'resident en jremier van ran vermoord Israël beschuldigt Oostenrijk ietsende ief brak 1 maal in Lubbers: alleen akkoord op harde voorwaarden Meisje geschept Kotter vlot getrokken NA KETTINGBOTSINGEN Twin tig Nederlanders in Franse ziekenhuizen Til is dit wat je wil? Nastase laat Lendl staan EeicUe ©owo/ntM Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Maandag 31 augustus 1981,71e jaargang no. 22053 Film van Philo Bregstein over de in 1975 vermoorde Italiaan se filmregisseur Pier Paolo Pa- solini (Ned. I 20.30 uur). En gels tv-spel „Schaduwen op je huid" over jongetje dat gecon fronteerd wordt met verschil lende opvattingen inzake de Ierse kwestie (Ned. I 21.55 uur). Wolkenvelden en mogelijk wat motregen. Middagtempe- ratuur rond 19 graden. Matige noordoostelijke wind. Zon op 06.51, onder 20.27. Scheveningen hoogwater 05.25 en 18.03, laagwater 01.32 en 13.34 uur. RUI :ven mensen dood >or eten van :tige paddestoelen (Van onze correspondent) N In Zuid-Duitsland zijn dit week- le drie mensen, een boer, zijn vrouw en 13-jarig zoontje uit de Palts overleden jevolg van het eten van giftige padde len. Deze dodelijke vergissing heeft mee dit seizoen al zeven mensen het le- gekost. Twaalf mensen bevinden zich in ziekenhuizen; voor enkelen van hen aat geen hoop meer. Het verzamelen eetbare paddestoelen is in Duitsland erg, bulair. Overal bestaan er consultatie-bu-' as waar men de gevonden paddestoelen is kan laten keuren. Helaas wordt hier er veel te weinig gebruik van gemaakt, hoog-giftige paddestoelen lijken ver- it veel op gewone weide-champignons. Portret van prinses Diana met mes beschadigd LONDEN Een por- tret van prinses Diana in de Nationaal Portrait Gallery in Londen is zaterdag door een man met een mes bescha digd. De dader is gear resteerd. Het portret van de hand van schil der Bryan Organ hing al in de gallary sinds 23 juli, zes dagen voor het huwelijk van Diana met prins Charles. Het is nu tijdelijk weggehaald voor restauratie. ZILVEREN SERVIES UIT KAPEL GESTOLEN DEN HAAG Uit de ka pel van het Bronovozieken- huis in Den Haag is een zil veren avondmaalservies ge stolen. De waarde van de elf schalen en bekers wordt geschat op zeker enkele tienduizenden guldens, al dus de Haagse politie. Het servies stond in een kast waarvan het slot is gefor ceerd. De kapel is vrij toe gankelijk vanuit het zieken huis. De diefstal werd zater dagmiddag ontdekt. Weer lid van de IRA in hongerstaking LONDEN In de Maze-ge vangen is bij Belfast heeft de 25- jarige Hugh Carville zich vanmorgen aangesloten bij de hongerstaking die Ira-leden voeren om verzachting van de gevangenisregels af te dwingen. Carville zit een gevangenis straf van 14 jaar uit voor verboden wa penbezit en aansla gen op drie hotels. De protestactie van de Ira heeft sinds begin mei al tien le vens geëist. Steun gevraagd voor Gronings GRONINGEN De Grön- neger Bond, een (nog) niet in provinciale staten van Gro ningen vertegenwoordigde politieke partij die zich beij vert voor o.m. het Gronings, heeft in een brief aan staats secretaris De Jong van on derwijs gevraagd niet alleen Friesland maar ook Gronin gen een half miljoen toe te zeggen voor het onderwijs in de streektaal. In de brief wordt het Gronings, de eer ste taal van zo'n 300.000 Ne derlanders, „de westelijke tongval" genoemd van het Sassisch, de oude Hanzetaal, die ook in Noord-Duitsland gesproken wordt en werd. ERAN President Mohammed jfe Radjai en premier