udolf Steiner- leerlingen aiet naar „Louise"- gebouw Vraagtekens bij verkoop failliete drukkerij Onduidelijkheid over voortbestaan Adviesraad voor de Binnenstad ;thouder van dam komt tegemoet aan wens raad Sïecwidei rf oorzichtige oversteek tterdam houdt zich bij op festival gstgeest neemt Echtelingen op LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 ,N Niet vaak zal de verkoop van lliet bedrijf zoveel voeten in de aar- iben gehad als de afgelopen dagen is met de drukkerij Batteljee en Zelden ook zal een dergelijke ver* dQn omfloerst worden door onverwachte rtenissen en/of transacties, die wette- iar" we' z'Jn toegestaan, maar voor de •jj .jistaander de zaak in een vreemd dag- 5 Reutellen en op zijn minst vraagtekens maotoen. Uiteindelijk heeft een oud-werk- 1f de heer A.L.A.M. van Rooijen, de Qoo'ierij gekocht (Zie L.C. van gisteren). PHnjvist de beste garantie te geven voor :ond voortbestaan van de drukkerij acht tot tien werknemers en moge- Jtbreiding in de komende jaren", al- 8 57£rator F. Kloppenburg. „We zullen en. De toekomst moet het uitwijzen", FNV vakbondsbestuurder H. Staas. f"prjpee deze laatste weer vraagtekens op- Aarzelingen die verklaarbaar zijn, ook de uiteindelijke verkoop heeft t ongewoon karakter. ie" ij_er dan ongewoon aan de gebeurtenissen atteljee en Terpstra? De feiten op een [et faillissement riep al reeds een aantal kens op. Het orderpakket was sterk ge slonken, de schulden bedroegen ongeveer vier ton. De eigenaren hadden een jaar geleden voor zes ton in nieuwe machines geïnvesteerd. Financier van die investering was een beleg gingsmaatschappij. Juist deze laatste bewerk stelligde het faillissement, toen bleek dat het bedrijf grote schulden had. Maar de financie ringsmaatschappij blijkt ook een eigendom te zijn van de eigenaren van de drukkerij. Reden voor FNV-vakbondsbestuurder Staas te con stateren, dat het wel vaker voorkomt, dat men zich via een faillissement ontdoet van schulden en een aantal personeelsleden, om een bedrijf later weer met een andere pet op (een ander bv'tje dus) op te kopen. Dat de redenering van de vakbondsbestuurder met de werkelijkheid overeenkwam, bleek toen de oorspronkelijke eigenaren een bod uit brachten. Zij moesten opbieden tegen de Leid- se projectontwikkelaar H. van Brussel, die kennelijk het oog had laten vallen op een aan tal pandjes van de drukkerij aan Oude Rijn en Hooglandsekerkgracht. Vorige week vrijdag vroeg curator Kloppenburg aan beide bieders alsnog een laatste bod te doen. De oorspronke lijke eigenaren lieten dit weekeinde niets meer van zich horen. Van Brussel wel. En toch kwam hij niet in het bezit van de drukkerij. Er had zich plotseling weer een nieuwe gegadigde aangemeld. De heer A. van Rooijen, zaterdag middag van een vakantie thuisgekomen en maandag al eigenaar van het bedrijf. Opmer kelijk snel. De curator: „Meneer Van Rooijen combineert het zakeninstinct van de heer Van Brussel aan de financiële kracht van de voor malige eigenaars. Vandaar dat zijn bod is aan genomen' Toch werpen uitlatingen van de nieuwe eige naar een eigenaardig licht op de transactie, wanneer zijn opmerkingen worden geplaatst tegen die van de curator. En daarbij is op geen enkele manier te ontdekken wie nu eigenlijk de financiële bron is achter deze transactie, laat staan wie er uiteindelijk wel bij vaart. De curator:,. Meneer Van Rooijen biedt de meeste zekerheid voor het behoud van de werkgelegenheid. Hij deed een bod, dat enkele procenten hoger was, dan het bod van de heer Van Brussel". Van Rooijen:„Mijn bod was niet het hoogste. Maar ik bood de meeste zekerheid en toekomst voor de werknemers. Dat heeft de doorslag ge geven". De curator: „De heer Van Rooijen is financieel in staat de drukkerij weer op poten te zetten. Ik heb zijn antecedenten nagetrokken bij de bank." Van Rooijen: „Ik treed alleen maar op namens een aantal zakenlieden, die bereid zijn geld in de drukkerij te steken in het belang van de werkgelegenheid. Meer zit daar niet achter". Kansen Van Rooijen stelt, dat het bedrijf in de komen de