afschaffing politiecontrole oor aanvragers bijstand bepleit brieuen lezers rtig mille voor iderzoek naar overlast evoederbedrijf Sehrama rogramma nieuw seizoen vormingscentrum Troef Raadsleden op bezoek in Noorderkwartier Veerstichting houdt symposium over motivatie Kamerbewoner dood door heroine LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 18.00 es Fr Actu >5 R 59 P Erlesr Mord Iteita 30 J I My Actui 10 Controle van een aanvra- oor bijstand via de politie is ipig van de baan. B en W hebben '^jjrocedure, die bij verlating van progfouw door haar echtgenoot soms "ia «e sociale dienst wordt gevolgd, "Vst in afwachting van een on- k naar het functioneren ervan. je. erderheid van de raadscommis- Grc laatschappelijke aangelegenhe id volksgezondheid vond het heie niet nodig om een onderzoek oo<|iet functioneren van de procedu re in te stellen. Zij stelde zich op het standpunt dat de gehele procedure met onmiddellijke ingang afgeschaft moet worden. De beslissing van het college komt, nadat het Instituut Burgerraadslieden er deze week nog maals bij het college van B en W op had aange drongen vrouwen, die door hun man zijn verla ten en een beroep doen op de Algemene Bij standswet, niet naar de politie door te sturen. De sociale dienst verwijst vrouwen naar de po litie wanneer men de zaak niet vertrouwt en de verlating alleen maar een truc is om eert uitke ring te krijgen. Deze verwijzing heeft een pre ventief karakter, want de zogenaamde „ambt- sedige verklaring" die de politieman opstelt, verdwijnt zo weer in de bureaula. Al eerder liet het Instituut Burgerraadslieden weten het niet met deze gang van zaken eens te zijn. B en W antwoordde toen het systeem van verwijzingen te willen handhaven. „Slechts in geval van een ernstig vermoeden wordt er verwezen. Een verwijzing komt bovendien sporadisch voor", was het argument van het college. niet het geval is. B en W stellen nu. dat zij de verwijzing schorsen, omdat niet duidelijk is in hoeverre de zaak juridisch correct is en in het kader van het structuurplan van de Sociale Dienst uitgezocht zou moeten hoe het nu verder moet. Ook zouden de cliënten niet gediend zijn „met zekere vormen van publiciteit", die aan het onderwerp zijn gegeven. De meerderheid van de commissie en het Instituut Burgerraads- Het instituut noemde het systeem sociaal niet lieden vond de opstelling van B en W niet aan- aanvaardbaar en juridisch onjuist, omdat het in strijd zou zijn met het principe dat de verdachte het recht heeft niet actief aan het onderzoek mee te werken. De cliënt zou bovendien mis leid worden, omdat de indruk wordt gewekt dat de politie een onderzoek instelt terwijl dat vaardbaar. Het principe werd veroordeeld. „Controle vooraf is niet toelaatbaar. Als er mis bruik wordt gemaakt, moet achteraf opgetre den worden", aldus C. Kramp (CDA). J. Maat (PvdA) was „teleurgesteld" over de beslissing van B en W. Iiïj* 3.00 cum. J°un jjet van ben w heeft gulden uitgetrokken om een onder- 1U9- e laten verrichten naar de verplaat- |"l,s osten van het veevoederbedrijf Schra- eren'a de Rijndijk. Daarnaast wil het ge in ^bestuur weten welke milieutechni- >!scu|sen gesteld moeten worden wanneer tdrijf aan de Rijndijk zou blijven Ook dit onderzoek kost 15.000 gulden. hadden zich voorgesteld Sehrama te 1 tsen wanneer het bestemmingsplan Ste- f gerealiseerd zou worden. Het veevoe- rijf zou te veel lawaai produceren. De di van Sehrama was het echter niet eens verplaatsing en ook de gemeenteraad Tiiet zonder meer akkoord te gaan. Wet- Tesselaar voorspelde, dat de verplaat sing zeker 10 miljoen gulden zou gaan kosten. Wie dat