ethouderschap vaak meer een lociale dan een politieke functie' k Hondenbezitters protesteren fel tegen uitlaatplaatsen ragen over locatie oonwagencentrum in Sassenheim ofiMmket ocm cm &um/Zouw! ^r.Willem van den Berghstichting in Noordwijk viert zomerfeest IA-ER VINK VOLGT SOCIALIST VAN OOSTEN OP katwijkse orenmolen De reregtigheid terrees als een oenix uit zijn as Fancy fair voor Zoeterwoudse missionarissen 'Niet één winkel de goedkoopste ffr&i JIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 *sPül JUK Niet de D'66-kandidaat van Mierlo maar CDA-fractie- I. Vink bleek afgelopen donder- een speciale raadsvergadering ige redelijke alternatief voor de ,ng van de socialistische wet- J. J. van Oosten. De 68-jarige in van de Katwijkse christen de- iten kwam uiteindelijk zelfs met van de voltallige PvdA-fraktie de collegetafel terecht, en tot de gemeenteraadsverkiezingen in al hij zich hier gaan bezighouden woonruimteverdeling, cultuur, recreatie en toerisme. Erg veel wordt de heer Vink in zijn nieu- ictie niet geboden, maar de kers- wethouder is wel van plan het i vastgestelde beleid van zijn voor op een geheel eigen wijze in te geheel eigen wijze zou dan vooral blijken uit de manier waarop de ^Vink de Katwijker wil benaderen. wethouderschap is in deze plaats in ogen geen primair politieke, maar in gevallen een sociale functie. Een lelijke benadering van de problemen ^j mij dan ook centraal staan, hoewel r in enkele gevallen misschien toch Onderuit kan om kleur te bekennen", teer J. Vink is afkomstig uit de onder wijswereld, waar hij als hoofd van een ba sisschool en als maatschappijleraar tot aan zijn pensionering werkzaam was. Zijn ac tiviteiten in het (christelijk) jeugdwerk hebben de in Noord wijk geboren en geto gen onderwijzer daarnaast ook direct in de plaatselijke politiek doen verzeilen. „De afstand tot de jeugd werd op een ge geven ogenblik toch wel wat te groot, en mijn contacten met enkele plaatselijke CDA-politici hebben er toen toe geleid dat ik mij kandidaat stelde voor een raadsze- tel". Bij zijn benoeming tot raadslid in 1970 kreeg Meester Vink, zoals veel Kat- wijkers hem nog kennen, meteen het fractievoorzitterschap toebedeeld. In de periode dat de heer Vink als raads lid werkzaam is geweest, heeft hij altijd de voorkeur gegeven aan het besturen van de gemeente boven het bedrijven van par tijpolitiek. In deze context is het daarom zo frappant dat de benoeming van de CDA-leider tot wethouder het resultaat is van een zuiver politiek spelletje tussen de in de raad vertegenwoordigde partijen. Toen verleden week donderdag bleek dat geen van de naar voren geschoven kandi daten een serieuze kans maakte om geko zen te worden, keerde de raad zich in rui me meerderheid naar de (voor vrijwel ie dereen acceptabele) voorman van de grootste fractie. Ondanks het feit dat de heer Vink zeker niet stond te trappelen om de vertrekkende Van Oosten op te volgen, woog het gemeentebelang voor hem toch zwaarder dan zijn betrekkelijk vrije leven als gepensioneerde. Onenigheid Het wethouderschap van Vink maakte in Katwijk een eind aan een periode van af spiegelingscolleges. Met 3 CDA- en 1 SGP-wethouder blijven de niet-confessio- nele partijen voorlopig even buiten schot. De heer Vink: „In principe ben ik nog steeds een groot voorstander van een af spiegelingscollege, maar het voortijdige afscheid van de PvdA-wethouder en de daarop volgende onenigheid in de socialis tische fractie hebben een compleet nieuwe situatie geschapen. De kandidatuur van Ria Hietkamp was in de raad niet haal baar, terwijl Harry van Mierlo (D'66), qua capaciteiten