jaren uitgebouwd kan worden. Hij spreekt van verdubbeling van de omzet volgend jaar en hoopt over een paar jaar aan dertig man werk te bieden. Vakbondsbestuurder Staas moet het nog zien: „Dat zeggen ze wel, maar waar het op is gebaseerd, is mij niet duidelijk. Er is geen duidelijk plan voor de toekomst. Waar komen al die orders plotseling vandaan? Neemt de nieuwe directeur, J. Aikens, die mee van de drukkerij Sigma in Den Haag, waar hij nu nog directeur is? Als het ten koste gaat van andere bedrijven, schieten we er ook niet veel mee op." Van Rooijen: „De orders, die we nu binnen brengen is een toevalligheid. Het zal echt niet ten koste van gaan van andere bedrijven. Staas verwoordt het gebeuren als hij zegt: „He laas sta je als vakbond buitenspel bij dit soort dingen. Uiteindelijk heb je niet echt greep op het financiële gedoe rond faillissementen en op wat daarna gebeurt." matM 12.51 \07N Wethouder H. inderfam van onderwijs heeft zich bereid krd de motie die fcgavond in de raad pQrt fergrote meerderheid 0 Mnvaard uit te voeren. I2.»kent dat de kleuters 7 oo;e Steiner- 17 35 n*e* ondergebracht worden in drie loka- het Louise. Van ft dit de schoollei- het Louise de Co- het schoolbestuur Steiner gis- meegedeeld. Voor ting van de kleu- nog een oplossing. Nadat de gemeenteraad begin dit jaar zijn medewerking had toegezegd aan de stichting van een school voor Rudolf Stei- ner-onderwijs kwam Van Dam met het plan om de 60 kleuters onder te brengen in drie lokalen van het schoolge bouw aan de Sumatrastraat van de Louise de Coligny scholengemeenschap. De drie klassen van het Louise zouden dan gehuisvest worden in de tegenover gelegen Karei Door man school. De schoolleiding van de scholengemeenschap reageerde furieus en de ge meenteraad liet maandag avond weten van deze plan nen niet gediend te zijn. Met overgrote meerderheid werd een motie aangenomen waarin het college werd verzocht de Louise-leerlingen in hun eigen gebouw te houden. Gisterochtend na het college- beraad kon wethouder Van Dam meedelen dat het college de motie naar behoren zou uit voeren. In een volgens één van de leerkrachten allerminst vriendelijke ontvangst werd de schoolleiding van het Loui se van dit besluit op de hoogte gesteld. Gistermiddag vond beraad met het schoolbestuur van de Rudolf Steiner plaats doch daarin werd geen oplos sing gevonden. Dit beraad is vanmorgen voortgezet. Wet houder en schoolbestuur heb ben tot dinsdag de tijd want dan moeten de kleuters weer naar school. Vanochtend vin gen de lessen op het Louise de Coligny reeds aan. Volgens mevrouw Jansen van der Kamp, secretaresse van het schoolbestuur van de Ru- dolf Steiner, zijn er weinig al ternatieven voorhanden. „Wij hebben de door Van Dam voorgestelde constructie ook niet verzonnen en hadden er geen punt van gemaakt wan neer wij in de Karei Doorman- school zouden zijn onderge bracht maar dat wilde men niet. Het is ons in ieder geval nooit aangeboden". Volgens Van Dam is er hier sprake van een emotionele barrière. De in de Karei Doormanschool ge huisveste kleuterschool De Wigwam vond het bedreigend als er een kleuterschool met een andere richting bij zou ko men, zei Van Dam maandag in de raad. De ontstane situatie is volgens mevrouw Jansen deels te danken aan de opstelling van de protestants christelijke en de katholieke schoolbestu ren. „Deze zijn niet bereid lo kalen af te staan terwijl er best lokalen leeg staan. Daardoor zijn het altijd de openbare scholen die er voor op moeten draaien". Van de drie lokalen die de Ru- dolf Steiner in het Louise-ge- bouw kreeg toegewezen zijn er inmiddels twee weer geschikt gemaakt voor de leerlingen van het Louise. De leiding van de scholengemeenschap heeft erin toegestemd om een lokaal aan dr Rudolf Steiner-kleuters af te staan. Voor het volgende schooljaar rekent het gemeen tebestuur erop dat er door fu sie in het bijzondere onderwijs een gebouw vrijkomt wat dan ter beschikking van de Rudolf Steinerschool kan worden ge steld. Het schoolbestuur van de Rudolf Steiner hoopt voor dit jaar toch