L „Ongelooflijk" r jllranis ter Lune Verrassing in Derby Topprestatie van Anton Ebben Ton van Heugten ook met nieuwe partner op dreef Geduld Piquet beloond n- Jlen streep KRAB DE LUCHT IN 'URIOCA S KOMT :JrWEE METER TE KORT ME UPERTRIOTIP r 131113 - - 1ACK MIDDELBURG NA TRIOMF OP SILVERSTONE tagne spuit rijkelijk uit de fles.9 tlLVERSTONE Laat niemand ooit iog beweren dat hij niet tactisch kan ijden en de bijnaam Jumping Jack noet zo langzamerhand ook maar defi- litief achterwege worden gelaten. Vant wat Jack Middelburg gisteren op iet circuit van Silverstone liet zien, lan gerust met grote goudkleurige let- Hers in de vaderlandse motorsport-ge- ichiedenis worden bijgeschreven. Als jen grootvorst ging de man uit Honse- ersdijk over het Engelse asfalt. Hij liet iet zware kopwerk vrijwel de gehele tuin! [ace over aan de Amerikanen Randy jlamola en Kenny Roberts, maar in de aatste ronde sloeg Middelburg on- 6ad «eerstaanbaar toe. De regerende jem. rereldkampioen Kenny Roberts pro lan). «eerde het op de laatste meters nog rel, maar Middelburg liet zich niet 1 lieer verrassen. Juichend ging hij over e finish. Wat vrijwel niemand voor hogelijk had gehouden, gebeurde joch: Jack Middelburg won de 500 cc irand Prix van Engeland. „Ik ben ver- ichrikkelijk gelukkig", stamelde de ,cc,. Westlander, terwijl hij naar één der 1974 iele huldigingen werd geleid. „Wie had srait- |t nou ooit gedacht. Zes weken gele- »ma en zei 'k n09: zoek het allemaal maar ,ri„g it. Ik kap ermee. En nu dit. Ongeloof- 070- jk toch". m poosje later, nadat hij enigszins van de eer- Ie emoties was bekomen, ging Middelburg iet- at dieper op zijn magistrale overwinning in. Halverwege dacht ik er sterk over om de derde laats, die ik op dat moment stevig in handen ad maar zeker te stellen en Memola en Ro- erts te laten gaan. Een derde plaats op Silver- tone dat leek mij toch netjes. Maar ik kon zo emakkelijk volgen dat ik het maar probeerde", ie overwinning op Silverstone betekende zijn «eede Grand Prix-zege in zijn loopbaan. Vorig jaar nog won hij de TT In Assen. Middelburg: kapstok te hangen. Doordat de zakenman Peter Langendijk uit Assen echter de helpende hand bood, voerde hij dit dreigement niet uit. Middel burg: „Ik heb in het begin van het seizoen ont zettend veel problemen gehad. Ook als gevolg daarvan raakten de centjes op en was ik op een gegeven moment genoodzaakt te stoppen. Door de steun van Langendijk is het gelukkig niet zo ver gekomen. We kunnen het ons nu dan ook financieel eens veroorloven het een en ander te verpesten en wat te experimenteren, waardoor de machine sinds een week of drie eigenlijk he lemaal goed loopt". Het wedstrijdverloop in de 500 cc klasse kende een uitermate spannend verloop, waarbij ook de liefhebbers van sensatie ruimschoots aan hun trekken kwamen. Al na twee ronden maak te de leidende Greame Crosby een enorme schuiver. De Britse troef Barry Sheene en de lei der in de strijd om het wereldkampioenschap, de Italiaan Marco Lucchinelli, konden de Nieuw- zeelander niet meer ontwijken en belandden in de stroobalen. Weliswaar kwamen de onfortuin lijke coureurs er lichamelijk goed van af, maar hun kansen waren wel in een klap verdwenen. Lucchinelli vocht nog wel voor een verloren zaak. Roberts, Mamola en Middelburg („ik moest voluit in de remmen en kon daardoor het hele spul nog juist ontwijken") slaagden er wel in hun machines voorbij Crosby te laveren. E- venals de Zuidafrikaan Corky Ballington. Een viertal dat in de loop van de volgende rondes steeds meer afstand nam op de rest van het deelnemersveld. In de achttiende ronde moest Ballington met pech afhaken. Roberts, Mamola en Middelburg gingen evenwel, ondertussen voortdurend van positie wisselend, onverdroten door. FELDKIRCH - Ton van Heugten bleek met Siee Hurkmane een even degelijke combinatie te vor men