Van Agt ziet wrok m m £cidóC<3otuaitt an Agt noemt positie in fractie verzwakt A/eer Steun voor Lubbers Sony-camera heeft geen film nodig Na jaar en win ter bij C A: kleurrijke folklore-en piratenlook -JNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 25 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 [ODEN MET LT Éen hogedrukge- 'aarvan het centrum ten van Ierland ligt, ver- zich langzaam in de g van het vasteland, engt ons perioden met droog weer. De tempe- loopt morgen op tot on- 22 graden. Langs de lank van het hogedruk- 1 trekken oceaan- storin- lar Scandinavië en ver-, en daar onbestendig n Zuid-Europa blijft het en warm zomerweer, verwachting voor de va- janden: inavië en Finland: vrij zonnig, later vooral noorden en westen veel ïing en nu en dan re- eilanden: In het noorden en westen wol kenvelden met wat jegen of motregen, in het zuiden vrij zonnig. Benelux: Droog, in het zuiden zonnig. Duitsland en DDR: Wolkenvelden, in het westen en zuiden zon. Frankrijk: Droog en zonnig. 23 tot 30 gra den. Spanje, Portugal en Balearen: Zonnig, 25 a 30 in het binnen land plaatselijk 35 graden. Italië: Zonnig, in het zuiden nog wat regen. 25 tot 30 graden. Balkan en Griekenland: Vooral in bergstreken eers'. nog regenbuien. Later overwe gend zonnig. Langs de kust 25 tot 32, naar het noorden en oosten 20 tot 25 graden. Alpen: Overwegend zonnig, 24 tot 29 graden. UlT de gisteren bekend gemaakte beslissing van Van Agt terugtrekking als onderhandelaar; beschikbaar blijven als beoogd premier blijkt eens te meer hoezeer het CDA in de nesten zit. Menige CDA'er zal zich afvragen of de openlij ke botsing in de partijtop niet te voorkomen was geweest. Of het nu echt zo nodig was dat de fractievoorzitter van het CDA (Van Agt) de waarnemend fractievoorzitter van het CDA (Lubbers) openlijk moest bekritiseren. En, wat aanmer kelijk belangrijker is, of het echt nodig was dat Van Agt openlijk kritiek moest uitoefenen op het staatshoofd vanwe ge de beslissing De Gaay Fortman tot informateur te benoe men en vanwege de formulering van diens opdracht. Er is nauwelijks een andere conclusie te trekken dan dat fyet CDA, nota bene momenteel de grootste partij van het land, in overspannen toestand verkeert. Dat is te betreuren, want de formatie van een kabinet het landsbelang wordt er almaar door opgehouden. HoE nu verder? Op de eerste plaats is het te hopen dat de basis van het CDA het hoofd koel houdt, want uitbundige aanhankelijkheidsbetuigingen aan Van Agt zouden de oplos sing van de huidige CDA-crisis en dus tevens de politieke crisis waarin het land verkeert alleen maar moeilijker maken. Niet alleen terughoudendheid ten opzichte van wat ge beurd is, wordt nu vereist, maar ook een stevige steun in de rug van de man die vanaf nu voor het CDA de onderhande lingen moet gaan doen, drs. Lubbers, is op zijn plaats. Want dat Lubbers die taak nu moet gaan verrichten staat buiten kijf. Als informateur was hij het die, samen met De Koning, PvdA en D'66 door hard onderhandelen ertoe heeft gebracht om Van Agt als premier te accepteren. Tot dan lang geen vanzelfsprekendheid. De CDA-fractie moet gebruik maken van het feit dat Van Agt verklaard heeft voor het premierschap beschikbaar te blijven. Waarbij we er dan natuurlijk wel van uitgaan dat Van Agt akkoord gaat met het standpunt, dat de fractie over# het regeerprogramma zal innemen. TOKIO Het Japanse elektronische concern Sony heeft een camera ontwikkeld die gebruik maakt van een elektro magnetisch systeem in plaats van de conventionele film. De Mavica-camera, die ongeveer even groot is als een normale camera, legt beelden vast op een magnetische plaat in plaats van via chemische reacties op een lichtgevoelige