steeds groter aantal kers weigert polderlasten te betalen tie over vermiste Chileen in universiteitsraad ^TERZET TEGEN „PRINCIPIËLE FOUTEN a ATERSCHAP EN GEMEENTE" GROEIT Studenten-huisvestingsplan in de Raadsherenbuurt r Hulpdienst zoekt medewerkers De Telefonische Hulpdienst Leiden heeft op korte ter mijn weer nieuwe medewerkers nodig. Er is vooral be hoefte aan personen, die ook buiten het weekeinde nachtdiensten kunnen vervullen, terwijl er in verband met een evenwichtige samenstelling van de huidige groep vrijwilligers meer mannen dan vrouwen nodig zijn. Wanneer iemand als medewerker wordt aangeno men, krijgt hij of zij een training gericht op telefoni sche hulpverlening. Tevens wordt men lid van een groep medevrijwilligers, die regelmatig het telefoon- werk met elkaar bespreken. Van de vrijwilligers wordt verwacht, dat zij tenminste 2 jaar aan de hulp dienst verbonden blijven. Voor verdere inlichtingen postbus 495, 2200 AL Leiden. Vakantie in Groenoord Het buurthuis Groenoord organiseert volgende week weer activiteiten voor schoolkinderen. Het is de laatste week voor de scholen weer beginnen. Het programma van Groe noord meldt onder meer een bezoek aan het Dolfinarium in Harderwijk (woensdag) en een tocht naar het strand. Ter afsluiting van de vakantie is er vrijdag om twee uur een recordmiddag. Alle kinderen mogen zelfs te breken re cords bedenken, om het vervolgens ook uit te voeren. Engels toneel in de Hortus The Leiden Englih Speaking Theatre voert 18,19 en 20 augustus het toneelstuk The Zoo Story van Edward Al- bee op in de Hortus Botanicus. Hoewel The Zoo Story wordt opgevoerd als onderdeel van de El Cid week is de voorstelling voor iedereen toegankelijk. Het is een eenakter, die wordt gebracht door twee acteurs: Rick van Vliet als Jerry en Peter Lourens als Peter. Het stuk gaat over de manier waarop twee mensen op el kaar over proberen te komen in een menselijke dieren tuin, waarin men tot isolatie voorbestemd lijkt te zijn. Het stuk duurt ongeveer vijfenveertig minuten. De toe gang is gratis. Op 18 en 19 augustus begint de voorstel ling om drie uur en op 20 augustus om half negen. Nieuwe lantaarns \D LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 —Hoerenwijk In vogelvlucht (luchtfoto Frans Rombout) mbo )EN Het aantal Merenwijkers, dat wei- Vro de polderlasten aan het waterschap 'De Ha Veenen' te betalen, groeit met de dag. „We vo en dubbel", zeggen de bewoners van de Me- rd grijk. Want zowel het waterschap als de ge er i*»te Leiden deponeren jaarlijks belastingbil- in u in de Merenwijkse brievenbussen. Nog c v ijks heft het waterschap polderlasten in de irva lijke stadswijk. De geïnde gelden komen ve*r niet aan de Merenwijk ten goede, maar Is stolen besteed aan andere projecten binnen het ïwoi xschap. En dat wekt wrevel bij de Leidse be val 3. De gemeente Leiden ondertussen vindt, i ede Merenwijk niet tot de eigendommen van itmo waterschap, maar tot die van de gemeente be- /reett. En zodoende heft de gemeente onroerend- at I-belasting. lispuut woedt al enige tijd. De twist is begonnen JIZ1 tijd, dat de Merenwijk nog de Broek- en Si- tjespolder genoemd werd. Jaarlijks betaalden de >ners drie rijksdaalders aan het polderbestuur: lllllll ^enaam^e polderlasten. Het geld werd onder lllllll voor onderhoud van de polder gebruikt. De ge- ite Leiden begon in die tijd met de bebouwing r de polder. Een nieuwe stadswijk zou verrijzen, ijn verklaart nu, dat toenterijd een mondelinge ur v aak met het polderbestuur is gemaakt. Die af- k hield in, dat het gebied ontpolderd zou wor- na dat de taken van het polderbestuur door Lei- It 'vergenomen zouden worden. De le jaren geleden werden 44 kleine polders »n i onder de Broek- en Simontjespolder samen- op fegd onder de noemer