Solidariteit praat met regering over toenemende onrust Weer Ierse hongerstaker overleden ZWIJGPLICHT VOOR BANI-SADR Bizar complot voor coup op eiland Malta Uptimisme ove£; gesprek tussen L arm en rijk Rebellie in Gambia lijkt voorbij Bootvluchtelingen door Nederlandse tanker opgepikt ONTHULLINGEN DAILY MAIL: (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN De vrouw van een Britse onderwijzer, Do rothy Smith-Pollacco, en haar minaar, een voormalig priester uit Malta die in de gevangenis zit, zouden de hoofdfiguren zijn in een bizar complot om een militai re staatsgreep op Malta te plegen en premier Dom Mintoff om het leven te brengen. Deze merkwaardige onthulling wordt gedaan in een exclusief verhaal in de Daily Mail. Het blad zegt dat de Britse geheime dien sten een onderzoek instellen naar het complot dat in Londen zou zijn uitgebroed. De vroegere Maltezer priester, Carmel Sultana, zit nu in de gevangenis. Hij zou zou hebben geweten van een complot de regering omver te werpen en dat niet aan de bevoegde autoriteiten hebben gemeld. Een vroegere Britse legerma- joor werd door de 36-jarige Dorothy Smith-Pollacco ge vraagd om een prijsopgave voor een staatsgreep op Malta met gebruikmaking van Britse huursoldaten. Hun op dracht zou zijn regeringsgebouwen en radio- en televisies tations te bezetten. Vervolgens zou een toespraak van „loy ale Maltezers" worden uitgezonden, waarin zou worden verklaard dat de staatsgreep had plaats gevonden om te voorkomen dat het eiland een satelliet van de Sovjet-Unie zou worden. Maar de ex-majoor, Peter Gilson gaf, de informaties door aan het ministerie van defensie en hij speelde het spel ver der mee. De prijsopgaven voor een invasie en staatsgreep op Malta liepen op tot een bedrag van ruim 2 miljoen gul den. Dat bod was gedaan door een Amerikaan, die een keurlegertje van 70 man nodig dacht te hebben. Dorothy Smith-Pollacco had een niet geringe rol in het complot. Zij zou een van de leiders van de revolutie worden en des noods eigenhandig Dom Mintoff vermoorden. Dorothy Smith zou overigens nauwe contacten hebben on derhouden met de ambassade van Lybië in Londen. Het complot zou in eerste instantie zijn uitgebroed door twee gladde Engelse figuren, die zich Gilbert en Glover noem den en die mevrouw Dorothy Smith-Pollacco bij de Lybi- sche ambassade hadden opgewacht. BUITENLANDleidsecoura£ maandag 3 augustus 1981 pagina VS onderstrepen belang Noord^ Zuiddialoog >urg 10.15 wver Jeyn' 1 10.00 CANCUN De ministers van buitenlandse zaken van tweeëntwintig arme en rijke landen hebben gisteren hun tweedaagse besprekingen beëindigd in de Mexicaanse badplaats Cancun met een slotverklaring, die optimis me uitstraalde over de top van dezelfde landen die in oktober in deze stad wordt gehouden. De Amerikaanse minister Alexander Haig heeft de resultaten van de bijeenkomst „ongewoon con structief" genoemd en daar aan toegevoegd dat de top in oktober „een nieuw vertrek" mogelijk maakt naar een be tere wereld „voor allen". De leiders van de landen zul len in oktober praten over handel, hulp en internationale samenwerking, zonder dat een agenda wordt vastgesteld of wordt geprobeerd over speci fieke oplossingen voor bepaal de problemen te onderhande len, zo stond in de slotverkla ring. Gehoopt wordt dat een uitwisseling van gezichtspun ten toekomstige onderhande lingen vergemakkelijkt om de kloof tusen rijke en arme lan den te overbruggen. Het rum voor deze onderhandeli|^ gen dienen, aldus de slotv^oOI klaring, de Verenigde Natiofw te zijn. Secretaris-geneH0-00 Kurt Waldheim werd voor top in oktober als speciale giüo uitgenodigd. Overigens waren de ontwiL-,. kelingslanden die