WillibrorcP' gaat ouwen tussen Zwetkade n „Swetterhage" Deel oude veiling Flora blijft overeind oordwijkse raad uit kritiek op gemeenschappelijke regelingen Pastoraal-werkenden vragen aandacht voor hun.positie binnen bisdom Rotterdam Illegaal fietste op rijksweg 4 Actiegroep „Noordzee" kreeg mondeling demonstratie-vergunning Plan „Hoge Rijndijk-Midden heeft behoudend karakter i^GIO LHDSE COURANT WOENSDAG 26AUGUSTUS1981 PAGINA 7 Het gebied tuseen de Zwetkede en „Swetterhage" waarop de woningen zullen verrijzen. :rwoude Het lentebestuur van rwoude ontwikkelt ienteel in nauwe sa- erking met wo lbouwvereniging "ibrord" plannen te komen tot de van 54 woningwet gen in het bestem- jsplan „Gemiva". woningen zullen en gebouwd op de )k grond tussen de tkade en het terrein het instituut „Swet- ige". Het betreft 36 ezinswoningen an 32 vierkamer- igen en 4 vijfka- oningen. Voorts ilf benedenwonin- waarvan zes met drie kamers en zes met vier kamers. Tenslotte zes tweekamerbovenwo ningen. Gelet op het sta dium van voorbereiding van de plannen moet het mogelijk worden geacht dat in het begin van 1982 met de bouw wordt be gonnen. Morgenavond zal de gemeenteraad voor het betreffende ge bied een voorbereidings- besluit nemen. Vorig jaar september nam de gemeenteraad reeds een voor- bereidingsbesluit voor het ge bied, omvattende de Droogge maakte Geer- en Kleine Blan- kaartpolder en de plassen „Noord Aa" en „De Plas". Te vens werd besloten aan het voorbereidingsbesluit zoge naamde aanlegvoorschriften te verbinden. Deze planologische maatregel was noodzakelijk, om te voorkomen dat binnen het omschreven gebied onge wenste bebouwing tot stand komt en tevens dat daarbin nen werkzaamheden worden uitgevoerd waardoor het ge bied minder geschikt wordt voor de bestemming die het gemeentebestuur uiteindelijk voQr ogen heeft. Een voorbe reidingsbesluit heeft slechts een werkingsduur van één jaar. Nadien vervalt de moge lijkheid om genoemde onge wenste ontwikkelingen tegen te gaan tenzij tijdig een ont- werp-bestemmingsplan ter in zage wordt gelegd. Hoewel dat ontwerp inmiddels gereed is, zal het afsluitende vooroverleg toch nog zoveel tijd in beslag nemen dat niet voor de „fata le" termijn van het voorberei dingsbesluit tot ter visie leg ging zal kunnen worden over gegaan. Op grond daarvan dient de raad opnieuw te be sluiten een voorbereidingsbe sluit te nemen. Een dergelijk besluit zal ook moeten worden genomen voor het Zoeter- woudse gedeelte van de Hof- polder, gelegen tussen rijks weg 4 en het Rijn- en Schieka- naal. „Ons Huis" In de vergadering van april besloot de raad tot uitbreiding van het verenigingsgebouw „Ons Huis" aan het Koster spad met ondermeer twee kleine zaalruimten aan de Hervormde Jeugdraad een renteloze lening van honderd duizend gulden te verstrek ken. Vervolgens is een officië le bouwaanvrage ingediend. Redenen voor het gemeente bestuur om thans ook het juri disch planologische pad voor de uitbreiding te effenen. De uitbreiding van „Ons Huis" strekt zich uit over gronden die ingevolge het bestem mingsplan „Dorp-Zuid" de be stemming „verkeer" en „groenvoorzieningen" hebben. Bestemmingen die in principe niet met gebouwen mogen worden bebouwd. Om toch de bouw te kunnen legaliseren dient een voorbereidingsbe sluit genomen te worden. Bij het dagelijks bestuur van de gemeente is een verzoek binnen gekomen van de heer A. J. M. Houdijk, woonachtig in Gouda doch hij verdient zijn brood als burgemeester van Zoeterwoude, om mede werking inzake het bouwen van een woning met garage op het perceel grond tussen Noordbuurtseweg 1 en 2. Het bestemmingsplan „Dorp-Zuid" laat ter plekke weliswaar de boüw van een woning toe, doch aanvrager geeft er voor keur aan de