chrille tegenstellingen p 'nieuwe' Pasar Malam CDA: Verlaag belasting op onroerend goed in Meren wi jk o/fiiïcmket amowmmmw! and in bouwkeet REINIG BELANGSTELLING VOOR AIRRAIL arm weer, geen kringlooppapier •Niet één winkel dn goedkoopste' hd" LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 n. 19 0 Pr 20 F; D Nws NET NET JE A >5 Re[ Een stand van IA met een afbeel- flink formaat van e-shuttle, daarnaast ndische kleding en en vliegtuig en een van NZH temidden ïtische Indische ge- flipperkasten en ïgmuziek. Airrail en ir Malam gezamen- er één dak in de Ton IJshal aan de Von- Een wel erg merk je combinatie van In- :ultuur en Westerse voor Leiden en jt openbaar vervoer. t Malam werd giste- ipend en duurt tot ^ivond. Dan is het ook te dag voor Airrail. ïisatoren van het Indi- jeuren, de vereniging zet zich met deze Pa in af tegen de traditio- s.pro#ar Gambir, die in de •soveijn drie jaar in de Groe- 20 Re(llen werd gehouden, stelt, dat deze Pasar m nauwelijks meer is, omdat de bezoeker •r wordt geboden „dan r armetierige palmen, rdaad aan Westerse schreeuwerig amuse- Ze vindt dat de echte keuken duur en Eu- is geworden. Men wil sfeer, de exotische ge en het cultureel accent )it wordt onder meer door de Indische ge- (aar14 niet door grote culi- oorspaedrijven te laten verko- n» iaar specialteiten van Ie Indische families te eren. Ook de Indische Een indruk van de Pasar-Airrail. artiesten, die optreden, moeten Van de Pasar Gambir: geen met Indonsië te maken heb- aan dit streven van Pamasta westerse artiesten, die veel ben. Tenminste, op het gedeel- bijdragen. Het gevolg van de geld kosten en andere expo- te van de Pasar Malam in de strijd tegen de verloedering nenten van zaken die weinig Ton Menkenhal. Achter een van Airrail. Ton Menken vertelt, dat de combinatie onvermijdelijk was. Hij stelt, dat het aantal bezoekers van Airrail zwaar is tegengevallen. Een aantal za ken zou hierbij een rol spelen. Twee weken geleden werd er ingebroken in de hal, er wer den spullen van hobbyisten vernield en een aantal stand houders verdween door deze gebeurtenissen en de toch al weinige bezoekers, teleurge steld. Er vielen „gaten" in de tentoonstelling. De stichting Airrail hoopte op 60.000, maar Menken is al blij als zondaga vond 40.000 vliegtuigenthou siasten binnen de poorten zijn geweest, terwijl hij zelf op nog veel meer dan 60.000 bezoe kers had gerekend. „Ik denk, dat het te lang heeft geduurd. Airrail werd tweeënhalve maand geleden geopend en we zaten midden in de zomer. Dat is volgens mij de belangrijkste oorzaak," aldus Menken. Hij zegt dat Pamasta op niet al te grote schaal wilde beginnen en de stichting Airrail vond het een goede zaak om wat er nog van Airrail over was, „met be hulp van de Pasar Malam wat op'te krikken". De avondmarkt de letterlij ke vertaling van Pasar Malam is tot en met zondag dage lijks vanaf twee uur 's middags tot elf uur 's avonds geopend. Een toegangskaartje kost vijf gulden, kinderen en 65-plus- paar schotten doemen toch de sers betalen de helft van de onvermijdelijke flipperkasten prijs om met een stukje saté in en andere kermisattracties op, die een overblijfsel vormen de hand vliegtuigen te kunnen bekijken. bouwkeet van de IBB-Condorgroep waren opgeslagen, heeft de politie het v iteravond vrijwel geheel uitgebrand, verkeer over de Plesmanlaan 25 minuten u' set stond op een bouwterrein aan de omgeleid. Bij de brand deden zich geen Ravelingenstraat nabij de Plesman- persoonlijke ongelukken voor. Een aantal "et i In verband met het gevaar van ont- bouwtekeningen ging met de