Iddóc (Sowuvnt LijmBogingJijkt aarschiinliik Washington vreest Libische vergelding na luchtgevecht Mr. Geertsema: acties betaald uit overvallen Falend of doelbewust slecht beleid bij Philips Data Systems 3< EEN ALTERNATIEF NA MISLUKKEN FORMATIE Oostduitse aanhangers Solidariteit gearresteerd itduiking Neemt u plaats Rellen na Ajax-Feijenoord SLOOPGOUD 16.- per gram legitimatie verplicht AMERIKANEN WILLEN LIBIë (NOG) NIET VERLATEN Donderdag 20 augustus 198171 e jaargang no. 22044 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103Q03 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummere/ 0,70. Actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" met Amerikaanse film over reilen en zeilen van Europees parlement (Ned. II 20.52 uur). Canadees tv-spel „Een van ons" over lotgeval len van mongoloïde jongen die zich zelf speelt (Ned. I 20.10 uur). Wisselend bewolkt en een en kele bui. Temperatuur circa 18 graden. Harde noordwesten wind. Morgen zon op: 6.33. Onder 20.52. Schev. hoogw.: 7.25 en 19.49. Laagw.: 3.29 en 15.36. likte op obahn ■wacht HAAG De ANWB de Algemene Ver- lienst van de rijks- in Driebergen ver en dat het het ko- weekeinde druk top de Westduitse Bgen door terugke- vakantiegangers. in Baden-Württen- Zweden als delen ederland ziin de va- s dan afgelopen en eft veel verkeer op utes van Oostenrijk ig noorden. Italiaanse belasting voor 57 miljard ontdoken (Van onze correspondent Cees Man- aers) ROME Dit jaar wordt in Italië voor 57 miljard gulden belasting ont doken. Dat is acht procent van het nationaal inkomen. Deze onthulling komt van de twee maanden geleden afgetreden minister van financiën, Reviglio. Deze socialist wist zich in korte tijd als minister bijzonder ge vreesd en gehaat te maken bij de Ita liaanse belastingontduikers door de bestrijding van hun praktijken tot een van zijn belangrijkste beleids voornemens te maken. Reviglio vindt Nederland op belastinggebied een land om na te streven. Vergeleken met ons land is de belastingontdui king in Italië vier keer zo eroot. Tiende Noordierse hongerstaking overleden LONDEN In de Maze-ge- vangenis bij Belfast is vanoch tend even voor tien uur een tiende IRA-gevangene, Mi chael Devine, overleden aan de gevolgen van een honger staking die zestig dagen heeft geduurd. De 27-jarige Devine was tot twaalf jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens verboden wapenbezit. Zijn familieleden hadden een onafgebroken wake gehou den in de ziekenboeg van de gevangenis, waar Devine naar was overgebracht. Gisteravond verloor Devine bij vlagen het bewustzijn. Hij was toen al geheel blind en zijn spraakvermogen was ernstig aangetast. HILVERSUM Mr. W. Geertse ma, commissaris van de koningin in Gelderland, vermoedt dat bankovervallen het geld opleve ren waarmee ac ties als in Nijme gen (tegen de bouw van een parkeergarage) en Dodewaard worden betaald. Hij erkent geen bewijzen voor zijn overtuiging te heb ben en ook de or ganisatoren niet te kennen. „Er is na tuurlijk een rede lijk grote zelfopof feringsgezindheid bij de anti-kerne- nergiebeweging. Bij de krakers sluit ik dat ook niet he lemaal uit. Maar al die meedoeners die niks geen bezwa ren hebben tegen kernenergie en heus niet om hui zen verlegen zit ten, die zullen on getwijfeld niet be reid zijn zichzelf offers te getroos ten. Dus ben ik ervan overtuigd dat het van elders komt". DEN HAAG „Of er is sprake van falend management, óf de Philips-directie heeft doelbewust aangestuurd op het sluiten van Philips Data Systems". Dit is de conclu sie van een onderzoek dat een groep wetenschappers op verzoek van de ondernemingsraad van de Haagse Phi- lips-vestiging onder leiding van de Rotterdamse hoogle raar dr.A. Diepenhorst heeft ingesteld naar de redenen van de voorgenomen sluiting van het Haagse Philips-be- drijf. De wetenschappers vinden dat er eerder sprake zou moeten zijn van een uitbreiding van de produktie van Data Systems. Al'jaren zouden er volgens Philips gigantische verliezen worden