»mon Tahamata nog steeds populair West Ham United spreekt tot de verbeelding Toch tv-beelden Oosterbosch bereikt eerste doel Progressie Yolande de Rover DRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1981 PAGINA 7 EINIG OPWEKKEND BEELD AZ EN AJAX STERDAM Simon Tahamata was :r even terug in Amsterdam en zowel voetbalvolk als AZ'67 hebben het ge ien. Er ging al een tekenend aanhanke- heidsgejuich op in het Olympisch Sta- i toen de speaker de naam noemde van kleine Molukker die vorig jaar op ei- houtje door het bestuur van Ajax aan ndard Luik werd verkocht en door de le" hoofdstad zeer werd gemist. Die ken van sympathie, die voorzitter rmsen van Ajax bepaald als treurmu- c in de oren moeten hebben geklonken, ren het voorspel van nog veel meer bij- Simon Tahamata, die sinds zijn ver- naar de Belgische industriestad Luik keer eerder zijn kunsten in eigen land vertoond (een interland vorig jaar), eide gisteravond uit tot de meest op- lende speler van de eerste dag van het isterdam 706-toernooi. een aantal niet altijd effectieve maar wel tot erbeelding van de circa 1 toeschouwers spreken- li, een zeer fraaie treffer :n tot een doelpunt lei- e voorzet had hij een belangrijk aandeel in de die Standard op AZ he le, 4-2. Waarbij de lands- >ioen, die vorig jaar zo ;uigend de titel greep, op- v een domper kreeg te erken in de aanloop naar nieuwe seizoen dat vol- week begint. Eerder igden de Alkmaarders in toernooi in Lille als laat- n het heeft er alle schijn dat de Noordhollanders zo'n vlekkeloos jaar zul- beleven als de vorige petitie. die constatering gaf niet :n Simon Tahamata aan- De hele ploeg van •bondscoach Raymond ials drukte AZ met de op de feiten. Het ooit zo imde Alkmaarse midden- el kon met uitzondering n een korte periode in de .te helft (die de Belgen een voorsprong van 3-2 ingingen) geen moment zijn stempel drukken op de gang van zaken, maar werd volle dig overvleugeld door Arie Haan en zijn collega's. Maar ook de verdediging van AZ werd danig op de proef ge steld en kon dit examen slechts gehonoreerd zien met een dikke onvoldoende. Van de twee spitsen, Tol en Kist, scoorde de eerste tweemaal en begon de laatste niet onver dienstelijk, maar de totaalin druk was pover. In de tweede helft werd AZ'67 zelfs geheel ontluisterd. Nadat Tahamata na negen minuten een perfecte balbe handeling op een even fraaie manier had afgerond, dicteer- de Standard Luik het spel volledig. De Belgen, bij wie aanwinst Benny Wendt pas in de tweede helft kwam opdra ven, legden het accent wat op behoud, AZ drong aan en de kansen kwamen voor de Bel gen. Enige snel uitgevoerde uitbraken leverden echter geen treffer meer op. Zodat AZ'67 voor het eerst sinds drie jaar niet de finale speelt Alan Brazil (1-0) schiet Ipswich naar 1-0. Frank Rijkaard en doelman Plet Schrij vers (liggend) zijn geklopt. Simon Tahamata glipt namens Standard even moeite loos als stijlvol langs Hans Reijnders van AZ. AMSTERDAM De AVRO en de KRO zullen vandaag en morgen toch samenvattingen uitzenden van de wed strijden, die worden gespeeld voor het Amsterdam 706- toernooi. In het Olympisch Stadion is een aantal reclame borden verwijderd, zodat de zendgemachtigden niet in strijd komen met de door het ministerie van CRM gestelde bepalingen. Standard Luik, een van de vier-teams die aan het toernooi deelnemen, bleek gisteren bovendien bereid te spelen zonder shirtreclame, hetgeen een andere