als met de enige weken geleden afgehaakte bakkenist Frits Kiggen. Dat bewees do nieuwe Ne derlandse combinatie én kanshebber op de wereld titel in de zijspancross door in het Oostenrijkse Feldkirch een tweede en een derde plaats te ver overen. Daarmee handhaafde Van Heugten zijn leidende po sitie In het algemeen klassement, waarin hij 141 pun ten heeft vergaard, terwijl de Nederlander Bakens met Van Heek op maar liefst 47 punten achterstand tweede staat. Overigens grepen Zwitsers de twee dagprijzen. In de eerste manche zegevierde het duo Grogg/Husser en in de tweede rit Bollhalder/Busser. Bakens en Van Heek boekten een zesde en een vier de plaats. Van Gastel en Eric Hurkmans werden in de eerste omgang achtste, maar kwamen niet bij de eer sten in de tweede race. Muller en Van der Bijl reikten in de tweede manche naar een veertiende plaats. In het algemeen klassement staat Van Gastel met 35 punten achtste, Van der Laan met Hogervorst met 34 negende en Bens en De Wild met 19 punten twaalfde. Er worden nog drie wedstrijden gehouden, zodat de wereldtitel van Ton van Heugten nauwelijks meer in gevaar komt. Henk Seppenwoolde boekte in het Finse Hyvlnge vijf punten in de strijd om de wereldtitel cross in de 125cc door in de eerste manche zesde te worden. In de tweede race kwam de oostelijke rijder echter niet bij de eerste tien voor. Winnaar van het dagklasse ment werd de Italiaan Rinaldi met een tweede en een eerste plaats. In de tweede omgang werd de Neder lander Andre Sprengelmeijer zevende. Seppenwoolde staat in het door de Belg Everts met 154 punten voor Rlnaldi(152) en Geboers(l48) aangevoerde klasse ment tiende met 34 punten. In de klasse 500 cc cross plaatste de Belg Malherbe zich aan de top van het klassement door de tweede manche, waarin titelkandidaat Graham Noyce uitviel, op zijn naam te brengen. Melherbe heeft nu 201 en Noyce 191 punten. Gerard Rond werd resp. zesde en achtste. Onderonsje Twee rondes voor het einde werd het ook Randy Mamola allemaal te veel. Hij stelde zich met een derde plaats tevreden. Hoe het .onder onsje' tussen Roberts en Middelburg een pretti ge ontknoping voor onze landgenoot opleverde, is in de inleiding al gemeld. Door het geweldige succes van Middelburg zou bijna worden vergeten dat een andere landge- noot, Boet van Duimen, toch ook niet de eerste ,De TT was wel mooi, maar dit is grandioos, de beste, tot het deelnemersveld behoorde. pen 0O6| wer(j zesde. Het was weliswaar geen onverdienstelijke klassering, maar gezien eerde re prestaties dit seizoen werd toch meer van hem verwacht. „De machine heeft momenteel te weinig vermogen", verklaarde van Duimen zijn zesde plaats. Er was echter geen Nederlander die daar, na de schitterende triomftocht van Jack Middelburg, om maalde. De 250 cc en de 350 cc werden een prooi voor de Duitser Anton Mang, die na deze overwin ning in de beide klassen de wereldtitel niet meer kan ontgaan. De 125 cc ging naar Angel Nieto, terwijl de zijspanklasse een overwinning opleverde voor de Zwitsers Rolf Biland en Kurt Waltisperg. JAN MENNEGA a- Pku veel meer voor moeten doen. Veel meer en |froeten knokken ook. Tot de laatste meters heb an Jlk In spanning gezeten. Ik was tot het laatste toe jls fbang dat Roberts mij toch nog weer voorbij zou ,i- fsaatt". is 2,*n zege ''jkt Middelbur9 definitief een Ptreep te hebben gezet onder een minder sue- ning in de beide klassen de wereldtitel niet desvolle periode die werd gekenmerkt door veel Jiech en een chronisch tekort aan financiële ct phiddelen om de motorsport nog verder op het li- gioogste niveau te kunnen bedrijven. Middel burg dreigde zelfs definitief de helm aan de HOCKENHEIM Het geluk van de win naar in de Grote Prijs van West-Duits- land, Nelson Piquet, stond recht tegeno ver de pech, waarmee formule 1-kop- stukken Alan Jones en Carlos Reute- mann