film. De plaat wordt achter in de camera geschoven en kan dan vijftig kleurenopnamen maken. De opnamen worden vervolgens via een speciaal ontwikkeld apparaat zichtbaar gemaakt op een televisiescherm. Volgens een woordvoerder van Sony treedt er geen verslechtering op van het beeld of van de kleurenkwaliteit. Volgens Sony-president Morita kan de plaat op elk gewenst mo ment uit de camera worden gehaald zonder de al gemaakte op namen te beschadigen. Ook is het mogelijk opnamen uit te wis sen en de plaat opnieuw te gebruiken. De camera kan via elek tronische signalen beelden overbrengen per telefoon en kan bo vendien functioneren als filmcamera door haar via een hulpstuk te verbinden met ëen draagbare videocassetterecorder. Sony wil de Mavica-camera over anderhalf tot twee jaar op de markt brengen voor een prijs van ongeveer 1800 gulden. De viewer zou 600 gulden, de plaat ruim zeven gulden moeten kosten. De camera met de lichtgevoelige plaat. 1NINGIN EN LUBBERS HEBBEN HET GEDAAN [HAAG Hoewel het bericht ies Van Agt zich had terug gen als voorzitter en onder- tr van de CDA-fractie in le Kamer insloeg als een rezen in politiek Den Haag ldellijk twijfels. Natuurlijk, >k allemaal heel echt. Diep de gezichten bij het CDA en jededeling van mevrouw Van een radioverslaggever dat in „ziek van de zorgen" te j. Maar bloed kruipt waar »t gaan kan, zeker bij argwa- mensen als politici en jour- D. achten gingen automatisch j naar oktober 1977, toen Van let weten dat hij het „politie- is" inging. Dat leek hem voor jen het beste. Bovendien had t gevoel „niet te deugen voor litiek". Maar binnen een et- draaide Van Agt die beslis- lerug, nadat de CDA-fractie creigerd zijn terugtreden te den. Algemeen kwam men tot de conclusie dat de CDA- niet anders had gedaan iet mobiliseren van de achter om zijn eigen positie in Den r te verbeteren. keze keer zou er sprake kunnen fan een zorgvuldig uitgedachte jeuvre, met de bedoeling het jomen van een kabinet CDA- i-D'66. Immer?, het gaat uit- relijk om slechts een halve te- :ht Van Agt blijft beschikbaar inister-president. Daar zit 'm let nou de kneep, zou Farce Ma- zeggen. Want „uiteraard" stelt Agt een aantal voorwaarden. Er pil alsnog „deugdelijke afspra- I komen over het te voeren be- |En die afspraken moeten de e weg" gaan naar economisch 1 en daardoor blijvende werk meid. Niet zo onredelijk, zou jgen, maar er wordt nog iets gevoegd. De adviezen van ex- Jfskundigen als Jelle Zijlstra T rapport van de Commissie- ir „zouden in het landsbe- op het regeerakkoord een lijk stempel behoren te druk- /ertaald komt het eropjieer dat Agt een enorme last legt op de iders van zijn opvolger. Want als er niet in slaagt een akkoord de zin van zijn voorganger te n, dan moet het CDA het voor- naar zonder Dries van Agt zien Iden. Dat laatste staat zo onge- [elijk aan het richten van een op de borst van de christen-. :ratische sous-chefs. Dezen we- mers verduveld goed dat een lig verdwijnen van Van Agt een helse woede zou doen ontstaan bij de achterban. Binnenskamers heeft men het effect daarvan al eens getaxeerd op een verlies van een kleine tien Kamerze tels. Een bewijsje daarvan werd vori ge week woensdag geleverd, toen de Nijmeegse sfinx na zijn Pyrrusover winning in de fractie op het Binnen hof op weg naar de formateurs luid keels werd toegejuicht door de hon derden kennelijk speciaal voor hem gekomen mensen. Oorvijg Misschien had daarom de woordvoer der van de fractie gisteravond tijdens zijn persconferentie nog niets mee te delen over wie de plaatsbekleder zou worden. Is dat dan niet Ruud Lub bers? werd er verbaasd gevraagd. Geen commentaar. Daaruit zou men kunnen afleiden dat Lubbers, die momenteel optreedt als