Twee ziektedagen voor eigen rekening osbranden 2 Aiid-Afrika ombardeert ad in Angola Washington dreigt Noord-Korea met vergelding British Leyland verliest 5000 gulden per minuut Poes vindt de weg terug NIEUW BEZUINIGINGSVOORSTEL )uizenden leden slopen weg >ij FNV en CNV Foto-apparatuur gestolen f Uitgave Westerpers. behorende tol Sijtholf Pers. Apothekersdiik 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Actualiteitenrubriek „Televier Magazine" over populariteit van Van Agt (Ned. II 22.15 uur). Eerste van zes Artsenij- uitzendingen die komende week ter gelegenheid van ac tie „Nederland OK" worden uitgezonden (Ned. I 18.35 uur). Wolkenvelden, ook perioden met zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Zon op 06.46, onder 20.34. Scheveningen hoogwater 03.25 en 16.03 uur. laagwater 11.47 en 00.11 uur. 'orto Ercole (Van onze correspondent) E Porto Ercole en het juist buiten dit e gelegen zomerverblijf van de koninklijke ie worden door bosbranden bedreigd. Porto e ligt op het Italiaanse schiereiland Monte Ontario, een populair toeristenoord en naar idt het mooiste bosgebied van Italië. Het /S tei di iland wordt nu lang- door het vuur opgevre- Porto Ercole loopt nog direct gevaar. Maar als arde, droge wind van ing verandert vóór men uur meester is, lijkt het in de richting van Por- cole en de villa De Ge- ige Olifant nauwelijks ipen. n op het schiereiland n al vier dagen. Een dorpen is geëvacueerd lizen zijn door het vuur oest. Honderden brand- Heden en vrijwilligers en dag en nacht om het tot staan te brengen, ilsnog zonder veel resul- De beste manier om het te bestrijden is via de Maar vliegtuigen die en water boven de bran- e bossen zouden kunnen zijn er in Italië niet. Hercules trarisportvlieg- en enkele helikopters van chtmacht zouden eventu- lunnen worden ingescha- moeten dan toch enige aanpassingen on- an. rs in Italië woeden even- branden, die grote stuk- bos in de as hebben ge in Toscane, bij Rome, op ië en op Elba. Ook hier zrt om blusvliegtuigen verle- De gebeurtenissen lijken nieuw schandaal aan te ligen. Velen zijn het er dat men de branden kunnen indammen, als de ig in Rome de rampen- Jing wat beter had geor eerd en meer en vooral blusmateriaal had aange- Michael (3), Matthew (9) en Ja son (7) Briscoe uit het Australi sche stadje Newcastle toonden zich blij verrast toen hun poes Timmy na zeven maanden plot seling weer in hun midden ver scheen. Timmy was tijdens een vakantie op ruim vierhonderd ki lometer van Newcastle uit de auto gesprongen. Hoewel het hem was aan te zien dat hij vier- i honderd kilometer over velden 4 en wegen was gekropen, zag hij j er gezond uit. NVSH zit klem door ledenverlies DEN HAAG De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervor ming (NVSH) is in ernstige finan ciële moeilijkheden gekomen. Tien duizenden hebben (mede door de economische teruggang) hun lid maatschap opgezegd. De vereniging, die ooit 220.000 leden telde, heeft er nu nog maar 27.000. Maatregelen om aan de ondergang te ontkomen zijn volgens het bestuur ontslag van personeelsleden en de verkoop van een aantal panden (de NVSH bezit er twintig). Een eventueel faillisse ment van de NVSH zal geen gevol gen hebben voor de zogenaamde Rutgershuizen, die in een aparte stichting zijn ondergebracht. Doos met huisraad zat vol geheime raketonderdelen BONN Op het terrein van een verhuisbedrijf in Kassei heeft de Westduitse politie gisteren zeer gehei me onderdelen van raket ten aangetroffen, die ver pakt als huisraad gereed stonden voor vervoer naar Zwitserland. Onderzocht wordt momen teel of de onderdelen via Zwitserland naar een Oost blokland gebracht zouden worden. De politie houdt het echten vooralsnog op il legale wapenhandel, als wordt de mogelijkheid van spionage niet uitgesloten. VUT wettelijk regelen DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf van sociale zaken acht de tijd rijp voor een wettelijke regeling van de vervroegde uit treding (VUT). Zo kunnen de belangen van de werknemers worden veilig gesteld. De staats secretaris zei dit gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen over het papiercon cern Van Gelder, waar door het faillissement geen geld meer is voor uitkering aan werknemers met VUT. Op het departement is al een adviesaanvraag voor de SER gereed, maar De Graaf wil de zaak liever overlaten aan kabinet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet over weegt bij ziekte de eerste twee da gen geen loon of uitkering meer te geven. Daarnaast beziet het kabi net de