zou moeten gaan betalen, is onduide lijk. De gemeente heeft zich op het standpunt gesteld, dat als het rijk vindt dat het bedrijf uit milieutechnisch oogpunt op de huidige plaats ongewenst is, het rijk dan de verplaatsingskos ten ook maar voor haar rekening moet nemen. De Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken uit Rotterdam is gevraagd het onderzoek uit te voeren. Het college gaat er echter niet zonder meer van uit, dat verplaatsing de enige mogelijkheid is. Burgemeester en wethouders willen van de Stichting immers ook weten wat de consequen ties zouden zijn, wanneer het bedrijf niet verhuist. Tesselaar zei eerder te verwachten dat in het laatste geval 200 huizen minder in Stevenshof gebouwd zouden kunnen worden. Het bedrijf van Sehrama aan de Leidse Rijndijk. )tll Het vormings- vnroor jong volwasse- ,flvef" biedt ook het ode seizoen weer volop —Rijkheden voor jonge- »n 17 tot 30 jaar om sen te volgen. Ook de chool is weer van de >x,£$n school is bedoeld voor iedereen, die 17 jaar of ouder is, op zijn minst vijf jaar lagere school heeft gehad, maar niet veel meer dan een paar jaar technische school of huishoud school. Deelname aan de open school kost zes uur per week en op het programma staan onder meer de vakken Neder lands, Engels, en rekenen. Ook wordt met behulp van thema's aandacht besteed aan wonen, gezondheid, politiek, en onder wijs. Een aantal cursussen voor de jongeren zijn nieuw. Zo is er voor meisjes tussen 17 en 23 jaar een cursus schoonheids- verzorging. De cursus wordt op donderdagavond gegeven, kost drie gulden per keer en begint op 3 september. De klussencursussen voor vrou wen zijn uitgebreid en worden nu niet alleen meer op dins dagavond (vanaf 1 spetember) gegeven, maar ook op donder dagochtend (vanaf 3 septem ber). Aandacht wordt onder meer besteed aan electriciteit, loodgieterswerk, schilder- en timmerwerk. De kosten zijn drie gulden vijftig per keer. E- venals vorig jaar zijn er weer materialen inbegrepen. Er wordt naar gestreefd om bij de (vanaf 1 september) gespreks- activiteiten voor vrouwen gra- groepen voor vrouwen dinsdagochtend en op dinsdag avond. Troef biedt dit jaar weer een cursus fotografie en zeefdrukken, die vanaf 1 sep tember op maandagavond wordt gegeven en honderd gulden kost. Hierbij zijn alle tis kinderopvang te regelen. Voor meer informatie over het programma kan men terecht bij Troef, Noordeinde 2a, tele foonnummer 130494. isslzie om Tmdje Bl.jb 00 w SN Twee bejaarde nsters van het Ste- ifje in de Haarlem- aat kregen gisteren oog oplopende ruzie, politie eraan te pas komen om te bemid- Inzet van de onenig- lan^as een hondje. Beide avi beweerden de eige- afd<e k* blemen ontstonden toen de bejaarde bewoon- gr laar hondje miste. Het Vwas weer eens wegge- Tijdens het zoeken ont- 'abi plotseling het hondje n w medebewoonster. Toen repuw echter haar huis- ?nai opeiste, beweerde de 'ebr woonster dat het haar jjdg luisdier was, dat alleen l oevallig sterk leek op ggelopen diertje. Toen itie eenmaal ter plekke •j leek overduidelijk dat isda ede-bewoonster gelijk lij kon zelfs eigendom- ieu en tonen. Overigens is ieD€ eggelopen hondje nog -t recht, mro !var lentengrap bt uit de hand Drie plezier- fon tigen zijn in de nacht noe linsdag op woensdag i af idigd, toen studenten e v4jte van grap een stalen 1 ee van het Rapenburg wa Ie Jan van Goyenkade D64l loer 'it d len schuit was door de nan Studenten Bond (LSB) °|rd van de gemeente en ar»1 eerd in het Rapenburg, van mit werd gebruikt voor c( -id week. In de loop van laaJ ;ht hebben studenten ge- ?ndi het vaartuig te verplaat- vas, )oor