„Gewoon weer proberen alles te winnen" „RCL nu wel bij de eerste zeven „Iets behoudender spel noodzaak" Ter Leedeen FC Lisse mikken hoog KNVB-ZATERDAG 0Rd j j „Handhaven toppositie wordt moeilijke zaak voor Quick Boys" NOORDWIJKS MIDDENVELDER JOHN VAN DIJK: WIJNAND SLOOS VAN RIJNSBURGSE BOYS: laluh foubi hda: )St, id S| l-Ha) 76, i jrk-l oubr 76-» VJO, John van Dijk: „De besten dienen te worden opgesteld." N0ORDWIJK Wat John van Dijk be- -Rarift had het voorbije voetbalseizoen geelst nog wel wat langer mogen duren. oudtkoord, de competitie daar weer voor ks bijna te lang gebleken (en de Rar}arop volgende voetbalvrije periode kort), maar de algemene landstitel Ha) de ama*eur8 had dat 'eed *oc^ da" oubP verzacht- »»Een unieke ervaring", -N Mjkt Van Dijk dan ook nog terug, „iets je als amateurvoetballer maar zel- m meemaakt. En alleen daarom was ook vorig seizoen graag nog even oudt?r9egaan, Je voetbalt er immers een oizoen lang voor om dat punt te be- Dtfken. Daarbij was het natuurlijk een s-HBralijke zaak dat we ons door DOS rugcpmpen hebben laten inpakken. Geen OHDht slechte ploeg, anders word je ook jen kampioen, maar Noordwijk was 2 Miwoon beter." OHQet zijn 31 jaar behoort John van Dijk met ld Sck Dortmundt, John Manuputty, Ruud oudtöring, Jan Willem Bogers en Hans West- 3-FQest, *ot het uitgebreide contingent derti- Ro)rs binnen de A-selectie van Noordwijk. >w. ige-L_ 3gstj De linkermiddenvelder, die na negen jaar Foreholte vijf jaar geleden naar de zater dag-eersteklasser overstapte (,,En van die beslissing heb ik geen moment spijt ge had") is nu dan ook in de periode aange land dat hij zijn voetbalcarrière jaar voor jaar uitstippelt. „Vorig jaar had ik me na dat landskampioenschap voorgenomen nog één jaartje door te gaan om dan echt te stoppen. Nu heb ik besloten voor weer een jaartje bij te tekenen. Dat eerste sei zoen met Buter als nieuwe trainer is mij wel bevallen en we zijn ook nog eens kam pioen geworden. Reden voldoende om het weer voor een jaar te proberen." Omdat ook die andere dertigers dezelfde beslissing hebben genomen, zal de gemid delde leeftijd van Noordwijk één er ko mend seizoen niet veel lager op worden. Van Dijk onderkent dat, meent ook dat Piet Buter terecht meer dan zijn voorgan ger John Eelman tracht jeugdig talent in het eerste team in te passen, maar waar schuwt direct voor al te overijld werk. „Want zeker bij Noordwijk dienen de be sten te worden opgesteld. Al zijn ze dan dertig, dat mag op zich niets uitmaken." Een uitspraak die overigens niet betekent dat John van Dijk meent dat achter de dertigers geen jeugdig talent aanwezig zou zijn. „Zeker wel", steil Van Dijk, „maar het duurt gewoon een tijd voordat die jongens qua hardheid, qua snelheid op het gewen ste niveau zijn. Neem nu Jos Smits. Toen hij drie jaar terug uit de junioren over kwam, kon hij echt al goed voetballen. Maar pas aan het eind van vorig seizoen bleek hij een echte aanwinst. Zeker bij Noordwijk wordt er ook van een jonge speler gewoon erg veel verlangd." Voor komend jaar heeft Jojin van Dijk zich twee doelen gesteld. In eerste instantie wil hij zich „handhaven" in het eerste team, vervolgens „gewoon proberen iedere wed strijd te winnen". Waarom juist Noordwijk vrijwel elk seizoen met name die laatste doelstelling zo succesvol nastreeft is John