Z.-Afrika wil SAM-raketten uitschakelen Poolse regering praat weer onder druk van staking CDU-politicus wil Kalkar-conferentie Britse fret-in-broek sport loopt op z'n laatste benen uikers op zoek aar oorlogsschat Barentszee Mitterrand lost opnieuw verkiezingsbelofte in: doodstraf wordt afgeschaft JA ETENLAND. LEIDSE COURANT VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 Iderland wil r-protest ken jportatie farten HAAG - Neder- heeft voorstellen ban voor een geza- bijk EG-protest bij Ë-Afrika tegen de luiming van het pp Nyanga bij e voi at df het voorr voorstellen, die ten hebben Zuid-Afrika meest duidelijke ;n e" de opvattingen de Westeuropese y®" len over de vernie- van het kamp en de honderden arresta- en deportaties uiteen a4 etten, worden thans n' f ;r uitgewerkt. der deze week is een is initiatief voor een imenlijk westers pro- bij de Zuidafrikaanse •ring gestuit op verzet de Verenigde Staten, eland en West-Duits mid Jing! cc] is PRETORIA Uit welinge lichte westerse bron in Pre toria is gisteren bevestigd dat het doel van de Zuidafri kaanse inval de lanceerba- ses zijn, vanwaar de Russi sche luchtdoelraketten SAM-3 afgeschoten kunnen worden en waar een van de hoofdbases van de SWAP is. Volgens de Zuidafrikaanse krant Star hebben de Zuid afrikaanse acties tot doel de vernietiging van een nieuw radarsysteem van de SWA PO en de daarmee verbon den luchtafweersystemen. Volgens de Star zijn de troe pen van de SWAPO al twee jaar bezig hun verdediging te verbeteren. De guerrilla-orga nisatie zou een netwerk van ondergrondse gangen en bases hebben ontworpen om zich te beveiligen tegen de Zuidafri kaanse luchtmacht, die vaak napalm gebruikt. Het school voorbeeld voor deze construc ties heeft de Vietcong in de oorlog in Vietnam ontworpen. De Zuidafrikaanse actie is van alle kanten fel veroordeeld. De Nederlandse regering ont bood gisteren de Zuidafrikaan se zaakgelastigde op het minis terie van buitenlandse zaken. Een hoge ambtenaar zette de zaakgelastigde uiteen dat Ne derland de Zuidafrikaanse mi litaire acties in Angola „be treurt en afwijst" en van me ning is dat de Zuidafrikaanse troepen zo snel mogelijk die nen te worden teruggetrok ken. Eerder hadden West- Duitsland, Frankrijk en Enge land de actie veroordeeld. De organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) wil dat Z-Afri- ka uit de Verenigde Naties wordt gestoten wegens het be leid dat Zuid-Afrika voert met betrekking tot Namibië en we gens zijn inval in Angola. De Keniase minister van buiten landse zaken, Robert Ouko, verklaarde dit gisteren in Londen waar een delegatie van de OAE-landen een be zoek bracht aan minister Lord Carrington. De OAE wil dat de contactgroep van westerse landen meer druk uitoefent op Zuid-Afrika om het te dwin gen de VN-besluiten ten aan- Een delegatie van Afrikaanse landen bespreekt met de Engelse minister Lord Carrington (rechts met bril) de situatie in Angola. Ouko acht het gerechtvaar digd Zuid-Afrika uit de Vere nigde Naties te stoten, omdat de regering in Pretoria in Na mibië de elementaire beginse len van het handvest van de Verenigde Naties respect voor de nationale integriteit, respect voor de rechten van de De Sovjet-Unie heeft de Vere nigde Staten er gisteren van beschuldigd „de terroristische politiek van Zuid-Afrika te steunen. Volgens de Sovjet- Unie zien de Amerikanen maar al te graag dat het (marxistische) bewind in An gola wordt ontwricht. )R 200 MILJOEN AAN GOUD IN "JMEN VAN EDINBURGH Al n 1 af of Jn onze correspondent Bert van Velzen) "iet )EN Twaalf welge- ie duikers, die grote er- h°< |g hebben opgedaan in f ac ievelden van de Noord- 3ces reizen binnenkort van head in Schotland naar wa ilek in de Barentszee, 1 PJ oven de Poolcircel en rei»fiilometer ten noorden Russische haven mansk. Zij gaan daar 'n e iren een goudschat te n ov a die meer dan 200 mil- fslden waard is. an de duikers is Jim r die in januari van dit an