Zzhdt-Q. 0omcmt binnenschippers leggen cheepvaartverkeer lam Buitenlandse steun voor stakende VS- verkeersleiders li IB Nederlanders bedwingen top Himalaya KLAPMUTS TERUG IN DEIJSZEE LOKKADES OP 25 VITALE PUNTEN aagse mammoet- ieger vestigt ,1euw wereldrecord o Felle reacties op aanmaak van neutronenwapen - Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: j. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal/ 53,45, j Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Maandag 10 augustus 1981,71e jaargang no. 22035 De ellende in de zuidafrikaan- se krottenstad Crossroads nabij Kaapstad in een Amerikaanse documentaire op Ned. I om 22.45 uur. Om 20.15 uur „De wereld der magie van Doug Henning". Op Ned. II om 20.27 uur Mike Andros en om 21.20 uur de ko miek Dave Allen. Bewolkt, maar droog weer. Middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Zwakke tot matige noordwesten wind. Morgen zon op: 6.17. Onder: 21.13. Schev. hoogw.: 0.04 en 12.52. Laagw.: 8.04 en 20.45. sderlandse igen zoek onden iEN De Britse begonnen aan jrootscheepse zoek- naar de 15-jarige •landse jongen Hans ilbroek, die sinds week maandag (3 itus) in Londen vermist. Hans tlbroek kwam op 1 itus met zijn familie inden aan voor een ntie. Hij is niet meer n na een middagje elen in de wijk Dul- waar het gezin de ntie doorbrengt. KONINKLIJKE FAMILIE WOONT AL IN DEN HAAG DEN HAAG Hoewel 13 augustus als officiële datum geldt voor de definitie ve komst van de koninklijke familie naar Den Haag woont de vorstin met haar gezin sinds dit weekeinde in Huis ten Bosch. Op zaterdag keerden prins Claus en de drie prinsen Wiilem- Alexander, Johan Friso en Constantijn terug van een vakantie in Italië. Ver volgens reed het gezelschap naar Den Haag. Overigens heeft koningin Beatrix al talrijke malen de nacht doorgebracht in het Haagse paleis in Mariahoeve. Tijdens de inrichting van de privévcrtrekken van haar nieuwe behuizing verbleef zij afwisselend in Drakensteyn en Huis ten Bosch. Slang op schoot De 20-Jarige John Berry, die oppas ser is In een die rentuin, Is In een slangenkooi ge kropen waarin zich 24 giftige slangen ophouden. Hij hoopt het huidige record van iemand die het 66 dagen in hun nabijheid uithield, te kunnen breken. Aan Berry is door bewonde raars een groot bedrag In het vooruitzicht ge steld als hij het ze ventig dagen vol houdt. ISLAMABAD Een Nederland se expeditie is er in geslaagd een 8.125 meter hoge top in het Paki staanse gedeelte van de Himalaya te bedwingen. Dit heeft een woordvoerder van de Koninklij ke Nederlandse Alpinistenvere niging bekend gemaakt Het is voor het eerst dat een Nederland se expeditie een bergtop van een dergelijke hoogte heeft bereikt De expeditie bestond uit de 25-ja- rige Ronald Naar, de 22-jarige Ger Friele en de 24-jarige Gerard van Sprang. PIETERB UREN De klap muts, die eind juli uitgeput op het Zeeuwse strand werd ge vonden en vandaar naar de zeehondencrèche in Pieterbu- ren werd gebracht, is vandaag bij Helgoland teruggezet in de IJszee. Deskundigen verwach ten dat de zeerob inmiddels weer voldoende op krachten is gekomen om van daaruit zelf de weg terug te vinden naar de wateren waar hij thuis hoort. De klapmuts is een uit stervende diersoort, die vrij wel alleen nog voorkomt in de Noordelijke IJszee. F 'ERDAM Actievoe- |e binnenschippers heb- vanmorgen het scheep sverkeer in Nederland deels lamgelegd. De be- rijkste vaarwegen wer- vanochtend in alle gte geblokkeerd. Vol de rijkspolitie in Drie- en zijn op 25 plaatsen kades gevormd. De be- Tijkste liggen In Am- lam (Oranjesluizen, toe gang naar het IJsselmeer en de Zeeburgsluis in het Am sterdam - Rijnkanaal), IJ- muiden (Noordzeekanaal), Rotterdam (Nieuwe Maas, Koningshaven en Parkslui zen), Hellegatsplein (Volke- raksluizen), Terneuzen (ka naal), Nijmegen (Maaswaal kanaal) en In het Juliana ka naal bij Maasbracht De binnenschippers willen met de actie staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat dwingen een aan taal maatregelen in te voeren die tot uitbreiding van de. evenredige