te kampen hadden. Van de Brazi liaanse Brabhamcoureur, die zijn derde zege van dit seizoen behaalde, kan ge zegd worden dat hij in Hockenheim het geluk afdwong. Lange tijd bleef Piquet 'in de wachtkamer' om banden en motor te sparen. Toen Jo nes, halverwege de wedstrijd aan de lei ding gekomen, tien ronden voor het eind in de problemen kwam streefde Piquet al lereerst Prost voorbij. Daarna was de stil vallende Jones aan de beurt. Piquet was toen voor de overwinning in West-Duits- land niet meer te bedreigen. Het uitvallen en puntloos blijven van de leider in het wereldkampioenschap, Carlos Reutemann, werd door de nummer twee van de rang lijst, Piquet, maximaal benut. De zege in Hockenheim bracht de Braziliaan weer in de buurt van Reutemann (43 om 35 WK- punten). Daar zag het aanvankelijk niet naar uit. Na een kopstart van Prost bivakkeerden Wil- liams-azen Reutemann en Jones op de tweede en derde plaats. Piquet kon de aansluiting met de top-vijf met veel moeite verwezenlijken. De Braziliaan had schade aan de carrosserie opgelopen en had veel problemen met zijn auto op de weg te houden. Prost had teamgenoot Arnoux onmiddellijk na de start met een lekke band zien wegvallen en keek zijn landge noot in de twintigste ronde in de rug. Bij het passeren van Arnoux deed Jones een aanval op de koppositie van Prost. Via een slalomachtige manoeuvre belandde de Au straliër op de eerste plaats en begon toen snel uit te lopen op zijn achtervolgers. De ogenschijnlijk bekeken koersende Reu temann kreeg als eerste van de Williams- stai motorische problemen. In de 27ste ronde, net toen Piquet hem voorbij was gegaan, parkeerde Reutemann zijn wagen aan de kant. Tien ronden later ging het mis met teamgenoot Jones, die zijn ban den razendsnel weg zag slijten. Toen ook de motor onregelmatig begon te lopen, was het gebeurd met de uitzichten van Jo nes op een overwinning in de Westduitse Grote Prijs. Net als vorig jaar moest de Australiër voortijdig de pits in, daarmee de teleurstelling In het Williams-kamp com pleet makend. De Nederlander Boy Hayje won op het cir cuit van Hockenheim in de zevende race in de strijd om het Europees kampioenschap voor de Renault-5-tubo wagens. De Nederlander John Bolten zorgde voor een uitgebreid Nederlands succes door achter Hayje en Schütz de derde plaats te pakken. In de stand om de Europese titel leidt Ragnotti met 65 punten, voor Schütz (tweede) en Hayje (derde). MALLORY PARK De Nederlandse autocoureur Fred Krab is gisteren bij een ongeluk tijdens de training voor een Engelse formule 3-wedstrijd aan de dood ontsnapt. Het linke rachterwiel van Krabs wa gen brak op Mallory Park bij een snelheid van ruim 200 kilometer per uur af. De auto van de Heerhugo- waarder werd via een aar den wal gelanceerd en vloog over een met publiek bezet talud in het struikge was. De zweefduik van Krab en zijn wagen leverde wonderwel geen slachtof fers op. I VASSENAAR Volgens trainer Buck Leeman was listermiddag de Derby op Duindigt twee meter te :ort. Anders had Urioca S de koers gewonnen in landen van pikeur Hugo Langeweg. Buck Leeman: .Wij zijn blij met de tweede plaats. Maar kan hij in de échte lijn even eerder vrij komen en de sprint inzet- én dan komt Uranis ter Lune er niet meer aan". Het karen dure meters die Urioca S te kort kwam. Ura- 1 lus ter Lune zegevierde in handen van Aonne de trede over de 2500 meter in de kilometertijd van .20.6. seconden. Aonne de Wrede, dertig jaar en af- omstig uit Ureterp, bracht hiermee de eerste klas- ieke draverij op zijn naam. De Wrede, schoonzoon jan de bekende journalist Jan Blokker, na alloop van Ie Derby: „Ik wist dat ik een goed paard in handen ad. Maar aan winnen is nooit gedacht". >tien paarden kwamen er in fe Derby aan de start voor een otaalprijzengeld van 231.000 'ilden, waarvan maar liefst 1.000 gulden voor de