Fietsen voor Boven- Volta Evenementenmarkt met vele attracties Nieuwetoepassingen pp fotogebied vaak jaren lgeleden ai uitgevonden Dubbele zomeroogst aan bijenhoning M/erzamelaar oude foto-appara tuur Zilveren tulp toernooi LEIDSE COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 De Leidse politievoorlich- ter D. Graveland (43), die in zijn vrije tijd een ver dienstelijk amateur-imker is, haalde dezer dagen een rijke zomeroogst aan bij enhoning binnen in de tuin van zijn woning aan de Willem de Zwijgerlaan 25 in Oegstgeest. Niet minder dan 90 kilo honing hadden de vijt nijvere honingvol- ken voor hem geprodu ceerd. In totaal beschikt de heer Graveland over acht bijenvolken, verspreid over zeven kasten en een korf, bij elkaar meer dan een half miljoen bijen. De heer Graveland begon vijf jaar geleden bij toeval aan zijn hobby. Hij ontdekte een bijenzwerm in zijn tuin en wilde deze cadeau doen aan de imkers in het Heempark. Daarbij kwam hij in gesprek met een oude imker, kreeg hij een oude bijenkorf mee en van het één kwam het ander. Graveland heeft de afgelo pen jaren al redelijke oog sten gehad, maar de oogst van dit jaar overtreft alles. De voorjaarsoogst meege rekend komt het totaal op 135 kilo en mogelijk komt daar nog wat najaarsoogst bij. Imker Graveland wijt de goede oogst aan het feit dat de bijen dankzij de gunstige temperaturen goed hebben kunnen door vliegen. NOORDWIJK De Noord- wijkse politie sport- en ont spanningsvereniging (N.P.S.O.V.) houdt van dins dag 25 tot en met vrijdag 28 augustus een avond-ficts- vierdaagse. De baten van dit evenement zijn bestemd voor de actie Boven-Volta. Bij deze vierdaagse gaat het niet om een wedstrijd. De bedoeling is zo maar een avond gezellig fietsen. Men kan een keuze maken uit twee afstanden, te weten 20 en 40 km. per avond, maar steeds langs een parcours, waarin de fraaie natuurge bieden van de badplaats en omgeving zijn opgenomen. Deelnemerskaarten kunnen nu al aan het politiebureau Oude Zeeweg 10 worden afge haald. Ze zijn ook te krijgen aan de speciale politiestand op de Evenementenmarkt voor Boven-Volta op 22 augustus. De kosten bedagen 6.- voor volwassenen en jongelui van 14 jaar en ouder. Kinderen be neden die leeftijd betalen 3.-. Start (tussen 18.30 en 19.30 uur) zijn aan het politiebureau. Men is niet verplicht alle vier de avonden mee te fietsen. Eén avond naar keuze mag men wegblijven. Aan deze avond-fietsvierdaag se is voor de deelnemers een bijzondere attractie verbon den. Elke deelnemerskaart is namelijk voorzien van een nummer en geldt tevens als lot in een verloting. Er zijn diver se mooie prijzen beschikbaar, waaronder een racefiets (be schikbaar gesteld door de fir ma De Lange uit de Molen straat) en een kinderrijwiel (aangeboden door Theo's Tweewielershop aan de Los- plaatsweg). De trekking vindt plaats op vrijdag 28 augustus om negen uur op de parkeer plaats voor het politiebureau. Iedereen, die de avond-fiets vierdaagse heeft uitgereden, krijgt een aandenken. Vorig jaar namen er 520 fiet sers aan dit evenement deel. Gezamenlijk brachten zij toen ruim 2700.