de dood ontsnapte de navelstreng van zijn irsklok in de Noordzee en hij en een collega een ang moesten wachten op ng. Jim Tucker bevond oen 100 meter onder het oppervlak, maar de chat in de Barendszee j een diepte van onge- J70 meter. Op die diepte 'er ïmer een bergingspoging 31 nomen. goud bevindt zich aan 1 van het wrak van de ;r Edinburgh, die in het iar van 1942 door Duitse lo's werd getroffen en op van dat jaar tot zinken zov gebracht om te voorko- e- dat het wrak in handen t m |e vijand viel. De Edin- ze' i nam deel aan operaties e jacht op de kruiser OEfnhorst en het tot zinken ;n van het Duitse slag- Bismarck. Op zaterdag ril 1942 werden 93 kleine m outen kistjes in Moer- aan boord van de Edi- ■gh gebracht. Ze bevatten gouden staven, ge teld met de tweekoppige ar van de tsaar en ver in zaagsel. De totale zen- ter betaling van Ameri- se wapenleveranties, had ewicht van 5 ton. et verlaten van de haven Moermansk bewoog de turgh zich aan het hoofd een konvooi genaamd 1 in noordelijke richting, Dnder dekking van het rst; js de reis naar Engeland I nnen maken. Op donder de! 30 april 1942 werd de rgh getroffen door drie )'s van de Duitse U-456 kapitan-leutnant Max rt. De eerste torpedo het ruim onder water 'd 1 in het goud was opgesla- Later werd de Edinburgh 'n0 tuw getroffen, waarna het 1 traag in cirkels rondvoer te grote averij. Toen werd P*e len het tot zinken te °V -en. 'UV Marine Recoveries Ltd., •edrijf van de duikers, in de bergingspoging een van tien miljoen gul- geïnvesteerd. Als al het wordt geborgen krijgen rgers 45 procent van, ter- de rest tussen de Britten en de Sovjets zal worden ver deeld. Voor iedere staaf goud van bijna 13 kilo die de Britse regering dan mag houden, krijgen de Russen er twee. Zij hebben destijds ook twee der de van de verzekeringspremie betaald. De Amerikanen, voor wie het goud bestemd was, zijn al schadeloos gesteld door de verzekering. De duikers die het goud gaan opvissen bevinden zich aan boord van het bergingschip Stephaniturm, dat met zeer verfijnde technologie is toege rust. Een duiker zal vanuit de duikersklok naar het wrak van de Edinburgh toezwem- men in een kikvorspak waarin warm water circuleert. Zonder die „centrale verwarming" zou een duiker in de barre Ba rentszee binnen weinig secon den sterven. Politieke optochten verboden LONDEN Op verzoek van Scotland Yard heeft de Britse minister van binnenlandse za ken, William Whitelaw, vanaf nu tot 28 september alle poli tieke demonstraties verboden. Het verzoek werd gedaan uit vrees voor mogelijke botsingen tussen het uiterst rechtse Na tionale Front en de bond van anti-nazi's. Beide organisaties wilden aanstaande zondag be togingen houden in de Lon- dense voorstad Fulham. In het nabijgelegen Nottinghill dat een overwegende Westindi- sche immigrantenbevolking heeft, wordt dit weekeinde een jaarlijks terugkerend straatfestival gehouden. Fataal dieet Het dieet dat het 24-jarige Britse fotomodel Pauline Sea ward zichzelf had oplegd, is haar deze week fataal gewor den. Zij had er een gewoonte van gemaakt om de drie da gen een zeer copieuze maaltijd te gebruiken. In de tussen tijd dronk zij niets dan koffie. Afgelopen zaterdag was het weer tijd voor een stevige maaltijd. Pauline Seaward begon met anderhalf pond bijna rauwe lever, een kilo niertjes, twee puddinkjes, een kilo erwten, twee bloemkolen en een pond champignons, afgemaakt met kaas, brood en ruim fruit. Volgens de moeder van het fotomodel was de maaltijd ,,wel wat groter" dan gewoonlijk. Na het eten werd Pauline Seaward niet goed. Zij kon geen lucht meer krijgen. