Rijnsburgs bloemencorso vol florissan te ere a ti vi tei t Complete vernieuwing noodzaak voor optimaal functioneren van Academisch Ziekenhuis' -VIEUWBOUW LIGT VOOR OP SCHEMA LEIDSE COURANT MAANDAG 3 AUGUSTUS 1981 PAGINA 3 Links (1) De gemeenteraadsverkiezingen zijn nog maar ternau wernood in zicht of de politieke partijen steken de koppen bij elkaar om te bepalen in welke opstelling de grootste winst kan worden behaald. Zo zijn PSP en PPR om de tafel gaan zitten om te bezien of een geza menlijke lijst tot de mogelijkheden behoort. Welnu, dit gesprek heeft geleerd dat dit er niet inzit De PSP wil niet omdat zij bang is, dat dit één van de twee par tijen stemmen gaat kosten. Het uitgangspunt van bei de partijen komt echter sterk overeen: streven naar een links meerderheidscollege. Wanneer D'66 plaatse lijk net zo goed scoort als zij op 26 mei landelijk deed, dan zit dat er ook wel in. PvdA en D'66 zouden dan in Leiden 20 van de in het totaal 39 raadszetels halen. De drie kleine partijen daarbij nog elk één. Links (2) Zoals gezegd, PSP en PPR werden het niet eens over een gezamenlijke lijst maar wel willen zij een lijst met punten opstellen waaraan een college moet voldoen, wil het in de ogen van deze partijen „links" zijn. Anders dan de PSP. die zichzelf een gedoogrol heeft toegedacht, wil de PPR deelnemen in een links college. Dat maakt het belangrijk welk gewicht de radicalen toe gaan kennen aan de lijst uit gangspunten want, zo staat te lezen in het PPR-maandblad: „We willen werken aan een aantal punten en tegelijkertijd acceptabel blijven voor de PvdA Deze stelling, die bij de lezer de indruk zou kunnen wekken dat de PPR best be reid is een aantal principes op te geven om deel te mogen nemen aan het college, wordt in een volgende zin onmid dellijk rechtgezet: „De PvdA heeft een sleutelrol en we moeten de PvdA niet naar de VVD dwingen". Links (3) De status van het lijstje uitgangspunten blijkt ook een probleem te zijn. De PPR verwacht dat wanneer ze worden gepresenteerd als „eisen", de PvdA de radica len wel eens uit de boot zou kunnen laten vallen, aan de andere kant wil de PSP wel degelijk veel gewicht aan de uitgangspunten toekennen. De PPR rekent er vooralsnog op dat de PSP niet moeilijk zal doen wan neer de uitgangspunten vastgelegd worden onder de noemer „een profielschets van een links college". Rest de vraag in hoeverre de PvdA bij de opstelling van deze profielschets moet worden betrokken. „Eerst in houd geven aan een links college en dan pas met de PvdA praten", is de conclusie want, zo stelt de PPR: „het is beter een profielschets zonder de PvdA op te stellen, want dan wordt die schets zo duidelijk moge lijk en zo links mogelijk". Tenslotte, de PPR gaat op 17 juni aan de profielschets werken. Eerste onderwerp is het Economisch Beleidsplan. Twee dagen later zal verder gepraat worden met de PSP. LEIDEN/RIJNSBURG Veelal ademloos hebben enkele tienduizenden zaterdag het Rijnsburgs bloemencorso voorbij zien trek ken. Het thema van het corso, 'vindingrijk heid met bloemen', was door de verant woordelijke bloemsierkunstenaars op schit terende wijze gestalte gegeven. Het zeve nentwintigste bloemencorso behoorde onge twijfeld tot de fraaiste uit de geschiedenis. Complete families hadden zich reeds enkele uren tevoren in opklapbare tuinstoeltjes langs de kant van de weg opgesteld. Gebroederlijk naast elkander in afwachting van het corso. Op locaties als de Leidse Haarlemmer- en Breestraat was het natuurlijk helemaal een overbevolkte bedoening. Het gebruikelijke za terdagse winkelen behoorde dan ook tot de praktische onmogelijkheden. Een muur van mensen versperde de respectievelijke winke lingangen. Maar eigenlijk genoot het corso overal ruime aandacht. Slechts een enkeling had niet de neiging pas op de plaats te maken om vervolgens het vindingrijke bloemenge- beuren nader te bewonderen. En dan waren er natuurlijk de toeristen, die uit het gehele land maar ook uit het buitenland naar de regio wa ren gekomen. Goed beschouwd