Gemengde reacties |op benoeming De Gaay Fortman V oedselpri jzen Polen opnieuw fors omhoog A VAN AGT MELDT ZICH ZIEK >ER wil burgers tegen verzekeraars beschermen Selectie opkomst bij politie wordt scherper INAj Zeidóe (Sowiamt Zaterdag 22 augustus 1981,71e jaargang no. 22046 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND m Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lossenummers/ 0,70. Vanavond speelfilm „Gouden riolen" over de „kraak van de eeuw", gepleegd in 1976 te Nice. Morgenavond thema avond over gezag, met mr. Geertsema als hoofdgast (Ned. I 20.05 uur) en Amerikaanse speelfilm „Dr. Strangelove" over gestoorde atoomfycicus (Ned. II 21.45 uur). Veel bewolking en vrijwel overal droog. In de middag ook af en toe zon. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Morgen zon op: 6.37. Onder. 20.48. Schev. hoogw.: 9.18 en 21.47. Laagw.: 4.57 en 17.28. edikant weigert zwarten igang tot rouwdienst RIENTAL Een predikant van Nederduits-Hervormde Kerk in iental in Namibië heeft zwarte knemers de toegang geweigerd tot jegrafenisdienst van hun vroegere 'cgever. De zwarte begrafenisgan- hadden zich achter de blanke gas- bpgesteld om na hen de kerk bin- Ite gaan. Nadat de blanken waren zitten, wilden zij hun plaatsen in- Jen maar dat werd door de domi- verhinderd. Hij gaf hen te ver in buiten, niet voor de deur maar yiet kerkhof, te wachten. „Het had jslechte indruk gemaakt, wanneer pensen voor de kerk hadden staan aldus de dominee, die altijd I verklaard zich buiten de politiek Duur ritje LONDEN De Londense politie is op zoek naar een taxichauffeur, die eerder deze week met zijn wagen wegreed toen hij een cliënt bij een winkel had afgezet. De cliënt, een Nigeriaanse zakenman, wilde een be stelling ophalen en had zijn tas met daarin een be drag van bijna 4,2 miljoen gulden op de achterbank van de taxi laten staan. De taxichauffeur had de za kenman eerder op de dag afgezet bij een bank. waar hij het geld afhaalde. De chauffeur werkt voor zichzelf. De taxi is zijn ei gendom. Beiden zijn spoorloos. Gokautomaten kiezen het luchtruim SINGAPORE Gokautomaten in Las Vegas-stijl kiezen de komende week voor de eerste maal het luchtruim. Passagiers van Singapore Airlines op vluchten van Singapore naar San Francisco vliegen voortaan in het ge zelschap van een zevental „eenarmige bandieten". Volgens een woordvoerder van de maatschappij is de installatie van de gokautomaten een eerste stap op de weg, die het vliegende gokken even gewoon moet maken als het kij ken naar een film tijdens de vlucht. De zeven lichtgwicht automaten zijn verboden voor mensen onder de 18 jaar en speciaal personeel zal er toe zicht op houden. Als de proef van twee maanden slaagt, worden in meerdere toestellen gokapparaten geïnstalleerd. Via Rudi Krol NA DOODSCHIETEN META HOFMAN NAPELS De suppor ters van FC Napels zijn zo gelukkig met de aan wezigheid van Ruud Krol bij hun club en zo tevreden over zijn spel, dat zij een straat in de stad Napels de naam van hun idool hebben gege ven. Gisteren werd een naar een vooraanstaand Italiaans econoom ge noemde straat omgedoopt in de Via Rudi Krol. Het valt echter te betwijfelen of de Via Rudi Krol een lang leven beschoren is. Het stadsbestuur heeft geen toestemming voor de naamsverandering ge geven. Agent buiten functie gesteld AMSTERDAM De 25-jarige Amsterdamse poli- tie-agent, die vorige week woensdag de 32-jarige Meta Hofman doodschoot, is door hoofdcommis saris van politie Valken gisteren buiten functie gesteld. Tegen de betrokken agent, die zich na het gebeurde heeft ziek gemeld, was al een gerechtelijk vooronder zoek ingesteld op verzoek van de officier van justitie, mr. H. J. H. Pieters. Meta Hofman werd door de agent doodgeschoten in haar woning aan het