situering van de betrokken woning enigszins te wijzigen. Voorts is de beoogde garagebouw strijdig met de planbepalingen omdat deze ga rage op grond met de bestem ming „tuin" is gesitueerd. Aangezien de gewenste afwij king van het bestemmings plan, die overigens van gerin ge aard zal zijn, in beginsel niet op stedebouwkundige be zwaren stuit, is het gemeente bestuur bereid medewerking te verlenen aan het bouwplan. Uitbreidingsplannen heeft ten slotte Trappenfabriek L. van Cromvoirt Zn., aan de Noortdbuurtseweg 7. De be oogde uitbreiding ter groot te van 405 m2 en direkt aan sluitend aan de bestaande be drijfsgebouwen is echter ge situeerd op gronden, die inge volge het bestemmingsplan „Landelijk Gebied" een agra rische bestemming hebben. Aangezien een verplaatsing van de trappenfabriek naar het industrieterrein niet tot de (financiële) mogelijkheden be hoort en het gemeentebestuur voorts van oordeel is dat de beoogde uitbreiding niet op stedebouwkundige bezwaren stuit, is men bereid het ver zoek te honoreren. mmige EMilkstuinen iedkoper (RDWIJK Bij de be- ieling van een voorstel fle grond bij het Bollen- I die aanvankelijk be ft was voor de aanleg :en heempark, uit te ge- 1 als volkstuinen (54), [en de raadsleden Lap (PvdA) en Wijnands A) een lans om voor de stuinen aan de Hoge- 'en de Achterweg een la- huur in rekening te ;en dan voor de tuinen s in de gemeente. Volkstuinen aan genoemde a liggen wat achteraf en ^ien is de kwaliteit van nd minder. Het college raad gingen er mee ak- B, dat voor de daar gele- Htuinen niet één gulden, twee kwartjes per vier-, e meter in rekening zal nen gebracht. oorstel van De Geus zal men eens in de drie kijken of de huurprijs de volkstuinen moet wor- aangepast. Admiraal '/Gem.Bel.) constateerde, log 188 gegadigden op de jjjjtlijst staan. Hoe gaat u de likbaar komende tuinen ïlen?, wilde hij van b. en eten. Het bleek de ham- van de discussie te zijn. tebeurt na rijp overleg in Dllege, deelde burgemees- ir. Bonnike mede. Het is pen heel moeilijke afwe- waarvoor geen regels te zijn, voegde hij er aan )e Ridder (PPR) sprak tegen de voorgestelde king van de pachtprijzen Lik vind een verhoging ^00% veel te fors". Wij- i (CDA) probeerde hem idere gedachten te bren- „Er komen tegelpaden en re voorzieningen in het ^uinencomplex." Het be an de CD A-er vermocht ïg in het PPR te punt van elderbox tgebrand DHOTEN De in- |van een kelderbox van lat in Voorschoten is avond geheel uitge- i aan het Prof. Eijkman- Jelden rond zeven uur de gewaarschuwd door de tische rookontwikkeling et brandje voortbracht, 'ijwillige brandweer had 'uurtje snel geblust. De ik van de brand is nog delijk. ROTTERDAM De vereni ging van pastoraal-werken den in het bisdom Rotter dam gaat een folder met in formatie over de pastoraal- werkenden verspreiden on der parochianen en paro chieraden. De folder moet de mensen een duidelijker in zicht verschaffen omtrent de positie van de pastoraal- werkenden. Volgens secretaris Gerard Ge- relings van de vereniging in het bisdom Rotterdam, is die positie erg wankel. Zo worden er beslissingen oyer pastoraal- werkenden genomen, zonder dat zij er-van op de hoogte zijn, terwijl de mensen in de parochies nauwelijks weten wat er allemaal gaande is. De vereniging pleit er in de folder voor dat aan de pasto raal-werkenden een eerlijke kans wordt gegeven. „Zowel van bovenaf door de hiërar chie, als van onderop door de geloofsgemeenschap", zo schrijven de samenstellers. Secretaris Gerelings geeft de leden van de vereniging de raad om bij de verspreiding van de folder onder de paro chianen enkele vragen te stel len zoals b.v.: Vindt u het juist of onjuist als de bisschoppen de pastorale werkers uitsluiten van het leiding geven