»e Gaay sr.: CDA p de rand van het iedelijk mogelijke Vakmanschap herken je zo. ormateurs wijzen op ereikte overeenstemming /ubbers wil snel met 'vdA en D'66 in zee Enschedese politieman hoort vier jaar cel plus tbr eisen Zuiderziekenhuis Rotterdam één organisatorische chaos Groeiende behoefte aan pleeggezinnen en opvangadressen P4NËNLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 PAGINA 9 ,VERSUM Oud-minister oud-CDA-senator De Gaay tman meent dat de CDA-frac- n de Tweede Kamer momen- balanceert op de rand van naar politieke zeden nog gelijk is in een kabinetsfor- ie. De fractie heeft naar zijn ling die rand nog niet over- ■eden. De Gaay Fortman sr. zijn uitspraak in de NOS- laliteitenrubriek Den Haag daag. ens De Gaay Fortman is de beslis- over de totstandkoming van het be- mag er geen methode van maken die oogde kabinet nu zo lang opgeschoven dat dit niet langer meer kan. De fractie moet haar verantwoordelijkheid nemen om nu ja of nee te zeggen. Hij wees er bovendien op dat er op dit ogenblik be- slissingen moeten worden genomen door een kabinet „dat in volle rechten zit en de steun van de volksvertegenwoordi ging heèft". Daarom wijst hij een min derheidskabinet, zoals dat vorige eeuw kon voorkomen, van de hand. Ook nieu we verkiezingen zijn niet aanvaardbaar. Hij benadrukte dat tijdens een formatië- periode best een paar keer gevraagd mag worden om verduidelijking, „maar je een wezenlijk beslissing telkens weer op de lange baan schuift", aldus zijn oordeel over het handelen van de fractie Hij noemde het „uitzonderlijk" telkens weer oude vraagpunten, waarvoor oplossingen zijn gevonden of waarover is afgespro ken die te laten rusten, opnieuw langs andere wegen aan de orde te stellen. Ook is hij van mening dat persoonlijke verhoudingen *geen rol mogen spelen. „Wanneer de omstandigheden er toe lei den dat je met mensen moet samenwer ken, dan moet je dat doen of de moed hebben te zeggen: ik doe niet mee. Zegje dat niet, dan moet je elkaar den". Krolg van de voorpagina) HAAG De uitslag de discussie in de fractie was vannacht te voorspellen: daar- waren er nog te veel 'elaars. Slechts een groepje, de uitgespro- rechtervleugel (bij- ■beeld Van Dijk, >gd minister) staat on ordelijk achter de itter, terwijl een an- pje, de linkervleu- ruwweg de voormalige - ."ers) Van Agt het bos 111 in willen sturen. Het indeel, dat zich een lijkt te laten leiden Ruud Lubbers, wil op van het stuk van de ateurs zijn mening :n. Ook speelt een rol velen zich geërgerd in aan het voortduren- lo-optreden van Van en zijn dreigen met af- Tenslotte zal ook :1 moeten komen of welk alternatief er een kabinet met en D'66. i Agt zou het verre van gevonden hebben dat de |tie hem de opdracht gaf de informateurs per brief na dere informatie te vragen. Pas na hevig aandringen vanuit de linkervleugel was hij bereid het fractiebestuur te betrekken bij het opstellen van het epistel. Daarbij stelde hij wel als voorwaarde dat het uiteindelijk zijn brief zou 'zijn. Dat blijkt ook wel uit de laatste zin, waarin hij tot ver rassing van vele fractieleden niet langer om uitleg vraagt, maar simpelweg vaststelt, dat „er tussen de drie fracties geen werkelijke overeen stemming blijkt te bestaan over het sociaal-economisch financiële beleid voor het ko mende jaar". In hun antwoord aan Van Agt nuanceren Kremers en Van Thijn deze conclusie. Er is slechts geen overeenstem ming bereikt over bepaalde onderdelen van het finan- cièel-sociaal-economische be leid. Welke die onderdelen zijn, sommen de formateurs op in een bijlage. Eén daar van is het voorstel van Van Agt volgend jaar voor 4,5 miljard gulden te bezuinigen op de overheidsuitgaven. De formateurs vinden het niet op hun weg liggen te vertel len welke bezwaren Den Uyl en Terlouw aan tafel tegen dit voorstel hebben aange voerd. Wil men hier iets meer over weten, dan kan men de persberichten van PvdA en D'66 raadplegen. In een andere bijlage vermel den Kremers en Van