Regering VS: 'Aanval niet uitgelokt' deTijd Politie ontruimt Z-Afrikaans kamp Actie Solidariteit heeft groot succes taking ij Britse poorwegen Jreigt pagTITENLAND Handel VS-Libië beter dan politieke verstandhouding UITBREIDING BINNENLANDSE SPIONAGE IN VS BEPLEIT POLEN VRIJWEL ZONDER KRANTEN iSl&tRS n i ran deQJbENE LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 vatoi Ie o| lden« m val n duj n. 41 afisi ages ngei gboelf brine „schiet" illar te hulp _ERDAM De koers de dollar, die de afgelopen n onder druk stond, is gis- i op de Westeuropese wis- arkten stevig gaan stijgen et bekend worden van het jcht tussen Amerikaanse ibische straaljagers boven liddellandse Zee. isterdam was de handel inen op een koers van '5 gulden. Na het bekend van het incident men al op een koers 1,7780 gulden uit en later de dollar nog wat verder, in Londen werd het ikaanse geld onmiddel- leer waard na het nieuws ;de schietpartij. Ook op de arkt zorgden de gebeur en voor een nerveuze ling. De handelaren wis- liet goed wat ze met de ieke gevolgen ervan aan WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft verklaard dat het gevecht met de Libische gevechtsvliegtuigen niets is uitgelokt. Hier mee werd gereageerd op berichten in de Ameri kaanse pers, als zou de oefening vlak voor de kust van Libië zijn ge houden om de reacties van de Libische leiders te testen. Het luchtgevecht is de climax in een al veel langer durende politieke strijd tussen de VS en Libië. In de loop der jaren hebben veel Amerikaans rege ringen zich tegen Khadaffi verzet, maar geen enekele heeft dat zo sterk gedaan als de huidige regering-Reagan, die Libië de drijvende kracht achter het wereld-terrorisme heeft genoemd en een niet af latende strijd tegen dat terro risme heeft aangekondigd. In dit licht bezien kan het neer schieten van de vliegtuigen als een waarschuwing aan Tripoli worden beschouwd. In mei yan dit jaar werden Libische diplomaten de VS uitgewezen sen beide landen een aantal en vroeg Washington de Ame- weken geleden weer op, toen rikanen in Libië naar huis te- Khadaffi Washington ervan rug te keren. Daaraan is geen beschuldige plannen te hebben gehoor gegeven. Na een perio de van betrel om hem ten val te brengen. De •etrekkelijke rust laai- Amerikaanse minister Haig zei Libië wel een beetje had ver wacht. De Verenigde Staten oefenden in een gebied, waar Libië aanspraak op maakt, maar dat niet internationaal als Libisch territorium wordt den de propaganda-strijd tus- gisteren, dat hij de aanval van erkend. „Het gaat om interna tionaal water, de vrijheid van verkeer boven zee. Wij zullen deze tot het uiterste verdedi gen". Verder provocaties zul len, aldus Washington, zonodig met geweld worden beant woord. WASHINGTON De verslechtering van de politieke en diplomatieke betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Libië van de laatste tijd heeft de ontwikkeling van de handel tussen de twee landen beslist niet ne- Stief beïnvloed. De CIA, de Amerikaanse lichtingendienst, heeft laten weten dat de export van de VS naar Libië de eerste vijf maanden dit jaar een waarde heeft bereikt van 348,5 miljoen dollar, ruim 63 procent meer dan in de eerste vijf maanden van vo rig jaar. Welke Amerikaanse bedrijven verantwoorde- lijk zijn voor de toeneming van de export wil de CIA niet zeggen. Deze informatie schijnt ge heim te zijn. Uit regeringskringen is vernomen dat vooral Amerikaanse oliemaatschappijen veel zaken doen met Libië. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft de bedrijven in de VS een aantal malen laten weten dat Libië een „riskante markt" is, maar dit heeft geen effect gesorteerd. Libische ondernemingen hebben veel „oliedollars" uit te geven en export naar Libië is niet onderhevig aan enige beperking van Amerikaanse zijde. Het is nog moeilijk te overzien wat de economi sche gevolgen van het incident op de lange duur zullen zijn. Weliswaar zijn de Verenigde Staten een belangrijke afnemers van Libische olie, maar daar staat tegenover dat er noch in de VS, noch daarbuiten een tekort aan olie be staat. Integendeel, het overschot op de wereld markt is waarschijnlijk in geen jaren zo groot geweest en de Amerikanen hebben de Libiers niet echt nodig voor hun olievoorziening. jd- leinc tome itoor i Mii Ams ehoi gt (Van onze correspondent Bert van Velzen) NDEN Er worden koortsachtige pogingen gewend om een rampzalige Britse spoorwegsta- ,jjn g te voorkomen die op een 31 augustus zou moe de beginnen. Als de staking doorgaat zullen de ..m orwegen zich daar wellicht nimmer van kunnen ndv stellen. Volgens de president van British Rail, rk 1 Peter Parker, kan een staking een modernise ren W0!6®* *er waarde van 5 miljard gulden torpe- ge I en. De posities van de partijen in het spoorweg» zond afliet lijken onwrikbaar. De vakbonden zouden :oek< gens een onafhankelijke bemiddeling een loons- ">ebb hoging van elf procent moeten krijgen, maar kre8 Igens Sir Peter Parker moet drie procent daarvan an fden gekoppeld aan een plan tot verhoging van productiviteit Opa stations" zonder kaartjescontroleurs, treinen met slechts en man op de bok en andere stroomlijningsplannen vallen, zon- jkifinjnciële vergoedingen daarvoor, niet in goede aarde bij de kgrwegbonden. Er wordt nu een nieuwe poging tot onafhan- wke bemiddeling ondernomen, maar de machtigste spoorweg- fbondsleider, Sid Weighel, heeft al laten weten dat hij niet plan is een compromis te sluiten. Militante vakbondsleiders e steenkolenmijnen en de staalfabrieken hebben een solida- tspact gesloten met de stakingsgezinde spoorwegbonden om Iritse economie tijdens een staking vrijwel lam te leggen, samenspannen van de bonden kan de grootste crisis veroor- ;n voor de regering van Margaret Thatcher tot dusver. Door spoorwegstaking kunnen voedselleveranties aan winkelbe- ven, de distributie van post en kranten in een stad als Lon- die ten zeerste van de spoorwegen afhankelijk is, stagneren, enige hoop op het voorkomen van een nationale spoorweg- ing werd woensdag gebaseerd op het feit dat de gevolgen an zo ernstig zullen zijn - ook al door een permanent verlies duizenden arbeidsplaatsen - dat niemand er baat bij kan ben. Britse spoorwegen hebben voor dit jaar, zelfs als de staking zou doorgaan, al een verlies op stapel staan van meer dan miljoen gulden. Home sweet home „De huwelijksreis was fantastisch, maar we zijn liever hier, op Balmoral, dan op de Rode Zee", aldus prins Charles en prinses Diana, die gisteren op het kasteel Bal moral in Schotland voor het eerst na terugkeer van hun huwelijkscruise over de Middellandse Zee de pers te woord stonden. „Balmoral is een van de beste plaat sen op de wereld", aldus een gebruinde prinses die samen met haar man en de overige leden van de Britse koninklijke familie nog twee weken in Schotland zal doorbrengen, voordat het leven zijn dagelijkse loop herneemt. KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse politie heeft gisteren het kamp Nyanga buiten Kaapstad ontruimd. Rond honderd politiemannen met honden kwamen gisteren te gen het aanbreken van de dag met vrachtwagens aan en dreven de rond tweedui zend