Hojatolesjam lonar van Iran zijn bezweken aan ïrwondingen die zij gistermiddag een bomontploffing in het kantoor de premier hadden opgelopen. is vanmorgen bekend gemaakt fpr radio Teheran. ist Radjai en Bahonar hebben nog mensen het leven verloren, on- wie de minister van defensie en hoofd van de politie. Erzouden ien personen gewond zijn ge- Een woordvoerder van de geestelijk leider ayatollah Khomeiny verklaar de dat beide leiders waren bezweken aan brandwonden en rookvergifti ging. De correspondent van de Britse krant The Times meldde dat Radjai bij de ontploffing beide benen verlo ren had en dat de twee leiders op slag dood moeten zijn geweest. Hun stof felijke overschotten waren geheel verkoold, maar hun identiteit kon worden vastgesteld met behulp van hun gebit. Radio Teheran heeft een rouwperio- de afgekondigd van vijf dagen. De beide mannen zijn vanmorgen om tien uur begraven. Op het moment van de explosie was in het gebouw een vergadering van de nétionale veiligheidsraad aan de gang waarbij tien mensen aanwezig waren. Na de explosie ontstond brand die na een uur onder controle was. In Iran neemt nu de voorlopige pre sidentiële raad de besluiten. De raad telt nu nog maar twee leden, de voor- De twee vermoorde Iraanse leiders. Links president Mohammed Ali Radjai en rechts eerste minister Hojatoleslam Mohammed Javad Bahonar. zitter van het parlement, Hodjatoles- S' im Rafsanjani en de voorzitter van et opperste gerechtshof, ayatollah Ardebili. De omgekomen premier Bahonar was het derde lid van de raad. Het Iraanse kabinet kwam gistermid dag in spoedzitting bijeen onder lei ding van parlementsvoorzitter Rafs anjani en veroordeelde de bomaan slag als „een laatste poging van Ame rikaanse huurlingen". Met de laatste term worden traditioneel de linkse tegenstanders van het islamitische bewind aangeduid. Zowel de president als de premier waren nog maar korte tijd in functie. Op 24 juli werd Radjai gekozen tot president van Iran als opvolger van de afgezette Bani-Sadr. Op voor dracht van Radjai werd Mohammed Bahonar op 5 augustus tot premier van het land benoemd. De regering was van toen af aan geheel in han den van de strenge islamieten. Pag. 7 vervolg. IEN AAR Een 29-ja- Hagenaar heeft bekend afgelopen tijd elf maal te iben ingebroken in Was- laar. De man werd in de ht van vrijdag op zater- aangehouden toen hij Ier licht op het fietspad de Rijksstraatweg fiet- ïvankelijk vluchtte hij voor politiewagen en gooide irbij gestolen goederen weg, hij even tevoren uit een ning aan de Van Zuylen Nijeveltstraat had gesto- Ook had hij een colbert die woning bij zich. De n bekende na verhoor elf iraken, waarbij het vooral ds ging om kleine hoeveel- en geld. uziekwinkel iplunderd IDSCHENDAM De po- van Leidschendam ft afgelopen zaterdag 29-jarige Hagenaars gehouden in verband een inbraak in een mu- winkel in Leidsenhage ie nacht van vrijdag op ïrdag. Daarbij werd voor bedrag van 20.000 gulden muziekinstrumenten en cialistisch gereedschap tgemaakt dieven verschaften zich gang via een bovenlicht. Ze ien de volgende dag tegen lamp toen een oplettende hercheur in een flits mu- kinstrumenten in een passe de auto zag liggen. De ach- 'olging werd ingezet en in woonhuis werd een deel de buit, die voornamelijk tond uit gitaren en elektri- i piano's, aangetroffen. Be- e de twee Hagenaars trof politie daar ook nog een 22- ge Leidschendammer aan, een proces verbaal kreeg gens heling. ïn