CDA wil in vier j aar miljoen deeltijdbanen Staking in Polen na mislukken Girodienst lek als mandje overleg ACTIEPLAN WERKGEVERS EN WERKNEMERS NODIG PTT DREIGT BEDRIJF UIT TER AAR MET RECHTER gen- Vrijdag 7 augustus 1981,71e jaargang no. 22033 J Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-höoiareaacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. De machtsverhoudingen tus sen oost en west vanavond in Televizier op Ned. II om 22.20 uur. Begonnen wordt met de defensie van Amerika. Op Ned. I om 19.55 uur film „The lady of the house" en om 21.55 uur interview Monique v.d. Ven door Jeroen Krabbé. Zonnige perioden, mogelijk een onweersbui. Middagtem- peraturen van 20 graden aan zee tot circa 27 graden in de provincies langs de oostgrens. Morgen zon op: 6.11. Onder: 21.19. Schev. hoogw.: 9.17 en 21.46. Laagw.: 5.00 en 17.20. [o to - eman cipa tie i Noorwegen De Noorse ombudsvrouw, die let werken aan de gelijke behandeling b mannen en vrouwen in de Noorse Iatsehappij, vindt dat de wedstrijden de damesvoetbal-competitie voor- ook op het toto-formulier moeten ■den vermeld. Het plan is, evenals '1 andere voorstellen voor de gelijkbe- Jhtiging van de Noorse vrouw, met de Éige hilariteit ontvangen. Feministi- le bewegingen zijn boos op de om- vrouw omdat haar voorstellen de k van de gelijke rechten voor de \u w alleen maar schaden. De Noorse \tbalbond vindt de kwaliteit van het pesvoetbal „zo gevarieerd", dat er 1 op valt te wedden. ZAK PATAT FRITES WELLICHT DUURDER DEN HAAG De prijs van een zakje patat (mo menteel 1 gulden per 165 gram), gaat wellicht per half september iets omhoog. De verkopers hebben bij het ministerie van economische zaken aange drongen op een prijsverhoging van een kwartje per zakje. Volgens een ministeriële woordvoerder komt er inder daad wel een prijsverhoging, maar met 25 cent leek hem onwaarschijnlijk. Het zou echter nog te vroeg zijn om hierover uitsluitsel te geven. Begin september neemt het ministerie een besluit. Volgens de woord voerder stijgt de prijs altijd in deze periode van het jaar, doordat de nieuwe oogst op de markt komt. Het Konsumenten Kon takt (KK) ziet meer in een ver scherpte controle omdat veel patatbakkers te weinig patat voor een te hoge prijs zouden leveren. 'tVel over de oren Fawn, deze één jaar oude Chinese Shar Pei, is gekozen tot „Lelijkste Hond" van Pematula, een plaatsje in Califor- niö. Shar Pei-hon- den worden gefokt om hun losse huid, maar Fawn („her tje") kan men het vel letterlijk over de oren halen. De jury was het er dan ook unaniem over eens: Fawn is de lelijkste. CDA en CNV ontevreden over zetelverdeling DEN HAAG Het volledig bemannen van het ministerie van sociale zaken door leden van de PvdA is in de CDA-fractie en bij het CNV ver keerd gevallen. In de fractie wordt onderhande laar Van Agt verweten een slecht resultaat voor zijn partij te hebben binnengehaald. Bij het CNV vreest men dat deze vakcentrale straks geen en kele ingang in het kabinet meer heeft. De be windslieden van de PvdA zullen te rade gaan bij de FNV, economische zaken wordt vooral bemand door D'66, en de CDA-bewindslieden die voor fi nanciën genoemd worden (Van der Stee en Van Dijk) staan niet bekend als vriendqji van de vak beweging. Momenteel staat het ministerie van so ciale zaken onder leiding van twee man die uit het CNV afkomstig zijn: Albeda en De Graaf. Pagina CDA onthutst Smakelijk eten met twee magen WASHINGTON Een 25-jarige man uit West-Virginia die met maagklach ten op de röntgentafel belandde, kreeg van de arts te horen wat er aan schort te. Of liever: wat hij teveel had, name lijk een maag. Volgens een Amerikaans rhtgenolo- gisch tijdschrift beginnen beide volledi ge magen aan het einde van de slok darm en eindigen zij bij de twaalfvin- gerige darm. (Zoals normaal met één maag het geval is). Sinds 1617 zijn er 88 „dubbele magen" geconstateerd. Vol gens de artsen hoeft de patiënt geen nadelige gevolgen van deze „doublure" te ondervinden. Eet u dus gewoon sma kelijk, meneer Steef Weijers „SOLIDARITEIT PRAAT OVER BROOD, DE REGERING OVER IDEOLOGIE" TER AAR „De girodienst is zo lek als een mandje. Deze overheids dienst maakt zulke grove fouten, dat het ons een raadsel is dat de burgerij niet in opstand komt". Aldus direc teur F. Meurs van „Telesignaal" uit Ter Aar, een bedrijf dat zich onder meer onledig houdt met de vervaar diging van telefoonkiezers