Tomatenprijs duikt omlaag N EN OM DE KAS «tanse kwekers in de Noblemen Onderhoud keukengeysers is noodzaak binnen de perken ZADEN Strippen en knippen met PTS-3 Economix: nieuwe luchtreiniger zonder ventileren Gluton: 5 x nieuw en uitwasbaar t e a form: windschermpje tegen tocht d! ilsonderneming T.A.T. in Oudewater brengt al enige tijd sue ucces een nieuw windschermpje voor de zijruiten van de jp de markt. Het model is driehoekig, zonder bolling, en aan de binnenzijde van de ruit op simpele wijze bevestigd' x gereedschap tussen raamstijl en -geleider. Vier penne- ouden het stevig^op de plaats. uiteraard veel windschermen voor de voorportieren in de il, maar de „Delta Form" is praktisch van vorm, niet lelijk I Sierend en daardoor onopvallend en bovendien gunstig in 3/49,- per paar. Nagenoeg alle types auto's kunnen ermee 1 uitgerust. De voordelen zijn: geen tocht (wel frisse geen mist- of rijaansfag, geen belemmering van het uit- in door de „binnen-montage" heeft het niets te maken chtweerstand. Aangaande dit laatste spreekt het vanzelf 5 schermen beveiligd zijn tegen diefstal en vandalisme. iForm" is verkrijgbaar bij de autobedrijven en autoshops. 31 enemende mate maken de Franse kwekers zich zorgen f4 de sterk stijgende invoer van potplanten. In verband hier- 41 is dan ook een diepgaande studie gemaakt van invoer- reh. In een jaar tijd werden 40 miljoen potplanten met otale waarde van ruim 100 miljoen gulden geïmporteerd. dan de helft bestond uit bloeiende planten en een kwart *an uit jonge planten of stek. Onlangs hebben de Franse ;ers in een vergadering geëist 1e: geen uitbreiding meer de EEG-invoer, 2e: minimumprijzen, 3e: verplicht vermel- van land van invoer, 4e: gezondheidscontrole bij import, in 1979 in Frankrijk een telling gehouden met betrekking e bloemen- en plantenteelt. Hierbij bleek dat er in totaal D kwekers waren die samen op rond de 600 ha bloemen uitfl anten teelden. Sinds 1971 is het aantal bedrijven met 1,2 int teruggelopen, doch het totale areaal bleef ongeveer n h i hjet bleek voorts dat 20 procent van het aantal bedrij- n Hinder dan 20 are in cultuur heeft. Door 7 procent wordt de n met een ander de oppervlakte beteeld. Ruim 8500 e 2 ers telen ook in kassen; gemiddeld op 0,2 ha. In Proven- ha pes-Cote is 48 procent van de kassen, kr koudere regio's neemt de kassenteelt toe. Hoewel nog >mt ocent van de totale oppervlakte in laatstgenoemd gebied kol Dopt de teelt er terug, maar in het westen neemt die toe, ber ien een gevolg schijnt te zijn van overschakeling door de ver ers van groente op bloemen en planten een verschijnsel mo zoals bekend - zich óók in ons land voordoetl api t rapport met klachten en wensen bepleiten de Franse p j ers ook het nemen van maatregelen door de regering. In- ivei n heeft de regering 47 miljoen gulden beschikbaar ge- D voor de modernisering van kassen. Kwekers kunnen 20 -or; int van de kosten terugkrijgen plus 5 procent als ze bij bla iwekersgroepering zijn aangesloten, plus nogeens 5 pro- e d als kassen moeten worden verplaatst of voor niet-tradi- T. e verwarmingsbronnen. De totale kosten moeten méér epl 1700 gulden bedragen en in meer dan acht jaar worden nefl chreven. De kwekers moeten meer dan 1.000 m2 onder ardof plastic betelen, voldoende vakbekwaam zijn, lid zijn krlj ien groepering en aan hun verplichtingen tegenover het wir e produktschap hebben voldaan. Eui ins een Frans statistisch bureau werden in 1977 in Frank- I. (85 miljoen potplanten geproduceerd. De export kan ruw de >p 11 miljoen stuks worden geschat. Er resteren dan nog )0 nlljoen planten en aan de hand van berekeningen komt e I op een verbruik van 4 planten per hoofd van de bevol- ide Ten opzichte van de verschillende verkooppunten zijn de larlngen zoals overal. De bloemenwinkel betekent „stan- br conventie en goede keus. zi larktverkoper blijkt ideaal te zijn voor impuls aankopen ai «ft interessanter prijzen. De keus is goed