was het weer debet aan de ruime publieke belangstelling. Vorig jaar on dervond het corso immers concurrentie van de zonovergoten stranden. Nu waren de rollen ongeveer omgekeerd. De zachte lucht lokte de mensen naar buiten, maar de zon hield zich verscholen achter dikke wolkenlagen. Het leek er zelfs op, dat de bloemen de zon moes ten vervangen. Voor velen was het een perfect surrogaat. Weinig toeschouwers gaven verbaal uiting aan hun gevoelens van bewondering voor de crea tieve kunststukjes. Sfeer was er wel. In Leiden bijvoorbeeld, aan de Steenstraat, gebeurde iets aardigs. Hoewel het uur reeds daar was, had nog niemand de voorhoede van de stoet in zicht gekregen. Op een gegeven moment tufte een dame op een solex over de Steenstraat. Twee bossen gele chrysanten staken aan beide kanten uit de degelijke katoenen bagagetassen, die achterop de brommer bevestigd waren. De vrouw deed alsof de mensen zich ter ere van haar persoontje langs de kant van de weg ver drongen en begon hartelijk te wuiven. Haar actie werd uitbundig beantwoord met gejuich en gelach. Motoragenten reden voor het bloemencorso uit. Voor de speciale gelegenheid waren de achterkanten van de motoren versierd met grote bloemstukken. Met het bloemetje achter op reden de agenten 'zenuwachtig' af en aan. Eigenlijk was het geen gezicht, want het had er alle schijn van, dat een agent zich in dienst tijd nog juist had herinnerd, dat zijn schoon-, moeder jarig was en dat hij de bijna fatale ver geetachtigheid zo snel mogelijk goed diende te maken... Stapvoets volgden de prachtige praal wagens. Voor het publiek dus ruime mogelijk heden om het voorbijtrekkende moois goed in ogenschouw te nemen. Het visueel volgen van de stoet was voor velen een genotvolle bezig heid, terwijl sommigen hef corso verder op de route voor een tweede maal wilden zien. Ont werpster Marjon de Roede had allerlei uitvin dingen in de praalwagens verwerkt zoals bij voorbeeld de boekdrukkunst, ruimtevaart, uurwerk, fotografie en het uurwerk. De op zienbarende uitvindingen van het laatste an derhalve decennium waren op een voortreffe lijke, vindingrijke manier door de bloemen- mensen versierd. Figuranten bemanden de wagens. Vooral later op de route keken de bloemenmeisjes soms en begrijpelijk zichtbaar verveeld naar de eindeloze mensen- rij om vervolgens weer een hartelijke lach te voorschijn te toveren en innemend te wuiven. Maar het is dan ook geen geringe opgave: het corso duurt lang. Hoewel officieel de mooiste wagens door een jury uitgezocht waren, bleken de toeschouwers ieder hun eigen gelijk te heb ben. Er waren vele voorkeuren. Maar liefst eenentwintig muziekcorpsen uit het gehele land vulden de leemten in de bloe- mencaravaan. Majoretten en anderssoortige dames gaven voor of achter de hechte muzi- kantengroepen acte de présence. Ook dat werd door de toeschouwers nauwlettend gade gesla gen. Opzienbarend en volstrekt verrassend was een aantal majorettes, die lenig spagaten maakten op het minder buigzame asfalt. De bewolking was de gehele dag dicht ge weest, maar pas rond een uur of vijf werd de regio door een vriendelijke motregen be sproeid. Het kwam de bloemenpracht alleen maar ten goede. De boekdrukkunst werd in de bloemetjes gezet. n Bejaarde ligt ui LEIDEN Een 88-jarige Leidenaar heeft gisteren urenlang in een dakgoot aan het Levendaal gelegen. Met onbekend letsel in de bejaar de naar het Academisch zie kenhuis overgebracht. Rond gistermiddag ging de man het dak op. Om kwart ïn in dakgoot voor zeven misten familiele den de bejaarde. Nader onder zoek leerde, dat hij bewegin gloos in de dakgoot lag. Enige uren eerder was de onfortuin lijke doe-het-zelver naar bene den gerold en in de goot blij ven hangen. Tasjesdieven slaan toe LEIDEN Vier maal heb ben tasjesrovers de afgelo pen dagen toegeslagen. Tel kens werd de roof gepleegd door een op een bromfiets rijdend tweetal, van wie de duo-passagier de tas weg griste. Vrijdagavond kort voor acht uur werd een 71-jarige vrouw bestolen op de