- in het laadje voor Boven-Volta. NOORDWIJK - Voor de vierde maal in successie wordt zater dag 22 augustus de Evenemen tenmarkt voor Boven-Volta ge houden. Vorig jaar trok deze markt ruim 40.000 bezoekers, die met elkaar 50.000,- voor het ontwikkelingswerk in de Afrikaanse staat bijeen brach ten. De Werkgroep Akties hoopt deze keer dit recordbe drag te evenaren. Een belangrijk element is de tra ditionele rommelmarkt, waarvoor de Noordwijkse bevolking weer met gulle hand een grote hoeveel heid goederen beschikbaar heeft gesteld. Het Boven-Volta pakhuis aan de Wilhelminastraat staat vol met tweedehands spullen, die in de afgelopen maanden zijn-ingele- vc d. Meubels, huishoudelijke ar- til ;len, kunstvoorwerpen, boe- ke i, speelgoed, en nog veel meer zu ien op 22 augustus van 10 tot 18 uur op het Lindenplein te koop zijn. Verder zijn er een Derde Wereldmarkt, een Milieumarkt en diverse verenigingsaktiviteiten ten bate van Boven-Volta. Conferencier Henk Steenvoorden zal als vanouds weer het rad van avontuur bedienen op het Lions- podium aan de Voorstraat. Hij krijgt daarbij muzikale bijstand van de Egelander Kapel en de Sint Joris Kapel. Deze korpsen zullen onder meer, tegen betaling, verzoeknummers spelen. De Lions organiseren voorts een lote rij, de 5-gulden ton, .een ballon nenwedstrijd voor de jeugd en de verkoop van bloemstukjes. Behalve de reeds genoemde, staan er voor deze Evenementenmarkt een reeks kermis- en andere at tracties op het programma. Om er enkele te noemen: het optreden van een boeienkoning, de buik danseres Senitzka, een illusionist, een vuurvreter en een acrobaten- duo. Met nog meer mensen en groepen zorgen zij voor een non stop amusementsprogramma. An dere onderdelen zijn het straatto neel „Het ei of de kip" en de in richting van een Oudhollands centrum met vele antieke am bachten. Bij „De Kuip" staat een „Moon-walk", terwijl in het dorpshuis zelf vele kramen zullen staan, die het centrum vormen van het terras- en horecagebeu- ren. SKAN is weer present met een kinderprogramma met drie clowns en het huisorkest „The North Sea Jazz Companions". Ook de Kerkstraat-winkeliers doen weer mee met vele attractieve kramen. De Evenementenmarkt begint om 10 uur en is om 18 uur afgelopen. iei keei a 1 '\ng pni len, im, an Ten rki da, meent, dat een verzamelaar van „oldtimers" er definitie een liefhebber Bn antieke auto's is, zit er t>ed naast. De enige vereen komst met de ber (dtimers van Luc Verkoren is jt Den Haag en antieke i kuWt0 S ;s- dat ze beiden niet Jen vlot te bedienen zijn. raanaar dat zal wel een it erfnmerk z'jn van de tijd iten[aaru't heide soorten fweidtimers stammen. Luc 7gebeft namelijk een 0Orthrzameling oude en antieke bcc]hotoestellen. In totaal '5 t.nPnderd camera's (voor ndehver ze deze naam latefrdienen) prijken in wow fines en kasten. Eén 45 ikemplaar heeft het zelfs tot d in de huiskamer gebracht. iox-camera's hobby van Luc is jen lijk niet helemaal vallig begonnen. Hij 'rdient zijn boterham met "-Pe fotografie en wel met 'ame de technische itografie. „Ja, hoe begin je jenlijk met een 'Verzameling? Voor mij is het .en het rollen gebracht toen l een oude box-camera op kop wist te tikken. Een •aluw maakt echter nog en zomer, en dus ging ik (ens rondkijken of er nog neer van dat moois te koop fras. Ik denk dat iedere Verzamelaar dit wel zal Ier/rennen.Toch heeft Luc ■c/i in zijn verzamelwoede, l/e na zijn eerste aanwinst las goed losbarstte, een Ieperking moeten opleggen. Ik verzamel alleen mateur-apparatuur vanaf 880 tot omstreeks 1930. Dat lartal 1930 klopt niet klemaal, want toen kwam Ie eerste Leica op de harkt". De Leica is de perste kleinbeeldcamera van ka enige importantie, maar lij na/ff S Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn het geen suikerzakjes dan zijn het wel postzegels of stickers, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het zo gek niet bedenken. Of toch. Veel Nederlanders kunnen dat inder daad, daarvan getuigt deze rubriek. In grote kasten met glas pronken in veel huiskamers de meest vreemdsoortige verzamelingen. Soms