edrijfsvoering Uniser duidelijk crimineeF' e Winnetou- en Old Shatter hand-variant Genscher vergroot spanning in Westduitse coalitie „Zestien" boos op persbericht Van Agt IPLEIDING GEARRESTEERD erkelijke whtbanken wijgen er zaak ene-Carlos 6 Geen N-bom Brits leger Duitsland" NINGIN LIJKT MEER VAN PIM PANDOER TE HOUDEN [FINLAND/BUITENLAND LEIDSECOURAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 „Een uniek en specifiek van wittc-boorden-crimi- zo karakteriseerde gisteren Haisma van de Rijkspoli- et districtskantoor in Breda el en wandel van de toplei- n het afvalverwerkingsbe- iser in Moerdijk. Een aantal oren, om zeven uur 's och- aren vijf Uniser-topmannen bed gelicht, op verdenking plegen van een groot aantal feiten zoals: Waren verko- e wetenschap dat ze schade- (vier maal), kopersbedrog oplichting (vijftig maal), in geschrifte (75 maal), ver ding van oppervlaktewater redingen van de hinderwet al 225 maal). „De bedrijfs- bij Uniser", zo stelde Hals- uigt duidelijk van crimineel Ir is op grote schaal fraude en er zijn daarmee op gro- forse bedragen verdiend". ïan die eind januari van vo rig jaar in het Rotterdamse havenge bied constateerde dat een afvaltank lekte, zal niet hebben vermoed dat zijn ontdekking zou leiden tot een politio neel onderzoek dat in totaal negentien maanden in beslag zou nemen. Alras werd vastgesteld dat de tank niet lekte, maar dat de afvoerkraan was openge draaid, zodat het chemisch afval vrije lijk de Rotterdamse haven kon instro men. De tank bleek gehuurd door Uni ser Holding, de grootste afvalverwer ker in de Benelux. Een en ander was aanleiding voor de politie om samen met deskundigen van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne voor een nader onder zoek bij Uniser. Op 20 mei werd een deel van de boekhouding in beslag ge nomen, hetgeen bij het bedrijf zó'n op schudding veroorzaakte dat men daar nu nóg spreekt van „Dolle Dinsdag". In de boekhouding was in de periode van 1 januari 1979 tot 1 oktober 1980 een hoeveelheid van 73.000 ton che misch afval niet terug te vinden. Ter verduidelijking: dat is een hoeveelheid die een file van Den Haag tot verkeers plein Oudenrijn bumper aan bumper staande tankauto's kan vervoeren. Uit het uitvlooien van de boekhouding bleek het volgende: Zoveel verschillend afval als het be drijf kreeg aangeleverd kón daar niet verwerkt worden; Er werd illegaal geloosd in het Hol lands Diep en de Hollandse IJssel; Er werd illegaal gestort in het buiten land. Bovendien kwam naar voren dat ladin gen chemisch afval werden vermengd met andere stoffen, en zo werden ver kocht. Zo noemde majoor Haisma een lading van 1500 ton koolwaterstoffen, die werd aangeleverd om vernietigd te worden. Prijs van de vernietiging was driehonderd gulden per ton. De heren van Uniser „vingen" vijftienhonderd maal driehonderd gulden en verkoch ten de partij daarna direct aan een Westduitse afnemer. Als stookolie. Prijs zestig gulden per ton. Het eindbedrag verdween direct in de eigen portefeuil les. Uit het justitiëel onderzoek, dat negen tien maanden heeft geduurd, kwam ook naar voren dat scheepsreizen met chemisch afvalwater steevast uitmond den in illegale lozingen. Zo is meerdere malen geconstateerd dat zwaar che misch afval naar Antwerpen ging, waar het als „ballastwater" simpelweg in de dokken langs de Schelde werd geloosd. Voor dit „doortrapt raffinement" (majoor Haisma) waar zelfs ambtenaren en directies van toeleveringsbedrijven intrapten, werden