Alphen maakt ernst met bezuinigingen REGIO Van dorpsbakkerij tot holdingcompany Extra vrije dag voor leerlingen Albanianae 3 Drie nieuwe bestuursleden Barnardus" Werkloosheid Alphen behoorlijk gestegen LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAGltfflJ LEIMUIDENS BEDRIJF BESTAAT 75 JAAR OM HOOFD TE BIEDEN AAN RUIMTEPROBLEMEN werden medevennoot. De verjongde directie kreeg in het begin van de jaren zestig te maken met het verschijn sel 'supermarkt'. Het vereiste een andere presentatie van de koekjes. Zo maakten de vertrouwde blikken plaats voor zakjes en deze moesten machinaal gevuld worden. Hierdoor kon het grote assor timent niet gehandhaafd blij ven en bovendien moest de broodbakkerij aan de dijk ge zet worden. Na de overname van het gehele bedrijf door vier broers Beuk en Jan van der Meer werd de vernieu wing doorgevoerd. Vrijwel alle bestaande gebouwen werden gesloopt en op de o- pengevallen plaatsen ver schenen nieuwe panden. Tien jaar geleden kwam daar nog een supermarkt aan de Kerklaan bij. Per 1 maart 1973 heette het bedrijf niet langer Firma C.Th. Beuk Zonen, maar Beuk Beheer Leimuiden b.v., dat bestaat uit Beuk Banket, -Supermarkt en -Frisgebak. De naam van het laatste be sloten vennootschap geeft aan, dat men is overgegaan tot het maken van diepvries gebak en -puddingen. Dat zal Casparus Theodorus Beuk vijfenzeventig jaar geleden tijdens de koop van zijn bak kerij nooit hebben bevroed. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn maakt ernst met de be zuinigingen. Dit jaar ontvangt de gemeente vijf ton minder uit het Gemeentefonds. De kans is groot dit de uitkering volgend jaar met een miljoen zal zijn verkleind. Ook de eigen inkomsten van de gemeente dalen doordat er bijvoorbeeld minder legesgeld binnenkomt en doordat er weinig wordt gebouwd. Tijdens de laatste begrotingsbehandeling heeft de gemeenteraad een motie aangenomen, waar in de gemeente wordt opgedragen een onder zoek te verrichten naar de wijze waarop binnen de gemeente doelmatig wordt gewerkt. Een dergelijk onderzoek neemt thans naar de me ning van het college van B en W te veel tijd in beslag. Vandaar dat nu is besloten de begroting voor 1981 aan een nauwkeurig onderzoek te onder werpen. Bekeken zal worden voor welke pos ten er van het rijk minder wordt ontvangen dan er door de gemeente wordt uitgegeven. Dit geldt bijvoorbeeld voor de politie of voor het bouwen van nieuwer scholen Ook moeten de taken van de gemeente worden nagegaan. Dit in samenwerking met de hoof den van Dienst en de afdelingschefs. Bezien moet worden of er taken kunnen worden afge stoten, of dat er met minder mankracht kan worden gewerkt. Een en ander houdt overigens niet in dat er bij de gemeente ontslagen zullen vallen. Wanneer er een vacature komt, zal worden bekeken of deze moet worden ingevuld of dat er andere personeelsleden moeten worden omgeschoold om de taak te vervullen. Om al deze maatregelen te coördineren is voor gesteld een beleidscommissie te vormen waarin afgevaardigden van iedere fractie zitten. Deze commissie doet voorstellen aan de raad, die uit eindelijk de maatregelen moet goedkeuren. Een direct resultaat van de verminderde in komsten is het feit dat de meerjarenplanning en de wensenlijst van de gemeenteraad inmid dels al weer is achterhaald. Dit plan moet dus worden bijgesteld en het is zeker dat als de raad ooit een beslissing moet nemen over welke projecten het eerst moeten worden aangepakt, hij de keuze heeft uit een beperkte lijst projec ten. In het najaar zal de gemeenteraad gaan praten over de vraag aan welk uit te voeren project hij prioriteit wil geven. Wanneer er dan geld vrij komt, kan er meteen worden begonnen, omdat de voorbereidingen dan al gedaan zijn. De raad wordt dus telkens voor een duidelijke keuze ge steld. Verwacht wordt dat dit een moeilijke kwestie zal worden. De projecten die thans in Alphen op stapel staan, zijn de bouw van een nieuw raadhuis, de bouw een cultureel cen