vrachtverdeling via de schippersbeurs zal lei den. Met name het vervoer van zand en grind (zestig pro cent van het totale vervoer in de binnenvaart) moet volgens de schippers over de beurs worden gebracht De schippers hebben zaterdagmiddag, tij dens een vergadering in Utrecht tot de blokkades be sloten. Driekwart van de dui zend aanwezigen ging ak koord, voor tweehonderd ging dit machtsmiddel te ver. In het Rotterdamse havenge bied wordt de ME achter de hand gehouden. Leden van de ME zijn bij Maassluis aan boord van boten van de Rijks havendienst gegaan. Volgens een politiewoordvoerder in Rotterdam heeft de rivierpoli tie daar twintig boten paraat „Die zullen effectief optreden om een blokkade van de Nieu we Waterweg te voorkomen". Staatssecretaris Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) vindt dat de schippers bij haar aan het verkeerde adres zijn met hun klachten. Zij moeten zich met hun grieven tot de nieuwe Tweede Kamer wenden, ver klaarde mevrouw Smit giste ren voor de Avro-radio. Zij wees erop dat het nu geldende systeem uitdrukkelijk door de Kamer is gewild en dat zand en grindvervoer daar toen van zijn uitgesloten. Alleen de Ka mer kan daar dan ook weer verandering in aanbrengen, meent zij. Pag. 5 Nelie zal het we ten... ^^erland heeft weer iets om trots op te zijn. ps zaterdagmiddag vier uur hebben we er sr een wereldrecord bij: ditmaal voor het op- èn in de lucht houden van de grootste vlie- I ooit vervaardigd. Vijfhónderd en vijftig vier- 399 pite meter spinakernylon, gevuld met een mil- :oRTiijn liter lucht bleek aan het Scheveningse and voidoende luchtwaardig om het befaam- Guinness Book of World Records te halen, irmee is het tot dan toe geldende wereldre cord van de Jrezjnev gaf dracht allenberg te tvoeren" ussische president Brez- v voerde in 1945 het bevel r een speciale eenheid 25 het Russische leger, die Ml-" Zweedse diplomaat >ul Wallenberg uit Boe- est heeft ontvoerd. Dit ft een vroegere Russische itair, die tegenwoordig Israël woont, verklaard een interview met een ecdse krant. De geëmi- erde Rus zei verscheidene itairen van het comman- te hebben ontmoet Zweed Wallenberg bevond in '44-'45 in Boedapest, ir hij kans zag zo'n 100.000 igaarse joden uit de handen de Duitsers te redden door onder de bescherming van ai eii Zweedse ambassade te itapTé's atsen. Begin 1945 werd »ande Uenberg door een Russi- eddenc eenheid, die dus onder innen ing van Brezjnev zou heb- KJ.\ gestaan, aangehouden op j&i verdenking een Ameri- /^Vnse of Duitse spion te zijn. <x?ee maanden later maakte j^^skou bekend dat Wallen- door Hongaarse nazi's vermoord. Van andere zij- werd gemeld dat de ed naar Moskou was ge- r>ht. Later verklaarde de 'jets dat Wallenberg in 1947 de gevangenis was overle- i, maar ook deze bewering rdt aangevochten. In de p der jaren zijn er verschei- ne mensen geweest die zeg- Wallenberg te hebben ont- •et. Verleden jaar nog zou in een kamp zijn gesigna- rd. en krant ontvangen? Bel sen 18.00 en 19.00 uur num- r 071-122248 en per speciale ïrier wordt de krant alsnog bezorgd. Japanners een lachertje ge worden: het succes dat dit volk op 20 maart van het vorig jaar oog stte met een vlieger van 266 vierkante me ter is ruim met dubbele cijfers overtroefd. WASHINGTON President Reagan van de Vere nigde Staten heeft opdracht gegeven tot de produk- tie van het neutronenwapen, de kernkop die men sen doodt, maar gebouwen intact laat Het wapen zal echter niet in Europa worden opgeslagen. Met zijn beslissing maakt Reagan een besluit onge daan van de vorige president Carter die drie jaar geleden mede onder druk van West-Europa, be sloot het stralingswapen niet in produktie te ne men. Binnen de Amerikaanse regering zou echter geen eenstemmig heid bestaan ten aanzien van de aanmaak van het wapen. Minis ter van buitenlandse Zaken Haig zou zich fel gekeerd hebben tegen het besluit waarvoor vooral zijn minister Caspar Weinber ger zich heeft sterk gemaakt. Op het besluit van Reagan het neutronenwapen in produktie te nemen is door de meeste Westeuropese