bouwkeet in vaa inde gasflessen die in de bouwkeet vlammen op. Wegens het ont- adeJQ van een ventila- r teem in de huisdruk- ge van de gemeente kan oal nipselkrant niet op hte ooppapier worden ge- Het papier is erg ge- voor temperatuur en j0(j gheid. Met hogere raturen is het werken Ljurfskdhuis-drukkerij met recycled-papier niet moge lijk. De heer Van Oosten (PPR) heeft het college van burge meester en wethouders op dit manco gewezen. Hij dringt er op aan, dat er met spoed maat regelen worden genomen ook al omdat de drukkers veel hinder van het ontbrekende ventilatiesysteem ondervinden terwijl in de drukkerij ook met chemicaliën wordt ge werkt. Hij vraagt het college waarom het ventilatiesysteem niet reeds in 1979, zoals de be doeling was, is aangebracht. Daarbij dringt Van Oosten er op aan het gebruik van krin glooppapier te vergroten door ook nota's en andere stukken op kringlooppapier te druk ken. Illfser rand EN Een 57-jarige t uit Leiden raakte gis- itend gewond toen zij ar fiets in aanrijding met een andere fiet- ele ig 'ouw kwam van de twee zij nnenvestgracht en wilde ruispunt Lammermarkt- cpnmarkt oversteken, werd echter gekruist een fietser die van de lermarkt de Beesten- aug t op wilde rijden en geen ar. ang verleende. De vrouw met verwondingen naar ADVERTENTIE EUROPESE BRUIDSMODE ONDER HANDBEREIK Heel wat bruidjes (en hun moeders) uit Leiden en verre omgeving hebben ondervonden dat je echt niet jaloers hoeft te zjjn op de meisjes die in Parjjs. Wenen. Milaan of Düsseldorf hun bruidsjapon kunnen uitzoeken. Want de hele Europese bruidsmode hangt bij Sloos. aan de Haarlem merstraat. Een collectie zoals U die nergens in Nederland aantreft. Privé paskamers, waar je rustig met je moeder kunt overleggen. Persoonlijke begeleiding. Sloos: een grote klasse apart coupon /Jtuidi- tn avondmoda Haarlemmerstraat 4i Leiden. Tel. 071-131204. LEIDEN Het CDA dringt er bij het colle ge op aan de onroerend-goedbelasting voor de Merenwijkers te verlagen met het bedrag dat zij aan het Waterschap 'De Oude Venen' aan polderlasten betalen. Volgens de raads leden J. Walenkamp en J. van Zijp moet de gemeente dan de kosten die men in de vroe gere polder maakt voor de waterbeheersing e.d. bij het waterschap declareren. De bewoners van de Merenwijk vestigden on langs de aandacht op het feit, dat zij reeds en kele jaren dubbel belasting betalen: polderlas ten aan het Waterschap en onroerend-goedbe lasting aan de gemeente Leiden. Deze dubbele belastingheffing is het gevolg van een onduide lijke afspraak tussen de gemeente en het pol derbestuur van de Broek- en Simontjespolder. Deze afspraak werd gemaakt toen Leiden in de polder een nieuwbouwwijk ging realiseren en de grond dus eigenlijk niet meer als polder kon worden aangemerkt. In die afspraak werd de overgang van de polder naar verstedelijkt ter rein geregeld. Maar nimmer is de polder ook officieel als een stukje stad aangemerkt. Van daar dat het waterschap „De Oude Venen", die enkele jaren geleden door herstructurering de „polder" overnam van het bestuur van de Broek- en Simontjespolder, door bleef gaan met het heffen van polderlasten. Tot voor enkele ja ren waren deze lasten slechts een luttel bedrag, maar thans wordt een bedrag van meer dan honderd gulden gevraagd. Het waterschap heeft daarbij geen omkijken meer naar de Me renwijk, want de gemeente dient voor alles te zorgen. Dijkgraaf G.C.J. van der Geest heeft overigens wel laten weten, dat de gemeente de kosten, die voor de Merenwijk worden ge maakt, voorzover het niet om verfraaïngen gaat, bij het waterschap