Wateroverlast in Noord voorlopig opgeheven Restauratie Waaghoofd uitenlandse gezinnen in gekoppelde flats n denaar ent 150 fstallen Rijk ziet af van medewerking aan verplaatsing veevoederbedrijf Rudolf Steiner school niet welkom in Pasteurstraat BURGERLIJKE STAND Geboren: Demis Hamdy ids Koflus z.v. A. H. H. A. H. Ham- dek i% M. M. van Meljgaarden; Ma- .v. H. Choufoer en N. A. W. de Adrians, d.v. A. H. van Leeu- ■■C. van Rijn; Gert-Jan z.v. A. MKIen T. Overduln; Nadlra d.v. O. Hftgn A. Lamrabette; Marinus Hen- IB. H. van der Meer en C. A. de Q0pMartinus Antonie Pleter z.v. Boekee en J. A. Parmentier; ehor d-v- G- Barnhoorn sen C. N. te Adrianus z.v. A. Bergers en Y. v delkoop; Ruwaard z.v. J. R. tend Oflaard en M. J. van Egmond; zj,, Gerardus Johannes Lodewijk Tegelaar en W. E. van der Doe Rajae d.v. A. Mkaddem en F. jaar outi; Paulus Christianus z.v. E. 1 Trqetteroo en A. J. van den Berg; Johannes Lambertus z.v. J. L. voorden en G. A. Troost; Evert lv. A. Aalten en P. Booij; Jara *1 tel <*-v- R. E. Liem en W. J. M. ab Willem Cornells z.v. W. C. i ij ven en H. M. Bood; Anna D1J da Marlska d.v. A. G. M. van genliidaal en M. M. Groot; Fouzia een Mahl en F. Xahndun; Marline iternj Hermsen en J. M. de Gunst; d.v. A. J. de Groot en S. G. liters; Zolega d.v. H. Bellari en v rlnl; Alexander Fokko z.v. F. A. »et ojjian en S. E. Groenenboom, leer Ondertrouwd: W. van en z*i en J. M. Freke; R. J. jTjT' ieer en E. C. Kennlnck; R. Boer ^Th. Bordes; M. Verwelj en J. Idljk; N. Dlsseveld en A. Traj- L Marquenie en G. J. E. Plat- H. Hoppers en Y. Neuteboom; n Es en A. Lagendijk; W. L. M. gaatfssen en J. C. E. van der Lee. »n: Seonid Undsey dv. R. I. um en P. G. L. Wilson; Ellne P6*5 na Petronelle dv. A. J. M. Wal- n M. B. R. L. M. Nleuwenhulj- wastV'öl Mlcheal zv. A. Vondeling en en Hartog; Martin zv. C. Ouwe- n C. van Delft; Alan Frederick Regt t ziel r on i; Juliëtte Regina Divera dv. J. ;e po Klaver en R. T. C. Duijn; Zineb eindl Hammes en F. Hammes; Jo- Adrianus Bernardus zv. A. H. M. van der Meer en M. M. A. Huurman; Al- bert zv. B. van Rijn en H. W. van de Haak; Arnoldus Wouterus Johannes zv. J. S. H. A. den Elzen en M. J. van Schooten; Martinus Cornells Johan nes zv. J. Priem en E. M. M. van der Goes; Wilhelmus Franciscus Marinus zv. W. M. A. M. van Dijk en H. M. A. Roest; Raymond zv. J. L. Haasbroek en J. E. C. van Iterson. Gehuwd: H. R. M. Granneman en C. J. M. van Rooden; R. J. M. van Leeu wen en Y. Bres; P. J. A. Hendrikse en K. C. M. van Brltsum; D. van der Mee en M. P. C. van der Meer; J. Schlag- wein en M. J. Obreskl; H. M. Holswil- der en J. Kamphues; M. H. Moolje- klnd en W. H. Hoppers; R. C. Teske en A. Wansink; F. C. M. Sluiter en R. van Oevern; E. V. W. VercruIJsse en R. J. Zwanenburg; D. Tamerius en S. E. Filius. Overleden: S. Verschuur, geb. 3-8- 1917 vrl. geh. gew. met G. Ooms; J. D. Groeneveld, geb. 19-5-1933 man; B. Richards, geb. 5-12-1909 vrl. echtg. van E. de Vries; A. M. Bokel- mann, geb. 21-7-1887, vrl. geh.gew. met D. H. Walburgh Schmidt; J. H. Walraven, geb. 7-4-1921 man; J. Neuteboom, geb. 12-11-1907, vrl. ge h.gew. met M. J. Helmond; J. P. Pre- voo, geb. 10-3-1896 man; J. Wolters, geb. 7-7-1895 man; H. A. Hollink, geb. 7-5-1909 man; I. Hartevelt, geb. 2-11-1896 man; A. F. Kret, geb. 21-3- 1910 man; E. van Rijn, geb. 30-12- 1907, vrl. geh. gew. met J. van der Deljl; A. H. van Halderen, geb. 23-9- 1913 vrl.; W. A. Salman, geb. 14-3- 1891 