voor stil alarm-installaties en micro-proces sors voor databanken. Het bedrijf heeft zich de gramschap van dé PTT op de hals gehaald door op Viditel uit te leggen hoe gemakkelijk het is met een giro-overschrijvingskaart te frauderen. De PTT heeft het bedrijf met de rechtbank gedreigd indien het beeld op Viditel niet snel wordt gewijzigd. gen liever met de rechter. Welnu, laat ze maar komen". Overigens laat een woordvoerder van de PTT weten, dat het vermeende lek echt niet zo groot is. „De overschrijvingskaarten worden af gestempeld. Dat systeem is nagenoeg waterdicht. Alleen als er erg veel kaar ten tegelijk moeten worden verwerkt, kan er wel eens een doorheen slippen". „Wij willen op een ludieke manier een van de lekken van de girodienst aanto nen. Vandaar de opmerkingen op het beeld (Viditel no. 59916a) als „Kiet of dubbel, giroblauw is van jouw". De sug gestie van het Ter Aarse bedrijf komt erop neer, dat men een overschrijvings- kaart rustig nog eens kan inzenden om een tweede overboeking te krijgen. Het bedrijf huurt de ruimte op het commu nicatiemiddel Viditel overigens van de PTT. De girodienst beschuldigt het bedrijf uit de Rijnstreek van opruiing, het aanzet ten tot frauderen. Directeur Meurs legt deze beschuldiging simpelweg naast zich neer. „Het is voor de girodienst een simpele handeling om het lek te dichten. Maar dat doen ze niet. Ze drei- krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en per koerier wordt de krant, nabezorgd. eigen diensten. Het scheppen van deeltijdbanen is immers geen luxe maar een noodzaak gezien de stijgende werkloos heid en een stijging van het ar beidsaanbod met 40.000 mensen per jaar. Dit CDA-plan wordt door het ka merlid Steef Weijers, voorzitter van de fractiecommissie voor so ciale zaken, in het boekje „Delen van banen, een hels karwei" uit de doeken gedaan. Als voordelen van het scheppen van deeltijdbanen schildert Weijers een betere verde ling van arbeid en inkomen, min der arbeidsongeschiktheid en ziek teverzuim en dus beperking van de sociale uitgaven, betere produk- tie in de bedrijven door een betere arbeidsmotivatie, emancipatie van de vrouw en mogelijkheden tot het scheppen van educatief verlof. Het kamerlid ziet ook knelpunten bij de invoering van deeltijdbanen, met name op het gebied van pen sioenen en het recht op sociale uit keringen. Zo zal de overheid de bestaande bepalingen in de wer kloosheidswet en omtrent het mi nimumloon moeten aanpassen (deeltijdwerkers hebben nu onder meer geen recht op minimum loon). Tegelijk zullen sociale uitke ringen en pensioenaanspraken aangepast moeten worden aan deeltijdwerkers. Weijers stelt voor de extra kosten die dit meebrengt op te brengen door een hogere premie-aanslag en door de pen sioenfondsen meer te laten bijdra- Daarnaast zal de overheid via sub sidies aan werkgevers voor hogere loonkosten en kosten voor wer ving, selectie, opleiding en admini stratie van personeel deeltijdwerk moeten bevorderen. Weijers wijst er overigens op dat via deeltijd werk een bedrijf meer medewer kers met lagere inkomens zal krij gen. Dit zal leiden tot een groter aandeel van de werkgevers aan so ciale verzekeringen en pensioen voorzieningen. WARSCHAU Het overleg tussen de Poolse rege ring en vrije vakbond Solidariteit over de economi sche crisis in het land is vanmorgen vroeg op een mislukking uitgelopen. Uit protest tegen het uit blijven van een oplossing voor de voedselschaarste hebben werknemers in de mijnstreek Silezië het wprk voor pnkolp urpn neergelegd. "Solidariteit praat over brood, de re- gering over ideologie Wat hitte vermag Ver weg van het drukke strand zag deze „tiener" (rechts) gis teren kans een prlvé-plekje te vinden. Op het uiterste puntje van de Noorderpier in Scheve- ningen zat hij daar lekker in de zon te genieten van een stukje muziek. De president van de Meervou dige Kamer van de Haarlemse rechtbank (links) deed gisteren de unieke uitspraak in de Ne derlandse rechtspraak om van wege de warmte, de toga's aan de kapstok te laten. Ook de advocaten werkten In hemds mouwen. Dat laatste kunnen enkele an deren (onder) moeilijk bewe ren. Lekker dik ingepakt wer ken ze in een koelhuis in de Amsterdamse haven, waar temperaturen heersen van zo'n min achttien graden Celsius. WA Nattigheid Regen- en onweersbuien zoals men ze de af gelopen jaren niet heeft gekend, maakten gistermiddag in delen