deelnam^— aan de bijeenkomst in de bago.l! plaats op het schiereiland Yhave catan van te voren in N^y71 York bijeengekomen. Volgej^J, conferentiekringen kwam^k ze overeen geen onderwerpjaats ter sprake te brengen <fcroei tweedracht zouden kunnL^ zaaien. Ook de Mexicaanse nujJj, nister Jorge Casteneda vofo.oi het gunstige verloop van besprekingen in Cancun et, goed voorteken voor de top a oktober. J Minister Haig bevestigde de Amerikaanse president 1 nald Reagan zal deelnemii aan de top. Hij komt, aid Haig, met een positieve ben dering naar Cancun omdat 1 al eerder het belang ond^'ae streepte van „constructiejunc werkverhoudingen tussen *3-1 Verenigde Staten en de or^rg wikkelingswereld". De omgekomen sterke man van Panama, generaal Torrijos, (ook deze archieffoto uit 1977 met een meisje op zijn arm. Voti Panama's sterke man, generaal Torrijos, bij vliegongeluk omgekomen leraal Omar Torrijos, opperbevelhebbling 5 strijdkrachten en .sterke man" van PanFjjf PANAMA Generaal van de Panamese strijd! ma, is bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen, zo in Panama-stad bekendgemaakt. De generaal was vrijdagmorgen voor het laatst gezien. Hl vertrok toen in een vliegtuig van de stad Penonome op kilometer van de stad Panama voor een vlucht naar F dorp Coclesito. De wrakstukken van het toestel waarin Torrijos en een piloj zaten, zijn zaterdag op 90 kilometer van de hoofdstad gevondel Het lijk van de generaal is inmiddels geïdentificeerd. Generaal Omar Torrijos wist in 1979 via onderhandelingen l daan te krijgen dat de Amerikaanse regering het oppertoezic|J over de Panamakanaalzone aan de Panamese autoriteiten ovejj droeg. Torrijos kwam in oktober 1968 na een staatsgreep aan de macby. Hoewel er in 1972 een nieuwe grondwet was opgesteld die vooi zag in de verkiezing van een president bleef Torrijos aan <&C macht en wel als opperbevelhebber van de Nationale Garde. D verkiezing in 1978 van zijn beschermeling Aristides Royo t<"c president bracht hierin geen verandering. Torrijos bleef atrj „sterke man". Jh m Va Amerikaans materiaal voor aanleg Russische pijpleiding WASHINGTON De Ame rikaanse regering heeft de verkoop goedgekeurd van Amerikaanse rupsvoertui gen bestemd voor de aanleg van Russische pijpleidingen. Het materieel mag echter in geen geval worden gebruikt voor de aanleg van de gas leiding die Russisch aardgas naar West-Duitsland moet brengen, zo is bepaald. Tegelijk met het verlenen van toestemming voor de verkop van het rupsmaterieel is efaÉ verklaring uitgegeven, waarPoi .de westerse landen worden gpei waarschuwd tegen een te grcfcJ afhankelijkheid van de Sovj®ai Unie op het gebied van enette gie. „De regering voert overlw met onze bondgenoten om fa! strategische afhankelijkhej en kwetsbaarheid van HW westen te minimaliseren", pel staat in een communique, vn w DAKAR De rebellie van marxistische leden van hw Gambiaanse leger tegen het bewind van president Daw^e Jawara is bijna voorbij, al hebben de opstandelingen nff steeds een radiozender en een dertigtal gijzelaars in httrn macht. De hoofdstad Banjul is door Senegalese troepen, dfw in Gambia tussenbeide zijn gekomen, veroverd. Volgens berichten zouden de opstandelingen negenentwintig gjef zeiaars in handen hebben. Onder hen bevinden zich achttife kinderen, van wie acht van de president. Ook een van zijn twlet vrouwen zou tot de gijzelaars behoren. De rebellen hebben gf>e dreigd eerst de gijzelaars en vervolgens zichzelf te doden als fcti Senegalezen zich niet terugtrekken. Intussen is president Dawfa» vanuit de Senegalese hoofdstad Dakar naar zijn land teruggfa' keerd. - fa' Ton schadedoor brand in huis Heinrich Böll DÜREN Een 19-jarige, dronken jongeman heeft zater dag per ongeluk brand gesticht in de verbouwde boerderij vui de Westduitse auteur Heinrii Böll. De brand veroorzaakte schade van ongeveer 100.01 gulden. De jongeman was tl nieuwsgierigheid de garaf van het huis binnengegaan^ zat in Böll's auto naar de rar te luisteren. De brand ontsto per ongeluk toen hij een siff ret aanstak, aldus de polity die eerst dacht dat er vt brandstichting sprake was. I Bemanningsleden van de Antilla Bay dragen een verzwakte Viet namese vluchteling naar een Pilippijnse ziekenauto. