ruidegom-hobbyist vervoerde z'n ruid per stuk oorlogsmaterieel amenwerking met universiteit oet Curium overeind houden RIO-examenklassen steken hun licht op in Amerika Jphen verhoogt bijdrage aan Gewestelijk Orkest Leiderdorp subsidieert „Kind en Ziekenhuis" 7 ^P/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. (Van onze parlementaire redactie) SSTG EEST/DEN HAAG De psy- trische kinderkliniek Curium zal, als binnenkort te starten onderhandelin- tot een goed resultaat leiden, een sa- bwerkingsverband aangaan met dé suniversiteit Leiden. Indien de onder- ielingen goed verlopen zullen er geen ilagen hoeven te vallen onder het per- el van Curium. Dit zegt mevrouw Ve- Smit, staatssecretaris van Volksge- bdheid, in antwoord op vragen van het kamerlid Haas - Berger (PvdA) over op handen zijnde ontslagen bij Curium. Mevrouw Veder - Smit geeft het kamerlid te kennen dat er in het verleden al contacten zijn geweest over samenwerking tussen de universiteit en Curium. Die gesprekken zijn op niets uitgelopen. De nieuwe sa menwerking zou een reorganisatie bij Curium kun nen voorkomen. Onlangs heeft het gewestelijk ar beidsbureau een ontslagaanvraag voor een aantal werknemers van Curium wegens die reorganisatie afgewezen. Dit omdat uit de stukken de noodzake lijkheid van de reorganisatie en het ontslag van de medewerkers onvoldoende werd aangetoond. De staatssecreatis ontkent dat Curium in financiële problemen zou zijn gekomen omdat de Rijksuniversi teit Leiden gebruik maakte van faciliteiten van Cu rium zonder daarvoor te betalen. De universiteit heeft alleen enkelen, en later maar één stageaire bij Curium laten werken. Dit zoals gebruikelijk zonder vergoeding, aldus Veder - Smit. Dat Curium verder nog financieel nadeel zou ondervinden omdat we gens onrust onder patiënten bedden niet bezet zijn, ontkent de bewindsvrouwe ook. De onderbezetting van bedden, verslechtert de financiële situatie niet, zo zegt zij. Mocht er toch uiteindelijk besloten wor den Curium te sluiten, dan zijn er, volgens de staats secretaris van Volksgezondheid in de regio voldoen de mogelijkheden de patiënten elders op te vangen. phen aan den rijn De Kulturele Raad van ben heeft burgemeester [wethouders geadviseerd bijdrage aan de subsi- log van het Gewestelijk best te verhogen van 0,10 0,34 cent per inwoner. Dit komt dan neer op een subsidie van plusminus 17.000.-. Het orkest kampt al jaren met een tekort van zijn financiële middelen. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, evenals de Zuidhollandse gemeenten sub sidiëren onvoldoende. In Alphen heeft de Kulturele Raad over 1981 de gemeente lijke bijdrage aangevuld tot het voqr 1981 en 1982 genoem de normbedrag van 34 cent per inwoner. Hiervoor stelde zij ten laste van haar post „Programma". 12.000.- ter beschikking. Echter is dit een eenmalige aanvulling en de raad heeft daarom besloten de gemeente voor te stellen haar bijdrage per inwoner te verhogen tot net voor dit jaar vastgestelde normbedrag. Voor de afgelo pen jaren werd een normbe drag van 10 cent per inwoner gehanteerd, dat was vastge steld in 1974. Raadhuis Oegstgeest volgende week in gebruik OEGSTGEEST De ver- bouwing van het Oegst- geestse raadhuis is thans zover gevorderd dat het ge bouw volgende week weer in gebruik zal worden ge nomen. Volgende week gaan de ambtenaren en be stuurders verhuizen van hun tijdelijke onderko mens naar het gerenoveerd raadhuis. In verband met de „operatie" zal de gemeentesecretarie maandag 31 augustus en dins dag 1 september gesloten zijn. Alleen voor het doen van aan gifte van geboorte en overlij den kan men op genoemde da gen terecht op het bureau van de burgerlijke stand, in het raadhuis Wilhelminapark 17. Na de verhuizing zullen alle afdelingen van de secretarie in het raadhuis aan het Wilhel minapark gevestigd zijn. Het telefoonnummer blijft 172121. De officiële opening van het raadhuis zal half oktober plaats vinden. Het bestaande gebouw heeft inwendig een ware metamorfose ondergaan en ook de omgeving van het raadhuis is drastisch gewijzigd. LEIDERDORP De Leidse stichting „Kind en Zie kenhuis" kan rekenen op een subsidie van maxi maal 1.000,-. De raadscommissie maatschappelijk welzijn bracht gisteravond een positief advies uit Op 9 juni besloot de raadscommissie een subsidie verzoek van dezelfde stichting aan te houden omdat er onvoldoende informatie beschikbaar was over de activiteiten van de stichting. Dat bleek allemaal op een betreurenswaardige communicatiestoornis te berusten, zo had de stichting inmiddels de gemeente Leiderdorp schriftelijk laten