Harde waarschuwing aan Solidariteit jPERIODIEK HEREXAMEN VOOR ARTSEN NODIG De Koning op Landbouw Van Drakensteyn naar Huis ten Bosch Hoornse jongen bekent moord op Noors meisje TV-TIPS HET WEER (Van onze parlementaire redactie) vmwie Christelijke Boeren en Tuindersbond DEN HAAG Drs. J. de Koning wordt de nieuwe minister van Land- Als opvolger van De Koning voor de post bouw en Visserij in het aanstaande ontwikkelingssamenwerking heeft het CDA kabinet-Van Agt. De Koning voerde bet huidige Tweede Kamerlid Van Dijk gisteravond een gesprek met de for- voorgedragen. Ook hij had gisteren al een mateurs Van Thijn en Kremers over 'gesprek met de formateurs. Van Dijk werkte zijn kandidatuur vlak voor zijn ver- »®n8e bja in de Verenigde Stoten bij het In- trék naar Nairnhip (Kenia) waar hii («-nationale Monetaire Fonds. Hij trad de laatste tijd op als financieel woordvoerder een VN-conferentie bijwoont van de CDA-Tweede Kamerfractie. Van Djjk komt van oorsprong uit de CHU. Het De Koning, die thans nog demissionair mi- CDA gaat dit weekend zoeken naar een kan- nister van ontwikkelingssamenwerking is, didaat voor het ministerie van volksgezond- trad sinds eind mei met Lubbers en later ook heid en milieuhygiëne. Gisteren ontvingen met Van Thijn op als informateur. Voor hij de formateurs de kandidaten voor Onderwijs minister werd in het eerste kabinet-Van Agt (Van Kemenade, PvdA), Financiën (Van der was hij Tweede Kamerlid voor de'ARP. De Stee, CDA), Buitenlandse Zaken (Van der Koning is geen vreemde op hef gebied van Stoel, PvdA), Justitie (De Ruiter, CDA) en de landbouw: 20 jaar lang was hij secretaris Volkshuisvesting (Van Dam, PvdA) Eindelijk is het zover. Den Haag wordt weer echt hofstad. Koningin Beatrix en haar gezin vestigen zich op 13 augus tus definitief in Huis ten Bosch. Voor de Residentie een ge beurtenis, waarnaar velen met verlangen hebben uitgezien. In Finale, onze wekelijkse bijlage, daarom vier pagina's ge heel gewijd aan deze „verhuizing", waaraan overigens geen verhuisonderneming is te pas gekomen. Op die pagina's onder meer aandacht voor: Een hartekreet van zuster Van de Ven: „Gun het konink lijk gezin privacy. Dat is het mooiste geschenk dat Den Haag kan geven". Zuster Van de Ven is al tien jaar lang een vertrouwelinge van koningin Beatrix, met wie zij meermalen in Den Haag op verkenningstocht is geweest. Zij heeft ge tracht, speciaal voor de Haagse burgers, een beeld te schetsen van de vorstin. Het, Haagse Noordeinde en directe omgeving, waar het royalistische hart altijd een paar slagen sneller klopt dan elders. De hofhouding: een zakelijk en efficiënt personeelsappa- raat zonder valse romantiek. De verhuiswereld, die vergeefs wachtte op een order. Drakensteyn werd namelijk niet ontruimd, maar heeft de functie gekregen van weekeind-woning. Een reuzenboeket in de Haagse Houtrusthallen als een welkom voor de koningin. Na bijna twintig jaar weer een Hofstad-bloemententoonstelling. De hofleverancierVele neringdoenden in de Residen tie kijken al lang uit naar een passende kroon op hun werk. En wat is er mooier dan een koninklijk schild boven je deur? Den Haag geen stad meer van lege paleizen. Een ge sprek met ir. J. Kruger, de man die verantwoordelijk is voor de restauratie van Huis ten Bosch en het paleis Noordein de. Een verhaal over de bewogen geschiedenis van de bei de paleizen, over hun bouwmeesters, maar ook over de moeilijkheden bij de restauratie, onder meer veroorzaakt door talrijke zwammen en boktorren. Verder in Finale: Een interview in het kader van de serie „Tering naar de nering" met prof. D. B. J. Schouten, die een groot voorstander is van loononderhandeling per bedrijf. Meedo genloze wand snijdt al twintig jaar Berlijn grimmig in tweeën. dering van de geneeskunst is het hier unaniem over eens, zo schrijft hoofdre dacteur Bol van Medisch Contact naar aanleiding van het voorontwerp voor een wet over de beroepen in de gezonds- heidszorg. Bol stelt dat levenslange be scherming van de titel arts op grond van een eenmaal afgelegde proeve van be kwaamheid niet strookt met de snelle ontwikkelingen op dit gebied. In de toelichting op het wetsontwerp staat dat het primair tot de verantwoordelijkheid van de communistishce partij van Polen een politiek karakter. Volgens de partij willen „vijanden van het so cialisme en de vernieuwing" ge bruik maken van de spanning in Tiet land. In Katowice werd de plaatselijke afdeling van Solidari teit ervan beschuldigd „de belan gen van de werkende klasse en van het hele land te schaden". De Poolse partijleider Kania, die herstelt van