natuurlijk de man die hier zou moeten zitten, niet full-time beschik baar is". Gedurende de periode dat de heer Vink fungeert als wethouder voor een-jaar neemt waarnemend fractievoor zitter H. J. Grimbergen waarschijnlijk de leiding van het Katwijkse CDA op zich. Of de heer Vink in 1982 weer zal terugke ren in de raad is nu nog onduidelijk. „Er zullen zeker mensen zijn die nu al zeggen: „Raken we die vent nou nooit kwijt...". Vink: „Gemeentebelang vooropgesteld" h Orgelconcert in Grote Kerk NOORDWIJK Feike Asma, organist te Maas sluis, geeft vrijdag 21 au gustus in de Grote Kerk Noordwijk-Binnen het laatste orgelconcert in de serie, die de Stichting Orgelcentrum in dit sei zoen heeft georgani seerd. Hij zal bij deze gelegen heid bekende en graag ge hoorde werken spelen. Het programma voor dit con cert vermeldt onder meer: Toccata iiber den Choral „Wer nur den lieven Goti laszt walten" (W. Volc- kmar), het Largo en Prae- ludium in c van Johann Seb. Bach, het Adagio van G.F. Handel, het Preludio uit Sonate no. 7 van J. Rheinberger, en van de Franse componist Alexan der Guilmant de Cantiléne pastorale, Melodie en het Grand Choeur Triumphal. Het concert wordt besloten met liedbewerkingen van Feike Asma. Het concert begint om kwart over acht. De Geregtigheid. I 35 jTWIJK —r De Katwijkse windko- -jnolen De Geregtigheid aan de Val- burgerweg kan zich verheugen in toenemende belangstelling, met 'ie van de kant van buitenlandse laten. Dit belangrijke Katwijkse lument heeft een rijke geschiedenis eruggaat tot vóór de 80-jarige oor- De Geregtigheid heeft in al die en oorlogsgeweld, branden en ver- lozing moeten doorstaan, maar is indelijk toch weer als een phoenix "in as verrezen. De molen werd in tiger jaren gemeentelijk eigen en in 1968 en 1969 vond een ingrij- restauratie plaats. De molen t nu ook weer op zaterdagen, dat 7! «te verdienste van „molengek" Theo J de gelegenheidsmolenaar. it midden van de 14e eeuw stond er een korenmolen in Katwijk. Van de lers van het gebied rond de molen verlangd nergens anders hun koren iten malen, de zogenaamde molend- en de molen werd daarom ook wel tgmolen genoemd. In de 80-jarige werd de molen verwoest, maar weer opgebouwd. In 1655 werd De „igheid bestempeld als spookmolen. acntwacht oftewel klapperman van iiorp, Pauwel Pieterszoon legde voor jut en schepenen (burgemeester en louders) een officiële verklaring af. ield voor iedereen staande dat hij op een novembernacht tussen twaalf en één uur slaags was geraakt met een grote groep zwarte, zingende en in een kring dansende katten, die hij een uur later weer op de wieken en de kap van de mo len zag zitten. De spookkatten waren al lesbehalve te spreken over de prik die de nachtwaker met zijn piek aan één van de katten had uitgedeeld. Toen de geschokte Pauwel Pieterszoon weer naar het doTp terugkeerde zouden de katten hem in koor „Moordenaar, Moordenaar!" hebben nageroepen. Aan het betalen van windgeld door de molenaar aan de baron Van Wassenaar viel toendertijd niet te ontkomen. In 1691 werd er door de mulder (molenaar) 32 gulden ep 2 koppel kapoenen of, naar ver kiezing, 2 gulden en 16 stuivers betaald. Aan deze windbelasting is nog een ver haal verbonden. Toen de Katwijkse mole naar weer eens zijn jaarlijks windgeld aan baron Van Wassenaar moest betalen was er een grote hoeveelheid koren aanwezig in de molen dat gemaald moest worden. Er stond echter geen vleugje wind. Toe vallig bracht de baron net een bezoek aan de molen. De molenaar vroeg hem om wind. „Wel mulder, hoe zou ik U aan wind kunnen helpen?", aldus luidde de wedervraag van Van Wassenaar. „Maar