voorwaar de voor de uitzending was. De AVRO maakte gisteren op namen van de wedstrijden AZ'67-Standard Luik en Ajax- Ipswich Town, die vandaag worden uitgezonden. Morgen laat de KRO beelden van de finale en van het duel om de derde plaats zien. Machinerie In die eindstrijd ontmoet Standard Luik Ipswich Town. De Engelse UEFA-Cupwin- naar distanciëerde zich daar mee eigenmachtig van een re prise van de finale van het Europese bekertoernooi tegen AZ'67, eerder dit jaar. De En gelse ploeg, waarin Frans Thijssen en Arnold Mühren de machinerie soepel van olie voorzagen, trof in Ajax een ploeg, die wel gretig begon, zich zelfs een strafschop ont houden zag door de Israëli sche scheidsrechter Klein, maar gaandeweg over te wei nig allure bleek te beschik ken. In ieder geval onvol doende om de Britse eenheid ernstig in problemen te bren gen. Trainer Linder had overigens een nieuwigheidje geprodu ceerd door niet Wim Jansen als libero te posteren, maar de jonge Frank Rijkaard. Die greep bleek nog niet eens zo slecht, evenmin als Jansen als spelmaker op het middenveld. Maar de bedoelingen van de oud-Feyenoorder werden door zijn medespelers te wei nig op de juiste waarde ge schat. Een euvel daarbij was dat er in het team van Ajax, dat met twee spitsen (Kieft en Wiggemansen) begon, te wei nig beweging was. Zeker in de eerste helft, toen Ipswich Town (dat door Brazil en Os mond op 2-0 was gekomen) moeiteloos het dirigeerstokje in handen kon houden. Het geen John Wark in de tweede helft ook nog eens onder streepte: 3-0. Na de hervatting, Wiggeman sen was vervangen door de Deense aanwinst Olsen en Zwamborn door Vanenburg, kon Ajax wel meer pressie uitoefenen. Maar daarbij was dan doelman Paul Cooper weer een sta-in-de-weg. Hoe wel Ajax door energieker spel wel het inmiddels tot ruim 30.000 kijkers aangegroeide legioen aan zich verplichtte, bleef de score voor de Neder landse clubs in het Amster dam-toernooi op nul staan. Een weinig opwekkend beeld, zo vlak voor de competitie. FRANK WERKMAN AZ'67-Standard Luik 2-4 (2-3). 12. Voordeckers 0-1, 13. Tol 1-1, 28. Van der Smissen 1-2, 30. Gerets 1-3, 40. Tol 2-3, 55. Tahamata 2-4. Scheids rechter: Keizer (Ned.). Toeschou wers: 25.000. AZ'67: Treytel; Van der Meer, Spel- bos. Metgod, Hovenkamp; Weijsters, Peters, Nygaard (Gaasbeek), Jonker; Tol, Kist. Standard: Preud'homme; Gerets, Meeuws, Poel, Dusbaba; Van der Smissen, Haan, Plessers; Lecloux, Voordeckers, Tahamta. Ajax-Ipswich Town 1-3 (0-2). 8. Bra zil 0-1, 36. Osman 0-2, 63. Wark 0-3, 81. Lerby 1-3. Scheidsrechter: Klein (Isr.). Toeschouwers: 30.000. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Rijk aard, Zwamborn (Vanenberg), Wijn berg; Schoenmaker, Jansen, Lerby, Boeve; Kieft, Wiggemansen (Olsen). Ipswich: Cooper (Jackson); Mill, Butcher, Osman, McCall; Wark, Thijssen, Mühren, O'Callaghan (De fray); Mariner, Brazil riders en jlborts in ve finale CHENDAM Het jr naar uit, dat Loek irs en Eric Wilborts de gaan spelen van het Jtoernooi op Park 1 venbergh. Beiden «ten zich gisteren in Jsval vrij moeiteloos e halve eindstrijd van Igjjatste evenement vóór itionale titelstrijd in eningen. tslagen van de kwartfi- zijn: Sanders-Mentink 7- Koek-Theo Gorter 7-6, Ifilborts-Appelboom 6-2, ïn Boeckel-Don 6-3, 5-7, oor de halve finales, die ls9elag om 13.00 uur begin man de partijen Sanders- en Wilborts-Van Boec- het programma. De fi- jstart morgen eveneens lat e ,00 