regeringen voor het me rendeel terughoudend gereageerd. Niet-officiële instanties en personen hebben de aanmaak echter fel veroordeeld. Zowel in Den Haag als in Brussel werd gezegd dat het besluit van Reagan een binnenlandse aangelegenheid is, ook al is het een bekend feit dat de neutronenbom juist ontwikkeld is voor gebruik op een Europees slagveld. In een eerste reactie uit Bonn werd onderstreept dat het besluit dè onderhandelingen over beperking van de kernwapens voor de middellange afstand in Europa ernstig zal bemoeilijken. In Noorwegen en Denemarken is fel geprotesteerd tegen het be sluit van de regering Reagan. Het besluit tot aanmaak van het neutronenwapen is geen onderwerp geweest van officiële be sprekingen in de NAVO, zo is van de zijde van het Atlantisch* bondgenootschap vernomen. Het besluit van Reagan werd fel bekritiseerd door de Sovjet- Unie. In Moskou noemde men Reagans houding getuigen van „kannibalistische instincten" en sprak men van een „uiterst ge vaarlijke bedreiging" van de wereldvrede. DRAMA IN EMMEN Agent doodt vrouw en geadopteerde kinderen EMMEN In Emmcn heeft zich gisteravond een familiedrama afge speeld dat aan drie men sen het leven heeft ge kost De 33-jarige poli tieagent G. R. H. schoot zijn vrouw en twee kin deren met zijn dienstpis tool dood, waarna hij zichzelf door het hoofd schoot De man is in kri tieke toestand opgeno men in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen. De politie werd gewaarschuwd door een buurvrouw. De slachtoffers zijn de 33-jarige echtgenote en twee aangeno men kinderen uit Bangla Desh, een meisje dat woensdag zeven jaar zou zijn geworden en een jongetje van vier. Privé-problemen zouden aan het drama ten grondslag lig gen. De agent, die vier jaar bij de politie werkt, is enige tijd geleden overspannen geweest, maar was de laatste maanden weer gewoon aan het werk. 10 miljoen voor deeltijd banen DEN HAAG De regering gaat het scheppen van deel tijdbanen bij alle overheidsinstellin gen bevorderen. Voor dit doel wordt tien miljoen gulden uitge trokken. Dit schrijft minister Wiegel van binnenlandse zaken in een brief aan de Nederlandse gemeen ten. De subsidieregeling van tien miljoen is erop ge richt een bijdrage te le veren in de werkge- verskosten. De regeling loopt van 1 juli 1981 tot en met 30 juni 1982. De tegemoetkoming is be doeld als startsubsidie die eenmalig wordt toe gekend voor nieuwe deeltijdfuncties. PARIJS De stakende luchtverkeersleiders in de Verenig de Staten krijgen steeds meer steun van hun buitenlandse collega's. De Franse, Nieuwseelandse, Australische en Ca nadese bond hebben besloten geen vluchten naar de Vere nigde Staten meer af te handelen. De Portugese verkeerslei ders beslissen vandaag en in een aantal andere landen wachten de bonden van verkeersleiders de vergadering van hun internationale federatie (Ifatc) af, die vandaag in Am sterdam is begonnen. De internationale federatie van verkeersleiders bekijkt in Am sterdam op welke wijze de actie van de Amerikaanse stakers kan worden ondersteund. Verwacht wordt dat na afloop van de vergadering meer duidelijkheid zal ontstaan over de mate waar in de VS door de verkeersleiders worden geboycot Gisteren gingen met name vanuit Frankrijk vriiwel alle vluchten naar de VS gewoon door. Van groot belang is de beslissing van de Portu gese verkeersleiders. Zij bemannen het vluchtleidingscentrum op de Azoren, vanwaar een groot aantal vluchten naar de VS wordt begeleid. De actie van de Canadese verkeersleiders, die vanmiddag is be gonnen, kan gevolgen hebben voor de vluchten van de KLM op Amerika, vooral die naar Chicago en Los Angeles. Deze vluch ten kunnen om technische redenen niet anders dan via het Ca nadese luchtruim lopen. De KLM wacht nu eerst een officiële bevestiging van de Canadese actie af. De Amerikaanse minister van vervoer, Lewis, heeft erkend dat de staking van de verkeersleiders grote problemen met zich meebrengt Hij zei dat men een kleiner aantal vluchten gedu rende vele maanden maar op de koop toe moet nemen, tot er nieuwe