Minder bedden in Leidse ziekenhuizen Brug over de Stompwijksevaart vormt ontsluiting plan Westeinde III REGIOUOURINAAL ELISABETH ZIEKENHUIS: BESLUIT IS PSYCHOLOGISCHE KLAP Koninklijke onderscheidingen in Noordwijk REGIOUOURINAAL Katwijker (19) verongelukt Op de fiets naar de Noord kaap en terug... Noodweer teisterde badplaats NOODLOTTIG NASPEL CONCERT „GOLDEN EARRING' REGIO LEIDSE COURANT. MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 PAGINA 4 Strandexploitant betrapt dieven NOORDWIJK Een stran dexploitant heeft dit week- einde met een onverwachte inspectie van z'n tent op het noorderstrand een diefstal kunnen voorkomen. Omdat er de laatste tijd regelmatig vernielingen aan de tenten op het strand worden aange richt, besloot de man 's nachts zijn bezit te contro leren. Hij trof toen een tweetal Duits sprekende jongelui aan. die op het punt stonden de electrici- teitskabel naar de tent af te knippen. Blijkbaar was het hun bedoeling de kabel te ste len, want zij hadden haar al over een lengte van circa hon derd meter opgegraven. Bij de komst van de Noordwijker na men zij de benen en reden in een auto weg. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Auto tegen paal VOORSCHOTEN Door nog onbekende oorzaak ls zondagochtend een auto met twee inzittenden In Voor schoten tegen een lantaarn- paal gereden. Het ongeluk gebeurde rond tien over vier op de Koperwie klaan. De bestuurder, een 25- jarige jongeman uit Voorscho ten, en zijn passagier, een 17- jarig meisje uit Voorschoten, moesten met snij wonden naar het Elisabethziekenhuis ver voerd worden. Alcoholcontrole LISSE/HILLEGOM Bij alcoholcontroles in Lisse en Hillegom werden in de nacht van vrijdag op zater dag 100 personenauto's aan gehouden. Zes bestuurders werd verzocht van het blaaspijpje gebruik te maken. Slechts in één geval legde de politie een rijverbod op. Tegen de bestuurders werd geen proces verbaal opge maakt. Fietsencontrole in Rijnsburg RUNSBURG De rtjkspo- litie in Rijnsburg heeft afge lopen donderdag en vrijdag een grootscheepse fietsen- controleactie gehouden. Een aanzienlijk aantal 'gepar keerde' fietsen bleek niet op slot te staan. Donderdag werden 363 rijwie len onderzocht. Hiervan ble ken er 54 niet op slot te staan, 22 bleken niet eens over een deugdelijk slot te beschikken. Vrijdag werden 235 fietsen aan een onderzoek onderwor pen. Toen bleken er 66 niet op slot te staan terwijl bij 27 fiet sen het slot ontbrak. Vrijdag werden in Rijnsburg ook 589 auto's gecontroleerd. 161 wagens bleken niet afge sloten te zijn, in enkele auto's lagen waardevolle artikelen als fototoestellen op de achter bank, terwijl in twee auto's de sleuteltjes in het contact zaten. Voorts liep de politie een aan tal huizen langs waarvan be kend was dat de bewoners op vakantie waren. Ook hier bleek in sommige gevallen dat het mogelijke inbrekers erg gemakkelijk gemaakt werd. LEIDEN/LEIDERDORP/NOORDWIJK Het aantal ziekenhuisbedden in de Leidse regio wordt ingekrompen. Volgens staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid) moet deze regio ruim honderd bedden inleveren. Daarvan moeten er bij het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp 52 verdwijnen, bij het Diaconessenhuis 3 en bij de reumakliniek Sole Mio in Noord wijk 46. In de praktijk blijkt het met deze inlevering nogal mee te vallen. Bij Sole Mio gaat men uit van ver ouderde cijfers. Ook het Elisabeth ziekenhuis verwacht beleidsmatig geen consequenties. Me- disch-directeur dr JAM. Bron: „De beslissing doet ons beleidsmatig niets. Wel voelen we de be slissing als een psychologische klap, want we worden thans min of meer gestraft voor een zui nig gebruik van de bedden". Het besluit van staatssecretaris Veder-Smit heeft als uiteindelijke resultaat, dat het aantal ziekenhuisbed den in Nederland met 4.000 wordt verminderd. Doel van de inkrimping is geld vrij te maken om het per soneelsbestand van de ziekenhuizen met 4.000 ver pleegkundigen te kunnen uitbreiden. In opdracht van de staatssecretaris heeft de zogeheten Commissie Capaciteits Reductie daarvoor sinds dit voorjaar