uur. t to r Fok heeft zich giste- :orgi }t, in de kwartfinales van het toernooi om de open kampioenschappen, dat eel ^mburg wordt gehouden, etrokken omdat hij veel ondervindt van een essure. kra douwer tot ^itsjesilen K Ondanks zijn ken mast van donder jaagde Tjitte Brou- an Heerenveen er gis- in het skutsjesilen te i. Met een vijfde in Sneek bleef hij leen leider na een trijd die door de mees- Ippers als de mooiste iet seizoen werd geka- xd. as uitstekend zeilweer, ims wilde windvlagen op ineekermeer waar een ende route was uitgezet. Meeter van Bolsward Jie race. Tjitte Brouwer b°n] het voorzichtige ruime I f(n zonder strafpunten en mogelijk voorin te ein- Hij slaagde daarin voor tand: 1 Heerenveen, 2 keer, 3 Woudsend, 4 Hui- 15 Sneek. ji en Sjoed Vollebregt -haafden hun tweede f tijdend de pré-olym- P zeilwedstrijden in Long h. De broers uit Warmond >en de vijfde race. NIJMEGEN Bert Oos terbosch heeft zijn eerste doel bereikt. De afvallige van Peter Post werd gister avond in De Goffert te Nij megen Nederlands kam pioen achtervolging bij de profs. Hij maakte in een directe confrontatie een einde aan de zegereeks van Roy Schuiten, die de laat ste zeven jaar zes nationale titels vergaarde. De volgende stap Oosterbosch wordt het wereldkampioen schap in het Tsjechoslowaakse Brno. Daarna beslist hij voor welke ploeg hij volgend sei zoen rijdt. Door de opgestoken wind waren de tijden enigszins tegenvallend, 6.18,10 voor Oos terbosch en 6.19,78 voor Schui- Drukke dagen Schulting UTRECHT Harry Schulting krijgt de komende weken vier keer gelegenheid tijdens internationale wedstrijden on der de 50-secondengrens op de 400 meter horden te duiken. Na de nationale kampioenschappen, dit weekeinde in Utrecht, reist Schulting in gezelschap van Marcel Klaren- beek af naar Reijkjavik. Vervolgens neemt hij deel aan wedstrijden in Zürich (19 augustus), West-Berlijn (21 au gustus) en Keulen (23 augustus). Aan de laatste drie wed strijden doet ook Koen Gijsbers mee. Gijsbers nam dit sei zoen het Nederlands record op de 400 meter van Schulting over. Op de tweede dag van de open Russische kampioenschappen in Leningrad won Tamara Sorokina (Sov) de 800 meter in 1 mi nuut en 57.55 seconden. Wat de derde wereldseizoenprestatie be tekent. Bij de Oostduitse kampioenschappen in Jena heeft Ellen Neu mann met een tijd van 54.79 seconden voor de beste wereldsei zoenprestatie op de 400 meter horden gezorgd. De Oostduitse was al houdster van de beste seizoenprestatie met een tijd van 55.39 seconden. ten. Het brons was voor Jos Lammertink, die Vonk ver sloeg in 6.23,67. De tweede nationale titel voor Peter Pieters in de dertig kilo meter klassementswedstrijd werd met gejuich en gefluit ontvangen. Pieters zat name lijk in de slag met zijn broer Sjaak, die perfect de sprints - en speciaal die met een dubbe le puntenwaardering - voor zijn jonge broer aantrok. De stayersfinale bij de proefs tfras zo mogelijk saaier dan die bij de proefs. Mathé Pronk was heer en meester en ver overde zijn derde titel in vijf jaar. De Italiaan Silvano Contini zal ook op de laatste dag de ronde van West-Duitsland vertrek ken in de gele leiderstrui. De beslissing over wie de eind winnaar wordt, valt pas van daag, wanneer de laatste etap pe, die in twee delen is ge splitst, wordt gereden. De verschillen in de top van het klassement zijn dermate gering, dat het uiterst twijfel achtig is of Contini vanavond