geleden en zou er geen uitzicht op verbetering be staan. De onderzoekers echter concluderen dat de Haagse fa briek best is staat is concurrerend te produceren. TJE (Van onze parlementaire redactie) /■^DEN HAAG Hoewel de formateurs Kre- jmers en Van Thijn koningin Beatrix gisteren .1 hebben verteld dat de vorming van een kabi- net CDA-PvdA-D'66 op basis van het rapport i de informateurs niet mogelijk is, lijkt het [onvermijdelijk dat toch nog zal worden ge probeerd de gisteren opgetreden breuk te lij- ^men. Omdat elk aanvaardbaar politiek alter- latief voor deze coalitie ontbreekt en nieuwe' irkiezingen evenmin reëel worden geacht zit [er weinig anders op dan dat een bemiddelaar lat proberen alsnog zo'n kabinet tot stand te lengen. In de CDA-top wordt in dit verband I naam van mr. W. Scholten genoemd, de president van de Raad van State en de amste adviseur van het staatshoofd. - .Geen van de drie fractieleiders wilde gisteren de totstandkoming van deze coalitie met zoveel woorden uitsluiten. Vandaag hebben zij met hun fracties overlegd over wat de koningin nu moet worden geadviseerd. Met name Den Uyl (PvdA) benadrukte dat er in de afgelopen 81 dagen for meren over te veel zaken overeenstemming is be reikt om dat dan nu maar zo maar verloren te la ten gaan. Evenals Terlouw (D'66) wees de PvdA- leider erop dat een meerderheid in het parlement het ontwerp-akkoord tussen CDA, PvdA en D'66 onderschrijft. Beide voormannen komen tot deze conclusie op grond van de getalsverhouding binnen de CDA- fractie waarmee gisteren een ontkennend ant woord werd gegeven op de vraag van de forma teurs of het eindresultaat aanvaardbaar kon wor den genoemd. Van de 47 aanwezige CDA-ers we zen slechts 19 het resultaat helemaal af. Een meerderheid van 28 achtte het, wel acceptabel, zij het dat slechts 12 van hen bereid waren hiermee hun politiek leider Van Agt op te offeren. Voor 16 CDA-ers was het neen van Van Agt en het dreigement op te stappen als zijn fractie hem niet in meerderheid zou volgen voldoende om hun po sitieve houding uiteindelijk in een negatief ant woord te laten omslaan. Ook de ex-informateurs Lubbers en De Koning, die dit akkoord hebben helpen opstellen, stemden om deze politieke re den tegen. Daarmee werd het formatieresultaat tenslotte met 35 tegen 12 stemmen afgewezen. CDA-leider Van Agt zei geen enkele consequen tie te zullen verbinden aan het feit dat 28 van zijn fractiegenoten het programmatisch akkoord in feite acceptabel achten. Maar Den Uyl en Ter- louw zien juist hierin mogelijkheden om toch tot de beoogde coalitie te komen. Met name Den Uyl speculeerde erop dat men de steun van dit deel van de CDA-fractie een meerderheidskabinet te vormen is. „Er is in de Kamer een potentiële meerderheid voor dit akkoord1.' Daarom is dit meer dan alleen maar een dag van nederlagen", aldus Den Uyl. Pagina 9: Van Agt: het mocht niet, helaas. De formateurs Kremers en Van Thijn verlaten het paleis na koningin Beatrix van de mislukking van hun formatieop dracht op de hoogte te hebben gesteld. USHBHituiiaÉfi WEST-HERLIJN De Oost duitse veiligheidspolitie heeft verscheidene vakbond sactivisten en intellectuelen gearresteerd die zich hebben ingezet voor de Poolse vrije vakbond Solidariteit. Dit heeft een Westberlijnse groep voor de rechten van de mens gisteren bekend ge maakt Volgens deze organisatie zijn ze ven arbeiders in vier belangrijke industriële ondernemingen in verscheidene delen van de DDR aangehouden omdat zij hadden gesproken over mogelijkheden om de Oostduitse communistische be weging te democratiseren naar het voorbeeld van Solidariteit. Een Oostduitse arts zou bepn dit jaar tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een gift van tienduizend mark aan Solidariteit. In Oost-Duitsland probeert men op deze wijze de besmettelijk geachte invloed van Solidariteit in de kiem te smoren. Het officiële Oostduitse nieuwsagentschap heeft gisteren het Poolse vakver bond Solidariteit beschuldigd van het intimideren