1Z 67 worstelt *iog met ichzelf Sprankje hoop al weer weg Ajax aat zich ifbluffen PSY naar winst ondanks zwakke verdediging INDER EN JEZEK BEIDEN EVREDEN MET GELIJKSPEL ;*A [STERDAM Minutenlang lieten Wim van |egem, Ben Wijnstekers en Stanley Brard p slotfase de bal van voet tot voet gaan. Tij ken heet dat in normaal Nederlands, en in lerskringen wordt dan gesproken over de Strijd uitspelen. Feyenoord kreeg daartoe [lie laatste minuten alle gelegenheid van De stand van 1-1 in het Olympisch sta- vonden de Amsterdammers blijkbaar ook dan voldoende. Het is alleen opvallend Ajax zich op deze wijze liet afbluffen, wat [haal gesproken het sterkste wapen van t is. Trainer Kurt Linder van Ajax zei na op: „Ik ben dik tevreden. Het is nu wel ge en dat Ajax nog niet zo goed is als iedereen denkt". „En", voegde hij er diplomatiek toe, „Feyenoord is nog niet zo slecht als al- een werd aangenomen". ■ers collega Jezek meende: „Het rondspelen in ■otfase oogde natuurlijk niet leuk, maar het is 4aan de thuisclub om dan aan te vallen". Jezek dat zijn ploeg met name in de tweede helft conditioneel sterker was dan de opponent. Linder daarover: „Feyenoord speelde veel agressiever". De vroege confrontatie tussen beide ploegen nood zaakte pok voorzichtigheid. Een nederlaag zo vroeg in het seizoen zou slecht zijn voor het moreel van de twee teams. Desalniettemin probeerden beide zo aanvallend mogelijk te spelen. Feyenoord, dat Jacobsen en Budding op de bank had gelaten (Stafleu en Van Deinsen waren de vervangers), wist dat de aanval ook bij Ajax de beste verdediging is. Daardoor on- stond met name in de eerste helft een aantrekke lijk duel, dat zijn spannende momenten dankte aan de persoonlijke fouten in de defensies. De Rotter dammers kregen zelfs na vijf minuten de kans om de eerste tik uit te delen. Vermeulen schoot van een meter afstand in, maar Piet Schrijvers redde knap. De doelman van Ajax, die zijn kandidatuur voor de interland tegen Zwitserland aan geen twij fel onderhevig liet, moest trouwens vaker in actie komen. Zo speelde Keje Molenaar te zacht terug, maar Jan van Deinsen faalde. De koude douche voor Feyenoord werd na 13 mi nuten opengedraaid. Een schitterende aanval via Wim Jansen en Molenaar belandde bij de vrij staande Wim Kieft, die een fijne neus heeft voor dit soort kansjes en kon scoren: 1-0 Vanaf dat mo ment begon de Ajax-trein te draaien. De Amster dammers speelden daarna hun sterkste troef uit via blufpoker. Kieft scoorde nogmaals, maar de grensrechter had buitenspel geconstateerd en Charles Corver gaf hem gelijk. De 35.000 toeschou wers gingen er eens goed voor zitten. Vooral door de individuele kwaliteit daverde Ajax af en toe over zijn tegenstander heen. De gebles seerde Wim van Hanegem - in de warming-up werd pas beslist dat hij zou spelen - zag de Amster dammers aan alle kanten aan zich voorbij trekken. Radeloos zwaaide de Kromme met de armen, maar zijn ploeggenoten begrepen hem niet en dan blijft er voor Van Hanegem maar één remedie over. De beuk gaat erin om de tegenstander uit de concen tratie te halen. Edo Ophof werd het eerste slacht offer, daarna ging Ling door een heupzwaai van Nielsen naar de sintelbaan. Corver wees wel voort durend naar zijn gele kaarten, maar die bleven vooralsnog achterwege. Zonder kleerscheuren haalde iedereen het rustsignaal. Bewusteloos Feyenoord zette ook na de'hervatting het stevige spel voort. De kleine Deen Jesper Olsen raakt? na afloop even bewusteloos nadat Ben Wijnstekers hem tijdens cfe wedstrijd voortdurend op de voeten had gestaan. Gevreesd wordt voor een gebroken middenvoetsbeen. Corver presenteerde de recht sachter van Feyenoord