mijnheer de baron, ik betaal U er toch voor!", was het antwoord van de slimme molenaar. Steen De houten baliemolen werd in 1740 door mulder Hendrik van der Muele vervan gen door een grotere stenen molen. Dat is de tegenwoordige molen die er nu bijna twee en een halve eeuw staat. Boven de ingang bevindt zich onder een afbeelding van een weegschaal, een kinderkopje en het jaartal 1740 het navolgende met de weegschaal verband houdende gedicht: ,,'t Gewigt te licht of te zwaar, Is een Grou- wel voor den Heer. Maar valsheid in de waar, Dat kwelt de Ziele meer. Gestigt bij Henderik van der Muele AD 1740 en de eerste Steen geleyd door Jacobes van der Muele den 24 April". De Geregtigheid is in de afgelopen eeu wen vaak in andere handen overgegaan. Meestal was de mulder eigenaar, een en kele maal werd de molen verpacht. In 1938 kwam hij buiten gebruik. In de oor logsjaren, 1940 tot 1945 maalde de molen echter weer als in zijn gloriedagen. In 1951 kreeg de molen een goede opknap beurt dankzij susidie van Rijk, provincie, gemeente en de vereniging De Hollandse Molen. Het grasdrogersbedrijf van de laat ste particuliere eigenaar kreeg toen echter de overhand en het bouwwerk verviel meer en meer. Pas nadat er enkele keren brand was uitgebroken in de molen besef te de Katwijkse gemeenschap de waarde van het oude monument en volgde de aankoop en restauratie door de gemeente. LEIDERDORP De actie voerders die zich gekeerd hebben tegen de plannen van het college van B en W voor de aanleg van twee (omheinde) uitlaatplaatsen voor honden hebben gistera vond fel van zich afgebeten in de raadscommissie open bare orde en veiligheid. Het college wil met deze plan nen tegemoet komen aan een wens van de gemeenteraad het totale verbod om honden bin nen de bebouwde kom los te laten lopen af te zwakken. De hondenliefhebbers lieten tij dens de openbare commissie vergadering er geen misver stand over bestaan dat zij van deze plannen niets moesten hebben. „Een fatale en geld verslindende miskleun", aldus de protesterende hondenbezit ters, die als bewijsvoering voor de opvatting dat het schadelijk voor de honden zou zijn de mening van dierenartsen naar voren brachten. Een verzoek van de voorzitter van de com missie burgemeester M.A. van der Have, zelf een hondenlief hebber naar hij beweerde, om de discussie tot de aspecten van openbare orde en veilig heid te beperken bleek zowel voor de commissieleden als de publieke tribune een moeilijke opgave te zijn. De vraag van een hondenliefhebster wat er uit veiligheidsoverwegingen tegen het los laten van honden in de parken De Houtkamp en De Bloemerd zou zijn bleek moeilijk te beantwoorden. Fietsers en brommers zag zij als een groter euvel. De com missie bleek tenslotte niet doof voor de argumenten van de hondenliefhebbers. Men wilde zich wel achter een eerder ad vies van de commissie ruimte lijke ordening scharen om De Bloemerd, het terrein van het Elisabethof en het ijsbaanter rein aan te wijzen voor het los laten van honden. Ook voelde men wat voor de suggestie van de actievoerders om het ver bod in De Houtkamp te beper ken tot de tijden tussen elf en ZOETERWOUDE De mis- siegroep „Zuidhof" is een van de twee Zoeterwoudse organisaties die zich inzet ten voor de uit het dorp af komstige missionarissen. Twaalf missionarissen zet ten zich in acht verschillen de landen in de Derde We reld in voor hulp aan de me demens. Een morele en fi nanciële steun van het thuis front zal daarbij ongetwij feld stimulerend werken. Zaterdag en zondag zal de mis- siegroep „Zuidhof", die is ont staan door initiatieven van het echtpaar