ïeuwe eis an Agt: ormatie gevaar Meerderheid zegt nee tegen kruisraketten mag schuld aan n later aflossen Caféruzie loopt uit de hand Frontale botsing Protest tegen Springbokken Maandag 17 augustus 1981,7 le jaargang no. 22041 Burt Lancaster in de speelfilm „De gevangene van Alcatraz" over Amerikaan die halve eeuw in cel doorbracht (Ned. I 20.20 uur). Wedstrijdprogram ma „Te land, ter zee en in de lucht" met Babe en BZN als gasten (Ned. II 20.27 uur). Zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige noordwes tenwind. Morgen zon op: 6.28. Onder: 20.58. Schev. hoogw.: 4.24 en 16.56. Laagw.:0.25 en 12.35. J Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. rijgt baby in a gedrukt (DAM De Am- politie zoekt naar Ilse vrouw die gis- Jd op de Nieuw- baby in de han den voorbijganger h vervolgens ver- 'o*e- )e man bracht het t Minibar de politie die sten; c*n tehuis heeft on- fganis^ht. Uit het geboor- io,__dat het kind bij srgev^S. bleek dat het de acht maanden abeth Mannino die ilhelmina Gasthuis Volgens een irder van de re- liep de vrouw al »en op de Zeedijk aby te leuren. TWEE POEMA'S VERGIFTIGD NIEUWESCHANS De politie stelt een onderzoek in naar de vergiftiging vah twee poema's die dit weekeinde dood wer den gevonden in hun hokken bij een wo ning in Nieuweschans. De eigenaar van de dieren heeft een aanklacht ingediend tegen drie van zijn buren, die hij ervan verdenkt de poema's te hebben vergiftigd. Volgens de eigenaar zijn onlangs ook al een leeuw en een poema op verdachte wijze gestorven. De man beschuldigt zijn buren al geruime tijd van smokkel van verdovende middelen van en naar Duits-' land. Hij zegt daarom herhaaldelijk te zijn bedreigd met vergiftiging van zijn dieren. Tegen de politie en de burgemeester van Nieuweschans wil hij een aanklacht indie nen, omdat zij de dreigementen niet vol doende serieus zouden hebben genomen. he™?nAd^^ New Pop festival: denis van het Rotter- vernielingen ™e"^chpg^: en vechtpartijen ren ongeregeldheden voorgedaan. Met name voor het punk-rock podium in het Zuiderpark braken herhaaldelijk vechtpartijen uit waarbij een aantal be zoekers en een agent gewond raakten. Nog voor het festival begon moest de politie optreden omdat groe pen concertgangers in de metro vernielingen aan richtten. Zeven personen werden tijdens het muziek evenement, dat gratis toegankelijk was, gearresteerd wegens handel in verdovende middelen. Bij het metrostation Beurs heeft de politie op verzoek van het Rotterdamse vervoerbedrijf een treinstel ontruimd, dat vrijwel geheel ontmanteld dreigde te worden. Voor deze actie, waarbij vijf jongelui wer den aangehouden, moest het metro-verkeer enige tijd worden stilgelegd. Er werden grote voorraden messen, fietskettingen en andere wapens in beslag genomen. Ook in het Zuiderpark, waar bijna 130 duizend jongeren bijeen waren, moest de politie optreden, om vechtpartijen en vernielingen te voor komen. Zie verder pagina 5 Straaljager- kijken PEKING De straalja ger F-5f, waarmee een Taiwanese militaire vlieger negen dagen ge leden naar de volksre publiek China vloog, staat nu te kijk op een militair vliegveld. Dit meldt het persbureau Nieuw-China. Volgens het persbureau heeft een technicus van de Chinese luchtmacht ge zegd dat alles aan boord van het in Amerika gé- bouwde toestel in per fecte staat is. Buitenlan ders hebben het, met een naaldneus uitgerus te vliegtuig nog niet mogen zien. Lijk gevonden van vermiste Duitse jongen HAAMSTEDE In het Zeeuwse Haamstede is gisteravond het stof felijk overschot gevonden van de 11-jarige Duitse jongen Mathias Raff uit Stuttgart. De politie on derzoekt de doodsoorzaak. De jongen werd sinds donderdag ver mist op de camping Duinhoeve in Haamstede. Daar verbleef hij al twee weken met een groep Duitse kinde ren. Hij was donderdag niet meege gaan voor een strandwandeling maar toen de groep terugkeerde was Mat hias verdwenen. Er werd een groot scheepse zoekactie op touw gezet, waaraan behalve de rijkspolitie ook honderden campinggasten deelna men. Op de campings in de buurt werden biljetten opgehangen met het portret van de verdwenen jongen. FC Utrecht in de schulden UTRECHT FC Utrecht