mogelijkheid om een spe ciale premie in te stellen voor werknemers die langer dan twee dagen ziek zijn. Hoe hoog die spe ciale premie zal zijn staat nog niet vast, al zal de ziekteuitkering niet meer 100 procent van het salaris bedragen. Met deze maatregelen wil het kabinet 1,6 miljard gulden bezuinigen op de sociale zeker heid. De bezuinigingen maken deel uit van een totale ombuiging in de overheidsuitgaven van 4,5 miljard gulden. De rest van dit be drag moet worden opgebracht door 1,5 miljard te snoeien op ambtenarensalarissen (waarbij vooral aan pensioenen wordt ge dacht), 500 miljoen gulden bij volksgezond heid en binnen de verschillende begrotin gen van de ministeries nog eens een mil jard gulden. Het grootste deel van dit laat ste bedrag moet worden opgebracht door minister Pais (onderwijs): 600 miljoen, in clusief niet doorgevoerde bezuinigingen op de begroting voor dit jaar. Met het plan om werknemers de eerste twee dagen van ziekte geen loon of uitke ring meer te geven hoopt men ook het ziekteverzuim te kunnen terugdringen. Tot nu toe is bij alle bezuinigingen de ziek tewet eigenlijk buiten schot gebleven. Inmiddels heeft het Centraal Plan Bureau nieuwe berekeningen gemaakt over de economische groei in 1982. Zoals deze krant afgelopen zaterdag al meldde zal die groei flink lager zijn dan werd verwacht. Raamde het CPB de groei eerder op drie procent, nu stelt men de groei op één cent. ui 5ABON Zuidafri- vliegtuigen en is hebben gisteren een sale aanval uitgevoerd le Angolese stad Njiva e grensprovincie Cune- De Zuidafrikanen zijn gestuit op felle weer- d. Dit heeft het Ango- ministerie van defen- neegedeeld. :n rond Njiva zouden zware grondgevechten Zuidafrikaanse mili- en plaatsvinden. Over uiste schade en slacht- rs zijn nog geen .mede- ngen gedaan. Een aan- Zuidafrikaanse militai- is om het leven geko- volgens Angolese t. In Zuid-Afrika wil geen nadere gegevens de gevechtsacties. De provincie Cunene zou veel SWAPO-guerrillastrijders her bergen, die strijden voor de onafhankelijkheid van het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië. President Jose Eduardo Dos Santos heeft inmiddels om een spoedzitting gevraagd van de Veiligheidsraad gevraagd. De raad komt vanavond om tien uur bijeen. Gisteren eerder op de dag had het Angolese persbureau ge meld dat de Zuidafrikaanse troepen zich op de terugtocht uit het land bevonden. Militai re waarnemers meenden dat de aanval op Njiva een actie kon zijn, uitgevoerd tijdens de terugtrekking van de Zuid afrikaanse troepen, die verder noordwaarts in Angola actief waren geweest. Pag.ll vervolg JENSEN 15ESPAKEN OP CONTRIBUTIE" fpÉ TRECHf De vakcentrales FNV en CNV hebben de ^^trste helft van dit jaar vele duizenden leden verloren. Hi en grote ledenwerfactie ten spijt liep het bestand van de NV met liefst 15 duizend terug naar 1.040 duizend. Bij de ideratie houdt men er rekening mee dat het verlies over 81 dat van vorig jaar (20 duizend leden minder) min- ens zal evenaren. Bij de CNV, waar 300 duizend mensen j zijn aangesloten, liepen de eerste helft dit jaar zestien- inderd leden weg. olgens woordvoerders van CNV en FNV is de huidige onomische crisis de belangrijkste boosdoener voor de lee- oop bij de bonden. De mensen bekijken hun eigen uitga- en kritischer en dan moet de vakbondscontributie er aak bij inschieten. Ook de afkalving van de werkgelegen- eid leidt tot vermindering van het ledenbestand. Daar- oor is vooral de Industriebond FNV met dik zevendui- end leden minder een notoire verliezer. Maar ook de FNV nbtenarenbonden ABVA/KABO zagen hun aanhang inken, met circa 2.600 man. edenverlies betekent ook een verlies aan inkomsten. Bij e FNV wil men daarom de uitgaven kritischer gaan be- ijken. Een personeelsstop wordt niet overwogen. Bij de IV denkt men niet aan een herziening van de uitgaven, it het ledenverlies hier relatief geringer is. mdai Tethys Een foto van de maan Tethys, een van de grotere manen van de planeet Saturnus. De foto toont lichte delen, vol kraters, en wat meer donkere delen, waarop minder kraters te zien zijn. Men vermoedt dat de lichte delen van de maan het oudste zijn; de donkere delen zouden van veel jongere datum zijn. De foto werd genomen toen de Voyager-2 op een afstand van 368.000 kilome ter passeerde. NA BESCHIETING VERKENNINGSVLIEGTUIG Ontmoeting in Den Haag De als CDA-onderhan- delaar afgetreden Van Agt en CDA-informateur De Gaay Fortman had den elkaar als zodanig nog niet ontmoet. Na de benoeming van De Gaay Fortman was Van Agt ziek