voor in huis en >it kleine cadeaus. Supermarkten en warenhuizen worden zeihillend beoordeeld. Prijs en koopgemak worden vaak ge sel id, over keus, kwaliteit en versheid juichte men niet. De e" en verwachten van de verkopers een beter ontvangst, in groter presentatie, vooral buiten, voorlichting en grote n Men ziet het dat de Fransen ook niet zo gemakkelijk zijn lizi anten. gel Jlijkt dat 95 van de azalea uit België wordt ingevoerd, I H tamelijk in het stadium vlak voor de bloei. Uit Duitsland <ei 60 procent van de erica. De kalanchöe wordt praktisch rg taal als klare plant ingevoerd. De chrysant en de cyclaam* t»n grotendeels als stek of jonge planten Frankrijk binnen, rote .branden in 1970 is de produktie van mimosa in Zuid- trijk pas kortgeleden weer wat op gang gekomen. De Eu- 'imosa, een kwekers-organisatie, heeft 75 procent van mosa-export naar Engeland waar de vraag van dit pro- het grootst is, in handen. Er bestaan plannen om dit jaar dozen bloeiende en 20.000 dozen groene mimosa naar nd te sturen. Bij de groene mimosa wordt een voe- iddel geleverd, waardoor ze acht dagen blijven bloeien. D EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1981 PAGINA 21' Regelmatig en vakkundig onder houd van keukengeysers is van groot belang om te voorkomen dat er teveel koolmonoxide wordt gevormd. Dat blijkt uit metingen door de vakgroepen gezondheids leer en luchtverontreiniging van de Landbouwhogeschool, in 300 wo ningen in Arnhem en Enschede. Bijna één op de drie keukengey sers (31 procent) die in Arnhem onderzocht werden, produceerde meer koolmonoxide dan de gas bedrijven wenselijk achten. In En schede betrof het slechts 16 pro cent van de gevallen. Het kleiner aantal overschrijdingen in Ensche de wordt toegeschreven aan inten siever onderhoud in deze gemeen te. Koolmonoxide komt in keukengey sers vrij door onvolledige verbran ding van het aardgas. Mogelijke oorzaken daarvan zijn: verkeerde afstelling van de geyser, inwendige vervuiling van het toestel of slech te ventilatie van de keuken. Een te hoog gehalte koolmonoxide kan leiden tot hoofdpijn, duizeligheid, en in ernstige gevallen tot flauw vallen, bewusteloosheid en zelfs de dood. Om een veilig gébruik te garande ren wordt een gehalte van 600 ppm (600 delen koolmonoxide op een miljoen delen lucht) in de af- gassen van de geyser als keu ringsnorm aangehouden. Aange zien een deel van de geisers geen afvoer heeft, stellen de gasbedrij ven dat een geyser uit veiligheid soverwegingen schoongemaakt dient te worden zodra de concen tratie koolmonoxide in de afgas- sen boven de 300 ppm komt. Wie er even over nadenkt komt tot de conclusie, dat zaden ei genlijk wonderlijke dingen zijn. Soms héél klein, soms aanmerke lijk groter, maar allemaal hebben ze één ding gemeen: het zijn eigenlijk kleine pakketjes voedsel, waarbinnen een embryo slui mert. Soms heel lang kan sluimeren, om als het ware te ontwa ken zodra de vochtigheidsgraad een bepaalde waarde bereikt. Hoe lang zo'n zaadje de kiemkracht blijft behouden, dat zullen onze nakomelingen beter weten, dan wij. In Amerika heeft name lijk professor Wendt reeds een aantal jaren een heleboel zaden verzameld en die luchtledig en volkomen droog opgeborgen. Om de tien jaren, later om de twintig jaren worden enkele zaadjes tevoorschijn gehaald en laat men ze ontkiemen. De laatste zo omstreeks het jaar 2300. Pas dan zal men weten, hoe lang ver schillende zaden hun kiemkracht blijven houden. Van een aantal zaden weten we dat trouwens al, al worden er over dit onderwerp ook wel fabeltjes verteld. Bijvoorbeeld over dat „Pharao-graan". In Egypte heeft men in oude koningsgraven onder meer volkomen gave graankorrels aangetroffen. In tegen stelling tot hetgeen daarover is geschreven, bleken deze graan korrels niet kiemkrachtig meer te zijn. Deze zaden (van ettelijke eeuwen oud!) waren dus absoluut „dood'". We wisten trouwens al, dat een graankorrel hooguit zo'n dertig