Voorhoutse broers doen handige uitvinding voor schaatswereld Alkemade bol van vakantie- activiteiten Meer voorzieningen voor gehandicapten in Alphen bepleit Ï1 REGIOMOUMNAAI BURGERLIJK STAND Baldadige badgasten aangehouden REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 PAGt >E( Het opklapbaar schaats- blok van de gebroeders Adegeest. VOORHOUT Met behulp van hun timmerende, borende en (vooral) zwetende vader hebben de 19-jarige Frank Adegeest en zijn drie jaar oudere broer Johan, een voor schaatsliefhebbers handi ge uitvinding gedaan. Het tweetal heeft een opklapbaar slijpblok voor schaatsen ontwikkeld. Juist dat „opklapbaar" is uniek. Daar door is het nu mogelijk om zonder al te veel moeite het slijpblok mee te nemen. Het past immers, zo zeg gen de broers, op de bodem van elke sporttas. De gebroeders Adegeest zijn er na ongeveer een jaar experimenteren in geslaagd een dusdanig exemplaar te ontwerpen, dat aan alle door hen ge stelde eisen voldoet. Het kan zelfs niet verbeterd worden, zo meent het tweetal. De broers hebben dan ook octrooi aangevraagd en verkregen. Dit beschermt hen tegen lieden, die het apparaat willen namaken en er een slaatje uit willen slaan. „Nu kun nen we er tenminste zelf iets mee doen", zegt Johan, die zich onmiddel lijk als zakenbehartiger heeft opge worpen. Het door de gebroeders Adegeest ont worpen mobiele slijpblok is volledig opgetrokken uit aluminium. Het mo del op zich is niet nieuw, er zijn twee uitvoeringen van een aluminium slijpblok. In de schaatskroniek van december vorig jaar staat zo'n blok reeds afgebeeld. Het nadeel van deze blokken is echter, dat de één stevig. maar niet inklapbaar is, terwijl de andere geheel gedemonteerd kan worden, hetgeen echter weer ten koste van de stevigheid gaat. Beide modellen namen veel ruimte in be slag en waren eigenlijk niet of nau welijks te vervoeren. Door de uitvin ding van de twee jonge Voorhouters hoeven deze bezwaren niet meer te gelden. De Koninklijke Nederlandse Schaats Bond heeft zich in de persoon van kernploeg-coach Egbert van 't Oever reeds enthousiast getoond over de Adegeest-uitvinding. „Van 't Oever nam ér direct drie mee", aldus het trotse tweetal. Als het aan de gebroe ders Adegeest ligt, heeft iedere schaatser komend seizoen een door hen vervaardigd slijpblok op de bo dem van de tas liggen. Of dat haal baar is, valt te betwijfelen. Het ding kost tenslotte 350 gulden. „Dat klinkt pittig, maar een topschaatser heeft het er zeker voor over. En veel schaatsliefhebbers ook, dat weten we zeker", aldus de twee broers. Evenals vorig jaar houdt de hervormde gemeente Warmond volgende week weer een avond-driedaa& De wandeltochten vinden deze keer dinsdag woensi en donderdag plaats. Dagelijks kan er tussen zes en ven uur gestart worden bij bet Trefpunt aan de Hei weg. Kosten voor deelname bedragen drie gulden v jeugd tot 12 jaar en vijf gulden voor ouderen. Voorx koop van deelnemerskaarten vindt plaats bij A.P. i Leuvercn-Buntsma, Herenweg 65 in Warmond. led deelnemer ontvangt een herinneringsvaantje en i lot voor de grote verloting, die tijdens de slotavi van de bazar in oktober wordt gehouden. Pluimvee en konijnen De pluimvee- en konijnensportvereniging Lisse e.i omsi ken slaat na de vakantieperiode weer aan het vergadei De eerste bijeenkomst waarop de leden informatie op k nen doen over het fokken van allerhande dieren vi plaats op dinsdag 