deTijd Eerste lustrum van Oosterse Markt Delft SintJan deels gerestaureerd Uit de plunjezak I-lSi&tRS difPENE h Zigeuners gedoemd in Niemandslan< te blijven Bloementuin in Lisse weer open KORTWEG BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 PAGINAr In Delft wordt zaterdag de traditionele Oos- terse Markt gehouden op het Sint Agatha- plein. Deze openluchtmanifestatie trekt jaar lijks duizenden bezoekers. Sinds 1977, het jaar waarin het volkenkundig museum Nusantara in Delft heropend werd, wordt deze Oosterse Markt gehouden. Hij is in middels toe aan zijn eerste lustrum en is uitge groeid tot een gebeurtenis die bezoekers trekt uit heel Nederland. Men kan er dit jaar kraampjes vinden met kris sen. wayangpoppen, exotische bloemen, kle ding uit India, Pakistan en Indonesië, batikstof- fen en zijde, kunst en gebruiksvoorwerpen uit Indonesië, maar ook uit Mexico, Peru en Afrika, literatuur over oosterse landen en nog veel meer. Ook is er een grote verscheidenheid aan exotische lekkernijen en drankjes. Op een podium worden dit jaar Indiase dansen gedemonstreerd. Daarnaast wordt er krontjong ten gehore gebracht en zijn er modeshows van moderne batikkleding. De markt begint om 9.30 uur en om 17.00 is het afgelopen. De helft van de Sint Janskathedraal in Den Bosch is nu ge restaureerd. Het hele middenschip met de zijbeuken en bij behorende zijkapellen is grondig schoongemaakt en in lichte tinten opgeschilderd. Allerlei onvermoede details en versie ringen zijn weer mooier tevoorschijn gekomen. De vroeg-re- naissance-preekstoel en de zeventiende-eeuwse orgelkas hebben een opknapbeurt gekregen en vormen nu, samen met de koperen doopvont uit 1492 de kostbaarste kunst schatten in het gerestaureerde gedeelte van de kathedraal. Belangstellenden kunnen df» komende week op dinsdag of donderdag om 14.00 uur door een hostess van de VVV wor den rondgeleid. Het verzamelpunt in de ingang aan de zijde van de Torenstraat. Deze maand is iedereen die van bloemen houdt welkom op De Bloementuin aan de Achterweg 33 in Lisse. Daar kan men kennismaken met zevenhonderd verschillende soorten en varië teiten van eenjarige zaaibloemen. Er zijn vertrouwde soorten als petunia's, bego nia's, en vlijtige-liesjes, maar er zijn ook gewas sen die weinig of niet bekend zijn: de gilia, col- linsia, eucharidium. cacalia, brachycome en nog meer van dat onbekende. Liefhebbers van droogbloemen kunnen er ook hun hart ophalen want er staan 45 soorten in bloei en ook vijftien soorten siergrassen. De tuin is open tijdens werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Flora Breda Ook in Breda kan men van veel schoons genie ten, als van 12 tot en met 16 augustus de Gro te Kerk is omgetoverd in een schitterende bloemenzee. Meer dan 150.000 bloemen sieren de kerk: dahlia's, tulpen, narcissen, galdiolen, lelies en nog vele andere soorten. De openings tijden van de bloemenexpositie zijn op woens dag 12 augustus van 12.00 tot 21.00 uur, don derdag 13 tot en met zondag 16 augustus van 9.00 tot 21.00 uur. De entree bedraagt zes gul den voor iederen boven de 14 jaar en jonger dan 65. Kinderen betalen een rijksdaalder en 65-plussers vijf gulden. Voor mensen die slecht ter been zijn gratis rolstoelen beschikbaar. Op het museumschip De Buffel in de Rotterdamse Leuvehaven is tot 14 sep tember een kleine tentoon stelling te zien die de naam „Uit de plunjezak" kreeg. Toen twee jaar geleden De Buffel geopend werd was de presentatie over opleiding en 11 99 d® manne verre van net resultaat van die oproep ke herinneringen en vele an- Haa Bezoekers werden is op deze tentoonstelling te dere zaken. De bezoeker kan h mü» zien: foto's- documenten, kle- een zakboekje uit het eind tThelpen Sn H din9' han9matten- persoonlij- van de vorige eeuw doorlade- ren waarin hij precies kan zien wat de verdiensten bij de marine waren en wat daarvan maandelijks werd overgehou den. In klein bestek kan men een duidelijk beeld krijgen