vanochtend gearres teerd: In Streefkerk G. B. (55), voorma lig algemeen directeur en aandeelhou der van Uniser, in Dordrecht M. S. (43), technisch directeur en aandeelhouder Uniser, in Wateringen B. van D. (40), commercieel directeur en aandeelhou der Uniser en in Krimpen a/d IJsel J. L. (35) hoofd orderafwikkeling en J.S. (45) algemeen bedrijfsleider. De Rijkspolitie verwacht dat nog meer dere arrestaties zullen volgen. /UTRECHT De r.k. kerkelijke rechtban- Utrecht en Haarlem bewaren een strikt stilzwij- het proces voor de nietigverklaring van het hu- van prinses Irene en prins Carlos. De officiaal et bisdom Haarlem, dr. M. J. de Groot, verklaart naar aanleiding van de recente publicatie van ma- rer- dr. J. van der Ploeg O.P. in „Katholieke Stemmen", ize in feite de hoogste kerkelijke rechtbank in der Sacra Rota Romana, ervan beschuldigt zich »n de rechtsregels van het kerkelijk procesrecht te Van der Ploeg zou de kerkelijke rechtbank in Rome ken van het bisdom Haarlem hebben opgeëist uit wan- n tegen de behandeling daar. Daartoe is de Romeinse nk volgens de bestaande kerkelijke wetgeving niet be- De Romeinse rechtbank komt pas aan de orde, wan- ;n der betrokken partijen beroep tegen de beslissing beide kerkelijke rechtbanken (Utrecht behandeling in nstantie en Haarlem in tweede instantie) zou aanteke- rWm e vraag of iets dergelijks aan de hand is, wil officiaal ot geen enkele mededeling doen. Dit is onderdeel van :esvoering, waarover de kerkelijke rechters volgens kelijk recht verplicht zijn volkomen stilzwijgen te be teneinde de privacy van de betrokken partijen te iven. :huldiging van magister Van der Ploeg, dat de kerke- chtbanken in Nederland onzorgvuldig en overhaast in k Irene-Carlos zouden hebben gehandeld, wijst de nse officiaal uitdrukkelijk van de hand. De officiaal taartsbisdom Utrecht, dr. Otto ter Reegen, weigert elk ntaar op de beweringen van magister Van der Ploeg, is hij bereid te verklaren, dat hij evenals zijn Haarlem- ^ega het verwijt van onzorgvuldigheid en overhaast volkomen afwijst. Vader vermoordt ex-vrouw en vier kinderen Een inwoner van de Ameri kaanse stad Indianapolis, die door de politie als godsdiens twaanzinnige werd omschre ven, heeft gisteren zijn zijn vier kinderenm, zijn ex-vrouw en haar moeder doodgeschoten. De vriend van zijn ex-vrouw werd ernstig gewond. Op de foto de zus van de man die de schoten afvuurde. Zij stortte in toen zij de lichaampjes van de vier kinderen (in leeftijd varië rend van een tot zes jaar) had gezien. SDP EN FDP BOTSEN OVER VERLAGING UITKERINGEN BONN Een brief van Hans-Dietrich Gen scher, voorzitter van de Westduitse liberale partij en minister van buitenlandse zaken in de regering in Bonn, heeft gezorgd voor een aanzienlijke vergroting van de span ning tussen zijn partij, de FDP, en de de so cialistische coalitiepartner SDP. De brief heeft betrekking op de bezuinigingen die noodzakelijk zijn om de economische pro blemen van de Bondsrepubliek aan te pak ken. Minder dan twee weken voor het kabinet op 2 september vergadert over mogelijkheden om de Westduitse economie aan te zwengelen en het voor 1982 op 27 miljard mark berekende begro tingstekort te verminderen, heeft Genscher een brief naar zijn partijgenoten in regering en par lement gestuurd. Hij pleit voor herziening en dus verlaging van de sociale uitkerin gen, met name van werklozen en zieken, in plaats van de door de sociaal-democraten van Schmidt gewenste belastingverhogingen. Gen