Amerikaanse clubs in nood ^ioor miskopen a la Cruijff ijecho-Slowakije overvleugelt Europees elftal Lubberding verslaat Hinault René van de Kerkhof dient contract uit uw Zwart ^rast RCL Lendl winnaar in Montreal Bobby Fischer o ver weegt ren tree \velange wil wk-dames en wk- zaalvoetbal LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1981 PAGINA 11 kGO De clubs van de Amerikaanse voetballiga n zich in Chicago over iele hulp aan financieel llagen verenigingen. Daar- ïhoort Washington Diplo mat door het aantrekken k volstrekt niet fitte Johan J zozeer in financiële moei- icn is geraakt, dat de eige- 1de zaak van de hand willen rordt een voorstel van de iljonairs Lamar Hunt en Bill (Dallas Tornados) behan- i het spel te „Amerikanise- be heren zijn geschrokken teruglopende toeschouwer- Een verschijnsel, dat I alle 21 clubs in de Verenig- aten voordeed. Hunt en k willen meer doelpunten en [voor het doelvlak een meter maken. In hun visie dient jspelen op de doelman ver- |te worden en moet de bal zijlijn worden ingetrapt in IJ/an gegooid. Ook zou de bui- regel moeten worden afge- Zelfs zou men de tijd, die een fcvelder op het middenveld (engt, willen beperken. taaivoetbal arzitter van de internationale ■federatie (FIFA) Joao Have- wil een hele reeks wereld- lenschappen erbij. Te begin - J een wereldkampioenschap imaar ook voor 14 tot 16 jari- Tlieren en 17- en 18-jarige ju- Havelange ontvouwde zijn I in Praag. Hij zegde toe tij- e bijeenkomst van de techni- iimmissie van de FIFA op 17 september a.s. in Zurich met Hen daaromtrent te zullen Rechts: De aanschaf van. Johan Cruijff en diens te genvallende conditie heb ben zijn ploeg Washington Diplomats In grote financië le moeilijkhe den gebracht. Links: De sportmiljonairs Lamar Hunt (foto) en Bill McNutt heb ben bij de clubs een voorstel inge diend om het voetbal nóg Amerikaanser te maken. komen. Volgens Havelange is ook het zaalvoetbal „rijp" voor een ei gen wereldkampioenschap. Daaren tegen zouden bij de Olympische voetbaltoernooien alleen nog spelers onder de 23 jaar mogen meedoen. De Braziliaan bevestigde, dat hij zich bij de komende bestuursverkie zingen opnieuw kandidaat zal stel len voor het voorzitterschap. Ook al is hij dan boven de zestig, het reizen bevalt hem volgens eigen zeggen nog steeds goed. Op zijn reiskalen- der voor de komende maanden staan nog Oost-Duitsland, Zürich, Kameroen, Baden-Baden en na het Olympische congres veertien lan den in Oost-Azië, evenals het wereldkampioenschap van de 20-ja- rigen in Australië. De voorzitter van de Europese voet balunie (UEFA) Artemi Franchi staat nogal sceptisch tegenover de plannen van de wereldbondvoorzit ter. „Slechts zestien leden-landen hebben zich uitgesproken vóór het houden van een wereldkampioen schap dames. Wil zoiets doorgaan, dan heeft men minstens de helft van het totaal aantal stemmen (34) nodig", aldus de Italiaan. De Euro pese voetbalunie is verder van me ning, dat men met de organisatie van een wereldkampioenschap voor scholieren dient te wachten tot alle psychologische en fysieke aspecten van een dergelijk evenement voor 14- tot 16-jarigen zijn onderzocht. Bedreigd Woedende voetbalsupporters heb ben de afgelopen dagen de voorzit ter van Bundesligaclub Werder Bre men, Franz Böhmert, de