van Dijk overigens niet echt duidelijk. „Als je Noordwijk vergelijkt met andere ploe gen dan geloof ik dat er, individueel ge zien, vaak nog niet eens zo'n groot klasse- verschil bestaat. Het enige sterke punt dat ik kan aanwijzen is dat de ploeg als geheel zo makkelijk scoort. Afgelopen seizoen mogen dan met name de spitsen veel doelpunten hebben gemaakt, in de jaren ervoor kwamen ook de middenvelders re gelmatig aan de bak. Ik denk dat die ei genschap, gecombineerd met een goede wedstrijdmentaliteit („Alle jongens hebben verschrikkelijk de pest aan verliezen") en een forse dosis ervaring, van Noordwijk een topclub maakt." In dat geheel is John van Dijk nu al weer vijf jaar een weinig opvallende pion. Waar bijvoorbeeld Bogers en Bröring regelmatig de schijnwerpers op zich zien gericht, werkt Van Dijk (indertijd toch als veel sco rende spits uit het Voorhoutse overgeko men) in stilte. „Een beetje het gevolg van de taakverdeling binnen het elftal. Zeil speel ik bijvoorbeeld graag aanvallend, maar in de praktijk komt het er vaak op neer dat ik als verdedigende middenvelder bezig ben. Daarom was ik ook zo blij dal Frans van der Veen weer terugkwam. Me1 hem in de ploeg kan ik zelf wat aanvallen der voetballen. Wat mij betreft mag Van der Veen dan ook nog jaren op dat mid denveld rondlopen..." EERSTE /KLASSE H TOPSCORER PIERRE VAN GEMERDEN: - M irj Pierre van Gemerden: „Meer zelfvertrouwen" Pierre van Gemer- dat het hem niet veel uiteindelijk die bal erin vreemd, dat de Lei- dorpse puntspeler zijn tweede volle izoen binnen het keurkorps van RCL meer geslaagd betitelt, dan zijn ste volledige competitie in RCL- n. immers: diende Van Gemerden in n V|t eerste jaar het scoren voorname- rs'6? aa" collega-spits Ben Heemskerk Leider te laten (zelf kwam hij toen tot treffers), vorig seizoen was het in Gemerden zelf die uiterst produc- en itf bezig was. Met maar liefst achttien elpunten eindigde Van Gemerden een sterke eindsprint achter Steef kkein de Oosterkamp op de tweede van de landelijke topscorers- [t. „En dan mag ik het in principe lit niet zo belangrijk vinden wie er rt, als je zelf aan zo'n totaal komt lat natuurlijk best wel een fijne er- ing." eant: Een ervaring die z'n sporen ook heeft na gelaten. Van Gemerden: „Ik heb door dat jaar zelf veel meer zelfvertrouwen gekre gen. Tot vorig seizoen hoorde je me nau welijks op dat veld, had ik meer dan ge noeg aan mezelf. Maar vooral in de twee de helft van de competitie is dat sterk ver anderd. Voor trainers die riepen dat die nummer tien in de gaten moest worden gehouden, had ik op dat moment m'n ant woord wel klaar en ook extra snelle bewa kers deden me weinig meer. Het liep ge woon, er was vertrouwen in de goede af loop en dan kan je zelf bijna niet meer stuk." Vertrouwen, zelfvertrouwen. Een begrip dat als een rode draad door het verhaal van Van Gemerden loopt. En zeker niet al leen waar het zijn eigen spel betreft. „De hele ploeg is het afgelopen jaar een stuk zelfbewuster geworden. Een ontwikkeling die voor een groot deel het werk van trai ner De Waard is geweest. Ook in de perio de dat RCL slecht draaide, hield De Waard vertrouwen in het elftal, bleef hij met name de jongere spelers in het team stimuleren, het besef geven dat het allemaal wel kon. Nu, die werkwijze heeft z'n uitwerking dui delijk