van de loopbaan van zowel de beroeps als de dienst plichtigen bij de marine. CORSO Katwijk staat za terdag in het teken van zijn jaarlijkse bloemencorso. De praalwagens vertrekken om 14.00 uur uit Rijsburg en rij den omstreeks 16.00 uur de boulevard op. De bloemenwa gens trekken 's avonds, ver licht, nog een keer door het dorp. Het vertrek is om 20.00 uur op de Parklaan. RINGRIJDERIJ De badgas ten In Noordwijk kunnen za terdag vanaf 19.00 uur op de Koningin Willhelmina Boule vard een ringrijderij bijwonen. De gemeentebeker en de VW-beker zijn inzet van de wedstrijden ringrijden die za terdag van 10.00 tot 18.00 uur te zien zijn op het Oranjeplein in Veere. MODELVLIEGEN Op de speelweide van het Zuiderpark in Den Haag wordt zondag van 12.00 tot 17.00 uur een modelvliegtuigshow gehou den. ZILVER De tentoonstelling „Drie eeuwen Schoonhovens zilver" In het Nederlands goud-, zilver en klokkenmu seum in Schoonhoven is ver lengd tot en met 27 septem ber. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zater dag tussen 10.00 en 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. FOTOSALON Vandaag en zaterdag wordt van 19.30 tot 23.00 uur een internationale ruilbeurs van scheeps- en aanverwante artikelen gehou den in de botenloods van Ot- tenhome in Oud-Loosdrecht. SCHUTTERSCONCOURS Brunssum beleeft dit weekein de een internationaal schut- tersconcours. De wedstrijden worden gehouden op zaterdag (15.30 uur: schietconcours met zware buksen; 16.30 uur: vogelschieten door keizers en koningen). Op zaterdag èn zondag wordt er vanaf 15.00 uur een optocht gehouden. Op de omslag van ELSEVIER de vraag wat Van Agt drijft. „Hij is een overtuigd aanhan ger van de leer van Thomas van Aquino. De theorie van deze middeleeuwse filosoof kreeg nieuwe impulsen met de publicatie van de encycliek van paus Leo XIII uit 1879, waarin de gedachte centraal staat: het oude met het nieuwe vermeerderen. Deze stelregel past Van Agt toe in de prakti sche politiek". Elders de uit-* slag van een enquête waaruit blijkt, dat we met zijn allen wel rijk zijn geworden, maar niet gelukkiger. „Het is niet zo verwonderlijk, dat vele Neder landers de nul-lijn slikken. Of in elk geval niet massaal de straat opgaan om tegen de da lende koopkracht in het ge weer te komen. De behoefte aan aardse goederen blijkt te zijn bevredigd". Een gesprek voorts met oud-president Senghor van Senegal over de nabije toekomst van Afrika. „Een economische gemeen schap van West Afrika bestaat al enkele jaren en is goed op gang gekomen. Nu zijn meer van zulke gemeenschappen in de maak. Persoonlijk ben ik er van overtuigd, dat de Afri kaanse eenheid op economisch gebied over twintig jaar een feit zal zijn". Ook een inter view met radiopastor Klamer. „Uitspraken als: God zegt of God wilbrrrr, daar ben ik als de dood voor. Ik wil wel een stichtend woord spreken, als het maar niet stichtelijk is in de zin van een kalmerings tabletje, in de zin van: Onze Lieve Heer zal wel voor je zor gen. Dat soort woorden vind ik meer een vloek. Erger dan een echte vloek". Nederland Prade: „Veel Suri- namers hier zijn niet gelukkig. En toch zal de trek naar Ne derland niet in omgekeerde richting teruggaan. Nederland is nu eenmaal onze grote stad. Zoals de Hollandse platte landsjongen naar de provin ciestad en later naar Amnster- dam trekt, zo gaat een Bosland Creool eerst naar Paramaribo en later naar Holland". Een ander verhaal gaat over de machtige rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Landdrost Lammers: „Het was echt on voorstelbaar, toen ik hier kwam, de moeite die ik moest doen om de jongens aan hun verstand te brengen, dat het hier tijd werd voor gewone de mocratische zeden. Maar hun lot is bezegeld. Ze stribbelen nog wel tegen, maar ze zullen er echt aan moeten geloven. Hun spel is uitgespeeld". Aan dacht ook voor de Kerk van Satan in Amsterdam die nu zelfs via een piraat in de ether is, en voor het nieuwe gezicht van de