evrouwSnip uit 'oetermeer: Elke uil heeft >en verhaal" 'Geef voorrang aan glas tuinbouw in Ter Aarse V ierambacht spolder' heen extra huurverhoging Moerenburg-bewoners a f5,60 Dertig deelnemers aan Hazerswoudse gondelvaart \oordwijk-Binnen in Franse sfeer STIVEEN IN BRIEF AAN GS: JUIST NU PftfSMA 3GO LEIDSE COURANT, DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 PAGINA 5 llo, meneer de Uil. Waar >ngt U ons naar toeNaar Ibeltjesland? Nee. Wèl ir Nel Snip uit termeerZij is namelijk heel lang overtuigd van wijsheid van dit •htdier. Niet voor niets >ft ze in de afgelopen in een ware passie iwikkeld voor de uil als '.amelobject, al doet haar \m wel aan een andere 'el denken. Beurzen loopt 'er voor af van Den Haag 1 Den Helder aan toe. Ze >ft maar liefst 500 uilen. ir zijn houten Oehoe's bij, •n van porcelein, twee \onnen uilen (eentje zelfs zestien kilo zwaar!) •tiken uilen tot zelfs irine-uilen (als kaars) aan En dan de vormen. fen met boeken, als 'iferhouders, als ■tpotten, als spaarpotten zelfs een kerstboomuil ?evekt is allemaal begonnen <n Nel als niefofdkabouterleidster (in ar dêdvindersjargon de Oehoe) aft eün een van haar kabouters e main uil kreeg, een houten maatemplaar door het meisje eert 0 een vuilnisbak gevonden, y AlJpl: ..Dat was mijn eerste, in mijn man en ik later Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn het geen suikerzakjes dan zijn het wel postzegels of stickers, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het zo gek niet bedenken. Of toch. Veel Nederlanders kunnen dat inder daad, daarvan getuigt deze rubriek. In grote kasten met glas pronken in veel huiskamers de meest vreemdsoortige verzamelingen. Soms zijn er collecties, die maar ampe' het daglicht kunnen velen en zijn opgeslagen op donkert zolders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaa» koestert zijn collectie dan bij volle maan, terwijl op dt achtergrond orgelmuziek te horen is. Over degene die echtor met zijn 'unieke' verzameling wel voor de dag wil komen deze rubriek. Vandaag is het woord aan Nel Snip uit Zoetermeer over haar collectie uilen bij een houtsnijder weer een uil kochten, zei mijn man Cees:Waarom ga je geen uilen verzamelen', en toen was ik natuurlijk verkocht". Dat viel uiteraard wel mee. Nel kreeg van lieverlee steeds meer plezier in haar hobby en heeft er ondertussen veel kennissen mee opgedaan. Al haar uilen, variërend van enkele centimeters hoog tot maar liefst één van meer dan een halve meter (die van zestien kilo), hebben een verhaal. „Mijn vrienden en kennissen, die bijvoorbeeld naar het buitenland gaan, weten altijd wat ze moeten geven. Ze hoeven nooit verlegen te zitten met wat ik nu wel zou willen hebben. Het leuke is, dat je er dan achter komt, dat ze daar ook aan je denken". Inderdaad, Nel laat uilen zien uit Amerika, Mexico en Griekenland. Een duidelijk internationaal georiënteerde uilen verzameling. Grove prijzen Nel vindt verzamelen het leukst, wanneer er geen geld aan te pas komt. „De mensen op de beurzen weten altijd, dat we een doos bij ons hebben met ruilobjecten", zegt ze enthousiast. „Zo verzamel ik weer voor anderen eierdopjes, peper- en zoutstellen, en kerstkaarten. Je kunt natuurlijk niet alles zonder geld doen. Maar ik vind het gezelliger om met gesloten beurzen te ruilen". Een van Nel's meest - Ne! Snip met de zestien kilo zware tuinuil in haar armen. waardevolle stukken is een uil van 275 gulden. Maar dat is een uitzondering. „Ik vind het maar niets dat op de beufzen mensen komen, die grove prijzen vragen voor verzamelobjecten. Dan wordt het wat een gek er voor geeft. Dat is geen verzamelen meer", stelt ze gedecideerd vast. „Het zomaar geven geeft juist de leukste contacten. Niet de contacten met echte handelaars". Dan peinzend: „Juist op die grote beurzen mis ik daarom vaak het ruilaspect". Naamgenoot Mensen, die uilen verzamelen, lopen niet veel kans beroemd te