samen met het Louise de Coligny een tijdelij ke oplossing te vinden. Ouders op herhaling (1) Ouders in Leiden-Noord, de Kooi en Groenoord kunnen wekelijks weer deelnemen aan de cursussen van Ouders op herhaling". Deze organisatie is er opnieuw in geslaagd voldoende steun te vinden voor de voortgang van deze vorm van onderwijs voor volwassenen. Voor inlichtingen over de cursusdagen/-avonden kan men bellen 126502 of het kantoortje bezoeken aan de Herensingel 3 (naast de Jo zefkerk in de oude pastorie). Alle cursussen kosten een rijksdaalder per les, inclusief lesmateriaal en koffie. Ouders op herhaling (2) De volgende cursussen worden gegevenLeer- en praat groepen (het ophalen van taal en rekenen van de lagere school); Nederlands en typen (typen voor een diploma, voorafgegaan door zo'n 20 lessen Nederlands (kosten onge veer 300 gulden); Notuleren en vergaderen, taalvaardig heid, vrijwilligerswerk (dit zijn korte cursussen die alleen bij voldoende belangstelling worden gegeven); Schakelklas (algemene ontwikkeling); Engels (tweejarige cursus); Indi viduele^ opstap (extra hulp bij het lezen, schrijven en reke nen op individuele basis); Lees- en schrijfgroepen (voor mensen die niet of heel slecht kunnen lezen en schrijven); Taalgroepen (aandacht voor de Nederlandse taal); Neder landse les voor buitenlanders eerst individueel en later in groepjes). ADVERTENTIE heeft vele creaties in leer, bont en suède. Alles geheel op maat gemaakt in eigen atelier. Ook reparaties tegen zeer billijke prijzen. Inl.: Saffraantuin 25, Leiden. Telefoon 071-216745 Vrouwen mishandeld LEIDEN Twee vrouwen zijn in de nacht van maan dag op dinsdag mishandeld voor ae deur van een beslo ten club aan de Hooigracht. Een van de slachtoffers moest ter observatie in het Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. De vrouwen, beiden 22 jaar en woonachtig in Leiden, hadden kort voor twee uur aangebeld bij de club in de veronderstel ling, dat het een dancing was. Hen werd de toegang gewei gerd. Toen het tweetal op het trottoir voor de entree nog wat bleef napraten, heeft een nog onbekende man hen weggesla gen. Beiden werden vervoerd naar het AZL, een van hen heeft vermoedelijk een her senschudding opgelopen. De ander heeft later in de nacht aangifte van mishandeling ge daan. arige Leidse bestuurder van een personenauto stermiddag rond kwart over vier plotseling de rij ten de Lammenschansweg over om van de vent- ikar de Tomatenstraat te rijden. Een op de Lam- Jiansweg rijdende auto, bestuurd door een 37-Ja- woner van Berkel en Rodenrijs ramde het over- pe voertuig in de flank. Beide bestuurders bleven erd, maar de voertuigen liepen zware schade op. DAM Folk ;t uitgangspunt bij Hrfde Rotterdam Folk- HLdat 3, 4 en 5 septem- ^Hde Doelen wordt ge- Wm Volgens organisator van Dael glijden o^neer folkfestivals in af naar algemene toevfestivals waar met tualbok grote topattrac- ïr bod komen. Rotter- ikon lk '81, inmiddels uit- n he 1 tot het grootste in- geh< itival op zijn gebied, dein ook geen groepen etsfSacteerd die op een n. Mjival thuis horen. tid is dat dit jaar rela- „Deeinig angelsaksische lem ziek op het program- OS t. Volgens Van Dael igen organisatie heel Euro- ite i jraasd. Het gevolg is (pen uit heel Europa en als buitenbeentjes Anna McGarrigle uit heb Sorj irtn^ op.,r llenr Canada en Zulfu Livaneli uit Turkije. De organisatie heeft verder geprobeerd musici te selecteren, die instrumenten bespelen die men op folkfesti vals minder vaak tegen komt, zoals het Finse snaarinstru ment de kantele. De kosten van Rotterdam Folk bedragen 175.000 gulden. De verwachte 6000 tot 8000 bezoe kers brengen 75.000 gulden in het laatje. De gemeente Rot terdam verleent een subsidie van een ton. Nieuw dit jaar is dat de festi valbezoekers gebruik kunnen maken van een sleep-inn voor de overnachting van zaterdag op zondag. Het was de organi satie voorgaande jaren geble ken dat veel bezoekers, die van ver buiten Rotterdam ko men, op het nabij gelegen Cen traal Station de nacht door brachten in afwachting van hun eerste trein. 