Regering^kkoordmet breken van blokkades Moskou: vergeldingsmaatregelen tegen produktie neutronen wapen Kandidaten IDA zwakken itiek op koord af Staking Canadese verkeersleiders legt atlantisch luchtverkeer lam Stop de neutronenbom Meubelfabriek Oisterwijk Moeder doodt zoontje 2eicUc Qowuvnt J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chpf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00'tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Dinsdag 11 augustus 1981,71e jaargang no. 22036 Man keert terug naar „Ja pans" verleden in de film „Standrecht" op Ned. II om 21.30 uur. Om 20.27 uur „Speel's met licht klassiek". Op Ned. I om 19.05 uur wal- visjacht en om 21.55 uur het korte tv-spel „Meisje van der tien". Droog en zonnig, met een mid- dagtemperatuur van 20 tot 25 graden. Matige noordelijke wind. Morgen zon op: 6.18. Onder: 21.10. Schev. hoogw.: 1.15 en 13.58. Laagw.: 9.14 en 21.49. lanse moeder ft „ontaarde en" aan ËRAN Vier actieve leden de Moedjaheddin Khalq, de maamste links-islamtische ver- beweging tegen het bewind van ïllah Khomeiny in Iran, zijn I hun moeder bij de Revolutio- I Garde aangegeven en gearres- Dit heeft radio-Teheran giste- temeld. Een paar dagen geleden Khomeiny in een toespraak ge- dat ouders moeten waken over Kinderen; alle mensen over hun i. Hij noemde het een religieuze fan ouders hun kinderen aan n. wanneer die in de „klaau- %van de oppositie" zijn gevallen. Vrouw haalt heroïne bij politie terug DORDRECHT Een 28-jarige vrouw is er dit weekeinde in geslaagd 19 gram in beslag, genomen heroïne „terug te halen" uit het hoofdbureau van politie in Dord recht. De heroïne was haar vorige week afgenomen en zelf werd zij aangehouden. Na haar vrijlating kwam zij bij het bureau terug om een kennis, die ook vastzat, wat kleren te brengen. Bij die gelegenheid zag ze waar „haar" heroïne was opgeborgen. In het weekeinde kwam ze samen met een 31-jarige vriend terug, ging naar de bewuste kamer, pakte de sleutel van de kast en nam de heroïne gewoon weer mee naar huis. Het tweetal is inmiddels met nog 15 gram heroïne aangehouden. Een agent had bij toeval het tweetal uit de ka mer zien komen waar de harddrugs wor den bewaard. Vermiste jongen weer boven water LONDEN De 15-jarige Hans Geusel- broek uit Maastricht, die sinds 3 augus tus in Londen werd vermist, is terecht en met zijn familie herenigd. Hij kwam boven water toen hij zich bij de Nederlandse ambassade in de Britse hoofdstad meldde teneinde informatie te verkrijgen over een langer verblijf in Engeland. Hij wilde meer weten over de papieren die nodig zijn om in Engeland werk te krijgen. De ambassa de nam ijlings contact op met Hans' ou ders. De jonger) (links op de foto) kwam met zijn vader, moeder en zijn 11-jarige broertje Lucas in Londen aan voor een vakantie en verdween na een middagje winkelen in Zuid-Londen. de ws| van t, de d der Stee Van Dijk jl DER STEE EN VAN DIJK: (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het beoogde kabinet van CDA, jp Za^ en **'66 *s gisteren weer iets dichter bij wezenlijking gekomen. De christen-demo- w fen Van der Stee en Van Dijk stellen geen binair® voorwaarden aan hun eventuele toetre- ljch(Q>g tot de regeringsploeg. Beide politici heb- ;y enp naar zij zeggen tegenover de formateurs uit CeJ1.*5 fewèzen op de standpunten van hun o-rJptie fen aanzien van met name de sociaal- in Rfomische paragraaf in het eindverslag van den vl*for,nateurs. daarr der Stee is kandidaat-minister voor finan- welke portefeuille hij ook nu beheert, en Dijk, thans kamerlid, voor ontwikkelingssa-* de Bijwerking. Het afgelopen weekeinde waren er Thieri hten dat zij alleen voor benoeming in aan- cing wilden komen als er wezenlijke verande- gebracht zou worden in het ontwerp-regeer- »ord. Beiden erkennen dat ook zij nieuwe on- andelingen wenselijk achten, die zouden en uitmonden in meer bezuinigen dan 9,5 ird gulden, geen garantie dat de koopkracht de minima met hooguit één procent daalt en verdere verzwaring van belastingen en pre- De kritiek was echter niet zo scherp als hier ffl i aar werd gemeld, aldus deze CDA'ers: Mf [ens ingewijden zijn zij persoonlijk door frac- yÊ iider Van Agt geselecteerd. Zij worden in staat ^ht voldoende tegenwicht te kunnen bieden de sociaal-economische en financiële „zwaar- ichten" van de PvdA. ia 7.: Gardeniers naar volksgezondheid SCHIPPERS: GEBRUIK VAN GEWELD „ONVERSTANDIG" t (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Dë bur gemeesters van de plaat sen waar binnenschip pers de vaarwegen ge blokkeerd hebben, zul len zelfstandig moeten uitmaken of en