van Groot-Brittannië een tijdelijk einde aan het ook daar zeer fraaie zomerweer. Wegen, gebouwen en de tunnels van de metro liepen onder water, verkeerslichten vielen uit en op veel plaatsen heerste een nachtelijk duister. Het luchtver keer ondervond ernstige hinder van de on weersbuien en Zuid-Engeland bleef een deel van de dag van stroom verstoken door een storing in een schakelstation. De heren op de foto kon het echter niet de ren. Onder het motto „nat van bulten, nat van binnen" maakten zij er een klein feestje van. Het vocht dat zij tot zich namen was overigens wel wat geestrijker dan dat waar zij met de blote voeten in stonden. Maar niet alleen Engeland, ook België en in mindere mate ons eigen land werden door hevige onweersbuien verrast. Bij onze zui derburen vielen in enkele uren tijd vele tien tallen millmeters water. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiBi Vrouw gewond na ruzie om strandplekje ROERMOND Ruzie over een plaats op het strand van een grindplas in het Limburgse Horn, heeft gisteren geleid tot een massale vechtpartij tussen een Duitse en een Roermondse familie. Uit eindelijk is een 50-jarige vrouw uit-het Duitse Krefeld ernstig gewond in een Roermonds ziekenhuis beland. Het Duitse echtpaar met vijf kinderen had op het strand een bepaalde plek ingeno-- men. Na het zwemmen bleek de plek be zet door een uit zes personen bestaande familie uit Roermond. Men trachtte de zaak eerst met woorden te sussen, maar later gingen de families elkaar toch te lijf. Volgens de rijkspolitie moet de Duitse vrouw voorlopig in het ziekenhuis blijven. De politie arresteerde alle zes Roermonde naren, onder wie twee vrouwen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zo merkte Jan Rulews- ki, een van de meest ra dicale leiders van Soli dariteit op tijdens een pauze in de besprekin gen, die tien uur hebben geduurd. Kort na mid dernacht verliet de vak bondsdelegatie het ge bouw van de minister raad. De onderhandelin gen worden maandag voortgezet. Volgens Solidariteit zijn de be sprekingen- verziekt door de huiszoeking bij een van hun leiders. De vakbond wil in trekking van de onlangs inge stelde korting op de vleesrant soenen en toezicht op de voed selvoorziening. De Poolse re gering heeft Solidariteit ervan beschuldigd zich boven de wet te plaatsen in de poging de macht te grijpen. De Poolse media, die de actie's dagenlang hebben gesteund, wezen van morgen op het belang van zelfdiscipline. De voor zaterdag geplande vergadering van het centraal comité van de communistische partij is verdaagd naar dins dag. Een reden daarvoor is niet gegeven, maar in War schau vermoedt men dat par tijvoorzitter Kania de Russi sche president gaat bezoeken in diens zomerverblijf op de Krim. Deze „zomerbezoeken" van Oosteuropese leiders aan Brezjnev zijn zo langzamer hand traditie geworden. In Katowice, het hart van de mijnstreek Silezië, is vanmor gen door bijna 900.000 mensen gestaakt. De mijnbouw is on ontbeerlijk voor het verkrij gen van harde valuta. In ande re steden, houden arbeiders zich gereed om eveneens het werk neer te leggen. Alleen in essentiële sectoren, als voed selvoorziening en gezondheid, zal niet worden gestaakt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers en werknemers dienen in de Stich ting van de Arbeid afspraken te maken over het omzetten van volle banen in deeltijdbanen. Op die manier dienen in de indu strie in vier jaar ongeveer 500.000 deeltijdbanen geschapen te worden. Daarnaast dient de overheid, als grootste werkge ver in ons land, eenzelfde aantal deeltijdbanen te scheppen in de politie edt acht zwemmers HEVENINGEN De strandploeg n de Haagse politie heeft gistermid- j voor de Scheveningse boulevard inen enkele uren tijd acht mensen zee gered. Een 14-jarig Haags meis- is ter observatie opgenomen in een lijkenhuis, omdat ze veel water had jinengekregen. De anderen werden iiyinwege schaafwonden behandeld in Rode Kruispost op het strand. vee jongens en zes meisjes in leeftijd iriërend van negen tot twintig jaar akten in moeilijkheden door een ster- ebstroom gepaard aan een opstekende ind. Enkelen werden vanaf een golf- eker uit het water gehaald, anderen Desten zwemmend op het strand wor- in gebracht. Nadat de wind ging liggen i de stroom minder sterk werd, waren problemen gelijk over, aldus de poli-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1