Oud-politieman Menne Pol ziet mythologische figuren in boomstronken Noord wijkerh o u ters lopen estafette van 750 kilometer jBoskoops corso toont ^mogelijkheden van meesters en coniferen f Wimkefcetórsam WïnkeÜKjf I"; ptmta#9u Wassenaar herdenkt honderdste sterfdag van Prins Frederik sREGIO leidse courant vrijdag 7 augustus 1981 PAGINA 5 Menne Pol met zijn boomstronken In het trapportaal van zijn huls. Met een beetje fantasie lijkt de wortel middenonder op een vogel. „Op de keper beschouwd heb ik ontzettend veel ge luk dat mijn vrouw niet moppert, wanneer ik weer eens met zo'n vuil stuk hout thuis kom. Ze is gemakke lijk en heeft zelf ook hobby's, zodat ze mij kan aanvoelen". Een apart mens, die Menne Pol. Al ze ven jaar gepensioneerd en nog vol energie om uren te wandelen in de bossen, die de Haagse regio rijk is. Ten minste wandelen... Zijn vrouw noemt het patrouille ren, want de bedachtzame tred van de oud-politieman is haar meestal niet snel ge noeg. Met zijn handen op de rug kuiert hij langs de lange bomenrijen, onderwijl spie dend naar wortelpatronen. Ook bewondert hij de majestueuze pracht van de stammen, die hun takken hoog in de lucht steken als reiken zij tot in de wolken. Fantasie Menne Pol is dan op zoek naar boomstronken, wortels en grillige takken. Wanneer hij bepaalde vormen aan treft, gaat zijn fantasie wer ken. Soms ziet hij een stronk in de vorm van een olifant, dan weer een wortel die op een adelaar lijkt. En steeds neemt hij ze mee naar huis, hoe vuil ze soms ook zijn. Daar ondergaan de stukken stervend hout een speciale behandeling: logen in water met een bepaalde concentratie bleekwater en dan drogen door de wind. Wonderlijke gedrochten staren je tegemoet als je zijn woning binnengaat aan de Scheveningse Duinstraat. Wat ze voorstellen, is niet altijd even duidelijk. Menne speelt er meteen op in: „Het gaat er niet altijd om wat het precies voorstelt. Je kan gewoon je fantasie de vrije loop laten Later als hij op zijn praatstoel zit in de ge zellig rommelige huiska mer: „Dat is het hem nou juist, hè. De meeste mensen zijn tussen hun 20e en 60e Veel Nederlanders lijden aan een verzamelwoede. Zijn het geen suikerzakjes dan zijn het wel postzegels of stickers, sleutelhangers, prentbriefkaarten, je kan het zo gek niet bedenken. Of toch. Veel Nederlanders kun nen dat inderdaad, daarvan getuigt deze rubriek. In grote kasten met glas pronken in veel huiskamers de meest vreemdsoortige verzamelingen. Soms zijn er col lecties die maar amper het daglicht kunnen velen en zijn opgeslagen op donkere zolders. Dit soort, meestal geheimzinnige, verzamelaar koestert zijn collectie dan bij volle maan, terwijl op de achtergrond orgelmuziek te horen is. Over degene die echter met zijn 'unieke' verzameling wei voor de dag wil komen gaat deze ru briek. Het' woord is vandaag aan oud-politieman Menne Pol uit Scheveningen, over zijn verzameling boomstron ken. jaar bezig met hun carrière en gebruiken hun fantasie niet. Dat is juist zo belang rijk. Als ik bezig ben met zo'n stuk hout en ik probeer er iets moois van te maken, dan vergeet ik alle narig heid in de wereld. Je her kent iets in zo'n stuk wor tel. Iemand uit eensgprQokje of een mythologische fi guur". Duiveltjes Dat dergelijke uitspraken geen holle kreten zijn, be wijst hij gelijk door een kopje met twee pootjes van een schraag te halen. „Kijk, dat zijn nou een soort dui veltjes. Als ik in Groningen ben, op de camping bij de boerderij waar ik geboren ben, begrijpen ze gelijk wat het is". Hij heeft een soort stronk in zijn handen met een kop erop van papier maché. Dan