'Te onhandig om overtredingen te camoufleren' C Den Haag hartverwarmend 4 Utrecht lacht om AZ KMAARDERS OP TE AG TOERENTAL frontaal E INA MAANDAG 31 AUGUSTUS 1981 TRAINER DE GRAAFSCHAP NAZEGEAJAX: ERDAM Hoewel het seizoen nog nauwe- kgonnen is, kan het Ajax van Kurt Linder één men kan beter spreken van een eretitel jijks ontgaan: kampioen van de lichte ploe- die onderscheiding aan het einde van de rit iert in het echte landskampioenschap, is nog Je vraag. Het is althans niet aan te nemen, per serieus te nemen concurrentie zo met jat dollen als De Graafschap gisteren deed. iuygrok, de trainer van de oostelijke eredivi- butant had gekozen voor open spel en zwaai- I onvervaard met de aanvalsvlag, toen het al roor de hoofdstedelijke ploeg stond. Ajax zelfs in de dubbele cijfers, maar scheids- Gans smoorde het beginnende volksfeest laatste treffer van Ophof en de eerste blun- doelman Bert Boes wegens buitenspel af te Al die tijd weigerde De Graafschap zich in weinig zin hebben gehad", aldus Ruygrok. 3 klasse van Olsen en Ling was te groot. Als leuk erin hadden gegooid, zou het misschien I zijn gebleven. Dat vind ik net zo slecht als 1 bovendien zouden we dan tegen drie of vier larten zijn opgelopen. We zijn nu eenmaal te lig om overtredingen te camoufleren." De pigheid van dat concept bleek uit de wissels die Ruygrok doorvoerde. Hij verving Wanders en Van Zoest door De Kip en Koenders, geen van tweeën verdedigend ingestelde spelers. „Het mag vreemd klinken, maar ons grootste probleem was niet de achterhoede, maar het feit dat we de bal te kort in de ploeg konden houden", aldus Ruygrok. Die filosofie gaf Ajax vrij baan voor een demonstratie van technisch hogeschool-voetbal, waarbij Lerby en de sobere Jansen als aangevers fungeerden voor de jongleurs uit de voorste linie. Bij Ajax wilde iedereen een stukje van de koek. Voor de arme Boes was het vaak een gedrang van Jewelste door het opkomen van Molenaar, Boeve en Rijkaard. Maar de produktie bleef toch grotendeels in handen van degenen, die daarvoor waren aangesteld. De eerste minuut was nog niet voorbij of Olsen had op aangeven van van Kieft de score al geopend. Van het gemak, waarmee dat ging stond zelfs Ajax versteld. Het duurde bijna twintig minuten eer die treffer een vervolg kreeg. Maar toen ging het snel. Kieft, Molenaar uit een straf schop en Schoenaker tilden de stand naar 40. Twee tegenaanvallen van De Graafschap verstoorden het ritme. De eerste keer blokkeerde Schrijvers de vrij op hem af komende Delleman; even later pakte de Ajax-doelman Trentelman bij de benen en mocht Schreur vanaf de strafschopstip tegenscoren. Meteen erop was Ajax weer aan het woord. Met een kopbal maakte Ling 51. Na 61 (Vanenburg) verving Lin der de aanstaande oranje-debutanten Kieft en Rijk aard door Ophof en Sllooy. Beiden kregen ook nog een aandeel In de score. Sllooy maakte 71 en Op hof nummer negen, nadat eerst nog Vanenburg voor de tweede maal het net had had gevonden. Op de tribunes werd de vervanging van Kieft en Rijk aard algemeen gezien als een gebaar van Linder ten opzichte van bondscoach Kees Rijvers. Beiden moe ten immers morgenavond aan het werk in Zürich. Het bleek niet zo te zijn. De Ajax-coach kwam er rond voor uit, dat hij beiden wegens vormverlies had ver vangen. „Ik ben helemaal niet zo gelukkig om hun uitverkiezing. Ik gun iedereen de kans om hoger op te komen. Maar ik vind dit geen eerlijke kans. Na Zürich liggen ze er Immers weer uit. Ik had veel liever een opbouw gezien via Jong Oranje. Nu ze dat tussensta tion overslaan, heb ik de garantie gekregen, dat ze tegen Zwitserland maar één helft zullen spelen. Scoreverloop: 1. Olsen 1—0, 20. Kieft 20. 