Kiezers in ban haat en hongerdood aanse kapers krijgen Ijsiel in Frankrijk Iet een container vol meubels naar Australië EERSTE KRANTEN STAKING IN OOSTBLOK Sovjet-Unie wil verdrag tegen neutronenwapen WE WILLEN WEG ZIJN VOOR DE BOMMEN VALLEN 4 Sociale Zaken staat emigranten terzijde SLAG OM LAGERHUISZETEL BOBBY SANDS PLO: wapen stilstand Libanon in gevaar I .r.l I COL/KAN 1 WOhNODAGiaAUGUbiUsiyoi PAGINA IDINXVEEN „Wat ik hier j istralië kan gaan doen, weet g niet Maar ik zal elke baan ikken die me geboden t. Misschien stoppen ze me fabriek - ik hoop van niet - als het moet, dan moet Dick van den Dool, een 45- tuinder uit Waddinxveen, ier dagen met vrouw en kin- naar Australië vertrokken, oed. Alle meubels zijn mee- n in een grote container. Bo en had het gezin een aantal n ingeslagen die in Austra- oeilijk te krijgen zijn, zoals i behangpapier en een flinke aad ondergoed. Van den zijn vrouw (42) en hun vier ren (17, 15, 12 en 10) zien de mst vol vertrouwen tege- „De kinderen zijn eigelijk rerder dan wij. Onze oudste zeventien, heeft steeds ge- Luister eens, als jullie niet ik ga wél hoor!". :in Van den Dool is naar Armadale, iats in West-Australië geëmigreerd, ii? Van den Dool, kort voor hij jn nieuwe vaderland vertrok: „In and is geen toekomst in de agrari sche sector. Veel tuinders zijn bezig hun eigen bedrijf op te eten. Ik zag jaren gele den al aankomen dat ook wij ons bedrijf zouden moeten opdoeken. En wat dan? Naar een flatje in de Randstad? Mij niet gezien. Dat kan ik mijn vrouw en kinde ren niet aandoen". Van den Dool en zijn vrouw begrepen maar al te goed dat hen nu geen gouden bergen zouden wachten. „Maar we zijn bereid om hard te werken. Dan zien we wel verder. Laat ons eerst maar eens de kat uit de boom kijken". Sociale systeem Behalve de slechte vooruitzichten voor tuinders had het gezin nog een belangrij ke motief om ons land te willen verlaten. „Het sociale systeem", verzuchtte Van den Dool. „Het gaat er steeds meer op lijken dat de werkenden steeds harder moeten aanpakken om de niet-werkenden te on derhouden. En hoe harder je werkt, des te meer word je gepakt. In Australië kent men ook het systeem van sociale uitkerin gen, maar als je daar een aangeboden baan weigert, wordt de uitkering gehal- veerd".„En dan moet je de Russische drei ging niet vergeten", mengde mevrouw Van den Dool zich in het gesprek. „Want dat de Russen komen, staat als een paal boven water. Ik wil graag vóór die tijd, als de bommen vallen, weg zijn". Volgens Van den Dool is één van Austra- lië's grote voordelen dat iemand die iets wil ondernemen, niet gebonden wordt door allerlei bepalingen en vergunningen. „Iemand die een winkeltje wil beginnen heeft daar geen vergunning voor nodig. Fruit mag je in stalletjes langs de weg ver kopen. Zoiets biedt toch perspectieven, want in onze jongste zoon, twaalf jaar, steekt een echte handelaar". Eigen milieu De tuindersfamilie is lid van de vrijge maakte gereformeerde kerk, die in Arma dale een grote gemeente heeft, zo'n elfdui zend zielen. „Als dat niet zo was geweest, waren we nooit naar Australië gegaan. Heel veel kennissen wonen er al en veel anderen waren van plan snel na ons te vertrekken. Dat is wel fijn: ie komt dan in je eigen milieu terecht", aldus mevrouw Van den Dool. Net als haar man is zij vastbesloten is er wat van te maken in het nieuwe vaderland. „Voorlopig blijf ik ech ter thuis. De kinderen hebben, zeker na zo'n onderneming, een rustpunt nodig. Bovendien vind ik dat de opvoeding van de kinderen de eerste taak is voor een vrouw. Misschien dat ik later werk kan vinden in de bejaardenverzorging, maar dat is van later zorg", aldus de tuinders- vrouw. „Toch weet ik nu al dat ik heimwee zal krijgen, dat ik onze familie en vrienden zal missen", gaf mevrouw Van den Dool kort voor het vertrek onzeker toe. „Maar mijn moeder heeft al tegen me gezegd: Gerda, we maken er geen drama van!". RENE BOGAARTS De familie Van den Dool op de stoep van de ambassade van Australië, het land dat wellicht op den duur hun nieuwe vaderland wordt. DEN HAAG Mensen die van plan zijn te emigreren komen vrijwel altijd terecht bij de dienst emigratiezaken van het ministerie van sociale zaken. Daar bekijkt men of er in het land van keuze wel werk te vinden is. Alleen Canada beoordeelt zelf