de bloemen voor de eindover winning in ontvangst kan ne men. Theo de Rooy is zijn grootste concurrent, hem scheiden slechts twee tellen van de Italiaan. Maar ook Fer nandez, Thaler, Prim, Verlin den, Lejarreta en De Wolf hebben nog alle kans de West- duitse ronde te winnen. Royaal verlies cricketteam HAARLEM Met een ver schil van zeven wickets heeft Sri Lanka gisteren in Haarlem de eerste van de twee interlandwedstrijden tegen het Nederlandse team in een royale overwinning omgezet. Een opzienbarende prestatie in de Nederlandse ploeg verrichtte Alex de la Mar, die zijn eerste inter land speelde en met een schitterende 74 topscorer van de wedstrijd werd. Het bowlen van Sri Lanka le verde Oranje zoveel proble men op dat de ene na de ande re speler voor weinig of geen runs de aftocht naar het pavil joen moest maken. Entrop maakte met een score van 21 een uitzondering, maar toen er acht wickets waren gevallen met slechts 63 runs op het bord, leek het einde nabij. De la Mar hield echter op fraaie wijze stand. Hij eindigde als laatste man op een stand van 131. Het heeft Sri Lanka daarna weinig moeite gekost de overwinning binnen te halen. Er werd zeer vakkundig gebat en Witte- muny (47), Warmapura (24), Madugalle (30), Dias (15) en Mendis, die met een fraaie zes de winnende hit sloeg, zorgden ervoor dat hun ploeg met nog zeven wickets in handen ge makkelijk winnend het terrein nk wir kon verlaten. LEEDS Met twee titels op de tweede dag van de open Engelse kampioenschappen in Leeds heeft de nationale zwemquipe bewezen bezig te zijn aan een herstel in de goe de richting. Bondscoach Sitters zal tijdens zijn vakantie in Spanje met genoegen kennis nemen van de progressie die Yolande de Rover etaleerde na haar mindere optreden op de nationale kampioenschappen. De struise Amstelveense is duidelijk op het rechte spoor terug, gezien de winnende 2.17.93. Monique Bosga kon haar serietijd van 2.21.79 niet herhalen en bleef in de finale op de vierde plaats steken met 2.22.70, gevolgd door Connie van Bentum met 2.24.61. De tweede Britse titel kwam in handen van de 15-jarige Annemarie Verstappen. De Brabantse, die nu zij in „nationale" handen is, minder vaak mag starten dan zij gewend is, kwam zonder tegenstand de finale van de 200 meter wisselslag en bleef met 2.21.66 slechts vijftien honderste boven haar dit jaar in Ko penhagen gevestigde jeugdrecord. Een derde vertegenwoordig ster, Yolande van de Meer, leerlinge van Dries Peute, mocht het erepodium bestreden op de 800 meter vrije slag. Terwijl de Brit se Jacky Willmott als een der weinigen met 8.38,56 hoog Euro pees niveau scoorde, kwam Yolande goed mee en werd derde in 8.52,17 een persoonlijke verbetering van ruim vier seconden. Achtste op deze 800 meter vrije slag werd Marijke de Groot in 9.14,15. De herenafdeling moest met mindere klasseringen genoegen ne men. Er waren wel drie finalisten in de finale 200 meter vrij slag, maar Hans Kroes en de gebroeders Frank en Peter Drost moesten zich tevreden stellen met de laatste posities. Drie schakers maximale score DIEREN Na de derde ronde van het toernooi om het open Nederlands schaakkampioenschap, dat in Dieren wordt gehouden, delen drie deelnemers de eerste plaats. FC DEN HAAG VIERT TIENJARIG BESTAAN (Van onze sportredactie) DEN HAAG West Ham United is morgen (14.30 uur) de tot de verbeel ding sprekende laatste oefentegen stander van FC Den Haag, maar meer nog