Thijn welke nadere voorstellen van de CDA-onderhandelaar wel aanvaard zijn door Den Uyl en Terlouw. De belangrijkste daarvan lijkt te zijn dat bij een meevallende economi sche ontwikkeling het be schikbaar komende geld in de eerste plaats zal worden gebruikt voor het stimuleren van de werkgelegenheid en pas in de tweede plaats voor het behoud van koopkracht voor de mensen met de laag ste sociale uitkeringen. Voor de PvdA, die in de verkiezin gen een „strijdpunt" had ge maakt van de koopkracht van de minima, betekent dit een niet geringe concessie. Eveneens op een vraag van Van Agt vertellen de forma teurs dat Pvda en D'66 één van hun staatssecretarissen betrokken willen zien met bij de uitvoering van de abortus wet (vergunninghenbeleid). Dit punt komt nog aan de orde in het afronde overleg, aldus Kremers en Van Thijn. Wat betreft de houding van de eventuele PvdA-ministers tegenover de kruisraketten zeggen de formateurs dat zij een brief heben gekregen van Den Uyl. Hierin staat dat „uiteindelijk" voor bewinds lieden van de PvdA het ei gen program (plaatsing ra ketten uitgesloten) maatge vend zal zijn. „Het betekent niet dat het standpunt van individuele ministers van de PvdA bij voorbaat vastligt, het betekent wel dat politie ke gevolgen zullen intreden bij strijdigheid van dat stand punt met het eigen program", aldus'Den Uyl aan de forma teurs. In een gisteren uitgegeven eigen verklaring zegt de PvdA-fractie niet op het 4,5 miljard-voorstel van Van Agt te zijn ingegaan, omdat het een „spel met ongelijke kaar ten" betekend zou hebben. „Het maakt de ombuiging en het financiële beleid los uit het totale op werkgelegen heid gerichte beleid. Het brengt kandidaat-ministers in een onmogelijke positie". De PvdA-fractie besluit met te zeggen dat het nooit haar gewoonte is geweest zich „aan harde financiële conse quenties van te voeren beleid te onttrekken". ITIEK OP REGEERAKKOORD GROTENDEELS OVERTROKKEN" fan onze parlementaire redactie) HAAG Drs. Ruud Lubbers, /e[actieleider van het CDA en ex-in- ganjiateur vindt in tegenstelling tot an fractieleider Van Agt dat het ka- Dod^t van CDA, PvdA en D'66 er best komen. In het vandaag verschij- partijblad van het CDA noemt ïgegbers de stelling dat Nederland- Bank, Centraal Planbureau en trnemersorganisaties zulke felle lek zouden hebben geuit op het yerp-regeerakkoord grotendeels keeil zwaar overdreven. „Op de keper be schouwd valt de visie van de Neder- landsche Bank samen met die van de informateurs", stelt de geestelijk va der van het ontwerp-regeerakkoord. In een overigens nogal summiere onder bouwing van deze bewering wijst Lub bers erop dat het accent van de ombui gingen op de jaren 1982 en 1983 moet lig gen, iets wat Zijlstra* en de zijnen ook hebben gevraagd. Hij meent dat uit het ontwerp-akkoord „logisch voortvloeit" dat er in 1982 al vier tot 4,5 miljard gul den omgebogen moet worden. Lubbers stelt voorts dat er geen wezenlijk ver schil bestaat in de opvattingen over het terugdringen van het financieringste kort. De ex-informateur prijst de benadering van zijn ontwerp-akkoord aan als de meest evenwichtige. Het is er zijns in ziens één die niet te veel heil verwacht van één instrument, zoals bijvoorbeeld louter bezuinigen, maar alles in onder linge samenhang uitwerkt: van ombui gingen tot loonmatiging, van meer spa ren tot meer investeren. Dat neemt niet weg dat Lubbers een aantal van de door zijn fractie voorgestelde en intussen door de PvdA en D'66 afgewezen aanvullin gen van dit akkoord evenzeer verdedigt. Daarbij gaat het vooral om het niet ver der verzwaren van de lastendruk en het betalen van „nieuw beleid" (zoals het door de PvdA gewenste werkgelegen heidsplan) uit nieuwe en aanvullende ombuigingen. Lubbers besluit zijn artikel in het CDA- partijblad met een vurig pleidooi om snel met het nieuwe kabinet aan de slag te gaan. „De economische toestand ver slechtert snel. Beleid is dus snel nodig. Naar mate men langer wacht