CDA houdt vast aan premierschap van Van Agt Kabinet wil extra miljard in bedrijfs leven pompen >yager-2 ontdekt duizenden ïgen rond Saturnus Ambtenaren bestrijden verlaging pensioenen Politie voorkomt massale vechtpartij N; HET IfUEER TV-TIPS DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lADENA De passage door de Amerikaanse ruimtesonde Voyager-2 Ie planeet Saturnus, vanmorgen vroeg op een afstand van meer dan 0 kilometer, heeft een hoeveelheid nieuwe gegevens opgeleverd die de toekers vele jaren zal bezighouden. Zo blijkt de planeet door vele dui- d in plaats van ongeveer duizend ringen te zijn omgeven r zijn er duizenden opnamen gemaakt van de manen van Saturnus, op men nooit tevoren gesignaleerde kraters heeft ontdekt. Bij de nade- van Saturnus werden door de Voyager-2 „ruimtegeluiden" opgevangen, eden denken aan ververwijderde klokken tegen een achtergrond van muziek. Volgens onderzoekers gaat het om de weergave van elektroni- schokgolven. Passie voor cricket reden voor scheiding LONDEN Een Britse rechtbank heeft in de passie van een 46-jarige man voor cricket voldoende reden ge vonden om aan het verzoek van diens vrouw tot echtscheiding gehoor te ge ven. Volgens de vrouw was de cricketsport in haar huwelijk een serieuze „mede minnares" geworden. „Hij heeft het bij het ontbijt, de lunch en het avondeten over cricket", aldus de vrouw. Wat voor haar de deur dichtdeed was het feit, dat haar man zich cricketuitslagen van vele jaren geleden kon herinneren, maar zijn eigen trouwdag was vergeten. Zelf oefenen op motor beperkt DEN HAAG Er komt goed deels een eind aan het zelf standig oefenen voor het rijexamen op de motor. Het ministerie van verkeer en wa terstaat komt binnenkort met aantal maatregelen die het zelfstandig rijden aan banden leggen en met een systeem voor opleiding van motorrij ders. Achtergrond is de zorg om het toenemend aantal on gevallen waarbij (veelal jeug dige) berijders van motorfiet sen zijn betrokken. Reumapatiënten naar Hongarije NOORDWIJK Op kosten van Het Zilveren Kruis io Noordwijk mag een groep van 52 reumapatiënten zich drie weken laten behandelen in Hon garije. In Boedapest zullen de patiën ten een speciale behandeling onder gaan waarbij gebruik gemaakt wordt van de balneotherapie die de bewe gingsstoornissen bestrijdt met behulp van bronwater. Van de patiënten wordt als tegemoetkoming in de kos ten een bedrag van 250 gulden ge vraagd. De behandeling wordt overi gens niet opgenomen in het verzeke ringspakket: het gaat om een proef. De Leidse Courent zorgt vendeeg voor een gewichtige ope ning van het amateur-voetbalseizoen '81-'82. Want ook de on betaalde voetballers betreden, in navolging van hun betaalde collega's, binnenkort het groene gras. In een twaalf pagina's dikke bijlage volop aandacht voor alle amateurverenigingen uit de Leidse regio. Met een compleet overzicht van de KNVB- programma's en de afdeling Leiden. Maar ook met een somber geluid van middenvelder Kees van Rooyen (Quick Boys), de uitdaging van Hennie de Klerk (Woubrugge), Gerard Dësar van UVS die geen kampioenschap verwacht en Kees van Veen (Warmunda) die met zijn team een gooi gaat doen naar pro motie. En vele anderen. Kortom: een waardige opening van het nieuwe seizoen, met op de voorpagina doelman Wijnand Sloos die een ongemeen zwaarwichte schutter voor zich kreeg. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er bestaat een kans dat ruim 400.000 ge pensioneerde ambtenaren enkele tientallen miljoenen guldens van de staat krij gen. Dit geld hebben de oud ambtenaren in 1980 ingele verd in het kader van de be zuinigingen. De verlaging van pensioenen is echter in strijd met de Pensioenwet, die hiervoor een Algemene Maatregel van Bestuur voor- schrijft, slechts door een simpele aankondiging in een circulaire afgekondigd. De bekrachtiging komt nu pas, een jaar na de aange- kondige verlaging, af. In middels beziet het Ambtena ren Centrum, bond voor ambtenaren, of men de inge leverde gelden voor alle ge pensioneerden collectief kan terugvorderen. Bij het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds (ABP) de in stantie die de uitbetaling van de pensioenen regelt en het ministerie van binnenlandse zaken geeft men toe dat de ge volgde procudure aanvecht baar is. Men wil echter eerst een uitspraak in deze zaak af wachten van de Centrale Raad van Beroep waar inmiddels door een aantal gepensioneer den bezwaren tegen de verla ging van het