krant ontvangen? Bel ten 18.00 en 19.00 uur ïmer 071-122248 en per dale koerier wordt de krant log nabezorgd. VAN AGT: NU GEEN GEKLETS MEER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-onderhandelaar Ruud Lubbers stelt aan de vorming van een kabinet met PvdA en D'66 de on aantastbare voorwaarden, dat het financieringstekort van de rijksoverheid volgend jaar reeds aanzienlijk wordt te ruggebracht en dat de komende regering alleen dan nieuwe initiatieven mag nemen als het daarvoor benodigde geld ge vonden wordt door op andere uitgavenposten (verder) te bezuinigen. Dit laatste geldt ook in het geval de economische groei gunstiger uitpakt dan nu wordt voorzien en het geldt ook voor Den Uyl als deze, als minister van sociale zaken, werkgelegenheidsmaat- regelen wil treffen. Daarover moeten harde afspraken worden gemaakt, anders komt het beoogde kabinet er niet, zei Lubbers zaterdag in een tv-interview. Ook de teruggetreden CDA-leider Dries van Agt stelde in hetzelfde programma deze eisen voor zijn terugkeer. „Nu geen slap geklets meer, ik wil geen kabinet leiden dat op korte termijn wegens meningsverschillen in de kreukels ligt". Lubbers wekte de indruk, dat met name PvdA-leider Joop den Uyl niet bereid is aan de harde eisen van het CDA te voldoen. Den Uyl bevestigde dit zondag voor de radio. Anderzijds meen de Lubbers, dat verantwoordelijke politici niet kunnen voorbij gaan aan de harde cijfers van rijksbegroting en werkloosheid. Democraten-leider Jan Terlouw, die Van Agt alleen wil aan vaarden als hij blijk geeft van enthousiasme voor de beoogde combinatie, heeft wat afstand genomen van de PvdA, zeggende dat er vrij grote verschillen van inzicht zijn tussen hem en Den Uyl. Na deze stellingnamen hebben Lubbers, Den Uyl en Terlouw vanmorgen hun onderhandelingen onder leiding van informa teur De Gaay Fortman hervat. Zaterdag werd ook nog tot ver na het middaguur onderhandeld. Pagina 5: „Breed kabinet moet goed zijn" WASSENAAR Een 9-jarjg meisje uit Wassenaar is gis termiddag aangereden op de Rijksstraatweg. Het voet- gangstertje stak in de buurt van verkeersplein De Deyl de rijweg over op een plaats waar dat niet is toegestaan. Halverwege kon zij door het drukke verkeer niet verder komen en rende plotseling te rug, waarbij zij werd geschept door een 34-jarige automobilist uit Wassenaar. Het slachtoffer tje liep daarbij een gebroken neus, kaakletsel en schaafwon den op en is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. NOORDWIJK De kotter SCH 31, die onlangs in een storm op het strand bij Noordwijk terechtkwam heeft zichzelf afgelopen za terdag weer in zee getrok ken. Een dragline had een geul ge graven en toen de springvloed kwam opzetten trok de kotter zich aan zijn ankers weer de zee in om koers te zetten naar IJmuiden, waar de boot ver moedelijk zal worden onder zocht en eventueel gerepa reerd. „KREISKY VERLEENT PLO-MOORDENAARS ASIEL" JERUZALEM In scherpe bewoordingen heeft Is raël gisteren Oostenrijk verantwoordelijk gesteld voor de moordaanslag van afgelopen zaterdag op een joodse synagoge in Wenen, waarbij een 68-jarige man en een 25-jarige vrouw om het leven kwamen en circa 20 mensen gewond raakten. De Israëlische vice-premier Ehrlich stelde dat de aanslag is uit gevoerd in opdracht van het Palestijnse bevrijdingsfront PLO en voegde hieraan toe: „De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky moet bepaalde conclusies trekken, want de