moet men rigoreuzer ingrijpen. Daarom was het „snel aan de slag" terecht een vermaan aan politici", aldus Lubbers, daarbij zich zelf als informateur citerend. Haring vangen bij Ierland mag niet meer DEN HAAG Nederlandse vissers mogen vanaf overmor gen geen haring meer vangen ten westen van Ierland. Minis ter Braks van landbouw en visserij heeft dit besluit geno men omdat het haringquotum van tweeduizend ton, dat Ne derland aan het begin van dit jaar voor het genoemde zeege bied toegewezen heeft gekre gen, deze week zal zijn opge vist. Met het per 1 augustus toegewezen quotum van even eens tweeduizend ton voor het gebied ten westen van Schot land is dat nog niet het geval. NRV: Niets te maken met oud- SS - burgemeester DEN HAAG Het reisbu- reau Trans van de NS mag dan in de toekomst het Oos tenrijkse vakantieoord May- erhofen mijden omdat zijn burgemeester als oud-SS'er een nogal kwalijk oorlogs verleden heeft, de Neder landse Reisvereniging (NRV-Holiday) denkt er an ders over. NRV-directeur Felderhoff zei gisteren dat je zeker in Oostenrijk op die manier wel aan de gang kunt blijven. „Ook in Oostenrijk kom je mensen van dit slag tegen, e- venals in Zuid-Amerika en wat te zeggen van Israël dat doelen buiten zijn eigen gebied bombardeert. Wij doen zaken met hotelhouders en niet met burgemeesters", aldus Felder hoff. Geen beletsels meer voor aanleg Flevolijn DEN HAAG Er zijn geen wettelijke beletsels meer voor de aanleg van de Flevospoor- lijn. De Kroon heeft de bezwa ren tegen het tracé, die door de Stichting Natuur en Milieu en de Vogelbescherming wa ren ingediend, verworpen. Dit Kroonbesluit is van groot be lang voor het „brede overleg" op 31 augustus, wanneer mi nister Tuijnman van verkeer en waterstaat praat met alle belanghebbenden over de ver schuiving van de spoorlijn. Volgens de plannen gaat deze dwars door het natuurgebied rond de Oostvaarderplassen lopen. Tuijnman kan nu „net zo makkelijk" om alle andere milieuorganisaties heen. Werkloosheid in Zuid-Holland naar 7,1 procent DEN HAAG In de maand juli is het aantal werklozen in de provincie Zuid-Hol land verder gegroeid met ruim 4700. Eind juli was 7,1 procent van de beroepsbe volking in deze provincie werkloos, tegen 6,6 procent eind juni. Totaal zitten nu ruim 69 duizend mensen zonder werk, zo blijkt uit een maandoverzicht van het Zuidhollandse Districtsbu reau voor de Arbeidsvoorzie ning. Juni 1980 schommelde de werkloosheid in Zuid- Holland nog rond de vier procent De werkloosheid onder de mannen nam in juli met 2667 toe, dat is een stijging van 6,2 procent. Deze toename had zo wel betrekking op jongeren (plus 1547) als op volwassenen (plus 1120). Bij de vrouwelijke arbeidskrachten groeide het aantal werklozen met 2136, of wel 10,2 procent. Het betrof hier vrijwel uitsluitend jonge ren (plus 2021). Bli SCHAPENDAG IN HELLENDOORN Klepperderk, de stadsomroeper van het Overijsselse dorp Hellendoorn, marcheert fier door zijn woonplaats, op de voet gevolgd door een kudde s'chapen. Het was de kudde van Staatsbosbeheer, die gisteren de bebouwde kom van hellendoorn werd Ingevoerd om het publiek op de Schapendag kennis te laten maken met enkele leven de exemplaren van deze wolleveranciers. Klepperderk trok met zijn klepperplank alle aandacht. ROTTERDAM Bij het gemeentelijk Zuiderziekenhuis in Rotterdam is het één grote organisatorische chaos. Bin nen twee jaar moet daar van de Rot terdamse wethouder van volksgezond heid Van der Have een eind aan ge maakt zijn. Volgens de wethouder somt een rapport van twee recent aangestelde nieuwe directeuren* een groot aantal knelpunten in de organisatie op: Het aantrekken van personeel door afde lingshoofden buiten directie en personeelsza ken om, het bestellen van goederen en diensten buiten de directie om, eigenmachtig optreden van de medische staf, het ontbreken van tarief bewaking (mede daardoor exploitatieverliezen) en het verrichten van onderzoeken waar geen vergoedingen tegenover