daar in eerste instantie al de gele kaart voof, maar de international raakte niet geïmponeerd en speelde zijn partij sober en zonder veel fouten uit. En wat voor de Rotterdam mers belangrijker was, Ajax raakte onder de in druk, werd nerveus en begon onbegrijpelijk slordig te spelen. Nadat Balkenstein en Ophof door Groenendijk en Rijkaard waren vervangen, sloegen de Maasstede lingen toe. Kaczor draaide zeer behendig rechts voorbij Boeve, die de Westduitser bijna de gehele wedstrijd in de zak had. In het strafschopgebied liet de Ajacied het been staan. Een onvervalste strafschop, maar Corver gaf een indirecte vrije trap. Alleen Van Hanegem bleef zichzelf. Vanaf de libero-positie, die hij na het uitvallen van Balken stein had bekleed, belastte hij zich met de vrije trap. Slechts een tikje opzij was voldoende. De aan stormende Jan van Deinsen knalde schitterend door de muur van Ajax en langs doelman Piet Schrijvers: 1-1. En het had er voor de Amsterdammers nog slech ter kunnen uitzien als Nielsen vlak voor tijd zijn' zenuwen beter in bedwang had gehouden, toen hij oog in oog kwam te staan met Schrijvers. De doel man redde opnieuw. Daarna kreeg Corver, die Kaczor geel gaf voor aanmerkingen op de leiding, alle rust van de Feyenoord-defensie om ook deze confrontatie Ajax-Feyenoord zonder al te veel hei bel af te sluiten. HENK WAGEMAN Scoreverloop: 13. Kieft 1-0. 69. Van Deinsen 1-1; scheidsrech ter: Corver; toeschouwers: 36.000. Ajax: Schrijvers. Molenaar, Ziegler, Jansen. Boeve: Ophof (Rijkaard), Lerby, Schoenaker, Olsen (Vanenburg). Ling, Kieft. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers. Niel sen. Balkenstein (Groenendijk). Brard; Stafleu. Jeliazkov, Van Hanegem. Van Deinsen; Kaczor (Jacobsen). Vermeulen. ks ÏERDAM Het 'redelijk alternatief' van Sparta's amener Barry Hughes heeft AZ'67 een punt afhandig ge- jden ikt (22). Zonder Van Gaal en Van der Gijp zorgden de ttan erdammers voor voldoende tegenwapens om de op- w naar de topvorm van vorig seizoen zoekende Noord se nders te kunnen weerstaan. Vooral dank zij de impul- 1°° Iran uitblinker Chris Dekker verscheen Sparta, waarbij jje ondanks een gebroken neus toch was opgesteld, tal- ma*cn voor doel van Treytel. De enorme inzet van u partanen bleef ook na de openingstreffer van Kist on- oken. Lengkeek en Dekker zetten AZ zelfs op een ach- JJan land. Tot een vroegtijdige nederlaag van het met zich- worstelende AZ'67, afgelopen seizoen tot diep in de "•etitie louter overwinningen boekend, kwam het echter Uit één van de schaarse tegenaanvallen schoot Kist tweede maal langs de weifelende Formannoy. erste twintig minuten van de wedstrijd hadden net zo goed A.J gespeeld kunnen worden. Beide ploegen namen een af- tende houding aan, waardoor het tempo tot een angstwek- laag niveau zakte. Pas halverwege de eerste helft kwam er in het treffen. Kort achter elkaar ontstonden er scorings- lijkheden voor beide doelen. Nygaard, die zijn competitie- ut maakte, maar in de tweede helft werd vervangen, ver- de twee kansen, en Tiktak zag een keihard schot uit moei- hoek op de vuisten van Treytel belanden. In de 28ste mi- leek AZ'67 de leiding te nemen. Jan Peters pikte de bal op liddenveld op, rende ermee tot in het strafschopgebied en >en op links de meegekomen Kist vrijstaan. Deze raakte de chter maar half, zodat de in het doel glijdende Advocaat iet kon ingrijpen. minuten later was het toch raak toen Kist de bal na een le trap van Peters onder doelman Formannoy doorschoof (0 nder de bezielende leiding van Chris Dekker zette Sparta de rust nog een hardnekkig slotoffensief op, dat niet meer verde dan enkele hoekschoppen. la bleef na de hervatting met onuitputtelijke energie probe- ien beter resultaat te bereiken dan de geprofeteerde neder- AZ'67 kreeg haast geen tijd meer aan opbouwend werk te duid en en zo raakte de defensie behoorlijk overbelast. In de 12e aaktiut kon Lengkeek profiteren van de eerste tekenen van vaar laarse vermoeidheid. Hoog opspringend kopte hij de gelijk- el. 