van de Poolse zet ters en drukkers. nkenschap kost lerlander tien nden Griekse cel SALONIKI Een 25- inwoner van Hilversum teren door een rechtbank et Griekse Thessaloniki irdeeld tot tien maanden regens dronkenschap en iging en bedreiging van «rsoneel van een cam- De man was zaterdaga- in aangehouden toen hij, innelijke staat, met zijn de camping waar hij ver- onveilig maakte. lë wordt dit jaar voor 57 d gulden belasting ont- Icl durven er weinig tegen pdernemen uit angst hun hang te verliezen. De inklapbare ligstoel. alias strandstoel, is al toos een dank baar onderwerp geweest voor ge slaagde en min der geslaagde grappenmakers. Wie ooit onder grote belangstel ling met dit ap paraat heeft ge worsteld om het in een ligbare vorm te krijgen, zal zulks hart grondig kunnen beamen. Foto- §raaf Simon E. mlt trof gisteren op het zomerse strand zo'n zetel aan. Maar die was door de stevige wind op geblazen tot een moeilijk te bezit ten soort kunst werk. AMSTERDAM Na de voetbaltop per Ajax-Fe yenoord Is het gisteren in Amsterdam tot ern stige ongeregeldhe den gekomen. De uitslag 1—1 was kennelijk niet tot genoegen van de supporters. In de buurt van het Olympisch Stadion braken na de wed strijd vechtpartijen uit Daarbij vielen twee gewonden. Enkele auto's werden omgegooid en de po litie bracht een bus met zestig opstandige supporters in zijn ge heel over naar het hoofdbureau. Voor zij daar echter wer den „uitgeladen", wisten ze de bus vol ledig te vernielen. De supporters waren aan de rekken gaan han gen, hadden alle rui ten ingeslagen, de noodluiken eruit ge gooid en alle stoelen vernield. Toen de bus later werd door zocht vond de politie tot haar verbijstering een compleet wape narsenaal: tientallen ploertendoders, sti letto's en andere messen, boksbeugels en een aantal stalen kettingen met hand vat. Bij het fouilleren van de supporters kwamen er nog een paar messen te voor schijn. Inspecteur A. Smit van de hoofd stedelijke politie noemde het meer dan verschrikkelijk dat dergelijk wapen-, tuig werd meegeno men naar voetbal wedstrijden. VVD wil snel verhuur per kamer DEN HAAG Het VVD-ka- merlid De Beer heeft er bij de regering op aangedrongen snel ruime bekendheid te geven aan de mogelijkheden die er nu al bestaan om woningen per kamer te verhuren. Hij reageert daarmee op het rap port van de Werkgroep Ka merhuren (door de Tweede Kamer ingesteld) waarin over dit onderwerp positief wordt geadviseerd. ADVERTENTIE Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 WASHINGTON/TRIPOLI De Amerikaanse regering heeft alle naar schatting 2.500 Amerikanen die vooral voor oliemaatschappijen in Libië werken, gevraagd naar de Verenigde Staten terug te keren. Na het luchtgevecht van gisteren, waarbij vliegtuigen van de Ameri kaanse marine twee Libische toe stellen hebben neergeschoten, wil Washington de Libische leider ko lonel Khadaffi niet de mogelijk heid geven de actie te wreken op de in zijn land verblijvende Amerika- Vooralsnog hebben oliemaatschap pijen laten weten dat hun personeel niet van plan is naar.de VS terug te keren. Er zijn, zo werd verklaard, geen plannen voor een evacuatie. Bij het luchtgevecht van gisteren, dat volgens de VS boven internationale wateren en volgens Libië boven het eigen zeegebied werd gevoerd, zijn twee Libische toestellen van Russi sche makelij neergehaald. Het zijn' vliegtuigen van het type SS-22, waar van Libië er enkele tientallen heeft. De Amerikaanse toestellen waren van het type F-14, een zeer modern ge vechtsvliegtuig. De F-14's waren af komstig van het vliegdekschip Nimitz, dat deelnam aan een grote oefening voor de Libische kust. Naar verluidt hebben de Libische toestellen, die mo gelijk niet door Libiërs maar door Russen, Palestijen of Noordkoreanen werden gevlogen, de aanval geopend. Pagina 9: .Aanval niet uitge lokt". Marine „schiet" dollar te hulp. ADVERTENTIE U vindt ons in: Blefswljk: Jan Groen bv, Hoefweg 95,01892-5055

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1