weten. Gisteravond was mevrouw W. J. Keuning als vertegenwoor diger van de stichting persoonlijk naar de vergadering geko men om de nódige tekst en uitleg te geven. Helemaal over tuigend bleek dat niet te zijn, want zij slaagde er niet in alle aarzelingen bij de commissie over de doelstelling van de stichting weg te nemen. Niettemin vond de commissie dat de stichting „Kind en Ziekenhuis", die voorlichting aan ouders van zieke kinderen tot haar belangrijkste taak rekent, het voordeel van de twijfel moest hebben. Een belangrijk punt voor de commissie was, dat het Instituut voor Sociale Ge neeskunde van de Leidse universiteit de enquête begeleidt die de stichting in het najaar onder de ouders van kinderen uit de ziekenhuizen van Leiden en Alphen zal houden. Deze enquête wordt ook gesubsidi en net Leidse „Brugfonds". ■IET LEEK EEN OGENBLIK OP EEN INVASIE VAN NOORDWIJKERHOUT „command" car, een weapon carrier en nog veel meer andere overblijfselen van een trieste, in puin geschoten glorie. Maar vandaag de dag kun je erin trouwen. PITTIG 9-DAAGS SCHOOLREISJE VAN 52 ONDERNEMENDE JONGELUI 0 Zi et had er even veel 3vefan weg, dat de tijd ove ngeveer 37 jaar was (ke iruggezet. En dat een fdeling van het eallieerde invasieleger en eindweegs, tot óordwijkerhout, was N* evorderd met het eId rijden en bevrijden. ™e] Heen het „leger" was •na civiel gestoken, met tel lommetjes in de tad noopsgaten, en w llemaal blootshoofds, onder helmen. Even erwarring bij onze juist asserende fotograaf, ie, bedachtzaam pererend, over een cherpe blik en een ~ste errassend pmerkingsvermogen r leschikt, maar nog van JJJj 'n leven geen kolonne anc oet de invasiester lki ;etooide legervoertuigen ?/jt iad gezien. Hulde aan dal leze man, die een •Jjj ekere omvangrijkheid >ke taart aan een snél i nzicht: hij had een aat >ruidsstoet ontdekt... en 'ry ïistermiddag trad op het n emeentehuis van <oordwijkerhout een stel op ien originele manier een ïuwelijkse toekomst cgemoet. De liefde was is 'olop aanwezig maar de nanier van zich feestelijk s i eerplaatsen week af van het (angbare bruiloftspatroon. •ds leen koetsen en peerden, om geen old-timers in de bocht, rondvaartboot noch huifkarren, geen vrachtschuit en ook geen scootmobielen. Niets van dat alles. Het bruidspaar met aanhang bediende zich voor deze gelegenheid van materieel dat de grootste slachtvelden in 's werelds geschiedenis had bereden: drie jeeps (onze fotograaf zei: „heel erg oude") uit Wereldoorlog II en een grote Amerikaanse legertruck. Daar ging alles in en kwam alles uit, tot voor de trappen van het raadhuis, waar de ambtenaar der burgerlijke stand, geheel eigentijds, zijn werk ging doen. Het bruidspaar, aangevoerd onder het gesternte van een oorlogsverleden, was samengesteld uit Noordwijker Ruud van Gulik, gevorderd tot 28 jaar, en een bruidje van 21, Suzanne Looyestein geheten, tot nog toe domiciliërend in Noordwijkerhout. Het voor mij meestzeggende van de plechtigheid was de omstandigheid, dat bruidegom Ruud lid is van de Nederlandse Vereniging tot Instandhouding van Historische Militaire Voertuigen, waarvan het opzwepende devies luidt: „Keep them rolling!". Dat was indertijd een kreet van de haastige geallieerden, die hun materieel rijdende wensten te houden, want stilstaan was geen vooruitgang, en er lag nog een heel Derde Rijk om opgerold te worden. Die kreet is door Ruud en zijn bondgenoten geadopteerd, want de uitdrukking op zich brengt de vastberadenheid der verenigingsleden tot Dat noem ik nu pas eens een uit de kluiten gewassen schoolreisje! Tweeënvijftig jongens en meisjes en een team van acht begeleidende docenten, samen negen dagen op werkbezoek in de Verenigde Staten. Zo moet je de zaken aanpakken, aan het begin van een beslissend schooljaar. Daarom hing gisteren ook de vlag uit, al was het niet de vaderlandse driekleur, maar de Stars and Stripes van de States. Iedereen in de buurt van de Leidse dreef in Leiderdorp kon dat Zien: daar is iets aan de hand, op het RIO. Ongewoon was het wel, al zou je een dergelijke opzet bij het RIO kunnen verwachten, immers de opleiding hier heeft iets van het wereldwijde in zich, en van het jezelf helpen redden in den vreemde. Al neel lang liep de directie van het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs met een grote wens die almaar gekoesterd werd. En zeker de directeur, meneer J. C. van Britsum, is een vasthouder en hij rustte niet voordat hij de kwestie rond had. Gisteren dan ging die wens in vervulling en mocht de vlag van Big Brother op het dak aan de mast Door velen uitgewuifd vertrokken de