Java- plantsoen, „omdat zij de agent met een aardappelmes je bedreigde". De moeder van het slachtoffer, me vrouw Hofman, begon donderdag een actie tegen het „zinloze geweld dat de politie heeft gebruikt". Na de beslissing van Valken stopte mevrouw Hofman met haar demonstratie. Mill «■■■■I—W I voel ens heeft politiek Den Haag gereageerd op de informatieop dracht aan prof. De Gaay Fort man sr. CDA-leider Van Agt I neldde zich na het bekend wor- itn van de benoeming ziek en hn zodoende niet bij de informa teur verschijnen. Hij zal nu maandagmiddag zijn opwachting maken. Met uitzondering van Van Agt is het CDA verder niet ontevreden, al waren bij trouwe supporters van de CDA-leider wel wat gefronste wenkbrauwen te zien. Bij de VVD is men nogal verbaasd over de be noeming („een donderslag bij helde re hemel"), al wilde aanvoerder Wiegel geen. officieel commentaar geven. D'66 is ronduit tevreden. „We had den het niet kunnen hopen", zei de woordvoerder van Terlouw. Vol gens D'66 zal de informateur Van Agt zover moeten krijgen dat hij alsnog vertrouwen krijgt in een ka binet met PvdA en D'66 of dat hij het veld ruimt voor een andere pre- Zeer gemengde gevoelens leven bij de PvdA. Officieel verklaarde Den Uyl grote bewondering en respect te hebben voor De Gaay Fortman. Hij noemde hem „een man van for maat". De opdracht van de informa teur vertaalt Den Uyl zo, dat er hoe dan ook een kabinet van CDA, PvdA en D'66 uit moet komen, par lementair dan wel gedeeltelijk met een lossere binding aan de CDA- fractie. Anderzijds toonde Den Uyl zich teleurgesteld over het feit dat er nu alleen een CDA'er aan de slag is en niet ook een PvdA'er, zoals in eerdere stadia van deze formatie. De gevoelens bij het CDA zijn zeer apart van karakter. Een woordvoer der wees ér niet zonder tevreden heid op dat veel elementen uit het advies van Van Agt zijn gevolgd: een CDA'er met een ruime op dracht en niet meer politiek aktief. Uit de kringen rond Van Agt ko men echter ook andere geluiden. De CDA-leider zou het als een klap in zijn gezicht hebben ervaren dat uit gerekend De Gaay Fortman, die hem nog dinsdag voor de tv zo on gezouten de les had gelezen, werd aangezocht als informateur. De Gaay Fortman heeft gisteravond voor de televisie gezegd dat hij bin nen twee tot drie weken, en liefst nog korter, zijn informatiepoging succesvol wil afronden. De informa teur gaf te kennen dat zijn eigen voorkeur uitgaat naar de vorming van een kabinet-CDA-PvdA-D'66. Hij liet verder weten het premier schap van Van Agt in een nieuw kabinet niet ter discussie te vinden staan, aangezien dit eerder overeen is gekomen. „Op zich hoef ik die conclusie niet over te nemen", zo stelde hij wel. Pagina 7: „Zestien" boos op pers bericht Van Agt. iderzoek laar rruptie j FIOD- btenaren ERDAM De Rotter- nse officier van justitie H. A. van Drummen ft bij de rechter-commis- is in Rotterdam een ge- htelijk vooronderzoek ge- naar de handelwijze twee ambtenaren van de cale Inlichtingen- en Op- ringsdienst (FIOD) in arlem. tweetal (42 en 47 jaar oud), op de afdeling douanere- rche onder meer onderzoek richtte naar oliefraudes, rdt verdacht van corruptie, officier heeft om het ge- htelijk vooronderzoek ge- agd naar aanleiding van rapport van de rijksre- rche. Wat de twee ambte en precies hebben gedaan Van Brummen niet zeg- Wel zou het iets te maken 'ben met de grote oliezwen- die begin deze week in het uws kwam. en krant ontvangen? Bel >en 18.00 en 19.00 uur num- 071-122248 en per speciale ier wordt de krant alsnog izorgd. Ondanks een grootscheepse speurtocht, onder meer met politiehonden, die direct na de moord op de heer Fischer op touw werd gezet, zijn de over vallers nog voortvluchtig. MAN DOODGESCHOTEN DOOR OVERVALLERS ROTTERDAM De eigenaar van een schil