balanceert op de rand van een financiële afgrond. De schade poet voor de ver huizing naar het Veemarkt-terrein bedraagt voorlo pig een kwart miljoen. Bovendien ia de reclame-op brengst dit seizoen minder omdat de supporters bij de laatste competitiewedstrijd in de Galgenwaard niet alleen het station 'gratie' hebben afgebroken, maar ook alle reclameborden hebben vernield. Gis termiddag waren slechts acht borden rond het veld aangebracht. Dat betekent voor manager Cor Hes- sel berth een extra schadepost van ongeveer 80.000 gulden. De gemeente Utrecht, die garant staat voor de belastingschuld van de eredivisieclub, heeft on langs al een bedrag van 50.000 gulden moeten over maken omdat FC Utrecht de aanmaning niet meer kon betalen. DEN HAAG Ongeveer zestig procent van de Nederlandse bevolking is tegen het gebruik van kernwapens. Ruim één derde v\ndt dat deze wapens ook niet mogen worden ge bruikt, als ons land wordt aangevallen (atoompacifisme). Dit blijkt uit een enquête van de tv-rubriek „Brandpunt" (KRO) onder 2500 mensen. Het merendeel van de ondervraagden (58 procent) is ook tegen de komst van 48 NAVO-kruisraketten. Slechts 14 procent wil die wapens wel, terwijl 21 procent een kleiner aantal raketten wil accepteren. Iets meer dan de helft van de ondervraagden meent dat ook de Tweede Kamer zo'n kleiner aantal wel zal aanvaarden. Mr. Joseph Luns, secretaris-generaal van dé NAVO, stelt de Ne derlandse regering verantwoordelijk voor dé afwijzing door de bevolking van de nieuwe kernraketten. Zowel de minister van buitenlandse zaken (Van der Klaauw) als die van defensie (eerst Scholten, later De Geus) zouden nagelaten hebben de bevolking goed voor te lichten. Volgené Luns zou niet plaatsen van de ra ketten in Nederland een gat slaan in de verdedigingslinie van de NAVO, zou het andere kleine landen (België) op hetzelfde pad kunnen brengen en zou het „de Russen de indruk kunnen ge ven dat Europa niet meer bereid is zich te verdedigen". Kandi daat-minister Van der Stoel herhaalde in Brandpunt nog eens het standpunt van de PvdA dat die wapens er nooit mogen ko men, maar wees anderzijds op de risico's „als elders in Europa de kernwapens wel opgestapeld blijven". China deelt de vrees van Luns. Het persbureau Nieuw-China heeft zaterdag in een commentaar sterk de nadruk gelegd op het gevaar dat de z.g. „Hollandse ziekte" (de bezwaren tegen de plaatsing van 572 nieuwe Amerikaanse kernwapens in West-Eu ropa) zich verder zal verspreiden. Volgens het Russische persbureau Tass zullen de VS niet buiten schot blijven als er na plaatsing van het neutronenwapen in Eu ropa een „vuurstorm" losbreekt en de bondgenoten van Was hington in Europa „uitverkoren zijn door de neutronenbom het leven te laten". Op het Amerikaanse besluit tot produktie van het neutronenwapen over te gaan is ook scherpe kritiek geuit vanuit de Wereldraad van Kerken en door een van de architec ten van de ontspanningspolitiek in de Bondsrepubliek, Egon Bahr. Hij verwijt de Amerikaanse minister van defensie Wein- burger „arrogantie van de macht". Minister Genscher van bui tenlandse zaken waarschuwt tegen het gevaar van anti-Ameri kaanse stromingen en bepleit de nodige zakelijkheid en objecti viteit in de discussie. Pagina 5: Cultuur contr^ kernwapens LEIDEN Een 45-jarige Leidenaar is gisteravond in het AZL opgenomen met een kaakfractuur en vermoede lijk hersenletsel, nadat hij op de vuist was gegaan met een bezoeker van een café aan de Nieuwe Beesten markt De dader, een 26-jarige Leide naar, is aangehouden wegens zware mishandeling. De ruzie ontstond in het caié en werd op de stoep voortgezet. De aanleiding van het menings verschil is onduidelijk. Dronken achter stuur gestolen auto LEIDERDORP De politie van Leiderdorp heeft zon dagmorgen vroeg op de Per sant Snoepweg een 21-jarige Alphenaar aangehouden die onder invloed achter het stuur zat Daarbij bleek dat de Alphe naar de auto eerder die nacht had gestolen in Alphen. Bo vendien was de man niet in het bezit van een rijbewijs. De autodief, die blijkbaar alleen voor het plezier aan het rijden was geslagen, is na verhoor heengezonden. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur num mer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. 'Illll!|!!lll!!!llll!lllllilllllllll!llllllllllll!l!ll Hoofdkwartier Bhagwan mogelijk naar Amerika NEW DELHI Het hoofdkwartier van de Bhag- wan-beweging wordt vermoedelijk overgeplaatst van Poona in India naar de Amerikaanse staat Oregon. De 50-jarige Bhagwan (Rajneesh Chandra Mohan) zou al geruime tijd in Amerika verblijven om er een stuk land te kopen, terwijl het centrum in Poona langzaam wordt ontmanteld en het aantal dicipelen daar aanzienlijk is geslonken van 5000 tot 500. LEIDEN Een 18-jarige Leidenaar is gistermorgen in het AZL opgenomen met een hersenschudding en verwondin gen aan zijn hoofd na een frontale botsing met een fietser op de Willem de Zwijgerlaan. De botsing gebeurde ter hoogte van de Willem de Zwijgerbrug. De fietser was een 9-jarige jongen uit Leiden. Hij had last van duizeligheid als gevolg van de botsing. De oorzaak van het onge val is niet duidelijk. Van de Kerkhof niet bij Wolves EINDHOVEN - De transfer van René van de Kerkhof van PSV naar Wolverhampton Wanderers lijkt defini tief van de baan. Van de Kerkhof, die over een drieja rig contract al geheel rond was met de Britse eerste divisieclub, moest voor een medische keuring begin vorig week naar Engeland. Waarna de Wolves PSV zouden laten weten of de transactie voor honderd procent zeker was. Wolverhampton Wanderers heeft sinds vorige week taal noch teken laten horen, waar door PSV er van uit gaat dat René van de Kerkhof zijn zoveelste poging om weg te komen heeft zien misluk ken en de aanvallers vanaf deze week weer normaal bij de selectie komt. Ugthartboos over reclame ALKMAAR - Voorzitter Arie Ligthart van AZ '67 heeft verbolgen gereageerd op de beslissing van een aantal clubs in het betaalde voetbal de hoeveelheid reclameborden in zijn stadions zodanig aan te pas een dat uitzending van flitsen op de televisie moge lijk is. Ligtharts boosheid werd veroorzaakt doordat die beslissing van onder meer PEC Zwolle en FC Den Haag een unaniem besluit eerder door alle clubs genomen doorkruiste. „Dit zal konsekwenties hebben voor onze opstelling in het vervolg bij over leg over dit soort kwesties", riep Ligthart. „Wij zul len overwegen ook in de FBO anders te gaan opere ren". Waarmee de praeeea van de landskampioen wat aangescherpt te kennen gaf dat AZ voortaan de algemene belangen aan zijn laars lapt en zijn eigen weg gaat BREMEN Ewald Llenen heeft op de tweede speel dag van de Westduitse Bundesliga voor enige beroe ring gezorgd. De linkerspits van Arminia Bielefeld liep vrijdag door een wilde trap van Norbert Siegmann (Werder Bremen) een dertig centimeter lange vlees wond in het rechterdijbeen op. Lienen overweegt een aanklacht in te dienen tegen Siegmann alsmede tegen trainer Otto Rehhagel van Werder die zijn spelers tot het maken van overtredingen zou hebben aangezet. Rehhagel verklaarde op zijn beurt „met alle midde len" dergelijke beschuldigingen te zullen bestrijden. Lienen, afkomstig van Borussia Mönchengladbach, is door zijn blessure vier tot zes weken uitgeschakeld. 't zeker dat VVD er uit moet Een Nleuwzeelandse politieman probeert een de monstrant vast te houden. Opnieuw werd, nu in wellington, een wedstrijd van het Zuidafrlkaanse rugbyteam Oe Springbokken verstoord door beto gers tegen het Apartheldsbeleld van de regering in Petoria. Zo'n 200 betogers zagen kans het begin van de wedstrijd aanmerkelijk op te houden, maar moesten uiteindelijk toch het veld ruimen. .lÉiWfrtri -■ - f Minder 'i bijprof voetbal DEN HAAG - Het eerste com- petitieweekein- de in het be taalde voetbal heeft aanzien lijk minder toe schouwers ge trokken dan de openingsronde van vorig jaar. Kwamen er een jaar geleden 101.000 kijkers langs de hek ken in de eredi visie, ondanks het thuis-spelen i Feyenoord (22.000 toeschouwers) was dat aan- I ditmaal slechts 82.000. In de eerste divisie kwam slechts een fractie minder publiek: 34.000 tegen 33.000 toeschouwers. Er werd afgelopen weekeinde wel meer gescoord dan vorig jaar: 34 tegen 30 tref fers, waaraan de triomf van 7-1 van Ajax bij Willem II niet geheel vreemd was. De scheidsrechters be hoefden minder gul met ksarten