Amerikaans isolationisme aan winnende hand Miljoenenschade door zondvloed' in Bondsrepubliek Poolse regering wil demonstratieverbod Italië gaat Rode Brigades met nieuwste snufjes bestrijden EEN MILJARD GULDEN VOOR ITALIAANSE POLITIE Achtergebleven Fransen morgen uit Iran verwacht Staking Canadese verkeersleider^ Parasiet ,0£ PI tegen ec sprinkhaan Besten Romeinse haven in Londen gevonden BUITENLAND dinsdag 11 augustus i98i pagii OF (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Met zijn beslis sing toestemming te geven voor de produktie van het om streden neutronenwapen, heeft de Amerikaanse presi dent Reagan, geheel overeen komstig de filosofie die hij in zijn verkiezingscampagne ver kondigde, nog maar het eerste besluit genomen van een reeks die bedoeld is om, wat Reagan noemt, de „veiligheidsmarge" van de Verenigde Staten te vergroten. Het volgende be sluit dat men van Reagan kan verwachten is ten aanzien van de zogenaamde MX-raketten, die in de Amerikaanse staat Utah op rails zullen worden gestationeerd om te voorko men dat de Sovjet-Unie ze in een slag zal kunnen uitschake len. Ze zijn gericht tegen de zogenaamde intercontinentale raketten, waarvan beide su- permogendheden in de afgelo pen twintig jaar grote arsena len hebben opgebouwd. Maar nu zullen de Amerikaan se strijdkrachten h^chikken over het neutronen ^pen dat officieel „verhoogd-stralings wapen" heet. Door zijn ver hoogde nucleaire straling doodt het mensen, maar gezien zijn slechts geringe explosiek racht laat het gebouwen intact. Met de beslissing van de Ame rikaanse regering hebben diè krachten binnen het Ameri kaanse regeringsapparaat die goed op de hoogte zijn van wat er op het Europese toneel leeft en een zekere matiging willen betrachten bii de bewape ningswedloop het loodje moe ten leggen. De Amerikaanse minister Haig, die lange tijd stafchef was van het NAVÓ- leger in Europa heeft vergeefs gepleit voor uitstel van de be slissing die nu is genomen. Haig is terecht van mening dat de kansen van de komende besprekingen over een ver mindering van de aantallen middellange-afstandsraketten tot nul zijn gereduceerd. De Amerikaanse president is tegemoet gekomen aan de wensen van Weinberger, een fervent voorstander van de neutronengranaat sinds hij het Pentagon heeft betrokken. Kort na de ambtsaanvaarding van Reagan maakte Weinber ger al melding van de plannen ten aanzien van het neutro nenwapen. Haig wist toen de verontwaardiging die daaro West-Duitsland wijst plaatsing N-wapen af (Van onze correspondent Ami Van Vree BONN Een Westduitse regeringswoord voerder heeft gisteren verklaard dat voor de Bondsregering de plaatsing van het neutro nenwapen op Duitse bodem „thans niet in aanmerking komt". Dit is een ander stand punt dan drie jaar geleden, toen Bonn wel bereid was om het (later weer ingetrokken) plan van president Carter te ondersteunen om het N-wapen in Europa op te stellen. West-Duitsland komt eventueel het eerst in aanmerking voor stationering van het wa pen. Op een scherpe afwijzing stuitte Reagans be sluit binnen de regeringspartij SPD. Plaatsver vangend voorzitter Wischnieski sprak zijn „die pe teleurstelling" erover uit en riep de Bonds regering op om binnen de NAVO een afwijzing van de stationering te bewerkstelligen. Volgens de politicus vormt het N-wapen een belasting voor de komende onderhandelingen tussen Oost en West en zal zij het anti-Amerikanisme in de Bondsrepubliek aanwakkeren. Egon Bahr, de ontwerper van de Ost-politiek, vreest dat met de produktie van het N-wapen een nieuwe bewapeningsronde ontstaat en dat door dit