aan een parochie? Volgens een woord voerder van het bisdom wordt de vereniging van pastoraal- werkenden in het bisdom Rot terdam door bisschop A. J. Si- monis niet erkend, omdat de vereniging in haar statuten geen recht doet aan de ker krechtelijk omschreven relatie bisschap-priester. Het dioce saan bestuur van Rotterdam vindt volgens de woordvoer der verder overleg met de ver eniging geen zin hebben zo lang de vereniging niet voor nemens is haar statuten in dit opzicht te wijzigen. In een brief aan het diocesaan bestuur in Rotterdam heeft de vereniging voor pastoraal- werkenden aangedrongen op een vervolg van het gesprek- tussen de vereniging en het diocesaan bestuur. In de brief van 24 juni schrijft secretaris Gerelings van de vereniging wel de zin van een gesprek in te zien. Daarin zou het moeten gaan over de eventuele voor waarden van contacten en overleg met de bisschop en over de voorwaarden daar- Volgens de woordvoerder van het bisdom Rotterdam heeft het diocesaan bestuurskollege op 10 juli een antwoord op deze brief gestuurd. Daarin is de vereniging verzocht het diocesaan bestuur te laten we ten waarover men met de bis schop wil spreken. Het bestuur van de vereniging van pasto raal-werkenden in Rotterdam was dinsdag niet bereikbaar voor eventueel commentaar. ALKEMADE De rijkspo litie van Alkemade heeft gistermiddag een 24-jarige Egyptenaar aangehouden die fietsend op rijksweg 4 op weg was naar Amsterdam. De Wegenwacht had de man al eerder gesignaleerd en' had hem verzocht de auto snelweg te verlaten, maar daar reageerde de fietser niet op. De Wegenwacht waarschuwde vervolgens de rijkspolitie, die de man wel van de snelweg wist te krijgen. Vermoedelijk is de in Den Haag woonachtige Egyptenaar bij Voorschoten de rijksweg 4 opgereden. Na aan houding bleek dat de man ille gaal in Nederland verblijft. Hij is overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie in Den Haag en zal waarschijnlijk naar zijn land worden terugge stuurd. NOORD WIJK De gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad was een vrij matte vertoning. Wat de vroede vaderen naar voren brachten beperkte zich tot wat woordenspel. Tot een echte discussie kwam het niet of nauwelijks. Willem Schelvis mopperde na over de gewei gerde vergunning aan de aktiegroep „Noord zee". De argumentatie van het college, dat het optreden van deze groep de openbare orde zou kunnen verstoren, vond de politieke radicaal rondweg een blamage voor de aktievoerders. Hun ontvangst in Scheveningen was heel wat hartelijker geweest. Daar kregen zij van de ge meente een kopje koffie, releveerde de PPR- voorman. In z'n betoog haalde hij er zelfs de „pret-vos" bij, diè in Noordwijk wel toestem ming had gekregen. „En dat is nog wel een energie verslindende zaak", waaraan de pro vincie in Voorhout haar goedkeuring had ont houden. Burgemeester mr. Bonnike meende dat de ver gelijking met de „pret-vos" mank ging. De pro vincie had voor deze achtervolgingsrit een ver gunning geweigerd, omdat verschillende ge meenten bij dit evenement waren betrokken en in dit geval heeft men een provinciale toestem ming nodig, legde mr. Bonnike uit. Tegen het optreden van de aktiegroep „Noord zee" had het college aanvankelijk bezwaar ge-1* had, omdat daarbij het accent werd gelegd op de vuile zee en dit achtte men midden in het badseizoen ongewenst. „De Oostzee is nog vui ler, maar daarover zal je de Duitsers niet ho ren", aldus de Noordwijkse burgemeester, die van oordeel was, dat de Hollanders in dit op zicht wel uitblonken in eerlijkheid. „De ooster buren brengen zoiets zeker niet op de tv". Toen bekend werd dat de aktiegroep „Noord zee" bereid was met een kleinere demonstratie ve opzet te komen, had het college