niet gemist." Ook bij Pierre van Ge merden niet. Tot de vijftiende wedstrijd van het seizoen bijvoorbeeld (dat met 0-2 van Rijnsburgse Boys gewonnen duel luid de overigens de ommekeer ten goede in) doelpuntte Van Gemerden slechts vier maal. Om vervolgens het door zijn trainer in hem gestelde vertrouwen met veertien goals in de resterende elf duels rijkelijk te belonen. „Maar", haast Van Gemerden zich te vertellen, „aan zo'n productie kom je natuurlijk niet als niet het hele elftal draait, een bepaald taktisch patroon niet goed wordt uitgevoerd." Dat patroon nu stoelde duidelijk op een counterachtig spelsoort. „Een speelwijze die overigens tien van de veertien ploegen beter ligt, dus zo verrassend was die keu ze niet. Alleen had RCL in die periode ge luk dat het lekker liep. Dat de verdediging beter gesloten bleef, dat Dirk van der Bijl beter in vorm raakte en dat de mogelijk heden voorin goed benut werden. Daar werden Erik van Doeselaar en ik overigens ook voor gespaard. Het jaar daarvoor moest ik bijvoorbeeld nog tot aan de ach terlijn meeverdedigen, nu hoefde ik niet verder dan de middenlijn. En dat betekent dat je als spits meer kracht overhoudt voor het aanvallende werk, dat de verdedi ger dus meer achter jou aanholt dan an dersom. Maar nogmaals, zoiets gaat alleen maar goed als het hele elftal draait, als de jongens op het middenveld bereid zijn in die opzet een stap extra te lopen." Pierre van Gemerden, die overigens tot de A-junioren als doelverdediger actief was, toen stuitte op een betere keeper en „om toch in de A1 te komen" voor het spelers vak koos, gelooft dat RCL komend sei zoen aanzienlijk beter zal kunnen mee doen. „De selectie is door de komst van spelers als Peter van der Heiden. Peter Siera en Bob van Bohemen een stuk ster ker geworden in de breedte, daarbij heb ben de jeugdige spelers een jaar ervaring opgedaan. Volgens mij draait RCL ko mend seizoen dan ook in de bovenste helft van de competitie mee. Ik heb al thans alle vertrouwen in een plaats bij de eerste zeven." In ieder geval gelooft Van Gemerden in een betere start van het seizoen. Vorig jaar verloren we de eerste wedstrijd tegen Noordwijk uit kansloos met 5-1. Nu moe ten we direct naar DOS Kampen, de nieu we zaterdagkampioen. Ik ben ervan over tuigd dat het daar zeker geen 5-1 zal wor den..." LEIDEN Nog tijdens het voetbalsei zoen 79-80 nam UVS-doelman Wijnand Sloos een voor velen verrassende be slissing. SI008, die bij UVS in het ka der van de verjonging plaats had moe ten maken voor de jongere Chris Dril lenburg, besloot over te stappen naar zaterdagvereniging Rijnsburgse Boys. Hij vertrok naar het bloemendorp om, zoals hij dat zelf zegt: „Zijn sportieve plicht te vervullen, me waar te maken en aan te tonen dat ik nog wel degelijk mee kan komen op het hoogste ama teurniveau." Inmiddels is het seizoen 80-81 voorbij en heeft Sloos een jaar 'Rijn8burg' achter de rug. Interessant genoeg om eens te informeren wat de Leidenaar van zijn eerste jaar zater dagvoetbal vindt. De bedoeling was dat Rijnsburgse Boys hoofdonderwerp van gesprek zou zijn. Regelmatig ech ter wordt UVS bij dat gesprek betrok ken. Niet vreemd vindt de vierender- tigjarige Sloos: „Vergeet niet dat ik veertien jaar aan een stuk in het eerste van UVS heb gespeeld en pas één sei zoen bij RBB actief