waterschap 'De Oude Vee- esseï En het bestuur van het waterschap spreekt de wek ®nte lijnrecht tegen. Zo moet de Merenwijk pol- 15.i Hijven en is het aan de gemeente om te bewij- ïerh dat indertijd de afspraak met het polderbestuur vi naakt. Daarmee is Leiden voor een dilemma ge- I. T st. „Tussen ons en het bestuur van de polder is ele'gentlemens agreement gesloten over het aan- ertii van een ontpolderingsovereenkomst. Dat is zorg elegd in een ontwerp-ontpolderingsovereen- ndi it" aldus het college in een beroepschrift, dat ge- ag is aan de belastingkamer van net gerechtshof -10,de door het waterschap opgelegde water- ze nfrslasten. hal# 22.®test I. I .jltibbele betaling gaf de Merenwiikers voorheen lllllii,aanleiding tot paniek. Drie rijksdaalders was principiële bezwaren kwamen in 1979, toen' het wa terschap de lasten met zo'n duizend procent verhoog de. Jaarlijks moest de Merenwijker een bedrag gaan betalen, dat ligt tussen de tachtig en honderd gulden. „Met het geld wordt niets voor de Merenwijk ge daan. Het waterschap krijgt geld voor het werk, dat anderen in dit geval de gemeente Leiden ver richten. De gemeente beheert de Merenwijk en neemt de lasten voor haar rekening. De gemeente heeft fouten gemaakt, want de afspraken hadden op papier vastgelegd moeten worden. Wij zitten nu met de problemen. Als hier geen paal en perk aan gesteld wordt, lopen we de kans volgend jaar weer met een gigantische verhoging geconfronteerd te worden. Maar het is wel duidelijk, dat 'De Oude Veenen' ons geld goed kan gebuiken. Het gebied, dat tot het wa terschap behoort, ligt zeven meter onder de zeespie gel. Het kost kapitalen om dat te bemalen. In de Me renwijk wordt niets gedaan met ons geld. Maar wel draaien de Merenwijkers met elkaar op voor 25 pro cent van de inkomsten van het waterschap. En dan te bedenken, dat de wijk slechts twee procent be strijkt van het totale gebied, dat tot het waterschap behoort", aldus de heer C.J. Wansbeek, woordvoer der van het Merenwijkse actiecomité. Met spanning kijkt Wansbeek uit naar de uitslag van een van de bezwaarschriften, die door de bewoners bij de belastingkamer van het gerechtshof is inge diend. Indien de belastingkamer de Merenwijkers gelijk geeft, is het leed echter nog niet geleden. Al thans, dat vindt Wansbeek: „Het is voor mij hoogst twijfelachtig, dat we het geld, dat door de jaren heen teveel is betaald, alsnog terug krijgen". Medestander van de Merenwijkers is de gemeente Leiden zelf, die eveneens bij de belastingkamer protest heeft aange tekend. „De ambtelijke molen in Leiden draait traag en men is niet bepaald alert. Nu zijn de Merenwij kers natuurlijk fijn vriendjes in de strijd tegen het waterschap, maar het is duidelijk, dat veel missers op het conto van de gemeente te schrijven zijn", ver zucht de sceptische Wansbeek. _^e beroepschriften (25 in getal) zijn al meer dan twee jaar geleden in behandeling genomen, maar de eerste uitslag moet nog komen. „Het gaat uiterst traag", vindt men in de wijk. En daarom heeft het actiecomité nog een pitje op het vuur gezet. En wel een grootscheepse actie, waardoor naar wordt ge hoopt zoveel weinig mogelijk mensen ertoe over gaan de polderlasten te betalen. Dat hopen de actie voerders te bereiken door in een van de advertentie bladen, die de wijk rijk is, een voorgekauwd be zwaarschrift te publiceren. Volgens de gedrukte tekst weigeren de ondertekenaars de polderlasten te betalen „omdat het waterschap, geen enkele taak in de Merenwijk heeft en omdat alle nodige werkzaam heden door de gemeente Leiden worden verricht, die hiervoor een bijdrage ontvangt in de vorm van de jaarlijkse onroerendgoed belasting". Het enige wat de Merenwijkers, die niet willen betalen, te doen staat, is het op de stippellijn invullen