grijpt hij weer een wortel uit de kast. Pre cies een kameleon. „Zoiets kan de mens niet maken", zegt Menne Pol, „dat kan alleen de natuur". Toch heeft hij er wel iéts aan ge daan. Schoongemaakt, ge- krabt en met lijnolie inge wreven. Een ander stuk hout is moeilijker thuis te brengen. Het heeft de kop van een eend en het lijf van een slang. „Dat is nou een sleend", zegt hij met olijke oogjes. „Die naam heeft mijn vrouw bedacht, omdat beide dieren erop lijken". Op de trap staat een vreemdvormige klomp hout met een rood oog in het „hoofd". Menne legt uit: „Toen ik deze stronk vond, had het voor mij iets weg van een cycloop, een mon ster met één oog. Nou, dan pak je de encyclopedie erbij en je leest wat over die schepsels. Dan gaat het ge lijk ook meer leven". Hartinfarct Menne Pol is tot zijn eige naardige verzamelhobby gekomen door een hartin farct „Zo'n twaalf jaar gele den kreeg ik die en toen was het vanzelfsprekend rustig aanDe huisarts wil de me toen aan het vissen hebben. Maar dat is niets voor mij. Op een gegeven moment na een lange wan deling kwam ik met een boomstronk thuis, die ik vervolgens op een plankje heb vastgezet. Diezelfde huisarts kwam enige tijd la ter informeren en zei dat dat nog wel eens een leuke hobby voor mij kon wor den. Dat was net het zetje dat ik nodig had". Gelukkig is Menne er weer bovenop gekomen. Maar de hobby verdween niet. Ook na zijn pensionering is het bij aan genaam weer steevast elke week één of meerdere ke ren de paden op, de lanen in, speurend naar buit. Al meer dan eens heeft hij op een verzamelbeurs lof geoogst voor zijn originele creaties en de filosofie erachter: meer oog hebben voor hout en de natuur in het algemeen. Daarbij is Menne ook nog een gezelli ge prater, zodat een bezoek aan zijn tentoonstellingsta fel steeds voor veel passan ten een interessante erva ring is. Schotland Het trapportaal in zijn huis staat nu langzamerhand vrijwel vol. Waar laat Men ne in de toekomst alle wor tels, stronken en takken, die hij nog gaat rapen? Wel, heel eenvoudig, een winkel- Lin curiosa etaleert wat mbeeldjes en soms koopt iemand iets die getroffen wordt door de grillige vorm van het hout en de eige naardige aantrekkings kracht die er van uitgaat. „Daarvan kan ik dan weer de kosten betalen. Want deze hobby kost ook wel een paar centen voor bij voorbeeld materiaal, wat verf en dergelijke". Menne Pol, in de herfst van zijn le ven nog altijd actief in ver schillende verenigingen, waaronder ook de politie- toneelvereniging, haalt zijn hout tegenwoordig ook uit het buitenland. Ook al gaat dat nog maar met mondjes maat. Enige tijd geleden is hij in Schotland geweest. „Ik had helaas geen wagen bij me. Anders had ik hele mooie stukken mee kunnen nemen. Dat vond ik echt zonde". Komende vakantie gaat het echtpaar Pol naar Zweden. Een bosrijk land. Ook een land, waar veel sa gen vandaan komen over bosgeesten en trollen, die zich juist onder wortels van grote bomen schijnen te verschuilen. „Ik trek me daar allemaal niets van aan, hoor. In Groningen heb ik ook nooit een geest of dui vel gezien", aldus een nuch tere Menne. NOORDWIJKERHOUT "Weggeschoten' door wethouder P. Heemskerk vertrok gistermiddag klokslag twee uur Ri- nus Kaptein, de eerste loper van de Noordwijkerhoutse Strandlopers (NSL), voor een estafette van 750 kilometer. De laatste kilometer van de estafette, die wordt gehouden in het kader van het 750-jarige bestaan van Noordwijker- hout, zal naar verwachting zaterdagmiddag rond twee uur worden afgewerkt Naar schatting honderd belangstellenden hadden zich gistermid dag in de