scher zegt in ziin brief dat de socialisten nu eens voorgoed elke gedachte aan belastingver hogingen uit hun hoofd moeten zetten. Eind juli waren de coalitiegenoten in Bonn het eens geworden over een bezuinigingsprogram van 14,5 miljard mark, maar niet over de ma nier waarop dit program gerealiseerd moet worden. De brief van Genscher verscheen bin nen 24 uur nadat de secretaris-generaal van de SPD, Peter Glötz, krachtig stelling had geno men tegen elke aantasting van de sociale uitke ringen. In politieke kringen wordt opgemerkt dat de liberalen steeds meer afstand nemen van hun regeringspartners. De liberale opvattingen lijken steeds dichter bij de desbetreffende standpunten van de christen-democratische op positie te liggen. De gedachte aan een verande ring van regeringspartner lijkt de liberalen vooralsnog echter prematuur. Bij de laatste par lementsverkiezingen, in oktober 1980, hebben zij hun hele campagne gebaseerd op het voort zetten van de coalitie met de SPD en de verkie zingen leverden voor hen winst op. Op de eerste dag van de nieuwe informatie was het een komen en gaan van politici bij informateur De Gaay Fortman. Op de foto begroet VVD-leider Hans Wiegel (links) zijn collega Jan Terfouw van D'66. ER WAS MEERDERHEID VOOR AKKOORD zogeheten groep van zestien in de CD A-fractie is boos heid ontstaan over een pers bericht van voorzitter Van Agt. Velen in de groep, on der wie vice-voorzitter Ruud Lubbers, herhalen nog eens dat zij onder de gegeven om standigheden het concept- akkoord met de PvdA en D'66 voldoende achtten en er alleen tegen stemden, omdat Van Agt anders zou opstap pen. Er was dus wel degelijk een meerderheid binnen de fractie voor het ontwerppro- gram, hetgeen van groot be lang kan zijn voor de kans van slagen van informateur De Gaay Fortman. Daags daarna werd in de CDA-fractie besproken of er een toelichting gegeven moest worden op de motieven van de „zestien". Zo was er de sociaal- economisch deskundige Bert de Vries, die er bezwaar tegen maakte dat hij nu te boek kwam te staan als een warm voorstander van het akkoord. Hij vond het echter helemaal niet zo'n goed compromis, maar was alleen vanwege de gehele voorgeschiedenis bereid geweest het te slikken (althans als Van Agt mee zou doen). Een andere spreker, evene neens sociaal-economisch on derlegd, toonde zich tegenstan der van een toelichting. Op die manier zou zijns inziens nooit recht gedaan kunnen worden aan alle nuances binnen de „zestien". Bovendien zou een toelichting alleen nog maar meer aandacht richten op de verdeeldheid binnen de frac tie. Over dit punt werd geen besluit genomen, zodat voor zitter Van Agt de vrijheid meende te hebben met een persbericht te komen. Volgens velen van de „zes tien" geeft dit bericht een on juiste weergave van de situa tie. Er staat dat een „aanmer kelijk aantal" ervan blijk had gegeven „ernstige bezwaren te heben tegen het regeerpro gramma". Zij waren evenwel bereid over deze bezwaren heen te stappen „op voorwaar de dat de beoogde premier uit het CDA. inderdaad als zoda nig zou gaan optreden", aldus Van Agt. De waarheid is ech ter dat nadat er woensdag ge stemd was over het te geven antwoord op de vraag van de formateurs (Kremers „en Van Thijn), Ruud Lubbers een stemverklaring aflegde. Hij zei daarin dat hij had tegenge stemd vanwege het dreige ment van Van Agt, maar dat hij de situatie politiek gezien anders analyseerde dan de voorzitter. Bij deze verklaring sloten zich vijftien leden