25 augustus in het gebouw van postc ven-vereniging 'De Luchtklievers' aan de Gasstraat. Op agenda de ballotage en de bespreking van de in het le geroepen onderlinge competitie. Ook zal men praten de jongdierendag, die 5 september bij het Tuincentr\ Wester geest in Lisse wordt gehouden. Deelnemers aan evenement, die bovendien lid van de PKV zijn, dienen dier 1 gulden te betalen. Jeugdleden betalen de helft de prijs. De sluitingstermijn voor inschrijving is 29 aug tus. De keuring op 5 september begint om 10.30 uur. Unicef-tas Het Hazerswouds Unicef-comité heeft besloten binn kort een tas op de markt te brengen waarop het wai van de gemeente en de tekst '700 jaar' staan afgebet De opbrengst van de verkoop komt ten goede aan t project van Unicef in één van de ontwikkelingsland De leden van het comité hopen tijdens de jaarmar die 27, 28 en 29 augustus in het dorp wordt gehoud vele tassen te slijten. ALPHEN AAN DEN RIJN Ten einde o- penbare gebouwen toegankelijk te maken voor gehandicapten, moet de gemeente een inventarisatie van alle openbare gebouwen maken. Tot deze conclusie is de raadscom missie openbare werken gekomen. De commssie zal de raad vragen 30.000 gulden beschikbaar te stellen voor een dergelijke inventarisatie. In de bouwverordening van de gemeente is reeds opgenomen, dat nieuw te bouwen open bare objecten toegankelijk en bruikbaar moeten zijn voor gehandicapten. Zo is kort geleden het internationaal toegankelijkheids-symbool aan gevraagd voor het zwembad De Thermen en de sporthal aan de Diamantstraat. Gebouwen be stemd voor sociaal-culturele activiteiten, zoals de nieuwbouw voor Halfje Wit en de sociaal- culturele accommodatie Ridderveld 1, zijn reeds zo ontworpen, dat zij toegankelijk zijn voor in validen. Ook bij de planning van nieuw te bou wen deelgebieden wordt in aangepaste huisves ting voorzien. Vele objecten, die toegankelijk gemaakt moeten worden voor gehandicapten, hebben betrekking op het gebruik van de open bare weg, -gebouwen en sport/recreatie accom modaties en -terreinen. Enkele voorbeelden van de te treffen maatregelen zijn het aanbren gen van nieuwe vluchtheuvels, verwijderen van obstakels, verlagen van trottoirband, plaat sen van geleidingshekken voor blinden het aanbrengen van zogenaamde 'rateltikkers' bij stoplichten en het creëren van invalideparkeer plaatsen. Ten aanzien van de 'rateltikkers' zal de commissie de raad nu reeds het voorstel doen hiervoor 2700 gulden uit te trekken. Deze zullen dan worden aangebracht op de verkeers lichten installatie op de kruising Herenweg- /Burgemeester Bruins Slotsingel. Het doel van een rateltikker is blinden en slechtzienden te helpen bij het oversteken. Indien het licht groen is, gaat het apparaat sneller tikken. De saloon op de „Zweetvlakte" heeft niet te klagen over de klandizie. ALKEMADE Het staat bol van de aktiviteiten in Alkemade. Het houten huttendorp „De Zweetvlakte" in Roelo- farendsveen is gereed en gaat vana vond onder toezicht van de brandweer in de hens. Zo'n vierhonderd kinderen hebben zich heerlijk kunnen uitleven bij de bouw van circa negentig hutten. De woninkjes zijn prachtig beschilderd en voorzien van be hang, gordijnen, vloerbedekking en zelf gebouwde oventjes. Elk huisje heeft een naam gekregen, zoals „Het knusse bloe metje" en „Vergiet". In Huize „We mogen niet hoger" wordt duidelijk het beleid van de leiding aan de haak gesteld. De