ben geweest." Zijn eerste kennismaking met het zater dagvoetbal was geen prettige: „In de aller eerste competitiewedstrijd, tegen SSS, stonden we een kwartier voor tijd nog met 2-0 voor. SSS kwam toch nog op 2-2. Ik keepte toen niet sterk." Daarna werkte Sloos een „redelijk seizoen" af. Was Sloos bij UVS gewend in een verdedigend team te spelen, bij Rijnsburgse Boys werd hij Wijand Sloos: nog zes jaar op het hoogste amateurniveau. onderdeel van een zeer aanvallend inge stelde ploeg: „Soms te aanvallend" zegt hij daar over: „We gaven te gemakkelijk een voorsprong uit handen. Het kwam re gelmatig voor dat de laatste man en de voorstopper in het strafschopgebied van de tegenstander verbleven. Heeft ook te maken met het feit dat onze verdedigers in principe bijna allemaal aanvallers zijn." In verdedigend opzicht werd de selectie van Rijnsburgse Boys aanmerkelijk versterkt. Met trainer Arie Lagendijk, hij is de ver vanger van Herman Wijnands, kwamen Quick Boys-verdedigers Nico Kuyt en Freek Rienks naar RBB. Ook Daaf Brandt (RCL), Rob Gillisse (FC Amsterdam) en Ton Arroyo (Foreholte) zijn naar Rijnsburg gekomen. Overigens leed RBB een gevoe lig verlies. De zo trefzekere puntspeler Henk van der Zwan keerde terug naar Randstad Sport. Over de plannen van La gendijk (ook oud-UVS'er) is Sloos niets bekend: „Ik ga er van uit dat niemand een vaste plaats heeft. Ook ik niet." In het zaterdagvoetbal wordt veel aanval lender gespeeld dan in het zondagvoetbal meent Sloos: „Bij UVS was ik gewend op de 0 te spelen. Bij RBB is dat compleet anders. De publieke belangstelling is ook veel groter. Bij Rijnsburgse Boys speel je voor gemiddeld 1500 toeschouwers. En bij derbies komen wel 5000 mensen opda gen." Sloos is van mening dat zes tot acht ploegen uit de eerste klasse A (seizoen 80- 81) zouden kunnen meekomen in de hoofdklasse: „Het zondagvoetbal is in de breedte wat sterker." Rijnsburgse Boys maakte lange tijd deel uit van de kopgroep in de eerste klasse A, was op een bepaald moment zelfs titelkan didaat nummer een. Na het duel met Ba- rendrecht (1-2 verlies thuis) moest de ploeg van Wijnands afhaken. Ook die ne derlaag was volgens Sloos te wijten aan het spel van zijn ploeg: „Ook toen speel den we te aanvallend. Willen we dit jaar hoger komen dan moeten we toch echt iets behoudender gaan spelen." Een titel is volgens Sloos het enige doel wat je je kan stellen: „Het is natuurlijk wel aardig wanneer je bij de eerste vijf eindigt. Veel heb je er echter niet aan. Een kampioen schap is het enige dat telt. En ik hoop dat nog eens mee te maken." UVS heeft bij Sloos geïnformeerd of hij geen zin had terug te komen. De doelman heeft het aanbod van de Leidse club van de hand gewezen: „Er is sterk aan me ge trokken. Maar ik blijf in Rijnsburg omdat ik er een seizoen met plezier heb gevoet bald. Het zou niet eerlijk zijn om na een jaar al weer van club te veranderen. Ik blijf minimaal nog een seizoen bij RBB. Ik kom heus nog wel eens terug bij UVS. Kan bij wijze van spreken morgen of over vijf jaar zijn." Sloos is trouwens nog lid van UVS, speelt in het zaalvoetbalteam van die vere niging. Hij voelde zich in afgelopen seizoen nog zeer sterk betrokken bij het wel en wee van zijn oude club: „Jammer, ik was, pas een jaar weg en meteen degradeerde UVS." Wijnand Sloos voelt