trainer Otto Rehhagel en speler Norbert Siegmann met de dood bedreigd. Siegmann had de linksbuiten van Arminia Bielefeld, Ewald Lienen, afgelopen vrijdag tijdens een com petitiewedstrijd zwaar onderuitge haald, waarbij Lienen een vlees wond van dertig centimeter in het rechterbovenbeen opliep. De voet baller, die vier tot zes weken is uit geschakeld, verweet Rehhagel dat hij zijn verdediger zou hebben aan gezet tot het ondernemen van har dere acties en daarmee de overtre ding te hebben uitgelokt. Rehhagel: „Ook ik ben met de dood bedreigd. De telefoon staat sinds het voorval niet stil". De trainer ontkent in alle toonaarden dat hij Siegmann tot de overtreding zou hebben aangezet. Engeland De economische recessie in Enge land schijnt niet van toepassing te zijn op voetbalclubs. De verenigin gen besteden naar hartelust miljoe nen guldens aan de aankoop van nieuwe spelers. Na de transfer van Mark Lawrenson van Brighton naar Liverpool voor 4,5 miljoen gulden, waarvoor de Europese bekerhouder bij de landskampioenen drie spelers in de uitverkoop plaatste, telde Not tingham Forest hetzelfde bedrag neer voor aanvaller Justin Fashanu van Norwich. De 20-jarige B-inter national scoorde het afgelopen sei zoen 22 doelpunten voor zijn oude club, maar kon daarmee degradatie naar de tweede divisie niet voorko men. Met de komst van Fashanu beschikt trainer Clóugh ongetwijfeld over de duurste voorhoede van Engeland: Hij heeft vier aanvallers tot zijn be schikking, die stuk voor stuk voor meer dan vier miljoen gulden wer den aangekocht. Het zijn Trevor Francis, Ian Wallace, Peter Ward en Justin Fashanu. René van de Kerkhof wacht niet langer op contact met Wolver hampton Wanderers. EINDHOVEN Na alle verwikkelingen van de laatste we ken heeft René van de Kerkhof besloten toch maar bij PSV te blijven. Wolverhampton Wanderers, dat een serieuze ge gadigde leek voor de snelle buitenspeler, heeft niets meer van zich laten horen. Van de Kerkhof kwam gisteren met het bestuur van PSV overeen, dat hij zijn driejarig contract, dat eind dit seizoen afloopt, zal uitdienen en zal afzien van de mogelijkheid, die hij had om op korte termijn van club te veranderen. In een communiqué zegt PSV dat het de bedoeling is om - zulks ter beoordeling van de technische leiding van PSV - René van de Kerkhof zo snel als verantwoord is op te nemen in de eerste selectie van de Eindhovense eredivisieclub. In afwachting van zijn transfer naar Wolverhampton, die nu dus definitief niet doorgaat, trainde Van de Kerkhof mee met de C-selectie. Het is niet zeker of René van de Kerkhof vanavond al zal meedoen in het competitieduel (thuis) tegen FC Utrecht. Sparta moet het voorlopig zonder David Loggie stellen. Uit een medisch onderzoek is gebleken dat de Engelsman tijdens de competitiewedstrijd tegen Haarlem bij een duel met Piet Huyg zijn neus op twee plaatsen heeft gebroken. Volgens de behande lende arts is de aanvaller zeker drie weken uitgeschakeld. Op de vijftiende speeldag van de Noorse competitie heeft Start Kristiansand een overwinning behaald. Op eigen veld werd met 40 gewonnen van Brann. Start is de tegenstander van AZ'67 in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi voor lands kampioenen. Uitzichten op prolongatie van het Noorse kam