win- ir. Uno Hazelaar vertrok in iden van de Limburgse pi- ir Wim Velis als groot favo- it en Udo Rotary met Jan 'agenaar als belangrijke out- Jder. Beide pikeurs kunnen el- op het ogenblik niet luch- of zien en rijden elkaar het 1st in de wielen. Met zo'n in- telling aan een Derby begin- EN HAAG In supertrio met wedmogelijkheden ot en met woensdag op de ostkantoren en zaterdag P de wedstrijdbanen, ko len veertien paarden aan e start. Wij tippen: Sieg- ied Dakota, Tim Hanover, epste en outsiders: Topper 1 en Site van Hiddum. Ba li.1 jujjiiiiiiiE nen is natuurlijk een slechte zaak. Met met nog één ronde voor de boeg ging Uno Haze laar voor de circa achtduizend toeschouwers aan de leiding voor Udo Rotary. Aan de 'overkant' nam Udo Rotary de leiding over en voerde het tem po op. Uno Hazelaar ging mee. Maar zowel voor Udo Rotary en voor Uno Hazelaar bleek dit in de eindstrijd te veel kracht te hebben gekost. Wim Velis:„Doet Wagenaar met Udo Rotary normaal in de laatste ronde dan worden wij een of twee. Nee, moet hij met "de stok erop" aan de over kant gaan vliegen. Dat is nu zo'n grote vakman. Voor mij een onbegrijpelijke zaak". Uno Hazelaar moest nu genoegen nemen met een derde plaats voor Udo Rotary. Hoog aangeslagen De overwinning van Uranis ter Lune wordt hoog aangeslagen. Aonne de Wrede moest met de driejarige hengst in het tweede Uranis ter Lune (midden) wint de Derby. Urioca S niet zichtbaar pakt het tweede geld. WESTBURY De revanchewedstrijd voor het vorige week gehouden wereldkampioenschap voor dravers, zaterdaga vond in Westbury, is in een dead heat geëindigd voor de Franse paarden Ideal du Gazeau en Jorky. Ook op de fi- nishfoto was niet te zien welke van de twee, momenteel zo eterk optredende, paarden het eerst over de eindstreep ging. Ideal du Gazeau, gestuurd door Eugène Lefevre, won vorige week in New York de wereldtitel door Jorky, met pi keur Leopold Verroken, met een halve hoofdlengte te ver slaan. De Nederlander Henny Hyikema, die in de Verenigde Staten traint, reed Super Marty naar de derde plaats, een goede prestatie van de zo nu en dan in Nederland vertoe vende pikeur. gelid achter de startauto ver trekken. Voor de tweede keer pas kwam Uranis in actie op Duindigt. Aonne de Wrede:„lk had de hengst een keertje eer der mee genomen om met Duindigt kennis te maken. Dat was op 18 juli. Ik wist toen dat ik niet kon winnen. Urioca S verslaan is Immers een moeilijk zaak. Die won toen en feitelijk was ik daar nu in de Derby het meest bang voor. Maar geluk kig ik kon hem in de eindstrijd vóórblijven, maar het had niet langer moeten zijn". Urioca S kwam vóór de Derby, zeven keer aan de start als driejarige en even zo veel ke ren. Het was echter niet de be doeling van de eigenaar dat hij met het paard in de Derby zou starten. Daarom zocht trainer Leeman de koersen zorgvuldig uit voor Urioca S en ontliep zo meestal de confrontatie met de toppers uit zijn jaargang. Enige weken geleden kon Leeman ei genaar Weerdenburg tot ande re gedachten brengen om Urioca S toch maar in de Derby te laten starten. Immers, kansloos was de op Duindigt getrainde hengst niet. Met de tweede prijs van 49.000 gul den was men daarom meer dan tevreden. Leeman: „Hij komt voor mij ondanks de tweede plaats toch als grote winnaar uit de strijd". Later toen de kruitdamp rond de Derby was opgetrokken stelde Wim Velis van Uno Hazelaar- :„lk hoop elk jaar derde in de Derby te worden. In zijn nu an- derhalfjarige loopbaan heeft Uno Hazelaar ruim 160 dui zend gulden verdiend. Ze ko men het paard nog wel tegen". Voor Wim Velis die In 1973 de Derby won met Lento H en in 1975 met Nimrod R was er dus dit keer geen champagne. Niettemin stond hij temidden van de meegekomen Limbur gers lang in het middelpunt van de belangstelling, met een glas bier in dé hand. En dat al les onder het motto