25 Molenaar 30 (stafschop), 31. Schoenaker 40. 36. Schreur 41 (strafschop). 42. Llng 51, 55. Vanenburg 61, 66. Silooy 7—1, 73. Vanen burg 81, 75. Ophof 91. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers 9200. Ajax: Schrijvers; Molenaar. Jansen, Rijkaard (Ophof). Boeve; Schoenaker, Vanenburg; Lerby; Ling, Kiet (Silooy) Olsen. De Graafschap: Boes; Schreur, Kornelis, Trentelman, Pieneman, Kelderman, Wanders (De Kip), Leeuwerik, Van Zoest (Koenders), Brinks, Delleman. Wi IAAG - In het Zuider- '88 zaterdagavond te- van vrijwel louter op- gezichten na de op rwarmende manier gekomen triomf van Haag tegen FC Twen- in ieder geval één in mineur was: Guido ider het oog van dege- lem naar FC Den Haag de voor een televisie- intaar aanwezige Hans blunderde Pen een- opzichtig dat redelij- mag worden veron- ,ld dat het met zijn op- i in de hoofdmacht (hijnlijk definitief is ge- Kort voor de pauze van rankelende duel trapte l een adspirant over de Bn die door de Twentse ipits Evert Bleuming was voorgezet. Het iveld was daarmee vrij inuel Sanchez Torres, Twente volslagen te- verhouding in op mg zette. Maar, en typerend voor de wijze waarop het FC Den Haag-nieuwe-stijl zich deze weken presenteert, de ooste lijke treffer betekende in dit geval niet de beslissing. De equipe van trainer Martin van Vianen zette zich op man moedige wijze over de mis stap van Pen heen, scoorde na de hervatting binnen ze ven minuten tweemaal en legde daarmee de basis voor de uiteindelijke triomf. Die, dat dient gezegd, meer dan verdiend was. Weliswaar doorstond de thuis ploeg nog een hachelijk slot- kwartier, nadat eerst Morgan en vervolgens Lindsted de sco re naar 3-2 hadden getild, maar FC Twente was te laat gaan aandringen. En boven dien ontpopte Simon van Vliet zich als opvolger van Pen als laatste man in voldoende mate als rustbrenger en organisator om de kleine marge verder on geschonden te houden. De dis ciplinaire wissel van Guido Pen was zaterdagavond de enige dissonant in een voor FC Den Haag uitermate plezierig verlo pend voetbalavondje. Met een naar Haagse begrippen rede lijk aantal toeschouwers (6.000; vijfhonderd meer dan er volgens de begroting had den moeten zijn), die voor een leuke entourage zorgden, trok FC Den Haag op een voor deze competitie nauwelijks voor mo gelijk gehouden elan, tech nisch vernuft en soms verras send groot combinatievermo gen en verfrissende variatie ten aanval, FC Twente onder een onverwacht grote druk zettend. Vrijwel zonder ook maar één zwakke plek, ook Pen kon zich nauwelijks aan de tand ge voeld in dit offensief goed staande houden, vertonend werden de Tukkers in eigen li nies vastgezet. FC Twente, dat kort voor aanvang moest be sluiten af te zien van het op stellen van Romeo Zondervan die een voetblessure had, kreeg geen gelegenheid om hef zo bekende recept van het rondspelen van de bal te etale ren. De dadendrang en gel dingsdrift van FC Den Haag, voor een groot deel gepersoni fieerd in de opnieuw hartver warmend hard werkende en daardoor voortdurend gevaar lijke Nicky Morgan, sloeg over op de tribunes waar een at mosfeer ontstond die herinne ringen opriep aan 'de goede oude tijd'. Maar de beloning van het positieve Haagse spel, in de vorm van een doelpunt, bleef uit. Waarna tot overmaat