verkeersleiders zijn opgeleid. De ontslagen stakers zul len, zo zei hij, nooit meer in dienst worden genomen. EINDHOVEN Renó van de Kerkhof gaat drie Jaar voor Wolverhampton Wanderers spe len. Vandaag vertrekt hij naar Engeland. De rechterspits van PSV moet nog gekeurd worden voor hij zijn contract tekent voor de eerste divisieclub. In het contract zal een clausule worden opgenomen dat Van de Kerkhof vrij krijgt voor de wedstrijden met het Nederlands elftal in het kwalifi catietoernooi voor het wereldkampioenschap. De volgens trainer Thijs Libregts ideale voorhoede Renó van de Kerkhof-Ruud Geels-Hallvar Thoresen is daarmee voor PSV van de baan. De brandende auto van de Westduitser Riet- mann staat tegen de vangrails geparkeerd, de coureur zit op het wegdek van de schrik te bekomen. ZANDVOORT Het ontploffen van de benzinetank van de door de Westduitser Rietmann bestuurde VW- Golf kon gistermiddag door de Zandvoortse brand weer onvoldoende bestreden worden. De bij post twee opgestelde brandweerman kreeg bij het ongeluk in de opwarmronde van de produktie-toerwagens- race zijn sehuimblusser niet aan de praat. De red dingsauto van het circuit was echter op tijd aanwezig om de brandende auto te blussen en de coureur ach ter het stuur vandaan te trekken. Rietmann moest met brandwonden in het gezicht naar het Elizabeth-zieken- huis in Haarlem worden overgebracht, maar kon later op de avond het ziekenhuis weer verlaten. DEN HAAG Volgens voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag zal het Zuiderpark geen proble men opleveren voor het maken van tv-beelden. Den Duik: „Slechte de scoreborden voldoen niet aan de nieuwe richtlijnen die CRM heeft gesteld aangaande de hoeveelheid reclame in de stadions. Maar die borden heb ik nog nooit op de televisie gezien. De eerste rij reclameborden voldoet volledig aan de ei- een, due die kan in beeld worden gebracht Als ja dat weet, ia het volgens mij een kwestie van afspra ken maken. De televisie moet dan sommige dingen buiten beeld houden en wij moeten dan misschien een paar kleine dingetjes veranderen. Nee, ik zie geen belemmeringen voor de NOS om naar het Zui derpark te komen". ft UTRECHT Wybo Lelieveld won zaterdag de 1500 m.tijdens de Nederlandse kampioenschappen maar de atleet van het Leidse De Bataven was zijn titel gis teren weer kwijt. De wedstrijdcommissarissen hadden bij het zien van de videobeelden ontdekt dat Joost Borm op de anderhalve kilometer ten val was geko men doordat hij geduwd was door Jaspers. Er werd prompt besloten de race ongeldig te verklaren waar door Wybo Lelieveld zijn titel moest Inleveren. Waar- schijnlijk zal hij nogmaals zijn prestatie moeten leve ren als de finale nogmaals moet worden gelopen. Ronde van Ommen ZWOLLE De Zwolse wielervereniging RTVZ orga niseerde het afgelopen weekeinde de Ronde van Ommen. Nationaal kampioene Hennie Top zegevier de in de damoekoera en Plet Kleine ging bij de ama teur* ale eerste over de finish. Zo meldden zich bij hot bestuur van RTVZ om hun (geld)prijzan In ont vangst te nemen. Meer de kas wee leeg. Prijzengeld noch premies konden worden uitbetaald aan de nummers een en de volgenden. De KNWU legde de vereniging een boete op van 250 gulden en de jury ven aankomst zal erop aandringen dat prijzen en premies alsnog binnen acht dagen worden uitge- Reelamerel UTRECHT - Atleet Klaas Lok dreigde afgelopen week einde tijdens de nationale titelstrijd in Utrecht de dupe te worden van een wel zeer stricte opstelling van KNAU-officlals. De 5000-meterloper werd aanvanke lijk gediskwalificeerd, omdat in de series van zaterdag op zijn tenue de naam van zijn sponsor te lezen was. Lok had die naam weliswaar zelf afgeplakt, maar tij dens de race was die toch zichtbaar geworden. Lok werd vervolgens uitgesloten van de finale, maar na urenlang beraad door de appéljury alsnog toegelaten tot de race die hem overigens de titel opleverde. Er zou een procudurefout zijn gemaakt door Lok niet voor de race op zijn "fout" attent te maken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1