CPN. „Oké, men heeft misschien een tijdje de volgza me types naar voren gehaald, maar nu sneven echt de Stali nisten bij bosjes". Een artikel tenslotte over de Papoea-top in Nederland. „Wij zijn Papoea's die zich verantwoordelijk voe len voor de toekomst van hun land. Daar willen we voor vechten. Maar eerst geldver- dienen. Zonder geld geen strijd". VRIJ NEDERLAND onthult een geheim rapport waarin, staat, dat Rijkswaterstaat de belastingdienst jaarlijks miljoe nen door de neus boort omdat men niet meewerkt aan on derzoeken naar fraude in de aannemerswereld. „Ambtena ren als wetsovertreders. Dat moesten particulieren eens proberen". Een interview voorts met de Poolse dissident en vakbondsleider Lipski. „Het is in het belang van de oppositie in Polen, dat de com munistische partij intact en aan de macht blijft. Wij heb ben de democratiseringsbewe ging in de partij altijd met angst en beven gade geslagen. Wij hebben altijd op matiging aangedrongen en zijn blij, dat de zogenaamde horizontale be weging in de partij het onder spit heeft gedolven. Hoe con servatiever de partij, hoe beter voor Polen". Een verhaal ook over voetbaltrainers, die les krijgen in het geven van inter views. „Laat je niet verleiden tot een tweede antwoord, als je geen antwoord wilt geven. Je eerste antwoord is altijd het besté. Oh ja, wat me vanoch tend is opgevallen, jullie ge bruiken zo weinig gehaktbal- taal. Waar hebben jullie toch die moeilijke woorden als col lectief en creëren geleerd? Ik heb liever dat je even je bek houdt dan maar bla bla bla". DE TIJD over het besluit van voetbalclubs om hun reclame te handhaven en dan maar niet op de TV te komen: „Wie nooit meer (mooi) voetbal op de buis ziet, zal nog minder dan nu gemotiveerd zijn om nog eens naar een wedstrijd te gaan kijken. Kortom, de voet balbestuurders zijn niet alleen dom, maar ook kortzichtig". Elders een artikel over zelf moord en de machteloosheid van de hulpverlening. Psy chiater van Ree: „Ik kan woe dend worden wanneer ik ie mand hier krijg met een brief je van zijn arts waarop zo on geveer staat: deze man of vrouw wil euthanasie. Ze den ken: dat doet Van Ree wel even. Daar kan ik me ver schrikkelijk kwaad over ma ken. Het is hier toch geen abattoir". Een groot interview ook met de actrice Jenny Arean. „Ik heb me nooit on derdrukt gevoeld. Ik heb altijd mijn eigen brood verdiend. Ik ben nooit afhankelijk geweest en ik heb nooit kerels gehad die mij onderdrukten. Wat mij tegenstaat in veel feministes, is toch die indruk van mannen- nijd. Ik vind dat akelig". Vraaggesprekken tenslotte met gehuwde priesters en hun vrouwen. Een echtgenote: „Als ik er niet zou zijn, functioneert hij ook niet als priester. Dat is onlosmakelijk aan elkaar ver bonden. Dat zijn twee aspecten in zijn leven die niet van el kaar zijn te scheiden. Dit is Willem. Nee, ik zou hem nooit vragen dat priesterschap op te geven. Dan zou ik hem in tweeën splitsen". In de GROENE AMSTER DAMMER een gesprek met de rechtssocioloog Cees Schuyt: „Het doet de democratie geen goed om met de kleinst moge lijke meerderheid besluiten te nemen en die aan iedereen op te leggen. Zo'n klein verschil zou de meerderheid tot voor zichtigheid moeten manen. In controversiële zaken is het be ter niet te snel een wet te ma ken". Het dubbelartikel gaat over de heersende speurtocht naar Utopia. „Hoeveel koren er zit onder het kaf van de al ternatieven die aangedragen worden, moeten we nog zien. En wat zo'n verschuiving in waarden-orientatie voor con sequenties heeft, is ook nog lang niet duidelijk. Maar er is zo langzamerhand reden ge noeg om er niet alleen maar schouderophalend aan voorbij te gaan, vol vertrouwen op de superioriteit van de waarden en denkmethoden waarin we zelf gevangen zitten". Het blad noemt de proef met flexibel uittreden met de PTT duide lijk superieur aan de geldende VUT-regelingen. Een groot in terview tenslotte met de Britse feministe Elizabeth Wilson. „Ik