een ziekte, brengt dit weekeinde een werkbezoek aan zijn Russische collega Brezjnev. Pas na zijn terugkeer, dinsdag, komt >nden ïigert te geven In IRA jFAST De Britse rege- heeft een poging van de gevangenen om tot een iromis en een eind aan iongerstakingen in de ■gevangenis te komen rezen. „Tot mij spijt zie iets in hun verklaring op enige verandering lt en niets waaruit blijkt ;ij de redenen van tie re- ig hebben begrepen om in te gaan op hun ei- aldus Humphrey At- de Britse minister <eer-r Noord-Ier land. jeter RA-gevangenen smokkel- in de nacht van donder kop vrijdag een verklaring de gevangenis waarin zij N r"'en „geen bijzondere of •keursbehandeling te eisen .anders is dan andere ge- trek-benen". Zij zeggen bereid eenpjn hun cellen schoon te sden|den, onderhoudswerk- ■fch-hheden te verrichten en staatj te koken. be-iolitieke kringen in Belfast Idt vernomen dat de gevan- iheidp weliswaar hun vijf ei- lade j, waaronder het recht hun gg.Jen kleding te dragen, niet en vallen, maar dat de ver wen zijn om tot een ak- rd te komen waardoor de jerstaking zou kunnen pen beëindigd. (gevangenen vragen pre- r Thatcher hun halverwe- [egemoet te komen. Tot [er wilden de IRA-gevan- [n nadrukkelijk onder- [iden worden van gewone ladigers. Londen stelde I echter op het standpunt toekennen van een status erop neer zou dat zij toestemming hun anti-Britse cam- binnen de gevangenis te zetten. De regering- is.bereid de omstan- van de 427 gevange de Maze-gevangenis te moeten hun ac- n d f _9L00PG0UD IA50 -|f I per gram -^Hegitimatie verplicht, n Hutten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden VAKBOND „VERLANGT CONFRONTATIE" WARSCHAU De vier uur durende staking in het belangrijke Poolse industriegebied Silezië heeft gisteren de ver slechterde verhoudin gen tussen regering en vrij vakbond Solidari teit onderstreept. De waarschuwingsstaking was in de eerste plaats bedoeld om de eisen van de vakbond kracht bij te zetten. Die hebben vooral betrekking op het terugdraaien van de verkleining van de vleesrantsoenen en de invoering van zelfbe stuur in de bedrijven. Solidariteit eist verder een aanvaardbare eco nomische hervorming en toegang tot de mas samedia. De regering heeft in haar antwoord aan Solidariteit een harde toon aangeslagen. De vakbond heeft vol gens de regering „de grenzen van het compromis overschreden en verlangt duidelijk naar een con frontatie". De regering heeft een uitnodiging van Solidariteit om maandag in de havenstad Gdansk een bijzondere vergadering bij te wonen, afgeslagen. In een scherpe aanval op de vak bond heeft de regering gewaar schuwd dat zij de middelen heeft om de natie te beschermen tegen anarchie. Solidariteit en de rege ring beschuldigen elkaar ervan de Een lege vork op dit spandoek geeft precies weer waar het Solidariteit in de eerste plaats om te doen is: verbetering van de voedselsituatie in het land. onderhandelingen te hebben be moeilijkt. Solidariteit zou het over eengekomen communiqué over de onderhandelingen hebben verwor pen, de regering zou dit communi qué wezenlijk hebben veranderd. De stakingen hebben volgens de het centrale partijcomité in Polen bijeen. De Russen hebben in de Pravda hun stilzwijgen over de Poolse situatie weer verbroken. Het blad beschuldigt „extremisten bin nen de Poolse vakbeweging" ervan het land in-een afgrond te duwen. Landingsvaartuigen van de Russi sche vloot heben gisteren in de golf van Gdansk oefeningen gehouden, waaraan naast schepen uit de Oost- zeevloot ook schepen van de vloten van de Middellandse en de Zwarte Zee en de oceanen hebben deelge nomen. MOLDE De 16-jarige Marcel van der M. uit het Noordhollandse Hoorn heeft tegenover de Noorse politie bekend op 28 juli bij het plaatsje Molde de twintigjarige Noorse Kari Mjanger om het leven te hebben gebracht. Een motief heeft hij volgens de politie voor zijn daad niet gegeven. Hij heeft verder ontkend het meisje te hebben verkracht. Volgens de politiechef in Molde heeft de jongen toegegeven, dat de ketting op de plaats van de moord is gevonden, de zijne is. De jonge is voorlopig voor twaalf weken in arrest genomen. Hij mag geen post of bezoekers ontvangen. Tot dusverre is hem al leen de moord ten laste gelegd. IECHT Een periodiek verplicht ïxamen voor artsen of een periodieke sing is nqdig om de kwaliteit van het k van de geneesheren op peil te hou- Het hoofdbestuur van de Koninklij- Nederlandse maatschappij tot bevor beroepsbeoefenaren behoort de kwaliteit zelf te bewaken. Alleen als dit onvoldoende gebeurt kan de overheid het zelf doen. Bol schrijft dat het voor