pensioen zijn in gediend. In het verleden heeft het Nederlands Genootschap voor Leraren al eens een soortgelijke procedure voor de Centrale Raad van Beroep ge wonnen. Overigens meent men bij het ABP dat het wel vreemd is dat er nu bezwaren tegen de ver laging van pensioenen via een circulaire komén terwijl ver hogingen die op dezelfde ma nier worden afgekondigd, nooit zijn aangevochten. Buikgriep bij toeristen Roemenië DEN HAAG De Rijksge neeskundige dienst stelt een onderzoek in naar de aard van de maag- en darmklach ten van een veertigtal Ne derlandse toeristen in Roe menië. De klachten van de vakantiegangers aan de Zwarte-Zeekust hebben ge leid tot geruchten dat het hier om een soort cholera zou gaan. Twee reisbureaus die de reizen van zevenhon derd tot achthonderd Neder landers naar Roemenië heb ben georganiseerd, Holland' International en Vernu, heb ben dit nadrukkelijk ont kend, evenals de Roemeense autoriteiten en de Wereldge zondheidsorganisatie. Het is niet bekend welke maatregelen de Roemeense autoriteiten genomen heb ben om de ziekte te bestrij den. Behalve Nederlandse toeristen hebben ook een groot aantal Duitse toeris ten die aan de Zwarte Zee kust verblijven, diarree- klachten gekregen. Woensdag 26 augustus 1981,71e jaargang no. 22049 Actualiteitenrubriek „Ken merk" ipet reportage over pro blemen rond pesticiden, n.a.v. het pas in Amerika versche nen boek „Circle of poison" (Ned. II 19.25 uur). Laatste af levering uit de vierdelige serie over de historische figuur Wallenstein (Ned. I 19.50 uur). Droog en zonnig. Middagtem- peratuur rond 22 graden, mati ge zuidwesten wind. Zon op 06.42, onder 20.41 uur. Scheveningen hoogwater 13.31 uur, laagwater 08.46 en 21.25 uur. f Uitgave Westerpets, behorende tol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Posbus 11. 2300 AA, tel 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (ettcl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0 70 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De als CDA-fractielei- der afgetreden mr. Van Agt moet vol gens zijn fractie nog steeds premier worden ais het kabinet van CDA. PvdA en D'66 er komt. Unaniem heeft de frac tie dit gisteren als haar mening uitge sproken. Waarnemend fractieleider Lubbers is eveneens unaniem als onder bandelaar aangewezen. Hij zal morgen, ■Is de CDA-fractie opnieuw bijeen- fomt, ook tot fractieleider gekozen Worden. Aan hem is de taak de komen de dagen in nieuwe onderhandelingen een zodanig resultaat in de wacht te sle pen dat dit aanvaardbaar is voor Van Agt om premier te worden. Een en ander zou overigens niet overeenkomstig het advies zijn dat Van Agt aan de fractie gege ven zou hebben. Hij zag het liefst ex-informateur Jan de Koning als zijn opvolger aangewezen, zo menen welingelichte kringen te weten, maar deze zou daar weinig voor hebben gevoeld. Lub bers wilde gisteren het bestaan van een dergelijk advies van Van Agt bevestigen noch ontkennen. De CDA-fractie heeft zich voorlopig louter be paald tot de vorming van een parlementair kabi net met PvdA en D'66. „We moeten om doorslag gevende politieke redenen zien dat Van Agt daarvan premier wordt", stelde Lubbers gisteren Bij het woonhuis van de zieke Van Agt werden gisteren bloemen be zorgd na het bericht dat hij verder afziet van zijn rol als onderhandelaar tijdens de formatie. Mevrouw Van Agt neemt de bloemen in ontvangst. op een persconferentie. Lubbers wees erop dat de recente breuk in de fbrmatie er niet voor niets geweest is en dat dit kan worden aangemerkt als „een politiek feit waar men niet omheen kan". Op de vraag of het CDA nu met zwaardere eisen komt, ging hij niet in. Wel zei hij: „Als we toch een breuk hebben, laten we het dan goed doen". Daarom heeft de CDA-fractie hem opgedragen opnieuw te gaan onderhandelen met PvdA en D'66 om te bereiken dat in £et regeerakkoord als nog voldoende rekening wordt gehouden met de adviezen op sociaal-economisch terrein en dat er duidelijkheid komt over het meningsverschil om trent de vertaling van dit akkoord in het beleid voor het eerste regeringsjaar, met andere woor den: de ombuigingen van 4,5 miljard gulden. Pagina 9: Lubbers: akkoord te mager IllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIH Luchtvaartmaatschappijen in VS ontslaan 10.000 man WASHINGTON Luchtvaartmaatschappijen in de Vere nigde Staten hebben tot vandaag meer dan 10.000 perso neelsleden ontslagen. De ontslagen zijn een gevolg van het