worden. Anders is het wanneer ze al beroemd zijn en hun verzameling daardoor in een geheel ander licht wordt bekeken. Heel Nederland weet, dat mr. Pieter van Vollenhoven een uilenverzameling heeft en dat de huidige staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Neelie Smit-Kroes, een passie voor het wijze nachtdier heeft. „Nee", zegt Nel over haar naamgenoot. Van ruilen met haar zal het wel niet komen. Hoewel, het zou wel leuk zijnNel is meer gericht op de mensen om haar heen, de mensen waar ze regelmatig mee omgaat. Die weten haar werklust en haar energie nogal eens te waarderen, getuige de vele uilen die ze in de loop van de jaren cadeau heeft gehad. Laatst kreeg ze nog een geweven wandversiering van een meisje, dat stage had gelopen in het verzorgingstehuis waar Nel werkt als receptioniste/telefoniste en bezigheidstherapeute. Beroemd wordt je daar niet direct van, maar Nel lijkt geen vrouw, die daar veel behoefte aan heeft Creativiteit op ,De Ponderosa' HAZERSWOUDE Onge veer vierhonderd jongens en meisjes uit Hazerswoude- dorp zijn ingegaan op de op roep van de organisatoren van de jeugdvakantieweek om zijn of haar creativiteit te komen botvieren in of na bij „De Ponderosa" aan de Dorpsstraat. Bezigheden als droogbloemen schikken, kneden met brooddeeg, sie raden maken en emailleren waren heel duidelijk .dn" bij het jonge volkje van het dorp. Peuters en kleuters werden in speciale „hoeken" tot creativiteit aangezet. In deze jeugdvakantiedag wer den ook bekende spelletjes van weleer met veel succes beoe fend. Kussen slaan bijvoor beeld werd beoefend door ach tenvijftig jongelui. David de Hollander bleek hierin een pi keur; Bram Gordijn en Michel Hogervorst werden tweede en derde. Veertig deelnemers wa ren erbij het touwtrekken. Fiona van Amsterdam deed het het best bij de categorie vier- tot en met zesjarigen. Bram Gordijn won bij de ze ven- tot en met negenjarigen en Leon van Vliet bij de oude ren. Aan de Rijndijk hield de pop pendokter een zeer uitgebreid spreekuur. De fiets stond cen traal bij een ander program ma-onderdeel. Maar voor zeer vele jongens en meisjes die de poppen ontgroeid zijn, was het disco-festival in de avonduren in Het Anker het hoogtepunt van de dag. En dan was er voor degenen die zich extra hebben ingespannen om de hut in het huttendorp in speel tuin De Rode Wip in goede orde te krijgen, de „nacht der nachten": slapen in hun eigen, zelfgebouwde woonstee. Met een kampvuur voor het slapen gaan en een ontbijt in het vroege ochtenduur. jf! j*S' v. 1DWIJK Het zag er gisteren ge- i uit in de oude kom van Noordwijk- n. Men waande zich in een Frans i met tal van vrolijke zitjes in de f lucht, waar van allies en nog wat geboden. Zelfs een echte (Noord- e) gendarme ontbrak niet. Hij hield gje in het zeil op het kerkplein „jeu de boule" werd gespeeld, foor waren enkele zandbanen uitge- s. n routines in dit spel gaven een de monstratie voor het publiek. De Kerkstraat was gisteren voor het eerst echt winkelpromenade. In plaats van ge parkeerde auto's stonden er nu verschei dene kramen. Ook waren er terrasjes en orkestjes zorgden voor vrolijke muziek. De bezoekers van het centrum kregen zo een voorproef van de Kerkstraat-nieuwe stijl. Voor de herinrichting van de straat ligt bij de gemeente een aantrekkelijk plan klaar. Het voorziet in een sierbestrating met zo genaamde Portugese keitjes, afgewisseld door bloembakken. Het plan werd gisteren gepresenteerd in de raadscommissie voor openbare werken, die er erg mee Ingeno men was. De Kerkstraat wordt autovrij, behalve voor bevoorrading, ophalen van vuilnis en dergelijke noodzakelijke trans porten. De kosten van de reconstructie worden op 130.000.