de ploeg die het tienjarig jubileum opsiert. Daarnaast komt nog een derde punt, want sinds kort is FC Den Haag een samenwerkings verband met de Engelse vereniging aangegaan. Het is dan ook onwaar schijnlijk, dat de komst van West Ham United onopgemerkt aan het Zuiderpark voorbij zal gaan. En om de tijden van vóór de fusie nog en- maal te laten herleven, spelen om 12.30 uur de oude teams van ADO en Holland Sport tegen elkaar. West Ham United, inmiddels naar de eerste divisie gepromoveerd, herbergt om te beginnen een speler als Trevor Brooking, die nauwelijks nadere intro- duktie behoeft. Wie herinnert zich niet het doelpunt dat hij voor Engeland maakte in en tegen Hongarije, waarbij de bal in de kruising vast bleef zitten. Het was overigens al zijn 45e interland. Maar West Ham bezit meer opvallende verschijningen. Zoals Paul Allen, met zijn zeventien jaar de jongste speler die ooit in een Cup-Final verscheen, Billy Bonds, Frank Lampard en de Schotse international Ray Stewart Het is extra aardig, dat uitgerekend West Ham is uitgenodigd ter viering van het tweede lustrum. Want in zijn tienjarig bestaan beleefde FC Den Haag juist tegen de Londense ploeg een van zijn hoogtepunten. Toen nog onder lei ding van trainer Boskov ontmoette FC Den Haag de Engelsen in de kwartfina le van Europa Cup II. De Hagenaars verloren in twee enerverende duels (4- 2 in Den Haag en 3-1 in Londen) en werden uitgeschakeld omdat de uit- doelpunten ook toen al dubbel telden. L Trevor Brooking. De zakelijke aspecten spelen morgen eveneens een rol. FC Den Haag ver wacht met het bestuur van West Ham eindelijk afspraken te kunnen maken over het aantrekken (uitlenen) van een speler. Aanvankelijk werd steeds de naam van spits Nicky Morgan ge noemd, de laatste tijd heeft trainer Martin van Vianen herhaaldelijk zijn voorkeur voor een laatste man uitge sproken. FC Den Haag zal zich echter ongetwijfeld goed realiseren, dat het volgens de regels van het BBI (Budget Bewakings Instituut) nog maar één contractspeler kan aantrekken om tot het maximale aantal van twintig te ko men. Daarnaast zal West Ham zoals gezegd ook een graadmeter moeten worden aangaande de kracht van FC Den Haag. Volgende week zaterdag start de competitie en na morgen kan er niets meer worden uitgeprobeerd. Bovendien zal FC Den Haag erop gebrand zijn een allesbehalve geslaagde oefencampagne tegen een hele echte tegenstander als nog redelijk af te sluiten. Morgen avond, als het feest met eten en drin ken wordt voortgezet, zal er dus heel wat meer duidelijk zijn over de nabije toekomst van het drastisch verjongde en vernieuwde FC Den Haag. In tegenstelling daarmee zullen eerder op de dag vele oudgedienden nog het een en ander laten zien. Voor oud- ADO zijn dat Ton Thie, Jan Villerius, Joop Jochems, Harry Vos, Theo van den Burch, Harry Heinen, Kees Aarts, Piet de Zoete, René Pas, Freek van der Lee, Piet van Miert en Wytze Coupe rus. Bij oud-Holland Sport komen op draven Hans Pothof, Martin Kloor, Chris Kronshorst, Sjaak Roggeveen, Frans van der Heiden, Ben de Roode, Theo Valkenhoff, Jaap Advocaat, Koos van Dullemen, Rob van der Bol, Henny den Engelse, Hans Dorjee, Pim van der Maas, Jan Fransz, Theo Verlangen en Joop van Maurik. Op één dag komen in het Zuiderpark dus verleden, heden en toekomst van FC Den Haag aan bod. Dat zal niet snel weer gebeuren. Van Geffen zeker maand uitgeschakeld ZWOLLE Bert van Gef fen, de