man; S. Groenendijk, geb. 15-9- 1940, vrl. echtg. van H. van Hemert; B. J. Abbing, geb. 14-5-1914 man; A. C. Zulderwijk. geb. 27-4-1935 man; A. P. A. Boeters, geb. 27-6-1950 vrl. echtg. van H. L. M. Wagemakers; G. M. Dekker, geb. 10-1-1948 man; J. A. Llgthart, geb. 8-3-1914 man; J. van Rhljn, geb. 23-6-1907 man; M. Op stal, geb. 5-7-1915 man; M. Matthij- se, geb. 11-4-1925 man; W. Varkevls- ser, geb. 27-10-1901 man. Overleden: M. M. Edelaar. geb. 22-1- 1893 vrl. geh. gew. met H. P. Korte- kaas; H. J. Fennes, geb. 6-9-1934 man; J. van der steen, geb. 9-9-1955 man; J. Geerlings, geb. 7-12-1914 vrl. geh. gew. met G. Hellema; A. Piket, geb. 2-11-1895 man; I. Blok, geb. 30- 9-1906; P. M. Barten, geb. 4-8-1964 man; J. H. Winsemius, geb. 27-3- 1979 man; C. S. Bos, geb. 2-10-1920 vrl. èchtg. van W. M. van der Velden. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 13 Bezuinigingen (1) Langzaam sijpelen de eerste concrete gevolgen van de grootscheepse bezuinigingsoperatie, die naar de me ning van het college in Leiden moet plaatsvinden, door naar de buitenwereld. Het nijpend geldtekort heeft het college ertoe gedwongen op allerlei terreinen prioritei ten te stellen. Op het gebied van het verkeer, deel uit makend van de portefeuille van PvdA-wethouder C. Waal, is de volgende beleidslijn uitgestippeld: 'De ver keersproblematiek in de binnenstad en de oude stads wijken zal aangepakt worden, voor zover de financiële middelen dat toelaten. Bewoners van de wijken die hier buiten vallen hoeven niet op de financiën van de gemeente te rekenen'. Achtergrond van dit beleid is dat de verkeerssituatie in de oude gebieden veelal on aantrekkelijker en onveiliger is dan in de nieuwbouw wijken. Bezuinigingen (2) Op grond van dit beleid werd een verzoek van een aan tal Merenwijk-bewoners, om de Spreeuwenplaats ver keersveiliger in te richten, afgewezen. Het gemeentebe stuur kan zich de kosten van de bielzen om fietsslui- zen aan te leggen en het daavoor benodigde arbeids loon niet meer permitteren. Hoezeer de omwonenden voor de verkeerscommissie betoogden dat de Spreeu wenplaats de meest onveilige plek in de Meren wijk is, het kon er niet af. Wel zegde de wethouder toe een lijst samen te stellen van de verzoeken die in het kader van de nieuwe beleidslijn niet gehonoreerd kunnen wor den. Wanneer de rijksoverheid met extra geld over de brug komt, bijvoorbeeld door een aanvullende werkge legenheids-uitkering te verstrekken, zouden de werken uit die lijst geput kunnen worden. Bezuinigingen (3) Een magere troost voor de omwonenden van de Spreeuwenplaats die meenden vijf jaar geleden al een toezegging te hebben ontvangen om de Spreeuwen- plaats verkeersveiliger te maken. Hen rest echter een lichtpuntje. De wethouder wil namelijk wel bezien of de verkeersmaatregelen binnen zijn beleid passen, en uitgevoerd kunnen worden, als de kosten door de om wonenden zelf gedragen worden. De vraag is of hier mee bet enthousiasme van bewoners voor verkeersvei lige maatregelen toeneemt. Omwonenden vertonen over het algemeen de eigenschap het met elkaar on eens te zijn en zullen niet gauw geneigd zijn te betalen voor iets waar de niet mee-betalende buurman ook ple zier van heeft. Het blijft daarom voorlopig wachten op (financieel) betere tijden. Leidse wallen De gemeente heeft een begin gemaakt met de herbestra ting van een aantal „wallen" en de Damloperwerf. Begon? nen is met het Rozenpad. Daarna komen