waarnemend voorzitter, nog eens heel goed wil na denken voordat hij het estafettestokje overneemt. Temeer, omdat Van Agt hem in zijn afscheidsbrief een oorvijg geeft. Lubbers, die liet uitlekken dat hij met vijftien anderen eigenlijk ja" had willen zeggen tegen het concept akkoord met PvdA en D'66, krijgt het verwijt dat hij de poten van de stoel van zijn eigen onderhandelaar heeft doorgezaagd. Van Agt stelt dat door het optreden van de plaatsver vangend fractievoorzitter zijn positie in eventuele nieuwe gesprekken met Den Uyl en Terlouw danig is ver zwakt. ..Dat feit heeft politiek grote betekenis". Op zich genomen heeft hij gelijk. PvdA en D'66 hebben niet nagelaten met nadruk te zeggen dat hij in eigen kring inhoudelijk een nederlaag heeft geleden. Als Van Agt nu weer vrolijk aan de formatie zou gaan deelnemen, zouden Den Uyl en Ter- louw kunnen vragen namens wie hij daar standpunten verkondigde. Het eisen van bijvoorbeeld de garantie dat er volgend jaar voor 4,5 miljard gulden wordt bezuinigd op de uitga ven van de overheid, kan inderdaad alleen nog maar gebeuren door ie mand die inhoudelijk wel het ver trouwen van de fractie heeft Op deze manier wordt Lubbers dus, als hij het voorzitterschap overneemt ge dwongen op straffe van het ge heel verdwijnen van de charismati sche leider de PvdA en D'66 te bevechten op volgens hem onnodige fronten. Daarbij dient ook te worden bedacht, dat Van Agt over een paar dagen als premier van het huidige CDA-VVD- kabinet de eerste ondertekenaar zal zijn van een rijksbegroting, waarin- wel degelijk yoor tenminste 4,5 mil jard wordt bezuinigd. Mocht Lubbers als CDA-onderhandelaar want wie zou het anders moeten wor den? de neiging gevoelen toe te geven aan de eis van de socialisten en Democraten dat zulke bezuinigingen niet even tijdens een formatie gere geld kunnen worden, dan weet hij zeker dat op een andere plek de „echte" CDA-leider wel zulke bedra gen zit te schrappen. Wellicht is Lub bers laconiek genoeg om over dat be zwaar heen te stappen en ontstaat er vervolgens een centrum-links kabi net. In dat geval komt de CDA-frac tie in de rare situatie te verkeren dat zij straks bij de algemene beschou wingen wijzigingen moet gaan bren gen in het politieke testament van Van Agt. En reken maar dat VVD-' Jeider Wiegel daarvan zal weten te profiteren. Overspannen Maar misschien is al het bovenstaan de veel te cynisch. Wellicht is Van Agt inderdaad lichtelijk over zijn toe ren geraakt en heeft hij dringend rust nodig. Voor deze theorie pleit het feit dat Van Agt in zijn brief aan de CDA-fractie iets zeer ongewoons doet. Naast het optreden van Lubbers noemt hij ook de benoeming van De Gaay Fortman sr. tot informateur als belangrijk argument voor zijn aftre den als fractieleider. De opdracht van de informateur doet Van Agt sterk denken aan die van Ruppert in 1973. Het werk van Ruppert leidde uitein delijk tot een „inbraak" in het CDA en de totstandkoming van het kabi net-Den Uyl. Ook kent Van Agt groot gewicht toe aan het feit dat De Gaay Fortman zeer onlangs in een tv-uitzending kritiek uitoefende „op de handelwijze van onze fractie en in het bijzonder van haar voorzitter tot dusver". En uitgerekend die man wordt nu tegen het uitdrukkelijke advies in van de CDA-leider!! aangewezen om de kabinetsformatie tot een einde te brengen, blijkt Van Agt te hebben gedacht. Hij zou evengoed recht streeks de naam van koningin Beatrix hebben kunnen noemen. Want zij en niemand anders is dege ne, die De Gaay Fortman heeft be noemd. Evenals Jan Terlouw in een eerder stadium van de formatie, overtreedt Van Agt, nu hij zich voor het blok gezet voelt, het taboe van de onschendbaarheid van de koning(in). In het Nederlandse