geworden, maar toen hij gisteren weer zij het wat ver magerd in Den Haag verscheen om bij de ge volmachtigd minister van de Antillen een boek in ontvangst te ne men, was de ontmoe ting een feit. (Zie verder pagina 9) WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft Noord-Ko rea gewaarschuwd, dat bij een nieuwe actie van Noordkoreaan- se kant tegen Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen terug zal worden geschoten. Dit zei presi dent Reagans adviseur Edwin Meese naar aanleiding van het incident van gisteren, waarbij door Noord-Korea een raket werd afgevuurd op een Ameri kaans toestel, dat volgens Was hington boven Zuid-Korea en in internationaal luchtruim vloog. Het vliegtuifg werd niet geraakt. Woordvoerders van het ministerie van buitenlandse zaken noemden het afschieten van de raket een „wetteloze daad". Washington heeft zowel de Sovjet-Unie als China la ten weten het gebeuren als een „gevaarlijk incident" te beschou wen. Verder werd gezegd, dat de verkenningsvluchten gewoon door zullen gaan. Noord-Korea heeft nog niet op de beschuldigingen gereageerd. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties aan de bestandslijn tussen Noord- en Zuid-Korea heeft naar aanleiding van het incident de spe ciale bestandscommissie bijeen ge roepen. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN British Leyland, het Britse staatsautomobielbedrijf. heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een verlies geleden van on geveer 1,25 miljard gulden. In de loop van vandaag worden de defi nitieve cijfers bekendgemaakt. Omgerekend betekent dit, dat Bri tish Leyland in de afgelopen maanden een verlies van gemid deld rond 5000 gulden per minuut heeft geleden. Bij BL werken steeds minder men sen, er worden steeds minder aoto's gemaakt en de verliezen zijn groter dan ooit. Ondanks dit zeer sombere beeld hoopt de leiding het bedrijf in de komende drie jaar in winstgeven-, der vaarwater te kunnen manoeu-. vreren. Als het bedrijf in 1984 geen duidelijke tekenen van herstel ver toont, loopt het ernstig gevaar ten on der te gaan. In die periode zal BL jaarlijks met rond 5 miljard gulden uit de schatkist moeten worden ge steund. Loopt het Britse staatsauto mobielbedrijf op zijn laatste benen? Niet weinig vakbondsorakels denken dat het einde in zicht is en dat het be drijf na 1983 zal moeten sluiten. Niet temin hebben de elf vakbonden die het personeel bij British Leyland ver tegenwoordigen zich bereid getoond in de slag te gaan om aanzienlijke loonsverhogingen. Volgens de be drijfsleiding kan geen cent worden gemist. Wisseltruc bij juwelier ALPHEN AAN DEN RIJN Door een wis seltruc is een juwelier in de Aarhof woensdag middag een gouden ring met een briljant ter waarde van 2350 gulden kwijtgeraakt. Een ongeveer 30-jarige vrouw kwam de zaak binnen en vroeg naar gouden ringen. Nadat haar enige ringen ge toond waren en zij ze had gepast, verdween ze zon der iets te kopen. Toen de juwelier het plateau met ringen opruimende bleek, dat een gouden ring was vervangen door een nepring. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een inbraak in fotowin kel in de Aarhof is in de nacht van woensdag op donderdag apparatuur gestolen met een waarde van 11.500 gulden. De dieven kwamen het pand binnen door een sponning naast de deur met schroevedraaier open te breken. Gestolen werden on der meer twee video-recorders en twaalf filmcamera's. Twaalf illegalen aangehouden TER AAR De politie heeft gistermorgen bij een routine controle 12 illegalen werknemers aangehouden bij een kwe kerij aan het Westkanaalweg. Het gaat om elf Polen en één Marokkaan. De Polen beschikten over een toeristenvisum. Zij worden uitgewezen. De meesten verbleven op een camping in de buurt van Ter Aar. De Marok kaan is overgedragen aan de politie van zijn woonplaats Amster dam. Vrouwen achter stuur beter dan de man DEN HAAG Vrouwen blij- ven achter het stuur langer fit dan mannen. Vooral op lange re trajecten behoudt de vrouw haar voorzichtige en defensie ve rijstijl. Zij vervalt minder in de snelheidsroes die veel mannen kenmerkt. Tot deze conclusie komt de verkeers- deskundige prof. Lewrenz van de universiteit van Hamburg. Hij heeft vastgesteld dat de man weliswaar sneller op toe ren komt, maar dat de vrouw niettemin een betere rijcondi- tie heeft. Lewrenz raadt ook aan het rijbewijs op zo jong mogelijke leeftijd te behalen, omdat men zich dan het beste aan onverwachte verkeerssitu- atieshaanpast.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1