„We zi jn jarenlang aan t lijntje gehouden99 j^een gedwongen sorting op rijscompensatie Discussie over dienstwapens in huis weer opgelaaid uveer nL blokkades lom fgewezen - BINNENSCHIPPERS HEBBEN ER GENOEG VAN Kronenbourg NA FAMILIEDRAMA IN EMMEN :NV TOT FORMATEURS: Ontslag directeur Zilvervakschool nietig verklaard 'AGI fNNENLANP' LEIDSE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 is het] bijsl Deze! r vh3N HAAG De blok* ■sva 'encie binnenschip- ,estinfS kunnen niet direct uisvt ;enen op de sympa- inolo t van de overheid en bedrijfsleven. Van "n? o! erse kanten 's een be- Dtima p °P hen gedaan de volk- ies *e beëindigen. De lingst neente Amsterdam us hetjlt in een verklaring dat de blokkade de sluizen in IJmui- en van het Amster- i-Rijnkanaal „zeer or opgrijpende gevolgen" and titft voor het zeegaand ^futkeer op de Amster- latènr se ^aven en daar" •nten pe °P de werkgelegen- Dlgensfld - ook op lange ter- i vanjjn - in het Noordzeek- tlgebied. Ook de ha- iwerkgevers in Am- "am en Rotterdam el de rederijen in de bin- llnvaart stellen dat de lippers door hun ac- ^ts „de zeehavens en de J. Vderlandse economie ongeoorloofde ac- tiei dis in gevaar brengen", voorj Dit algemene verladers en ei- >dgevj, vervoers organisatie zodayo) en de werkgeversor- ?r tvvhisatie VNO hebben een nroep op de overheid ge- an zo snel mogelijk een »em Pe aan de blokkades te Aken. De vervoersbonden lachtF willen dat het Noord- en jiknaal zo snel mogelijk >n hefrdt vrijgemaakt. In tegen- ierika<lling tot Rotterdam, waar -16 v) Nieuwe Waterweg voor schol binnenschippers tot ver fden gebied is verklaard en H Mobiele Eenheid patrouil- .pLirt, is het Noordzeekanaal "-'fllbereikbaar geworden voor zeevaart. de acties van de binnen- iippers is ook het Kanaal 1 Gent naar Terneuzen ilokkeerd, hetgeen een fel test heeft uitgelokt van Belgische regering. Vol- ins de Belgen heeft Neder- nd zich per verdrag ver licht de vrije doorvaart op 't kanaal te garanderen. In- 'ijpen van de politie zal 'erigens op grote moeilijk- den stuiten omdat er 33 iepen dwars over het ka al liggen, zodat wegslepen m eenvoudig karwei zal irden. 'erigens heeft de rijkspoli- te water gisteravond bij irneuzen proces-verbaal [gemaakt tegen een Belgi- ie vrachtschipper. Deze rd zó kwaad dat hij met jn lading visolie niet door )n varen naar Parijs, dat hij in van de actievoerders be- e met naar wat later jen alarmpistool bleek. Verder zijn bij de blokkades geen incidenten gemeld. ROTTERDAM De blokkades mo gen dan erg vredig verlopen, de boosheid bij de schippers is er niet minder om. Doorgaan tot het bittere eind is het parool. Een beetje onbe grijpelijk voor wie de voorgeschie denis niet kent. Het lijkt allemaal zo vredig toe te gaan in de binnen scheepvaart: laden en lossen, en er dan uren over doen om van de ene plaats naar de andere plaats te va ren. Maar waarom dan deze blokka de? Varend schipper L. van Roosmalen, lid van het actiecomité: „Wij willen eindelijk gerechtigheid. Jarenlang zijn we aan het lijntje gehouden. Ja renlang zijn we gepaaid door Nelie Smit-Kroes. Het ladingsaanbod op de binnenvaartmarkt verschilt enorm. Bovendien varieert de water stand op de rivieren zo sterk dat het schip vaak maar de helft van zijn normale hoeveelheid lading kan meenemen. Het gebeurt regelmatig dat er meer schepen zijn dan er la ding is. In die situatie moet de la ding verdeeld worden onder de. schippers, anders beconcurreren ze' elkaar." Van Roosmalen vervolgt: „De E.V. (evenredige vrachtverdeling) en de toerbeurt Noord-Zuid zijn twee van de systemen waar de schipper een reis op zijn beurt kan aannemen tegen een re delijke vrachtprijs. Maar dertig procent van het binnenlandse scheepsvervoer komt via de evenredige vrachtverde ling tot stand. Daarnaast is er een sy steem van verladers die schepen huren om zogenaamd eigen vervoer mee te verrichten. In feite is het natuurlijk geen eigen vervoer maar gewoon be roepsvervoer dat tegen lagere vracht prijzen wordt vervoerd. De staatssecre taris heeft beloofd daar iets aan te gaan doen, maar dat heeft ze op de lange baan geschoven. Het