te zijn dan een jaar geleden. Gaven ze toen twaalf gele prenten, dit weekeinde was de oogst slechts drie. In de eerste divisie vielen naast de 16 gele kaarten (vorig jaar 20) twee rode kaarten: bij SC Amersfoort (De Sma len) en Fortune S. (Schrijnemakers). Achtste titel Louk Sanders DEN HAAG De Leidse econoom Louk Sanders (31) Is gisteren op de Scheveningse Metstennisbanen voor de achtste achtereenvolgende keer Nederlands kam pioen In het enkelspel geworden. Niet zoals werd ver wacht Eric Wilborts, maar Michiel Schapers was in de finale zijn tegenstander. Sanders ondervond verras send veel tegènstand, maar zegevierde uiteindelijk met 5-7, 6-2, 6-4, 6-1. Bij de dames toonde Marcella Mesker zich een klasse apart. In de eindstrijd rekende de 22-jarige Haagse In twee vlotte sets (6-1, 6-1) af met de Europese jeugdkampioene Nanette Schutte. atiev«|VaJ] onze parlementaire redactie) AAG CDA-leider igt heeft gisteren in een irogramma gedreigd lislukking van de for- 981. Hij eist van PvdA en lat zij nn al akkoord net een bezuiniging van Ijard gulden op de over- litgaven in 1982. Zo niet iehoeven deze partijen •erwonderd te zijn, als DA doorregeert met de zo liet Van Agt door- :ren. Ktewj eran DA-fractie wordt dit dreig leme s uiterst serieus aangemerkt, name de PvdA blijft weige- _het zover kunnen komen dat 1 s,u ige kabinet blijft zitten. Maar 9 op dan wel als interimkabinet tot nieuwe verkiezingen zijn gehouden. Een tweede kabinet-Van Agt/Wiegel, dat alleen met steun van „klein rechts" zou kunnen regeren, wordt nog steeds uiterst onwaarschijnlijk genoemd. Alleen een compromisvoorstel van de formateurs Kremers en Van Thijn kan de zaak nu nog redden, menen prominente christen-democraten. Zij wijzen op het feit Van Agt zaterdag een gesprek heeft gehad met het be stuur van de fractie en de voorzitter van het CDA, Piet Bukman. De pre mier zou daarin de steun heben ge kregen voor zijn mening dat de PvdA nu reeds duidelijk moet maken hoe zij de in het concept-akkoord af gesproken bezuinigingen (in totaal ruim negen miljard) wil verwezenlij ken. Volgens Van Agt is PvdA-on- derhandelaar Den Uyl daar veel te vaag over. Pagina 5: „WD is bereid mee te doen" MOSKOU Polen heeft tot van betaling gekregen van de Sovjet-Unie. Dit is het overleg tussen de Poolse en president Brezjnev afgelopen weekeinde op van de betaling is verleend „in met de aanhoudende, zeer verwarde in Polen". In een mededeling na af- het overleg staat verder dat de bereid is grondstoffen en be- zmptiegoederen aan Polen te le- het communiqué valt verder op te de Russen steun geven aan de aanpak van de hervormingen tge maand op het buitengewone van de Poolse communistische goedgekeurd, maar ook wordt een veroordeling uitgesproken stakingen en protestmarsen, die ge zien worden als een aanslag op de veiligheid van Polen. Uit de gekozen formuleringen van het commu niqué blijkt verder dat er wel onenigheid heeft geheerst in de gesprekken tussen beide rege ringsleiders, maar dat er nietemin toch een ver betering in de betrekkingen is opgetreden. Een comité dat de vrijlating van politieke gevange nen eist heeft vanmorgen op het allerlaatste moment gehoor gegeven aan de vakbond Soli dariteit en aartsbisschop mgr. Jozef Glemp een" aantal betogingen voor deze week af te gelas ten. De Poolse aartsbisschop vergeleek Polen zaterdag „met een boot op drift, waarop ieder een aan het roer staat". In een rede ter gelegen heid van het feest van Maria-Tenhemelopne- ming uitte hij ziin bezorgdheid over de demon straties voor de bevrijding van politieke gevan genen. Indirect bood de primaat de goede dien sten van de kerk aan. Marcella Meeker behaalde haar eerste nationale titel. Nanette Schutte(rechts) ia er ook wel tevre den mee. IN DE RUG... Burgemeester André van der Louw van Rotterdam liep zaterdag bijna een nat (zomers) pak op. Toen hij namelijk de tros wilde losgooien voor het vertrek van de anti-kernwa- pencrulse door Nederland, kreeg hij van een onbekend gebleven demon strant een duw in de rug, waardoor hij bijna In het water van de Leuve- haven belandde. Pag.5: Cultuur contra kernwapens

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1