Dorpsstraat nabij de Witte Kerk verzameld. Terwijl men wachtte op de door Hilversum 3 in de ether te brengen piepjes van twee uur, maakten de eerste lopers van de in totaal 70 deelnemende NSL-leden, zich op voor de monstertocht. Aan Rinus Kaptein, één van de leden van het eerste uur, was de eer te beurt gevallen de spits af te bijten. Na het zesde pieptoontje waarom dat er altijd zes zijn, is niemand duidelijk begon Kap tein, begeleid door één fietser voor en één achter hem, aan de eerste rondgang door het zonovergoten dorp. Nog geen zes mi nuten later zat de eerste 1667 meter erop en loste Leo van Den zen Kaptein af. Hoewel de monstertocht de naam estafette draagt, is er van overgave van stokjes, houtjes of andere lang werpige voorwerpen geen sprake. Kaptein tikte Van Denzen aan waarna de laatste aan de volgende 1667 meter begon. Verveling Om verveling tegen te gaan, heeft men vier verschillende par- coursen uitgezet. Het 1667 meter lange parcours wordt aange duid met 'Basisparcours' en voorts kent men de 'Buitenronde 1', 'Buitenronde 2' en de 'Nachtronde', want ook 's nachts kan men NSL-lopers in het dorp in actie zien. Overigens kent de deelne merslijst van de estafette ook enkele 'namen'. Zo was gistermid dag schaatscoach Egbert van 't Oever te bewonderen en van daag kon men Noordwijks wethouder Cees van Duijn in het geel-zwart van NSL zien ronddraven. Zaterdag komt dan nog NSL-sponsor Floor Vink in actie, die de op een na laatste ronde mag afwerken. De laatste meters van 750 kilometer lange tocht worden door alle deelnemers gelopen. Na afloop daarvan zal men zich met volle overgave storten in het kip-eet-festijn, dat rond de Witte Kerk wordt gehouden. Al met al begint het erop te lijken, dat men in Noordwijkerhout patent op ongewone gebeurtenissen heeft. Het eerder gehouden paalzitten, de 750 kilometer lange estafette en het kip-eet-festijn zijn daar duidelijke voorbeelden van. De enorme publieke belangstelling bij het paalzitten bewijst echter, dat ongewoon heel leuk kan zijn. Piraat filmt start estafette NOORDWIJKERHOUT De start van de 750-kilometer werd niet alleen gevolgd door publiek, ook de piratentele- visie gaf acte de présence. De 'piraat' maakte opnamen van het begin van de estafette en zal naar eigen zeggen nog va ker in Noordwijkerhout opduiken om zo een heel verslag te kunnen samenstellen. Hetzelfde deed men onlangs bij het paalzitten in het Oosterduinsemeer. In een (te) lange uitzending toonde de zich Nederland 3 noemende piraat in de week na het evenement beelden van het wereldkam pioenschap. Wanneer kijkers, die aangesloten zijn op het kabelnet, een soortgelijke reportage over de estafette op het scherm kunnen verwachten, wilde filmer Leon niet kwijt. Het vermoeden bestaat echter, dat men reeds zater dag beelden van de monstertocht zal tonen. BOSKOOP 'Zomerweelde' is het thema van het Bos- koopse corso dat zaterdag 29 lejaugustus wordt gehouden. 1 Anders dan bij het bekende Rijnsburgse bloemencorso, ligt in Boskoop het accent op de sierteelt-produkten van de boomkwekerij. Het evenement geeft de toe schouwer een impressie van de mogelijkheden van bloeiende heesters en de kleuren schakeringen bij co- Joiferen. De boomkwekerij in Boskoop bestaat reeds meer dan 500 jaar. In de gemeente vindt men het grootste aanééngeslo ten boomkwekerijgebied ter wereld met een totale opper vlakte van zo'n 1000 hectare. Op de lange grondstroken, die gescheiden worden door 2000 kilometer sloot, zijn ruim 750 bedrijven gevestigd. Ruim 100 exporteurs zorgen ervoor dat de producten in vrijwel alle windstreken terecht komen. Al