zijn er collecties die maar amper het daglicht kunnen velen en zijn opgeslagen op donkere zol ders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaar koes tert zijn collectie dan bij volle maan, terwijl op de achter grond orgelmuziek te horen is. Over degene die echter wel met zijn 'unieke' verzameling voor de dag wil komen, gaat deze rubriek. In deze aflevering vertelt Luc Verkoren over zijn verzameling oude camera's. omdat Luc klein beeld nu eenmaal niet zo interessant vindt, is hij hier maar niet aan begonnen. „Trouwens als je de Leica ook gaat verzamelen, mag je wel een extra maandsalaris hebben, want vooral de allereerste exemplaren zijn nu al onbetaalbaar geworden,zo meent hij. Een van de oudste camera's is een Schippang uit 1885, een groothoek- camera met een negatiefformaat van 30 x 40 cm. Dit apparaat, grotendeels van hout, en met veel koperwerk, stamt nog uit de overgangstijd van de natte op de droge platen. In die dagen moest de fotograaf ter plaatse op een glazen plaat onder een donkere tent zijn lichtgevoelige vloeistof gieten, die vervolgens in een cassette werd gestopt. Nadat de camera onder de bekende zwarte doek was ingesteld, werd het matglas door de cassette vervangen, de schuif werd tussen de cassette uitgehaald en dan was het fototoestel voor de opname gereed. De Schippang-camera van Luc is bovendien geschikt gemaakt voor „droge" platen, die omstreeks 1885 in gebruik kwamen. Al deze houten camera's (reiscamera 's heetten ze nota bene!) werden met de hand gemaakt. Er werden weliswaar nummers in de toestellen geponst, maar een onderdeel van camera 25 paste absoluut niet op de camera nummer 16. Het eerste apparaat waarmee dit wel kon was de „Jumelle" van Carpentier, de eerste camera in massaproduktie. Luc heeft een van de eerste exemplaren uit de serie, maar is nog op zoek naar eentje uit een latere serie „om de verandering te kunnen zien Is er eigenlijk veel veranderd in de fotografie? Luc Verkoren: „De principes zijn in elk geval onveranderd gebleven. Maar als je nu ziet dat er in 1890 al een detective-camera bestond van Emile Wilnsche, een apparaat in de vorm 'van een pakketje, dan is het begrip candid-camera toch wel erg oud. Trouwens ook de spleetsluiter is niet bepaald nieuw. Die zit nu in elke spiegelreflexcamera, maar in 1888 werd hij al gebruikt in de eerste perscamera, de Goertz- Anschutsz camera. Jawel, tot 1/1000-ste seconde.' Overigens, wat nu het nieuwste van het nieuwste heet te zijn, namelijk een camera met sluitertijd voorkeuze en automatisch diafragma, is al een keer uitgevonden door de Nederlander Prinsen. Zijn tijdgenoten liepen er echter niet koud of warm voor, zodat meneer Prinsen maar begon aan de fabricage van belichtingsmeters om toch wat brood op de plank te hebben. De tijd was er kennelijk nog niet rijp voor. Mini-camera Dus er is niets nieuws onder de zon? „Ach, de techniek is natuurlijk veel nauwkeuriger geworden en ook de fotografische films zijn met sprongen vooruit gegaan, maar als je nu toch ziet dat Kodak in 1912 al met een vest-pocket cameraatje uitkwam, dan is een „mini-camera" nauwelijks iets nieuws". Een andere vitrine staat propvol boxcamera 's, met de Kodak- Brown ie als de meest bekende. De boxcamera - toestel op de buik, van boven erin kijken, adem inhouden en dan knip heeft er in zeer korte tijd voor gezorgd dat fotograferen een hobby voor iedereen werd. Grote koploper was de Kodak nr. 1, een boxcamera, uitgevonden door George Eastman. Er konden 100 opnamen mee gemaakt worden. Als de film vol was, moest de camera in zijn geheel worden opgestuurd