een onderzoek verricht. In de commissie zitten vertegen woordigers van de nationale ziekenhuisraad, Vereni ging van Nederlandse Ziekenfondsen, het contactor gaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverze keraars, het college van ziekenhuisvoorzieningen het centraal orgaan ziekenhuistarieven, de Geneeskun dige Hoofdinspectie van de Volksgezondheid en ver tegenwoordigers van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Bij de mogelijke vermin dering van het aantal bedden en wiegen is rekening gehouden met de functie die het ziekenhuis in de be trokken regio inneemt De commissie heeft bij het berekenen van de nood zakelijke inkrimpingen louter cijfermatig gekeken naar de bezettingspercentages van de ziekenhuizen. Dit steekt het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Directeur Bron: „Wij hebben altijd een zuinig beleid ten aanzien van het gebruik van onze 428 bedden en 12 wiegen gehanteerd. Dit wil zeggen, dat wij zoveel mgelijk mensen poli-klinisch behandelen en de ver- pleegduur zo kort mogelijk houden. De gevolgen van dit beleid zijn duidelijk. Onze gemiddelde verpleeg- duur is lager dan het landelijk gemiddelde. Wij ont vangen per bed heel wat meer patiënten dan zieken huizen elders in het land. Vergelijk onze cijfers maar eens met die van de ziekenhuizen in bijvoorbeeld Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Daarom doet het ons zeer, dat de commissie alleen maar naar de be- zettigsgraden heeft gekeken. Wij voelen ons hierdoor min of meer gestraft voor ons zuinige beleid. Maar we zijn toch akkoord gegaan, omdat ons is toegezegd, dat de voorgestelde maatregel slechts een admini stratief karakter heeft, zonder consequenties voor personeel en financiën". In het voorstel van de com missie levert het Leiderdorpse ziekenhuis van de 428 bedden en 12 wiegen, 52 bedden en 1 wieg in. De gemiddelde bezettingsgraad in dit ziekenhuis was de afgelopen drieg jaar 79,1 procent. Bij de Noordwijkse reumakliniek Sole Mio, blijkt de staatssecretaris foutieve cijfers te hebben gebruikt. De overheid heeft laten weten, dat van de 88 bedden er 46 moeten verdwijnen. Dit vanwege het lage be zettingspercentage van 42,7. Administrateur H.P. Heruer „We hebben het aantal bedden al enkele ja ren geleden teruggebracht naar vijftig. Overigens zijn we al geruime tijd bezig met plannen om op het terrein van de voormalige Anna-kliniek in Leiden een nieuw regionaal revalidatie centrum op te rich ten. Dit in samenwerking met het Rijnlands Zeehos pitium en de Anna-kliniek. De voorbereidingen wor den uitgevoerd door de stichting Prof. Jan Mulder Kliniek en het ziet er naar uit, dat de plannen een positief gehoor vinden. de 303 bedden en 14 wiegen behoeven er slechts 3 bedden te verdwijnen. Het bezettingspercentage was hier in de afgelopen jaren 89,1. De ziekenhuisdirecties zijn inmiddels op de hoogte gebracht van het advies, dat de commissie capaci teitsreductie heeft uitgebracht. Na eventueel overleg met de ziekenfondsen en-of particulieren verzeke raars, heeft men tot 1 november de tijd bezwaar aan te tekenen bij de commissie erkenning van de zie kenfondsraad. Daarna zal de staatssecretaris een be- Geoliede demonstratie Katwijkse reddingbrigade In samenwerking met de Ma rine luchtvaartdienst en de K.NZ.H.R.M. heeft de Kat wijkse reddingsbrigade zater dag op het strand voor het Zeehospitium een demonstra tie van haar kunnen gegeven. Ondanks de wat tegenvallen de publieke belangstelling, die geweten werd aan het slechte weer en aan het feit dat het bloemencorso werd gehouden, werd het ook deze keer weer een goed geoliede show. Behalve het spectacu laire werk van de helicopters verschafte men theoretische Informatie over het rellen en zeilen van de brigade. NOORDWIJK Burge meester mr. Bonnike heeft zaterdagmorgen de zilve ren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, uitgereikt aan me vrouw Marianna Palczyns- ki, die onlangs het feit her dacht, dat zij vijftig jaar als huishoudster in dienst was van de familie Van Dam aan de Zeestraat vrouw Palczynski in het be gin van de