onvoldoende stuur- :unst ramde het vaartuig er an de Jan van Goyenka- »eel jende pleziervaartuigen, te iB heeft de Leidse politie op weten, de schade te zul- vo gelen. Zeven gemeenteraadsleden van PvdA, CDA, CPN en D'66 hebben gisteravond een bezoek gebracht aan het Noorder kwartier. Zij waren uitgenodigd door de bewoners om zelf te zien in hoeverre de klachten over de slechte staat, waarin de woningen verkeren, terecht zijn. De be woners hebben in juli een brochure met hun klachten aan de directeur van de LWS, de eigenaar van de woningen, aan geboden. Zij klagen vooral over water overlast. Het grondwater staat zo hoog dat de vloerbedekking rot, zo wordt ge- bezorgdheid over de gebreken aan som mige hulzen. Volgens de bewoners heb ben zij zich laten overtuigen van de mis zegd. Na de renovatie van een paar jaar standen in hun huizen. Op de foto: De geleden, zouden de woningen er alleen maar erger aan toe zijn. De bewoners klagen ook over tocht en de hoge reke ning van het EBR, die hier het gevolg van is. De gemeenteraadsleden toonden hun gemeenteraadsleden Kokxhoorn, Ham, Van der Pluym, Brands, Elzenga, Boelè en Hoekema horen de klachten van een bewoonster van de Van Hogendorp- straat, mevrouw Van der Went, aan. AANZET TOT INZET LEIDEN De Veerstich ting houdt op 2 en 3 septem ber een symposium onder de titel „Aanzet tot Inzet" over het thema motivatie. In de zalen van de Gorleus labora toria en het Academiege bouw worden talrijke facet ten van dit thema onder de loep genomen aan de hand van inleidingen van promi nente sprekers. De Veerstichting is opgericht door een groep Leidse studen ten. Zij stelt zich ten doel door een jaarlijks symposium de ge- dachtenuitwisseling tussen „student en onderneming" te bevorderen. De deelnemers aan het congres bestaan voor de helft uit studenten van Ne derlandse universiteiten en hogescholen. De overige deel nemers zijn afkomstig uit kringen van overheid, be drijfsleven en vakbonden. De eerste spreker van het symposium is dr. Abraham Korman (VS), gevolgd door dr. Donald N. Michael (VS) en dr. C. Argyris (VS). De andere sprekers zijn J.D. Halloran (Eng), O.J. van Leer (Ned) en J. Naisbitt (VS). Gedurende de middagen worden bijeenkom sten in werkgroepen gehouden onder deskundige leiding. Aanhouding LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar heeft vannacht een bezoek aan het politie bureau aan de Zonneveld- straat moeten bekopen met een nachtje in de cel. De man kwam rond drie uur vannacht naar het bureau. Hij eiste een bepaalde rechercheur te spreken. Deze laatste had echter geen dienst en de dienstdoende agenten weiger den de collega in zijn slaap te storen. De bezoeker begon hierop te schelden en te tieren. In het bureau werd vervolgens de naam van de man nage trokken en toen bleek dat de rijkspolitie hem zocht, werd hij ingesloten. In afwachting van het verhoor door de rijks politie. Aanrijding op Vijf Meilaan LEIDEN Op de kruising van de Vijf Meilaan en de De- bussystraat botsten gistermor gen rond acht uur twee perso nenauto's. Beide voertuigen raakten onherstelbaar bescha digd. Een van de bestuurders, een 21-jarige Hagenaar, moest met een lichte hersenschud ding worden opgenomen in het Diaconnessenhuis. Nach t- vaar- toch t De Unie van Watertoeristen doet in het kader van haar jaarlijkse Nacht-Vaar-Tocht dit keer Leiden aan. De schepen komen in de nacht van vrijdag op zaterdag Leiden binnen en zullen dan afgemeerd worden in de Oude Herengracht en in de Oude Vest. 55 schepen heb ben voor deze tocht ingeschreven en met een beman ning van vier per schip betekent dit dat Leiden 200 gasten moet