van de naam. Een gemakkelijkere wijze om schriftelijk protest in te dienen is moeilijk denkbaar. Ondertussen heeft het waterschap naar men zegt „een paar honderd" van dergelijke protesten (advertenties) ontvangen. Wat er met de 'wanbetalers' gaat gebeuren, is vooralsnog niet bekend. Tegenspraak Het waterschap is evenals de gemeente Leiden over tuigd van haar eigen gelijk. „Wij zijn gerechtigd te polderlasten te innen. We moeten ons aan het regle ment houden. Leiden kan die afspraak met het pol derbestuur van de Broek- en Simontjespolder dan wel gemaakt hebben, maar dat is wel te laat gebeurd. Toen was de polder namelijk al een onderdeel van 'De Oude Veenen'. De Merenwijkers willen eventu eel een vermindering van de belasting op onroerend goed, maar dat heeft er in wezen niets mee te ma ken. Ik zie geen oplossing. De overheid heeft inmid dels duidelijk gemaakt, dat er niet verder ontpolderd wordt en dus blijft de Broek- en Simontjespolder een onderdeel van 'De Oude Veenen'. Inderdaad maakt Leiden kosten in de polder. Wij hebben gezegd, dat de rekeningen naar ons toe gestuurd kunnen wor den. Maar de gemeente weigert dat halsstarrig", al dus G.C.J. van der Geest, de dijkgraaf van het wa terschap. Menig regelmatig bezoeker van de Marktenroute zal op gekeken hebben bij de con statering dat er alweer ge knutseld wordt aan het weg dek van de Marktenroute tussen St. Jansbrug en Kort Rapenburg. Dit gedeelte van de Marktenroute is immers nog niet zo lang geleden 'open' geweest. Doel van de werkzaamheden is het plaat sen van authentieke groene lantaarnpalen die de mark tenroute de sfeer van vroeger jaren moeten bezorgen. Ruimtelijk gezien een vooruit gang, ware het niet dat de stedelijke gas- en lichtfabrie ken nog geen maand geleden de overzijde van de markten route, de Apothekersdijk, hebben bepland met lan taarnpalen van een zeer re cent model zodat nu een schril contrast in verlichting is ontstaan tussen deze en gene zijde van de Rijn. Blijft de vraag waarom de plaat sing van de lantaarnpalen niet tegelijk is geschied met het vernieuwen van de wal- muren van dit stukje mark tenroute. Dat lijkt toch im mers goedkoper. „Nee hoor", wordt op het Stadhuis gereageerd: „ledereen heeft nu eenmaal zijn eigen tempo en wanneer dit soort zaken gecombineerd uitgevoerd zouden moeten worden, zit iedereen maar op elkaar wachten. Dat zou het karwei alleen maar duurder maken, maar dat de burger denkt 'goh, zijn ze daar nu alweer bezig, kunnen ze dat nou niet beter plannen' kunnen we ons best voorstellen". LEIDEN De kamernood onder studenten en werkende jongeren in Leiden heeft schrijnende vormen aangenomen. Bij het begin van de colleges hebben duizenden Leidse studenten nog geen woonruimte ge vonden. Ze nemen vaak hun toevlucht tot verblijf bij vrienden en studiegenoten of rei zen dagelijks op en neer tussen woonplaats en collegezalen. Regelmatig worden initia tieven ontplooid om de kamernood te ver minderen. Die initiatieven worden nage noeg altijd ontplooid door instellingen en overheidslichamen. Thans is er ook een Leids ingezetene, die een bijdrage wil leve ren aan de kamerbehoefte. Dit is mevrouw A. Grijns-Spijkerboer, die initiatieven heeft ontwikkeld om in haar woonwijk (De Raadsherenbuurt) soelaas te bieden. Zij wil zoveel mogelijk huiseigenaren uit de Raads herenbuurt om de tafel hebben om te bespre ken op welke wijze gezamenlijk iets gedaan kan worden aan het huisvestingsprobleem onder de studenten door opvang in de wijk. Het plan heeft mevrouw Grijns enige jaren ge leden reeds bedacht. „Het is weer zover: meisjes en jongens, direct van school af of al een stukje ouder bellen aan met de vraag: „Hebt u soms een kamer te huur?" Het is niet verwonderlijk, dat ze denken, dat in de de grote huizen in