Langelaan, aktie voe ren voor de missionarissen. De fancy fair kan inmiddels en traditioneel festijn worden ge noemd; anders ligt dat met de kaartavond die vorig jaar voor de eerste maal in het aktivitei- tenprogramma werd opgeno men. Het bleek een goede keu ze want de opkomst was der mate groot dat werd besloten de kaartavond in de toekomst voort te zetten. Zaterdagavond kunnen de liefhebbers hiervan hun hart ophalen. Om acht uur zal in gebouw 't Spinne- web onder de beschermen de hoede van de Sint Janskerk in de Zuidbuurt voor de eerste maal troef worden ge draaid. Zondag /anaf elf uur is 't Spinneweb het toneel van de fancy fair. Jong en oud kan zich dan uitleven bij ballen gooien, touwtje trekken, grab belen, het rad van avontuur, het alternatieve kaartspel enz. Uiteraard is het mogelijk loten te kopen voor de loterij waar van de trekking 's avonds om zeven uur, bij de sluiting van de fancy fair, zal worden ver richt. Het initiatief van de missiegroep verdient zeker aandacht van de bevolking die dan ook van harte wordt uit genodigd zaterdag en/of zon dag een bezoek aan 't Spinne web te brengen. Doorgereden na aanrijding NOORDWIJK Een nog onbekende automobilist heeft vannacht een 19-jarig meisje uit Noord wijk aangereden en is vervolgens doorgereden. Het meisje is met ernstige ver wondingen opgenomen in het AZL. Het ongeluk gebeurde vannacht rond half drie op de Nieuwe Zeeweg ter hoogte van het bollenbad. De ware toedracht van de aanrijding is nog niet bekend. Het slachtoffer liep bij de aanrij ding een zware snijwond aan haar been op. De politie verzoekt getuigen zich te melden via tel. 01719-11100. SJZ zoekt jeugdleiders ZOETERWOUDE Het jeugdbestuur van de voetbal vereniging SJZ in Zoeter- woude vraagt zich op dit moment, enigszins bezorgd, af of alle jeugdleden wel daadwerkelijk in competi tieverband tegen de bal kun nen trappen. Diverse teams hebben nog geen jeugdleider en dat is wel een vereiste om de jongens op een verant woorde manier hun favorie te sport te laten bedrijven. De sport steunt voor een zeer belangrijk deel op vrijwilligers en daarom geldt de slogan dat veel handen licht werk ma ken. Als iedereen zijn (of haar!!) steentje bijdraagt zal de jeugd niet teleurgesteld wor den. Enthousiaste personen die nadere informatie wensen of interesse hebben in het jeugd leiderschap kunnen contact opnemen met Theo Engel, Schenkelweg 85, telefoon 1497 of met de beheerder van het clubhuis op sportpark Haas broek, telefoon 1105. ADVERTENTIE SENHEIM Mevrouw G. Henstra Progressief Sassenheim wil van het enheimse college weten wat er precies gebeuren ten aanzien van de locatie I het woonwagencentrum. Volgens me- uw Henstra is de provincie inmiddels chtigd om zelf de nodige stappen te nemen ter realisering van het cen trum. Dit omdat de termijn waarbinnen de gemeenteraad van Sassenheim de plaats van het centrum moest aanwijzen en een voorbereidingsbesluit kon nemen al zeven maanden verstreken is. Het raadslid wil van het college weten hoe het staat met de besluitvorming rond het woonwagenkamp, dat plaats zal móeten bieden aan 5 wagens. Zij vraagt het college of er alsnog een voorstel komt voor de locatiekeuze van een woonwagencentrum. Verder wil mevrouw Henstra weten of GS al iets heeft on dernomen in die richting. Tenslotte dringt het raads lid erop aan de voor het centrum in aanmerking ko mende bewoners, de omwonenden en de gemeente raad in de besluitvorming te betrekken. Mevrouw Henstra stelt dat zij anderhalf jaar geleden al een j voorstel deed over de plaats en zij vraagt zich af of het college nog bereid is deze suggestie over te ne men. I Consumentenbond: f pan enkel® KWt® leve£mioïdkoopst® n°t2!