huisvesten. De schepen komen vanaf de De Kaag naar Leiden toe. De VVV verstrekt een map met drukwerk over de stad Leiden en voor de jongeren staat een puzzel tocht op het programma. De schepen vertrekken zondagmorgen Cirkelconcerten In september gaat een voor Nederland en ver daarbuiten uniek project van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Hol land van start. Het gaat om cirkelconcerten, educatieve se ries voor kinderen én volwassenen. De eerste serie heet „In de opera" en heeft de opera „De Zijden Ladder" van Rossini tot onderwerp. Tijdens de uitvoering wqrdt in een korte presentatie getoond, wat er in en rond de opera aan de hand is. De teksten zijn in het Nederlands. Het Gewes telijk Orkest treedt met dit programma maandag 21, dins dag 22 en woensdag 23 september in de Stadsschouwburg op. De uitvoeringen beginnen om half acht, behalve dins dag, dan begint men om drie uur. Inschrijven kan voor 236 gulden voor groepen van 45 personen inclusief busvervoer, of voor vijf gulden per persoon. Voor reserveringen en na dere informatie: Truus Dijkstra, telefoonnummer 015- 122324. Jubileumconcert In het kader van de serie Zomerorgelconcerten van K O staat voor morgen een jubileum-concert van San- der van Marion op het programma. Het concert wordt gegeven in de Marekerk en bengint om kwart over acht. Gespeeld worden werken van J.S. Bach, T. Albi- noni, A. Viola, C. Seixas, G. Handel, H. Crackel en van Van Marion zelf. Toegangskaarten kosten twee en drie gulden en kunnen worden besteld bij het bureau van K&O aan de Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Op de avond van het concert zijn vanaf half acht kaarten aan de zaal te koop. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat Sander van Marion zijn loopbaan als organist en diri gent startte. Hij kreeg onder meer les van Wim van Beek en studeerde aan het Haags conservatorium. Op 18-jarige leeftijd gaf hij zijn eerste serie concerten. Mo menteel is hij organist van de Bethelkérk in Scheve- ningen. Hij maakte vele concert-reizen naar het buiten land. Op een groot aantal van zijn LP's staat de impro visatie centraal. Kongresdag Merenwijk Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de samen werkende kerken in de Merenwijk wordt zaterdag 10 okto ber een kongresdag gehouden voor allen die willen mee denken over de oecumenische kerk. Motto van het congres is „Kerk als samenleving onder de regenboog". Dr. A. W.J. Houtepen, verbonden aan het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenia (Leiden-Utrecht) houdt 's morgens een inleiding over: De kerk, een oecumenisch leerproces. In groepsgesprekken zal hierover van gedach ten worden gewisseld waarna een forumdiscussie wordt gehouden. Leider van het forum is prof. dr. M. de Jonge. In het panel hebben zitting mevr. ds. J.M. Deenik-Mool- huyzen, dr. H.A.M. Fiolet en ds. M.G. Veenstra. De bijeen komst wordt besloten met een liturgische viering. De con gresdag in het kerkelijk centrum De Regenboog begint om tien uur en eindigt rond kwart over vier. De kosten voor deelname bedragen 12,50 gulden per persoon. Voor inlich tingen en aanmeldingen: W.H.C. ten Hoorn, Heivlinder 59, 2317 JT Leiden. Filmhuis LVC Het filmhuis van het LVC heeft twee films van Alfred Hitchcock op het programma staan. Vanavond om acht uur en om kwart over tien en morgenavond om half tien en om half twaalf wordt „The Lady vanis hes" uit 1938 gedraaid. Voor volgende week donderdag om acht uur en om kwart over tien en volgende week vrijdag om half tien en om half twaalf „Sabotage" uit 1936. De saboteur is de bioscoopeigenaar Verloc, die in opdracht