kan declareren. Tegen de dubbele aanslagen (polderlasten van het wa terschap én belasting op onroerend goed door de gemeente) heeft een 25-tal bewoners van de Merenwijk twee jaar geleden bezwaarschriften bij de belastingkamer ingediend. De CDA-vragenstellers willen van hét college weten, hoe het precies in elkaar zit met de af spraak tussen gemeente en polderbestuur, door de gemeente Leiden een 'gentleman's agree ment' genoemd. „Ligt er aan deze afspraak een collegebesluit ten grondslag en op grond van wiens verantwoordelijkheid werd deze af spraak gemdakt", zo vragen beide heren, en „Waarom werd een zo belangrijke afspraak niet schriftelijk vastgelegd"? De vragenstellers wil len bovendien weten of getracht is de afspraak tussen de gemeente en het bestuur van de Broek en Simontjespolder over te doen gaan op het polderbestuur van De Oude Venen. „Heeft de gemeente Leiden reeds procedures* aange spannen over deze aangelegenheid bij de belas tingkamer", aldus Walenkamp en Van Zijp. In afwachting van een definitieve regeling vra gen zij het gemeentebestuur de belasting op on roerend goed voor de Merenwijk-bewoners dan maar te verlagen. De inkomstenderving van de gemeente zou door het polderbestuur betaald moeten worden. Motor slipt LEIDEN Een 21-jarige motorrijder uit Oegstgeest moest gisterochtend met schaafwonden naar het zie kenhuis worden vervoerd toen hij op het kruispunt Boommarkt-Kort Rapen burg op weinig zachtzinnige wijze met ten auto in aanra king kwam. De motorrijder reed over de Prinsessekade richting Gijze- laarsbank. Vanaf de Boom- markt draaide een auto het Kort Rapenburg op en remde om de motor voorrang te ver lenen. De motorrijder had dit echter niet verwacht, remde en vloog na een slippartij te gen de voorzijde van de auto op. Objectiet (1) 'De Standplaats' is een blad van en voor taxichauf feurs in Leiden en omgeving. Het blad wordt maande lijks uitgebracht en staat vol met informatie, die voor de taxichauffeur interessant wordt geacht. Hoewel de redactie reeds enkele malen een oproep heeft gedaan voor bet aantrekken van nieuwe medewerkers, heeft zich vanuit de Leidse taxiwereld niemand aangemeld. „Zjjn de lui met de grote monden alleen maar onrust stokers", vraagt de redactie zich af of „is dit een bewijs dat de huidige redactie objectief genoeg is"? Objectief (2) De redactie van 'De Standplaats'geeft in het augustusnum mer al meteen een fraai staaltje van haar eigen objectivi teit weg. Onder de titel 'Brief van een gastarbeider aan zijn vrouw', krijgt de lezer het beeld voorgeschoteld van gastar beider Ali die bijzonder gelukkig is in Nederland, niets hoeft te doen en toch zijn geld krijgt. Enkele zinnen: „Allah heeft mij niet verlaten, jouw Ali is met Gak gaan praten. Zij zeggen Ali jij nu vakantie houwen, ik nu krij gen geld zonder, bouwen". Ali beëindigt zijn brief met: „Nu ik maken einde aan dit schrijven, ik nog een jaar in Holland blijven en mee doen aan potvertere dan iedereen hier krijg de kelere. Jij groeten aan familie geven en zeg gen Ali heeft geschreven uit Holland, mooiste land der Welt waar je met niks doen krijgt veel geld. Objectiet (3) De objectiviteit van de redactie van de standplaats gaat nog verder. Uit de rubriek 'spreekwoordelijk' cite ren wij: „Sommige mensen beschouwen gastarbeiders als buitenlandse werkontnemers". Ogenschijnlijk lijken het 'aardige', niet al te kwaad bedoelde grapjes die de redactie van 'De Standplaats' zich veroorloofd. In feite voeden deze grappen de racis tische gevoelens, die sommige Nederlanders zich ten aanzien van buitenlandse