naar de fabriek, de foto's werden ontwikkeld en afgedrukt en de camera werd, opnieuw geladen met een verse film, geretourneerd. Zo'n exemplaar hoopt Luc Verkoren ooit nog eens te vinden. „Die kans is Luc Verkoren met een van zijn reiscamera's. Dit exemplaar heeft hij voor een deel eigenhandig gerestaureerd. natuurlijk ontzettend klein, want hoeveel camera's zouden dat heen en weer zenden nu hebben overleeft? Er zijn er wel een paar die de tand des tijds hebben doorstaan, maar die zijn dan ook onbetaalbaar. En dat is natuurlijk niet de bedoeling van deze hobby". Luc vindt het dan ook uit den boze om oude foto apparatuur in de winkels te kopen, omdat de prijzen daar veel te hoog liggen. Zijn jachtgebied is voornamelijk Engeland („Dat is altijd een zeer rijk land geweest") en Frankrijk („De bakermat van de fotografie"). Maar ook de Haagse rommelmarkten blijken vaak nog wel iets op te leveren. Dat hoeft dan niet altjd een camera te zijn, ook accessoires zoals ouderwetse flitslampen, belich tingsmeters, ontwikkelschaaltjes, oude catalogi, en dokaverlichting zijn voor hem „bruikbaar". Op de vraag die zich bij het ontmoeten van een verzamelaar aandient, over het nut ervan, heeft Luc een welomschreven antwoord: „Een verzameling als de mijne heeft een conserverende functie. Er blijft iets bewaard van de spulletjes van vroeger. Een museum heeft daar dikwijks het geld en de tijd niet voor. Vroeg of laat komen er waarschijnlijk toch wel enkele exemplaren uit mijn verzameling in een museum terecht", meent hij. Eén wens heeft Luc echter nog wel: hij hoopt ooit nog eens een museum bereid te vinden om hem een maandje of zo zijn verzameling te laten exposeren. Dat zou een aardig beeld geven van de ontwikkeling van de amateur-fotografie DE ZILK Het eerste elf tal van Van Nispen, de Zilk- se voetbalvereniging, heeft het afgelopen weekeinde de eerste oefenwedstrijd in het kader van het „Zilveren tulp toernooi" gewonnen. De strijd ging tegen „Victoria Obdam". De eerste helft speelden de bezoekers duide lijk sterker. Toch gingen de ploegen de rust in met een 0- 0 stand. In de tweede helft was het Van Nispen die op voortreffe lijke wijze de toon aangaf. Het duurde evenwel nog een half uur voor het eerste doelpunt werd gemaakt. In de laatste minuut van de wedstrijd werd hier nog een tweede treffer voor de thuisspelers toege voegd. Het tweede team van Van Nis pen moest de winst laten aan het tweede team van Victoria Obdam. De Zilkers verloren met 1-0. Morgen komt de houder van „De Zilveren tulp", HVV uit Den Haag, op bezoek. De wed strijden van zowel de eerste als de tweede teams van beide ploegen beginnen om zeven uur. Avond- zwemvierdaagse zwembad 'het Wedde' VOORSCHOTEN Dc Eer- ste Voorschotcnsc Zwem Vereniging, houdt tot en met vrijdag een zwemvierdaagse in recrcaticbad 'het Wedde'. Hoewel er op vijf dagen ge zwommen wordt behoeft men slechts op vier avonden aan wezig te zijn om in aanmer king voor een medaille te ko men. Men dient per avond 500 meter af te leggen. Er kan tus sen 17.30 en 20.00 uur gestart worden en men mag in eigen tempo de halve kilometer vol tooien. Aan de zwemvierdaag se is een kleurwedstrijd ver bonden. De prijswinnaars in de verschillende leeftijdsgroe pen worden vrijdag om 19.00 uur bekend gemaakt. Zij zul len bovendien meedingen naar de prijzen die de KNZB in een landelijke kleurwedstrijd be schikbaar heeft gesteld. De uitslag van die landelijke wed strijd wordt in oktober ver wacht. Kleurplaten zijn onder' meer verkrijgbaar bij de kassa van het zwembad. Jeu de boules toernooi HAZERSWOUDE Club de Pétanque