van ramp Pen zijn voor hem persoonlijk verstrekkende blunder maakte. Opgetogen J Morgan (rechts) heeft keihard uitgehaald. Dilling en doelman Van Gerven kun- en maar kijken hoe de Brit FC Den Haag op 3-1 zet. ..Het was niet alléén die grote fout waardoor ik hem heb ver vangen", deelde een nog zel den zo opgetogen uitziende Martin van Vianen na afloop mee. „Hij was ook te traag in de opbouw, bracht geen rust in de defensie en leverde te veel foute passes af". Een ver nietigend oordeel over de stand-in op de positie van libe ro, waarvoor pas zaterdag de juist pas één week compleet in training zijnde Simon van Vliet de belangrijkste kandidaat is. Een blessure van de van Excel sior teruggekeerde 'veteraan' noopte Van Vianen tot de op lossing-Pen, die tot het duel met FC Twente nog niet eens zo'n gekke greep was. Maar het moest eens misgaan met Pen en de nog immer veel te corpulente oud-Ajacied (pas 21 toch) 'koos' daarvoor de niet van belang ontblote ontmoe ting met FC Twente uit. Met de niet malse beoordeling van Van Vianen op zijn conduites taat moet Pen zijn heil, behou dens noodgevallen, maar zoe ken In het tweede team. Conditie Maar, zoals gezegd, de affaire- Pen was het enige minpunt aan Haagse zijde in het treffen met FC Twente. FC Den Haag lijkt zich (het Is nog te vroeg om al te pertinente conclusies te trekken) ondanks alle som bere voorberichten toch te ontwikkelen tot een zeer aan vaardbare eredlvisieploeg. die ongetwijfeld nog de nodige -- René van Delft omspeelt, in buitenspelpositie, doelman Van Gerven en gaat 1-1 ma ken. steken zal laten vallen, maar zaterdagavond aantoonde dat de potentie in bevredigende mate aanwezig is. „Volgens mij kunnen wij nu zo spelen dank zij de goede conditie die we nu hebben", meende één van de meer opvallende figuren van zaterdagavond, Ahmet Kelo- glu. „Daardoor kunnen we veel langer blijven gaan en behoe ven we ook niet na een achter stand het hoofd in de schoot te gooien". Keloglu, die zich zaterdaga vond in de belangstelling mocht verheugen van het trai nersduo Linder/De Mos van Ajax, speelde opnieuw een op merkelijke wedstrijd, was ver dedigend en aanvallend goed bezig, maar wierp zelf een smet op zijn blazoen door een foute terugspeelbal te lance ren, waaruit Lindsted veertien minuten voor het einde voor 3- 2 kon zorgen. Daarmee nam de onrust bij FC Den Haag onnodig nog toe en FC Twente voelde dat aan. De oostelijke ploeg drong nadruk kelijk aan en was zelfs dicht bij de gelijkmaker. Maar een knappe reactie van doelman Dido Havenaar op een inzet van Sanchez Torres hield de score intact. Zoals ook gebeur de bij een afgekeurde treffer van Melis, die de bal met de hand over de lijn had gewerkt. De 3-2 was en bleef de terech te beloning voor FC Den Haag dat naast Morgan in routinier Joop Korevaar (zowel verdedi gend tegen FC Twente's beste spits Sanchez Torres als aan vallend sterk), René van Delft, Bram Rontberg (vooral dank zij zijn zeer knappe voorzet waar uit Melis koppend knap scoor de) en de voor de laatste inge vallen Renke Prevo opvallende spelers had. Die er met de overigen voor zorgden dat de ontmoeting met FC Twente een gedenkwaardige werd. En niet alleen omdat de koploper werd verslagen, maar vooral door de eigen geëtaleerde kwaliteiten. FRANK WERKMAN scoreverloop: 42. Sanchez Torres 0- 1; 47. Van Delft 1-1; 52. Melis 2-1; 75. Morgan 3-1; 76. Lindsted 3-2; scheidsrechter: Thomas; toeschou wers: 6.000. FC Den Haag: Havenaar; Bouma, Pen (Van