zwarten in het kamp bijeen. Volgens minister Piet Koornhof van samen werking en ontwikkeling werd opgetreden om het op lopen van de spanning te voorkomen, nadat gisteren overleg over andere huisves ting en werk in de omgeving van de stad was mislukt. De zwarten, meest vrouwen en kinderen, klommen bid dend en zingend in de politie voertuigen. Incidenten werden niet gemeld. Koornhof zei dat het kamp alleen maar groter werd zolang er gepraat werd. Hij zei dat de bewoners elders aangeboden werk hadden ge weigerd en in plaats daarvan eisen bleven stellen die slechts tot een botsing zouden hebben kunnen leiden. De Nederlandse regering on derzoekt de mogelijkheid van humanitaire hulp voor de be woners van Nyanga. WASHINGTON In een nieuw rapport van de Ame rikaanse regering over de mislukte moordaanslag op president Ronald Reagan wordt gepleit voor een uit breiding van de binnenland se spionage en voor betere verzorgingsmaatregelen om zo de kans op nieuwe aan slagen te verkleinen. Volgens het rapport wordt het vergaren van inlichtingen over personen die mogelijk een bedreiging van de presi dent vormen, belemmerd door wettelijke bepalingen welke misschien minder strak ge maakt kunnen worden. Zo zou de geheime dienst beduidend minder bruikbare informatie hebben gekregen sinds de bin nenlandse activiteiten van de FBI, de federale recherche, aan wettelijke banden werden werden gelegd. WARSCHAU Het initiatief van de vrije Poolse vakbond Solidariteit om de krantenbedrijven in het gehele land plat te leggen is gisteren op de eerste dag een groot succes gebleken. Vrijwel nergens in het land kwam een krant uit Pogingen van de autori teiten om noodedities te slijten strandden op het gebrek aan mede werking van transporteurs en ver kopers. De drukkersstaking en de bezetting van druk kerijen, een dag tevoren door leden van Solida riteit, verhinderden echter niet dat twee lande lijke kranten toch uitkwamen. Volgens Solida riteit waren de kleinere edities van het par tijorgaan „Trybuna Ludu" en de legerkrant „Zolnierz Wolnosci" gedrukt op persen van het Poolse leger. De nummers waren in Warschau nergens te krijgen, behalve dan bij het gebouw van de hoofdredacties... De regeringskrant „Zy- cie Warszawy" werd in een oplage van 5000 exemplaren eveneens op noodpersen gedrukt, maar op straat was er geen een te krijgen. Pap ging uitgebreid in op de stevige kritiek die Trybuna en Zolnierz Wolnosci jegens Solidari teit uitten. „Waar haalt Solidariteit het recht vandaan om schaamteloos de banden tussen miljoenen lezers en hun kranten te verbreken", aldus de krant. Solidariteit voert een blinde actie ten nadele van duizenden mensen die met lege handen van kiosken terugkomen en het maakt de vak bond niets uit dat de spanning in het land er opnieuw door stijgt. Dat is kennelijk hetgeen extremisten in Solidariteit nastreven", aldus de krant volgens de lezing van Pap. Volgens officiële berichten kwamen elders in Polen tenminste zes regionale partijbladen uit, dunner en in een kleinere oplage dan normaal. Maar volgens Solidariteit weigerden kioskhou ders in Katowice, Szczecin, Radom, Opole en Lublin ze te verkopen. De journalisten in Polen bleken de actie overi gens onverdeeld te steunen. De belangrijkste regeringsonderhandelaar met Solidariteit, vice-premier Rakowski, zei woens dag ondanks alles nog de dialoog met de vak bond na te streven. Het parket in Warschau heeft een onderzoek gelast naar de actie van le den van Solidariteit in de noordelijke stad Olsztyn die werkwillige typografen het werk zouden hebben belet In Elsevier waardering voor Van Agt „die het scenario ste vig in handen heeft gehouden, erwijl Den Uyl door het stof troop en Terlouw gekoeio- leerd werd". Met Luns wordt esproken over de rondwaren- e „Hollandse ziekte". „Een [root deel van degenen die te len bewapening zijn, heeft [een bezwaar tegen een over- ïeersing door Rusland en wijst iu fond het democratisch be tel af. Ik denk dan aan.