dertiger jaren naar Noordwijk waar zij werk vond bij de familie Van Dam. Deze had in die tijd een fijne, was- en strij- kinrichting in het pand aan de Zeestraat In 1958 ver kreeg de jubilaresse de Ne derlandse nationaliteit In het „Hof van Holland" reikte de burgemeester za terdagmiddag koninklijk goud uit aan mevrouw B. D. de Jong, apothekersassistente in Noordwijk. Zij herdacht zaterdag het feit, dat zij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de Duinrand Apotheek, thans behorend tot de Maat schap Noordwijkse Apothe ken. Naast haar dagelijkse taak schreef mevrouw De Jong enkele boeken, waar onder de doktersroman „Duinoord-apotheek" en „Waarom juist ik?". Ook schreef zij het hoorspel „Eenvoud is het kenmerk van het ware" over het leven van Boerhaave. Het werd zo wel in Indonesië als in Ne derland via de radio uitge zonden. Zwem vierdaagse Als onderdeel van het programma van de stichting Jeug- drecreatie houdt de Zwemvereniging Sassenheim in zwem bad Wasbeek van dinsdag tot en met vrijdag een zwem- vierdaagse. Gedurende deze vier dagen kan iedereen die in het bezit is van A-diploma 250, 500 of 1000 meter afleggen, om aldus na vier dagen in het bezit te komen van een heu se medaille. Om te voorkomen dat jeudige zwemmers wor den bedolven onder het geweld van de ouderen heeft men voor de jeugd tot en met 9 jaar een apart uur gereserveerd. Zij kunnen tussen vijf en zes uur terecht in Wasbeek. Ou deren starten tussen zes uur en half negen. Men dient zich een half uur voor het begin van het gebeuren aan te mel den. Zaterdag is er een familie-estafette, die om half vier van start gaat. Iedere deelnemende ploeg moet uit vier personen bestaan, waarvan eéri zich vader of moeder van de overigen moet kunnen noemen. Orgelconcert Charles de Wolft geeft donderdag een orgelconcert in de Sint Agathakerk in Lisse. Het muzikale gebeuren wordt gehouden onder auspiciën van de Orgelkring Bollenstreek en begint om kwart over acht De Wolff brengt werken ten gehore van Franz Liszt, Cesar Franck, Anthon van der Horst en Hendrik Driessen. Met name bet werk van Liszt is een gang naar de Sint Agathakerk waard, zo bericht de orgelkring. De toe gangsprijs bedraagt J7£0 Pelgrimstocht Vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Gouda en Botterdam wordt zaterdag 15 augustus, het Hoogfeest van Maria Hemelvaart, een pelgrimstocht gehouden naar Ma ria's Genade-oord, Banneux Notre Dame, in de Belgische Ardennen. Geestelijk leider tijdens de tocht is pastoor J.C.M. Winkel uit Den Haag. Thema van de bedevaart is 'H. Eucharistie verbindt ons met Christus en elkaar'. De- kosten voor deelname bedragen 70 gulden per persoon. Daarbij zijn de reis en een koffiemaaltijd inbegrepen. Na aankomst in de bedevaartplaats wonen de pelgrims een dienst bij. In de namiddag is er Bidweg naar de Bron en zegening van alle zieken met het H. Sacrament. Men ver wacht duizenden pelgrims in Banneux. Belangstellenden kunen zich opgeven bij mevr. Van Houten, Jeroenspark 38 in Noordwijk (tel. 01719-16706); mevr. Lubbers, Ooievaar straat 48 in Lisse (02521-14328) of bij Zr. Theodora, Haag- weg 49 in Leiden (071-310415). -ev Sloop Bronckhorstschool deze week van start j t; NOORDWIJK Deie week gaat men beginnen met de sloop van de oude kloosterschool aan de Bronckhorststraat.[)OE De sloopvergunning is inmiddels afgegeven. irek De laatste weken bestond bij omwonenden nogal onvrede overran de situatie. De school werd in deze vakantieperiode als speel-*0 plaats gebruikt door de jeugd en men vreesde voor ongevallen*?01 en brandstichtingen. NOORDWIJK Het hevige onweer en de daarmee ge paard gaande stortbui heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in de badplaats heel wat onheil teweegge bracht. In het psychiatrisch zieken huis „Sancta Maria" sloeg de bliksem in. Er ontstond brand, maar die kon door de ge stichtsbrandweer zelf worden geblust. Blikseminslag deed zich ook voor in de Ludolph Berkemeierstraat, waar in een woning de TV en de radio werden vernield. Verder viel op verschillende plaatsen in het dorp de electriciteit uit. Vooral in Boerenburg, maar lék ook in De Zuid èn op de Oudejjj^® en Nieuwe Zeeweg had men te kampen met wateroverlast. De s 1 brandweer had de handen voVe i met het leegpompen van kei-1"- ders en andere laag gelegenc"t] plaatsen. J De verkeersinstallatie aan def^ Herenweg-Beeklaan viel uit.