wapen de atoomdrempel zal worden ver laagd. (Bahr was vier jaar geleden de man die de hevige discussie over het neutronenwapen in de Bondsrepubliek veroorzaakte met zijn op merking dat dit wapen „een staaltje van ver dorvenheid van het menselijk denken" is). De oppositie van CDU en CSU heeft de aankondi ging van Reagan in het algemeen positief opge vat. In Frankrijk dat zelf voorbereidingen treft voor de ontwikkeling van hel neutronenwapen, noemde minister Hernu van defensie het be sluit van president Reagan dubbelzinnig. „Enerzijds een wapen in produktie nemen, maar anderzijds het opslaan in de VS, terwijl het in principe bestemd is voor de situatie in Europa". Minister Claude Cheysson verklaarde dat de Amerikanen niet de enigen zijn die zich de techniek van het vervaardigen van het N- wapen hebben eigen gemaakt, maar „het ver schil is dat zij het aankondigen en de anderen het niet doen. Hij suggereerde ook dat de Rus sen vergevorderd zijn in de produktie van het N-wapen. Een woordvoerder van de Conservatieve rege ring van mevrouw Thatcher zei dat Groot-Brit- tannië het besluit van Washington om het wa pen in produktie te nemen goedkeurt, omdat het de Russen ervan weerhoudt gebruik te ma ken van hun tanks. De Australische regering verdedigde eveneens het neutronenbesluit van president Reagan. De Nederlandse regering heeft bij de NAVO in Brussel de bondgenoten herinnerd aan de be zwaren die in ons land leven tegen de produk tie van het neutronenwapen. In een reactie op de beslissing van Reagan zegt de Partij van de Arbeid dat produktie van het N-wapen een verdere stap is in de bewapeningswedloop. De PPR verklaarde geschokt te zijn door het be sluit. De PSP spreekt van een „oorlogszuchtig en conisch" besluit. Een beeld van de wateroverlast in Frankfurt waar de brandweer zich inspant om de hoofdingang van het vliegveld van Frankfurt watervrij te maken. Walvis- beschermers uit Russische wateren gevlucht LOS ANGELES De „Sea Shepherd" een Canadees schip dat van plan was Russische walvisjagers in de Beringstraat het werken onmogelijk te ma ken, is afgelopen zondag ij lings uit de Russische wateren gevlucht. De kapitein van het schip, de 30-jarige Canadees Paul Watson, besloot hiertoe nadat op de radar een Sovjet- patrouilleschip was waargeno men, dat op volle kracht naar de „Sea Shepherd" opstoomde. Eerder was een sloep van de Canadees door een Russische helikopter achtervolgd. Kapi tein Watson achtte het toen raadzaam de bescherming van de Amerikaanse wateren op te zoeken. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Om het terrorisme, vooral dat van de Rode Brigades, beter te kun nen bestrijden, zal de Italiaanse politie van de meest moderne apparatuur, van de allernieuwste snufjes, worden voor zien. Computers, laboratoria, nieuwe handwapens, schietbanen, nieuwe ka zernes, kortom over het laatste en het allerbeste dat volgens de minister van binnenlandse zaken in de wereld te vinden is. krijgt de Italiaanse politie de beschikking. In Parijs, Londen, Bonn en New York is men op bezoek geweest om te kijken hoe hun collega's de misdaad aanpakken. De modernise ring mag voor dit jaar en de twee daar op volgende in het totaal 1 miljard gul den kosten. Misdaadbestrijding en technologische vooruitgang zijn in Italië zaken die nog nauwelijks met elkaar in verband zijn ge bracht. De onderwereld leidt al generaties lang een volstrekt eigen en ongestoord be staan, en de politieke misdadigers, de Rode Brigades, die hun elfde verjaardag vieren, nemen elke keer in kracht toe. De minister van binnenlandse zaken, Rogno- ni, heeft