'er na een hoekschop van Tiktak achter Treyteel (11). Zes net ten later kon Hughes zijn spreekwoordelijke vuist naar het hem ek heffen, toen Chris Dekker met een afstandsschot Trey- abs( olkomen verraste en Sparta zelfs een voorsprong schonk, /are (veelde hoefde Sparta niet lang te dragen. Uit één van de rwinte tegenaanvallen had Kist het antwoord klaar, rivol rde icht u Formannoy; Jansen. Dekker, Robinson, Van Tiggelen; Advocaat, Tik- "'ajenckeek (Van der Berg); Loggie, Holverda, Meyer. ..a— Treytel; Van der Meer. Metgod. Spelbos, Hovenkamp; Peters, Filippo, Bala r<*' Jonker; Tol, Kist Sa. vanenburg naar NAC iet» -DA NAC heeft zich versterkt met Leen Swanenburg. rans rêle aanvaller van FC Groningen, werd gistermiddag voor* de Bredase eredivisieclub gecontracteerd. IS d' nenburg, die eerder voor FC Den Haag en Excelsior speelde, onAJ imiddeÖijk speelgerechtigd en kan zaterdag eventueel zijn vo1 tut maken. Swanenburg tekende voor twee jaar. Ki Bram Ronberg (liggend) raakte gisteravond met NEC de paal. FC DEN HAAG DOOR NEC OP NUMMER GEZET DEN HAAG. - Het sprankje hoop dat afgelopen zondag ontstond door de ma nier waarop de ploeg zich bij Feye noord presenteerde is gisteren bij FC Den Haag weer volledig verdwenen. NEC zette de Zuiderparkers met 1-0 niet alleen weer op hun nummer, maar bracht de pupillen van trainer Martin van Vianen tevens weer geheel terug in de realiteit. En die is bepaald somber te noemen voor FC Den Haag. Kon eni ge dagen geleden in Rotterdam tegen een weinig geïnspireerd Feyenoord nog de indruk, worden gewekt dat er onver moede mogelijkheden zaten in de jonge ploeg, die optimistische ideeën dienen' voorlopig maar weer even in de ijskast te worden gezet Overduidelijk bleek een aantal manco's bij FC Den Haag, waarvan het ontbreken van de moge lijkheid om de "wedstrijd te maken" wel het meest in het oog sprong. Gewerkt heeft FC Den Haag gisteravond voor ruim drieduizend toeschouwers ze ker, maar als er een tegenstander in het veld staat die weigert om ooit in Zeist ge maakte afspraken over positief voetbal in de praktijk te brengen dan houdt het voor de equipe van Van Vianen al gauw op. Bovendien bleek voor een aantal spelers opnieuw een krachtsinspanning binnen /een paar dagen te veel van het goéde. Wat idat betreft moet de ontmoeting van ko mende zaterdag tegen Willem II, dat zich nauwelijks positiever zal opstellen dan NEC gisteren, met de nodige angst wor den tegemoet gezien. Martin van Vianen maakte zich gistera vond na afloop van de wedstrijd, die FC Den Haag met Roda JC als enige ploegen puntloos liet na twee wedstrijden, boos over de speelwijze van NEC, welk team hij lafheid verweet. „De degradatiestrijd om de drie fatale plaatsen is al begonnen", concludeerde hij bitter. „De meeste ploe gen proberen met alle mogelijke middelen nu al zo veel mogelijk punten bij elkaar te sprokkelen. Dan kriig je dit soort breedte- en achteruitvoetbal NEC maakte zich inderdaad schuldig aan een wel erg extre- Patrick Mijnhardt van Schoor wenste gisteravond bij de wedstrijd FC Den Haag - NEC op een wel heel bijzondere manier in te vallen. Op het moment dat trainer -Van Vianen hem sommeerde het veld in te gaan en de speler van FC Den Haag zijn trainingspak uit deed bleek hij geen shirt aan te hebben. Het duurde