werknemers hebben aange meten. Met deze artikelen toont de redactie hoogstens aan dat er van enige objectiviteit in 'De Standplaats' geen enkele sprake is. Objectief (4) Er staat (gelukkig) echter nog meer te lezen in het maan delijks periodiek der chauffeurs. In een analyse over de toekomst van het taxibedrijf komt 'De Standplaats' tot de conclusie, dat de taxi de toekomst heeft. „Zij voorziet im mers in een individuele vervoersbehoefte in die situaties waar noch het collectief openbaar vervoer noch het ge bruik van de eigen auto uitkomst kunnen bieden. Be- snoeïngen op het openbaar vervoer en verkeersbeperken de maatregelen in drukke stadsgedeelten zijn maatregelen, die zich ook in de toekomst voor zullen doen waardoor perspectief voor de taxi aanwezig is". Voorwaarden voor de toekomst zijn wel, dat ook de taxi, evenals bijvoorbeeld de bus, bepaalde prioriteiten in het verkeer krijgt. In dit kader wordt gepleit voor een landelijke regeling die het specifieke karakter van de taxi vergroot. Objectief (5) Er zitten nog wat haken en ogen aan het taxibedrijf van de toekomst Zoals het vergunningstelsel dat een oneerlijke concurrentie tussen taxibedrijven in aan grenzende gemeenten in de hand zou werken. Een lan delijk uniform vergunningenstelsel is hard nodig, is de conclusie. Om de positie van de taxi te versterken, wordt gepleit voor een lastenverlaging voor de taxi. En: de burger zou meer bestedingsmogelijkheden (meer inkomen) moeten krijgen, zodat er meer van de taxi gebruik zou kunnen worden gemaakt. Natuurlijk moet er ook meer reclame voor de taxi worden ge maakt, net zoals dat bij bus en trein gebeurt. Tenslotte pleit 'De Standplaats' voor het invoeren van een landelijke CAO voor taxichauffeurs. Een vanzelf sprekende maatregel vindt men, want in het taxibe drijf is meer en meer sprake van een gespecialiseerde beroepsui toefening. Ongeval op Rijndijk HAZERSWOUDE Een 16- jarige scholier uit Koude kerk is gisteravond kort na vijf uur gewond geraakt bij een aanrijding op de krui sing Rijndijk - Brugge- straat. De jongeman,die op een brom fiets zat, werd geschept door een vrachtauto, bestuurd door een 26-jarige inwoner van Brakel. Met een beenbreuk is hij opgenomen in het AZL. Inbraak in Adventkerk ALPHEN AAN DEN RIJN Inbrekers zijn in de nacht van dinsdag op woensdag de Adventkerk aan de Juliana- straat binnengedrongen. De dieven kwamen binnen door een glas-in-lood raam te vernielen. Éénmaal binnenge komen braken zij verscheide ne kasten open. Er is echter nietS ontvreemd. Stereo verdwenen ALPHEN AAN DEN RIJN De inbrekers zijn het restau- Uit het restaurant van rant binnengedrongen door de zwembad De Thermen aan alluminium deuren te force- de Cantharel is gistermid- ren. De inbraak vond plaats dag een stereoinstallatie als- 'tussen een en twee uur. mede een bedrag van 125 gulden ontvreemd. 'Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERTENTIE Consumentó^Ul enkele DEN H A ^"midde lenza*^ grote -^kojP"***S^^5pr ONZIN! Haal het maar eens bij Op heterdaad betrapt liEIDEN Omwonenden van de Woudbes in de Me renwijk belden dinsdaga vond de, politie met de ver ontrustende mededeling dat er uit de bosjes in hun buurt een geheimzinnig gekraak en getik klonk. Twee agenten van de surveil lancedienst trokken er op af en benaderden de bosjes met de nodige voorzichtigheid. Twee parende egeltjes bleken de oorzaak van het geheimzin nige gekraak en getik te zijn. Zij werden op heterdaad be trapt doch mochten hun bezig heden ongestoord voortzetten. i

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3