zand- en grind- vervoer is voor de Nederlandse schip pers de grootste hoeveelheid en ook dat gaat buiten de toerbeurtsystemen om. Ondernemers huren de schepen van de Blokkade of geen blokkade, het le ven van deze bin nenschippers- vrouw gaat ge woon door. En maandag bete kent voor haar blijkbaar wasdag, zodat aan boord van dit schip de was in de wind wappert. schippers tegen een bepaald prijs die onder de marktprijs ligt Toezeggingen „Jarenlang probeerden de bonden daar iets aan te doen en de staatssecretaris Smit-Kroes heeft tot drie keer toe kei hard toegezegd dat er iets aan gedaan zou worden. Maar toen puntje bij paal tje kwam was het met name haar par tijgenoot en Tweede Kamerlid Jan van de Ven die door een motie in te dienen haar weer een handvat gaf om de zaak uit te stellen. En er werd voorkeur ge geven aan de regeling die zand- en grindproducenten en handelaren sa men met enkele aan hen verbonden schippersvertegenwoordigers in elkaar hebben gezet om te kunnen blokkeren dat zand en grind normaal via de E.V. zou komen. Zij noemden het een rege ling OGZV (Organisatie Grond- en Zand Vervoer)". De actie zoals die op het ogenblik door de binnenschippers wordt ondernomen wordt niet door alle schippers gesteund. De OSV/ASV (Onafhankelijke Schip pers Vakbond en de Algemene Schip pers Vereniging) trekken bij deze blok kade feitelijk aan de touwtjes, zoals ze dat ook vijf jaar geleden deden. En met resultaat, in zoverre dat er een eisen pakket op tafel kwam waaraan aan dacht werd besteed door Den Haag. Daar is jarenlang over gepraat maar het ladingsaanbod liep op dus werd er zowel door de regering als door de schippers weinig aandacht besteed aan de eisen van de schippers. Nu het la dingsaanbod weer flink is teruggelopen wordt duidelijk dat er sinds 1975 in fei te aan de vrachtenmarkt niets is veran derd. Het actiecomité dat de schippers nu hebben gevormd is niet van plan wederom een eisenpakket op te stellen waarover nog eens zes jaar gepraat moet worden. Het zit de schippers dwars dat de Ne derlandse Spoorwegen -gesteund zoals zij zeggen door de belastingcenten - de lading die ook per binnenschip ver voerd zou kunnen worden tegen dump prijzen vervoeren. De schippers willen nu geen mooie plannen meer, geen re gelingen en beloftes. Ze willen eerst en vooral brood op de plank en dat bete kent dat alle lading via de E.V. dus via de beurs moet worden vergeven en verder via de N.Z.-toerbeurt. Het zand- en grindvervoer zit de schip pers erg dwars. „Iedereen weet. dus ook de staatssecretaris, dat het zand- en grindvervoer eigenlijk via de E.V. zou moeten verlopen", zegt L. van Roosma len van het actiecomité. „Dat is nu juist wat zij niet zo maar van plan is". „Daarom jokt de staatssecretaris als ze tegen de pers zegt dat zij de indruk heeft dat bepaalde regelingen voor een groot deel wèl werken. Wij hebben be wijzen voor het tegendeel op tafel ge legd en zelf is zij ook niet van giste ren". „Alleen de schippers hebben de experimenten in in hun portemonnee gevoeld", zegt Van Roosmalen. „De staatssecretaris niet". gerard croné Opmerkelijke verschuiving Het CDA heeft het afgelopen weekeinde een opmerkelijke wijziging aangebracht in de groep politici, die voor posten in het beoogde kabinet naar voren worden geschoven. Opmer kelijk, omdat door die verschuiving toch enkele persoonlijke reputaties van CDA-prominenten een behoorlijke deuk heb ben opgelopen. Was het uiteindelijke resultaat van het nieu we CDA-ministersteam dat waard? Die vraag laat zich op af stand en op voorhand moeilijk met een concreet ja of nee beantwoorden. Maar wel kan worden geconstateerd dat vooralsnog het rendement van de pijnvolle operatie niet erg groot lijkt. DOOR het binnenhalen van het kamerlid Van Dijk is de oorspronkelijk als minister van volksgezondheid en milieu gedoodverfde, eveneens uit de CHU afkomstige, Van Leijen- horst voor die functie gediskwalificeerd. Kranteberichten, die melden dat Van Leijenhorst voor die post te licht is be vonden, wijzen daar al op. Dat is ook gebeurd met minister Braks van Landbouw, die door het naar voren schuiven