zich topfit. Was in juli al bezig met trainen. Hij is 34 jaar oud en is van plan nog zeker zes jaar („echt geen grap") op het hoogste amateurniveau te spelen: „Of ik dat bij Rijnsburgse Boys doe laat ik in het midden." bek^TWIJK Hij speelde al meer dan na nderd wedstrijden in het eerste elf- choj van Quick Boys. De komende voet- le.pljaargang wordt zijn zesde seizoen Lét hij zal afwerken voor de Katwijkse jweiterdageersteklasser. Een ervaren die al heel wat jaartjes mee- >pt in het zaterdagvoetbal. Met zo'n van dienst is de betiteling routi- ipelltr dan ook helemaal niet misplaatst, wordt de betreffende speler zel- als routinier afgeschilderd. Heeft Wa4t zijn leeftijd te maken. Want Kees h Rooyen, Quick Boys' meest crea- voetballer, is pas 22 jaar oud. dan ook niet al een oude rot in fon? Vak" Van Ro°y®n ziet da* z®sde NieToen bi' Quick Boys met enige som- Wa/heid tegemoet. Is van mening dat (0rd Katwijkse ploeg zich met met veel bite zal kunnen handhaven in de erk^ van de ear8te klasse en acht het E-N3we' onmogelijk dat Quick Boys dit kerk}r kampioen zal worden. Pessimis- I? Van Rooyen vindt van niet, noemt Ni standpunt eerder realistisch. '20-I zijn er redenen genoeg om dat pessi- erk-lme, of realisme, van Kees van Rooyen Quick Boys kende een onge- Flolon grote uittocht. Maar liefst vier basis- besloten hun geluk elders te gaan groeven. Zo vertrokken Freek Rienks en Kuyt met trainer Arie Lagendijk naar e-Lfrman Rijnsburgse Boys, tekende de ta- uwetvolle Huug Aandewiel een contract bij ixvéstedivisieclub DS'79 en werpt Hans van aastyn zich dit jaar vol overgave op zijn stu- Een forse aderlating. Van Rooyen: ikkefe gaan er in de breedte erg op achter- c-Mc De routine in de ploeg wordt een stuk NS0der Ik ben een van de spelers met de féste ervaring. Dat is toch een teken aan cht-iwand. Ik hoop dat Joep den Hollander Ugkomt. Die kan dan laatste man gaan jorrf'en, met zijn grote ervaring leiding ge- i-Nié aan de verdediging. Als Joep besluit te komen dan zie ik het nog somber- Sd in." Ook zal de selectie van Quick DNHVs moeteh, wennen aan Barry Janse, de uwe trainer die de plaats van Lagendijk ROUTINIER KEES VAN ROOYEN: Kees van Rooyen: een 22-jarige routinier. innam. Kees van Rooyen betreurt het vertrek van Lagendijk: „In die vier jaar dat hij in Kat wijk werkte ben ik nog nooit met tegenzin naar een training gegaan. Het afgelopen seizoen had de kroon op de carrière van Lagendijk moeten zijn," aldus Van Rooyen die met Quick Boys toch weer op de twee de plaats eindigde, achter aartsrivaal Noordwijk: „Vooral tegen laaggeklasseer de clubs hebben we het laten liggen. Als je de resultaten bekijkt dan zie je dat we in de duels met de topploegen weinig punten hebben verloren. Spelen we echter tegen de onderste ploegen dan hebben we het meestal moeilijk. Maar ja, tegen dat soort verenigingen moet je het succes afdwin gen. Dat lukte vaak niet. Ik denk dat mede ligt aan het feit dat we niet zo veel routine hebben." Of Quick Boys dit seizoen weer hoge ogen gaat gooien is volgens de mid denvelder nog zeer de vraag: „Als we de ploeg van het vorige seizoen bij elkaar hadden kunnen houden dan zouden we een goede kans hebben gemaakt. Nu zie ik een titel niet zitten, wordt het waar schijnlijk zelfs moeilijk in de top te blij ven." Kees van Rooyen moest in het