dersbedrijf in Rotterdam is gisteravond dood geschoten toe hij een emmer gooide naar twee gewapende mannen die geld van hem eisten. Het Slachtoffer is de 51-jarige W. M. Fischer uit Hendrik Ido Ambacht. De overvallers zijn voort vluchtig. De twee mannen kwamen Volgens de po litie gewapend en gemaskerd met bivakmutsen de werkplaats van het bedrijf binnen toen de eigenaar en diens 45-jarige broer daar nog aan het werk wa ren. Toen de overvallers geld vroegen, gooide de oudste broer een emmer naar het tweetal. Volgens de politie schoot een van de overvallers in een ref lex. Ze namen daarna de benen. De heer Fischer werd in zijn buik geraakt. Hij werd overgebracht naar het Sint Franciscus-ziekenhuis, waar hij later aan zijn verwondingen overleed. Olie-sjeiks zonder benzine Het was een grappig gezicht gistermiddag ren voor een zeer groot deel van *s we- dat het niet een van hun eigen wagens voor hotel Intercontinental in het Zwitserse relds olievoorraad, moest voor een van maar een door de Zwitsers beschikbare Genève. waar de ministers van de OPEC hun auto's een noodvoorraadje worden automobiel betrof, het eens trachtten te worden over de olie- aangesproken. Als excuus kunnen de de Pagina 11: OPEC opnieuw niet eens over prijs. Hoewel de heren bij elkaar goed wa- sjeiks en andere olieministers aanvoeren olieprijs. DEN HAAG De So ciaal-Economische ad adviseert de re- lering de Wet op de tssurantiebemidde- tong zodanig te wijzi gen, dat de burgers een betere bescher ming krijgen. Aan de bemiddelaars moeten volgens de SER hogere deskundigheid- seisen worden gesteld, de consumenten moeten schriftelijk worden in gelicht (via prospectus sen) over de verzeke ringen die worden aan geboden, zelfstandige tussenpersonen moeten voor zichzelf een be roepsaansprakelijk heidsverzekering afslui ten en de consumenten moeten gedurende ze ven dagen na het afslui ten van een verzeke ring gelegenheid krij gen om terug te komen op hun handtekening. Een poging van FNV- zijde tijdens de SER- vergadering van giste ren waar het advies werd vastgesteld, om aan de maatregelen ook nog een colportagever- bod voor verzekeringen toegevoegd te krijgen, verwierf slechts bijval van een tweetal kroon- leden. De overige leden vonden, dat de consu menten althans voors hands voldoende be schermd worden door de overige bepalingen, met name door de in voering van een afkoe lingsperiode. Amerika vreest Libische aanslag op Reagan WASHINGTON De Ameri kaanse regering vreest Libische vergeldingsac ties voor het neerschieten van twee Libi sche vliegtuigen eerder deze week. Volgens woordvoerders in Washington zouden Ameri kaanse ambassa des en bases over de hele wereld het doel wit van acties kunnen zijn. Er wordt zelfs re kening gehou den met een aanslag op pre sident Reagan. Aanleiding hier toe is een ver klaring van Li bische officie ren, die Reagan persoonlijk ver antwoordelijk hebben gesteld voor het inci dent van afgelo pen woensdag. Voor Khadaffi is een aanslag op de Ameri kaanse presi dent een „pas send antwoord", aldus de zegs man van het Witte Huis. Russen brengen uitgestorven paardenras weer tot leven MOSKOU In de Sovjet- Unie zijn biologen erin ge slaagd een paardenras te fokken, dat volledig over eenkomt met een reeds vele eeuwen uitgestorven ras. De 50 gefokte exemplaren van het zogenaamde Tarpanen- ras zijn volgens het persbu reau Tass zo authentiek, dat zij het liefst dat voedsel eten, dat ook hun vooroude ren in leven hield. De Tarpanen leefden duizen den jaren geleden op de step pes van Centraal-Azië. De bio logen maakten bij het fokken gebruik van moderne paarden die een of meerdere kenmer ken van het Tarpanenras be zitten. Het uiteindelijke „pro- dukt" bezit alle kenmerken van het uitgestorven ras: klein, met een groot