staatsbestel past geen kritiek op het staatshoofd. Een formatie geschiedt onder verant woordelijkheid van het nieuwe kabi net, in het bijzonder van de premier daarvan. iolg van de voorpagina) Ie formatieopdracht die ;in Beatrix aan de nieu- formateur heeft meege- is bij Van Agt verkeerd in. „Die doet sterk den- an de opdracht die de uppert heeft vervuld in iode die vooraf ging aan tandkoming van het ka len Uyl", aldus Van oen werd er „ingebro- in de CDA-fractie om teun los te krijgen voor ogressief getint kabinet. igt wijst er vervolgens De Gaay Fortman er wijfel over heeft laten samenwerking nu een ilijke coalitie van CDA, en D'66 als enige voor aan onderzoek te willen Ireede deel van zijn mo- af te treden is een ver zwakte onderhandelingspositie ten aanzien van de vorming van dat kabinet. Van Agt roept in herinnering dat 12 CDA-fractieleden hem vorige week niet hebben willen steu nen in zijn afwijzing van het onderhandelingsresultaat voor een centrum-linkse coalitie en dat bovendien 16 leden, onder wie zijn vermoedelijke opvol ger Lubbers, te kennen gaven ook wel groen licht te hebben willen geven voor dat kabinet, ware het niet dat Van Agt met opstapperi had gedreigd. Ook al waren de meningen van tleze 16 volgens Van Agt niet alle gelijkluidend, toch is naar hij zegt door het optreden van de groep-Lubbers thans de in druk ontstaan dat er nog maar 19 fractieleden achter hem zijn blijven staan. „Parlementa riërs uit andere politieke par tijen doen hiermee volop hun voordeel. Mijn positie als on derhandelaar in eventuele nieuwe gesprekken met PvdA en D'66 is daardoor danig ver zwakt", constateert Van Agt. Deze verzwakte positie en de benoeming van De Gaay Fort man tot informateur en diens voornemen eerst te gaan lij men tussen CDA, PvdA en D'66 brachten Van Agt ertoe zich terug te trekken. „Ik kan in deze situatie niet meer zin vol en naar behoren als onder handelaar functioneren", aldus de ex-CDA-leider in zijn brief. Zicht op herstel Van Agt blijft overigens wel bereid het premierschap van een nieuw kabinet op zich te nemen. Echter niet zonder voorwaarden: „Die coalitie moet dan van start gaan op ba- sis van afspraken die een dui delijk zicht bieden op econo misch herstel, herleving van de industrie en daardoor be houd van collectieve voorzie ningen en verruiming van werkgelegenheid. Zulk een startpositie is er nu niet", stelt hij vast. Bovendien moet er een regeerakkoord komen dat voor één uitleg vatbaar is en dus geen bron kan zijn van conflicten bij het maken van beleid, is de voorwaarde van Van Agt voor een nieuw pre mierschap. De kans dat deze wensen van Van Agt worden vervuld wor den in politiek Den Haag niet erg hoog aangeslagen. Als Lubbers voor het CDA verder gaat onderhandelen kan moei lijk van hem verwacht worden dat hij het akkoord dat hij als informateur heeft helpen ma ken op dezelfde wijze gaat be strijden als Van Agt dat de laatste weken deed. Bovendien heeft Lubbers in zijn eindver slag als informateur al gesteld dat verder praten het ont- werp-akkoord niet beter zou maken. Door Van Agts voormalige ge sprekspartners is gisteravond zeer terughoudend gereageerd op diens beslissing. De PvdA gaf slechts een verklaring uit waarin de hoop werd uitge sproken dat de .CDA-fractie van harte zal meewerken aan de kabinetsinformatie, niet te genstaande „de misplaatste kritiek" op de benoeming en de opdracht van De Gaay Fortman. Verder wil de PvdA eerst afwachten welke politie ke lijn de CDA-fractie gaat volgen. D'66-leider Terlouw noemde het besluit van Van Agt „con sequent". Hij wees erop dat Van Agt in de fractie'gemerkt moet hebben dat een meerder heid van het CDA het kabinet met PvdA en D'66 wel wil. De kansen op zo'n