trum, de realisering van een bibliotheek en de bouw van een muziekschool. In dit verband moet worden bekeken of men in plaats van nieuwbouw te plegen niet beter panden kan huren voor deze instellingen. Afscheid Mejuffrouw Th. Schakenbos neemt morgen afschei van de lagere school „De Leerhocve" in Warmond. Z heeft twaalf jaar enthousiast meegewerkt aan de oj voeding van de Warmondse schooljeugd. Voordat me, Schakenbosin de VUT-regeling stapt, staat haar n< een drukke dag te wachten met onder meer een scheidsreceptie van zeven uur tot half negen morgen de gemeenschapsruimte van de Leerhoeve. Centraal antenne systeem De tachtig wooneenheden van het bejaardencentrui Driehof" in Hazerswoude zullen worden aangesloten o het centraal antenne systeem. Dit gaat de gemeente Hi zerswoude 26.000 gulden kosten. De gemeenteraad mot zich nog akkoord verklaren met het beschikbaar stelle van een dergelijk bedrag. Bereikbaarheid ;el< Winkelcentrum Concertweg in de Alphense wijk Rii*& dervcld-west wordt beter bereikbaar gemaakt. D\ dienst Gemeentewerken is onlangs begonnen met d 1 aanleg van straten rond het centrum. Het win kelten:h,1 trum wordt momenteel met enkele winkels, waaron der een apotheek, uitgebreid. 30 uur van Ballo JongerensociTeit Meddle in Oud Ade organiseert dit week ar einde de „30 uur van Ballo". Het programma gaat zaterda.13 om twaalf uur van start op het parkeerterrein van de jon ,rt gerensociëteit waar een tent zal worden opgezet. Er zulle, ,11 dan allerhande sportieve activiteiten zoals paalklimmei 5 sprietlopen, zak slaan, spijkers slaan, ballen gooien, paraph hangen en een kruiwagenrace plaatsvinden. Om zes uu kan men in de soos eten en om negen uur treedt bluesbanii. Double Trouble op in de tent. Vanaf elf uur wordt er disc gedraaid in de sociëteit. Aansluitend wordt om twee uur ZÉ nachts een spannende video-film vertoond. Zondag on !j!i acht uur bestaat gelegenheid om een Engels ontbijt te nul !Tj tigen. Vanaf tien uur wordt rustige muziek gedraaid en on twaalf uur gaat de puzzelfietstocht van start. De groep To wer sluit de dertig uur van Ballo af met een hard-rock c treden om vier uur in de tent. Toegang gratis. Slot vakantiespelen Het vakantiespelen in Alkemade worden zaterdag a/k f gesloten met een slotfeest in de EMM-veiling aan di m< Sotaweg in Roelofarendsveen en penaltyschieten om ka de VAK-bokaal op het SVOW-terrein te Weteringbrug, ka, Het slotfeest wordt opgeluisterd door „Hocus Pocus li ...Lachen maar", een revue voor de jeugd. Deze revue is es samengesteld door medewerkers van de Dik Voorme irp kaarshow (overigens zonder André van Duin). A.\n et vang twee uur, entree 50 cent. inclusief traktatie. Het jv< penaltyschieten begint om zes uur. De deelnemers zijnet uitgeselecteerd via een aantal voorronden en komen in, vóór en tijdens de rust van de wedstrijd Zwammer im dam-SVOW tegen elkaar uit. De finalisten, zowel jone t gens als meisjes moeten het waarschijnlijk opnemen m tegen doelman Jaques Bouwmeester. Muzikale medt ïer werking verleent „Liefde voor de Harmonie". il t Gevonden Het postbureau van de Rijkspolitie aan de weg 32a in Zoeterwoude herbergt een groot aantal den voorwerpen. Het gaat om sleutels, armbanden, tot zelfs aan paarden zadeldekken en ski's aan toe. tingen zijn verkrijgbaar bij de politie, tel. 01715-125 Beatnach Oude Wetering bil De Oud Weteringse beatnach is iii verband met het gro te succes vorig jaar dit jaar geprolongeerd en wordt iks vrijdag- en zaterdagavond in de botenloods de Boom gehouden. De formatie The New kers zal op beide avonden optreden. De groep ui de slagwerksters Maya van der Toorn en Jonkie lupessi, pianiste Suzie Schimay en de gitaristen Paolo Üjl Grobben, Eddy Shatelin en Hans Consten. The NewM Crazy Rockers brengen ouderwetse rock and roll nummers van ondere andere Elvis Presley en Ray. LEIMUIDEN Sinds kort zijn de verpakkingen van de producten van de firma Beuk voorzien van het op schrift „driekwart eeuw kwaliteit". Een