Bergenhenegouwen), De Vroedt. Korevaar; Van Vliet, Van Delft,' Kelo glu; Melis, Morgan. Rontberg (Prevo). FC Twente: Van Gerven; Scheve, Gritter, Harleman, Dilling; Kila, Jol. Bos; Sanchez Torres. Rohde (Lind sted), Bleuming (Cooke). ie! HT FC Utrecht was zaterdaga- dolgelukkig met de overwinning op AZ'67. Alsof een mirakel had ivonden. Niets was echter min- ar. De Utrechters hebben simpel- mieuw aangetoond wat met Flight de wil te bereiken is. Flight was een van de mensen, akteristiek zijn voor het elftal. Re- begaafd en boordevol overgave st goede doel. Zoals ook van Ta- Wouters, Gozems, Van Veen en latinier. Trainer Han Berger gaf Flight de verdiende waardering. B©-grijp Kees Rijvers niet. Flight be- óch tenminste bij de selectie van tlftal te zitten. En wat gebeurt er? en Adelaar zijn er wel bij. Mon- •eft moeten afzeggen wegens een re aan zijn achillespees. De laatste reken heeft Adelaar niet goed ge- daarom heb ik hem gepasseerd". durft zo'n stap te nemen. Kessler e coach van AZ miste opnieuw Ny- maar liet Tol wel spelen. Tol stond r in (iet veld, maar deed geen mo- ïee. De late vervanging van de spits or maag- en darmklachten geen in- pnal kon zijn) door Oberacher, had '^enkel resultaat. Net als tegen Go Eagles wilde de Oostenrijker wel, Ie ploeg, niet gewend aan een spe lt een voorwaarts gerichte daden- moest hem niet. Pas na 22 minuten zoeken naar posities, smeken als het ware om mee te mogen doen, kreeg hij de eer ste gerichte pass, van Peters. Om snelheid te maken speelde Oberacher onmiddellijk terug voor een ruime een-twee combina tie. Paarlen voor de zwijnen, Peters begaf zich weer op een kronkelige dwaalweg. Het leidde, als alle andere keren, tot niets. Naar rechts wilde AZ niet spelen, naar links kon het niet, want de afwezigheid van Nygaard maakte Jonker opnieuw tot een zielige figurant, Hovenkamp tot een inef fectieve zoeker, Weijsters en later Van der Meer tot pionnen die geen kant opkonden. AZ was als de grammofoonplaat die op een te laag aantal toeren werd afgedraaid. In eerste instantie wekt zoiets enige verba zing. Daarna wordt het min of meer ko misch en tenslotte volstrekt ridicuul. De Alkmaarders werden dan ook uitgelachen door slechts 6500 bezoekers. Te weinig kijkers opnieuw. Manager Hessel- berth schatte de achterstand op het be grootte gemiddelde na drie wedstrijden op een kleine 10.000 kijkers, zo'n 80.000 gul den. Utrecht heeft namelijk ook zijn pro blemen, al liggen die minder op het veld dan bij AZ. Wat denkt Kessler er aan te doen? „De ploeg moet zelf tot inkeer komen. Ik ben blij met het toernooi van volgende week in Madrid. Er zal misschien wat kunnen wor den bijgestuurd. Ik hoop Nygaard morgen een halve wedstrijd te kunnen laten voet ballen en donderdag een hele. Hij brengt evenwicht in het elftal. Zoals de zaken nu zijn, zal ik morgen met Oberacher begin nen, maar in mijn hart ben ik geen man voor veranderingen. Ik geloof In dezelfde rollenverdeling. De linkerhand hoort te we ten wat de rechter doet. Iedere speler heeft tijd van aanpassing nodig, de ploeg ook aan een nieuwe man. Wanneer het elf tal succes heeft, zal het gewenningsproces sneller gaan". AZ zal daarvoor nog wel enige tijd nodig hebben. Zaterdag in elk geval kreeg het elftal precies één kans. Kist alleen tegeno ver Van Breukelen. De doelman van het Nederlands elftal bleef meester van de si tuatie in zijn enige moeilijke moment. Zwaar kreeg hij het ook niet toen zijn elftal onnodig en onbedoeld ver terug