keer me tegen het slacht offer-denken dat in de vrou wenbeweging veel voorkomt. Er zijn de laatste jaren veel ac ties tegen pornografie en sexu- eel geweld. Vrouwen zien zichzelf als slachtoffer van het sexisme van mannen. Maar hoe staat het met hun eigen sexualiteit, masochisme, fanta- siën, behoefte aan overgave?". HERVORMD NEDERLAND over reclame bij sportevene menten: „Voor zover de waar de van topsport voor de sa menleving al niet discutabel is, wordt ze dat beslist zodra deze topsport verwordt tot een com merciële kermis. Dat de minis ter voet bij stuk houdt, is daar om niet in het minst in het be lang van de sport zelf". Vak bondbestuurder Henk Vos (be kend van de strijd rond Ford Amsterdam) zegt in een inter view: „Het machtscentrum van de multinationals komt steeds meer binnen de ge zichtskring van werknemers. Die krijgen er een grotere greep op. Ford was het eerste voorbeeld waarin dat in de praktijk sterk heeft gewerkt. Op het moment dat de multi nationals niet meer in staat zijn de ene werknemer tegen de andere uit te spelen, heb je er greep op". Over de formatie wordt gepraat met CDA-ka- merlid en ex-loyalist Dijkman. „Het grootste gevaar is wan trouwen. Dat is uiterst moei lijk te overwinnen. De kamer leden zien elkaar weliswaar drie of vier dagen per week alle uren van de dag, maar het blijkt dat dit niet terzake doet. Op het persoonlijke vlak gaat iedereen vriendelijk met el kaar om, maar op het politieke vlak worden hartstochtelijk de degens gekruist". Het omsla gartikel betoogt dat „het tijd perk van vlug en voordelig vervoer teneinde loopt". - eun~ uk$< DEN HAAG De rijksoverheid weet zich met de zigeuql die momenteel in Woensdrecht bivakkeren volstrekt gi raad. Liever vandaag dan morgen zou zij hen het land i zetten, maar het buitenland houdt de grens dicht. De gr\j hier houden gaat ook niet omdat geen enkele gemeente gale zigeuners wil opnemen. Legaliseren lost evenmin 1 op, omdat zigeuners niet in een samenleving willen intep ren. Waarschijnlijk kunnen passantenplaatsen soelaas I den, maar de gemeenten weigeren iedere medewerking.! Omdat zigeuners zich niet aan landsgrenzen gebonden len, lijken alleen internationale regelingen een einde kunnen maken aan hun opgejaagde bestaan. Maar de Et pese regeringen hebben het tot nog toe laten afweten bij maken van dergelijke afspraken. Het lijkt er op dat de derlandse regering weinig anders rest dan de zigeuq™ maar wat te laten rondtrekken. Alsom dat te bewijzen is helft van de zigeunergroep inmiddels spoorloos van door Justitie gereserveerde terrein in Woensdrecht ven* nen. Justitie heeft herhaaldelijk benadrukt dat de illegale zigeuil die de laatste weken bijna alle snelwegen van ons land heb) gezien, óf thuishoren in een Huis van Bewaring, óf in het 1 tenland. Volgens het ministerie kunnen de zigeuners alleen jj; land uit zoals ze erin zijn gekomen: in kleine groepjes. De zij ers ners zelf blijven liever in ons land. Ze hebben zich in grote g re( pen geformeerd omdat die aan de grens geen doorgang krijj wa Of de zigeuners de voorkeur aan ons land geven vanwegen p sociale aantrekkingskracht, of omdat ze hier over het algem lwj met rust gelaten worden, blijft vooralsnog de vraag. In ieder val zullen zij niet vergeten zijn dat het kabinet Den Uyl in et aan alle 450 zigeuners die toen illegaal in ons land verble%n een tijdelijke verblijfsvergunning verstrekte. en jan De „Woensdrecht-zigeuners" hebben waarschijnlijk ook ged%arr aan de vrijwel identieke zigeunergroep, die een half jaar gele^m door ons land zwierf. Geen enkele gemeente heeft deze grtur destijds opgenomen en ook toen sprak Justitie bij monde vidi staatssecretaris Haars: „Deze zigeuners gaan hoe dan ook Lr( land uit". De grenzen van Duitsland en België waren destjoeg niet minder op slot en in afwachting van hun uitwijzing, werLg, de zigeuners gevangen gezet in Huizen van Bewaring in Zwj)0e< en Middelburg. Niet lang nadat de verontwaardiging