het dezer dagen zelf toegegeven: „De Rode Brigades zijn nu sterker dan ooit. In de laatste weken hebben ze ons een ernstige nederlaag toegebracht". Rog- noni doelt op de vier ontvoeringen van de laatste maanden, met als balans twee overlevenden en twee doden: de geëxecu teerde gijzelaars Pecci en Taliercio. De Italiaanse politie is onvoldoende uitge rust, onvoldoende getraind en opgeleid om de politieke misdaad die vaak een hoge graad van organisatie bereikt, af doende te bevechten. Na elf jaar Rode Brigades, na meer dan 50 moorden en evenzovele minder fatale aanslagen op banken en personen, is dat de conclusie die in Italië getrokken wordt. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn er nu alleen in Rome al meer dan 400 voornamelijk jongeren die lid zijn van de Rode Brigades, die opgenomen zijn in de organisaties en die daarin een vaste taak hebben gevonden. Zij zijn van de ene op de andere dag ondergedoken, verdwe nen uit het leven van vrienden, kennis sen, werk en familie. De vaak spectaculai re arrestaties van enkele kopstukken blij ken aan de kracht van de bende nauwe lijks afbreuk te kunnen doen. Open plaat sen worden snel ingenomen door jonge ren, die vaak nog moorddadiger en nog doeltreffender opereren, die zich steeds meer bedienen van nog modernere mid delen, nog betere wapens. Volgens de mi nister van binnenlandse zaken kan hierop alleen een „technologische politie" een antwoord geven. PARIJS In Frankrijk wacht men in spanning op de komst van de groep van rond de 80 Fransen, die van plan zijn morgenochtend vanuit Iran naar hun vaderland terug te keren. Gisteren kwam een groep van 57 Fransen uit Tehe ran aan. Zij wilden het land aanvankelijk verleden week al verlaten, maar werden toen tegengehouden in afwachting van een onderzoek naar eventuele schulden. Zoals bekend heeft de Franse president Mitterrand zijn landge noten opgeroepen Iran te verlaten. Hij deed dit nadat de betrek kingen tussen de beide landen waren verslechterd toen Frank rijk ex-president Bani-Sadr politiek asiel verleende. Bij aankomst in Parijs waren de 57 Fransen niet bereid verkla ringen af te leggen, om hun achtergebleven landgenoten niet in gevaar te brengen. Overigens moesten ook gisteren nog twee mensen in Iran achterblijven: de Iraanse vrouw van een Frans zakenman, die geen visum had, en een Frans zakenman tegen wie een fiscaal onderzoek loopt. Als morgen de laatste groep Fransen in Parijs terugkeert, zal de Franse vertegenwoordiging in Iran nog slechts bestaan uit een minieme ambassadestaf, een handvol missionarissen en een aantal bejaarden. Emotionele taferelen op vliegveld Orly bij Parijs, waar uit Iran teruggekeerde Fransen door hun familie worden opgewacht. ver in grote delebn van van West-Europa ontstond tot be daren te brengen. Maar de jongste ontwikkelingen bewij zen dat Haig opnieuw aan in vloed heeft ingeboet en dat een nieuw extreem Ameri kaans isolationisme aan de winnende overhand is. Deze koers is nog in de hand gewerkt door het atoompaci- fisme van de laatste jaren in West-Europa, dat de conserva tieve Amerikaanse leiders let terlijk in het harnas heeft gejaagd. De huidige Ameri kaanse regering wil in feite met het in produktie nemen van het neutronenwapen als het ware een voorproefje ne men op de middellange-af standsraketten op Europa, waarvan echter de plaatsing alleen nog maar problemati scher is geworden door het jongste besluit. Tegenover deze harde Ameri kaanse koers is een toenemen de verdeeldheid te bespeuren bij Amerika's Westeuropese bondgenoten. De Fransen va ren zoals gewoonlijk een onaf