Van Slinge- landtlaan. Uit het mandje ach terop haar fiets werd de tas weggepakt. In de tas zat een portemonnee met 22 gulden. Zaterdagavond om vijf voor tien werd de tas weggegrist van een 27-jarige Leidse op de hoek van de Donkersteeg en de Haarlemmerstraat. In de tas zat een portefeuille met honderd gulden en girobetaal kaarten met -pas. Zondaga vond om acht uur werd een 45-jarige Amsterdamse besto len van haar schoudertas met inhoud aan de Oude Rijn. In de tas zat 140 gulden en giro- pas met betaalkaarten. Om half negen werd een 54-jarige vrouw van haar tas ontdaan op de hoek Breestraat en Ke- telboetersteeg. In de tas een portemonnee met 50 gulden. Antiekbeurs in Waag blijft voorlopig LEIDEN De antiekbeurs in de Waag blijkt veel pu bliek te trekken. Om die re den heeft men besloten de beurs te handhaven tot eind augustus. Oorspronkelijk was het plan de beurs in juli voor het laatst te houden. Op de beurs etaleren stand houders uit geheel Nederland hun waren. Het grootste deel van de gepresenteerde goede ren bestaat uit klein antiek, waarbij porcelein, glaswerk, zilver en lampen overheersen. Enkele stands zijn gespeciali seerd in bepaalde artikelen, zo is er een presentatie van pho- nografen en antieke koffer- grammofoons, munmten, schilderijen en meubels. De beurs is elke zaterdag geo pend van negen tot vijf uur. Fietser gewond LEIDEN Een 32-jarige Leidse fietser is vanmorgen rond kwart over acht ern stig gewond geraakt op de kruising Stationsweg en Stcenstraat. De fietser werd geschept door een personen auto en liep hoofd- en heu pletsel op. Hij is vervoerd naar het Academisch Zie kenhuis. EIDEN Een Haagse "%isbaas heeft zaterdagmor- kort na tien uur twee be- i ^Ébners van een pand aan de innereestraat 163 getracht uit 1 i0.His te zetten. Met vijf poti- P0lli collega's werd de huis- an- Jad van het tweetal op ie jfaat gezet, nadat de ka- onderdeuren met een koevoet ll8"%ren verbroken. lens het verslepen van de lisraad werd het tweetal, de lerbewoners Jan v.d. Mor- en Wil Véncken, te kennen P°Tgeven, dat zij vandaag de ^liners moesten hebben veria- Anders zou men nog ichtdadiger ingrijpen. De te lp geroepen politie heeft het •tal geholpen bij het terug- ?n van de huisraad en ,w'ft assistentie toegezegd als "e Q huiseigenaar terugkomt om jn dreigementen uit te voe- Irt1' Overigens is aangifte ge- Dordrn Van vern'e^n8- Sipngens nbreker EIDEN Drie jongens "'amen zaterdag rond mid- rnacht een inbreker bren- |tn naar het Leidse politie bureau. De 29-jarige Leide- ^par had ingebroken in de |»£mer van een vriendin van drietal aan het Utrechtse inbreker werd door het pisje aangetroffen toen zij jbi^kwam. De man nam de fcjcht, maar werd achtervolgd tor drie mede-kamerbewo- ers. Zij wisten de man te pak- rn op de Hogewoerd, waar U zich onder een auto had frscholen. chtun Vimst JounfcIDEN „Wanneer de yeede en derde tranche van Tev« nieuwbouw van het Aca- i9fcmisch Ziekenhuis (AZL) je<M niet komen, heeft dat tot °ivolg, dat het ziekenhuis 55 fPS steeds in een groot aan- :1 gebouwen zeer verspreid gehuisvest. Personeel dat uit pure noodzaak soms fiets met bloedmonsters de hand over het terrein jlaatst, het transport r- in patiënten met hun bed in gebouw naar gebouw —4 dan niet per auto daar itten we dan nog steeds ice. Als het goed is, staat er H september 1984 een fraai bouw en natuurlijk zijn in tze eerste tranche een aan- ste uil diensten op dat moment repejehter bij elkaar gebracht, f^soveuar zo erg veel wijzer ïrproj Om plaats té maken voor de eerste tranche werden onlangs nog studentenba rakken gesloopt. word je er niet van als er geen geheel nieuw zieken huis wordt gebouwd. Er wordt zo weer een nieuw pa viljoen gecreëerd." Aldus Piet van Dam, voorlichter van het AZL. De onduide lijkheid over een totale ver nieuwing van het AZL zit hem niet lekker. Vorig jaar september werd de eerste officiële paal geslagen voor de eerste tranche (het eerste gedeelte) van de nieuw bouw langs de spoorlaan naar Den Haag en tussen het huidi