of er plaats is voor de Nederlanders. „Als ons onder zoek positief uitvalt, brengen wij de betrokkene in contact met de desbetref fende ambassade", aldus de heer West- hoff, het hoofd van Emigratiezaken. Wie definitief van plan is te emigreren moet hij een bedrag bij Sociale Zaken op tafel brengen; ongeveer een drievoud van het bedrag dat in het voorafgaande jaar aan belasting is betaald. Westhoff: „Dan zorgen wij voor de rest: transport, boekin gen, landingsgeld en meer van dergelijke zaken. Om problemen te voorkomen". Het kan gebeuren dat de kosten van de emi gratie hoger zijn dan het aan de dienst vooraf betaalde bedrag. In zo'n geval springt het de Nederlandse overheid bij. Volgens Westhoff is de rijksbijdrage bij een verhuizing naar een „dichtbij land' als Canada te verwaarlozen. Maar reist men naar een van de andere landen bui ten Europa daarbinnen verhuizen valt niet onder Emigratiezaken dan kan de overheidsbijdrage aardig oplopen. Trein uit rails De Silver Fern Express, de sneltrein van Wellington naar Auck land In Nleuw-Zeeland, liep gistermorgen met hoge snelheid uit de rails en viel enkele meters lager In het grasland naast de spoorbaan. BIJ het ongeluk kamen vier mensen om het leven, enige tientallen anderen liepen verwondingen op. (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Bobby Sands, die op 5 mei stierf als eerste IRA-hongerstaker in de hui dige afschuwwekkende cyclus, veroverde vanaf zijn sterfbed de Lagerhuiszetel van Fermanagh en zuid-Tyrone, een lieflijk land van meren en heuvels aan de noordgrens van de Ierse Republiek. De Britten hebben, snel de wet veranderd om te voorkomen dat opnieuw een stervende hongerstaker in het Britse parlement wordt gekozen. Owen Car- ron, de verkiezingsmanager van wijlen Bobby Sands, hoopt nu bij de morgen te houden nieuwe verkiezingen de zetel van Fermanagh te veroveren. Carron is lid van de Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. In zijn verkiezingscampagne heeft hij echter uitsluitend gesproken over de hongerstaker en hun vijf eisen, die gecombi neerd het effect hebben van politieke status. Het is voor de IRA en de Sinn Fein van groot belang dat Owen Carron wint. Een stembus overwinning is vooral een geweldige propagan- da-overwinning op het Britse regime. Maar de uitslag is nog lang niet zeker. De voornaamste opponent van Owen Carron die ageert tegen „het barbaarse regime van Maggie Thatcher" is de protestant Ken Ma- ginnis. De partij van Ian Paisley heeft zich uit de slag teruggetrokken om vrij baan te maken voor Maginnis. Voor hem en zijn aanhang is het meer dan duidelijk: een stem voor Owen Carron is een stem voor de IRA. Iedereen weet trouwens dat de campagne van Carron wordt geleid door de president van de Sinn Fein in Dublin, Ruairi O Braidaigh, de politieke stra teeg van de IRA. Normale rekenkunst is niet van toepassing op de Noordierse verkiezingspolitiek. Ongeveer tien procent van de kiezers brengt de stem per post uit Om dit te mogen doen heeft men een doktersbriefje nodig, waaruit blijkt dat de pes- roon in kwestie niet in het stemlokaal kan ver schijnen. Het vermoeden bestaat dat velen van hen al geruime tijd onder de groene zoden lig gen. Het kerkhof stemt mee in Fermanagh, waar door de IRA 104 mensen werden gedood. Het district Fermanagh is een echt republikein} bolwerk. Zijn afgevaardigden in Londen vóór de verkiezing van wijlen Bobby Sands waren straffe Ierse nationalisten. In de emotionele en gespannen sfeer die is ontstaan door de honge racties van wat velen „de martelaren van Long Kesh" noemen, heeft Owen Carron een aan zienlijke kans op winst. Een aantal minder be langrijke mededingers kan evenwel stemmen wegkapen en het verkiezingsfeest voor Carron en de IRA bederven. Die andere kandidaten praten liever over de gruwelijke werkloosheid en het vergeten van de strijd die het volk ver scheurt. Maar zij maken geen kans op de over winning en hun programma's blijven onbespro ken. De verkiezingen in Fermanagh en zuid- -Tyrone staan in het teken van de hongerdood en de haat. ,ze correspondent Jan Drummen) fS In de afgelopen hebben de onderhan- tussen Franse rege- genwoordigersen ipers van de Iraanse rpedoboot Tabarzin geleid dat deze laat- van afgezien hebben irtuig op te blazen in •r politiek asieL Het