in het jjêur hoog was opgelopen over deze handelwijze en over het vagiqe ei en anale onderzoek dat de zigeuners eerder aan de Belgisjen< grens moesten ondergaan, bepaalde de rechter dat zij in vrijtyng gesteld moesten worden. Ze mochten in Almere blijven, waa^K nu nog zitten, zonder verblijfspapieren. aar lis e Adempauze Waar de Woensdrecht-zigeuners precies vandaan zijn gekoi is nogal onduidelijk. Misschien is een deel van de groep uit P mere afkomstig, maar dat doet ér minder toe. Feit is dat Justi de groep na zijn wekenlange zwerftocht op een terrein '"kl Woensdrecht plaatste, voor een periode van twee maanden, voor enkele dagen is de groep daar compleet geweest en koes iEI de de politie de ijdele hoop zoveel persoonlijke gegevens te k we nen vinden, dat een aantal zigeuners naar hun vaderland te rooi gestuurd kon worden. Dat intussen de helft van de groep orgch; merkt en ongestoord met de noorderzon is vertrokken, ii lag streert het feit dat Justitie weinig vat heeft op de problematjpio< Het heeft er toch al steeds op geleken dat Justitie niet vee\mris> opschieten met het plaatsen van de groep in Woensdrechtierc grenzen van België en Duitsland zijn andermaal gesloten en fcwa der is er het advies van de Vereniging van Nederlandse ran meenten (VNG) aan zijn leden, om geen zigeuners binnen dellaa meentegrenzen op te nemen. Bovendien krijgen de zigeunerspet derdaad geen verblijfsvergunning zoals gisteren bekend is^rii worden. De overheid stelt de voorwaarde dat gelegaliseerdeojd geuners ook naar gedrag brave Nederlanders moeten word|es De ervaring heeft geleerd dat zigeuners hieraan niet willen 4oit doen. Tenslotte is er geen reden waarom Duitsland en Beln 1 hun grenzen aan het eind van de twee maanden plotseling vend de zigeuners zouden openstellen. Kortom, de rijksoverheid lens na het verstrijken van de acht-weken-Woensdrecht even weirier met de zigeuners kunnen aanvangen als twee weken geledjerc toen de zigeuners nog verloren op het Haagse Malieveld stOro: den.432, kan; Jan Rogier, voorzitter van het Lau Mazirelfonds, dat zich heiel, van de zigeuners aantrekt, ziet niets in het verlenen van #00 internationale status aan zigeuners. litei „Dan worden ze internationaal als zigeuner geregistreerdbe wordt de zaak in de rassensfeer getrokken". Volgens Rogier kam het inrichten van 1000 tot 1500 Nederlandse passantenplaatnelf voor de zigeuners op korte termijn verlichting geven, „uaai heeft daar al jaren geleden bij de VNG op aangedrongen, m(ele de gemeenten vertikken het om wat aan dit tekort te doen. ij. 10, wijl het toch hun plicht is", zegt hij. lijn |ett< Vruchteloos De ongeveer zes miljoen zigeuners die al zo'n zes eeuwen orei de wereld zwerven, hebben een afwijkend leefpatroon, eenje gen taal, een eigen cultuur, maar geen land. Waar ze verblijf331 passen ze zich niet aan. Ze stellen zich integendeel achterdoek- op tegenover de plaatselijke wetten en geboden. Liever behL^, den ze hun eigen leefstijl, dan in een samenleving te integreJ 1 Meestal is dit gedrag als a-sociaal beschouwd, als niet aanvaar baar voor de samenleving. Het zigeunervolk wordt dan ooK eeuwen opgejaagd van grens naar grens. In de Tweede WerdJ oorlog belandden zelfs honderdduizenden zigeuners in de gas( mers van de Nazi's. »A Omdat zigeuners zich niet aan een vaderland gebonden voelen kunnen Sleen internationale regelingen een eind maken j hun ellende. Maar zolang de Europese regeringen het in laten afweten, lijkt het zigeunervolk gedoemd tot een opgejal en verstoten bestaan. De aanwezigheid van negenentwintig geunerfamilies op een kaalgeslagen terrein in Woensdrel i heeft dit eens te meer onderstreept Zigeuners nemen er hun gemak en maken een maalt klaar. Ze zitten midden op een snelweg voor een grer overgang in het zuiden van Nederland. Het lijkt wel ofj ermee vertrouwd zijn geraakt voortdurend in niemam land te moeten leven. ■H

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10