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij te zijn overleden. Vol gens de artsen was zij letterlijk in haar eten gestikt. WARSCHAU Onder druk van een drei gende algemene staking in Radom heeft de Poolse regering de onafhankelijke vakbond Solidariteit gisteren een gesprek toegezegd over grieven die nog stammen van de voed- selrellen uit 1976. In de noordelijke stad Olstyn echter legden stakende drukkers een oproep van het vakbondsbestuur naast zich neer. De vooraanstaande dissident Jacek Kuron die naar Olsztyn was gekomen, slaagde er niet in de arbeiders te bewegen hun negen dagen oude stakingsactie bij de grootste drukkerij van de stad neer te leg gen. De drukkers voelen zich beledigd van wege de bewering van de Poolse partijlei ding dat zij werkwilligen verhinderd zou den hebben tijdens de drukkersstaking van afgelopen week hun werk te doen. In Radom had de plaatselijke vakbondsafdeling voor vandaag een algemene staking uitgeschre ven, nadat een waarschuwingsstaking van een uur op dinsdag de regering niet aan de onder handelingstafel had gekregen. De vakbond eist genoegdoening voor arbeiders die als gevolg van de voedselrellen van vijf jaar geleden ar beidsongeschikt raakten of ontslagen werden. In Warschau voerden vakbonds- en regerings functionarissen gisteren een oriënterend ge sprek over het verlenen van toegang aan de vakbond tot de kranten. Beide partijen maak ten elkaar echter steeds bitterder verwijten, zo dat het nog lang lijkt te gaan duren voordat er wezenlijke onderhandelingen op gang zullen komen. Solidariteit liet de regering weten dat zij toe gang tot de media wil hebben om de bevolking te waarschuwen voor „het spook van de hon ger". De vakbond dreigde voorts de Poolse tele visie niet tot haar congres van 5 september toe te laten, tenzij de communistische autoriteiten hun „propaganda-oorlog" tegen de vakbond staken. Met het naderbij komen van het congres pro beert de leiding van Solidariteit de eenheid in eigen gelederen te herstellen. Het optreden van Kuron bij de drukkersstaking in Olstyn is daar ook een voorbeeld van. „Als wij ons niet vere nigen, zullen wij worden vernietigd", zei Ku ron tegen de stakende drukkers in Olsyn die daar echter niets van wilden weten. Iraanse zedenwet nog strenger TEHERAN Het Iraanse parlement heeft een nieuwe zedenwetgeving goedgekeurd, waarmee de teugels nog strak ker worden aangehaald. Ver boden zijn voortaan elk ge bruik van alcohol en verdo vende middelen en het maken van „immorele muziek". Voor vrouwen is het niet dragen van de sluier strafbaar gesteld. De wetgeving is er op gericht de „normale etische gedragsre gels te waarborgen". Welke straffen er precies op overtre dingen van de nieuwe wetten staan, is niet bekend. BOUW REACTOR STEEDS MEER BEDREIGD (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De vice-voorzitter van de CDU-fractie in het parlement van de deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft gisteren voorgesteld om een „Kalkar- -conferentie" bijeen te roepen. Deze conferentie moet dan een oplossing zoeken voor de uiterst moeilijke fi nanciële problemen, die de voltooiing van de omstreden „snelle kweekreac tor", waarin ook Nederland deel neemt, in de weg staan. Aan deze conferentie zouden alle betrokkenen bij de bouw, in welk opzicht dan ook, alsmede de vakbonden moeten deelnemen. De politicus deed zijn voorstel, aangezien deze week de Westduitse elektriciteitsondernemingen defini tief aan Bonn hebben laten weten, dat zij niet bereid zijn bij de grote financiële tekorten van het projekt in te springen. Daardoor dreigt de bouw al in oktober te worden stopgezet wegens geldgebrek. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Nu over drie weken in Frank rijk eindelijk in alle ander Westeuropese landen is het al zo ver officieel de dood straf zal worden afgeschaft, zal geen van de zeven ter dood veroordeelden die in de ge vangenis zitten, nog terecht gesteld worden. Het besluit, dat een van de programmapun ten van president Mitterrand tijdens zijn verkiezingscampagne was, zal door het par lement op 16 september ongetwijfeld met een forse (socialistische) meerderheid wor den goedgekeurd. De beul en zijn helpers worden naar huis ge stuurd en de beruchte guillotine zal in een