werd vannacht door ,nse marinesleepboot Marseille naar het iland St Mandrier de oorlogshaven Tou- sleept omdat er prak een druppel brandstof tan boord was. ionalistische Iraanse ka an het vrijdag voor de "b kust gekaapte schip na enige dagen spoor- iweest te zijn gisteren voor de Franse zuidkust ver schenen waar zij eisten op nieuw bevoorraad te worden. Op hun schip hadden zij een soort regering in ballingschap uitgeroepen die het bewind van Khomeiny in Teheran, zou moeten verdrijven. De motor torpedoboot was er een uit een serie van drie die Frankrijk als blijk van goede wil alsnog deze maand had overgedragen aan Iran. Vóór de Franse marine-autori teiten was het duidelijk dat de kapers niet over voldoende technische en navigatie-kennis beschikten om de Tabarzin te sturen. Tot dan toe hadden zij op de oorspronkelijke Iraanse bemanning van 31 koppen, die gisteren in Marseille van boord ging, kunnen rekenen. De twintig leden van het com mando zouden tegen half vier in de morgen op Franse mari nesloepen naar het vasteland overgebracht zijn nadat zij het asielrecht gekozen hadden. Parijs had verklaard de kapers niet aan te zullen zien als pira ten maar als lieden die een po litieke aktie voeren en hun derhalve, als zij dat wensten, het recht van asiel in Frank rijk te verlenen, net zoals des tijds aan ayatollah Khomeiny. In het geval het commando niet van het asielrecht gebruik wilde maken moesten de leden Frankrijk verlaten. De Franse autoriteiten willen de Tabarzin weer ter beschik king van de regering van Te heran stellen. De spanningen in Frankrijk en Iran die als gevolg van het asiel dat ex- president Bani-Sadr verleend werd, aanzienlijk waren, zijn nu uiteraard nog vergroot Ay atollah Khalkali eiste uitleve ring van wat hij misdadige elementen noemt maar Frankrijk blijft net als in het geval van Bani-Sadr het asiel recht eerbiedigen. De affaire heeft andermaal de tegenstel lingen tussen de diverse Iraan se oppositiegroepen die in Frankrijk verblijven geaccen tueerd. Mogelijk waren de le den van de sjah welgezinde oppositie met de Tabarzin naar Marseille gekomen om de Franse autoriteiten te dwingen een keuze te maken tussen hun groep en die van Bani- Sadr. In totaal verblijven er 50.000 Iraniers, voor het over grote aanhangers van de voor malige sjah in Frankrijk, ter wijl nu alle Fransen op enkele leden van de Franse ambassa de in Teheran na uit Iran ge repatrieerd zijn. WARSCHAU Het tech nisch personeel van de Pool se dagbladen die lid zijn van de vakbond Solidariteit heb ben door gisteren de druk persen stil te zetten verhin derd dat de edities van de dagbladen vandaag konden uitkomen. Het betekent de eerste krantenstaking in een, Oostblokland. Ondanks de belofte van de leiding van Solidariteit van vorige week twee maanden lang geen stakingen te hou den, zette Solidariteit de star king door. De leiding van de vrije vak bond deed een dringend be roep op de regering in War schau net land voor een crisis te behoeden en het politieke protest van de bond te tolere ren. De bond wil met de actie bereiken dat zij toegang krijgt tot de dagbladen. De staking van het technisch personeel is verder een protest tegen de lastercampagne tegen Solidari teit in de officiële media, aldus de vakbond. Schendingen van het recht van vrije meningsui ting en overtuiging van de bond doen de spanning in het land stijgen. „Wij zullen de vakbond en zijn leden altijd verdedigen op de manier die we gepast achten", aldus de vakbond. Leden van Solidariteit gingen in sommige plaatsen over tot de bezetting van de kranten- bedrijven nadat de editie van gisteren al van de persen was gelopen. Met die actie wilde de vakbond voorkomen dat de Poolse autoriteiten de drukke rijen zouden overnemen om de actie van vandaag en morgen te omzeilen en zelf kranten te gaan drukken. In Krakow gin gen de actievoerders zelfs zo ver dat er dinsdag al geen en kele krant meer uitkwam. Een woordvoerder van de vak- bonds liet weten dat de druk kers niet werkeloos zouden toezien. Het papier zou ge bruikt worden voor het druk ken van schoolboeken, waar aan nu juist zoveel behoefte is. Voordat de staking gisteren intrad werd Solidariteit door de regeringsorgananen fel aangevallen. GENEVE De Sovjet-Unie heeft op de ontwapenings conferentie in Genève