achtereenvolgens aan de beurt de Schoenerwal, de Brigantijnwal, de Kogge- wal en de Fregatwal. In totaal duurt het karwei drie maanden. De werven komen ook aan de beurt. Begonnen is met de Domloperwerf, maar daarna volgen Tjotterwerf en Tjalkenwerf. De totale duur van de werkzaamheden wordt geschat op twee maanden. Openingstijden VVV De zomerdienstregeling van de VVV is vanaf komende maandag ten einde. Vanaf die dag is men van maan dag tot en met vrijdag geopend van negen tot zes uur en zaterdag van tien tot drie uur. Punkbands Twee Utrechtse punkbands treden morgenavond op in de sociëteit van jongerenvereniging Augustinus aan het Ra penburg 24. Het zijn de groepen „Straks" en „The Nixe". Tafeltennis Het nieuwe recreatieseizoen van de tafeltennisvereni ging Scylla begint vanavond. Belangstellenden kun nen vanaf acht uur weer elke vrijdag terecht in de speelzaal van de vereniging aan de Cathrijnestraat (zijstraat Korevaarstraat). Elke woensdagochtend (van negen tot elf uur) kunnen belangstellenden ook van de speelzaal gebruik maken. Will van Zoelen staat de bezoekers met raad en daad ter zijde. LODSE COURANT ioven an !N Een 18-jarige aar heeft tegenover iitie bekend, dat hij b. 18,'februari 150 fietsen iteitenU waarde van 75.000 A™?ualhee,t Bestolen. 23.00 ji werd afgelopen dins- heterdaad betrapt toen t een 22-jarige Leide- n u8jn dure fiets wilde ste- de Voldersgracht. Bij AktuaJf °P het bureau gaf hij fige diefstallen toe. Het onagep fietsen met een ge- de waarde van 500 gul- jan de 150 diefstallen Qipiaar 36 aangiften bij Prophfe bekend. De man ge- z. 21.1 het geld, dat hij ver- door de fietsen in de jng van Leiden te ver- j 45 ,4 voor de aanschaf van 19.07 T Medj mSïiwe eigenaar rtag°r Batteljee erpstra f De werknemers drukkerij Batteljee istra weten eindelijk i aan toe zijn. Het be eft een nieuwe eige- de persoon van de i Haag afkomstige S. f werknemers van de [rij hebben gisteren een onctract getekend. De I directeur is de Leide- i van Brussel die eerste lag was om het bedrijf jden te krijgen. De heer (ooijen, die de werkne- jvorige week nog een toekomst voorschotel- eft het onroerend goed jden gekregen. De plan- Van Rooijen liepen een mislukte fusie met drukkerij Sigma. [momisch 1 en wee e Heivlinder 67 is de im i groothandel in kuns- fheidsartikelen „Elem [crafts" gevestigd, fi Schubertlaan 189 is de hooi Carl L. Janssen Rooseveltstraat 48-50 is utindustrie Mevo v.c. Irfabriek en handel in rodukten gevestigd. Ie Haven 50 is de hori zon „Canini" gevestigd, i eerder leeggekomen ca- ate aan het Noordeinde ^et cafébedrijf „De Snor" Ugd. LEIDEN De wateroverlast in en kele straten in Leiden-Noord is door ingrijpen van de gemeente op geheven. In hoeverre de oplossing blijvend is moet nog worden afge wacht. Dit werd gisteravond in een vergadering van de raadscommis sie volkshuisvesting meegedeeld. De bewoners van met name de Van Duinstraat klagen al jaren over wateroverlast. De woningen zijn 6 jaar geleden gerenoyeerd. De overlast is te wijten aan het feit dat het gebied lager ligt dan de omgeving. Met een betrekkelijk eenvoudige in greep, de afvoerbuis is onder een grotere helling gelegd, heeft de gemeente het euvel verholpen al bestaat de kans dat „wanneer het drie dagen re gent de overlast terugkeert". Verdergaande maat regelen zijn volgens de gemeente echter niet mo gelijk. Wethouder Tesselaar gaf te kennen dat wanneer mocht blijken dat het euvel zich