staan. Rotterdam heeft maatregelen genomen om de nieuwe directie terzijde te staan. Van de ge meente krijgt het ziekenhuis ambtelijke steun, een externe deskundige zal de financieel-eco- nomische administratie nieuw opzetten en de gemeentelijke accountantsdienst zal nagaan hoe alles zo in het honderd is kunnen lopen. Het zelfstandig worden van het het Zuiderzie kenhuis, dat tot voor enige tijd administratief onder de gemeente viel, heeft de problemen vergroot. Een goede bedrijfskundige opzet ont breekt echter volgens een van de nieuwe direc teuren bij veel Nederlandse ziekenhuizen. Dat is ook gebleken uit een recent wetenschappelijk onderzoek. Doordat er geen degelijk financieel meerjaren plan is, komt het ziekenhuis binnen afzienbare tijd mogelijk in de problemen met de aanschaf van nieuwe medische apparatuur en voorgeno men verbouwingsplannen. Volgens een lande lijke richtlijn mag het Zuiderziekenhuis dit jaar 2,5 miljoen gulden investeren. Een bedrag dat nu al bereikt is. DEN HAAG Slechts voor één van de drie aangeboden pleegkinderen is een gezin beschikbaar. Met name in de randstad groeit de behoefte aan pleeggezinnen en opvanga dressen snel. Tijdens de week van het pleegkind die van 6 tot 13 september wordt gehouden zullen de organisaties op het terrein van de pleegzorg weer een oproep doen aan ge zinnen die ruimte en tijd willen besteden aan kinderen en jongeren. In ons land verblijven ongeveer 7500 kinderen en jongeren in 6800 pleeggezinnen. Driekwart van hen is er geplaatst door de Kinderbescherming, de overigen zijn er vrijwillig, als resultaat van een bemiddeling door medisch-opvoedkundige bureaus, ge neeskundige diensten, maatschappelijk werk e.d. Het aantal plaatsingen buiten de Kinderbescherming om neemt geleidelijk toe, evenals de voorkeur voor een particulier adres boven een opvangtehuis. Vorig jaar kregen de vijf Centrales voor Pleeggezinnen ruim 2700 aanvragen te verwerken. 37 procent betrof pleeggezinnen, 18 procent een „kamer met aandacht", zestien procent weekend- of vakantieadressen en 29 procent z.g. „crisisopvang", gevallen waarvoor een tijdelijke en snelle opvang nodig is. Van deze aan vragen konden er bijna 900 worden toegewezen. 3400 gezinnen meldden zich voor nadere informatie, maar ongeveer tachtig procent van deze gezinnen viel uiteindelijk af. Factoren die de kans op een plaatsing verkleinen zijn ondermeer: het plaatsge bonden zijn van de jongere, het onder behandeling zijn van een kind, verschil in levensbeschouwing en huidskleur. Voorafgaande aan de week van het pleegkind zullen ongeveer 700 volwassenen en kinderen uit twintig landen in Slagharen een conferentie bijwonen, waar men op een praktische manier van elkaar wil leren hoe de pleegzorg in de verschillende lan den is geregeld, welke verbeteringen er zijn bereikt en welke nog wenselijk zijn. -via oningen project igeerbuis- y °P "JBNINGEN In Academisch Zie lmis in Gronin- begint een me- team onder lei van de vrou- rts prof. dr. J. er in de herfst een project dat leiden tot de ge- van een „rea- buisbaby". prof. Kremer Groningen de mo- heden voor een lijk ingewikkeld project. „Het aan op het geld en personeel", aldus er, die voldoende gstelling verwacht, vraagt eens per een vrouw om dergelijke behande- Velen van hen zijn beeid naa Engeland ustralië te gaan om een bahndeling te rgaan. ADVERTENTIE: Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap^ ZWANGERE ECHTGENOTE KEEL AFGESNEDEN ALMELO „De verdachte heeft de dood van zijn vrouw niet gewild, hij heeft haar zelfs niets willen aan doen". Een zin uit het requi sitoir van mr. Van Riems dijk, officier van justitie bij de rechtbank in Almelo. Daar moest zich gisteren de 27-jarige politieman uit En schede verantwoorden die in de nacht van 29 op 30 maart zijn zeven maanden zwange re echtgenote Gerrie de keel afsneed. De officier eiste vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling. De politieman had in de be wuste nacht gewoon