van Van Dijk en de opschuiving van De Koning naar Landbouw, plotseling en onverwacht het veld in het kabinet moet rui men. Dat gebeurt terwijl de afgelopen weken in het CDA nooit iemand heeft tegengesproken, dat het CDA opnieuw Landbouw opeiste ten behoeve van de redelijk succesvolle Braks. Beide heren hebben een deuk opgelopen en dat straalt vanzelfsprekend in negatieve zin af op het CDA. En wat staat daar tegenover? De binnenkomst in het kabinet van Van Dijk, van wie bekend is dat hij zwaar heeft afgegeven op het program op basis waarvan dit nieuwe kabinet moge lijk aan de slag gaat. En de binnenkomst van een nu nog on bekende minister van volksgezondheid. Dat moet dan wel een grote crack zijn wil de balans tussen aangebrachte scha de en de kwaliteit van de nieuwe kandidaten redelijk in evenwicht komen. ADVERTENTIE Verfijnd bier uit de Elzas. Gebrouwen volgens 300 jaari bestaande kwaliteitsnormen. Stevig bier met een milde, volle smaak. Grootste biermerk va Frankrijk Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. Import en distributie tel. 015-569324* tel. 08334 - 9104 EMMEN Het familiedra ma zondag in Emmen, waarbij een politieagent zijn vrouw en twee kinde ren doodschoot met zijn dienstpistool en zichzelf daarmee zeer ernstig ver- wondde, heeft de vraag of vuurwapens na diensttijd mee naar huis genomen mo gen worden, opnieuw in dis cussie gebracht. Volgens de heer L. van der Linden, voorzitter van de Neder landse Politiebond, loopt de kans op misbruik van dienstwapens aanzienlijk terug als er scherpere maat regelen worden genomen. „De meeste korpsen laten aan hun agenten de keus of zij hun pistool wel of niet mee willen nemen naar huis. Een landelijke richtlijn is er nog niet, behalve bij de rijkspoli tie", aldus Van der Linden. Als die keuzemogelijkheid wordt afgeschaft moet er, al dus Van der Linden, wel een verandering komen in de taakomschrijving voor agen ten. „Tot nu toe is men ook buiten werktijd verplicht om in te grijpen, mocht dat nood zakelijk zijn". Districtsbestuurder A. A. Westerlaken van de Algeme ne Christelijke Politiebond ziet geen heil in een landelij ke maatregel. „Het moet per individueel geval worden be keken. Men kan voor situaties komen te staan, waarbij het gebruik van wapentuig on vermijdelijk is". Volgens de heer Westerlaken bestaat de mogelijkheid een politieman een dienstwapen af te nemen. „Men is daarbij echter wel af hankelijk van de aanwijzin gen van collega's. Na in diensttreding worden agenten er namelijk niet meer getest of ze de verantwoordelijkheid „Meestal is het dan ook zo dat op voorspraak van korpsgeno ten een agent bijvoorbeeld bij gebleken labiliteit het gebuiken van een wapen wordt ontzegd. Als de betrok ken agent weer is hersteld, wordt wel nagegaan of de man de verantwoordelijkheid weer aankan, alvorens hij zijn dienstwapen terugkrijgt. Bij het ministerie van binnen landse zaken denkt men dat er tegen het misbruik van dienstwapens niets valt te on dernemen. Voorlichtingsamb tenaar W. g. J. van Starren- burg: „Ook al zou men de po litie verbieden een pistool buiten de werkuren bij zich te dragen, dan nog zijn er moge lijkheden voldoende om het wapen tijdens diensttijd te misbruiken. Een voorval zoals zich dat zondag in Emmen af speelde is niet te voorkomen". Een goed voorbeeld om wel tot beperkende maatregelen over te gaan, noemt de heer Van der Linden de politie in Den Haag. „Er waren agenten die privé een pistool bij zich droegen. Bepaalde voorvallen leidden er zo'n jaar geleden toe, dat men nieuwe richtlij nen heeft opgesteld en de agenten nu na het werk hun wapens op het bureau moeten afgeven", zegt de heer Van der Linden. Volgens hem heeft deze bepaling zeker tot resultaten geleid. Een van de kandidaatministers die gisteren door de formateurs ontvangen werden was Hans van Mierlo (D'66), die voor defensie is aangezocht. Naast hem partijvoorlichtster Carla Pauw. ARDENIERS VERHUIST AAR VOLKSGEZONDHEID (Vervolg van de voorpagina) an Agt is er inmiddels ook in geslaagd een kandidaat te nden voor de portefeuille van volksgezondheid en mi- iuhygiëne. Mevrouw Til