politiek van asiel verlenen aan de moordenaars van de PLO door de Oosten rijkse regering is in de eerste plaats oorzaak van de aanslag". De PLO zelf had zich eerder al gedistantieerd van het drama. Woordvoerders van de bevrijdingsorganisatie spraken van een misdaad, begaan door kringen die de PLO in diskrediet willen brengen. De aanslag werd, met gebruikmaking van machinepistolen en handgranaten, uitgevoerd door drie mannen. Twee van hen werden gearresteerd, de derde ontsnapte. Van de gearresteerden is er één geïdentificeerd als een 21-jarige, in Wenen studerende, Irakees. De identiteit van de andere aangehoudene, die gewond raakte, is nog niet zeker. Hij zegt Egyptenaar te zijn. Volgens zijn verklaring is de aanslag het werk van „Al Assifa een groe pering die met militaire middelen ijvert voor de bevrijding van Palestina. AUXERRE Nog twintig Nederlan ders liggen gewond in twee Franse zie kenhuizen, in Auxerre en Joigny, na de twee enorme kettingbotsingen die gis teren op de Autoroute du Sud, de snel weg van Parijs naar de Middellandse Zee, hebben plaats gevonden. De bot singen die bij grote drukte en in dichte mistvlagen bij Auxerre in het noorden van Bourgondië ontstonden, hebben vele tientallen slachtoffers gemaakt. Onder de zeven doden waren vier Spaan se gastarbeiders. Zeventig gewonden wer den door de Franse politie geteld. Onder hen de Nederlanders, allen passagiers van twee bussen van de firma Iberbus in Am sterdam. Er zijn geen Nederlandse perso nenauto's bij de botsingen betrokken ge weest. De niet-gewonde Nederlandse pas sagiers zijn vermoedelijk doorgereisd naar Nederland. De Nederlanders, terugkerend van een vakantie in Lloret de Mar bij Barcelona in passagiers zou de Spaanse chauffeur van Spanje, verkeren geen van allen in le- de tweede bus in slaap zijn gevallen en vensgevaar. Hun verwondingen lopen uit- vervolgens op de hard remmende bus er- een van hersenschuddingen tot vleeswon- voor zijn ingereden. De chauffeur heeft den. Volgens uitlatingen van een van de daarbij het leven verloren. Politiemensen onderzooken de wrakken van twee perso nenauto's die tussen een bus en een vrachtwagen geklemd zitten. Ook Brandts en Geels bij Oranje DEN HAAG - Bondscoach Kees Rijvers heeft Ruud Geels en Ernie Brandts toege voegd aan de selectie voor het Nederlands elftal voor de WK- kwalifikatie-in- terland van 9 september tegen Ierland. De spe lersgroep be staat nu uit 22 spelers. DEN HAAG Jaap van Praag van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft gistermiddag ver klaard dat de KNVB overweegt stappen te onderne men tegen de VARA. In het radioprogramma „Tussen start en finish" werden zaterdagmiddag twee bedrij ven over de hekel gehaald, die hadden geweigerd hun reclameborden in het stadion van NAC weg te halen opdat 's avonds de wedstrijd NAC Feyenoord kon worden uitgezonden. Bovendien werd gedreigd voor taan ieder tegenstribbelend bedrijf op deze manier aan te gaan pakken. „De KNVB heeft een contract met de NOS en niet met de VARA. Dit soort chantage staan wij niet toe", aldus Van Praag. De kans is dan ook aanwezig dat het tv-programma „Voetbal 80" voortaan geen wedstrijden van de Nederlandse com petitie meer in beeld zal mogen brengen. Dit 'vertederen de' moment ont stond tijdens de wedstrijd Go Ahead - Haar lem. Scheids rechter Oetel- mans (rechts) overlegt op in dringende wijze met zijn assis tent Smits over de geldigheid van een doel punt van