-be taalde actievoerders en aan ten heleboel naïeve mensen, nensen die worden beïnvloed door linkse radicalen of uiterst thische priesters". Het omsla- artikel gaat over het heersen- e anti-Amerikanisme. „De ijgende werkloosheid in Vest-Europa wordt ten dele oegeschreven aan de feilen "an de kapitalistische maat- chappijvorm. Omdat Amerika staat genoteerd als de kam- >ioen van de vrije markteco- ïomie, wordt de beschuldigen de vinger al snel die kant uit m [edirigeerd. In progressieve iringen bestaat dan de neiging It Slpm alle Amerikaanse verwor- 'enheden maar direkt op de nestvaalt te deponeren". Een nterview tenslotte met de suc- esvolle jonge springruiter Rob ïhrens. „Wat ik veel erger Scl dan doping, dat zijn !\waaie praktijken. Latjes voor Ie sprong leggen, met spijkers ïrin, zodat het paard zich pijn- ijk stoot en uit angst hoger JQ1 springt. Ik noem geen namen, maar het gebeurt dat ruiters jeen kroonkurk tussen de :bf Jandages stoppen of een pu naise onder de neusriem. Dat Jebeurt nogal eens, vooral bij i uksdi m in de zin. Bij betalingsmoei lijkheden moet de rente dan maar bij de hoofdsom bijge schreven worden in de hoop en verwachting, dat de rente stand zal dalen, dat de mensen hun koopkracht minstens blij ven behouden en dat de prij zen op de huizenmarkt zullen aantrekken. Levensgevaarlijk, want als dat allemaiü niet ge beurt, worden de problemen alleen maar nog groter". Ook een artikel over de geldjacht in het wereldje van vrouwe nartsen en vroedvrouwen. „We hebben sterilisatie erbij gekregen en nu komt weer het ongedaan maken van sterilisa ties. Daar gaat weer een halve dag in zitten. En uitstrijken voor baarmoederhalskanker, daar zijn we ook gelukzalig mee bezig. We scheppen onze eigen markt wel. Uiteindelijk gaat het toch keihard om de centen". Een reportage voorts over Iraanse bannelingen in Parijs. „Het gekke is: waar je ook komt, ze zeggen allemaal dat het Iraanse volk achter hen staat. Als je dat allemaal bij elkaar optelt, zouden er wel 100 miljoen Iraniërs moeten zijn". De Amerikaanse onder minister van Defensie Perle zegt in een interview: „De neutronenbom heeft niets met de onderhandelingen te ma ken. De kernkoppen kunnen niet worden geverifiëerd. Je kunt ze dus niet bij onderhan delingen over wapenbeheer sing betrekken. Je kunt niet vertellen wat voor kop er op een wapen zit. Wat dat betreft tast iedereen geheel in het duister". Stijde subtop". In de Haagse Post aandacht voor het hypotheekprobleem. ■Staatssecretaris Brokx heeft levensgevaarlijke maatregelen Vrij Nederland vindt tussen de regels door dat er maar een za kenkabinet moet komen met Zijlstra als premier. Namen van ministers: „Mensen als Biesheuvel, Schmelzer, Wes terterp, Langman voelen zich niet te oud of versleten voor een nieuwe carrière. Zij zou den het niet onmogelijk ach ten met vertegenwoordigers van een jongere generatie poli tici een kabinet te vormen. Mensen als Wiegel, Pais, Gin jaar, Van Mierlo zouden wel licht op een uitnodiging kun nen rekenen". Elders een pro fiel van diezelfde Van Mierlo. „Hij heeft zijn voormalig ge loof in het ontstaan van een progressieve KVP zelfs ont leend aan de opkomst van