Gardeniers, de huidige minister >n erm, is als kandidaat voor die post vanmorgen ontvan- n door de formateurs Kremers en Van Thijn. Zij zal met ime belast worden met volksgezondheid en daarmee met uitvoering van de abortuswet. Zij wordt waarschijnlijk enige vrouwelijke minister in het kabinet. D'66 heeft eneens een vrouw naar voren geschoven voor de functie in staatssecretaris van milieuzaken, en wel het Tweede- amerlid Ineke Lambers-Hacquebard. it departement van erm in het beoogde kabinet is toegedacht n de PvdA. De socialisten hebben echter nog steeds geen kan- iaat aangemeld bij de formateurs. Genoemd worden André in der Louw, burgemeester van Rotterdam, en Wim Meijer, lid t de Tweede Kamer. De laatste is overigens ook kandidaat >r het fractievoorzitterschap. Een kandidatuur van Van der ■Jw zou volgens ingewijden betekenen dat deze ervoor voelt :n Uyl te gaan opvolgen als politiek leider van de PvdA. tweede staatssecretaris op financiën zal een zogeheten recht- iekse CDA'er zijn, dat wil zeggen iemand die niet voortkomt it de voormalige KVP, ARP of CHU. Hij wordt waarschijnlijk ■'ast met monetaire politiek. Ingewijden vertellen dat Van Agt ruil voor deze post het staatssecretariaat van sociale zaken, aanvankelijk aan zijn partij was toegedacht, heeft laten val- De huidige staatssecretaris De Graaf zou dan ook niets an- ;rs resten dan in de Tweede Kamer te gaan zitten. De sociaal- inomische specialisten in het CDA zijn daar niet zo over te "eken, temeer omdat het CNV naar hun mening straks geen 'kele „ingang" meer heeft bij het kabinet. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT Het CNV wijst een gedwongen kor ting op de prijscompensatie af. Het is wel bereid om te onderhandelen over een aan passing van die compensatie mits de opbrengst ten goede komt aan de werkgelegen heid. De vakcentrale heeft dit gisteren de kabinetsfor mateurs geschreven als reac tie op het verzoek commen taar te leveren op de sociaal- economische paragraaf van het thans voorliggende re geerakkoord. In de brief wordt ook aantasting van het trendbeleid voor de over- heidssalarissen afgewezen zolang de ambtenarenbon den daarmee niet instem men. Intussen voorzitter T" Meulcn tc fractie zijn on behagen kenbaar gemaakt, dat deze partij zo maar een staatssecretariaat op het mi nisterie van sociale zaken prijs wil opgeven. Het CNV heeft in zijn brief aan de formateurs nogal ern stige kritiek op het ontwerp regeerakkoord. Het onder schrijft de hoofddoelstellingen: herstel van de werkgelegen heid en versterking van de po sitie van de industrie, maar naar zijn mening worden on der deze paraplu tal van ele menten geplaatst, die hoe waardevol elk voor zich ook te weinig samenhang verto nen om gestructureerd die doelstellingen te realiseren. „Het zijn allemaal losse ein den", zo zei voorzitter Van der Meulen in een toelichting, „vandaar ook de interpretatie verschillen over de onderde len, die in de uitspraken van de politieke partijen daarover te beluisteren vallen". Ingenomen toont het CNV zich ermee, dat in het pro gramma het investeringsloon wordt genoemd; het verbond wil dit zelf ook ingevoerd zien als onderdeel van zijn plan voor een werkgelegenheids- fonds. Maar het CNV meent dat alle inkomenstrekkers een bijdrage moeten leveren en niet alleen, zoals de informa teurs willen, de werknemers. Vergelijking Over het trendbeleid voor het overheidspersoneel wordt ge zegd dat geen correcties mo gen worden aangebracht voor dat er een objectieve vergelij king tussen de arbeidsvoor waarden van ambtenaren en particuliere werknemers is ge maakt en dan nog is wijziging van het systeem slechts toe laatbaar na overleg en met in stemming van de bonden. Het wordt ontoelaatbaar geacht dat het nieuwe kabinet daarop al voorschotjes neemt, zoals de informateurs hebben voorge steld, aldus het CNV. Betwijfeld wordt of het moge lijk zal blijken de collectieve lastendruk te stabiliseren. Maar als ze verzwaard moet worden moet dit zodanig ge schieden, dat de echte minima er in koopkracht niet meer dan een procent op achteruit gaan, Als de economie aan trekt