pioenschap heeft Start nauwelijks meer. Met nog zeven wedstrij den te spelen bezet de club de vijfde plaats op de ranglijst met vijftien punten. Het heeft acht punten achterstand op koploper Rosenborg. B-Het nationale elftal van Tsje- nkije heeft de vriendschappelij- Mjd ter gelegenheid van het 80- Jaan van de Tsjechische voetbal den een „Europees" elftal met 4 nnen. Er waren 45.000 toeschou- ropees elftal was samengesteld uit: l (Oost), Michel (Fra), Pezzey (Oos), to (Por), Stojkovic (Joe), Kaltz (WD1), Surjak (Joe), Kipiani (Sov), Antogno- ni (Ita), Krankl (Oost) en Blochin (Sov). Invallers: Prohaska (Oost), Pantelic (Joe), Nyilasi (Hon), Zajec (Joe) en Mavros (Gri). De wedstrijd werd geleid door de Neder landse scheidsrechter Geurds. Voor de Tsjechen scoorden Kozak (35 en 80) en Nehoda (68 en 72) elk tweemaal. Frankrijk De Duitse Bundesligaclub VFB Stuttgart heeft voor een verrassing gezorgd door in Parijs de oefenwedstrijd tegen het Franse nationale voetbalelftal te winnen met 31. Het eerste doelpunt kwam op naam van de Franse achterspeler Tresor, die na 25 minu ten in eigen doel schoot. Het tweede was af komstig van verdediger Martin (32e). In de 53ste minuut maakte Kelsch 30. Het Franse doelpunt werd na 67 minuten ge maakt door Giresse. De beste speler van het veld was Hansi Miiller, die opmerkelijk veel vrijheid genoot. Het spel van de Fransen, die bij de voorronden van het wereldkam pioenschap in één groep zijn ingedeeld met o.m. Nederland en België, stelde de 30.000 toeschouwers zeer teleur. Het Franse team bestond uit: Dropsy (Bara- telli), Battison (Janvion), Specht (Lopez), Tresor, Bossis, Larios, Giresse, Platini (Genghini), Lacombe, Pecout (Zimako) en Six. Gisteravond is één wedstrijd gespeeld voor de Belgische competitie. In deze openings wedstrijd van de competitie won SK Tonge ren met 21 van KV Mechelen. ülkinderen (crimineerd jiid-Afrika NESBURG Zo'n Iderd gekleurde lage- llkinderen blijk in ley te zijn uitgeslo- Ischoolsportwedstrij- jdat zij hockey zou- Bben gespeeld met nderen. Dit werd bekendgemaakt Zuidafrikaanse tau SAPA. SAPA heeft een rege- rdvoerder bevestigd Juidafrikaanse minis- J) Binnenlandse Zaken deze zaak bezighoudt, lister ie heeft vorig jaar J) weten dat rassendis- «ie op scholen niet ge- I In het eigen ne- oemooi ontmoette fLJ isteravond een com- i«V loordwijk op haar een aantrekjkelijke '37. oetbal won de zater- g met 2-4. Blauw al dopte RCL op eigen ijn^en ASC boekte een Laakkwartier, ijk kwam voor rust echt los van WSB, Sjoerd Boot scoorde. wm an Willem Bogers in helft de score naar getild, verzorgde Al- i der Burg de eerste aal. Ook een tweede 'an Boot werd nog ui- aai beantwoord (Leo Drift scoorde vanaf de lft) voordat Noordwijk via Timo Gerlof defi- esliste. Overigens is gse Boys als winnaar oernooi van WSB te- jn gekomen, irloor verrassend van 'k opererend Blauw Weliswaar maakten de orpers niet de indruk ie bodem te gaan en winnende Wassenaar- r vanaf de strafschop- 'aliseerd, de 2-3 neder- *dt er toch niet minder ld door. ikte een nuttige oefen en bij Laakkwartier, ingerhorst (voor de 'n Maarten Smits (na doelpuntten voor de mende Leidse afde- Vedette Bernard Hinault wordt vlak voor de start van het profcriterium van Tiel beentje gelicht door de zanggroep de Dolly Dots. TIEL Henk Lubberding heeft gisteravond het prof- criterium van Tiel op zijn naam gebracht. Hij kreeg in de laatste ronde, toen hij een lichte voorsprong had, hulp van een ziekenauto, die ach ter hem het parkoers opreed. Wereldkampioen Bernard Hinault eindigde bij de mas sasprint als twaalfde. 