op wel ke manier er tegen de blokkades wordt opge treden. Het gisteren ge nomen besluit van de ministerraad dat de blokkades doorbroken moeten worden betekent alleen dat een ingrijpen de zegen heeft van de re gering. Aldus een woordvoerder van Bin nenlandse Zaken. Burge meester Ockeloen van Terneuzen was bij het ter perse gaan van deze editie de eerste die een ingrijpen aankondigde. In een schriftelijke last geving aan de binnen schippers stelde hij dat de versperring van het Kanaal van Gent naar Terneuzen een inbreuk betekent op de „openba De Maas bij Sint Servaasbrug in Maastricht zit eveneens potdicht. re orde te water". Hij voegde eraan toe dat de overheid niet garant staat voor dè eventueel aangerichte schade bij het breken van de blok kade door de ME. „De burgemeester blijft ver antwoordelijk voor handha ving van de openbare orde. In afweging van alle belangen maakt de burgemeester uit of er wordt ingegrepen en op welk moment", aldus de woordvoerder van het minis- Aerie. Gemeenten die niet over vol doende middelen beschikken om een blokkade op te heffen kunnen via de Commissaris der Koningin. Omdat er naar alle waarschijnlijkheid boten weggesleept moeten worden wordt daarbij een ingrijpen van de politie te water ver wacht. Over assistentie" van de marine zei de woordvoerder: „Dat zal zo mogelijk vermeden worden, maar in uiterste nood zaak gebeurt het." Woordvoerder Nico Seine van het actiecomité zei daarover: „Het zou zeer onverstandig zijn van de overheid de blok kade van de Nederlandse wa terwegen met geweld te bre ken. Dit zou wel eens veran dering kunnen brengen in de nu nog rustige situatie, geweld zou de schippers wel een kun nen drijven naar eren tot nu toe zorgvuldig vermeden blok kade van de Nieuwe Water weg". Het aantal binnenschepen dat aan een blokkade deelneemt was vanaochtend opgelopen tot 415. Dat bleek uit tellingen die de rijkspolitie vanuit vlieg tuigen en helikopters heeft verricht. De blokkade vindt plaats op 31 vitale waterwe gen. De vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat is mom- nenteel bijeen voor spoedover leg over de acties van de bin nenschippers. Het verzoek daartoe is uitgegaan van de PvdA. Bij het overleg is ook staatssecretaris Smit-Kroes aanwezig. Pag. 7 „We zijn al jaren lang aan het lijntje gehou den" AMSTELVEEN Vele honderden Nederlanders zijn in Ca nada en de Verenigde Staten gestrand als gevolg van de .sluiting van het Canadese luchtruim, waarvan door zo'n ze ventig procent van de transatlantische vluchten gebruik wordt gemaakt. De KLM en overige maatschappijen kun nen hierdoor niet aUeen geen vluchten uitvoeren op de VS, maar ook die naar Canada zelf en via Canada en Alaska naar Tokio, zijn komen te vervallen. Vanmorgen kon de KLM niet zeggen of de vijf voor vandaag geplande vluch ten naar de VS en de twee vluchten naar Canada doorgang kunnen vinden en zo ja, wanneer. Ook is niet bekend of en wanneer toestellen uit de VS naar Schiphol terug kunnen. In de VS is men druk doende om zo veel mogelijk vluchten over niet door het Canadese luchtruim lopende routes te leiden. Maar omdat de belangstelling hiervoor groot is en de capaciteit beperkt, moeten reizigers naar de VS in elk geval met grote vertragingen en zeer vaak met annuleringen rekening houden. De Canadese overheid nam gisteren het besluit het luchtruim te sluiten, toen de Canadese verkeersleiders hun solidariteitssta- king met hun Amerikaanse collega's besloten voor te zetten. Volgens sommige berichten zou vliegverkeer tussen Canada en de VS wel worden afgehandeld, maar ook in dit geval is de situ atie uitermate onoverzichtelijk. Verwacht wordt, dat de Canade se verkeersleiders over een maand of twee opnieuw in actie zul len komen, omdat dan hun arbeidsovereenkomst afloopt en zij bij voorbaat dezelfde eisen hebben gesteld als hun Amerikaanse collega's. Kantoor Aeroflot in West-Berlijn dichtgemetseld BERLIJN Een aantal onbekenden heeft gisteravond het kan toor van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot in West- Berlijn dichtgemetseld. De actie houdt vrijwel zeker verband met de aanstaande „verjaardag" van de Berlijnse Muur die don derdag twintig jaar geleden werd opgetrokken. De politie heeft het metselwerk inmiddels weer afgebroken. ADVERTENTIE. Wat Carter vermeed, doet Reagan: produktie van de neutronenbom. Meer dan 1 miljoen Nederlanders zeiden 'Nee'. Zij herhalen het nu met nog meer kracht: aan de acties. Voor inlichtingen en financiële steun: kantoor Stop de N-bom, Walraven van Hallweg 17, 1063 TB Amsterdam, tel. (020) 113342. Postgiro 1956719 t.n.v. N. Schouten, A'dam. oodweer Ernstig ongeval bij kantine Roodenburg LEIDEN Het bestuurslid P. Neuteboom en kantinebe heerder Arnoldus van de Leidse voetbalvereniging Roodenburg zijn gisteren ernstig gewond geraakt tij dens werkzaamheden in een bijgebouwtje van het club huis. Het tweetal is met brandwonden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De heren waren bezig om de nieuwe betonvloer van het bij gebouwtje te egaliseren. Dit gebeurde met een zeer vluchti ge verharder. In het bijge bouwtje stond ook de ketel van een c.v.