doelman van eredivi sieclub PEC/Zwoile is voor tenminste een maand uitge schakeld. Tijdens de wedstrijd tegen Go- mos in Norg vorig weekeind heeft Van Geffen een trap te gen zijn hand gekregen. De doelman klaagde weliswaar over pijn, maar bleef spelen en later ook trainen. Toen de pijn bleef, werd hij onderzocht. Toen bleek dat in zijn rechter hand een middenhandbeentje was gebroken. NEC zal enige tijd niet over de Westduitse aanwinst Günter Kurek kunnen beschikken. Kurek raakte gewond toen hij ten huize van clubgenoot Dries Visser dooreen glazen ruit stapte. Hij liep daarbij onder meer snijwonden op in zijn be nen. Breitner beste Westduitse voetballer MUNCHEN Paul Breit ner, aanvoerder van Bayern München, is gekozen tot Westduits voetballer van het jaar. Hij volgt zijn clubgenoot Karl Heinz Rummenigge op. Breit ner kreeg 453 stemmen van Westduitse voetbaljoutnalisten. Rummenigge werd dit keer tweede met 213 stemmen. Ver dediger Hans-Peter Briegel van FC Kaiserslautern en de voor FC Barcelons spelende Bernd Schuster eindigden res pectievelijk als derde en vier de. FC Utrecht finalist in Dordrecht DORDRECHT FC Utrecht heeft zich geplaatst voor de finale van het inter nationale voetbaltoernooi in Dordrecht. De Utrechters wonnen gisteravond met 3-6 van Brighton (Eng). Bij de leidde Utrecht door een doel punt van Ter Voort in de tiende minuut met 1-0. Na de hervatting scoorden De Kruyk (51) en Carbo (87). In Bosman de Engelsman Lawrenson van het veld stuurde wegens natrappen van Mansveld. DS'70 werd tweede ploeg die de eindstrijd bereikte. Excel sior verloor met 3-1 (1-1) van de Dordtse ploeg Struis gaf de Rotterdammers de leiding, maar daarna was het al DS'70 wat de klok sloeg. Braham maakte gelijk (1-1), Lems scoorde 2-1 uit een strafschop en Den Bakker bepaalde de eindstand op 3-1. Vitesse en NEC hebben zich geplaatst voor de finale van het Gelderland-toernooi, dat in Arnhem wordt gehouden. Voor 2500 toeschouwers won NEC met 5-0 van Wageningen en versloeg Vitesse met 3-1 De Graafschap. Verdere uitslagen: AGOVV- FC Groningen 1-11 (0-4); Go Ahead Eagles-Sparta Praag (Tsj) 0-1 (0-1); WKE-PEC- /Zwolle 2-2 (2-1). ADVERTENTIE MOTORRIJDERS OPGELET! alah t£eande\ biedt MOTOROVERALLS aan, geheel op maat ge maakt, 20 kleuren voorradig, waaronder zwart, wit, goud, brons en zilver, tegen gere duceerde prijzen. 40% KORTING Int.: tel. 071-216745. sportprogramma VANDAAG Honkbal Hoofdklaaaa: Tew Town Tlgers- HCAW, UW-ADO, Haarlem Nlcols- Neptunus, Amstel Tijgers-Quick, Giants-De Spartaan. Eorato klaas* B: Storks-DOS '32, Thamen-Feyenoord. Sparta-Jeka, PSV-Hilversum. Twa*d* klasse B: Zwijndrecht-Rooswijk. Vlaardingen Holy-Wassenaar. Softball Hoofdklasse: SHELL-KInhelm, HHC- Bloemendaal. DSS-Westerkwartier. Terrasvogels-EDO. Earata klasse A: Pirates-Nuenen (2x), HCAW-Storks (2x). MORGEN Cricket Hooldklaeae: VRA-Rood Wit, HCC- VOC, Bloemendaal-Kon. UD, HBS- ACC. Earata klaaaa: HCC 2-Hermes DVS, Kampong-Quick, VUC-Hercules. Excelslor-Sparta. Honkbal Hootdklease: HCAW-Tex Town Ti gers. ADO-UW. Neptunus-Haarlem Nicols, Quick-Amstel Tijgers. De Spartaan-Giants. Eerste klaas* B: Feyenoord-Thamen, Jeka-Sparta. HU- versum-PSV. Tweed* klaas* B: Rooswljk-Zwljndr*cht, Wassenaar- Vlaardingen Holy, VUC-Onze Gezel len, Schiedam-Euro Stars, NADO V- Bloemendaal. Softball Earata klaas*: UW-Zuidvogels (2x). Birds-Sparta (2x).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7