dat Uno Hazelaar toch de beste is en dat champagne eigenlijk toch niet zo lekker is als bier. Marleen Stassen, echtgenote van de eigenaar van Uno Ha zelaar, had het tijdens de Derby moeilijk gehad. Zes jaar geleden won haar Nimrod R de Derby. Eén van de aanwezigen heeft toen wekenlang pijn in zijn arm gehad. Toen Nimrod R de laatste rechte lijn in kwam begon Marleen Stassen de be zoeker namelijk stevig in de arm te knijpen en daarmee stopte ze pas nadat Nimrod R had gewonnen. Op haar ver zoek nam dezelfde bezoeker wéér naast haar plaats op het hoogste punt van Duindigt, de rechterstoel. Dat móest geluk brengen. Afreageren van de spanning was ditmaal niet no dig: Uno Hazelaar was geen moment een bedreiging voor Uranis ter Lune. ARTHUR VAN RIJSWIJK GEESTEREN Chef d'equipe Ben Arts van de Neder landse sprintruiterploeg heeft er tijdens hot zevondo CSI van Geesteren een probleem bij gekregen. Leek hij aan vankelijk voor do strijd om de Europese kampioenschap pen te München (half september) terecht voorbij te gaan aan Anton Ebben, de nestor van de nationale springtop bewees in de Twentso dreven dat hij nog wel degelijk in etaat is tot een topprestatie. Ebben legde in de ondanks de concurrentie van het con cours van Hickstead utierst boeiende strijd om de Grote Prijs van Twente ook in de tweede barrage het selectieve traject met zes hindernissen en evenveel sprongen af zon der fouten te maken. Ebben moest echter op Erve Maat huis een man voor laten gaan, die In de extra rondgang eveneens alle obstakels in de oorspronkelijke staat liet: Jo- han Heins, vrijdag 34 jaar geworden en in Geesteren des tijds aan zijn internationale carrière begonnen, maar daar later nog nooit echt imponerend. Deze keer echter bleek de tegenwoordig voor zichzelf in paarden handelende Heins door niemand te verslaan, nadat in de eerste -van de twee ronden met hem negen anderen geen strafpunten hadden opgelopen. Vier concurrenten vielen af in de tweede rond gang, waarna zes combinaties in ten hoogste twee barra ges van Gerd Meier, vorig jaar sterk winnaar, maar nu al in zijn eerste rit met Casimir kansloos voor de eindzege. Dat werd in de eerste barrage van de zes overgebleven deelnemers alleen Rob Ehrens met Oscar Drum, die op de laatste hindernis in de fout ging. Hugo Simon met Answer, Edgar Cuepper (Cyrano), Johan Heins (Larramy), Anton Eb ben (Jumbo Design) en Thomas Frühman (Donau) moesten in deze volgorde gaan uitmaken wie de triomf (en de 8000 gulden) voor zich zou gaan opeisen. De kleine Oostenrijker, die zowel in 1978 als in 1979 met Gladstone in Geesteren zegevierde, nam alle mogelijke risi co's In een poging een scherpe tijd neer te zetten. De gok mislukte echter, want Answer wierp zowel op de tweede oxer als de triple bar een balk af. De Belg Cuepper deed het Iets beter. Nadat hij de eerste hindernis, een oxer, niet intact had gelaten, legde hij het 350 meter lange parkoers verder goed af. De eerste foutloze ruiter was Johan Heins. De Europese kampioen van 1977 raasde bovendien op de rug van de 11- jarige Larramy snel over de zes obstakels: 35,65 seconden. Anton Ebben ondernam weliswaar een knappe poging Heins van zijn troon te stoten, maar de 50-jarige ruiter kwam ruim drie seconden te kort, vooral omdat hij na de triple bar gedwongen werd tot een „verzameling", waar door hij met Jumbo Design, die bij het EK van 1977 in We nen voor zijn laatste echt grote succes zorgde (brons), kostbare tijd verloor. Frankrijk won tijdens het internationale concours hlppique In Hickstead de landenwedstrljd met een totaal van 20 strafpunten over de twee manches. Groot-Brittannië, op dit terrein winnaar In de vier voorgaande edities, werd nu tweede met vier strafpunten meer, voor Zwitserland (31), West-Duitsland (32) en Mexico (44). A 8 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9