°ld< Een Duitse automobilist reedtelP' daar een verkeerszuil omver.leer Tijdens het noodweer werd er10te ingebroken in de Bondsspaar-j^e bank aan de Nieuwe Zeewegen De dader drong tot aan de,r®k kluis door, maar is waarschijn-jalf lijk gestoord geworden door500 het toen zeer intensieve poli-Fn tieverkeer op straat. Er wordt?g's in ieder geval niets vermist. /eg NOORDWIJK Het luidruchtig op treden van de popgroep „Golden Ear ring" heeft vrijdagavond laat een bij zonder triest naspel gekregen. Na af loop stroomde op de Van de Mortel straat een NZH-bus vol met jongelui, die het concert hadden bijgewoond. Mede als gevolg van het gebruik van alcohol verkeerde de jongeren in een uitbundige stemming en begonnen zij de bus van de lijndienst Haarlem-Den Haag in de meest letterlijke zin af te breken. Verlichting, spiegels en andere attributen werden binnen de kortst mogelijke tijd vernield. Andere passagiers klommen via het noodluik op het dak van de bus. Men weigerde te luisteren naar de buschauf feur, die tot kalmte maande en deze be sloot daarop naar het politiebureau te rij den. Een aantal jongelui, die bemerkten dat de bestuurder van de route afweek, openden toen zelf de deur en verlieten de bus. Vier passagiers bleven echter op het dak zitten. Ter hoogte van het benzinesta tion aan de Van de Mortelstraat viel een van hen naar beneden en bleef zwaar ge wond op straat liggen. Een ter assistentie verschenen politiepa trouille trachtte nog door het toepassen van reanimatie de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. Na aankomst in het academisch ziekenhuis te Leiden bleek de jongeman reeds te zijn overleden, waarschijnlijk als gevolg van het breken van de nek. Het slachtoffer is een 19-jari- ge hofmeester van de koninklijke marine, woonachtig te Katwijk. De Koninklijke Marechaussee stelde in samenwerking met de Noordwijkse recherche een onder zoek in. Men is nog op zoek naar een van de jongeren, die met het slachtoffer op het dak van de NZH-bus heeft gezeten. Zijn identiteit is niet bekend. Hij wordt ver zocht zich aan het politiebureau te melden teneinde als getuige te worden gehoord. Afgezien nog van dit ongeval, heeft het optreden van de „Golden Earring" bij de bevolking grote ontstemming gewekt Bij de politie kwamen talloze klachten bin nen over geluidshinder, terwijl de burge meester en andere leden van het gemeen tebestuur ook thuis werden opgebeld. Spe ciaal de bewoners van het Dobbelmann- duin en de villawijk „De Zuid" bleken zich te ergeren aan het muzikaal lawaai. Daar dit soort muziek slechts hard dient te worden gebracht bleek het voor de or ganisatoren niet mogelijk het volume van de installatie op een lager niveau te bren gen, omdat zij dan negatieve reacties van de enkele duizenden jeugdige bezoekers aan het Boulevard vreesden. Brutale beroving van hotelgasten NOORDWIJK Een hotel- rat heeft met grote brutali teit toegeslagen in een Noordwijks familiebedrijf. Tijdens de afwezigheid van de gasten verschafte hij zich op klaarlichte dag toegang tot verschillende kamers op de eerste etage van het hotel en beroofde de daar logeren de vakantiegangers van geld en sieraden. Sommigen waren in een keer al hun vakantiegeld kwijt, ter wijl anderen hun portemonnee of portefeuille leeg terug von den. In totaal verdween voor zeker ruim tienduizend gulden aan geld en juwelen. Waar schijnlijk heeft de dief kans gezien de kamersleutels uit de receptie weg te nemen, toen de hara werkende hotelier en z'n vrouw even in de keuken be zig waren. Een groep van 16 mannen en vrouwen hadden onlangs het plan opgevat op de fiets naar de Noordkaap te gaan. Op zich niets bijzonders. We slaken allemaal wei eens dergelijke kreten. Vooral op een gezellig avondjes, net voor je je bedenkt dat je die laatste drie alcoholi sche versnaperingen beter niet tot Je had kunnen ne men, heb je gezworen de Noordzee zonder te rusten over te zwemmen. Gelukkig zijn de meeste toehoorders dan ook niet meer geheel voor rede vatbaar en kost het doorgaans weinig moeite de eerder gedane belofte te breken. Maar deze zestien hielden woord. 