kabinet zijn volgens Terlouw nu ook aan zienlijk gestegen. „Van Agt heeft nu ook het premierschap weer ter discussie gesteld. De kans dat er in he* akkoord nog wezenlijke veranderingen worden aangebracht is door zijn besluit sterk verminderd", aldus Terlouw, die impliciet toegaf dat ook de kansen op een premierschap voor Van Agt nu aanzienlijk zijn ge daald. Wiegel VVD-leider Wiegel vindt dat Van Agt volkomen gelijk heeft gehad af te treden als CDA-leider. „Een deel van de CDA-fractie heeft hem in de steek gelaten", aldus Wiegel vanochtend op een persconfe rentie. In de brief van Van Agt ziet Wiegel een laatste strohalm voor de CDA-fractie om haar ex-leider toch nog voor de politiek te behouden. „Dan zijn echter spijkerharde eisen nodig aan het adres van PvdA en D'66. Wil men Van Agt behouden, dan zal het CDA nu moeten kappen met links", vermaande Wiegel. AMSTERDAM De presen tatie van de najaars- en win tercollectie van C&A startte deze keer met een tikkeltje nostalgie die haar weerslag vond in damesblouses met veel ruches en volants (plus minus 60,-) die ietwat plechtig wer den geshowed bij fonteinen of tegen smeedijzeren hekkpn. Dat statige was volkomen in tegenstelling met de strijdlusti ge kuitlange piratenbroek (plus minus 65,-) die gedra gen wordt met blouse en een brede fluwelen bandeau rond de taille en een schuingeplaat- ste alpino met uitdagende lan ge veer op het hoofd. Mannen toonden ook deze piraten- broek, gecombineerd met grof gebreide truien met één breed tedessin op borsthoogte. De laagjes-over-elkaar-mode is erg leuk, maar zo ontzettend koud is het heus niet in ons land. Kennelijk wordt er ech ter van ons verwacht dat wij individueel uit zo'n kleurrijk geheel bepaalde kledingstuk ken kiezen en met onze huidi ge kleding combineren. Of met een gedceeltelijke nieuwe garderobe dragen. De lekkere warme doorgestik te regenmantels van C&A zien er heel anders uit als men ze combineert met zo'n bonte sjaal schuin over de schouder gedrapeerd. Maar dat"geldt ook voor een klassieke rok- blouse of rok-pantalon combi natie. Maar deze is totaal an ders met zo'n bonte sjaal er op. Voor de man is een sportieve leren blouson met raglan mouw een fijne dracht. Even als de zwierige lange suède jas. In de herenmode komt het ge ruite pak heel sterk terug. Op vallend is de combinatie van een sportief geruit colbert met uni pantalon en flannel ge streept overhemd. Er mag ge- lukkkg fantasierijker worden gecombineerd door de heren. Dat is heel plezierig. is zowel imitatiebont als was beer, blauwvos en nerts te zien. Bont kan men ook over vloedig en veelvuldig aantref fen op randen van capuchons. Op deze show waren de hoof den van de diverse manne quins trouwens erg ingepakt. Wie geen capuchon droeg of alpino, had wel een hoed op, een omslagdoek om of een muts op. Soms zelfs een om slagdoek met een muts erbo ven op. En bij sportieve jacks met truien en knickerbockers werden constant haarbanden gedragen. Ook mannen droe gen die haarbanden. En dat stond erg leuk. PHI A BARUCH Tijdens het schrijven realiseerde Van Agt zich kennelijk dat zijn woorden vermoedelijk niet zo leuk zouden overkomen bij De Gaay Fortman. Haastig voegde hij eraan toe dat deze constateringen alleen werden gedaan „omdat zij in politiek opzicht van cruciaal belang zijn". Van Agt wilde „geen syllabe" afdoen aan „de hoog achting" die hij voor mr. W.F. De Gaay Fortman heeft en „aan de vriendschap die ik hem al vele jaren toedraag". Een beleefdheidsfrase aan het adres van de jonge koningin kan er niet af. Zo'n nalatigheid moet voortkomen uit overspannenheid, zou men zeggen. RIK IN 'T HOUT i Countrylook: laagje over laagje.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9