'GEEST De gemeente Oegstgeest wil voor het ein- i dit jaar elf vluchtelingen opnemen. Daartoe heeft dj besprekingen gevoerd met de vereniging Vluchte- rerk Nederland in Amsterdam. in de bedoeling dat de begeleiding van deze nieuwko- de gemeente vanuit de plaatselijke bevolking gebeurt, een valt aan begeleiding bij algemene vorming (aanpas- taal en rekenen) en bij integratie in de samenleving worden vrijwilligers gezocht. Op 26 augustus wordt ^lichtingsbijeenkomst voor belangstellende vrijwilligers .jen in de trouwzaal van het secretariaatsgebouw aan de Testerstraatweg nr. 4. •htelingen verblijven momenteel in het opvangcentrum doorn en te Utrecht sedert eind mei van dit jaar. Voor inlichtingen kan men het gemeentehuis Oegstgeest, tele- p21 bellen. 'PAARSBOEK' ZET ZAKEN OP EEN RIJTJE LEIDEN Is de Adviesraad voor de Binnenstad (a) opgeheven, (b) niet opgeheven of (c) beide. De adviesraad weet het niet meer maar verkeert in een positie die het meeste overeenkomt met (c). Op initiatief van b en w sprak een meerderheid van de gemeenteraad (uitgezonderd CDA) op II mei uit dat de adviesraad, die voor ruim 27.000 gulden in de Leidse begroting stond genoteerd, van de begroting afgevoerd moest worden. In het offi ciële besluit staat echter niet meer te lezen dan dat er besparingen aangebracht moeten worden op een aantal posten waaronder de adviesraad. De leden van de adviesraad verwijten het gemeentebestuur onduidelijke procedures te volgen en hebben, in de hoop dat G.S. het besluit van de raad niet goed zal keuren, de provincie op de hoogte gesteld van de naar hun mening verwarrende en onjuiste gang van zaken. In afwachting van een beslissing wor den volgende week gesprekken met de plaatselij ke politieke partijen gevoerd. Naar aanleiding van de alge mene verwarring heeft de ad viesraad een zogenaamd paarsboek uitgebracht (PvdA- rood en VVD-blauw maakt paars) waarin de zaken nog eens op een rijtje worden ge zet. „Niet om het college een trap na te geven maar om te laten zien welke onduidelijke procedures er zijn gevolgd", zoals voorzitter A. Abcouwer Mop Het verhaal begint wanneer het college geld nodig heeft voor de VOS-cursussen, het Centrum voor Volwassenene ducatie en de Stichting Leidse Binnenstad. Benodigd bedrag: 130.000 gulden wat B en W denken te kunnen verkrijgen door naast een aantal bezuini gingen in eigen gelederen de adviesraad voor de binnen stad 27.700 gulden van de begroting af te voeren. En zo ontvangt de adviesraad op 29 april een brief van B en W waarin wordt medegedeeld dat „besloten is de adviesraad voor de binnenstad op te hef fen ten gunste van andere ac tiviteiten". „Van de advies raad kan niet ontkend wor den dat de betekenis van dit orgaan ten opzichte van ande re organen die zich met het binnenstadsbeleid bezig hou den zoals de wijkkomitees en de Stichting Leidse Binnen stad, is afgenomen", verdedi gen B en W hun beslissing. Dit schiet de adviesraad in het verkeerde keelgat. „Om de Stichting Leidse Binnen stad te vergelijken met een inspraakorgaan vind ik de mop van het jaar. Deze stich ting verdedigt slechts de eco nomische belangen van de ondernemers", aldus de secre taris van de adviesraad H. Binnerts. Op 11 mei gaat de gemeenteraad met de plannen van B en W akkoord. De con tactpersoon tussen adviesraad en gemeentebestuur, wordt 'opgeheven' terwiil er geen geld meer beschikbaar wordt gesteld. Het pand aan de Morsweg moet verlaten wor den. Vanmorgen ontving de adviesraad een brief van de gemeente dat het pand voor 31 augustus door hem moet zijn verlaten. Wethouder Bor- dewijk van financiën stelt daarbij dat hij er geen be zwaar tegen heeft als de ad- viesraad op eigen houtje door werkt. Het wachten is slechts op de goedkeuring van de provincie voor het besluit, een formaliteit volgens het college dat meent dat het besluit on middellijk nadat het door de raad is genomen van kracht wordt. Voorzitter Abcouwer van de Adviesraad: „Het laatste ongebonden inspraakorgaan in Lelden". Koffie Tien dagen na het raadsbe sluit vindt ten stadhuize een gesprek plaats tussen leden van de adviesraad en twee ambtenaren. 