ge AZL en de Plesmanlaan, ook wel omschreven als de voormalige sportvelden aan het Piet Paaltjespad. Aan dat slaan van de „eerste" paal gin gen de nodige activiteiten vooraf. Barakken, waarin stu denten een onderkomen had den gevonden werden ge sloopt, een muur werd gebouwd om geluidsoverlast tegen te gaan, er werden proefpalen geslagen zou de computer van het AZL vlak naast het nieuwbouwterrein de geest geven door de trillin gen, zouden er scheuren optre den in de jarenoude gebouwen en het terrein werd bouw rijp gemaakt. De trillingen en geluidsoverlast bleken geen desastreuze gevolgen te heb ben en tweehonderd bouw vakkers konden aan de slag voor de bouw van de eerste tranche. In die eerste tranche worden de poliklinieken voor inwen dige ziekten gehuisvest, er ko men twee verpleegtorens van vijftig meter hoog en een aan nieuwbouw van het Academisch ziekenhuis verloopt voorspoedig. tal laboratoria. De onzekerheid over een gehele vernieuwing van het AZL wordt veroor zaakt door bezuinigingen door de overheid op ziekenhuis- bouw. Die bezuinigngen heb ben al tot resultaat, dat het vloeroppervlakte zeker niet meer mag worden dan 85.000 vierkante meter. In eerste plannen werd nog aan 95 000 vierkante meter gedacht. Van Dam verwoordt de gevolgen voor het AZL: „Die bezuinin- gen maken de bouw van een tweede en derde tranche onze ker. Dat heeft tot gevolg, dat je op allerlei problemen stuit. Wanneer de eerste tranche voltooid is, is er geen sprake van een geïntergreerd nieuw ziekenhuis. Je kunt geen com plete organisatiestructuur op zetten. Er moeten steeds tusse noplossingen bedacht worden. Natuurlijk heeft het huidige „dorp" zijn charme, maar uit het oogpunt van een goede doelmatige patiëntenzorg is ge hele nieuwbouw een nood zaak. Daarnaast is er geen geld voor inrichting van de tweede en derde tranche. We moeten dus meenemen, wat er nu is. Met nieuwe medische ontwik kelingen wordt geen rekening gehouden." Indien het minis terie geen financiën beschik baar stelt voor de tweede en derde tranche, wordt een zoge naamde afrondingsfase uitge voerd. Dat betekent, dat aan de eerste tranche een extra ge bouw wordt toegvoegd, waarin de bloedbank, de radiotherapie en laboratoria gehuisvest wor den. In de verpleegtoren van de eerste tranche komen 260 bedden te staan. Gaat de nieuwbouw helemaal door dan is er ruimte voor 850 bedden. Momenteel staan er in het AZL-dorp 933 bedden. Vorig jaar werden in het AZL 20.000 patiënten opgenomen en er werden 300.000 poliklinische behandelingen verricht. Wat er ook terecht mag ko men van de wensen van Piet van Dam, een feit is, dat de bouw van de eerste tranche voorspoedig verloopt. In fe bruari ging de laatste van de totaal 1369 beton palen de grond in. Daarna werd een be gin gemaakt met het aanbren gen van de keldervloer, de kelderwand en de beton vloer van de eerste verdieping van het polikliniekgebouw. Vol gens de plannen zou in de laatste week van mei het ge hele gebouw van een kelder vloer zijn voorzien. In de zo mer van 1983 moet het ge bouw glas- en waterdicht zijn. Nu blijkt echter, dat men een paar weken vóór is op het bouwschema. „Ja, ze schieten al lekker op" zegt Van Dam. „Dat komt door de zachte win ter. Een bouwstop van een paar weken door vorstverlet was niet aan de orde. Nog drie jaar geduld en dan kan dit ge bouw van 200 miljoen gulden in gebruik worden genomen. Hopelijk hebben we tegen die tijd bericht uit Den Haag, dat de rest ook gebouwd mag wor- dronken ^tomobilist angehouden EIDEN Een 20-jarige mi- tair uit Breda is zondag- icht na een achtervolging c*[Ingehouden wegens rijden ,n v^der invloed. it twa wkocp man negeerde op de Hoge korpajndijk een stopteken en ont- i4k3quchtte met gedoofde lichten. '30 w> de Burggravenlaan werd Ij klemgereden. Toen-hij wei- trde uit de auto te komen, Ieft de politie de man uit de to moeten sleuren. Hij is ergedragen aan de mare- aussee. •n, d „"vluisbaas bedreigt eld t - aaitjtuurders iscin

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3