaagder" uit dan de llchaamshuid. De oorzaak kan liggen In overmatig gebruik van bepaalde zeep- soorten, die de lymf- kliertjes overmatig prik kelen om de huid steeds weer van de na tuurlijke vetlaag en zuurgraad te voorzien. Op den duur raken ze uitgeput. Liggen In een bad en zo maar wat wegdommelen ont spant de geest. Car- mlggelt beslist 's mor gens In het bad over welk onderwerp hij zal gaan schrljvén. Sommi ge mensen lezen de krant of een boek in het bad. In luxe hotels op het zuidelijk hal frond serveert men het ontbijt In het zwem bad Het zich voor kortere of langere tijd bevinden In water brengt speciale ritmische lichaamspro cessen op gang vol gens de grondbeginse len van het Instandhou den van het in de biolo gie hooggeschatte li chamelijk en geestelijk natuurliijk evenwicht. Tenslotte hangt alles in de wereld en de kos mos aan elkaar en houdt zich daardoor In balans Ozon zit er In de lucht als het heeft geonweerd! Het Is heerlijk die op te snuiven. Ook de gezond heid heeft er baat bijl Nemectron Nederland BV in Geldermalsen introduceerde op de Indro-Parfu- merlebeurs een Ozon bad met geïoniseerde wa terdamp (60 graden), waaraan Ozon, Zuurstof en koolzuurgas toegevoegd kan worden voor diepe reiniging, ontspannnlng van de spieren en zuur stoftoename in het bloed. Het apparaat Is afkom stig uit Duitsland en zou bij gebruik bloeddrukver- lagend werken. Verdere inlichtingen tel. 03455- 1134-1135. Gelei van algen (Lauder) of korrels die zoemineralen bevatten kunnen in het bad onder de etro- mende kraan of douche gebruikt worden en gaan dan schuimen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9