zaterdags besloten alsnog vergunning te verlenen. Hoe is dit aan de aktiegroep bekend gemaakt? infor meerde Schelvis nog. „Mondeling, via de poli tie", was het antwoord van burgemeester mr. Bonnike. UITSLUITEND WONINGBOUW BLEEK NIET HAALBAAR RIJNSBURG Een deel van de oude veiling Flora blijft overeind staan. De hal len zullen eerst worden gere noveerd en later verhuurd. Hiermee is het plan om op het voormalig veilingterrein uitsluitend woningbouw te plegen van de baan. Bij verplaatsing van de veiling Flora naar de Kamphuizerpol- der hadden GS dit laatste als voorwaarde gesteld. Het is echter niet mogelijk gebleken de financiering hier rond te krijgen, omdat het rijk niet mee wilde werken. De ge meente Rijnsburg wil nu met projectontwikkelaar Amstel- veste in zee gaan. Het plan dat voor het voorma lig veilingterrein is ontworpen omvat de bouw van 125 wo ningen in de sociale sector. Deze woningen komen te staan langs de Oranjelaan/Flo ralaan. Langs de Rijnsburger- weg kunnen bedrijven en kan toren worden gebouwd. De veilinghallen die blijven staan, zullen worden opgeknapt, waardoor zij beter in de woon wijk zullen passen. Bij de invulling van de be drijfsruimte aan de Rijnsbur- gerweg zal voorrang worden De oude velling Flora. gegeven aan Rijnsburgse on- aan de Rijnsburgerweg zal wordt er vrijstelling verleend dernemers. De angst van de gaan vestigen is ongegrond. In voor een bedrijf in onder meer Rijnsburgse ondernemers dat het bestemmingsplan wordt landbouwwerktuigen, machi- een groot winkelbedrijf zich dit onmogelijk gemaakt. Wel nes en caravans. ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeter woude moet zich morgenavond uitspreken over de vaststelling van het bestemmingsplan „Hoge Rijn dijk Midden". Het plan omvat de gronden die glo baal gelegen zijn tussen de Hoge Rijndijk, het Woongebied Hoge Rijndijk Oost, het toekomstig woongebied Hoge Rijndijk West en het Industrie terrein Grote Polder. Om diverse redenen was het noodzakelijk tot een herziening van het bestemmingsplan te komen. Allereerst noemt het colle ge van burgefneester en wethouders daarbij de gewenste moder nisering van de onderscheidene planbepalingen. De aanpassing van de voorschriften heeft voornamelijk betrekking op het be bouwen van de achtererven en de tuinbestemming. Ondanks het feit dat het plan over het algemeen een consoliderend ka rakter heeft, is er toch nog wel plaats voor enige nieuwbouw. Daarbij wordt gedacht aan een reservering voor een eventuele uitbreiding van De Eendenkooi; de bouw van een viertal wonin gen op de plaats waar tot voor kort zes woningen stonden aan de Nassaulaan tegenover de Rijnegommerstraat; een mogelijk ge maakte uitbreiding van het onderkomen van de tennisvereni ging Meerburg en de aanleg van een vijfde tennisbaan nabij het bestaande tenniscomplex. Zoveel mogelijk is rekening gehouden met de wensen, die tijdens de in de Eendenkooi gehouden infor matie-avond door diverse personen kenbaar zijn gemaakt. Het ontwerp heeft inmiddels ter inzage gelegen; bezwaren zijn niet ingediend. IJK Gemeenschappelijke i brachten gisteravond in de RDWIJK Ungen jenteraad wat leven in de brouwe- i soms scherpe kritiek stak men nder stoelen of banken. Begrijpe- pverigens, want de kosten, die uit Mijke interlokale overeenkomsten vloeien, worden steeds hoger en bvloed van de gemeenteraad op 'ijke uitgaven is uiterst gering. In an men alleen met de vuist op de slaan en de Noordwijkse raad I dat zijn vertegenwoordigers in ■gemeenschappelijk orgaan dat 7 eens moeten doen. Irak de PPR uit, dat maar eens dui- I en keihard neen moest worden ge legen de begroting van de onderwijs- pidingsdienst Duin- en Bollenstreek. De politieke radicalen hebben altijd al be