hankelijke koers en ontwikke len hun eigen neutronenbom, de Engelsen zijn voor, de Duit sers, de voornaamste belang hebbenden bij het wapen, zijn steeds sterker intern verdeeld. Het blijft een grotesk gezicht dat de Amerikanen de Euro peanen koste wat kost willen uitrusten met een arsenaal van verdedigingswapens, dat uitge rekend voor hen is ontwik keld, maar waaraan zij zelf zelf steeds minder behoefte aan lijken te hebben. Passagiers op het vliegveld van New York brengen de tijd slapend door in afwacl*epte van de komst van hun vliegtuig. 1 Krol (Vervolg van voorpagina) AMSTELVEEN De IATA, de internationale ver- eniging voor het luchtver voer, heeft gisteren ver klaard geen reden te zien waarom het Amerikaanse luchtruim gevaarlijk is een van de redenen waar om verkeersleiders in tal van landen geen vluchten naar de VS meer willen af handelen. De IATA zegt vol ledig te vertrouwen op de verklaringen van de Ameri kaanse luchtvaartdienst over de veiligheid van het Amerikaanse luchtruim. Intussen hebben drie van de vier Franse bonden van ver keersleiders hun boycot van vluchten naar de VS opge schort. Ambtenaren van het ministerie van vervoer hadden verzekerd, dat het Ameri kaanse luchtruim ondanks de staking van 12.000 verkeerslei ders veilig is. De Spaanse, Por tugese en Australische ver keersleiders besloten echter geen vluchten meer naar de VS te begeleiden. De Spaanse verkeersleiders weigerden verder ook transportvliegtui gen van de Amerikaanse luchtmacht af te handelen. De chaos op tal van Europese en Amerikaanse luchthavens neemt met de dag toe. Wach tenden die er niet in zijn ge slaagd hotelaccommodatie te vinden, slapen op de banken in de vertrekhallen, in de hoop met het eerste vliegtuig MEER REGEN DAN OOIT EERDER IS GEMETEN (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Zware en aanhoudende regen buien, gelijkend op een zondvloed, hebben sinds zondagavond grote delen van de Bondsrepubliek overstroomd. De schade loopt in de honderden miljoenen guldens. In Hessen, Noord Beieren, Baden-Würtenberg en Oostelijk West-Falen liepen kelders onder, waren straten onbegaanbaar, traden waterwe gen buiten hun oever en moesten toeristen van de campings worden geëvacueerd. Vooral in de buurt van Frankfurt nam de re genval bijna catastrofale vormen aan. Daar werden waarden geregistreerd die sinds het begin van de officiële neerslagmeting in de vo rige eeuw niet waren voorgekomen. Delen van verschillende autosnelwegen moesten worden afgesloten terwijl ook het luchtverkeer op het vliegveld Rhein-Main tijdelijk moest worden onderbroken. Brandweer en politie werkten op hoogtoeren: ononderbroken moesten zij in ac tie komen om in noodgeraakte mensen te hulp te snellen en om bedreigde goederen en gebou wen te redden. De vele regen die dit jaar in Duitsland is gevallen en die de afgelopen da gen zoveel ongemak bezorgde heeft overigens een positief kantje: de kwaliteit en de zuiver heid van het water in Duitsland zijn, zo blijkt uit een deze week gepubliceerd rapport sinds lange tijd niet meer zo goed geweest als in deze mee te kunnen. Op Sclj zijn de passagiers vafl* KLM-vliegtuigen die gi^" naar Toronto en Atlantakpo den moeten vertrekken j* aan de grond bleven staaLnl dergebracht in hotels. J"*1 De Rijks LuchtvaanjgN (RLD) heeft de bond vaq Var keersleiders laten weterign het Amerikaanse luchfloen veilig is. De RLD kwaijpers deze conclusie nadat tw^hei specteurs een retourv^n naar de VS hadden mjr Sc maakt. De RLD zal zich d£,ker mende week verder in d«jUijs, ligheid van het Amerikpe luchtruim verdiepen. De Sc derlandse