daardoor even voor de wissel kon worden uitgevoerd. me vorm van behoudend voetbal. Pim van de Meent was daarbij weinig loyaal door als één oorzaak "het verleden" aan te voeren. „Dat zit er kennelijk nog in en zal er pas langzamerhand uit zijn te krij gen", deelde de nieuwe trainer van NEC mee, daarmee tevens zijn voorganger Leen Looyen nog een trap nagevend. Maar Van de Meent had méér excuses. „Ik heb op dit moment door blessures maar elf man tot mijn beschikking. Ik moest toen. Heisper uitviel noodgedwon gen een zeventienjarige jongen (Guerin; red.) inzetten". Korrel zout Martin van Vianens kritièk dient overi gens ook met een stevige korrel zout te worden genomen. Ook de Haagse trainer zal zich herinneren dat FC Den Haag vo rig seizoen tweemaal achtereen op een weinig positieve wijze bij Excelsior en FC Groningen de -volle winst pakte. Maar het was niet onbegrijpelijk dat de druiven zuur waren voor Van Vianen. Zijn ploeg had er, met alle beperkte middelen, alles aan gedaan om tenminste aan stevige klantenbinding te doen, maar alle pogin gen strandden op NECs onwil en eigen onmacht. Die vooral werd gedemon streerd door de afgelopen zondag zo ge roemde middenlinie en de aanval. Van het trio halfspelers voldeed alleen Ahmet Keloglu, die bewondering afdwong door zich zowel offensief als defensief het vuur uit de sloffen te lopen. René van Delft en vooral Aad van Bergenhenegouwen toon den gaandeweg nog niet in staat te zijn twee volledige wedstrijden binnen een paar dagen op niveau te acteren. Daarbij wekte het verwondering dat Van Vianen in de slotfase niet de volledig leeg gespeel de Van Bergenhenegouwen uit -het veld haalde, maar Marco de Vroedt die wel licht van afstand nog voor enig gevaar had kunnen zorgen. Het typeerde de wanhoop van de trainer van FC Den Haag, die voordien machte loos had moeten toezien dat door het ge brek aan overzicht en rust NEC moeite loos de touwtjes in handen kon houden. Vooral dank zij de routine die de Nijme- genaren in de persoon van Mulderij, de Vissers en Strik in huis hadden. En die het eigenlijk helemaal niet noodzakelijk behoefde te maken om zó negatief te spe len. Die ervaring ontbeert FC Den Haag ten enenmale, met alle gevolgen vandien. Gedurende de openingsfase van het duel ging het nog in alle opzichten voorspoedig met de Hagenaars. Met het nodige elan ontwikkelde de thuisploeg de nodige of fensieve daden, hetgeen Harry Melis tweemaal in stelling bracht. Maar op slag was het gedaan met die voortvarendheid toen een verre, hoge pass van Pleun Strik Frans Janssen bereikte, die zich handig van De Vroedt ontdeed en diagonaal uit haalde: 0-1. Vanaf dat moment streed FC Den Haag eigenlijk al voor een verloren zaak. Weliswaar trof Bram Rontberg een maal na een fraaie actie van Melis en Tempelaar de paal en schoot vervolgens een keer net naast, NEC 'groeide' in zijn behoedzaamheid (waarvan een vergaand voorbeeld van doelman Schellekens met geel werd bestraft) en FC Den Haag zakte steeds verder weg. Tot de laatste plaats van de ranglijst, zoals later bleek. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 12. Janssen 0-1. scheidsrechter: Kei zer; toeschouwers: 3-000. gele kaart. Schellekens (NEC) FC Den Haag. Havenaar; Tempe laar, Pen, De Vroedt (Mijnhardt van Schoor), Bou- ma; Van Bergenhenegouwen, Van Delft, Keloglu; Melis, Treling. Rontberg (Prevo). NEC: Schellekens; Willemse. Mulde rij. Dries Visser. Sije Visser. Salfishberger, Van (Van onze correspondent) EINDHOVEN - Ondanks een onzekere, weifelend ingrijpen de achterhoede heeft PSV gisteravond FC Utrecht in een spectaculaire wedstrijd verslagen. Dat de Utrechters geen beter resultaat