mu seum ondergebracht worden. Zij heeft voor het laatst dienst gedaan ter onthoofding van een kindermoordenaar (Hamida Djnadoubi) die op 11 september 1977 in Marseille plaatsvond. De doodstraf van alle nu ter dood veroordeelden zal in levenslange gevangenisstraf omgezet worden. Sedert de stichting van de Vijfde Re publiek in 1959 zijn er in Frankrijk zeventien personen onder de valbijl terechtgekomen, waaronder drie tijdens het presidentschap van Giscard d'Estaing. De president van de Repu bliek heeft het recht gratie te verlenen en wij len president Pompidou die een tegenstander van de doodstraf was, verklaarde eens dat het recht van gratie het zwaarst en meest kwellen de voorrecht van het staatshoofd was. Het was bekend dat Pompidou als hij de beslissing moest nemen al dan niet gratie te verlenen een ware kwelling doormaakte en nachten lang op en neer liep om voor en tegen van een beslis sing af te wegen. Mitterrand verleende al enke le dagen nadat hij tot staatshoofd gekozen werd gratie aan een ter dood veroordeelde moorde naar. Een van de consequenties van de afschaf fing van de doodstraf is dat de uitlevering van misdadigers vanuit andere landen naar Frank rijk vereenvoudigd wordt. Diverse landen waar geen doodstraf bestaat weigerden soms misda digers aan de Fransen uit te leveren en enkele malen werd de plechtige waarborg geëist dat de betrokkenen niet terechtgesteld zouden wor den. Het besluit heeft niet de instemming van het merendeel van de bevolking: een recente pei ling van de openbare mening heeft uitgewezen dat 54 procent van de Fransen voor het hand haven van de doodstraf is. De 60-jarige beul die nu met pensioen gestuurd zal worden, heet Marcel Chevalier. Sedert een aantal jaren is de identiteit van „le monsieur de Paris", zoals hij omzichtig genoemd wordt, be kend, terwijl hij vroeger zoveel mogelijk pro beerde anoniem te blijven. Chevalier werd in 1968 tweede beulsknecht van de beul André Obrecht, de oom van zijn vrouw (het beulsvak is in Frankrijk altijd een soort familiebedrijf geweest) en in 1976 nam hij de taak van hem over en hanteerde „la Veuve" (de weduwe) zoals de guillotine veelal genoemd wordt. Tot voor de Tweede Wereldoorlog vonden de te rechtstellingen in het openbaar plaats, gewoon lijk voor de ingang van een gevangenis. Dit leidde soms tot deplorabele taferelen en scènes van hysterie terwijl de gevangenen in hun na bije cellen soms een oorverdovend kabaal maakten. De laatste in het openbaar onthoofde misdadiger was de massamoordenaar Eugene Weidman, die bij de dageraad van 16 juni 1937 voor de St. Etienne-gevangenis ih Versailles te rechtgesteld werd. Chevalier is nu de laatste in e£n lange lijn van tot dezelfde familie behoren de terechtstellers. Voor het laatst hanteerde hij de guillotine in september 1977. BRUSSEL In navolging van Frankrijk is ook België er toe overgegaan om de dood straf af te schaffen. Een wetsontwerp hier toe zal binnenkort worden ingediend. Het betreft echter slechts een formaliteit. Sinds 1918 toen de laatste terechtstelling werd uit gevoerd, worden in België doodstraffen au tomatisch omgezet in levenslang. (Van onze correspondent Bert van Velzen) lei LONDEN Engeland staat bekend om de felle hartstochten die kunnen worden losgeslagen door jD bloedsporten als de vossejacht. Maar een van de ;wf (koel)bloedigste en artistiekste sporten dreigt ten on- dl der te gaan nu Reg Miller uit Yorkshire een groot i/ei en waarachtig kampioen niet langer zijn eigen ze- r nu wen wil meten met die van de hardnekkige fret. Reg Miller is nationaal kampioen „Fret-in-broek", een strijd in ijzeren zelfbeheersing tussen man en fret, waarbij een of meer fretten met vlijmscherpe tanden en ingebouwde bbeddorst worden losgelaten in de broekspijpen van*een buitengewoon moedig man. Daarna worden de broekspijpen bij de enkels dichtgebonden, de broekriem aangetrokken en de gulp hermetisch afgesloten, bij voorkeur