aan: De Koning, Van Zeil, Oomen, Van Vlijmen, Weijers, van der Toorn, Kraaijeveld-Wouters, De Ruiter, Mommersteeg, P.A.M. Cornelissen, D. Corne- lissen, De Vries, Gerritse, Eversdijk en Janmaat. IRA-sympathisant op stoel Sands in Lagerhuis BELFAST De tussen tijdse verkiezingen in de Noordierse kiesdistricten Fermanagh en South-Tyro ne, noodzakelijk door het overlijden van IR A-hon gerstaker Bobby Sands die de zetel in april veroverde, zijn gewonnen door de IRA-sympathisant Owen Carron. Zijn kandidatuur werd onder steund door de leden van de IRA, die in de Maze-gevange- nis in Belfast in hongerstaking zijn. Carron kreeg ruim 2.200 stemmen meer dan zijn be langrijkste tegenstander, de protestant Kenneth Maginnis. Carron heeft eerder al laten weten dat hij niet van plan is zijn Lagerhuiszetel daadwer kelijk te bezetten. Zijn over winning wordt gezien als een aanwijzing voor het feit, dat de steun van de katholieke Noordieren voor de gevangen IRA-leden en hun verzet te gen het Britse bestuur over de provincie ondanks de dood van inmiddels tien hongersta kers niet is afgenomen. REGERING-THATCHER: LONDEN De Britse regering ontkent ten stelligste dat de Amerikaanse minister van defensie Weinberger tijdens zijn bezoek van gisteren aan de Britse hoofdstad gesproken heeft over de mogelijkheid, het door de VS in produktie genomen neutronenwapen bij de Britse troe pen in West-Duitsland op te slaan. „Washington wil ons de N-bom niet opdringen" aldus een Britse woordvoer der. Berichten dat dit wel het geval was verschenen gis teren onder meer in het gezaghebbende dagblad The Gu ardian. In een vraaggesprek voor de Westduitse televisie heeft Bonds kanselier Schmidt gisteren gezegd dat de stationering van een neutronenwapen op Westduitse bodem alleen mogelijk is als daartoe door de NAVO gemeenschappelijk wordt besloten, nadat gesprekken met de Sovjet-Unie op niets zijn uitgelopen. Een an dere voorwaarde is, dat het neutronenwapen ook in andere Eu ropese landen wordt opgesteld. Schmidt wees er op dat zijn rege ring dit standpunt al in 1978 heeft ingenomen. Verder noemde hij de reacties vanuit zijh partij op het Amerikaanse besluit het N-wapen te produceren „overdreven". In West-Berlijn heeft gisteren een federale administratieve rechtbank besloten dat auto's van soldaten waarop anti-atoom propaganda is aangebracht niet tot de kazernes hoeven worden toegelaten. De maatregel moet een „goed functioneren van de strijdkrachten verzekeren". Het op de auto plakken van een anti-atoomsticker is een politieke daad, welke aan de Westduitse soldaten niet is toegestaan, aldus de Berlijnse rechter. fcAG Bijna drie maanden ge- het perscentrum Nieuwspoort e Hans Wiegel aan dat hij zich dllige ballingschap zou bege- at het vaderland hem riep. Af- donderdag had die roepstem k geklonken, want daar was •-leider weer, pront om zich ikend in het mooie twee-rijen- t hij aantrekt wanneer Hare it hem ontbiedt De demissio- ce-premier stelde de vele jour- die hem altijd goed weten stuntje, niet teleur. nu genoeg tijd verspild. De ko- loest persoonlijk het benoe- i een (in)formateur kost zoveel laar even bij Jan Terlouw chec- )'66 nog altijd weigerde met CDA in zee te gaan, en dan kon zij met ist hart het enig resterende doen: veigeren aan het huidige demis kabinet. „Hèklonk het zaaltje. „Maar meneer Wiegel, •or het laatst vertoond in 1922 en te het al niet eens meer", werd er :d. „Tsja, ik geef toe, het is een remedium (laatste redmiddel), situatie