dienst. Hij haalde toen in burger zijn vrouw van huis af in een on opvallende politiewagen. Hij reed met haar naar een braak liggend terrein in de buurt, waar hij haar de keel dicht kneep en vervolgens zijn dolk mes gebruikte. Het mes bracht hij terug naar huis, waar hij het verstopte en vervolgens weer dienst ging doen. Toen hij thuiskwam schakelde hij familie en collega's in om naar zijn „vermiste" vrouw te zoe ken. Na de vondst van het li chaam stelde een vijftig man sterk rechercheteam een on derzoek in; na een week werd de agent gearresteerd. Hij be kende vlot. De officier van justitie sloot in zijn requisitoir aan bij de con clusies van de psychiaters, die de agent sterk verminderd toerekeningsvatbaar achtten. Tijdens de bewuste autorit zou zijn vrouw hem voor een grote mislukkeling hebben uitge maakt en zelfs op een schei ding hebben gezinspeeld. Vol gens een verklaring van de agent zou zij hem ook hebben geslagen. „Ik werd toen des duivels", zei hij voor de recht- STROP VOOR PROVINCIE DEN HAAG De opbrengst van de opcenten op de motor rijtuigenbelasting, die dit jaar voor het eerst door de pro vincie Zuid-Holland werd geheven, is tegengevallen. Door dat het wagenpark minder snel groeide dan verwacht, vie len de inkomsten drie miljoen gulden lager uit dan begroot. Volgens gedeputeerde Boone (financiën) was gerekend op vier tot vijf procent meer inkomsten. Het is derhalve een tegenvaller dat die stijging nog niet boven de één procent is uitgekomen. bank. Nadat hij de auto had gestopt zou hij tegen zijn vrouw hebben gezegd: „Nou eruit, ik wil/je niet meer zien". Eenmaal buiten de wagen wil de ze weglopen, maar de agent hield haar tegen en drukte haar de keel dicht. „Ik hoorde toen zo'n vreselijk geluid dat ik dacht: dit moet ophouden". Hij haalde daarop een dolkmes uit zijn zak en sneed haar de keel af. Hij legde een mantel over het lichaam en vervolgde zijn dienst. De officier van justitie achtte onvoldoende bewijs voor moord aanwezig. Bovendien had hij geen motief voor een moord met voorbedachten rade kunnen ontdekken. Hij hield het daarom op doodslag. Daar de psychiaters de kans op nieuwe agressieve uitbar stingen serieus aanwezig acht ten, ging de officier mee met het advies tot onvoorwaarde lijke tbr. Af en toe regen DE BILT De afgelopen nacht en ochtend trok een re genzone over ons land naar Duitsland weg. Daarbij viel op de meeste plaatsen 1 tot 3 mil limeter regen. Intussen is op de oceaan en boven onze om geving een westelijke tot noordwestelijke luchtstroming ontstaan, waardoor oceaanstq,- ringen de komende dagen over ons land naar het oosten kunnen trekken Zo'n storing lag vanochtend ten noordwes ten van Schotland en kan ons land de komende nacht of morgenochtend bereiken Er moet dan ook op veel bewoL- king en af en toe regen gere kend worden, waarbij de tem peratuur niet hoger komt dan circa 17 graden. Bovendien neemt de zuidwestenwind toe tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard. Vakantielanden Skandinavië: Wisselvallig, 15 graden. Britse eilanden: Half tot zwaar bewolkt en en kele buien, 17 graden. Benelux, Noord-Frankrijk: Veel bewolking en af en toe regen, 18 graden. Duitsland: In het noorden en midden, la ter ook in Zuid-Duitsland af en toe regen of buien, 17 gra den. Midden- en Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en enkele buien. Eerst 19 tot 24 graden, later van 16 tot 19 graden. Spanje en Portugal: Goed zomerweer, 27 tot 34 graden. Alpengebied: Eerst nog zonnig, 24 graden. Later enkele buien, mogelijk met onweer, 20 graden. Italië en Balkan: Goed zomerweer, maar moge lijk later in het noorden enke le onweersbuien, 25 graden iri het noorden tot ongeveer 33 graden in het zuiden. Weersgesteldheid v Lh R'dam Twente Vlissingen Frankfort Genève Helsinki i gisteren 23 13 On 22 13 3 n 21 15 In onbew. 23 9 0 n Luxemburg Medrtd M slags Mai lor ca München onbew. 32 21 On

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9