- geraamd. TER AAR De Stichting tot verbete ring van de agrarische structuur in de Veen- en Rijnstreek in Ter Aar, kort weg STIVEEN genaamd, dringt in een „brandbrief" aan Provinciale Staten van Zuid-Holland op een spoedige rea lisering van de glastuinbouwlocatie in de Vierambachtspolder in Ter Aar aan. Zoals bekend is de provincie van plan twee glastuinbouwlocaties voor de Rijnstreek aan te wijzen. Eerst zal er in Nieuwveen een glastuinbouwgebied van ongeveer 70 hectare verrijzen in de periode 1980-1985, vervolgens is het de beurt aan de Vierambachtspolder in Ter Aar, waar eveneens een gebied van ongeveer 70 hectare zal moeten komen voor de glastuinbouw in de periode 1985-1990. Over deze fasering zullen Ge deputeerde Staten op 20 augustus een besluit moeten nemen. In een eerdere vergadering, op 18 juni, staakten de stemmen bij de besluitvorming over de motie ten aanzien van de fasering. Volgens STIVEEN is het niet onmiddel lijk beschikbaar hebben van de Vieram bachtspolder fnuikend en desastreus voor de glastuinbouw in de Rijnstreek. „De keuze voor de locatie Nieuwveen in de eerste fase betekent de doodsteek voor de glastuinbouw in onze streek", aldus de Stichting. „Al zo'n 10 jaar wordt gepro beerd om glastuinbouwlocaties in de Veen- en Rijnstreek ter beschikking te krijgen om reconstructies in de huidige glastuinbouwgebieden te kunnen door voeren en de opvolgingsdruk van de jonge tuinders te kunnen opvangen. Eén en an der strandt bij voortduring op provinciaal planologisch beleid. Zonder meer kan worden aangenomen en aangetoond dat de bedrijfshervormingen en reconstructies reeds enkele jaren terug hadden moeten plaatsvinden. De enkele bedrijven die op de een of andere wijze in die tijd toch tot reconstructie of hervestiging konden ko men, kunnen nu het hoofd bieden aan de concurrentie en de stijgende prijzen", al dus de SIVEEN. Volgens de Stichting is het te verwachten dat aanvragen die bij de minister van landbouw zijn ingediend om rijksfacilitei ten te krijgen voor de reconstructie van de glastuinbouwgebieden van Roelofa- rendsveen en Ter Aar zeer binnenkort zullen worden ingewilligd. Aangezien de reconstructies op vrijwillige basis dienen plaats te vinden, is het noodzakelijk om in de onmiddellijke omgeving van de huidi ge tuindersbedrijven gronden voor her vestiging beschikbaar te hebben. Het gaat niet aan om voor wat betreft het woning bouwbeleid een sociale binding van de ei gen inwoners van een gemeente in een streekplan te erkennen om die dan weer te verwerpen op het moment dat die auto chtone bewoner toevallig van oudsher een tuindersbedrijf runt. De sociale binding is in dat geval mogelijk sterker aanwezig, vindt de STIVEEN. „In tegenstelling tot de meeste bedrijfs takken kan de tuinbouw (nog) positieve geluiden laten horen. De tuinbouw biedt aan veel mensen werkgelegenheid en van een terugloop hiervan is (nog) geen spra ke. De tuinbouwsector levert nog altijd een belangrijke bijdrage aan het Bruto Nationaal Produkt en de betalingsbalans. Als er in de streek in de glastuinbouwsec tor een sterke economische teruggang plaatsvindt, is dat merkbaar in het hele gebied en ook bij de andere branches, zoals de tuinbouw-toeleveringsbedrijven, maar ook bij de bakker, de slager en de kruidenier", aldus de Stichting. Nieuwveen Volgens de STIVEEN zijn de huidige plannen van de provincie in strijd met het streekplan en de inhoud van het overleg tussen STIVEEN en GS. Het gemeentebe stuur en de bevolking van Nieuwveen hebben bezwaren tegen de locatie binnen de gemeentegrenzen geuit Volgens de Stichting heeft het geen zin om voorrang te geven aan een ongewenste locatie en de beter geschikte locaties daar achteraan te laten komen. „Ook tegen de locatie in de Vierambachtspolder bestaan bezwaren. Maar Ter Aar is van oudsher een tuin dersgemeente en het grootste gedeelte van de bevolking is direct of indirect afhanke lijk van een gezonde glastuinbouw. De ge meente is bereid alle medewerking te ver lenen en de STIVEEN wil in goed overleg met de agrariërs in de polder tot oplossin gen zien te komen, waar mogelijk door het bieden van compensatiegronden