de Raadsherenbuurt wel enige kamers beschik baar zijn. Slechts zeer weinigen zien hun ijver beloond en vinden werkelijk waarnaar zij zoe ken. De consequentie is meestal, dat de studen ten bij een ander inkruipen of gedwongen zijn om dagelijks, vaak urenlang, op-en-neer te rei zen", aldus mevrouw Grijns. Vandaar, dat zij een toch wel opmerkelijke plan heeft ontwikkeld. De initiatiefneemster heeft een beroep gedaan op de wijkbewoners om samen aan de slag te gaan in een poging de studenten te helpen. Om dat daadwerkelijk te kunnen doen, lijkt het haar raadzaam om aller eerst een soort werkgroep te vormen. De werk groep zou onder meer uit moeten zoeken wie in de Raadsherenbuurt al één of meer kamers verhuurt en wie eventueel bereid is om in de toekomst kamers te gaan verhuren. Ook gaat de werkgroep onderzoeken welke huiseigena ren door slechte ervaringen besloten hebben nooit meer een kamer te verhuren. Door scha de en schande wordt men immers wijs. Na de gesprekken, die de leden van de werk groep met de buurtbewoners hebben gevoerd, zou een aantal stappen genomen moeten wor den. Ten eerste natuurlijk, moeten huurder en verhuurder met elkaar in contact gebracht worden. Daarnaast is het de bedoeling, dat de in te stellen werkgroep hulp biedt bij het op stellen van contracten, het treffen van finan ciële regelingen en bij het maken van verdere afspraken. En tenslotte zou onderzocht moeten worden welke juridische haken en ogen aan het verhuren van een kamer vastzitten. „Daar moet een oplossing voor gezocht worden. De oplossingen moeten meer op het menselijke dan op het juridische vlak liggen. Door goed ver trouwen van alle partijen moet het mogelijk zijn om de problemen tot een goed einde te brengen", meent mevrouw Grijns. Het is nog niet bekend of in de uitwerking ook werkende jongeren een plaats gaan krijgen. Na de vakantie-periode wordt gekeken in hoever re het idee in de praktijk zijn beslag kan krij gen. De Leidse universiteitsraad wil binnenkort de autoriteiten dringend verzoeken opheldering te over de verblijfplaats van Luis Quinchavil Sua- )it indien een resolutie dienaangaande wordt aangeno- het laatst gesignaleerd in het grensgebied tussen Argentinië en Chili. Vermoed wordt dat hij door de Argentijnse politie is opge pakt en aan de Chileense autoriteiten is overgeleverd en dat hij nu in een van de geheime gevangenissen in Chili verblijft. Suarez verbleef als politiek vluchteling in Nederland. Hij was werkzaam bij de faculteit der letteren van de Rijksuniversiteit. Suarez hielp mee aan taalonderzoek over de Mapuche-taal. Hij stamt zelf af van de Mapuche-indianen. De vroegere chef van de vermiste, drs. W. Adelaar (toegepaste taalwetenschappen) en de studentenvertegenwoordiger in de universiteitsraad, Jaap Willems, bereiden de resolutie momen teel voor. Jongeman gemolesteerd Nep schoorsteen vegers ALPHEN AAN DEN RIJN Twee zich als schoorsteenve gers uitgevende mannen heb ben gistermorgen een 70-jarige alleenstaande vrouw opgelicht. De mannen, ongeveer 45 en 30 jaar, belden gistermorgen aan bij de woning van de bejaarde aan de Oudshoornseweg en boden aan de schoorsteen te vegen. Hiervoor brachten zij 70 gulden in rekening. Kort daarop waren zij weer ver dwenen, zonder ook maar op het dak te zijn geweest. De man liep over de Haarlem merstraat. Toen hij de jongens passeerde, werd zijn hoed van zijn hoofd af geslagen. De man bukte om zijn hoofddeksel op te rapen. Eén van de jongens greep die gelegenheid aan om de man op een vuistslag in het gezicht te trakteren. Daarna vluchtten de knapen de bin nenstad in. LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is gisteren rond middernacht door een groep van zeven jongens gemoles teerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3