met een sterke ritsluiting. Wat daarna gebeurt is een zaak tussen de fret en de weerloze man, die mag hopen dat de fret zich niet vastbijt aan kuit of dijbeen en zich niet vergrijpt aan nog belangrijker onderdelen van de menselijke anatomie. Reg Miller is een meester in deze oude, uiterst ge vaarlijke sport. Hij heeft een nationaal record op zijn naam staan van 5 uur en 20 minuten, voordat de fret zijn vrijheid herkreeg. Hij zou het record op ruim 6 uur hebben gebracht, ware het niet dat nijvere werklieden gisteren opeens het podium begonnen al te breken, waarop hij zou optreden. Reg werd daar zo kwaad over dat hij besloten heeft zijn sport op te geven, de meeste fretten van zijn collectie te verko pen en er slechts twee aan te houden voor speciale gelegenheden. Tal van liefhebbers van de sport heb ben hem dankbetuigingen gezonden én gevraagd door te gaan. Maar als hij niet tot andere gedachten komt, is het met de „Fret-in-broek"-sport gedaan en raakt opnieuw een oude Engelse traditie in de verge telheid. Bouw van kerncentrale bij Chicago stopgezet WASHINGTON De bouw van een kerncentrale in de buurt van Chicago gaat niet door. Een elektriciteitsmaat schappij in Indiana, die al 205 miljoen dollar in het project heeft gestoken, is ge zwicht voor de druk van de tegenstanders van kernener gie. Het is voor het eerst dat in de Verenigde Staten is be sloten een al in aanbouw zijnde kerncentrale niet af te bouwen. Milieubeschermers en andere tegenstanders van de kerne nergie hebben jarenlang strijd gevoerd tegen de plannen voor de bouw van een kerncentrale van 64 megawatt op ongeveer 45 kilometer van Chicago. De plannen dateren van 1976. Toen werden de kosten nog op 176 miljoen dollar geraamd. De centrale had in 1976 in ge bruik genomen moeten wor den. Door de hardnekkige te genstand van milieugroepen en anderen zou het zeker 1992 geworden zijn voor de centrale in werking had kunnen tre den. De elektriciteitsmaat schappij schat dat de werkelij ke kosten, door nieuwe voor zieningen op het gebied van veiligheid en milieubescher ming en ook door de inflatie, tegen die tijd 2,3 miljard dollar zouden hebben bedragen. Een van de punten die de te genstanders van kernenergie steeds weer naar voren heb ben gebracht was dat de bevol king in het gebied rond de kerncentrale bij een ongeval niet snel genoeg geëvacueerd zou kunnen worden. Het ge bied waar de centrale werd gebouwd, aan de zuidelijke uitloper van het Michigan- meer, is zeer dicht bevolkt. Mugabe vermaant Smith, Sithole en Muzorewa SALISBURY - Premier Mu gabe van Zimbabwe heeft drie minderheidsleiders in zijn land gewaarschuwd voor straffen als zij niet op houden met hun „staatson- dermijnende activiteit". Mu gabe richtte zich tot Ian Smith, premier van het vroe gere blanke bewind in Rho- desië, bisschop Muzorewa, leider van het Verenigde Afrikaanse Nationale Con gres (UANC), en dominee Sithole van' de Zimbabwese Afrikaanse Nationale Unie (ZANU). De gangen van de drie man nen worden nagegaan, aldus Mugabe. „Hun activiteit is be kend en ik leg hen daarbij geen strobreed in de weg", zo zei hij. Op welke activiteit Mu gabe doelde, zei hij niet. Smith is leider van de Republikeinse Frond Partij (RF) die alle twintig zetels voor blanken in het 100 leden tellende parle ment bezet. Sithole en Muzo rewa verbraken in het midden van de jaren '70 de banden met het Verenigd Patriottisch Front van Mugabe en Nkomo. Zij stelden zich toen achter de interne regeling waarmee Ian Smith het Front wilde uitscha kelen. De regeling was echter maar een kort leven bescho- Heroïnevangst PARIJS In een bagagekluis in het Gare du Nord in Parrijs heeft de politie vorige week een partij van zeven kilo pure heroine aangetroffen met een verkoopwaarde van zeventig miljoen frank (ongeveer 35 miljoen gulden). De politie heeft nog niemand kunnen aanhouden in verband met dezfe zaak.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11