verminderde luchtverkeer boven de VS, welke situatie weer een uitvloeisel is van de staking van de Amerikaanse lucht verkeersleiders. De verliezen die door de staking van de verkeersleiders worden geleden lopen in de honderden miljoenen guldens. Bij de presentatie in oktober van de nieuwe kwartaalcijfers van de maatschappijen zal duidelijkheid omver de omvang van het totale verlies ontstaan. Illlip^ WOUBRUGGE De Rijks politie van Woubrugge en de gemeentepolitie van Alphen aan den Rijn hebben gistera vond door snel handelen een gevecht tussen Woubrugse en Alpheuse jongeren voor komen. Een groep van onge veer 40 jongeren uit Alphen, in leeftijd variërend van 12 tot 18 jaar kwam Woubrug ge binnen en viel een 16-jari- ge Woubruggenaar die op een bromfiets reed lastig op de Bateweg. De jongen, die vermoedelijk een paar klappen opliep, vluchtte een woning aan Ger- brand Swartlaan binnen. Daarvan werd de ruit van de voordeur door de Alphense groep vernield. De groep, een gemêleerd gezelschap bestaan de uit buitenlandse en Neder landse jongeren deelde ook nog een paar tikken uit aan een andere jeugdige Woubrug genaar. De politie kwam tus senbeide toen zich inmiddels ook een groep Woubrugse jon geren had verzameld en het er op leek dat er en stevige vechtpartij zou ontstaan. De gemoederen werden gesust en de Alphense jongeren werden gecontroleerd op wapentuig, wat niet werd gevonden. Wel bleek dat één van de Alphense jongeren op een gestolen brommer reed. Hij is door de Alphense politie aangehouden. ERSUM Ten behoeve •ven en slechthorenden de televisiereportages e opening van de Staten- raal op dinsdag 15 sep- tr door de Teletekst-re- worden ondertiteld, uitzending maakt deel in een proef die in de d september met actuele unma's wordt gehouden: iet jeugdjournaal en het (televisieprogramma >nd is lekker". De eerste leming was de uitzen- van de huwëlijksplechtig- van Charles en Diana, en de directeur van een (instituut tot de uitspraak t: „Voor het eerst hebben iets aan hun televisie- gehad". de strippenkaarten ;er geldig laten" HAAG De strippen- zou na een tariefsverho- nog minstens een jaar moeten blijven, dan wel in kunnen worden omge- ld of verzilverd. Aldus amerlid Schutte (GPV) in n aan minister Tuijnman verkeer en waterstaat. IAK0M rsln Amerikaans bedrijf heeft revolutionaire verbran- tiuut fhbtor ontworpen... Mr. Max van der Stoel, „beoogd" minister van buitenlandse zaken ontvluchtte gisteren de woelingen rond de kabinetsformatie en zocht rust op een zonnig, maar niettemin Verlaten strand. (foto Simon E. Smit) xdertiteling Troonrede DEN HAAG Het kabinet Van Agt Wiegel beziet de mo gelijkheid nog dit jaar ongeveer een miljard gulden uit te trekken voor een extra impuls aan het bedrijfsleven. Van dit bedrag is 700 miljoen gulden afkomstig uit de verhoogde inkomsten die de staat ontvangt doordat de prijzen van het ex port-aardgas zijn verhoogd. Daarnaast wil minister Van Aarden- ne (economische zaken) nog voor het eind van dit jaar de hef fing op investeringen in de Randstad - de Sir-heffing - afschaf fen. Daarmee zou voor het bedrijfsleven naar schatting 150 a 200 miljoen gulden vrijkomen. Hoe de 700 miljoen zal worden be steed is nog onduidelijk. Verwacht wordt dat het kabinet hiero ver duidelijkheid zal verschaffen bij de indiening van de begro ting voor 1982. Intussen is in de Tweede Kamer ongerustheid gebleken over het voornemen van de regering om de komende jaren aan de ver sterking van het bedrijfsleven in de Randstad voorrang te ge ven. De grotere aandacht voor het westen van het land zou ten koste gaan van de zwakke regio's daarbuiten en daartegen be staat in veel partijen verzet. De bezorgdheid komt tot uitdruk king in de 170 vragen die de kamercommissie voor economische zaken bij de regering heeft ingediend over de nota „Regionaal sociaal-economisch beleid 1980 - 1985". De visie van de regering houdt een vergroting in van de pendel naar de Randstad van arbeidskrachten in zwakke regio's. De regering vindt dat in de huidige economische situatie economische impulsen aan de de zwakke regio's buiten de Randstad te weinig rendement opleve ren. De problemen buiten het westen zouden niet worden opge lost terwijl de situatie in de Randstad zou verergeren, zo stelt zij. Geen krant ontvangen? Bol tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alanog nabezorgd. op benzine, dieselolie, stoom....

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1