jubileum dus. Ter gelegenheid daar van heeft Jan van der Meer, financieel directeur van het bedrijf, een boekje samengesteld waarin hij de geschiedenis van het be drijf beschrijft: van dorps- bakkerijtje tot Beuk Be heer bv. Een uit drie bedrij ven bestaande holdings maatschappij, waar 115 mensen hun brood verdie nen. HAZERSWOUDE Drie leden van het algemeen bestuur van sportvereniging „Bernardus" zullen aanstaande vrijdag aftreden. Penningmeester Henk Engel en zijn collega-be stuursleden Bram Jansen en Cor Slikkerveer stellen zich om persoonlijke redenen niet meer beschikbaar. Intussen hebben zich twee personen beschikbaargesteld als be stuurslid: Lieke van Beek en Karei Selier. Voor de vergadering van vrijdag 21 augustus wil het bestuur nog een kandidaat zien te vinden, om weer op iuiste sterkte te komen. Met vierhonderdvijftig leden behoort de sportclub tot de groot ste in Hazerswoude. Komend seizoen speelt Bernardus met veer tien seniorenteams in de competitie en met vijftien elftallen in de jeugdcompetitie. Het „baby-voetbal" is daarnaast met twee teams vertegenwoordigd. Zaterdag 22 augsutus spelen alle Bernardus-jeugdteams tegen die van Hazerswoudse Boys in het kader van „Hazerswoude 700". Bernardus 1 speelt zondag 23 augustus om twee uur een vriend schappelijke wedstrijd tegen Naaldwijk. Trainer Hans Schnitker is momenteel druk doende om met de nieuwe selectiegroep, waarin zeer voor oud-A-l-junioren zitten, een sterk standaard team op te zetten. ALPHEN AAN DEN RIJN De ruim veertienhonderd leerlingen van de openbare scholengemeenschap Albania nae zijn gehuisvest In een gebouw met 42 lokalen. Bij de bouw is rekening gehouden met een aantal van 1200 leerlin gen. Tijdens de bouw al werd verwacht dat de ruimte te klein zou zijn en er werden aanvragen gedaan om 10 nood- lokalen te mogen plaatsen. Helaas zijn deze nog niet geplaatst zodat de school bij aanvang van het nieuwe schooljaar in de problemen kwam. Het aantal leerlingen was met liefst 350 gegroeid. Een voorlopige oplossing is nu gevonden door alle leerlingen, uitgezonderd de eindexamenkandidaten, in plaats van vijf da gen, vier dagen naar school te laten komen. Deze regeling zal gelden totdat de 10 noodlokalen neergezet zijn, wat waarschijn lijk pas in december zal gebeuren. Dan is echter het probleem nog niet helemaal opgelost, want liever had de school er 12 loka len bijgehad. Om dit weer op te vangen wordt er een noodroos- ter opgesteld waarbij de leerlingen wel vijf dagen naar school gaan maar hun lesuren van vijftig naar veertig minuten worden teruggebracht. Deze maatregelen hebben natuurlijk wel nadelen maar zijn verre te verkiezen boven bijvoorbeeld gebruik maken van in Alphen leegstaande lokalen waardoor de leerlingen tus sen de lessen heen en weer moeten fietsen. Daarbij is het niet waarschijnlijk dat het leerlingental in de toekomst blijft stijgen. Landelijk neemt het af en waarschijnlijk ook in Alphen zodat het huidige gebouw dan ruimte genoeg zal bieden. The New Crazy Rockers ALPHEN De werkloosheid is het ge bied van het gewestelijk arbeidsbureau Alphen aan den Rijn is in de maand juli zoals verwacht flink gestegen. Dat beeld is elk jaar te zien. De vakantiepe riode is van invloed, in dit geval nog versterkt door de aanhoudende reces sie. Bij de mannen steeg het aantal werklozen met 132 tot 1051, een stijging van 14,4 pro cent. De werkloosheid onder de bouwvak kers blijft hoog, nu 256 personen, en ook het aantal ongeschoolden zonder werk is met 180 personen aanzienlijk. Het aantal mannelijke schoolverlaters beneden de 19 jaar dat als werkzoekend staat ingeschre ven bleef constant met 90 personen. De werkloosheid bij de vrouwen steeg 491 naar 534, een stijging van ruim 8 cent. Het aantal vrouwelijke werkzoek beneden de 19 jaar bedraagt thans geen opmerkelijke verandering ten zichte van de vorige maand. Het aa vacatures liep terug en schommelt menteel rond de 140. den. Met de veijonging kwam ook