jaar kiemkrachtig blijft, maar dat is dan ook wel zowat de limiet. Zo'n zaadje kan ons trouwens meer wonderen openbaren, dan alleen het feit, dat uit een schijnbaar dood ding een levende plant ontstaat. Sommige zaden zijn namelijk oersterk en verdra gen allerlei „mishandelingen", ledereen weet bijvoorbeeld wel, dat verscheidene zaden de sappen uit het darmkanaal van vo gels zonder meer weerstaan; op die manier zorgen vogels voor de verspreiding van allerlei gewassen. Wat niet iedereen weet: zaden, die een kippenmaag passeren, hebben het in dit opzicht heel wat moeilijker: maar dat komt door allerlei steentjes en gruis in het spijsverteringskanaal van een kip, die de zaden be schadigen. In de woestijn heeft men planten getroffen, waarvan de zaden kennelijk bestand waren tegen hoge temperaturen. Bij proeven met deze zaden heeft men ze blootgesteld aan temperaturen van 100 graden Celsius en dat liefst drie uren aaneen. Daarna bleek dat bijna 100 procent van de „geroosterde" zaden nog kiemkr achtig waren. Natuurlijk lukt dat niet met èlle zaden, maar ijie- loenpitten bijvoorbeeld blijken bestand tegen bar hoge tempera turen! Er gebeurt eigenlijk niets met zo'n zaadje, zolang het maar goed droog blijft. In droge toestand is het jarenlang een „dood ding". Maar de ouderen onder ons, die op school nog ©en sponzen- doosje gehad hebben, weten nog wel, dat ze daarin vaak een erwt of een boon bewaarden; om na te gaan hoe die ging kiemen bij dat vochtige sponsje. Als het vochtgehalte van een zaadje 10 tot 12 procent gaat be dragen, komt de kiem plotseling tot leven en dan gaat ze voedsel gebruiken. Sommige zaden kunnen heel lang sluimeren. In Japan heeft men zaden van een lotussoort tot ontkieming weten te brengen, die archeologen gevonden hadden in een 2000 jaar oude kano. De sterk zuur reagerende veengrond, waarin de za den gelegen hadden, heeft blijkbaar een conserverende werking gehad. Tot nu toe is dat echter een „wereldrecord". na het trimmen il - o - meter" controleert polsslag meter" is de naam jen computerachtig ap- je dat aan de pols be- d de polsslag afleest, kt handig voor sportlie- jdens de training, maar jor hen die herstellende in hart- en vaatziekten, tan worden afgelezen of rake van overbelasting het hart) is. Het appa- is niet groter en zwaar der dan een pocket calculator, zodat het gemakkelijk kan worden meegenomen. Met een druk op de knop geeft het de polsfrequentie per minuut digitaal aan. De Pul-o-meter is verpakt in stevig kunststof, zodat ook bij- ruw gebruik het binnenwerk niet kan beschadigen. Het ap paraatje wordt door Bayer op de markt gebracht. Freshen Aire met negatieve ionen „Freshen Aire" is de naam voor een type luchtverfrisser, welke als bijzon derheid heeft dat een overvloed in de lucht aanwezige positieve ionen langs electronische weg worden omge zet in negatieve. Door een bijna alom gebrek aan negatieve ionen in de „leeflucht" - in huis, kantoor e.d. - ademen we dage lijks ook flinke por-^ ties stof in. De be doelde verfrlsser lost dit ook alle maal op, zodat we bijkans gezonde berglucht inade men. „Amcorex" in Die- men is de impor teur. De „Freshen Aire" is er in ver schillende uitvoe ringen met onder scheiden capacitei ten. Een apparaat voor het vertrek van vijftig kubieke meter kost 245,- inclusief BTW. De electronische ver- frisser is er ook voor de auto (plug voor de sigaretten aansteker) en voor 235,- heeft men dan ook berglucht De PTS-3 is een nieuwe striptang van Interkontakt, die zonder dat de diameter wordt ingesteld zijn werk doet. Draad, snoer en kabel van 0,14 mm2 tot 6 mm2 kan van Isolatie worden ont daan. De tang stelt zich automatisch in op de doorsnede van de aders en of kabel. Het is nu ook mogelijk van meer-aderig ka bel de buitenmantel te verwijderen zonder de hieronder liggen de aders te beschadigen en vervolgens deze aders afzonderlijk of tegelijk van hun Isolatie te ontdoen. Ook het strippen van