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken ver klaarde dat Bani-Sadr zwijgplicht is op gelegd „teneinde de levens van Franse burgers niet in gevaar te brengen". Het is niet bekend hoe Bani-Sadr op de maatregel heeft gereageerd. Eerder heeft hij laten weten naar een ander land te willen verhuizen als hij geen politieke actie mag voeren. In vraaggesprekken met kranten, ge houden voor het verbod, heeft Bani- Sadr laten weten dat hij een regering in ballingschap wil vormen. Hij voor spelde verder dat aan het einde van de zomer ae Iraanse economie „volledig zal instorten". De ex-president zei ver der dat hij vanuit zijn ballingschap in Parijs de komende weken een golf van' landelijke stakingen en protestoptoch ten hoopt te organiseren „om het ty- rannieke bewind van Khcmeiny ten val te brengen". Intussen zal de lande lijke linkse opstandelingenbeweging Moedjaheddin die Bani-Sadr steunt „in het hele land functionarissen van Kho- Bomaanslag Bologna herdacht In Bologna heeft de Italiaanse president Pertini (rechts op de foto met wit haar en don kere bril) zaterdag een krans gelegd ter nagedachtenis aan de 85 mensen, die gisteren precies een jaar geleden om kwamen bij de aanslag op het station van Bologna. Hoewel er geen twijfel over bestaat dat de daders van Europa's ernstigste, na-oorlogse, ter roristische aanslag moeten worden gezocht in rechts-ex- tremistische kringen, zijn er tot op heden en tot ergernis van veel Italianen geen ver dachten aangehouden. WARSCHAU Het Poolse vakverbond Solidariteit heeft vandaag toch een ge sprek met de regering over de economische chaos en de toenemende onrust in het land. Gisteren was gemeld dat Solidariteit pas later in de week aan het verzoek van de regering gehoor zou wil len geven, om zich eerst in tern te kunnen beraden. Het bericht dat alsnog vandaag zou worden onderhandeld kwam na de bekendmaking, dat de Poolse defensietop zich had beraden over de si tuatie in het land. De afgelopen dagen hebben regering en partij gewaar schuwd voor het gevaar van verdere betogingen tegen vooral het voedseltekort. Poli tie en leger zullen voortaan worden ingeschakeld om de zwarte handel te voorkomen. Poolse leiders hebben de afge lopen dagen ook afdelingen van Solidariteit ervan beschul digd de schaarste uit te buiten om de spanningen op te kun nen voeren. Verder werd be kend dat het onlangs nieuw gekozen centraal comité bin nenkort in spoedzitting bijeen wordt geroepen om de situatie in het land te bespreken. Duidelijk is dat de voedselcri- sis de spanning in Polen steeds verder opvoert. De vraag is nu of de overheid en Solidariteit er in zullen slagen de bevol king in de hand te houden, nu steeds meer en massalere ac ties dreigen. Voor de komende dagen staan in een groot aan tal steden betogingen en hon- germarsen op het programma. In Warschau wordt gedreigd met de belegering van de rege ringsgebouwen door chauf feurs van het openbaar ver voer, de vuilnis-ophaaldienst en andere voertuigen. CONCESSIE BEGIN AAN ORTHODOXEN El Al vliegt niet meer op zaterdag Aanhangers oud-president Bhoetto gedood NEW DELHI In het hoofd- kwartier van de Pakistaanse dissidentenbeweging Al Zulfi- kar in de Afghaanse hoofdstad Kaboel heeft zich vorige week na een overval een vuurge vecht voorgedaan waarbij ten minste negentien mensen om het leven zijn gekomen. Ali Zulfikar, genoemd naar de terechtgestelde Pakistaanse oud-president Ali Zulfikar Bhoetto, is een beweging van Pakistanen die uit is op de om verwerping van het onder drukkende bewind van presi dent Zia-Ul-Haq. De slachtof fers zouden behoren tot dege nen die eerder dit jaar een Pakistaans vliegtuig kaapten. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiii Britse Labour- partij ontvouwt radicaal economisch program LONDEN De leiding van de Britse Labour-partij heeft vanmorgen een plan voor het herstel van 's lands economie ontvouwd. Daarin wordt een „radicale visie op een socialistisch Groot-Brit- tannië" gegeven. De blauwdruk zal, als hij door het jaarlijkse partijcongres wordt aangenomen, in het verkiezingsprogramma wor den opgenomen. Het partijbe stuur wil een volkomen ander anti-inflatiebeleid dan de poli tiek van premier Thatcher. De plannen voorzien in hogere, in plaats van lagere overheidsuit gaven ter bestrijding van de werkloosheid en een „weelde belasting", een heffing van een a vijf procent per jaar op vermogens van meer dan 150.000 Pond. „Er zal verzet zijn van degenen wier macht, voorrechten en rijkdom wordt bedreigt", aldus het document muiu'uiiiiiiiiiitiiiuiiiiiiiiiiiiiumiiiuiiniiiii! 73 dagen vasten: net geen gruwelijk record (Van onze correspondent Bert van Velzen) LONDEN Na een honger staking van 73 dagen is gis teravond in de Maze-gevan- genis in Belfast de IR A-man Kieran Doherty overleden. Doherty (26) is het achtste slachtoffer van de campagne om politieke status voor IRA-gevangenen. De dood van Douherty kwam tijdens een golf van geweld in Noord-Ierland. Tijdens de rellen na de dood van Kevin Lynch, die zater dagochtend als zevende slacht offer van de IRA-campagne stierf, werd een Brits militair voertuig beschoten met een Russisch raketwerper. Daarbij is een soldaat gestorven. Twee politiemannen zijn om het le ven gekomen toen hun auto op een landmijn reed. In Belfast bekogelden gemaskerde jonge ren politie en leger met bezi- nebommen en stenen. Er wer den barricades opgericht en auto's in brand gestoken. Vandaag wordt Lych (25) in zijn geboortestreek London derry begraven. Hij is na 71 dagen hongerstaking gestor ven. Kiran Doherty is onge woon lang in leven gebleven. Hij bereikte bijna het gruwelij ke record dat op naam staat van een vroegere burgemees ter van Cork, Terence McSwiny. Deze stierf in 1922 in de gevangenis van Brixton in Zuid-Londen na een hon gerstaking van 74 dagen. Po gingen om een eind te maken aan de nu ruim vijf maanden durende campagne, leken gis- Kevin Lynch teren opnieuw tot mislukken gedoemd. De dood van Doherty, die acht weken geleden in het parle ment van de Ierse Republiek werd gekozen, brengt de posi tie van de Ierse president Fitz gerald in gevaar. Diens rege ring steunt maar op een meer derheid van twee zetels. Nu moeten in Doherty's kiesdi strict nieuwe verkiezingen worden gehouden. PARIJS De Franse regering heeft de uitgeweken Iraanse ex-president Abolhassan Bani-Sadr gisteren ver boden verdere publieke verklarin gen af te leggen. Vrijwel gelijktijdig maakte de Franse regering bekend dat drie vaartuigen voor de Iraanse marine die wijlen de sjah in 1974 had besteld, naar Iran onderweg wa ren. Zij vormden de laatste schepen van een serie van twaalf, maar wa ren achttien maanden vastgehouden „wegens de revolutie in Iran", aldus het Franse ministerie. meiny uitschakelen", aldus de ex-presi- dent tegen de correspondent van