ïs Consume? Haal het maar eens bij UOKDWIJK De Dr. Mr. Willem van den irghstichting staat aan de vooravond van ar zomerfeest. Vier dagen lang valt daar or de bewoners van alles te beleven, jet feestgebeuren begint vrijdagavond met de tergh-mars, en wandelevenement over 5,10 en p kilometer. Iedereen kan aan deze mars deel- nen, dus ook wandelsportiefhebbers uit ordwijk en omgeving. De organisatoren re nen op een groot aantal wandelaars, want opbrengst van dit evenement is bestemd •or de aktie Boven-Volta. De start vindt ats vanaf 18 uur bij de feesttent op het re- atieterrein. Daar kan men zich ook als deel- ner aanmelden. Als bijzonderheid wordt I vermeld, dat een speciale route is uitgezet voor rolstoelen. De wandelavond wordt beslo ten met een muzikale parade door het Noord- wij kse Fanfarekorps „Excelsior". Op het programma staat verder een gezamenlijke kerkdienst die zondagmorgen in de tent wost ge houden. Voorganger is de stichtingspredikant ds. Slofstra. Het zangkoor „De Lofstem" onder lei ding van Jan Brandsma verleent medewerking aan deze dienst, aanvang 10.00 uur. De Ger. Kerk van Noordwijk-Binnen als „moeder-gemeente" van de stichting neemt aan deze kerkdienst deel terwijl ook de Hervormde Gemeente is uitgeno digd. Na afloop bestaat er gelegenheid om koffie te drinken. Op dinsdag 25 augustus worden de festiviteiten voortgezet met onder andere een muziekconcours (aanvang 11.00 uur). Hieraan nemen de volgende koren en korpsen deel: het Binckhof-orkest uit Grave, de D.A.C.-Band Groot-Schuylenburg uit Apeldoorn Rin-tin-tin „De Losserhof" uit Losser, het „Hietveld" uit Beekbergen, het Hartenberg- koor uit Ede en „Maria Roepaan" uit Limburg. Verder zijn er op die dag een reeks attracties, zoals de zweefmolen, een draaimolen, botsauto's, de hobbelende geit, en nog veel meer. De gehele dag rijdt het Duinrell-treintje, er is een spelmarkt, kramen in oude ambachtensfeer, een waterorgel, en dergelijke. Voor de bewoners laag-niveau be staat er gelegenheid tot „snoezelen". Het program ma voor dinsdag vermeldt voorts een voetbalwed strijd tussen „Stormvogels" en en elftal van stich- tings-prominenten, alsmede een demonstratiewed strijd van de Noordwijkse Korfbalclub „Fluks". Woensdag 26 augustus, wordt het feest op dezelfde voet voortgezet. Onder meer gaat er die dag een draaiorgel langs de paviljoens, s Middags is er een opdrachtentocht (te voet) voor bewoners en perso neel en een pick-nick op het feestplein. Daar staat een muziektent daar zal uiteraard ook eten zijn. 's Avonds is er een waterspel, waaraan de be drijfsbrandweer medewerking verleent. „Dollen met water", wordt het door de organisatoren van het feest genoemd. D.V.S. uit Katwijk sluit deze feestsdag af met een muzikale oud-Hollandse show. De laatste dag van het zomerfeest, donderdag 27 augustus is de zogenaamde ouderdag voor de ou ders, familieleden en bezoekvrijwilligers. Men re kent op de komst van 1000 man. Geneesheer-di recteur dr. Pouwels is hun gastvrouw Zij zal om 9.30 uur het gezelschap ontvangen. Ook aan deze familiedag zijn diverse attracties verbonden, waaronder een Doe-markt. Later zal men veel van het gebodene op foto's kunnen bekijken. Aan het zomerfestijn 1981 is na melijk een foto-wedstrijd verbonden, georgani seerd door „Focus". Het gaat daarbij om de leuk ste, mooiste en gekste foto van het feest. In drie groepen kan men meedingen, te weten als bewo ners, als personeel en als familieleden. Voor de winnaressen zijn leuke prijzen beschikbaar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7