giste ren voorgesteld dat de confe rentie zich onmiddellijk moet gaan buigen over een verdrag dat neutronenwa pens verbiedt De Russische afgevaardigde Victor Is- sraelyan zei dat de veertig landen die in Genève zijn vertegenwoordigd „zich niet van deze kwestie afzijdig kunnen houden" na het Amerikaanse besluit om het neutronenwapen in produk- tie te nemen. Hij stelde voor een werkgroep in het leven te roepen die een interna- tioanle conventie moet op stellen waarbij de „produk- tie, opslag, plaatsing en het gebruik van wapens wordt verboden. In een vraaggesprek met het Westduitse weekblad Der Stern heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Haig, een uitlating van minister Weinberger weer sproken. De laatste had be weerd dat tot plaatsing van het neutronenwapen bij de Amerikaanse troepen in West- Duitsland kan worden overge gaan zonder raadpleging van de bondsregering. Hij wees verder speculaties,- die met name in Frankrijk en West- Duitsland de ronde doen, als zou de Sovjet-Unie al over het wapen beschikken, van de hand. NA OPHEFFING WAPENEMBARGO BEIROET De Pales tijnse bevrijdingsorgani satie PLO heeft het be sluit van de Verenigde Staten tot opheffing van het wapenembargo te gen Israël gisteren een bedreiging genoemd van het nu vier weken oude staakt-het-vuren in zui delijk Libanon. Volgens PLO-woordvoerder Mah- moud Labadi was de be vrijdingsorganisatie niet verbaasd over het be sluit van president Rea gan om weer F-16-ge- vechtsvliegtuigen aan Israël te gaan leveren. Een woordvoerder zei dat de PLO het embargo nooit serieus heeft geno men. Saoedi-Arabië heeft gisteren bekend gemaakt dat het in principe Libanon steunt voor het houden van een topconfe rentie van de Arabische lei ders over de toegenomen span ningen tussen de Palestijnen in Libanon en de staat Israël. Doel van de conferentie zou moeten zijn de rol van het Li banese leger te versterken. -boss vergat bezit van half miljoen HlNGTON CIA-directeur William Casey, voor wie ilangs gehouden onderzoek in verband met mogelijke clële malversaties zonder gevolgen bleef, blijkt bij de van zijn bezittingen aan een speciale onderzoeks- isie een en ander te zijn vergaten. [heeft de commissie ervan op de hoogte gesteld ook in het e zijn van aandelen in holdings en onroerend goed ter e van bijna een miljoen gulden. In een briefje aan de com- l heeft Casey verklaard, dat zijn accountants bij het naplui- zijn bezittingen plotseling op de extra bezittingen waren Ll blijft op zaterdag vliegen VIV Ondanks bezwaren van religieuze aard blijft lëlische luchtvaartmaatschappij El Al in het winter- .vvii 1981-82 op zaterdag, de sabbat, vliegen. Dat heeft El aEMkendgemaakt 'm leuwe regering wil gezien de coalitie-afspraken weliswaar luchtvaartmaatschappij niet meer op zaterdag vliegt, eerst dienen oplossingen te worden gevonden vor het pro- I van de verliezen, die extra groot worden wanneer El Al peer op de sabbat vliegt. Zo verklaarde een woordvoerder istusfe maatschappij. EG: Frankrijk moet Italiaanse wijn toelaten BRUSSEL De Europese Commissie heeft gelast dat de Franse douane met onmiddel lijke ingang een einde maakt aan de boycot van Italiaanse wijn in een poging een ver scherping van de 'wijnoorlog' tussen beide landen te voorko men. De Europese commissaris voor landbouw, Claude Villain, heeft hierop tijdens een spoed- bijeenkomst met Franse en Italiaanse regeringsvertegen woordigers aangedrongen. De Franse douane weigert op het ogenblik een hoeveelheid van ongeveer - 40.000 hectoliter goedkope Italiaanse wijn in te klaren. Actie Portugese verkeersleiders beëindigd LISSABON De Portugese luchtverkeersagenten hebben hun boycot van twee dagen van transatlantische vluchten naar en vanuit de Verenigde Staten beëindigd met de ver klaring, dat zij zullen ijveren voor een internationale lucht- blokkade tegen Amerika uit solidariteit met de wegens sta king ontslagen Amerikaanse luchtverkeersleiders. Europese rijksluchtvaartdien sten hebben geschat dat de boycot van 48 uur heeft geleid tot lange omwegen en vertra gingen van ongeveer 100 Amerikaanse vluchten door alternatieve Noordatlantische corridors. riotortorpedoboot Tabarzin op het moment dat de kapers In Marseille wilden worden bevoorraad.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7