ging na rust. Van Veen bewees in die periode zijn waarde, zoals hij ook zijn aandeel had in het doelpunt dat beslissend was. Hij miste negen minuten voor rust na wat geklungel in de Alkmaarse verdediging. Wouters kreeg daardoor een kans die hij gretig greep. Scoreverloop: 36. Wouters 1—0. Scheidsrechter: Weerink. Toeschouwers: 6500. FC Utrecht: Van Breukelen; Flight. Mansveld, Du Chatlnier, Van Tamelen; Wouters, De Kruyk, Tervoort; Gosems, Van Veen, Van der Lem (Adelaar). AZ*87: Treytel; Van der Meer. Spel- bos, Metgod. Hovenkamp; Peters. Weijsters (Reyn- ders), Jonker, Arntz; Kist, Tol (Oberacher). Pier Tol (rechts) komt niet tot een schot voor AZ'67, omdat de Utrechters Aad Mansveld (links) en Koos van Tamelen tijdig ingrijpen. Overspannen belangstelling proffietsen onderstreept De, bijna overspannen, belangstelling voor het vaderlandse profwiel- rennen gedurende de laatste jaren is voor de tweede achtereenvol gende keer tijdens een race om de wereldtitel in een wel heel vreepid daglicht komen te staan. Werd vorig jaar. nota bene in het seizoen waarin Nederland een Tourwinaar afleverde, de gehele nationale wie- lertop in Sallahches weggefietst, gisteren verging het de oranje equipe weinig beter. Slechts drie Nederland se coureurs bevonden zich in de beslissende fase in de groep renners waaruit de winnaar te voorschijn kwam. En gezien de omvang van die groep (meer dan dertig man) hadden daar als het nationale profwielrennen inder daad zo bloeit als menig insider wil doen geloven méér vaderlandse profs bij moeten zijn. Nu werd alleen maar het beeld versterkt dat het profwielrennen louter berust op een handvol successen in de Ronde van Frankrijk. Daar leg gen de renners de basis voor stevige startgelden die vervolgens in talloze kermiskoersen zijn te verdienen. Dat die cir cusachtige rondjes, waarin niet zelden de strijd in scene wordt ge zet - zo bleek ook on langs in Pijnacker waar Joop Zoetemelk op een bijna genante wijze de zege kreeg aangeboden -, bepaald geen optima le voorbereiding zijn voor een overigens van een monsterachtige lengte zijnde race om de regenboogtrui, werd gisteren door de Neder landers bewezen. Zoals al eerder tijdens een wereldkampioenschap stapten ook ditmaal Ne derlandse renners weer wat erg gemakkelijk in de bezemwagen, daar mee hun vak - dat toch al regelmatig door du bieuze praktijken in een kwaad daglicht wordt gesteld - slecht ver kopend. De vele tienduizenden die de voorbije weken langs de parkoersen hebben gestaan van de kermiskoersen (die deze naam doorgaans niet ten onrechte kregen op geplakt) moeten er toch op zijn minst een wat nare smaak van in de mond hebben gekregen. De vedetten, mede dank zij hun belangstelling in staat forse startpremies te ontvangen, lieten het in een wedstrijd waarin géén presentiegelden lagen te wachten en slechts een stevige ho norering wachtte indien de kopman de titel ver overde, (opnieuw) afwe ten. In de voetballerij breekt men zich al jaren het hoofd over dé manier om het produkt beter aan de man te brengen. Tot dusver hebben de vaderlandse topwielren- ners daar nog geen kla gen over. Maar er zullen ook eens andere tijden aanbreken. En dan zul len de (toekomstige) ve detten nog wel eens te rugdenken aan de vette tijden van nu. En zich wellicht realiseren dat hun dén minder florri- sante situatie wellicht mede het gevolg is van de manier waarop de huidige toppers het nu laten liggen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11