1. Henk Lubberding 100 km in 2.19.10; 2. op tien seconden: Gerrie Knetemann; 3. Jos Schipper, 4. Jos van Houwelingen; 5. Gerrie van Ger- wen; 6. Johan van de Velde; 7. Theo de Rooy; 8. John Boyer (VSt); 9. Jan* Raas. De Haagse amateur wielren ner Jan van Rossem won in het Belgische Haasdonk een wedstrijd. Hij legde de 120 km af in 2 uur 32 minuten. De Belg Bert Kosterman werd tweede en de Nederlander Adrie van Loon derde. De Tsjechoslo waak Ludovit Plejar heeft gisteren de negen de etappe van de amateurwie lerronde van Slowakijke ge- Olejar legde de 127 kilometer naar Spisska Nova Vos af in 3 uur 12 minuten en 37 seconden. Zijn landgenoot Miroslav Rehak eindigde op één seconde als tweede. René Koppert bezette op 41 secon den de negende plaats. De lei derspositie in het algemeen klassement van Andrej Veder- nikov uit de Sovjet-Unie kwam niet in gevaar. De Zwitser Viktor Schraner won de tweede etappe van de Grote Prijs Wilhelm Teil, een wielerronde voor amateurs. Schraner legde de 155,5 kilo meter van Lungern naar Ba den af in 3 uur 45 minuten en 43 seconden. De Fransman Etienne Neant werd tweede. Steven Rooks was evenals in de eerste etappe de best ge klasseerde Nederlander. De renner uit Heerhugowaard eindigde als 26e op 2.41 van de winnaar. De Italiaan Fabrizio Verza, die zevende werd, nam de leiderstrui over. Wereld-uurrecord Max Hurzeler ZÜRICH De 27-jarige Zwitserse stayer Max Hurzeler heeft gisteravond in Zürich het wereld-uurrecord achter mo toren verbeter en gebracht op 81.910 meter. Het oude record- stond sinds 12 juli 1975 op naam van de Italiaan Taddeo Grifoni, die destijds 76.930 meter aflegde. 9 Hurzeler verbeterde tevens het wereldrecord over 50 km, waar van hij sinds 9 juli van dit jaar al houder was. Hij legde deze afstand in 37.23.66 (gem. snelheid 80.228 km/uur) tegen 38.31.47 vorige maand. Looyestein op motor van Middelburg DEN HAAG Peter Looyestein, de motorcoureur uit Breezand, maakt zondag bij wedstrijden in Twello zijn debuut in de 500 cc- klasse. Dit is mogelijk geworden nu zijn sponsor de 500 cc- Ya maha heeft aangekocht, waarop Jack Middelburg vorig jaar de TT van Assen won. Looyestein reed twee jaar geleden nog mee in de 50 cc-klasse. Nu start hij zowel in de 250 als in de 350 cc- klasse. Daar liggen voorlopig nog de beste kansen voor de 27- jarige coureur. MONTREAL De Tsjech Ivan Lendl is in Montreal win naar geworden van het toernooi om de open Canadese ten niskampioenschappen. In de eindstrijd versloeg hij de Ame rikaan Eliot Teltscher met 63 62. Het herendubbelspel was voor de Mexicaans-Amerikaanse com binatie Raul Ramirez/Ferdi Taygan. Het tweetal versloeg in de finale de Amerikanen John McEnroe en Peter Fleming met 2 6 7—6 6—4. Betty Stöve heeft de tweede ronde bereikt van een internatio naal damestennistoernooi in Toronto. De Nederlandse versloeg in de eerste ronde de Braziliaanse Patricia Medrado met 16 6—2 6—3. Eric Wilborts heeft, drie dagen na zijn verlies