zou herhalen er maar één oplossing mogelijk zou zijn „Afbreken, ophogen en opnieuw bouwen". Het is nog ondui delijk of er aan de gedupeerde bewoners een scha devergoeding kan worden uitgekeerd. Wethouder Fase zei vorige week dit wel te willen onderzoeken doch de heer Tesselaar drukte zich hierover heel wat minder optimistisch uit. Tentoonstelling „Vondsten uit verleden land" geopend Met de overhandiging van het boek van de maand september „Verleden land" aan de R. Hotke, directeur-generaal van het ministerie van CRM, werd gistermiddag in het Rijksmu seum van Oudheden de tentoonstelling „Vondsten uit verleden land" geopend. In het boek worden archeologische opgravingen in Nederland in beeld gebracht. Eén van de schrijvers is de directeur van het musuem de heer L. Louwe Kooijmans. De tentoonstelling sluit aan bij het boek. De meeste archeologi sche vondsten, die in het fraaie boek staan afgebeeld, zijn op de tenstoonstelling te vin den. De tentoonstelling is tot en met 3 januari in het Rijksmuseum en trekt daarna verder het land door. Op de foto: een vergulde zilveren rulterhelm uit 320 n. Chr. De helm werd in Deurne ge vonden. LEIDEN In de onder handelingen over de ex- ploitatieopzet van de toekomstige woonwijk Stevenshof heeft het rijk uitgesproken het veevoe derbedrijf Schrama aan de Rijndijk niet te wil len verplaatsen. Dit deelde wethouder D. Tesselaar van Volks huisvesting gisteravond mee aan de leden van de raadscommissie volks huisvesting. In de oorspronkelijke plannen die het gemeentebestuur voor Stevenshof ontwierp werd re kening gehouden met de ver plaatsing van het veevoeder bedrijf. Onduidelijk was alleen waar naar toe en wie zal de verplaatsing, waarvan de kos ten geschat worden op zo'n 10 miljoen gulden, bekostigen. In een later stadium werd toege zegd dat de noodzaak van de verplaatsing nog eens bekeken zou worden en nog onlangs stelde het college een bedrag van 30.000 gulden beschikbaar voor een dergelijk onderzoek. Wanneer Schrama niet ver plaatst zou worden zouden er ongeveer 200 huizen uit het plan geschrapt moeten wor den. Het rijk heeft nu laten weten dat eerst maar eens on derzocht moet worden hoe de overlast van het veevoederbe drijf beperkt kan worden. Voor dergelijke maatregelen is een bedrag van 1 miljoen gul den beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur gaf bij mon de van wethouder Tesselaar eerder te kennen dat wanneer het rijk Schrama zou willen verplaatsen, het rijk ook maar voor de kosten op moest draaien. Gezien deze uitlating alsmede de beperkte financiële middelen van de gemeente Leiden wordt niet verwacht dat de gemeente zelf de ver plaatsingskosten voor haar re kening zal nemen zodat Schra ma met overlast-beperkende maatregelen op de huidige plaats gehandhaafd kan blij ven. Tesselaar rekent erop dat de definitieve goedkeuring van het rijk voor de exploitatie voor Stevenshof één dezer da gen af zal komen. Daarna zal zo spoedig mogelijk met het bouwrijp maken van de grond worden begonnen. LEIDEN De restauratie van het Waaghoofd, het uitstekende stuk kademuur aan de Aalmarkt ter hoogte van het Waaggebouw, begint komende maandag. In totaal vergt het werk ongeveer vier maanden. Gedurende deze periode is de Aalmarkt voor alle verkeer afgesloten. In de loop van deze week is al begonnen met de voorbereidin gen van de restauratie. Er is een bouwkeet, alsmede machines en materialen aangevoerd. De oude bestratingsmaterialen