Rhyne Boule houdt zaterdag een natio naal jcu-de-boulcs toernooi op het half-verharde trai ningsveld van voetbalver eniging Bcrnardus aan de Sweelincklaan. Tijdens dit Concours de Pétan- ques, zoals het evenement offi cieel wordt aangeduid, strijden 64 doublettes (uit twee perso nen bestaande teams) om niet minder dan 32 prijzen. Hoofd prijs is de Hazerswoudse wis seltrofee. De nog geen jaar oude vereniging laat weten, dat er een aantal nationaal be kende spelers hun opwachting zal maken. Bovendien zal een aantal in ons land wonende Fransen het toernooi komen opluisteren. Zoals bekend is het jeu de boules-spel al gene raties lang een volksspel in Frankrijk. Het toernooi begint om kwart over tien. Feest in Groenendijk HAZERSWOUDE In de Groenendijk is het zevende eeuwfeest van Hazcrswoude vorige weck uitbundig ge vierd. Waren dc kinderen aanvankelijk zeer nauw bij het feestprogramma betrok ken, zaterdag, de laatste dag van het festijn, was vrijwel elke Groenendijker actief. Hetzij als dcclncmcr/dcel- neemster aan een van de volksspelen die in de wijk Groenendijk werden gehou den, hetzij als enthousiast toeschouwer hierbij. Een van de hoogtepunten bij volksfeesten in die Groenen dijk is telkens weer het boeg sprietlopen over het water van de Molenvaart, aan de Molen laan. Tientallen meldden zich aan voor dit evenement, zater dag in de namiddag. Drie man slechts, de Groenendijkei's Wim Kaptein en Ben de Roo en de Zoeterwoudse Theo de Boer, kwamen de vaart vice versa met een droog pak over. Pas in de barrage sleepte Ben de Rooi de winst uit het water, ten koste van dit genoemd tweetal, waarvan Theo de Boer al eens eerder in de Groenendijk bij dit spektakel triomfeerde, Theo dus tweede en Wim derde. ^Aantiepret in g^zerswoude Un7ERSWOUDE Over uttendorp dat de jeugd de Hazerswoudse Rijn- jratr gisteren heeft gebouwd ie speeltuin van de vere- is ng „De Rode Wip", n" sedert gistermiddag ut Richard en kasteel- wepwc Lisette. Zij zijn ge- W(J n tot „heersers" van het >k, in het zeven eeuwen bc- nde dorp Hazerswoude, raan burgemeester ïst Heuvelhof een bezoek ;t lm brengen. lazerswoude-dorp, waar de antieweek voor de kinde- gisteren eveneens begon, K>k een huttendorp verre- Daar werden 's middags cspelen op touw gezet. Ir het lag in de bedoeling vanmorgen een schout te in die tot vrijdagavond, neer het huttendorp in de jaat, in functie blijft. „Ha- voude 700" staat ook cen- in de vakantieweek. Zo de maakten vele kinde- aan de Rijndijk ouderwet- eding en showden deze la- p de dag. >merf eesten Leiderdorp t j DERDORP De jaar- e Izomerfeesten van de ijevereniging Leider- worden vanaf morgen en met zaterdag 15 au- - us gehouden. Gedurende 1 dagen is er kermis op parkeerterrein van het ibad „De Does" aan de madeseweg. Het collc- in B en W is na een aan- tclijke weigering dit in voor het kermisge- in aan te wijzen over gegaan. ïn daarvoor is de mislukte ïarskermis op het par- ïrrein van RCL in De »erd. Gezien de ligging het zwembadterrein ten fhte van het oude dorp p het bestuur van de ïjevereniging goede ver dingen van de kermis. Op Jgustus is er een viswed- in de Oude Rijn langs 'aagpad. Vanaf 06.45 kan zich inschrijven in ge- Irene aan de Hoofd- Het programma voor lag vermeldt verder een hjdferij met aangespannen den. Deze ringrijderij Jt gehouden op het par- 5 Eikenlaan, Kastanjelaan, ienkade, Hoofdstraat. Ver- 0rganiseert de Oranjevere- nG op 20 augustus een kla- ^wedstrijd. Dit als voorlo- °P de feestelijke braderie °P 21 en 22 augustus door Winkeliers uit de Hoofd-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5