is thans zo ernstig dat we ers kunnen". ^ejrnst ■k is of het |ituntje gaa ïals het m of het hier inderdaad slechts •tuintje gaat, in dezelfde orde van 's het nationaal kabinet, waai Wiegel de afgelopen jaren op geabonneerd leek. Want nadat het verbaasde geroeze moes was weggeëbd bleek het de VVD- leider bloedige ernst te zijn. Volgens hem is het de enige manier om te voorkomen dat 1982 een verloren jaar wordt. Immers, als dit kabinet de macht terugkrijgt, komt de rijksbegroting nog net op tijd klaar en kan er met Prinsjesdag een echt beleid ontvouwd worden. „Maar bent u dan uit op een interimkabi net?" wilde een verslaggever weten. Nee, dat bleek niet de eerste prioriteit Het ka binet kon maar het beste weer voor vier jaar bijtekenen. Nee, het is dan geen an der kabinet; het is nog gewoon het kabi net-Van Agt-Wiegel, met hooguit hier en daar een andere minister, aldus de VVD- voorman. Beelaerts van Blokland (Volks huisvesting) gaat sowieso weg om bur gemeester te worden van Apeldoorn en misschien volgt ook Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken). Deze laatste schijnt belangstelling te hebben voor de post van ambassadeur bij de Europese Gemeen schappen in Brussel. Vertrouwen „Ja maarhoe weet het kabinet nu of het het vertrouwen geniet van het parle ment?" wilde iemand weten. „Dat blijkt wel in de Kamer. Mijn persoonlijke in schatting is dat het kabinet de stemming over een motie van wantrouwen zou overleven". „En het feit dat het kabinet bij deze verkiezingen zijn meerderheid verloren heeft, is voor u een detail?", sprak iemand anders op hoge toon. „Mijn beste man, dat moet nu juist blijken bij een stemming. En ik herhaal: mijn taxatie is dat het kabinet die overleeft". Wiegel wees er fijntjes op dat de rege ringspartijen bij deze verkiezingen nau welijks verloren hebben (drie zetels). De PvdA daarentegen, zo voegde hij eraan toe, kreeg een forse klap (negen zetels). D'66 was weliswaar de enige grote win naar, maar die had zichzelf al buiten spel gezet door samenwerking met VVD en CDA uit te sluiten. Volgens Wiegel bleef er dus eigenlijk niets anders over dan het uitvoeren van zijn plan. En de zogeheten loyalisten in het CDA? Wilde hij dan weer, net als de afgelopen vier jaar, onder dit zwaard van Damocles gaan leven? Nou nee. „Ik zou daar van tevoren wel even met de minister-president over spreken". Grasmat Die laatste uitspraak bracht iemand ertoe te informeren of Wiegel zijn idee al met één of meer christen-democraten had be sproken. De VVD-leider wilde dat niet ontkennen. Met wie dan. „Ach, ik heb het een maand geleden in kleine kring eens op de grasmat gelegd". „Dat was zeker het gras achter het Catshuis?" werd er geroe pen. Wiegel glimlachte geheimzinnig, maar met van pret glimmende oogjes. Vervolgens bevestigde hij dat de liberale bewindslieden zijn gedachte met enthousi asme hadden ontvangen. En de CDA-be- windslieden? Weer die geheimzinnige glimlach, maar nu geen toelichting. Wie de hartelijke relatie kent tussen de heren Wiegel en Van Agtde nieuwe darmklachten van de laatste, waardoor informateur De Gaay gistermiddag zijn consultaties moest omgooien, ontstonden na een gezamenlijk etentje in een bekend Haags restaurant vraagt zich na zulke uitspraken niet meer af of de premier zich een maand geleden ook op het gras be vond. Hij weet het zeker. Daarbij zal hem in herinnering komen het verhaal uit VVD-kring dat Van Agt en Wiegel elkaar als waren zij Winnetou en Old