'Overeengeko men' wordt dat de werkster die het pand schoon houdt met ingang van de volgende week wordt opgezegd. Grote uitgaven mogen niet meer worden gedaan, om de lopen de zaken af te handelen mag nog wel koffie worden ge kocht. Het pand aan de Mors weg 10 dient verlaten te wor den. De adviesraad kan zich tot de Stichting Welzijn wen den voor een nieuw onderko men en zelfs wordt bekeken of er een tijdelijke kracht ten behoeve van de adviesraad kan worden aangetrokken. De volgende dag zou blijken dat de Stichting Welzijn niet bevoegd is een publiek-rech- telijk lichaam als de advies raad aan onderdak te helpen. Geheel tegen de verwachting in krijgt de adviesraad op 26 mei een exemplaar van het bestemmingsplan Academie- wijk toegezonden met het verzoek om advies. Op 9, 12 en 15 juni volgen de bestem mingsplannen Pancras-West, Hoge woerd en Verversbuurt. De adviesraad stuurt op 23 juni een brief naar het college waarin om opheldering ge vraagd wordt. „Wij hebben 3000 gulden nodig om aan uw, ongetwijfeld serieus bedoeld verzoek te voldoen", schrijft de adviesraad. Het college meent dat er sprake is van een misverstand en schrijft twee weken later dat de ad viesraad geheel terecht om advies gevraagd is. „De ge meenteraad heeft u niet opge heven maar heeft gewoon geen geld meer beschikbaar gesteld", aldus B en W. De adviesraad is inmiddels naar het provinciaal bestuur gestapt dat op 16 juni het Leidse gemeentebestuur om nadere inlichtingen vroeg. Daar er geen reactie kwam werd op 14 juli het verzoek herhaald. De provincie is niet van plan de gevraagde goed keuring in overweging te ne men voordat de gemeente heeft geantwoord. Gedepu teerde Staten stelden dat het gemeenteraadsbesluit niet geacht werd te bestaan totdat zij hun fiat daaraan hadden gegeven. Mede door de mede werking van de afdeling fi nancieel beheer op het ge meentehuis kan de adviesraad voorlopig door blijven draaien alhoewel de 'opheffing' haar boven het hoofd blijft hangen. Zo kon ook het paarsboek op de huisdrukkerij ten stadhui- ze worden gedrukt alhoewel de medewerkers van de druk kerij in de veronderstelling verkeerden dat ten behoeve van de adviesraad geen werk meer mocht worden verricht. Gedeputeerde Staten hebben inmiddels nog geen goedkeu ring aan het raadsbesluit ver leend, maar dat is, zo zegt men op het gemeentehuis, een gebruikelijke zaak. De goed keuring van G.S. laat soms wel 4 maanden op zich wach ten. Ongebonden De Adviesraad voor de Bin nenstad is niet alleen erg te leurgesteld over het raadsbe sluit maar vind ook dat er nu eindelijk eens duidelijkheid in het geheel moet komen. „Zo lang de toekomst van de ad viesraad onduidelijk blijft krijgen wij ook geen nieuwe leden en functioneren we niet optimaal. We hebben voorlo pig wel afgesproken net te doen alsof er niets aan de hand is, maar toch...". De voorzitter en de secreatris hebben zich er bovendien erg over opgewonden dat er niet eens een bedankje van het college afkon. Het college heeft echter laten weten de 27 leden van de adviesraad zeker te willen bedanken wanneer zij te kennen geven definitief met hun werkzaamheden te stoppen. De adviesraad heeft echter nog stille hoop te kun nen blijven bestaan wanneer G.S. niet akkoord gaat met het raadsbesluit. Bovendien „waar moeten B en W anders 27 deskundigen vandaan ha len voor dat luttele bedrag", aldus voorzitter Abcouwer. Over de overbodigheid van de Adviesraad zegt hij:„Deze raad was het laatste ongebon den inspraakorgaan in Lei den. Dat onze adviezen nog niet zo slecht waren bewijst dat een advies van ons over parkeersystemen in Leiden niet bruikbaar werd geacht terwijl de gemeente Arnhem het met succes in praktijk heeft gebracht. Om te refere ren aan een uitspraak van een oud-voorzitter van de advies raad, als de adviesraad een goed advies uitbrengt, wordt hij met opheffing bedreigd. Zou hij een slecht advies uit brengen dan kan hij blijven bestaan".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3