afgelopen seizoen in een aantal wedstrijden verstek laten gaan. Blessures en schorsingen wa ren daar de oorzaak van. Over die schor singen: „Je wordt vaak met tegenstanders geconfronteerd die je bewust tegen je en kels trappen. Af en toe wordt me dat te veel, pak ik zo'n jongen terug met een niet helemaal correcte sliding en krijg ik daar een boeking voor. Terecht natuurlijk maar tegen zo'n schopper wordt vaak niet opge treden." Van Rooyen, als ambtenaar werkzaam op het ministerie van defensie, is ongetwijfeld een van de meest creatieve spelers in de Katwijkse ploeg, een forma tie waarin technische hoogstandjes meest al moeten wijken voor de soberheid: „Ik ben snel op de eerste meters, speel graag een paar tegenstanders uit. Aan kaatsen heb ik een hekel, dat is robotvoetbal." Van Rooyen prefereert een spitspositie maar speelt noodgedwongen al drie sei zoenen op het middenveld: „Dat is het na deel wanneer je op meer plaatsen inzet baar bent." De regionale indeling is weer verleden tijd. Quick Boys is ingedeeld in de eerste klas se B en zal dit jaar heel wat lange busrei zen moeten maken. Van Rooyen ziet daar tegen op maar zal de touringcar toch wel weer instappen. Aan weggaan bij Quick Boys heeft hij zelfs nooit gedacht. Ook niet na de rel rond trainer Lagendijk („Nie mand weet wat er precies is gebeurd"). „Ik ben clubgebonden, al mijn vrienden spelen bij Quick Boys. Trouwens, ik heb pas honderd wedstrijden gespeeld. Als ik Arie Haasnoot (meer dan 300 duels) wil in halen dan moet ik wel blijven." SASSENHEIM/LISSE Zowel bij Ter Leede als de nieuwe vereniging FC Lisse is de zin er al weer helemaal. Richten de Sassenheimers zich volle dig op een mogelijke titel, Sportclub Lisse en Lisser Boys zijn nu één en denken een sterker eerste elftal dan ooit op de velden te kunnen brengen. Evenals aan het begin van het vorig sei zoen zijn de verwachtingen bij Ter Leede hooggespannen. Na 'slechts' een tweede plek te hebben behaald in het jubileum jaar, denkt wedstrijdsecretaris Bergman dit seizoen zeker aan een kampioenschap. Over eventuele concurrenten zegt de Sas- senheimer: „De nieuwe 'Veluwse' klasse, waar we overigens niet in hadden gewild - de KNVB heeft echter geen rekening willen houden met onze wensen en die van FC Lisse -, is defensiever ingesteld. Dus zullen wij wat aanvallender moeten gaan spe len." De concepten hiervoor zullen moeten worden uitgedacht door de nieuwe oefen- meester Sjaak Brockx. voorheen diende hij bij Spakenburg en Hilversum. Naast trainer Henk Spaan verdween ook Wim van Harskamp (traint nu Valken '68), ter wijl Hennie Zoet van Teylingen overkwam. Bestuurslid Muller van de zaterdagafdeling van mammoetvereniging FC Lisse meldt, dat de A-selectie uit maar liefst vier elftal len bestaat. Het is de taak van de heer Talsma uit Hoofddorp om de beste spelers uit de grote groep te selecteren. Trainer Talsma gaat eveneens uit van een kam pioenschap, waarin bijvoorbeeld de top scorer van de vierde klasse, Peter Slobbe, een belangrijk aandeel moet krijgen! Slechts Kees Karstens is gestopt met voetballen (traint nu DOSR). Weliswaar speelt de nieuwe club tot medio april nog op het oude complex, hetgeen met de ge dachte aan de uiterst moderne nieuwe ac comodate best uit te houden zal zijn.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 19