van een geheime organisatie schrik en ver derf moet zaaien onder de bevolking van London. LEIDEN In een pand aan de Hooigracht is dinsdagmid dag het lichaam aangetroffen van de 25-jarige J.S.. De ka merbewoner is vermoedelijk om het leven gekomen door het gecombineerde gebruik van heroine en alcohol. De jongeman is gedurende het weekeinde overleden. Zijn li chaam werd dinsdagmiddag om een uur aangetroffen door een vriend. Rampzalig bezoek aan Leiden LEIDEN Een 41-jarige Belg uit Brussel zal zijn dagje uit naar Leiden wellicht nooit meer vergeten. De man was be trokken bij twee ongevallen en is thans opgenomen in het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. De man reed 's morgens rond kwart over elf tegen een andere personenauto op de kruising van de Papengracht en de Lange- brug. De Belg verleende hier geen voorrang. De voorzijde van het vervoermiddel van de buitenlander werd hierbij beschadigd. De beschadiging was ernstiger dan hij dacht, dat bleek in de loop van de middag. Toen de man rond vier uur huiswaarts keerde en inmiddels de oprit naar de rijksweg bij Zoeterwoude had gepasseerd, raakte zijn motorkap plotseling los. De kap sloeg achterover en blokkeerde het uitzicht. De Belg remde direct af. Een achter hem rijdende vrachtauto kon hem niet meer ontwij ken en reed hard op de achterzijde van de Belg in. Deze verloor de macht over het stuur en raakte van de weg. Enkele tientallen meters verder kwam hij tot stilstand in het talud. De auto was onherstelbaar beschadigd en de bestuurder moest naar het zie kenhuis. Een passagier kwam met de schrik vrij. Meisje (14) mishandelt studenten LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond tien uur een 14-jarig Leids meisje aangehouden wegens het ple gen van mishandelingen. Het meisje was lid van een groep jongeren, die bij een etablissement aan de Beestenmarkt een vechtpartij uitlokte met een groep studenten. De ongeregeldheden begonnen toen de studenten bij het verla ten van de gelegenheid een bloempot naar het hoofd kregen. Toen zij de pot terugwierpen naar een groepje jongeren, was dit het startsein voor een stevige kloppartij. Twee studenten raak ten daarbij lichtgewond. Toen de politie ter plekke aankwam, arresteerde men een van de felste jongeren: het meisje. Het kind is inmiddels overgedragen aan de kinderpolitie. Vr-lU Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekortea Jongerengroep Naar aanleiding van het arti kel „Deken Schlatmann mis bruikt radio om hetze te voe ren" in de L.C. van 11 augus tus graag het-volgende. Het ra dioprogramma waarin de de ken sprak over de R.K. Jonge rengroep Leiden heb ik zelf gehoord en het is voor mij een raadsel hoe de deken zich zo laatdunkend over de jongeren groep durft uit te laten. Ik ben een paar keer bij de groep te gast geweest en er is geen sprake van, dat zij rechts, be houdend en ouderwets is. De groep bestaat uit een aantal frisse jongelui van deze tijd, die echter wel hun geloof se rieus nemen en dit ook durven toetsen aan het wettige leerge zag van de kerk. De jongeren groep heeft alle opmerkingen van de deken haarscherp ont maskerd als onjuistheden. In de al maanden durende kwes tie is er nog niemand geweest, die de beschuldigingen van de groep aan het adres van het dekenaat heeft kunnen ont kennen. De deken zou er beter aan doen het goede voorbeeld te geven in plaats van een ge zonde jongerengroep zo fel aan te vallen. Je zou haast gaan denken, dat men angst heeft voor het feit, dat deze R.K. Jongerengroep zoveel aanhang verwerft. J.L.J. Dingjan Leiden

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3