met al neemt de boomkwe kerij een zeer belangrijke rol in het leven van de inwoners in; de helft van de mensen in het 14.000 inwoners tellende dorp is direct of indirect af hankelijk van de boomkweke rij. Het corso begint om twee uur, maar het plaatselijke VVV raadt belangstellenden aan reeds voor half twee binnen de gemeentegrenzen te zijn, omdat na dat tijdstip alle toe gangswegen afgesloten zullen zijn. Pater V.d. Salm in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse pater Jan van der Salm is de afgelopen nacht op gec Schiphol aangekomen. De inmiddels vijftig* Jarige missionaris zal enkele maanden va kantie houden in zijn geboortedorp. Overigens staat zijn verblijf in Holland voor *en belangrijk deel in het teken van zijn zilve- vaifJen priesterjubileum dat pater Jan van der Salm eind deze maand hoopt te vieren. Reeds een kwart eeuw is hij werkzaam in de Derde Wereld, waarvan circa vijf jaar in het missiege bied van Tambunan in Malaysia. Ook zijn broer, de tien jaar jongere Wim van der Salm, is werkzaam in Malaysia. Beiden zijn thans in Zoeterwoude waar zij in het huis van hun moe der aan de Zuidbuurtseweg gastvrijheid genie-- ten. ruim 50 speciaalzaken onder één dak bijvoorbeeld. Dat betekent een grote verocheidenheid a artikelen in uw winkelcentrum Winkelhoi. Voor alledaagse inkopen ol voor exklusieve kado's, biedt winkelcentrum Winkelhof u een wereld aan mogelijk heden binnen handbereik. Niet alleen voor uw inkopen maar ook voor uw kopje koffie of zelfs lunchen in het sportcentrum... eiinnMVrTTT en alles onder één dak. WENKELHOF En altijd goed winkelweer uw auto overdekt parkeren en overdekt winkelen. WINKELCENTRUM •r.FTTTEKDÖRP^ WASSENAAR Ter gelegenheid van de honderdste sterfdag van Prins Frederik houdt de gemeente Wasse naar dinsdag 8 september een herdenkingsbijeen komst De in samenwerking met de Oranjevereniging Koningin Wilhelmina en de historische vereniging 'Oud Wassenaer' georganiseerde bijeenkomst wordt ge houden in raadhuis 'De Paauw', het sterfhuis van Prins Frederik. De volgende sprekers zullen tijdens de bijeenkomst het woord voeren: F.H.A. de Graaf, conrector, leraar geschie denis Rijnlands Lyceum, met als onderwerp De nationale rol. H. Hilgeman, secretaris van de Wassenaarse Oranjeve reniging 'Koningin Wilhelimina', onderwerp Sociaal en ge lovig man in Wassenaar. E.M. Janson, plaatselijk histori cus. Jansons' speech heeft als onderwerp De ontwikkeling van de landgoederen. In de vroegere werkkamer van Prins Frederik, thans in gebruik als burgemeesterskamer, wordt een kleine ten toonstelling, gewijd aan het leven van Prins Frederik, in gericht. De bijeenkomst begint om acht uur. Komische en ludieke sportdag KPJ ZOETERWOUDE Met een komische en ludieke sport dag opent de Zoeterwoudse KPJ zondag 9 augustus het nieuwe seizoen. Om elf uur worden de leden verwacht op het Loethe-veld om deel te nemen aan onder meer hobbelfietsen, koppelrace speciaal, appelen schillen, ping gooien, hardlopen voor heren (1.500 meter) en da mes (800 meter) en een groot waterballet in de vaart naast de Loethe. Voor de winnaar van ieder on derdeel is er een prijsje terwijl de totaal-winnaar extra in de bloemetjes wordt gezet. Uiter aard is er een 'oase' voor de dorstige sporters; een gezellig muziekje zorgt voor de nodige sfeer. Het festijn wordt 's avonds afgesloten met een barbecue bij de familie De Jong aan de Gelderswoudse- weg 4a. De KPJ'ers worden rond de klok van half negen verwacht om de honger en dorst te stillen na een, onge twijfeld, inspannende dag.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5