coaxiale en andere afgeschermde kabels is zeer eenvoudig uit te voeren. Prijs ongeveer 60 gulden. De strip- en kniptang Handelsmaatschappij „Exa- cum" in Nijkerk introduceert op de Nederlandse markt het volkomen nieuwe appa raat „Economix", een warm- tecirculator tevens luchtreini ger die ventileren in woonka mers, kantoren e.d. overbo dig maakt. Het toestel is zeer door dacht, want warmte - die meestal onder het plafond blijft hangen - wordt aange zogen, gereinigd en weer over de vloer verspreid. Het apparaat, 220 cm hoog, 32 cm breed en 9,5 cm diep is een flinke energiebespaarder al zal de aanschaf in strikt particuliere zin wat financiële hoofdbrekens kosten: 750 gulden inclusief BTW. Volgens de importeur werkt de „Economix" zeer effec tief. Doordat de lucht in ver trekken gezuiverd wordt, verdwijnen ook penetrante en of andere luchtjes. Men hoeft dus niet te ventileren; de warmte hoeft niet naar buiten worden afgevoerd. Het neutraliseren van de geurtjes gebeurt door een koolstoffilter en de schone, warme (teruggewonnen) lucht wordt over de vloer ge lijkmatig verspreid. De reini gende werking is ook een uitkomst voor mensen met aandoeningen aan de lucht wegen en voor hooikoortspa- tienten. De bekende witte plak-pasta Gluton heeft niet alleen een nieuw jasje ge kregen, maar bovendien zijn er vijf andere noviteiten: plak-tube, -poe der, -col, -stift en -gum. De vernieu wing van de produkten heeft tot ge volg gehad dat naast natte ook op gedroogde vlekken gemakkelijk kunnen worden weggewerkt. Gluton Plak-poeder is bijzonder voordelig, omdat het aangemaakt moet wor den. Daarna is het nog wel een paar dagen te gebruiken, terwijl het poe der onbeperkt lang bewaard kan worden. Plak-col is een volkomen kleurloze, vloeibare lijm met doseersponsje en kan worden bijgevuld. JAN VAN KERKVOORDE De nieuwe glutonlijmen aanbod van komkommers lijkt wat af te nemen. Als de vraag zich weet te handhaven dan ziet het ernaar uit dat de prijs niet veel zal veranderen. Overige gewassen Het wordt haast eentonig maar van het sla-front valt er weinig nieuws te vermelden. De situatie duurde er onver anderd voort, een groot aan bod en zeer matige prijzen. In de afgelopen week lag de ge middelde prijs op 19 cent per krop. Het ziet er naar uit dat de groei in de aanvoer nog niet tot stilstand zal komen. Verwachtingen in de geest van hogere prijzen zijn voor lopig ongegrond. Er is een ruim aanbod van prei, de ge middelde prijs schommelde rond de 57 cent per kilo. Door grotere aanvoeren neemt de prijsdruk nog wat toe. Spitskool werd nog steeds in ruime mate aange voerd, de prijs veranderde niet en bleef bij 22 cent per kilo steken. Het aanbod wordt kleiner en er wordt op een prijsherstel gerekend. De aanvoer van koolrabi nam wat af en de gemiddelde prijs liep op naar 47 cent per stuk. Deze ontwikkeling lijkt door te zetten. De piek in de aan voer van snijbonen is weer achter de rug, de prijs be weegt zich alweer in een stij gende lijn. Er werd 2.15 kilo betaald, de prijs zal ver der oplopen. Dezelfde ver wachtingen gaan ook op voor sperziebonen, een kleiner aanbod en prijzen die boven de 1.08 per kilo zullen lig gen. Het bloemkool aanbod neemt de komende weken verder af. De prijzen lopen geleidelijk op, deze ontwikke ling zette de afgelopen week door. Voor de „zessen" werd er 1.80 per stuk betaald. Hogere prijzen liggen in de lijn der verwachtingen. In de loop van de vorige week was er bij andijvie sprake van een lichte opleving, de gemiddel de prijs klom naar 31 cent. Het aanbod zal groot blijven en de prijsdruk is beslist nog geen verleden tijd. De totaal overvoerde markt van cour gettes komt geleidelijk in een wat normaler aanvoerpa- troon. Het kleinere aanbod deed de prijs oplopen naar 42 cent per stuk. Naast de import van meloenen is er volop keuze uit Hollandse meloenen zoals de ogenmeloen, de suikerme loen en de netmeloen. Voor de suikermeloenen werd er gemiddeld 4.65 per