voorzij de van „Oom Donalds huis" bevat een le vensgrote Donalfi Duck en de naam van Huize „Het Vervolg" duidt op een eerder, helaas ineengestort bouwwerk. In de grote tent op het trainingsveld van D.O.S.R. hielden de kinderen zich bezig met de gebruikelijke aktiviteiten, waaron der verven, schilderen, tekenen, kleien, plakken en bloemschikken. Gisteren stond de dag geheel in het teken van „Stuif-es-in". Ieder deelnemertje kreeg een in brooddeeg gebakken stuiver om op te hangen en geschminkt en wel zongen de kinderen uit volle borst. Met liedjes van Nederlandse sterren wonnen Eddie van der Zwet, Johnny van Klink en Joy ce van der Zwet prachtige prijzen. Een eervolle vermelding kreeg Diana van den Berg, die haar liedje „De Fiets" zelf ge schreven had. Vandaag hebben de kinderen op hun zelf gebouwde oventje de heerlijkste gerechten bereid en verorberd. Veelal kwamen va der en moeder, broertjes en zusjes op visi te en mochten meegenieten van de culi naire capaciteiten van zoon, dochter, broer of zus. Vanavond wordt in de tent nog een groots disco-feest onder leiding van Peter Bak ker gehouden. Jongeren in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar kunnen dan genieten van de nieuwste hits en andere goede dis co-nummers. Er is van alles te koop om de dorst te lessen, alleen alcoholhoudende dranken zijn uit den boze. Morgen wordt in Roelofarendsveen een viswedstrijd voor kinderen georganiseerd. Het geheel staat onder leiding van Visclub ,,'t Looze Vissertje". Een ander groots evenement dat morgen plaatsvindt is dé Wielerronde. Het par koers is uitgezet op de rustige Floraweg en Geest weg. Er zijn drie leeftijdsgroepen, namelijk 6 t/m 8 jaar, 9 t/m 12 jaar en 13 t/m 16 jaar. Iedereen krijgt een leuk aan denken en de winnaars prachtige prijzen. Ook in Nieuwe Wetering staat een zelf- bouwhuttendorp. Dit heet „Houtwete ring", een naam die verzonnen is door Marleen Witteveen. De unaniem gekozen burgemeester is Theo van Hameren. Hij heeft het vreselijk druk met de vele re presentatieve aktiviteiten, die van hem verwacht worden. Gisteren waren 57 kin deren druk doende hun zelfgebouwde dagverblijven te verven, af te timmeren en van gordijnèn, vloerbedekking, be hang, posters en stickers te voorzien. Het rook heerlijk in „Houtwetering", want de leiding bakte er pannekoeken en poffer tjes voor de kinderen. In de Kaag was het een drukte van be lang tijdens de gisteren en vandaag ge houden braderie. Vele marktkraampjes in alle soorten en maten sierden de Leidse- meerstraat op. Diverse oude ambachten kon men van nabij aanschouwen en bloe menmeisjes voorzagen iedereen van een bloemetje. Vanavond vaart een sprookje sachtige gondelvaart door de Kaagse wa teren. Vertrek vanaf restaurant „De Twee Wilgen" om half tien. Morgenavond kan iedere beginnende of gevorderde artiest meedoen aan een audi tie-avond in Restaurant „Kaagzicht". In Rijpwetering/Oud Ade wordt de hele volgende week het tienjarig bestaan ge vierd van „Open Huis" aldaar. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar mogen naar har telust kleien, tekenen, schilderen, plakken en knutselen in het Ripse dorpshuis, 's Middags is er steeds een ander program ma. Vooral aanstaande woensdagmiddag wordt het erg leuk, maar wat er dan ge beuren gaat moet een verassing blijven. Jongste donateur De Sassenhelmse muziekvereniging „Adest Musica" heeft waarschijnlijk de jongste donateur van Nederland. Onlangs wist Janus Wolvers de ouders van de nog geen maand oude Joerl Kuylenburg te strikken hun zoon als donateur van de muziekvereniging op te geven. Eerlijk heidshalve moet worden gezegd dat de heer Wolvers niet al te veel overredings kracht in de strijd hoefde te gooien. Zo wel moeder Trees als vader Pim zijn al vele jaren met hart en ziel aan „Adest Musica" verbonden. Pim zelfs al 23 jaar als trompetter en gedurende enige tijd als instructeur. Bedreigde agent schiet gewapende a in bovenbee NOORDWIJK Een van de Katwijkse gemi politie heeft vannacht Parallelboulevard eei Wassenaars woonai man in het bovenbee schoten. De man, van een horecabedri; Noordwijk, liep met groot slagersmes agent af. Toen hij na waarschuwingen we" het mes neer te li schoot de agent. Het incident gebeurde di lopen nacht rond drie de Parallelboulevard, agenten van de Katwijks litie keerden na een acht^ ging terug naar Katwij namen daartoe de rout< de Noorwijkse bouli Daar troffen zij de scl wende, met een grootl zwaaiende man aan. agenten de man som me het mes neer te leggen, de doldrieste man op h Toen de man al te kwam, voelde de agen bedreigd, trok zijn piste schoot de man in het been. De eigenaar van h recabedrijf liep een vlee op en werd overgebrach het Academisch Ziekenh Leiden. Later werd hij d( politie in hechtenis gen< Volgens een woord vc van de Noordwijkse heeft de Katwijkse agen reet gehandeld. Leiden: Geboren: Saskia Irene van der Does en M Crama. Of H. N. de Weerd en M. J. S. D< Laura dv. C. C. Gouverneur en Bontsema, Bouchra dv. E. M. E si en R. Iboualiten, Marijtje Pie la dv. H. J. van Egmond en Egmond, Hendrik Johannes z\ van Egmond en N. van Egmoni zv. H. Slingerland en C. W. Bru laïd zv. E. Amessarou en Lieselotte dv. H. Pronk en ge, Antoinette Maria Monica d Verbout en A. A. B. Wamsteeke lem Lodewijk zv. A. E. Lelebvri M. W. van Nes. Victor Laurens J. van der Linden en C. C. Har Michel Martin zv. R. van Beek C. P. Knoester, Tjitske SusanAI C. Visscher en S. G. Visscher, da Louise Riemke dv. C. de H N. H. L. J. van Wambeke, Cal Maria dv. W. A. M. C. Blomme I. W. van Beek, Joris zv. Grooth en I. van der Staal, Alexander zv. C. J. van Schaik Vos. Overleden: H. C. Vijlbrief, ge 11-1895 vrl. geh. gew. met I Strater; A. S. Straathof, geb. 1904 man; L. J. SteiJI, geb. 11-S man; P. Müller, geb. 28-7-1981 C. F. M. Langezaal, geb. 18-! man; T. van Veen, geb. 29-7 man; A. Schaap, geb. 19-5-196! Gehuwd: P. Oudeman en J. G. teen, J. J. Dekker en H. M. de H. Trouerbach en V. Martinez KATWIJK De politie heeft gisteren aan het eind van de middag vijf jongens aangehouden. De knapen maakten deel uit van een groep van ongeveer veertig jongeren, die zich baldadig gedroeg ten opzichte van an dere badgasten. De jongeren, in leeftijd varië rend van 17 tot 20 jaar, hiel den zich op in de buurt van 'De Uitwatering'. Bier vloeide rijkelijk. Nadat het gerstenat in de droge kelen was ge vloeid, werden de flesjes aan diggelen gegooid. Ook werden hele kratten in de omgeving gedumpt. Andere badgasten konden zich uiterst moeizaam een weg door de menselijke barrière banen. De politie sommeerde de knapen te ver trekken. Slechts een gi van de oproerkraaiers ga volg aan het politionele zoek. Vijf weerbarstige gens werden meegeni naar het bureau. Twee ren krijgen de politie va op bezoek.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4