verkeersleidersjttdie het geheel met de conc^t. ft van de RLD oneens. De R "ul >EN etbal iHoo WASHINGTON T,aan. sprinkhanenplagen, doortr 1: hele geschiedenis heen veit vc woordelijk voor hongersAjer en vernielingen, is een lyafc middel gevonden. Het ifotra combinatie van een nati®gir ke parasiet en een gering* op sis insectendodend middé, g parasiet, bekend ondeiüig, naam „sprinkhanenzitf dringt het sprinkhaitgec chaam binnen en doodtEgn dier. Om de parasiet zijn \t d< beter te laten doen wonfasti gemengd met een geringeteen veelheid pesticide, die «Na te weinig is om die insect! doden die nuttig zijn vo< landbouw. WIJNOORLC WARSCHAU De Poolse regering denkt aan een ver bod op straatdemonstraties. Dit heeft premier Jaruzelski gisteren tijdens een vergade ring van de ministerraad be kend gemaakt. Zijn voorstel komt aan de orde op de bij zondere vergadering van het centraal comité van de Pool se communistische partij die vandaag gehouden wordt Vooral tegen demonstraties met voertuigen een duidelij ke verwijzing naar de blokka de van het centrum van War schau van vorige weekzal hard worden opgetreden. Ja ruzelski heeft laten doorsche meren dat de regering des noods geweld zal gebruiken. Ook de minister van vak- bonciszaken, Stanislaw Ciosek, heeft op een verbod op de monstraties gezinspeeld. Cio sek leidt de regeringsdelegatie op de vergadering van de na tionale coördinatiecommissie (KKP) van de onafhankelijke vakbond Solidariteit. De KKP heeft gisteren en vandaag in Gdansk vergaderd over de voedselschaarste en economi sche hervormingen. Aanvan kelijk weigerde de regering een delegatie naar deze verga dering te sturen. De leiding van Solidariteit heeft gisteren zijn leden opge roepen even niet te staken. Desondansk hebben arbeiders in Lublin (Oost-Polen) giste ren een kwartier het werk neergelegd uit protest tegen de voedselschaarste. De actie kon niet meer worden opgeschort. De leiding van de vakbondsaf deling in Lublin heeft op de KKP-vergadering de uitslag van een enquête aangeboden, waaruit blijkt dat tachtig pro cent van de leden van het vakverbond voor waarschu- wingssstakingen zijn. De onderhandelingen tussen regering en Solidariteit over de Poolse crisis werden vorige week twee keer afgebroken. In Gdansk verweet Solidair- teit-leider Lech Walesa de re geringsonderhandelaar en vice-premier Rakowski slechts over politieke vraagstukken te willen praten en niet over de voedselschaarste. De Poolse legerkrant heeft gis teren bekend gemaakt dat Poolse, Russische en Tsjechos- lowaakse troepen in Zuid-Po len bezig zijn met legeroefe- ïiingen. Nadere mededelingen zijn niet gedaan. De Stichting Amsterdam helpt Warschau heeft vandaag de eerste lading medicijnen naar de Poolse hoofdstad gestuurd. Ze zijn vanmiddag door een vertegenwoordiger van het Poolse episcopaat in ontvangst genomen. Ie. 1 tnpi bal In de niet aflatende wiji^ar log in Frankrijk het vpf van Franse wijnboeren tFte de import van goedkope"® nen uit vooral Italië is teren een nieuwe slag g J gen. In Sete in Zuid-Frar zag een groep wijnbc kans de tankwagons vaa fo Italiaanse „wijntrein" op jse maken. Vele duizenden (wij druivenat spoelden weg., r c LONDEN Britse oil heidkundigen hebben jT? de nabijheid van de U don Bridge de resten getroffen van een oil01 Romeinse handelskaöA die omstreeks het jaarje moet zijn aangelegd. )wa deskundigen zijn van otoej deel dat de Romeinen U tijde van Julius Agricf in het tegenwoordige Upe den een haven hebtfde gebouwd, waarvan de j vonden handelskade restant is. n;

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8