zullen worden verwijderd en, voor zover bruikbaar, worden opgesla gen voor hergebruik. Maandag begint de aanleg van de bouw- kuip, waarna de feitelijke sloop en wederopbouw van het Waag hoofd kan volgen. De bouwkuip maakt het nodig een gedeelte van de fietsers- en voetgangersbrug tussen Waaghoofd en Stille Mare te verwijderen. Tijdens de duur van de werkzaamheden is de Aalmarkt ter plaatse afgesloten voot alle doorgaande verkeer behalve voor voetgangers en fietsers. Het doorgaand verkeer kan gebruik ma ken van de Breestraat. Voor bestemmingsverkeer (leveranciers e.d.) zijn aparte maatregelen getroffen. Een oude prent van de Aalmarkt met het Waaghoofd. Op de achtergrond de Hoogstraat zonder een enkel marktkraampje. PROTESTANTS CHRISTELIJKE SCHOOLVERENIGING: LEIDEN De Rudolf Steiner kleuterschool staat nog steeds op straat. Het overleg van gistermorgen tussen wethouder H. van Dam van onderwijs en het bestuur van de protes,-. tants-christelijke schoolvereniging is op niets uitgelopen. Het bestuur heeft gewei gerd zijn school aan de Pasteurstraat voor de Rudolf Steinerschool ter beschikking te stellen. v de gemeente om de kleuters in Zuid-West on- De problemen met de huisvesting van de Ru- dolf Steiner kleuterschool zijn een gevolg van een uitbreiding van het aantal leerlingen. Dit maakte het wenselijk in Leiden Noord een school te starten. Geprobeerd werd onder meer onderdak in de dependance van de Louise Co- ligny-scholengemeenschap aan de Sumatra- straat te vinden. Dit lukte niet. Een aanbod van der te brengen en met een bus te halen en te brengen werd door de ouders afgewezen. Het bestuur van de p.c. schoolvereniging vreest van de Rudolf Steinerschool concurrentie. Ook om ideologisch redenen wil het bestuur niet met de Rudolf Steinerschool in zee gaan. De wethouder noemt dit vanuit het oogpunt van het ^t. bestuur begrijpelijk maar vindt, dat het in de huidige situatie geen argument mag zijn. Vanmiddag doet wethouder Van Dam een laat ste poging bij de stichting katholiek onderwijs. Mocht ook dat gesprek op niets uitlopen, dan krijgt de gemeenteraad maandag een voorstel voorgelegd om drie lokalen in de school aan de Pasteurstraat te vorderen. De gemeente acht deze lokalen het meest geschikt voor de Rudolf Steinerschool. v De woningnood onder de buitenlandse gezin nen kwam gisteravond aan de orde in de raadscommissie volkshuisvesting. Gebleken is dat er in Leiden geen betaalbare grote hui zen leegstaan die aan een oplossing kunnen bijdragen. De wat duurdere huizen worden door de buitenlanders niet geaccepteerd om dat zij van hun inkomen genoeg geld willen overhouden om naar hun familie in hun va derland te sturen. Vaak hebben zij niet meer dan 100 tot 150 gulden voor een woning over. De hoge huren van twee aan elkaar gekop pelde flats zouden gecompenseerd kunnen worden door huursubsidie. Wethouder Tesse laar zei bovendien te willen bezien of het mogelijk is om in nog te bouwen complexen, zoals bijvoorbeeld het Van Wijk-Zaalberg- complex, grotere typen huizen op te nemen. IDEN Het gemeentebe- Tir is van plan te onderzoe- in hoeverre een einde kan ^den gemaakt aan de wo- rnood van de vaak grote ge- oouien van buitenlandse werke- H nemers door twee flats aan el kaar te koppelen. Tot op heden werden flats alleen maar in kleine wooneenheden opge splitst om jonge woningzoeken den aan woonruimte te helpen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3