Van Agt. Hij heeft zich niet vaker vergist dan de meeste andere politici, maar zijn vergissingen blijven langer hangen. Ook bij hemzelf. Een mogelijk minis terschap van Defensie zou wellicht zijn meest krankzin nige avontuur kunnen wor den". De bekende uitgever en schrijver van Oorschot zegt in een vraaggesprek: „Mijn grote bezwaar tegen Hermans, wiens werk ik uitgeef, is dat hij ei genlijk niet van mensen houdt. En ik vind dat hij met zijn laatste roman en ook met de twee kleine boekjes daar vóór flutwerk aflevert, ver be neden zijn niveau". Het blad heeft een boekenbijlage. De Tijd vindt dat Van Agt ge lijk had toen hij probeerde zijn mede-onderhandelingen een bezuiniging van 4,5 miljard af te dwingen. Maar hij had het niet als ultimatum moeten for muleren. Ook in dit blad een profiel van Hans van Mierlo. Marcel van Dam over hem: „Nederland is altijd een anti- militairistisch land geweest en krijgt nu voor het eerst de mi nister van Defensie die het verdient. Want ik ben ervan overtuigd dat Hans van Mierlo erin zal slagen duidelijk te ma ken dat Defensie een instru ment voor de vrede is". Elders een kritisch artikel over het plan van de Hartstichting om 1 miljoen Nederlanders een cursus te geven in reanimatie bij hartstilstand. „Gevreesd moet worden dat Nederland hier met veel bombarie en on der medisch toezicht een gi gantisch oor wordt aange naaid. Het leren reanimeren en vooral de toepassing van de opgedane kennis is niet zo'n simpele zaak als ons wordt wijsgemaakt. Dat is volksver lakkerij". Een gesprek voorts met mr. Anneke Visser, mo menteel onze enige vrouwelij ke commissaris van politie. „Ik wil niet zeggen dat vrouwen niet geschikt zouden zijn voor de ME. Het is ook best moge lijk dat vrouwen een positieve invloed uitoefenen, juist op de manier waarop door de politie geweld wordt toegepast. Maar ik denk dat het een te eenzij dige benadering is te zeggen: ze moeten zo nodig bij de poli tie, dan moeten ze ook alles doen. Mannen en vrouwen zijn niet gelijk". De Groene Amsterdammer concludeert „dat de PvdA nu eindelijk wel kan ophouden zichzelf verwijten te maken over de zgn. te harde onder handelingstactiek van 1979". Voorts een interview met de vermaarde Britse vredesacti vist Thompson. „Als de kruis raketten hier zouden komen, zullen we er voor gaan liggen. Er zal massaal geweldloze ac tie gevoerd worden. Daar be staat geen twijfel aan. Ze zul len niet komen. We zullen ze tegenhouden". Elders, een ge sprek met oud-president Bani- Sadr van Iran. „Het gevaar van een restauratie op Ameri kaanse leest is levensgroot aanwezig. Dat is op dit mo ment voor ons het grootste ge vaar. Het religieuze despotis me heeft gefaald. Voorkomen moet worden dat de leegte door pro-Amerikaanse tenden sen opgevuld worden. Het dubbelartikel gaat over de mi- litairistische schaduw boven Spanje. „De sterkste divisie van Spanje, de enige die een beetje meetelt op Europees ni veau, ligt vlak bij Madrid om de politieke macht daar in de gaten te houden". Hervormd Nederland heeft een vraaggesprek met de scheidende theoloog prof. H. Berkhof. „De huidige theolo gie vind ik vaak een soort ver edelde vorm van buikspreke- rij, en het woord veredeld mag u nog weglaten ook". Een in terview voorts met de Ameri kaanse priester-activist Berri- gan, die uit protest een aantal kernkoppen met een hamer beschadigd heeft en daarvoor gevangenisstraf kreeg. „We konden gewoon niet meer doorgaan met het leven zoals we dat met z'n allen blijven leiden. We moesten die fa briek in. Ik wou dat ik het niet had hoeven doen, omdat