de Britse Sunday Times. In de stad Kazerun in het zuiden van Iran is zaterdagavond een belangrijke geestelijke doodgeschoten. Het slachtof fer werd door twee kogels dodelijk ge troffen toen hij uit de moskee terug keerde. Ondertussen is Mohammed Ali Radjai door Khomeiny officieel als pre sident geïnstalleerd. De laatse heeft Bani-Sadr opgeroepen naar zijn land terug te keren. f JERUZALEM De Israëli sche premier Menachem Be gin heeft aan zijn ultra-or thodoxe coalitiepartner Agoedat beloofd dat de na tionale luchtvaartmaat schappij El Al niet meer zal vliegen op zaterdag, de dag van de sabbat. Dit heeft de Israëlische luchtmacht zon dagavond meegedeeld. Begin zou deze concessie heb ben gedaan om de totstandko ming van een nieuwe coalitie regering te vergemakkelijken. Be directie van El Al heeft verklaard dat een dergelijke maatregel de nekslag voor zijn maatschappij zal betekenen. Het verlies zou daardoor oplo pen tot 120 miljoen gulden per jaar. De Israëlische radio heeft gis teren over het verloop van de onderhandelingen voor de vorming van een nieuw kabi- ïiet meegedeeld dat de nieuwe regering het Israëlisch gezag over de Westoever en de Ga- zastrook wil voortzetten. ^Vaarnemers leiden hieruit af dat de nieuwe regering-Begin in feite deze gebieden defini tief zal willen inlijven. Begin zal waarschijnlijk mor gen zijn nieuwe kabinet aan het parlement voorstellen. Huwelijksboot vaart uit Vele duizenden mensen waren zaterdag in Gibralter op de been om prins Charles en prinses Diana het zeegat te zien kiezen. Het was de prins zelf, die halverwege de middag het koninklijke vliegtuig aan de grond zette. Na een rit van meer dan een half uur over een afstand van twee en een halve kilometer konden de prins en prinses én hun vrachtwagen vol bagage worden inge scheept, waarna de 750.000 gulden kostende veertiendaagse huwelijkscruise begon. Een vloot van pleziervaartuigen probeerde het koninklijke jacht tevergeefs bij te houden. De prins en prinses konden het geheel vanaf hun privé-zonnedek gadeslaan, terwijl boven hun hoofden een speciaal ingehuurde brass-band er vrolijk op los toeterde. MANILLA De Neder landse olietanker Antilla Bay is gisteren in de Filip pijnse hoofdstad Manilla aangekomen met 91 Vietna mese bootvluchtelingen aan boord. De groep, die er zeer slecht aan toe is, werd zater dagavond opgepikt in de Zuidchinese Zee. Volgens de kapitein van de Nederlandse tanker bestond de groep Vietnamezen oor spronkelijk uit 140 mensen. Tijdens de omzwervingen in de Zuidchinese Zee zijn 45 van hen overleden. Aan boord van de tanker zijn ook nog drie vluchtelingen gestorven. Op weg naar een ziekenhuis is een vierde overleden. Een van de vluchtelingen, de 32-jarige luitenant uit de vroe gere Zuidvietnamese marine Thai Bin Van, verklaarde dat zij sinds 11 juli op het water hebben rondgezworven. Zij raakten de koers kwijt nadat zij in een orkaan verzeild raakten. „Zeker veertig sche pen zijn ons gewoon voorbij gevaren. De opvarenden maakten foto's", aldus Bin Van. Om te 'kunnen vluchten hebben zij militaire autoritei ten moeten omkopen. Voor een volwassene moest drie, voor een kind één ons goud worden betaald. De Nederlandse ambassade-se cretaris De Waal heeft ver klaard er vertrouwen in te hebben dat de vluchtelingen in Manilla worden toegelaten. Nederland zal voor de vluch telingen zorg dragen, wanneer andere landen weigeren hen op te nemen. Door een Amerikaans marine- vaartuig zijn gisteren 34 vluchtelingen opgepikt. Zij waren er veel beter aan toe dan de andere groep; zij had den in leven kunnen blijven, omdat ze af en toe regenwater konden drinken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6