tegen Michiel Schapers tijdens de nationale tennistitelstrijd, opnieuw een ne derlaag moeten incasseren. In de eerste ronde van het 25.000 dollar-toernooi in Le Touquet kon hij het niet bolwerken tegen de Franse veteraan Georges Goven. De setstanden waren 46 6—2 2—6. Ex-wereldkampioen schaken Bobby Fischer. REYKJAVIK De Amerikaanse schaakgrootmeester en ex-wereldkampioen Bobby Fischer overweegt zijn rentree in de internationale schaakwereld te maken, zo heeft het IJslandse dagblad Morgunbladid gisteren onthuld. De 38-jarige Fischer zou aan de wereldschaak bond hebben meegedeeld dat hij het spel weer wil op vatten. Johann Thorir, redacteur van een IJslands schaakblad, verklaarde tegen Morgunbladid dat hij voor de jarenlang uit het nieuws verdwenen grootmeester een wedstrijd moet organiseren tegen een IJslandse schaker. Thorir zei dat de eerste krachtmeting van Fischer sinds ja ren in IJsland zal worden gespeeld, maar dat een datum nog niet bekend is. In 1972 werd Fischer wereldkampioen door in IJsland Bo ris Spassky van de Sovjet-Unie te verslaan. Wegens one nigheid over de regels van de wereldschaakbond weigerde Fischer zijn titel te verdedigen, die het volgend jaar over ging op de Russische grootmeester Anatoly Karpov. Uitslagen koersen Hilversum HILVERSUM - De uitslagen van de gisteravond gehouden koersen te Hilversum rijn: EERSTE KOERS 2020 m: 1. Upper Frejo (M.Bouwhuis) 1.28.0 2. Uniek Fortuna, 3. Une de Weber. Winn. 2.70 pl. 1.40 1.70 1.80 kopp. 6.10 trio 39.60 TWEEDE KOERS 2440 M. 1. Upper Oldeson (J. van Dooyeweerd) 1.23.4, 2. Ulrich Hiddema, 3. Us Klaske Winn. 1.90 pl. 1.40 1.90 3.10 kopp. 10.30 trio 78.10. DERDE KOERS 1600 m: 1. Vanadis Hanover (J.R. de Boer) 1.22.8, 2. Vei- ke Zuidvelde, 3. Valery Dean. Winn. 5.60 pl. 2.10 3.00 3.60 kopp. 38.60 trio 1214.10. VIERDE KOERS 2000 m: 1. Silver- glorie (Mw S.M.S.Suykerbuyk) 1.22.9. 2. Telg van Myria, 3. Tara Fortuna. Winn. 7.30 pl. 2.40 2.00 2.90 kopp. 22.40 trio 663.50. VIJFDE KOERS 2900 m: 1. Son Sprookjeshof (M. de Koster) 1.22.3, w. Top Rotary, 3. Ulaan. Winn. 19.70 ptT 2.70 1.50 1.40 kopp. 16.70 trio 217.60. ZESDE KOERS 2020 m: 1 Titus ter Lune (Mej. S.K. de Gie) 1.21.8, 2. Pa reltje. 3. Rambler. Winn. 4.40 pl. 2.20 4.80 4.40 kopp. 78.00 trio 1456.00. ZEVENDE KOERS 2440 m: 1. Talan Beroona (M.Bluwhuis) 1.21.3. 2. Ra- nulf B, 3. Sita van Hiddum Winn. 1.60 pl. 1.50 4.20 1.80 kopp. 22.70 trio 122.70. ACHTSTE KOERS 2000 m: 1. Royal Lady (Mw. M.E. Ast) 1.22.7, 2. Tirian Jour. 3. Sonja Alkestis. Winn. 118.90 pl. 9 40 2.40 1.30 kopp. 197.00 trio 1531.40. NEGENDE KOERS 2440 m: 1 Perle du Nord (A.J.Mollema) 1.20.4, 2. Pim pelmees, 3. Rio Tinto. Winn 2.10 pl. 1.50 2.30 2.20 kopp. 6.50 trio 54.50. TIENDE KOERS 1609 m: 1. Ofraja Majo (G. de Jong) 1.19.7, 2. Ostara Hanover, 3. Riekie. Winn. 3.40 pl. 1.50 4.70 1.70 kopp. 17.00 trio 171.40. ELFDE KOERS 2000 m: 1 Thunder- bird (G.A.Kolman) 1.23.3, 2. Theresa Kennedy, Tom van Alphen. Winn. 15.70 pl. 4.00 14.00 9.00 kopp. 83.90 trio 4109.20. TOTALISATOROMZET f 498.533,-. MOTORRIJDERS OPGELET! Sjeandei biedt MOTOROVERALLS aan. flohoel op maat gemaakt, 20 kleuren voorradig, waaronder rwart. wit, goud. brons en zilver. Tegen gereduceerde prljaen. 40% KORTING

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11