of - bedrijven", aldus de Stichting. „Wij bepleiten dat U zowel de locatie in ter Aar als die in Nieuwveen aanwijst voor de glastuinbouw in de komende 5 jaar. Als fasering toch noodzakelijk mocht zijn, dan vragen wij U om de locatie in de Vierambachtspolder voorrang te geven in het belang van de glastuinbouw in Ter Aar", aldus de STIVEEN. •dam ADVERTENTIE >RDWIJK De bewo- 1 van de 138 geïsoleerde "ngen in Boerenburg ten geen extra-huurver- ng. Wethouder Warmer- deelde dit in de com- ievergadering mede. dit isolatieproject op fel stond, had het ge- Wtebestuur toegezegd, We isolatie van deze hui- Jniet zou leiden tot een fa-verhoging van de hu- Idoor bijtelling van pun- j Alleen de kosten van de gtie zouden in de huren doorberekend en der zouden de normale huurverhogingen van toe passing zijn. Later kwam er een brief van de minister voor volkshuisves ting die uitblonk in onduide lijkheid. „Het is een moeilijke brief, die voor tweeërlei uitleg vatbaar is", aldus de wethou der. Op het ene blad valt te le zen, dat voor de isolering geen punten bijgeteld behoeven te worden en op het volgende blad wordt dit weer tegenge sproken. Het gemeentebestuur heeft besloten zich aan de meest gunstige tekst voor de bewoners te houden en haar toezegging gestand te doen. Er worden dus voor de isolatie van de woningen geen punten bijgeteld. In dit verband kwam ook de moeizame gang van zaken ter sprake bij het isolatieproject van 92 gemeentewoningen in Duinpark. Voor het verkrijgen van de rijksbijdrage in het project is het vereist, dat twee derde van het aantal bewoners meedoet. Een betrekkelijk klein aantal bewoners heeft geweigerd. Anderen hebben zich alsnog bereid verklaard tot medewerking, terwijl acht tien bewoners op het herhaal de schrijven van de gemeente nog niet hebben gereageerd. De wethouder betreurde een en ander. Een dergelijk isola tie-project kan alleen maar goed en zo voordelig mogelijk worden uitgevoerd als ieder een meedoet. „Ik begrijp het standpunt van de weigeraars niet. Van de ge meentebedrijven hebben ze bericht gekregen, dat bij isola tie van hun huizen het voor schot op de energierekening met 45,- wordt verminderd. De huur gaat slechts met f 11,05 omhoog, zodat men dus een duidelijk financieel voor deel heeft. Toch laat men niets van zich horen". ^...Mllll WOORDENBOEKEN bij de boekhandel 300 61 47 O 1981 INTRES HAZERSWOUDE Aan de gondel vaart die morgenavond vanaf het Hazerswoudse Rietveld via de Gerevaart naar de Burge meester Warnaarkade wordt gehouden, doen ongeveer dertig vaartuigen mee. Tussen acht en negen uur zullen de schouwen en andere scheepjes aanmeren aan de Burge meester Warnaarkade, waar ze voor anker blij ven tot zaterdagmiddag 15 augustus. Een van de hoogtepunten van de gondelvaart, die op touw wordt gezet in het kader van „Hazers- woude 700", belooft de inzendingen van een aantal bewoners van het Rietveld te worden. Zij zullen verleden, heden en toekomst van hun vaardorp het Rietveld (het enige van het wes ten van ons land) tonen. De gondelvaarders uit het Rietveld en die uit het dorp ontmoeten elkaar bij de watermachine van De Gelder, voordat ze richting Burgemees ter Warnaarkade zullen varen. Op deze kade, waar de meeste bewoners hun huizen inmid dels al hebben versierd, staat een aantal attrac ties opgesteld en zal eveneens een minibraderie de aandacht vragen. Een boerenkapel zal ook van zich doen horen. Een jury onder leiding van de adjudant der rijkspolitie Kalveda zal de vaartuigen naar versiering van originaliteit be oordelen. Aan de Rijndijk is enkele maanden geleden al een gondelvaart in de Oude Rijn ge houden. Kon men toen gebruik maken van vrij grote schepen, deze keer is men beperkt wat de afmetingen van de vaartuigen aangaat. Daarom verwachten de organisatoren nu een geheel an dere gondel vaart, dan die van enige tijd gele den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5