vernieuwing. Men besloot tot de bouw van een nieuwe bakkerij compleet met 'eene heete-lucht-oven'. Hierdoor werd het mogelijk na het bakken van brood in de ochtenduren op grote schaal koekjes en snijkoeken te bakken. Deze producten werden voornamelijk aan kruideniers in de omgeving gesleten. Zeven jaar later Verkeersborden hebben een zeer nuttige functie. Wegwij zers in het bijzonder. Soms ook zorgen bizar geplaatste borden voor een glimlach, een schouderophalende grijns onder het motto „die ambtenaren toch". Dat laat ste zal vele weggebruikers ongetwijfeld overkomen bij het rijden over de Ringdijk van Lisse richting Kaagei land. Halverwege prijkt het bord dat het verkeer richting Leiden/Warmond wijst. Zou een argeloze weggebruiker de wegwijzer volgen, dan zou hij pardoes het water inplon- sen. Wellicht is het bord be doeld voor de veelvuldig pas serende watersporters. Geen wegwijzer, maar een water wijzer dus. WOUBRUGGE/ ALPHEN Scheepswerf De Dageraad bestaat niet meer. De veertig werknemers bleven vanmjor- gen thuis, nadat directeur T.J. Boot zelf het faillisse ment had aangevraagd. Re den van de sluiting: een lege orderportefeuille en een schuld van ongeveer twee miljoen. Het laatste schip van de werf werd afgelopen vrijdag opgele verd. De werf heeft 132 jaar bestaan. Het Gewestelijk Ar beidsbureau in Alphen heeft de ontslagvergunningen voor de veertig werknemers ver leend. Het faillissement kwam overigens niet onverwacht. Al enkele jaren had de werf het moeilijk. Vooral de problemen in de visserij zorgden ervoor, dat de orders maar moeizaam binnenkwamen. De laatste hoop was nog gericht op een order van de Belgische rege ring voor de bouw van twee sleepboten. Die opdracht is in middels gegund aan een Belgi sche werf. Het is 13 juli 1906 als Caspa rus Theodorus Beuk ten bu- rele van notaris De Wit in Oude Wetering een koopacte ondertekent. Door het zetten van zijn handtekening is Beuk eigenaar geworden van een in Leimuiden gevestigd huis met broodbakkerij, win kel, schuur, verdere getim merten, erf en tuin. Het ge heel behoorde kort daarvoor toe aan Adrianus Visser. De reden voor Beuk's aankoop was van vervoerstechnische aard. Hij bezat met zijn vrouw Wilhelmina van Rijn een bakkerij in Mijdrecht. In die contreien moest hij het brood hoodgedwongen met de roeiboot rondbrengen. In Leimuiden lag dat anders. Daar kon je de deegproduc ten tenminste met de hand kar of de hondekar bezorgen. De overname van het pand in Leimuiden betekende het begin van Beuk Beheer bv. De dorpsbakkerij kreeg in 1919 de naam Firma C.Th. Beuk en Zonen, want Beuk's nazaten Kees en Cor besloten in vaders voetsporen te tre- Broodbezorging In de jaren vijftig. Noordzijde van de fabriek van frisgebak aan het Noordeinde werd het bedrijf uitgebreid en kwam er een nieuwe win kel. Het meest bijzonder was echter de aanschaf van een auto. Met deze vierwieler werd het mogelijk het afzet gebied te vergroten. In heel Noord- en Zuid-Holland en zelfs in Utrecht at men Beuk-koeken. In die tijd tel de het bedrijf al 14 werkne mers, die tezamen 225 gulden loon derfden. Overigens be zocht de heer Beuk de verga deringen van de winkeliers vereniging 'Door Eendracht Sterk' in Hoofddorp nog al tijd te voet. Auto of niet. De Tweede Wereldoorlog zorgde voor een neergang in de tot op dat moment almaar stijgende verkoop. Het ont breken van grondstoffen was daar de voornaamste reden van. Eind 1954 kon de pro ductie weer fatsoenlijk ge start worden en men stond voor de taak het contact met de oude klanten te herstellen. Dat lukte verrassend goed en direct werd er weer geïnves teerd; de bakkerij werd weer vergroot en een jaar later kon een nieuw winkelpand geopend worden, terwijl ovens met de regelmaat van de klok werden vervangen. Maar, het is reeds eerder op gemerkt zij het andersom, met de vernieuwing kwam de veijonging. Cas en Niek zonen van Cor Beuk Waterwijzer De Dageraad failliet

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4