Shatter- hand bloedbroederschap beloofd hebben. Dure ccd Beiden zouden een dure eed gezworen hebben niet meer zonder elkaar te gaan regeren. Dat belofte schuld maakt heeft Dries van Agt inmiddels op overtuigende wijze bewezen. Toen een ruime meerder heid in zijn fractie een voldoende basis aanwezig achtte om met PvdA en D'66 een kabinet te vormen, zette de CDA-lei- der zijn politieke leven op het spel om dat te voorkomen. Wat hij daarbij in het ach terhoofd had, was op dat moment nog niet bekend. Nu vergt dat weinig verbeel dingskracht meer. Want eenmaal gewend aan .het idee van een Winnetou- en Old Shatterhand-variant, vallen er steeds meer stukjes van de puzzel op hun plaats. Dan is immers ook te verklaren waarom de CDA-fractie zich heeft uitgesproken voor een informateur met de breedst mo gelijke opdracht. „Hij moet alles kunnen onderzoeken, hoe onwaarschijnlijk ook", vertelde een christen-democraat donder dag na afloop van de fractievergadering. De formule „nagaan hoe zo spoedig moge lijk een kabinet kan worden gevormd", die Van Agt tot veler verrassing adviseer de aan de koningin, gebruikt men door gaans als gedacht wordt een laatste red middel (ultimum remedium), een minder heidskabinet. Een combinatie van CDA en VVD levert de grootste minderheid op in het parlement (74). Pim Pandoer Jammer alleen voor Dries en Hans dat koningin Beatrix de boeken van Karl May kennelijk niet zo waardeert, met wellicht een uitzondering voor „Winne- tou's dood". Haar belangstelling lijkt meer uit te gaan naar helden als Pim Pandoer. De benoeming van De Gaay Fortman sr. tot informateur, met onder meer als op dracht te onderzoeken of een kabinet met gedoogsteun van een aantal christen-de mocraten mogelijk is, kan namelijk wei nig anders betekenen dan dat zij het tijd vindt voor het optreden van een eerlijke meester-inbreker. Op die manier zou wel licht zoveel steun uit de CDA-kluis kun nen worden weggehaald, dat toch een centrum-linkse regeringsploeg kan aan treden. De vorstin, die al eerder (door het aan vaarden van het merkwaardige eindver slag van de vorige informateurs) heeft ge toond de aanwezigheid van de PvdA in het kabinet noodzakelijk te achten, is klaarblijkelijk vastbesloten daarvoor het uiterste te doen. Anders is het niet te ver klaren dat zij met een bruskeren van het CDA-advies, dat gepleit had voor ie mand „die zich niet heeft doen kennen als voorstander van een bepaalde coalitie" de oude Gajus liet ontbieden. Hij was het immers die eerder deze week de CDA- fractie waarschuwde dat zij „balanceerde op de rand van wat naar^ politieke zeden in een kabinetsformatie nog mogelijk is". Als Dc Gaay Fortman zelf in deze frac tie had gezeten, zou hij zich hebben aangesloten bij degenen, die het con cept-regeerakkoord belangrijker von den dan het verdwijnen van Dries van Agt. En het door hem voor te bereiden kabinet behoeft niet per se onder voor zitterschap te staan van de CDA-lcider, liet hij gisteren doorschemeren. Ook is het nuttig tc weten dat Dc Gaay Fort man, die in 1073 Burger hielp bij zijn inbraak in IvVP en ARP (kabinet-Den Uyl), in een brief aan voorzitter Buk man-gedreigd heeft met liet opzeggen van zijn lidmaatschap, als het CDA zou besluiten PvdA en D'Gü dc rug toe te keren. Het zal dc beide bloedbroe ders bang tc moede zijn geweest, toen zij donderdagnacht plotseling dc schim op het behang zagen van deze heden daagse „Schrik van de Imbbsch". RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7