stuk betaald, voor de ogen 2.35 en voor de netmeloenen 2.85. lonenleverancier In vergelijking met vorig sei zoen worden er aanmerkelijk meer tomaten aangevoerd. Vooral de aanvoer van vlees tomaten liegt er niet om. In de afgelopen weken schom melde de aanvoer van vlees tomaten rond de 1.1 miljoen kilo, terwijl de aanvoer vorig seizoen schommelde tussen de zes- en zevenhonderd ton. Daarnaast nam de totale con currentie op de Westduit6e markt toe. In vergelijking met vorig seizoen verdubbelde deze. Vooral België weet in drukwekkende hoeveelheden op de Westduitse markt af te zetten. In de tweede week van augustus was dit ruim 1400 ton tegen vorig seizoen schraal 300 ton. Dit opmerke lijke verschil van de Belgische export duurt al enkele weken. Deze beide faktorën, een groot binnenlands aanbod en een grotere concurrentie, hadden in de afgelopen week fatale gevolgen voor de prijs vorming. In de loop van de week bereikte de prijs voor de A-l-export-tomaten een dieptepunt. Er werd slechts 71 cent per kilo betaald. Deze prijs staat in schril contrast met de prijs van vorig jaar, er werd toen 1.91 per kilo be taald. Dit grote prijsverschil tikt hard aan, want het komt neer op maar liefst 7.20 per kistje. Bij de vleestoma ten was de ontwikkeling al even miserabel, de sortering BBB zakte verder weg naar 1.30 per kilo (vorig seizoen 2.76). De export naar Frankrijk liep verder terug, de export naer Engeland bleef overeind. De concurrentie van België en Italië lijkt aan te houden, alleen een kleiner Hollands aanbod lijkt enige verlichting te kunnen bren gen. Het ziet er echter niet naar uit dat er voor de ko mende week op wonderen gerekend kan worden in de prijsontwikkeling. Een be scheiden herstel lijkt moge lijk. Boompje verwisse len Bij de prijsontwikkelingen op de paprika-markt lijkt het er veel op dat de groene en rode sorteringen boompje verwisselen. Voor de groene sorteringen liep de gemiddel de prijs met f 1.25 per kilo op en kwam uit op 2.77. Bij de rode sorteringen speelde zich precies het tegenoverge stelde af. De gemiddelde prijs daalde met 1.30 per kilo en kwam op 2.72 uit. In verge lijking met vorig seizoen valt deze prijs zwaar tegen, want toen lag de gemiddelde prijs op 5.65 per kilo. De aan- Een geheel nieuwe, bij wijze van proef geteelde, soort kru- landijvie wordt sinds kort bij de veiling Westland Noord in Poeldijk aangevoerd. Van deze krulandijvie heeft men geen afval en ze is zowel rauw als gekookt zeer smakelijk. Omdat deze groente nog niet bekend is, is er bij de veiling weinig vraag naar en is zij dus helaas bij de groentehandel meestal niet in voorraad. Jammer dat daarom de consument dit pro- dukt niet op tafel kan brengen en kan gaan waarderen. mermarkt duidelijk sprake van een grote concurrentie, daarnaast was er sprake van een matige vraag. De prij sontwikkeling was daarom al een paar weken niet zo dave rend. In de periode van 10 t/m 15 augustus viel de ex port van Frankrijk naar West- Duitsland stil, hierdoor ont stond er weer wat meer ruim te op de komkommermarkt. De export naar Engeland zat In de lift. Zo werd de prijs druk wat minder en er was sprake van een langzaam herstel. De gemiddelde prijs voor de meest gangbare sor teringen van 41 t/m 76 lag op 42 cent per stuk. Het totaal voer was toen wel zo'n 90 ton kleiner. Door het hoge prijs peil van de voorgaande we ken verliep de export naar West-Duitsland moeilijk. Er werd minder geëxporteerd als vorig seizoen, vooral in de eerste week van augustus bleef de export aanmerkelijk achter. Door een wat kleiner aanbod van groen lijkt de prijsvorming vrij vast te blij ven. Bij aanhoudend ruime aanvoeren van rood zal de prijsdruk eveneens blijven bestaan. Langzaam herstel In de afgelopen weken was er op de Westduitse komkom- De „Economix", een langwerpige luchtreiniger die qua ontwerp geen spelbreker hoeft te zijn in het interieur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21