Woudsma van de Deventer ploeg. Oetel- mans keurde de treffer goed. Maertens is helemaal terug PRAAG - Freddy Maertens heeft zijn rentree dit jaar bekroond met de wereldtitel bij de profs. De Belg, die een aantal jaren geleden op weg leek naar een glans rijke wielercarrière maar vervolgens door een weinig verstandige levenswandel aan lager wal dreigde te ra ken, toonde zich gisteren de beste sprinter in Praag waar hij Bernard Hinault onttroonde als wereldkam pioen. Maertens, die eerder dit jaar in de Tour de France opmerkelijk sterk terugkeerde in de profrijen met vijf etappe-zeges, is met zijn triomf weer terug op het niveau waarop hij bijvoorbeeld in 1976 stond. Ook toen veroverde de Belg de regenboogtrui. Van de Ne derlanders ditmaal weinig goeds. Gerrie Knetemann, gestart als kanshebber, viel al spoedig uit en ook Jan Raas kwam in het stuk niet voor. Johan van de Velde was met de elfde plaats de beste Nederlander. Joop Zoetemelk eindigde als 21e, vlak achter Theo de Rooy (18e). Van der Gijp toch Sparta ROTTERDAM - René van der Gijp zal zijn nog een jaar durende contract bij Sparta uitdienen. Inmiddels heeft Karei Jansen van de spelersvakbond VVCS overeen stemming bereikt met het bestuur van Sparta. Na be middeling van Jansen bleek Sparta bereid het salaris van Van der Gijp met vijftig procent op te trekken. De 20-jarige voetballer, die geruime tijd in onmin met zijn club leefde, even op de nominatie stond om bij Feye noord te worden ingelijfd, maar vervolgens nergens onderdak kwam, hervat vandaag bij Sparta de trai ning. Wielersponsor stopt DEN HAAG Aan het eind van het jaar wordt de amateurwielerploeg De Wit/Vrolijk opgeheven. Het af gelopen weekeinde kregen de renners deze medede ling van hun ploegleider Roel Moes te horen. Piet de Wit uit Rijswijk, eigenaar van een snackfabriek en voornaamste sponsor, ziet geen heil meer in de wie lersport waardoor de co-sponsor Frans Vrolijk die en kele jaren geleden met de formatie is begonnen het ook moét laten afweten. Na het wegvallen van de ploeg De Wit/Vrolijk zal Den Haag nog maar een ama teurwielerploeg hebben: De Markthof/Union. ZANDVOORT De problemen rond de televisie-uit zending van het commerciële formule l-circus op het met reclame dichtgeplakte circuit van Zandvoort le verde het afgelopen weekeinde veel stof tot praten op. Met name de rol van CRM- minister Til Gardeniers werd veel besproken. Het inspireerde Louis van Noortwijk, pr-man van een grote benzinemaatschap pij, tot een ludieke stunt. Zijn metershoge reclame bord in de Tarzanbocht liet hij met zwart plastic af plakken. Een blikvanger bleef het bord echter wel. De opvallende tekst "Til, is dit wat je wil" deed wonde- WHITE PLAINS De Roemeense tennisser llle Nasta se (35) behoort al sinds enige tijd tot de sterren die hun flonkering aan het inleveren zijn. Des te opmerke lijker is het, dat hij niet alleen de finale van het 50.000 dollartoernooi in White Plains (New York) haalde, maar het zich bovendien meende te kunnen permitte ren daarin verstek te laten gaan. Zijn Tsjechoslowaak- se tegenstander Ivan Lendl werd daardoor zonder te spelen 42.000 gulden rijker. „Nasty" is niet alleen las tig, maar ook slim. Tegen Lendl was de veteraan toch kansloos geweest en dus koos hij voor verplichtingen elders. Kortom, in tegenstelling tot tijdgenoot Tom Okker (37), wil llie Nastase nog in te veel toernooien uitkomen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1