de hand ligt dat de overheid de verplichting tot het afleggen van een „herexamen" kan opleggen. Maar hij vindt dat de nascholing het best aan de beroepsgroep kan worden overgelaten: aan de medische facul teiten. Het niet voldoen aan de normen moet conse quenties hebben. Bol denkt' daarbij aan een glij dende schaal, van een herexamen, via het uitoe fenen van het beroep onder toezicht tot aan als uiterste maatregel het ontnemen van de bevoedheid. i landen van de $ste NAVO- generaal Ber- Rogers, ont- It. Rawat het ird van eer. de irscheiding voor )este cadet van Britse militaire nïu 'emie in Sand- g De onder- liding had dit- nog een bij- r tintje: het de eerste keer Zaterdag 8 augustus 198171e jaargang no. 22034 Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur van 19 graden aan zee tot 25 graden in het oosten van het land. Matige noordwestelijke wind. Zondag: zon op: 06.13; onder: 21.17; hoog water Schev.: 10.22, 22.51. /aard =ior een urka Connie Froboess vanavond in „Weet je nog van toen" op Ned. I om 20.30 uur. Op Ned. H om 20.27 uur India- nenfilm „Zij noemden hem paard". Zondag Ned. I om 19.30 uur Mozarts opera „Cosi fan tutte" en op Ned. II om 20.45 uur Hi roshima. jaar/ 202,30, Mugabe benoemt blanke tot chef-staf SALISBURY Premier Ro bert Mugabe van Zimbabwe heeft de opperbevelhebber van de landmacht, Andrew Maclean, die zijn carrière heeft gemaakt in het leger van het vroegere Rhodeslë, be noemd op de nieuwe post van chef-staf van de strijdkrach ten. De 49-jarige Maclean, die in 1951 in dienst trad bij het Rhodesische leger, zei later verrast te zijn door zijn benoe ming, maar de uitdaging graag te aanvaarden. De benoeming wordt gezien als een duidelijk gebaar van Mugabe, die sinds zijn ambtsaanvaarding steeds heeft gestreefd naar verzoe ning met zijn voormalige vijanden. Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. ver't*T Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes Z0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. onliferfraaiing" van tuin 1st bejaarde vrouw 25 mille STERDAM Vier „tuinlieden" hebben s gezien een 75-jarige vrouw in de Eerste P khstraat in Amsterdam-Oost ruim 25.000 |1 len armer te maken nadat het viertal vo- -[maand de tuin van het slachtoffer een ^gn papbeurt had gegeven. Zij brachten bij ienslf>e*e&en'iekl grind aan en legden twee (|ien, waarvoor de vrouw 2.700 gulden in jning werd gebracht. De tuinlieden brach- daarna nog enkele malen een bezoek aan frouw met de mededeling dat zij waren reten BTW en andere kosten in rekening rengen. Vermoedelijk op aan wijzigingen het viertal heeft de vrouw in plaats van Dorbeeld 45 gulden een bedrag van 4500 [en op de cheque ingevuld, aldus de poli- lOok wordt het mogelijk geacht dat de en naderhand aan de chequebedragen 'cht- toegevoegd. eide Hotelpersoneel Italië gaat in staking MILAAN Werknemers in de Ita liaanse toeristenindustrie hebben voor dinsdag een 24-uurstaking uitgeroe pen, nu de onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst zijn afgebroken. De vakbonden van de on geveer 800.000 werknemers in de be drijfstak hebben gedreigd met meer stakingen, tenzij de onderhandelingen spoedig worden hervat. Ook beman ningen van veerboten tussen het vas teland en de Italiaanse eilanden en de boordewerktuigkundigen van Alitalia hebben gedreigd met wilde stakingen, als de staat hun geen betere arbeids voorwaarden biedt. Van der Gijp niet naar Feyenoord ROTTERDAM Sparta en Feyenoord hebben gister avond in een laatste bespre king geen overeenstemming kunnen bereiken over de transfer van René van der Gijp van Sparta naar de an dere Rotterdamse eredivisie club. Het verschil tussen de vraagprijs van Sparta en het bedrag dat Feyenoord wilde betalen bleek onoverbrug baar. Dat bondt dus in, dat Van der Gijp niet naar Feye- nöord gaat. NEGENJARIGE ONTVOERT PEUTER DÜSSELDORF Een meisje van negen jaar heeft in het Duitse Iser- lohn, in Noordrijnland-Westf alen, een kind van twee jaar ontvoerd. De 2-jarige Daniela Ewert was dinsdag plotseling verdwenen, en ondanks dagen en nachten zoeken bleef het kind spoorloos, totdat voorbijgangers gisteren gehuil uit de kelder van een huis hoorden. Daar werd Daniela ontdekt, ietwat verwaarloosd maar verder gezond. Een onderzoek van de politie wees uit dat een meisje die bij haar grootmoeder in de buurt lo geerde, omdat haar ouders met va kantie waren, Daniela in haar ou derlijk huis verborgen had. Ze had het kind meegenomen als vervang ster voor haar broertje, met wie ze moeder en kind had willen spelen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1