-installatie. Door de waakvlam van deze instal latie explodeerden de gassen die tijdens de werkzaamheden ontstonden. Met name de heer Neuteboom liep ernstige brandwonden op. i Sik *ran* ontvangen? Bel leWtan 18.00 en 19.00 uur bmer 071-122248 en per oiale koerier wordt de nt alsnog nabezorgd. i Bende tasjesdieven opgerold LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteren een bende van vijf tasjesdieven opge rold. Het vijftal heeft inmid dels bekend in de afgelopen weken enkele tientallen be rovingen te hebben ge pleegd. De jongens pleegden hun bero vingen door met een brommer langs een slachtoffer, altijd vrouwen, te rijden. De duopas sagier griste dan de tas weg. Zondagavond werd de eerste verdachte van zijn bed gelicht. Gisteren werden in de loop van de dag de overigen aange houden. Hun leeftijd varieert van 16 tot 20 jaar. Allen wo- nfcn in Leiden. WASHINGTON De Sovjet-Unie zal het Amerikaanse programma voor de produktie van het neutro nenwapen beantwoorden met „pas sende vergeldingsmaatregelen", zo schrijft vandaag een vooraanstaande commentator van het Russische per sagentschap Novosti. Het was de duidelijkste waarschuwing tot nu toe aan het adres van Washington. De Sovjet-Unie heeft sinds 1978 proe ven genomen met het neutronenwa pen, maar sindsdien zijn er geen bij zonderheden over de preciese aard van deze experimenten uitgelekt. De Amerikaanse minister van defensie, Caspar Weinberger, heeft gisteren ver klaard dat de Verenigde Staten reeds een begin hebben gemaakt met de pro duktie van de neutronenwapens en be zig zijn ze op te slaan op Amerikaans grondgebied. Hij wilde niet zeggen hoe veel neutronenwapens vervaardigd zouden worden en evenmin iets zegg- gen over de plaatsen waar zij zullen worden opgeslagen. De minister ver klaarde verder dat er slechts enige uren nodig zijn om het wapen naar West-Europa over te vliegen wanneer in NAVO-verband besloten wordt ze in geval van een crisis in te zetten. Weinberger zei dat zijn regering beslo ten had de wapens op eigen grond te plaatsen om een „lange en niet overtui gende discussie" met Europese tegen standers ervan te vermijden. In een vraaggesprek met de Westduitse televi- Weinberger sie zei Weinberger dat het besluit tot produktie van het neutronenwapen de verdedigingskracht van de Verenigde Staten en zijn bondgenoten versterkt waardoor de internationale situatie tot rust komt en de vrede wordt veilig ge steld. Volgèns de minister beïnvloedt het besluit niet de komende besprekin gen over ontwapening, aangezienb men „in een positie van zwakte naar de on derhandelingstafel moet gaan". Zie verder pagina 8. VS stellen levering F-16 aan Israël uit SANTA BARBARA Pre- sident Reagan heeft besloten de levering van zes gevechts vliegtuigen aan Israël uit te stellen. Het gaat om vier toestellen van het type F-16 en twee F- 15's. Na de Israëlische aanval op de kernreactor in Irak op 7 juni, stelde de Amerikaanse regering reeds de levering uit van vier F-16 toestellen en vervolgens van een zestal van. deze toestellen na het Israëli sche bombardement op Bei roet, dat vorige maand plaatsvond.' Toonzalen in: Amsterdam: Leidsekade 98. Berkel (ZH): Noordeindsew. 116. Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard. Ede: Grotestraat 72-74. Heerenveen: Dracht 142. Hengelo (O): Deldenerstr. 3-5. Hulst: Industrieweg 5. Roosendaal: Dr. Brabersstr. 24. Utrecht: Hollantlaan 28. Valkenburg (L): Reinaldstr. 9. Zuidlaren: Verl. Stationsweg 8. Zwolle: Melkmarkt 48. Oisterwijk: Heusdenscbaan 65, tel. 04242-19012. L AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft gis teren een 37-jarige vrouw aangehouden die haar vier jarig zoontje om het leven heeft gebracht. De vrouw, die in een toestand van ern stige depressiviteit lijkt te hebben gehandeld, heeft gis termiddag zelf de politie ge beld om aangifte te doen. Ook had ze een arts gealar meerd, maar het kind was al dood toen deze arriveerde. Hoe de vrouw haar zoontje heeft gedood, is niet bekend gemaakt. v- -V -«■ r- V

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1