zwaar gehad tegen deze dienst. Zij gaven de voorkeur aan plaatselijk werkzame re medial teachers. Nu er voor de schoolbegeleidingsdienst hooggekwalificeerde krachten waren ge vraagd, vreesde Schelvis, dat de salaris kosten de pan zouden uitrijzen. Wethouder Bedijn was het niet met Schel vis eens. „Ik vind het van essentieel be lang, dat wij in een dergelijke begelei dingsdienst met goed personeel begin nen Voor het verlenen van hulp aan de kinderen achtte hij de huidige bezetting van de dienst een goede basis om te star ten. Op een vraag van Wijnands (CDA) zei de wethouder het niet uitgesloten te achten, dat het steunpunt van de remedial teacher in Noordwijk gehandhaafd zou blijven. De PPR handhaafde haar bezwa ren tegen de Onderwijsbegeleidingsdienst en sprak zich tegen de begroting uit. Algemeen was het verzet in de Noord wijkse raad tegen een wijziging van de be groting 1981 van de Muziekschool Bollen streek. Aan Noordwijk werd gevraagd ruim de frakties bijster slecht te spreken. „De PvdA heeft met dit voorstel de grootste" moeite" verklaarde mevrouw Voorham. Bovendien is er nog steeds geen sprake van algemeen vormend muziekonderwijs, voegde zij er aan toe. VVD-collega Ru- bingh deelde haar bezwaren. Hij had de indruk dat Noordwijk door haar ligging bij het muziekonderwijs niet aan haar trekken kwam. Verder meende de fractie voorzitter van de VVD, dat de bijdrage aan de muziekschool niet gebaseerd dien de te zijn op het aantal inwoners van de gemeente, maar op het aantal leerlingen. Kritiek had De Geus (CDA) op de beroer de wijze, waarop de muziekschool infor matie pleegt te vertrekken. Is de financië le organisatie wel goed? De financiële spe cialist van het CDA had daar niet veel vertrouwen in. Steeds weer moeten ver hogingen achteraf worden goedgekeurd. „Voor ons is de maat vol", zei Schaap (PvdA), de woorden van z'n fractiegenote Voorhem onderstrepend. Eerst moest er voor de muziekschool een reorganisatie plan komen, anders zou z'n fractie niet met de begroting voor 1982 akkoord gaan. Voor het bedrag wat we nu uitgeven, kunnen we voordeliger vakleerkrachten op de eigen scholen aanstellen. Mevrouw Koopman (VDA) maakte bedenkingen te gen de deeltijdbaantjes aan de muziek school. De VVD en het CDA bleken het met Schaap roerend eens. Wethouder Bedijn zei begrip te hebben voor de kritiek uit de raad. „Ik onderschrijf de opmerkingen. Het roer zal om moeten". Uit de toelich ting van de wethouder bleek, dat circa driehonderd leerlingen uit Noordwijk de lessen aan de muziekschool volgen. De kosten daarvan komen op ongeveer f 800.- per leerling per jaar, rekende Ru- bingh voor. Ook hij bepleitte een krachti ge houding van de plaatselijke gemeenbe- stuurders. „Noordwijk mag geen melkkoe van andere gemeenten worden". Grote bezwaren had de gemeenteraad ook tegen de begroting 1982 van de Centrale Post Ambulancevervoer, eveneens een ge meenschappelijke regeling. De VVD en de PvdA spraken zich zonder veel commen taar tegen deze begroting uit. „De grond slag deugt niet", aldus Schaap (PvdA), die het absurd vond dat de direkteur van deze dienst een jaarlijks salaris van 100.000.- opstreek. Het CDA ging evenmin ak koord. „Een stuk tragedie", zei De Geus, want deze gemeenschappelijke regeling is wettelijk opgelegd en daartegen staat de gemeenteraad helemaal machteloos. „We kunnen alleen opponeren tegen de begroting, merkte wethouder Bedijn op. Deze wees verder op het Kroon-beroep, dat de gemeente Leiden heeft ingesteld en waarvan men de resultaten nog moet af wachten. Burgemeester mr. Bonnike zag in het afwijzen van de begroting niet veel heil. De raad moet echter wel voorwaar den stellen, meende hij.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7