29 juni begon men begeleid door twee volgwagens aan de tocht naar hét verre Noorwegen. Na het overwinnen van de nodige moeilijkheden en het omzeilen van enige obsta kels werd de Noordkaap bereikt. Vreugde alom, maar men moest ook nog terug. Dat viel achteraf ontzettend mee. Sneller dan gedacht, reed men zaterdagavond Lis se weer binnen. Daar verhaalde de fietsers over de pri ma ontvangst door de Noorse toeristenorganisatie en de vele kilometers die men In de benen had. e be |oei< iei ZOETERWOUDE De ont sluiting van de nieuwe sporthal en nevenruimten in Zoeterwoude-dorp en de aan sluiting van de scholen op de riolering is woensdag avond een van de belang rijkste punten van de ge combineerde vergadering van de commissies voor de financiën en openbare wer ken. De kosten die met een en ander zijn gemoeid belo pen een bedrag van bijna eén miljoen gulden. Zo'n vij fenzestig procent van dat to tale bedrag houdt verband met werken die worden ver richt voor de bouw van de sporthal zoals aanleg van een brug over de Stompwijk sevaart, de toegangsweg en het parkeerterrein. De scholen in het plan West einde III lozen nu nog op het oppervlaktewater. In de grondkosten, welke aan de scholen zijn toegerekend, is een bedrag begrepen voor de aanleg van een definitieve rio lering. Nu het lozen op het op pervlaktewater niet meer wordt toegestaan is aanleg van riolering gewenst. De defini tieve riolering maakt echter onderdeel uit van het gehele plan Westeinde III, waarvoor de aanleg op dit moment veel te kostbaar is in verband met de rentebijschrijvingen. Bij de bepaling van de grondkosten is echter geen rekening gehou den met de aanleg van een noodriool. De kosten van deze noodriolering voor de scholen dient naar het oordeel van het college van burgemeester en wethouders te worden gedekt door de algemene dienst. Hier mee is een bedrag gemoeid van 75.000,-. Hetzelfde geldt voor de kosten 6.000,- voor de noodriolering van de sport hal; hierbij wordt evenwel op gemerkt dat Huize Emmaus toestemming moet geven voor een tijdelijke aansluiting op hun riolering. De riolerings- kosten voor de Bennebroek- weg bedragen bijna 150.000,-. Door de zogenaamde verfij- nings-uitkering rioleringen is deze investering kostendek kend. Om een en ander te kunnen realiseren dient een verbindingsriool ten behoeve van de aansluiting van de Bennebroekweg eerder te worden aangelegd dan ge pland, maar kan bij realisering van het bestemmingsplan wor den ingebracht. Tot die tijd dient de algemene dienst de kosten van voorfinanciering 30.000,- te dragen. Ier i 986. de sporthal moet een aantalj®"' kosten worden gemaakt die betrekking heeft op het 8ehele plan Westeinde III en welke. kosten bij realisering van diL plan dan ook in de kostprijsjen worden opgenomen. Het be-j^. treft een brug over de Stomp-j. wiiksevaart ter hoogte van de^ Schenkelweg. Hiermee is een bedrag gemoeid van 310.000,- De toegangsweg vanaf dffj, nieuwe brug tot aan de sport-i hal is begroot op 210.000,v terwijl aanleg van het par^t v keerterrein nabij de sporthal ƒ110.000,- zal gaan kostenj^ Voor het bouwrijp maken van®n de grond die is bestemd voorfud< realisatie van de sporthal zaleur' een bedrag moeten worden[erl( uitgetrokken van ƒ88.000,- als'stef volgt gespecificeerd: ophogenBuri terrein 55.000,-, tegelwerk*sn' ƒ7.000,-, plaatsing van licht*L_ masten 15.000,-. Het aanbreng gen van brandkranen 1.000,*' en groenvoorziening 10.000,-jj Indien de commissies voor da financiën en openbare werken^ zich deze week met de voor stellen kunnen verenigenza) de gemeenteraad zich uitein-ÖEI delijk - mogelijk in de vergajear dering van augustus - moeteden* uitspreken over de beschikten baarstelling van een aanta" kredieten tot eet van ƒ976.460,-.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4