moeten de vruchten toe komen zowel aan die echte minima als aan de werkgele genheid. Maar alleen dan aan de werkgelegenheid als is ge bleken dat het tot dan gevoer de beleid wezenlijke effecten op de werkgelegenheid heeft gehad. Valt de economische ontwikkeling tegen een scenario ontbreekt daarvoor in het concept akkoord dan zal het daarmee samenhan gend lastenpakket niet eenzij dig bij een bepaalde groep te recht mogen komen. Gelijke behandeling van allen dient het devies te zijn en dat moet duidelijk in het program ver meld worden. Afgewezen Het CNV laat in de brief aan de formateurs zijn vrees blij ken, dat aan de vakcentrale alleen maar formeel om advies is gevraagd. Het wil zichzelf in het komende kabinetsbeleid herkennen en haar commen taar op het ontwerpakkoord dan ook nog eens mondeling toelichten. Voorzitter Van der Meulen heeft het onbegrijpelijk ge noemd dat het CDA niet is in gegaan op het voorstel van de PvdA om naast de socialisti sche minister van sociale za ken een CDA-staatssecretaris op het departement te benoe men. „Toen ik hoorde, dat het CDA dit aanbod had afgewe zen, sloegen bij mij de stoppen door", zei hij. Van der Meulen vindt, dat het voor een goede onderlinge verhouding beter is om in het kabinet aan een soort kruisbestuiving te doen: bij een minister van de ene partij een staatssecretaris van een andere plaatsen, niet om als eikaars waakhonden te fungeren, maar om gezamen lijk de problemen op te lossen. „Met name op sociale zaken moet het CDA de moeilijke klussen niet geheel aan een ander overlaten". Het CNV zou graag staatssecretaris De Graaf, afkomstig uit haar mid den, op het departement ge handhaafd zien. Van der Meu len heeft van het CDA te ho ren gekregen, dat zijn opvat ting in beraad zou worden ge nomen. SCHOONHOVEN De Raad van beroep heeft het ontslag van de di recteur van de Zilvervakschool in Schoonhoven, de heer E. van Zeijst nietig ver klaard. Directeur Van Zeijst werd in mei van dit jaar ontsla gen zonder opgaaf van reden en de toegang tot de school ontzegd. Hij tekende tegen dit besluit onmiddel lijk beroep aan. Leerlingen van de school lieten via een demonstratie weten dat ze het met het ontslag niet eens waren. Het bestuur van de school wilde giste ren geen reactie geven op de besis- sing van de Raad van Beroep, omdat de redenen van de nietigverklaring nog niet bekend zijn. Droog en zonnig DE BILT Het weer in onze omgeving ontwikkelt zich in gunstige zin. Al enige dagen ligt boven Engeland een hoge- drukgebied. De kern ervan verplaatst zich naar de Golf van Biscaje en breidt zich bo vendien naar Frankrijk uit. Er komt daardoor een einde aan de koele en vochtige noorde lijke stroming die de laatste dagen het weerbeeld bij ons bepaald heeft. Het belooft morgen dan ook een zonnige dag te worden met middag- temperaturen van 20 tot 25 graden. De noordelijke stro ming boven onze omgeving hing samen met een depressie boven Duitsland. Daar is in de afgelopen dagen flink wat re gen gevallen. Zware regenval in het Taunusgebergte even ten noorden van Frankfurt heeft sinds zondagochtend voor 18 mm neerslag gezorgd. Vakantielanden Scandinavië en Finland: Vrij zonnig en droog, maar aan de Noorse kust enige tijd zwaar bewolkt met mogelijk wat re gen, 16 tot 20 graden. Denemarken, Benelux: Over gang naar goed zomerweer. 20 graden aan zee tot 26 graden in het binnenland. Britse eilanden: Flinke zonni ge perioden, maar in het noor den en westen tijdelijk regen, in Schotland en Ierland 16 tot 22 graden, in Engeland en Wa les 20 tot 25 graden. Frankrijk: Vrij zonnig, maar plaatselijk een onweersbui, 23 tot 29 graden. Spanje en Portugal: Zonnig en vooral in het zuiden weer heet, 30 tot 35 graden en in het zuidelijk binnenland later zelfs 40 graden. Italië: Vooral in het noorden enkele onweersbuien, overi gens vrij zonnig, 28 tot 37 gra den. Duitsland: Zonnige perioden, maar voornamelijk in het zui den ook enkele regen- of on weersbuien, 25 graden. Alpengebied: Veranderlijk be wolkt met enkele onweers buien. Middagtemperatuur on geveer 27 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7