ik me er ziek en bang door zou gaan voelen". Aandacht ook voor boycotacties tegen Chili. „Ik krijg toch een beetje het gevoel, dat een boycotactie het geweten moet sussen, in de geest van: het gaat rot in de wereld en vervelende gevoe lens daarover raak je kwijt door actief te worden, in plaats van door na het laatste jour naal een pilletje voor de nacht te nemen, zoals anderen doen". Het hoofdartikel over de formatie concludeert: „Het kwalijke van de zaak is, dat men alles vanaf het begin heeft kunnen zien aankomen. De aanwijzing van Van Agt als lijsttrekker van het CDA is té vanzelfsprekend verlopen, zonder voldoende rekening te houden met de problematiek, die een min of meer voor de hand liggende verkiezingsuits lag voor hem en zijn partij zou gaan meebrengen". Verzet in EI Salvador: „Amerikanen vechten mee" SAN SALVADOR Volgens de guerrillabeweging in El Salva dor nemen de 52 Amerikaanse militaire adviseurs in het land actief deel aan de strijd tegen de guerrilleros. Ze zullen spoedig naar de Vei - -* Vietnam, ding van I do Marti". De Amerikaanse adviseurs zijn gezonden als instruc teurs voor de Salvadoriaanse strijdkrachten en hebben orders zelf buiten de gevechten te blijven. Sommige adviseurs hebben hun ongenoegen over die instructie laten blijken, omdat ze dan niet kunnen zien of het geleerde ook in praktijk wordt gebracht. Opvarenden Tabarzin van boord (Van onze correspondent) TOULON Alle opvarenden van de vorige week gekaapte Iraanse motortorpedoboot Tabarzin zijn gisteren van boord gegaan, nadat de Franse regering had beloofd dat „de ka pers volgens de wetten van het land behandeld zullen wor den": zij zullen hoogst waarschijnlijk politiek asiel krijgen. De Franse regering ondervraagt momenteel de kapers die zeg gen te behoren tot de Iraanse verzetsgroep Azadegan, die wil dat de zoon van de sjah in Iran aan het bewind komt Het schip zal aan de Iraanse autoriteiten .worden teruggegeven, maar de ka pers zullen niet aan Teheran worden uitgeleverd. De spanning tussen Teheran en Parijs is daardoor opnieuw opgelopen. Doodstraf voor zwarte guerrilla's PRETORIA Drie zwarte nationalistische guerrillastrijders van het verboden Afrikaans Nationaal Congres, ANC, zijn we gens een golf van bom- en andere aanslagen vorig jaar, ter dood veroordeeld. Toen rechter Charl Theron de doodvonnissen uit sprak, lachte het drietal even. Een van hen draaide zich om naar de volle publieke tribune om de groet van „Zwart aan de macht" met de gebalde vuist te brengen. De drie, Anthony Bobby Tsotsobe (25), Johannes Sjabangu (26) en David Moise (25) waren dinsdag schuldig bevonden aan hoog verraad. Moskou wijst Britse diplomaat uit LONDEN De Sovjet-Unie heeft de cultureel attaché bij de Britse ambassade in Moskou verzocht het land te verlaten. Vol gens het Britse ministerie van buitenlandse zaken is de uitwij zing een represaille voor de uitwijzing van een Sovjet-diplomaat uit Groot-Brittannië. De tweede secretaris van de ambassade van de Sovjet-Unie, Victor Lazim, moest eerder deze maand En geland verlaten wegens „activiteiten die onverenigbaar zijn met zijn diplomatieke status". Robert Russell Bennett overleden New York De Ameri kaanse componist en diri gent Robert Russell Ben nett, die voor de compositie en instrumentatie van vele bekende broadway-musicals heeft gezorgd, is op 87-jarige leeftijd te New York overle den. Hij werd vooral bekend door zijn instrumentatie van succes stukken als „Showboat", „Oklahoma", „My Fair Lady", „Annie Get Your Gun".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11