uit Eindhoven konden weghalen, lag vooral aan hen zelf. De jonge ploeg kreeg genoeg kansen, maar Vist tegenover de drie treffers van PSV er slechts een te produceren. Zowel PSV als FC Utrecht maakte er een heerlijk voetbal avondje van, vol met grote en kleine fouten en vooral met aan vallend spel. Slechts een nare overtreding van Van Breukelen tegen de doorgebroken Willy van de Kerkhof ontsierde het ge heel. De Utrechtse doelman kreeg er van scheidsrechter Van Et- tekoven een gele kaart voor. FC Utrecht miste nog steeds de geschorste Van Veen, terwijl bij PSV Koster er wegens een blessure niet bij was. Ook niet bij de selectie was René van de Kerkhof. Het bestuur van PSV heeft de aanvaller een verklaring laten ondertekenen, dat hij dit sei zoen niet meer tussentijds zal proberen weg te komen. Trainer Libregts heeft de spits duidelijk laten weten dat hij voor hem één van de 18 spelers is en dat hij moet knokken voor zijn plaats. De Koreaan Huh completeerde nu de aanval, waarin Geels en Thoresen het eigen publiek gisteravond lieten zien dit seizoen van grote betekenis te kunnen zijn voor de Eindhovenaren. Vooral Thoresen was op de linkervleugel een voortdurend ge vaar en bezorgde Van Tamelen een onrustig avondje. Al na elf minuten werd het Van Tamelen te machtig. Een verre pass van Willy van de Kerkhof bereikte Thoresen, die met behulp van Van Tamelen, die de bal nog een tikje meegaf, doelman Van Breukelen handig omspeelde: 1-0. Het sterke, beweeglijke middenveld van FC Utrecht kon op dat moment nog weinig uitrichten tegen de PSV-aanvallen. Vriend en vijand werden na 25 minuten verrast door een tweede doel punt van PSV. Op 25 meter van het doel draaide Wildschut om zijn man heen en haalde onbeschrijfelijk mooi uit. De bal ver dween „als een streep" in de linkerbovenhoek. Wildschut stond kennelijk nog een beetje na te genieten van zijn actie, toen hij krap twee minuten later de bal voor de voeten van Carbo kopte. Die had geen moeite Doesburg te passeren. FC Utrecht merkte dat PSV niet almachtig was en trok steeds va ker naar voren. Diezelfde Carbo had een minuut later de gelijk maker op zijn voet; vanaf slechts enkele meters schoot hij echter1 naast. Na de rust gingen de Utrechters, bekeken door Ernst Happel en Günther Netzer van Europa Cuptegenstander HSV, onvermin derd door. Zij kregen de gelijkmaker, vooral door vele persoon lijke fouten van vrijwel alle PSV-verdedigers, eigenlijk op een presenteerblaadje aangeboden, waarbij zelfs Doesburg blunder de, maar scoorden niet. Midden in het offensief van FC Utrecht sloeg PSV toe. Een snelle aanval liep via Thoresen, die een pass over de hele breed te van het veld gaf naar Huh. Uit diens voorzet werd door WiUy van de Kerkhof de bal simpel in het doel gelopen. FC Utrecht kreeg daarna nog een aantal mogelijkheden. Het dichtst bij een doelpunt kwam De Kruijk, die tegen de paal schoot. De terugspringende bal stuitte in handen van Doesburg. scoreverloop: 11 Thoresen 1-U; 21. Wildschut 2-0; 23. Carbo 2-1; 68. W.v,d. Kerkhof 3-1; scheidsrechter: Van Ettekovcn; toeschouwers: 19.000. gele kaart: Van Breukelen (FC Utrecht). PSV; Doesburg; Stevens (Landsber gen), Van Kraay, Brandts. Wildschut; W.v.d. Kerkhof (Koeman), Van der Kuijlen, Poortvliet; Huh, G^ela, Thoresen. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Twnelen, Mans/eld, Flight, Tervoort; De Kruijk, Adelaar. Wouters; Van der Lem (Gozems), Carbo, Monster. LE3DSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAGINA 13 UK n Wim Kieft zet Ajax op een voor sprong. Doelman Hiele van Feyenoord kan daar niets meer aan doen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13