hoofd, korte rechtopstaande manen, een zwarte streep over de rug en donkere dwarsstrepen op schouderbladen en benen. Ridders schieten Vaticaan te hulp LOUISVILLE Met een be- drag van bijna drie miljoen gulden per jaar wil de Ameri kaanse Vereniging van Rid ders van Columbus (een lief dadige organisatie) het Vati caan helpen het financiële te kort weg te werken. Voor ok tober volgend jaar zal paus Jo hannes Paulus II kunnen be schikken over de eerste drie miljoen. ADVERTENTIE Omdat wij ar xo'n suocas ntM heb baal Nog steeds onbeperkt tong eten met gebakken aardappelen en salade voor ƒ25.. (M>. Inl. Rest De Meerhoeve Oud-Ad* TeL 01712-6291 Op verzoek van de gemeentelijke politiekorpsen zal de se lectie-procedure voor aankomende agenten worden uitge breid. Dit als gevolg van de taakverzwaring in de afgelopen jaren. Zo zal er onder meer een intensiever gesprek plaats vinden over de levenswandel van de sollicitanten. Op die manier hoopt men een beter inzicht te krijgen in het karak ter van de aspirant en beter te kunnen voorspellen hoe de sollicitant zich in de toekomst in zijn loopbaan zal ontwik kelen. Een van onze verslaggevers, Mascha van Noesel, sprak hierover met de mensen van het Landelijk Selektie Centrum in Hilversum, die verantwoordelijk zijn voor de selectie van kandidaten, die bij de politie hebben gesolliciteerd. Een weerslag van dit gesprek op de voorpagina van onze bijla ge Finale. Verder in Finale onder meer: Lichtschip Noord Hinder zonder koppen. Wasbeer voelt zich in ons land uitstekend thuis.* Drs. Van Mansvelt eerste professor in alternatieve landbouw. Rechtspreken van mr. Muntendam doet veel stof op waaien. Parachutespringen iets heel an ders dan die eeuwige strandvakantie in de zon. „Gast van de keizer", boek over de beruchte Birma-spoorlijn. „Homeopathie wordt verkracht door mensen die er han del in zien". De Efteling knipoogt naar vleugje sensatie. WARSCHAU De voedselprijzen in Polen gaan binnenkort op nieuw fors omhoog. Zo wordt het brood, waar voor al twintig jaar de zelfde prijs wordt be taald, op 1 september bijna vier maal zo duur. Andere meelprodukten ondergaan, voor zover zij nog te krijgen zijn, soortgelijke prijsverho gingen. Bovendien ver wacht de regering dat het vleesrantsoen van drie kilo per persoon per maand niet kan worden gehaald. Het vrije vak verbond Solidariteit heeft protest tegen de prijsverhogingen aange tekend. Maar niet alleen het tekort aan voedsel, ook de schaarste aan energie begint gevolgen te hebben voor het leven van al ledag. De komende maand worden zo'n honderd spoor wegverbindingen, drieduizend buslijnen en een nog onbekend aantal binnenlandse vliegrou tes vanwege een tekort aan brandstof en reserveonderde len uit de dienstregelingen ge schrapt. Verder zal van tijd tot tijd de stroomvoorziening voor huishoudens en bedrijven worden uitgeschakeld. Inwo ners van Warschau, die op de stadsverwarming zijn aange sloten, hebben te horen gekre gen dat hun huizen de komen de winter niet warmer dan rond de 14 graden zullen wor den gestookt. Voor heel Polen is de huidige winter-energie- voorraad precies voldoende, op voorwaarde dat langdurig strenge vorst achterwege blijft. De extra olieleveranties van de Sovjet-Unie aan Polen, waartoe gisteren werd beslo ten, zullen in deze situatie nauwelijks verandering bren gen. In een poging de chaos in de Poolse economie te beperken hebben mijnwerkers in Silezië gehoor gegeven aan een op roep van Solidariteit om acht vrije zaterdagen gewoon door te werken. Een van de voor waarden van de mijnwerkers is, dat de steenkool aan het buitenland wordt verkocht, zodat Polen met de opbrengst daarvan het grote tekort aan medicijnen kan lenigen. W'A v V N* u V ^cFj

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1