examenklassen (waarin twaalf meisjes en de rest jongens) van de middelbare afdeling van het RIO naar Amerika; directie en bevoorrechte leerkrachten maakte het snoepreisje mee. Alsof er geen vuiltje aan het Amerikaanse luchtruim met die stakende en ontslagen verkeersleiders en zo was. Natuurlijk, er zal aan de overkant een beetje vakantie worden gevierd, maar de jongelui gaan er ook de voor hen nodige kennis vergaren. Bij hun bezoek aan enkele grote steden aan de Amerikaanse oostkust zullen de gebruikelijke toeristische bezienswaardigheden door de risée van het toekomstige ondernemerschap worden aangedaan, maar vooral staat een aantal juist op de doelstellingen van dit handelsonderwijs gerichte bezoeken op het programma. In New York is het meteen al goed raak. Daar zullen het World Trade Centre, Macy's, J. C. Penney, Madison Avenue (reclamebolwerk), het Garment Center (voor textiel en mode), en een zogeheten „gat-in-de-muur- winkel" worden aangedaan. Wat dat laatste helemaal is weet ik niet, maar zo'n instelling zal best wel lucratief wezen, anders begonnen die Amerikaanse jongens er niet aan. In Philadelphia gaat het RIO-gezelschap naar het winkelcentrum Cherry Hill Mall en in Washington naar het winkelcentrum White Flint en het hypermoderne koopcentrum Montgomery Mall. Tussen de bedrijven uitdrukking bij het conserveren van hun geliefde hobby-objecten. Terwijl bruid en bruidegom, in elkaar opgaand, hun woorden van eeuwige trouw uitwisselden, ten overstaan van de geroutineerde ambtenaar, waarde onze lichtgevoelige medewerker rond, teneinde informatie in te winnen. Zo kwam hij via getuigen en andere vriendelijke relaties van het paar aan de weet, dat de Vereniging van Ruud bijna 10 jaar bestaat, in Amsterdam administratief gevestigd is en rond de 350 leden telt. Het bewerkelijke, te onderhouden bestand van „Keep them rolling" telt om en nabij de duizend oude voertuigen, van Hitier- Duitse en geallieerde makelij. D'r wordt geen enkel voertuig verhuurd aan derden; geen giebelegein ten koste van de Vereniging de leden houden alles onder eigen beheer, om er mee te pronken en er de boer mee op te gaan. Het beschikbare materieel kan aldus worden ingezet bij manifestaties, zoals daar zijn grote plezierritjes, optochten en parades, op bijeenkomsten en men scheurt ermee over terreinheuvels, als ging het om motorcrosses. Verder mocht ik, dank zij de cameraman, noteren, dat de Vereniging tot Instandhouding uitputtend bijeenkomsten belegt en contacten onderhoudt met gelijkgerichte zielen in het buitenland en daar zullen de Britten, vermolmde liefhebberijen geheel toegewijd wel weer de eerste viool spelen. Men geeft binnen verenigingsverband ook leiding bij renovatiewerkzaamheden aan de voertuigen. t Het bruidspaar Ruud en Suzanne op een van de jeeps, die de bruiloftsgasten vervoerde. door zullen in Washington D. C. uiteraard het Witte Huis en het Capitol worden bezocht. Vanzelfsprekend kost de onderneming van deze ondernemersjeugd het nodige geld. Iets dergelijks valt nauwelijks uit eigen zak te betalen. De schoolreis is echter gefinancierd door, onder meer, donaties vanuit het bedrijfsleven dat jaarlijks door het RIO geïnjecteerd wordt met nieuw ondernemersbloed en subsidies van de Oudercommissie en de Vrienden van het RIO. Alles bij elkaar ziet men wel wat in het scherpen van de geest bij deze pientere kandidaat-ondernemers. Op 2 september komen de klassen en het kader weer thuis. Dan zal de Amerikaanse vlag opnieuw op het dak van het RIO-gebouw wapperen. Daarna zal de praktijk moeten uitwijzen of de deelnemers iets, hebben opgestoken van hun Amerikaanse ervaring, als ze examen moeten doen. Als Ruud en Suzanne een beetje zijn bijgekomen van de nuptiële emoties, zal althans Ruud want ik weet niet hoe Suzanne er tegenover staat zijn lidmaatschap van de club weer waar gaan maken. Niet meer door nog eens te huwen in de entourage van Utah Beach, in de wonderkarren van de Prinses Irene Brigade, of rossend naar een verlofstad. Maar een levensechte Jeep is voor mannen zoals Ruud van Gulik ook al heeft hij het zelf allemaal niet meegemaakt een mirakelsmooie vierwieler. Daarbij vergeleken verbleekt een moderne up to date Rover-nabootsing, met ingebouwde bar en televisie desnoods. En de vereniging kan haar lol nog ruimschoots op, met die BMW's van verdachte maar o zo mooie huize, met een stel brencarriers, een luchtlandingsfiets, een parascooter, een artillerietrekker, een ambulance, een De stars ana stripes op het RIO-gebouw wuifde de Amerika-gangers uit.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5